Diş Hekimliği Maaşı 2024 & Geleceği, İş İmkanları

Diş hekimliği maaşı araştırması konusunda en çok araştırılanların başında gelmekte. Geçmişte, günümüzde ve gelecekte en çok tercih edilen meslekler arasında yer alan bu meslek grubunda doğal olarak diş hekimliği ücretleri de sürekli araştırma konusu olmaktadır. Bu yazımızda hem özel sektörde hem de Kamuda güncel diş doktoru maaşı konusunda bilgi vereceğiz. Ayrıca meslek konusunda bazı merak edilen soruların da cevaplarını vermeye çalışacağız.

Diş hekimliği nasıl bir meslek?

Diş hekimliği iş imkanı açısından geleceği en parlak olan mesleklerden birisi. Tabi malumunuz sağlık alanında çalışmak hiç de öyle kolay bir iş değil. Özellikle de diş hekimliği sağlık sektöründe en zor meslek grupları arasında yer almaktadır. Geleceğinin parlak olması, iş bulma sıkıntısının olmaması mesleğin cazip tarafı. Olumsuz tarafı olarak da zorluğu söylenebilir. Ancak her işin bir zorluğu olacağı düşünüldüğünde aylık geliri ve iş imkanları göz önünde bulundurulduğunda eğer kararsız iseniz tercih etmenizi öneririm.

Tıp mı diş hekimliği mi daha iyi?

Özellikle tercih döneminde en çok sorulan sorulardan birisi bu olmaktadır. Diş hekimliği de tıp da sonuç itibariyle sağlık sektörü ancak burada sizin ne istediğiniz önemli. Siz kendinizi ileride diş hekimi mi yoksa doktor olarak mı hayal ediyorsunuz ? Eğer daha parlak bir kariyer istiyorsanız ve daha yüksek gelir istiyorsanız tabi ki kesinlikle tıp derim. Ancak tercih tamamen sizin.

Diş hekimi maaşları 2024

Gelelim asıl konumuz olan diş hekimleri ne kadar kazanır sorusunun cevabına. diş hekimleri maaşları özel sektörde ve Kamuda farklılık gösterir. Sağlık bakanlığı diş hekimi maaşları tecrübeye göre çok farklılık göstermez ancak uzman diş hekimi maaşları kısmen daha yüksek olur. Özelde ise uzman diş hekimi maaşı tecrübeye göre çok farklılık gösterebilmekte. Şimdi ayrı başlıklar altında devlette diş hekimi maaşları ve özelde yeni mezun diş hekimi maaşları ile deneyimli hekim maaşları konusunda bilgi verelim.

Kamuda diş hekimi maaşları45.000-50.000 TL
Özelde diş hekimi maaşları30.000-35.000 TL
Diş hekimi asistanı maaşıDevlette ortalama 40.000-42.000
Özelde ortalama 25.000-30.000

Doktor maaşları sayfamızdan güncel doktor maaşlarına da göz atabilirsiniz.

Kamuda diş hekimliği maaşları 2024

Kamuda diş doktorluğu maaşları 657 sayılı Kanun ile belirlenir. Sağlık Hizmetleri Sınıfında yer alanların devlette diş hekimi maaşı her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanır. Güncel zamla birlikte bekar ve çocuksuz, 8 derece 1 kademedeki dişçi maaşları 01 Ocak 2024 itibariyle net olarak 43.000 TL olacaktır. Tabi belirtilen bu diş tabibi maaşı net maaştır. Çocuk var ise ve eş çalışmıyorsa toplam net dişçi maaşı ortalama 45.000-47.000 TL olacaktır. Döner sermaye ve diğer ilave ödemeler ile birlikte devlet diş hekimi maaşı ortalama 50.000-55.000 TL civarında olacaktır.

Diş hekimliği maaşları döner sermaye

Uzman diş hekimi maaşı devlet hastanelerinde döner sermaye dahil en az 55.000-60.000 TL civarındadır. Çalışılan hastane, yoğunluk ve daha birçok kritere göre maaş tutarları daha da artabilmektedir. Ben minimum tutarı belirttim.

Özelde diş hekimi maaşı 2024

Özel hastaneler ve özel polikliniklerde diş doktoru maaşları tecrübe ve tercih edilebilirlik durumuna göre farklılık göstermektedir. Genelde yeni başlayanlar için diş hekimleri maaşı özel sektörde 22.000-24.000 TL arasında olmaktadır. Tabi tecrübe ve tercih edilebilirlik dedik. Bu yüzden yüksek tecrübesi olan ve sevilen diş hekimlerinin maaşı aylık 30.000-35.000 TL’yi geçebilmekte ve bunun üzerinde de maaş alanlar bulunabilmektedir.

Yeni mezun diş hekimi maaşı

Yeni mezun diş hekimi maaşı devlette 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle güncel zamlarla 43.000-44.000 TL olarak ödenmektedir. Tabi özel sektörde yeni mezunlara diş hekimi devlet maaşı kadar maaş ödenmemektedir. Yeni mezunlara özel sektörde ya da özel polikliniklerde ödenen güncel yeni başlayan diş hekimi maaşı tutarları ortalama 22-24 Bin olarak ödenmektedir. 

Diş hekimliği staj maaşları 2024

Stajyer diş hekimi maaşları memur aylık gösterge rakamının belirlenen oran ile çarpılması sonucu hesaplanmaktadır. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle stajyer diş hekimi maaşı 5.100 TL olarak ödenmektedir. 

Diş hekimi asistanı maaşları 2024

Asistanlar tekniker ya da teknisyen görevinde çalışmaktadır. Bu kişilerin maaşları da Kamu’da 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na, özelde ise tecrübeye göre farklılık gösterebilmektedir. Diş teknisyeni/Asistanlarına 2024 yılı için ödenen güncel maaş tutarlarına diş teknisyeni maaşı başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Adsm diş hekimi maaşı

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri devlete bağlı merkezlerdir. Dolayısıyla buralarda ödenen maaşlar devlet hastanesi diş hekimi maaşı ile aynıdır. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle ADSM diş doktoru maaşları 43.000-44.000 TL civarında ödenmektedir. 

Kendi kliniği olan diş hekimi ne kadar kazanır 2024

Kendi kliğini olan diş hekimleri ne kadar kazanıyor sorusunun net cevabını vermek zordur. Zira bu poliklinik açılan yer, tercih edilebilirlik ve hedef kitleye ve tabi ki popülariteye göre değişebilmektedir. 20 bin TL kazanan da vardır 50 bin TL kazanan da. Net olarak şu kadar kazanırlar demek imkansızdır. 

Doçent diş hekimi maaşı

Doçent diş hekimi maaşı 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle zamlar, ilave ödemeler ve diğer yardımlarla birlikte ortalama 45.000-47.000 TL aralığındadır.

Yurtdışı diş hekimliği maaşları

Yurtdışı diş hekimliği maaşları çalışılan ülkeye göre farklılık gösterir. Örneğin Almanya’da bir diş hekiminin aylık maaşı ortalama 6000-7000 eurodur. Avrupa Birliği ülkelerinde genel ortalama maaş 2000-3000 euro aralığındadır. Amerika’da ise bir diş hekimi yıllık maaşı 80000-100000 dolar aralığındadır.

Endodonti maaş

Endodonti, diş hekimliğinin çalışma alanlarından birisidir. Uzmanlık gerektiren bir alan olduğundan bu alanda tecrübeli hekimler çalışabilmektedir. Bu nedenle alınacak maaş daha fazla olabilmektedir. Buradaki ortalama maaşların yukarıda belirtilen maaşların %20-25 üzerinde olduğunu söyleyebilirim.

Diş hekimi mesul müdür maaşı

01 Ocak 2024 tarihi itibariyle ortalama 48.000-50.000 TL aralığındadır.

Diş hekimlerinin emeklilik şartları

Diş hekimlerinin emeklilik şartları bulunduğu sigorta kolu kapsamına göre farklılık gösterecektir.

  • Kendi adına poliklinik açanlar bağkurlu olacağından şartlar bağkur kapsamında,
  • Kamuda çalışanlar emekli sandığı kapsamında primleri ödendiğinden bu kapsamda,
  • Özelde çalışanların sigorta primleri ssk kapsamında ödendiğinden ssk kapsamında emeklilik şartları değerlendirilecektir.

Emeklilik tablosu başlıklı yazımızdan tüm sigorta kolları esasında ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilir ve öğrenebilirsiniz.

Diş Hekimliğinde zorunlu doğu görevi var mı?

Diş hekimlerinde zorunlu doğu görevi bulunmamaktadır. Diğer doktor branşlarında da zorunlu doğu görevi yükümlülüğü yoktur.

Diş doktoru olmak zor mu?

Bunu bu işi yapanlara sormak lazım:). Ancak sağlıkla ilgili diğer alanlarda olduğu gibi diş hekimliğinin de zor olduğunu düşünüyorum.

Diş hekimleri nöbet tutar mı?

Ağız ve Diş Sağlığı merkezlerinde çalışanlara gerektiğinde nöbet görevi verilmektedir. Devlet hastanelerinde diş hekimleri için nöbet uygulaması yoktur.

3.4/5 - (5 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Diş Hekimliği Maaşı 2024 & Geleceği, İş İmkanları” üzerine 3 yorum
  1. Diş hekimiyim. Bilgiler tamamen yanlış bilgiler internet sitelerindeki bilgilerden alıp bu makaleyi yazmış arkadaş. Öncelikle stajyer 5. Sınıf diş hekimleri asgari ücret alıyor yani 11.400 TL.
    Devlette en düşük diş hekimi maaşı 45 bin. Çalıştığın yere ve uzmanlığa göre değişir. 120 bin alan diş hekimleri de var devlette en yüksek maaş o mu bilmiyorum ama.
    Özelde çalışan diş hekimlerine gelirsek bunu belirleyen birçok etken var minimum ve maksimum bir değeri yok. Hasta potansiyeli ortalama olan bir kliniğe sahip diş hekimi ayda yaklaşık 400 bin kazanır.

    Yanıtla
Yorum yapın