Gemi Mühendisliği Maaşları Maaşları Ne Kadar 2022

0

Gemi mühendisliği maaşları bu bölümü tercih edecek, hali hazırda bu bölümde okuyan ya da yeni mezunlar tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Özellikle son dönemlerin en çok tercih edilen bölümleri arasında yer aldığı için biz de bu yazımızda hem iş olanakları, bu bölüm mezunlarının nerede çalışabildikleri ve ne iş yaptıkları ile ortalama gemi mühendis maaşlarına bu yazımızda yer vermek istedik.

Gemi mühendisliği nedir ?

Sivil ya da askeri tüm deniz araçlarının yapımından sorumlu tutulan kişilerdir. Tershanelerde görevli olan bu kişiler işin başından sonuna kadar takibini yürütmek, sevk ve iade etmek gibi işlerden sorumludur.

Gemi mühendisi ne iş yapar ?

Gemi mühendisleri tershanelerde çalışırlar. Başlıca görevleri ise şunlardır;

  • İnşaası yapılacak gemi ya da diğer deniz aracının tasarımını yapmak,
  • Yenilemesi ya da onarımı yapılacak gemi ya da deniz aracını belirlemek,
  • Yenilecek, onarılacak ya da yeniden inşaası yapılacak olan gemi ve diğer deniz araçlarının uluslar arası Kanun ve kurallara uygun olarak yapılması konusunda planlama yapmak,
  • İnşaası yapılacak gemi ya da diğer araçlar için gerekli malzemeleri ve kalite standartlarını belirlemek, malzemeleri temin etmek.

Gemi mühendisliği geleceği ve iş olanakları nasıl ?

Ülkemizde ne yazık ki diğer bölümlerde olduğu gibi gemi mühendislerine de yeteri kadar önem verilmemekte. Zaten iş alanı sınırlı olduğundan her yerde çalışma imkanı da bulamıyor mezunlar. Bizim araştırdığımız ve anladığımız kadarı ile iş olanağı ve imkanı çok fazla olan bir bölüm gibi görünmüyor. Ama siz bu bölümü düşünüyorsanız çok iyi araştırma yapmanızı ve gerekirse bölüm mezunları ile bir şekilde iletişime geçmenizi öneririz.

Amerika’da gemi mühendisliği iş olanakları nasıl ?

Eğer bölümü tercih edecekseniz ya da mevcut durumda hala okuyorsanız hayallerinizi Türkiye ile sınırlamayın. Çünkü yurtdışında da çok yüksek miktarda maaş ödemesi yapan firmalar bulunmakta. Özellikle kendini bu alanda geliştirmiş, en az bir yabancı dil bilen ve tecrübeli kişiler Amerika ve diğer ülkelerde çalışma imkanı elde edebilmekte.

Gemi mühendisleri ne kadar maaş alır ?

Gelelim bu alanda ödenen ortalama maaşlara. Tabi net olarak şu kadar maaş ödenir demek zordur. Zira ödenecek maaş hesaplamasında en önemli husus tecrübe kriteridir. Tecrübeli gemi mühendisi ile yeni mühendise ödenecek maaş aynı olmayacaktır.

2022  yılı için ortalama maaş belirtmek gerekirse;

  • Yeni mezunlara ödenecek ortalama net maaş tutarı 6000-7000 TL arasında olurken,
  • Tecrübeli olanlara ödenen maaş tutarları ise 2022 yılı için ortalama 10.000 TL’den başlamakta ve işletmeden işletmeye farklılık göstermektedir.
  • Yabancı menşeli firmalarda çalışanlara döviz üzerinden maaş ödemeleri yapıldığından buralarda çalışan mühendislere daha yüksek maaş ödemesi yapılabilmektedir.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir;


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.