Biyomedikal Mühendisliği Maaşları 2024 & İş İmkanları

Biyomedikal mühendisliği maaşları son zamanların en çok araştırılan konularının başında gelmektedir. Ülkemizde özellikle sağlık sektörünün gelişmesi ve gelecekte de dünyada önemli bir yer alacak olması varsayıldığında yakın gelecekte biyomedikal mühendislere olan ihtiyaç da artacak diye düşünmekteyiz. Bu yazımızda biyomedikal mühendisliği iş imkanları ve maaşları, görevleri ve konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Biyomedikal Mühendisi ne iş yapar?

Biyomedikal mühendislerinin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Aşağıdaki maddeler aracılığı ile biyomedikal mühendisliği ne iş yapar sorusunun cevabına da erişmiş olacaksınız. 

  • Tüm biyolojik alanlarda özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapılması, geliştirilmesi, arge çalışmasından sorumludurlar.
  • Tıp ve ya biyolojik alanlarda kullanılacak olan cihazları tasarlamak, tasarlanan bu araç ve gereçler için gerekli ortamı sağlamak, bu sistem için gerekli bağlantıları oluşturmak.
  • Gelişen tıp ve teknolojiyi takip ederek araç ve gereçleri buna uygun olarak tasarlamak.
  • Özellikle sağlık sektöründe ya da çalışmış olduğu sektörde üretilen ürünlerin kalite kontrolünü sağlamak.
  • Çoğunlukla sağlık sektöründe görev alırlar. Kamuda da bu meslek gurubuna olan talep gün geçtikçe artmaktadır.

Biyomedikal mühendisliği maaşı ne kadar 2024

Gelelim biyomedikal maaşlarına. Aslında biyomedikal mühendisliği nedir ne kadar maaş alır sorusunun tek bir cevabı yoktur. Evet belki Kamuda biyomedikal mühendisi maaşları standart tutarlar üzerinden ödenmekte ancak özel sektörde biyomühendislik maaşları için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Özelde tecrübe ve yetenek ön plana çıkmakta ve özelde biyomedikal mühendis maaşları bu kriterler esas alınarak ödenmektedir. Bu yüzden biyomedikal mühendisliği ne kadar maaş alır sorusunun cevabını özel ve devlet olarak ayrı başlıklarda vereceğiz.

Özelde biyomedikal mühendisi maaşı24.000-28.000 TL
Devlette biyomedikal mühendisi maaşı42.000-44.000 TL

Özelde biyomedikal mühendisi maaşı ne kadar ?

Özelde biyomedikal müh maaşları ortalama asgari ücretin 2 katından başlamaktadır. Tabi ilk defa göreve başlayacak olan deneyimsiz personele ödenecek biyomedikal maaşı bu kadar oluyor mu bu tartışma konusu. Özelde 2024 yılı için en düşük maaşlar ortalama 24.000-28.000 TL arasında olmaktadır. Tecrübeye ve çalışılan işyerine göre ödenecek maaş tutarları farklılık gösterebilmektedir.

Biyomedikal mühendisliği devlet maaşları 2024

Bildiğiniz gibi devlet memurları her sene Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı alırlar. Maaşlar buna göre belirlenir. Güncel zam oranları esas alınarak kamuda ilk defa mühendis kadrosuna atanan birisi için güncel biyomedikal mühendislik maaşı bekar ve çocuksuz memur için 44.000 TL olacaktır. Eğer kişi evli ise ve çocuk da varsa maaş buna göre farklılık gösterebilecektir.

Yurtdışında biyomedikal mühendisliği maaşları ne kadar ?

Biyomedikal mühendisliği maaşları yurtdışında tabi ki Türkiye’ye göre daha farklı olmaktadır. Zira dolar ve eurodaki yükseliş de bu kadrodaki mühendisler için yurtdışında çalışmayı cazip hale getirmektedir. Yurtdışında çalışanlar için de standart bir maaş belirtmek zordur. Zira bu işverenle mühendis arasındaki sözleşmeye göre değişkenlik gösterebilecektir. Ortalama olarak 3000 euro ya da 3000 dolar civarında maaş ödendiğini belirtmek ise yanlış olmayacaktır.

Almanya biyomedikal mühendisliği maaşları

Almanya biyomedikal mühendisliği maaşları standart aylık maaşların biraz üzerindedir. Ortalama aylık maaşların 5000-6000 euro aralığında olduğunu söylemek mümkündür.

Biyomedikal teknikeri maaşları 2024

Teknikerler genellikle ön lisans bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Bu yüzden biyomedikal teknikeri maaşı mühendis maaşına göre kısmen daha düşük olacaktır. Ortalama bir maaş belirtmek gerekirse 2024 yılı için özelde 17.500-18.000 TL arası, Kamuda da 35.000-37.000 TL arasında maaş ödemesi yapılmaktadır.

Biyomedikal mühendisliği önü açık mı?

İş imkanı diğer mühendislik alanlarına göre daha sınırlı bir meslektir. İş imkanı çok olmamakla birlikte vardır. Geleceğin mesleği mi derseniz bence pek sanmıyorum. Ancak siz yine de kendi araştırmanızı iyi yapın.

Biyomedikal mühendisi ameliyata girer mi?

Ameliyata girmezler. Ancak ameliyat için gerekli medikal malzemeler ve diğer malzemelerin kontrolü ve denetimi ile yükümlüdürler.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Biyomedikal mühendisliği nedir?

Biyoloji ve tıpta yaşanılan genel sorunların çözümü, teşhisi ve iyileştirmesi konusunda çalışmalar yapan kişiler biyomedikal mühendisi olarak adlandırılır. Genellikle insan vücudunda kullanılabilecek ortez, protez ve tıbba yardımcı olabilecek makinelerin tasarımı ve geliştirilmesi alanında çalışırlar.

Biyomedikal mühendisliği iş imkanı var mı?

Biyomühendislik iş imkanları eskisi kadar fazla değildir. Her bölümde olduğu gibi bu bölümde de mezun sayısı her geçen sene artmaktadır. Bu nedenle iş bulmak da zorlaşmaktadır. Ancak kendinizi geliştirirseniz ve dil seviyenizi yükseltirseniz yurtdışında da çalışma imkanı bulabilirsiniz.

Biyomedikal Mühendisi hangi alanda çalışır?

Tıbba yardımcı olacak ve gelişimini sağlayacak alanlarda çalışırlar. Çalışma alanları genellikle şunlardır: tıbbi cihaz geliştiren ve üreten firmalar, özel hastaneler ve özel klinikler, kamuya bağlı hastaneler ve diğer sağlık hizmet sunucuları.

Biyomedikal Mühendisi devlette ne iş yapar?

Hastanelerin biyomedikal bölümlerinde görev alırlar.

3.6/5 - (5 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın