Gemi Mühendisliği Maaşları 2024 & Ne İş Yapar, Geleceği

Gemi mühendisliği maaşları bu bölümü tercih edecek, hali hazırda bu bölümde okuyan ya da yeni mezunlar tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Özellikle son dönemlerin en çok tercih edilen bölümleri arasında yer aldığı için biz de bu yazımızda hem iş olanakları, bu bölüm mezunlarının nerede çalışabildikleri ve ne iş yaptıkları ile ortalama gemi mühendisi maaşlarına bu yazımızda yer vermek istedik. Kısaca bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaş ve konu hakkındaki tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. 

Gemi mühendisliği nedir?

Gemi mühendisleri, sivil ya da askeri tüm deniz araçlarının yapımından sorumlu tutulan kişilerdir. Tershanelerde görevli olan bu kişiler işin başından sonuna kadar takibini yürütmek, sevk ve iade etmek gibi işlerden sorumludur.

Gemi mühendisi ne iş yapar?

Gemi Mühendisliği Ne iş Yapar sorusunun cevabını kısaca vermek istiyorum. Gemi mühendisleri tershanelerde çalışırlar. Gemi mühendisleri başlıca görevleri ise şunlardır;

  • İnşaası yapılacak gemi ya da diğer deniz aracının tasarımını yapmak,
  • Yenilemesi ya da onarımı yapılacak gemi ya da deniz aracını belirlemek,
  • Yenilecek, onarılacak ya da yeniden inşaası yapılacak olan gemi ve diğer deniz araçlarının uluslar arası Kanun ve kurallara uygun olarak yapılması konusunda planlama yapmak,
  • İnşaası yapılacak gemi ya da diğer araçlar için gerekli malzemeleri ve kalite standartlarını belirlemek, malzemeleri temin etmek.

Gemi mühendisliği geleceği ve iş olanakları nasıl?

Ülkemizde ne yazık ki diğer bölümlerde olduğu gibi gemi mühendislerine de yeteri kadar önem verilmemekte. Zaten iş alanı sınırlı olduğundan her yerde çalışma imkanı da bulamıyor mezunlar. Bizim araştırdığımız ve anladığımız kadarı ile iş olanağı ve imkanı çok fazla olan bir bölüm gibi görünmüyor. Ama siz bu bölümü düşünüyorsanız çok iyi araştırma yapmanızı ve gerekirse bölüm mezunları ile bir şekilde iletişime geçmenizi öneririz.

Amerika’da gemi mühendisliği iş olanakları nasıl?

Eğer bölümü tercih edecekseniz ya da mevcut durumda hala okuyorsanız hayallerinizi Türkiye ile sınırlamayın. Çünkü yurtdışında da çok yüksek miktarda maaş ödemesi yapan firmalar bulunmakta. Özellikle kendini bu alanda geliştirmiş, en az bir yabancı dil bilen ve tecrübeli kişiler Amerika ve diğer ülkelerde çalışma imkanı elde edebilmekte.

Gemi mühendisleri ne kadar maaş alır?

Gelelim bu alanda ödenen ortalama gemi inşaatı maaşlarına. Tabi gemi mühendisliği ne kadar maaş alır sorusuna net bir cevap vermek zordur. Zira ödenecek gemi mühendisliği maaşı hesaplamasında en önemli husus tecrübe kriteridir. Tecrübeli gemi mühendisi ile yeni mühendise ödenecek maaş aynı olmayacaktır. 2024  yılı için ortalama maaş belirtmek gerekirse;

Yeni mezun maaşları30.000-32.000 TL
Tecrübeli gemi mühendisi maaşları40.000-42.000 TL

Gemi mühendisliği yurtdışı maaşları

Yabancı menşeli firmalarda çalışanlara döviz üzerinden maaş ödemeleri yapıldığından buralarda çalışan mühendislere daha yüksek gemi mühendisliği yurtdışı maaşları ödemesi yapılabilmektedir. Yurtdışında gemi mühendisliği maaşları ortalama olarak 2000-3000 dolar aralığındadır. Amerika’da gemi mühendisliği maaşları yıllık ortalama 90.000 dolar civarındadır. 

Almanya’da gemi mühendisliği maaşları

Almanya’da gemi mühendisliği maaşları firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Ortalama maaşlar 5000 eurodan başlamakta ve aylık 7000-8000 euroya kadar çıkabilmektedir.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir;

Gemi mühendisi işsiz kalır mı?

Bu sorunun cevabını vermek zor. Şu an iş imkanı fazla diyebiliriz. Ancak siz okulu bitirdiğinizde piyasa koşullarının ne olacağı ve iş imkanlarının nasıl olacağını kestirmek zor. Ancak fikrimi soracak olursanız bu bölüm mezunlarının işsiz kalacağını düşünmüyorum.

Gemi mühendisi kaç ay çalışır?

Gemi mühendisleri genellikle sözleşme kapsamında ve geçici süreli olarak çalışırlar. Genellikle 6-8 aylık periyotlarla ve sözleşme kapsamında iş bitene kadar çalışırlar. Sabit mesaili olarak çalışanlar da vardır. Çalışma süresi, saati işletme politikalarına göre farklılık gösterir.

Gemi Mühendisi iş bulur mu?

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de mezun sayısı artmıştır. Ancak bu iş bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Hem Türkiye’de hem de globalde iş imkanı fazla olan bir meslek gurubudur. Önemli olan bu alanda kendinizi ne kadar geliştirebildiğinizdir.

Gemi mühendisliği önü açık mı?

Hayat devam ettiği sürece gemi mühendisine olan ihtiyaç da devam edecektir. Önü açık mı sorusuna net bir cevap vermek zordur. Türkiye’de istihdam her geçen gün zorlaşmaktadır. Ancak hem Türkiye’de hem de dünyada bu alanda kalifiye personel ihtiyacı vardır.

Gemi mühendisliği nasıl bir meslektir?

Sicil ya da askeri deniz araçlarının yapımından sorumlu olan kişilerdir. İş yükü çok ağır olan bir meslek değildir. Ancak sorumluluk mühendise aittir.

Gemi mühendisi nerede çalışır?

Gemi mühendisleri tersanelerde, limanlarda, marinalarda çalışırlar. Yapım, bakım ve onarım gibi süreçlerden sorumludurlar.

Gemi mühendisi olmak zor mu?

Diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi bitirmesi en zor bölümlerden birisidir. Ancak iş olanağı fazla olan bir iş olduğunu söyleyebilirim.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın