Biyomedikal Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları 2022

0

Biyomedikal mühendisliği maaşları son zamanların en çok araştırılan konularının başında gelmektedir. Ülkemizde özellikle sağlık sektörünün gelişmesi ve gelecekte de dünyada önemli bir yer alacak olması varsayıldığında yakın gelecekte biyomedikal mühendislere olan ihtiyaç da artacak diye düşünmekteyiz. Bu yazımızda biyomedikal mühendisliği iş imkanları ve maaşları, görevleri ve konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Biyomedikal mühendislerinin görevleri nelerdir ?

Başlıca sorumluluklarını ve görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tüm biyolojik alanlarda özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapılması, geliştirilmesi, arge çalışmasından sorumludurlar.
  • Tıp ve ya biyolojik alanlarda kullanılacak olan cihazları tasarlamak, tasarlanan bu araç ve gereçler için gerekli ortamı sağlamak, bu sistem için gerekli bağlantıları oluşturmak.
  • Gelişen tıp ve teknolojiyi takip ederek araç ve gereçleri buna uygun olarak tasarlamak.
  • Özellikle sağlık sektöründe ya da çalışmış olduğu sektörde üretilen ürünlerin kalite kontrolünü sağlamak.
  • Çoğunlukla sağlık sektöründe görev alırlar. Kamuda da bu meslek gurubuna olan talep gün geçtikçe artmaktadır.

Biyomedikal mühendisliği maaşı ne kadar 2022

Gelelim biyomedikal maaşlarına. Aslında biyomedikal mühendisliği nedir ne kadar maaş alır sorusunun tek bir cevabı yoktur. Evet belki Kamuda biyomedikal mühendisi maaşları standart tutarlar üzerinden ödenmekte ancak özel sektörde biyomühendislik maaşları için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Özelde tecrübe ve yetenek ön plana çıkmakta ve özelde biyomedikal mühendis maaşları bu kriterler esas alınarak ödenmektedir. Bu yüzden biyomedikal mühendisliği ne kadar maaş alır sorusunun cevabını özel ve devlet olarak ayrı başlıklarda vereceğiz.

Özelde biyomedikal mühendisi maaşı ne kadar ?

Özelde biyomedikal müh maaşları ortalama asgari ücretin 2 katından başlamaktadır. Tabi ilk defa göreve başlayacak olan deneyimsiz personele ödenecek biyomedikal maaşı bu kadar oluyor mu bu tartışma konusu. Özelde 2022 yılı için en düşük maaşlar ortalama 5500-6000 TL arasında olmaktadır. Tecrübeye ve çalışılan işyerine göre ödenecek maaş tutarları farklılık gösterebilmektedir.

Biyomedikal mühendisliği devlet maaşları 2022

Bildiğiniz gibi devlet memurları her sene Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı alırlar. Maaşlar buna göre belirlenir. Güncel zam oranları esas alınarak kamuda ilk defa mühendis kadrosuna atanan birisi için güncel maaş tutarı bekar ve çocuksuz memur için 8566,00 TL olacaktır. Eğer kişi evli ise ve çocuk da varsa maaş buna göre farklılık gösterebilecektir.

Yurtdışında biyomedikal mühendisliği maaşları ne kadar ?

Biyomedikal mühendisliği maaşları yurtdışında tabi ki Türkiye’ye göre daha farklı olmaktadır. Zira dolar ve eurodaki yükseliş de bu kadrodaki mühendisler için yurtdışında çalışmayı cazip hale getirmektedir. Yurtdışında çalışanlar için de standart bir maaş belirtmek zordur. Zira bu işverenle mühendis arasındaki sözleşmeye göre değişkenlik gösterebilecektir. Ortalama olarak 3000 euro ya da 3000 dolar civarında maaş ödendiğini belirtmek ise yanlış olmayacaktır.

Biyomedikal teknikeri maaşları 2022

Teknikerler genellikle ön lisans bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Bu yüzden biyomedikal teknikeri maaşı mühendis maaşına göre kısmen daha düşük olacaktır. Ortalama bir maaş belirtmek gerekirse 2022 yılı için özelde 4500-5000 TL arası, Kamuda da 6000-6500 TL arasında maaş ödemesi yapılmaktadır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.