Diş Hekimliği Maaşı Ne Kadar 2022

0

Diş hekimliği maaşları maaş araştırması konusunda en çok araştırılanların başında gelmekte. Geçmişte, günümüzde ve gelecekte en çok tercih edilen meslekler arasında yer alan bu meslek grubunda doğal olarak diş hekimliği ücretleri de sürekli araştırma konusu olmaktadır. Bu yazımızda hem özel sektörde hem de Kamuda güncel diş doktoru maaşı konusunda bilgi vereceğiz. Ayrıca meslek konusunda bazı merak edilen soruların da cevaplarını vermeye çalışacağız.

Diş hekimliği nasıl bir meslek ?

Diş hekimliği iş imkanı açısından geleceği en parlak olan mesleklerden birisi. Tabi malumunuz sağlık alanında çalışmak hiç de öyle kolay bir iş değil. Özellikle de diş hekimliği sağlık sektöründe en zor meslek grupları arasında yer almaktadır. Geleceğinin parlak olması, iş bulma sıkıntısının olmaması mesleğin cazip tarafı. Olumsuz tarafı olarak da zorluğu söylenebilir. Ancak her işin bir zorluğu olacağı düşünüldüğünde aylık geliri ve iş imkanları göz önünde bulundurulduğunda eğer kararsız iseniz tercih etmenizi öneririm.

Tıp mı diş hekimliği mi daha iyi ?

Özellikle tercih döneminde en çok sorulan sorulardan birisi bu olmaktadır. Diş hekimliği de tıp da sonuç itibariyle sağlık sektörü ancak burada sizin ne istediğiniz önemli. Siz kendinizi ileride diş hekimi mi yoksa doktor olarak mı hayal ediyorsunuz ? Eğer daha parlak bir kariyer istiyorsanız ve daha yüksek gelir istiyorsanız tabi ki kesinlikle tıp derim. Ancak tercih tamamen sizin.

Diş hekimi maaşları 2022

Gelelim asıl konumuz olan diş hekimleri ne kadar kazanır sorusunun cevabına. diş hekimleri maaşları özel sektörde ve Kamuda farklılık gösterir. Sağlık bakanlığı diş hekimi maaşları tecrübeye göre çok farklılık göstermez ancak uzman diş hekimi maaşları kısmen daha yüksek olur. Özelde ise uzman diş hekimi maaşı tecrübeye göre çok farklılık gösterebilmekte. Şimdi ayrı başlıklar altında devlette diş hekimi maaşları ve özelde yeni mezun diş hekimi maaşları ile deneyimli hekim maaşları konusunda bilgi verelim.

Kamuda diş hekimliği maaşları 2022

Kamuda diş doktorluğu maaşları 657 sayılı Kanun ile belirlenir. Sağlık Hizmetleri Sınıfında yer alanların devlette diş hekimi maaşı her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanır. Güncel zamla birlikte bekar ve çocuksuz, 8 derece 1 kademedeki dişçi maaşları 2022 yılı için net olarak 9.086,00 TL olacaktır. Tabi belirtilen bu diş tabibi maaşı net maaştır. Çocuk var ise ve eş çalışmıyorsa toplam net dişçi maaşı 9750 TL olacaktır. Döner sermaye ve diğer ilave ödemeler ile birlikte ortalama net maaş 12.000 TL civarında olacaktır.

Özelde diş hekimi maaşı 2022

Özel hastaneler ve özel polikliniklerde diş doktoru maaşları tecrübe ve tercih edilebilirlik durumuna göre farklılık göstermektedir. Genelde yeni başlayanlar için diş hekimleri maaşı özel sektörde 5500-6000 TL arasında olmaktadır. Tabi tecrübe ve tercih edilebilirlik dedik. Bu yüzden yüksek tecrübesi olan ve sevilen diş hekimlerinin maaşı aylık 10.000 TL’yi geçebilmekte ve bunun üzerinde de maaş alanlar bulunabilmektedir.

Diş hekimi asistanı maaşları 2022

Asistanlar tekniker ya da teknisyen görevinde çalışmaktadır. Bu kişilerin maaşları da Kamu’da 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na, özelde ise tecrübeye göre farklılık gösterebilmektedir. Diş teknisyeni/Asistanlarına 2022 yılı için ödenen güncel maaş tutarlarına diş teknisyeni maaşı başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Diş hekimlerinin emeklilik şartları

Diş hekimlerinin emeklilik şartları bulunduğu sigorta kolu kapsamına göre farklılık gösterecektir.

  • Kendi adına poliklinik açanlar bağkurlu olacağından şartlar bağkur kapsamında,
  • Kamuda çalışanlar emekli sandığı kapsamında primleri ödendiğinden bu kapsamda,
  • Özelde çalışanların sigorta primleri ssk kapsamında ödendiğinden ssk kapsamında emeklilik şartları değerlendirilecektir.

Emeklilik tablosu başlıklı yazımızdan tüm sigorta kolları esasında ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilir ve öğrenebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.