Diş Hekimliği Maaş 2023 & Geleceği, İş İmkanları

Diş hekimliği maaş araştırması konusunda en çok araştırılanların başında gelmekte. Geçmişte, günümüzde ve gelecekte en çok tercih edilen meslekler arasında yer alan bu meslek grubunda doğal olarak diş hekimliği ücretleri de sürekli araştırma konusu olmaktadır. Bu yazımızda hem özel sektörde hem de Kamuda güncel diş doktoru maaşı konusunda bilgi vereceğiz. Ayrıca meslek konusunda bazı merak edilen soruların da cevaplarını vermeye çalışacağız.

Diş hekimliği nasıl bir meslek?

Diş hekimliği iş imkanı açısından geleceği en parlak olan mesleklerden birisi. Tabi malumunuz sağlık alanında çalışmak hiç de öyle kolay bir iş değil. Özellikle de diş hekimliği sağlık sektöründe en zor meslek grupları arasında yer almaktadır. Geleceğinin parlak olması, iş bulma sıkıntısının olmaması mesleğin cazip tarafı. Olumsuz tarafı olarak da zorluğu söylenebilir. Ancak her işin bir zorluğu olacağı düşünüldüğünde aylık geliri ve iş imkanları göz önünde bulundurulduğunda eğer kararsız iseniz tercih etmenizi öneririm.

Tıp mı diş hekimliği mi daha iyi?

Özellikle tercih döneminde en çok sorulan sorulardan birisi bu olmaktadır. Diş hekimliği de tıp da sonuç itibariyle sağlık sektörü ancak burada sizin ne istediğiniz önemli. Siz kendinizi ileride diş hekimi mi yoksa doktor olarak mı hayal ediyorsunuz ? Eğer daha parlak bir kariyer istiyorsanız ve daha yüksek gelir istiyorsanız tabi ki kesinlikle tıp derim. Ancak tercih tamamen sizin.

Diş hekimi maaşları 2023

Gelelim asıl konumuz olan diş hekimleri ne kadar kazanır sorusunun cevabına. diş hekimleri maaşları özel sektörde ve Kamuda farklılık gösterir. Sağlık bakanlığı diş hekimi maaşları tecrübeye göre çok farklılık göstermez ancak uzman diş hekimi maaşları kısmen daha yüksek olur. Özelde ise uzman diş hekimi maaşı tecrübeye göre çok farklılık gösterebilmekte. Şimdi ayrı başlıklar altında devlette diş hekimi maaşları ve özelde yeni mezun diş hekimi maaşları ile deneyimli hekim maaşları konusunda bilgi verelim.

Kamuda diş hekimi maaşları20.000-25.000 TL
Özelde diş hekimi maaşları15.000-20.000 TL

Doktor maaşları sayfamızdan güncel doktor maaşlarına da göz atabilirsiniz.

Kamuda diş hekimliği maaşları 2023

Kamuda diş doktorluğu maaşları 657 sayılı Kanun ile belirlenir. Sağlık Hizmetleri Sınıfında yer alanların devlette diş hekimi maaşı her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanır. Güncel zamla birlikte bekar ve çocuksuz, 8 derece 1 kademedeki dişçi maaşları 01 Ocak 2023 itibariyle net olarak 18.000 TL olacaktır. Tabi belirtilen bu diş tabibi maaşı net maaştır. Çocuk var ise ve eş çalışmıyorsa toplam net dişçi maaşı ortalama 18.000-20.000 TL olacaktır. Döner sermaye ve diğer ilave ödemeler ile birlikte devlet diş hekimi maaşı ortalama 20.000-25.000 bin TL civarında olacaktır.

Özelde diş hekimi maaşı 2023

Özel hastaneler ve özel polikliniklerde diş doktoru maaşları tecrübe ve tercih edilebilirlik durumuna göre farklılık göstermektedir. Genelde yeni başlayanlar için diş hekimleri maaşı özel sektörde 12.000-14.000 TL arasında olmaktadır. Tabi tecrübe ve tercih edilebilirlik dedik. Bu yüzden yüksek tecrübesi olan ve sevilen diş hekimlerinin maaşı aylık 15.000-20.000 TL’yi geçebilmekte ve bunun üzerinde de maaş alanlar bulunabilmektedir.

Yeni mezun diş hekimi maaşı

Yeni mezun diş hekimi maaşı devlette 2023 yılı için güncel zamlarla 18.000 TL olarak ödenmektedir. Tabi özel sektörde yeni mezunlara diş hekimi devlet maaşı kadar maaş ödenmemektedir. Yeni mezunlara özel sektörde ya da özel polikliniklerde ödenen güncel maaş tutarları ortalama 12.000-14.000 Bin olarak ödenmektedir. 

Diş hekimliği staj maaşları 2023

Stajyer diş hekimi maaşları memur aylık gösterge rakamının belirlenen oran ile çarpılması sonucu hesaplanmaktadır. 2023 yılı itibariyle stajyer diş hekimi maaşı 2.551,80 TL olarak ödenmektedir. 

Diş hekimi asistanı maaşları 2023

Asistanlar tekniker ya da teknisyen görevinde çalışmaktadır. Bu kişilerin maaşları da Kamu’da 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na, özelde ise tecrübeye göre farklılık gösterebilmektedir. Diş teknisyeni/Asistanlarına 2023 yılı için ödenen güncel maaş tutarlarına diş teknisyeni maaşı başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Adsm diş hekimi maaşı

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri devlete bağlı merkezlerdir. Dolayısıyla buralarda ödenen maaşlar devlet hastanesi diş hekimi maaşı ile aynıdır. 2023 yılı için ADSM diş doktoru maaşları 18.000-20.000 TL civarında ödenmektedir. 

Kendi kliniği olan diş hekimi ne kadar kazanır 2023

Bu sorunun net cevabını vermek zordur. Zira bu poliklinik açılan yer, tercih edilebilirlik ve hedef kitleye ve tabi ki popülariteye göre değişebilmektedir. 20 bin TL kazanan da vardır 50 bin TL kazanan da. Net olarak şu kadar kazanırlar demek imkansızdır. 

Doçent diş hekimi maaşı

Doçent diş hekimi maaşı 2023’te zamlar, ilave ödemeler ve diğer yardımlarla birlikte ortalama 25-30 bin TL aralığındadır.

Yurtdışı diş hekimliği maaşları

Yurtdışı diş hekimliği maaşları çalışılan ülkeye göre farklılık gösterir. Örneğin Almanya’da bir diş hekiminin aylık maaşı ortalama 6000-7000 eurodur. Avrupa Birliği ülkelerinde genel ortalama maaş 2000-3000 euro aralığındadır. Amerika’da ise bir diş hekimi yıllık maaşı 80000-100000 dolar aralığındadır.

Diş hekimlerinin emeklilik şartları

Diş hekimlerinin emeklilik şartları bulunduğu sigorta kolu kapsamına göre farklılık gösterecektir.

  • Kendi adına poliklinik açanlar bağkurlu olacağından şartlar bağkur kapsamında,
  • Kamuda çalışanlar emekli sandığı kapsamında primleri ödendiğinden bu kapsamda,
  • Özelde çalışanların sigorta primleri ssk kapsamında ödendiğinden ssk kapsamında emeklilik şartları değerlendirilecektir.

Emeklilik tablosu başlıklı yazımızdan tüm sigorta kolları esasında ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilir ve öğrenebilirsiniz.

Diş hekimleri ne kadar kazanıyor?

Türkiye’de doktor ve diş hekimi maaşları en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Devlette diş hekimliği maaşları döner sermaye ile birlikte 2023 yılında ortalama 18-20 bin TL civarındadır. Özel sektörde ise dişçilik maaşları devlete göre başlangıçta daha düşüktür ve ortalama 12-14 bin TL olarak ödenmektedir.

Diş Hekimliğinde zorunlu doğu görevi var mı?

Diş hekimlerinde zorunlu doğu görevi bulunmamaktadır. Diğer doktor branşlarında da zorunlu doğu görevi yükümlülüğü yoktur.

Diş doktoru olmak zor mu?

Bunu bu işi yapanlara sormak lazım:). Ancak sağlıkla ilgili diğer alanlarda olduğu gibi diş hekimliğinin de zor olduğunu düşünüyorum.

Diş hekimleri nöbet tutar mı?

Ağız ve Diş Sağlığı merkezlerinde çalışanlara gerektiğinde nöbet görevi verilmektedir. Devlet hastanelerinde diş hekimleri için nöbet uygulaması yoktur.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın