Eczacılık Maaşları Ne Kadar 2021

0

Eczacılık maaşları ne kadar konusu Türkiye’de maaş konusunda en çok araştırılan konuların başında gelir. Zira Eczacılık geçmişte, günümüzde ve yine gelecekte en cazip meslek grupları arasında yerini almaya devam ediyor.

Ezcacılık bölümü ya da eczane hizmeti bölümünü tercih etmek isteyenler ya da hali hazırda okuyan ve ya mezun olanlar için bu yazımızda eczacılar ne kadar kazanıyor, eczacılık mesleği iş imkanları gibi konu hakkında merak edilen soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Eczacı maaşları ne kadar ?

Eczacılık bölümü mezunları kendi eczanesini açarak çalışabilecekleri gibi bunun haricinde hem özel sektörde hem de devlette bu kadroda çalışabilmektedir. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu en çok eczacı çalıştıran Kurumlardan birisidir. Buna ilaveten ilaç firmaları, özel poliklinikler ve özel hastaneler de eczacıların çalışabileceği yerler arasında yer almakta.

Kendi eczanesini açanlar ne kadar kazanıyor 2021

Kendi eczanesini açanlar için eczacıların aylık geliri şu kadardır demek zordur. Çünkü bu durum değişkendir ve ilden ile, ilçeden ilçeye, eczanenin konumuna ve daha birçok kritere göre farklılık gösterebilecektir. Bu yüzden kendi eczanesi olan için eczacılık kaç para kazanır net cevabını vermek zor. Ancak ortalama olarak kendi eczanesi olanların aylık net gelirinin en düşük 10.000-15.000 TL civarında olabileceğini söyleyebiliriz.

Devlette eczacı maaşları ne kadar  ?

2021 yılı itibariyle güncel zamlarla birlikte Devlette çalışan bekar ve çocuksuz bir eczacının net maaşı 6400 TL’dir. Eğer eczacı evli ise ve çocuk da varsa bu durumda aile yardımı yani AGİ le birlikte net maaşı 7000 TL civarında olmaktadır.

Özel sektörde eczacı maaşları ne kadar ?

Özel sektörde eczacı maaşları için en önemli kriter tecrübe olarak ön plana çıkar. Yeni mezun bir eczacı ile tecrübeli birisi arasında hem işe alım önceliğinde hem de ödenecek maaşlar konusunda farklılık vardır. Özel sektörde 2021 yılında yeni mezun bir eczacıya ortalama 5000 TL civarında maaş ödenmektedir. Tecrübeye göre ödenecek bu tutar yükselebilmektedir.

İlaç firmalarında eczacı maaşları ne kadar ?

İlaç firmaları da Kanun gereği zaruri olarak eczacı çalıştırmak zorundadır. Tecrübeye öncelik veren ilaç firmaları özel sektörde eczacılara yüksek maaş ödeyen işletmeler arasında yer almaktadır. Tabi ödenen maaşlar firmadan firmaya göre farklılık gösterebileceğinden net olarak ilaç firmalarında eczacı maaşları şu kadardır demek imkansızdır. Ortalama olarak belirtmek gerekirse 6000 TL’den başladığını ve aylık olarak 10.000 TL gibi rakamlar ödenebildiğini söylemek mümkündür.

Klinik eczacılık maaşı ne kadar ?

Klinik eczacı maaşları için de yukarıda belirtilen aynı kriterler geçerlidir. Ödenecek ortalama maaş tutarları da yine yaklaşık olarak yukarıda belirtildiği gibidir. Yani devlette 2021 güncel zamlarla birlikte net klinik eczacı maaşı 7000 TL civarındadır.

Uzman eczacı maaşı ne kadar ?

Uzman eczacı maaşları uzman olmayanlara göre ortalama %20 civarında fazla ödenmektedir. 2021 yılında uzman eczacılara ödenen net maaş tutarı ortalama 8000-8500 TL arasındadır.

Sgk eczacı maaşları ne kadar ?

Sosyal Güvenlik Kurumu,  yazımızın girişinde de belirttiğimiz en çok eczacı istihdamı sağlayan Kurumlar arasında yer almaktadır. Kamu kadrosunda yer aldıklarından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eczacı kadrosunda çalışana ödenen net maaş 2021 yılı için 7000 TL civarındadır.

Eczane hizmetleri maaşı ne kadar ?

Eczane hizmetleri son dönemlerde en çok tercih edilen önlisans bölümleri arasında yer almaktadır. Eczanelerde, Kamuda ya da özel sektörde eczası yardımcısı olarak istihdamı sağlanan bu bölümde ortalama maaşlar 2021 yılı için 4000-5000 TL aralığında olmaktadır.

Yardımcı eczacı maaşı 2021

Eczanalerde eczacının kendisinden ziyade herhangi bir bölüm mezunu olmayan eczacı yardımcılarının da rolü büyüktür. Bu kapsamda genellikle asgari ücret seviyesinde maaş ödemesi yapılmaktadır. 2021 yılı için ortalama maaş tutarı 3000 TL tutarındadır.

Eczacılık okumak mantıklı mı ?

Ülkemiz sağlık alanında gelişimini hızla sürdürmektedir. Özellikle sağlık turizmi alanındaki ciddi gelişmeler beraberinde sağlık personeline olan ihtiyacı da arttırmaktadır. Hem günümüzde hem de gelecekte cazip meslekler arasında eczacılık bölümünün yerini koruyacağını düşünmekteyiz. Bize göre mantıklıdır ancak bu tamamen bizim görüşümüzdür. Siz bu bölümü tercih edeceksiniz iyice araştırmanızı öneririz.

Eczacılık iş imkanları nasıl ?

Eczacılık iş olanakları fazla olan bölümler arasında yer almaktadır. Hem özelde hem de devlette birçok çalışma seçeneği bulunmaktadır. Tabi mezun sayısı artıyor yakın gelecek de ihtiyaç yine şimdi ki gibi fazla olur mu kestirmek zordur.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.