Diş Teknisyeni Maaşı 2024 & Çalışma Şartları, Geleceği

Diş teknisyeni maaşı bölüme olan rağbetin artması ile birlikte en çok araştırılan maaşların başında gelmekte. Özellikle tercih yapacaklar açısından diş protez teknolojisi maaşları ve iş alanları, Kamuda ve özelde diş protez maaşları en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Bu yazımızda nasıl diş teknisyeni olabileceğiniz ve ağız ve diş sağlığı maaşları alanında çalışan teknisyenlerin alabilecekleri maaş tutarları konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Diş teknisyenlerinin görevleri nelerdir ?

Diş Teknisyeni Ne iş Yapar sorusunun cevabı ile konuya giriş yapalım. Diş teknisyenlerinin birçok görevi bulunmaktadır. Başlıca görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Diş hekiminin uygun görmesi halinde hastaya uygun protezi hazırlamak,
  • Hazırlama aşamasında diş hekimine yardımcı olmak,
  • Labaratuvar ve çalışma alanındaki araç ve gereçlerin düzenli olarak kontrolünü sağlamak,
  • Alınan ölçüye uygun olarak diş hekimince istenen protez, ortodentik apereyler, porselen işlemleri ve protez tamiri yapmak.

Nasıl diş protez teknikeri olunur ?

Özelde ya da Kamuda diş protez teknisyeni olabilmek için en az ön lisans düzeyinde eğitim veren aşağıdaki bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Kamu’da çalışabilmek için mezun olduktan sonra KPSS’ye girmek ve atanmak için gereken minimum puanın yapılması gerekmektedir. İlgili bölümler şunlardır;

  • Diş protez,
  • Diş protez teknikerliği,
  • Diş protez teknolojisi.

Diş teknisyenlerinin çalışma saatleri

Diş teknisyenleri mesai saatleri içerisinde görev yaparlar. Genelde Kamuda mesai başlama saati 08.00 bitiş ise 16.00 olmaktadır. Özelde ise 08.00-17.00 saatleri arasında görev yapmaktalar.

Diş protez teknikeri maaşları 2024

Diş teknisyeni maaşları özelde ve devlette farklılık göstermektedir. Kamuda diş protez teknisyenliği maaşı göreve ilk başlanan kademe ve derece esas alınarak ve en düşük maaştan ödeme yapılır. Kademe ve derece yükseldikçe kamuda diş protez maaşı da yükselmiş olacaktır. Özelde diş teknisyeni ne kadar maaş alır sorusunun cevabı ise tecrübe ile ilgili bir durumdur. İlk defa çalışmaya başlayan ve tecrübesiz birisine ödenecek diş teknisyen maaşları ile tecrübeli diş teknisyenliği maaşları aynı olmayacaktır. Bu yüzden diş protez ne kadar maaş alır sorusunun cevabını diş teknisyeni devlet maaşı ve özel sektör diş teknikeri maaşları olarak aşağıda ayrı başlıklar halinde vereceğiz.

Devlette 2 yıllık Ağız ve diş sağlığı maaşları35.000-37.000 TL
Ağız ve diş sağlığı maaş Özel18.000-20.000 TL

Kamuda diş protez teknisyeni maaşı 2024

Bildiğiniz üzere memur kadrosunda yer alanlara her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme ve enflasyon esas alınarak maaş zammı verilir. Güncel zam oranları esas alındığında 2024 yılı itibariyle ilk defa diş teknisyeni olarak göreve başlayan birisine kamuda ödenecek diş protez devlet maaşları en düşük 35.000 TL olacaktır. Eğer kişi evli ise ve çocuk da varsa diş teknikeri maaşı en düşük 35.000-37.000 TL civarında ödenecektir.

Özelde diş protez teknikeri maaşı 2024

Özel hastaneler, özel diş doktorları ile özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görev yapanlara ödenecek maaşta tecrübe esas alınmaktadır. İlk defa işe başlayacak olanlara ödenen diş protezi maaşları 2024 yılı ortalama 18.000-20.000 TL arasında olmaktadır. En az 5 yıl kıdeme sahip ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşı ise ortalama en düşük 22.000-24.000 TL arasında olmaktadır. Kısaca özelde ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşları için bir standart bulunmamaktadır. Özelde ödenecek ağız ve diş sağlığı bölümü maaşları işveren ile çalışacak kişi arasında yapılacak sözleşmeye göre belirlenmekte ve farklılık gösterebilmektedir.

Almanya diş protez maaşları

Almanya’ya son dönemlerde sağlık sektörü için ülkemizden baya bir göç olmuştur. Almanya’da çalışmak isteyen çok olduğu için ortalama maaşlar hakkında da araştırma yapılmaktadır. Almanya’da diş protez maaşları 2024’te ortalama 3000-4000 euro aralığındadır.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Diş teknisyenliği kaç yıllık?

Diş teknisyenliği 2 yıllık bir önlisans bölümüdür.

Diş teknisyeni nasıl olunur?

Diş teknisyeni olabilmek için sağlık meslek liselerinin ilgili eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak ya da önlisans diş teknisyenliği bölümünü bitirmek gerekmektedir.

Diş teknisyeni doktor mu?

Diş teknisyenleri doktor değildir. Bunlar ilgili bölümleri bitiren ve diş hekimlerine yardımcı olmak için görevlendirilen kişilerdir.

2 yıllık diş hekimliği ne iş yapar?

Diş hekiminin yanında yardımcı personel olarak görev alırlar.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Diş Teknisyeni Maaşı 2024 & Çalışma Şartları, Geleceği” üzerine 4 yorum
  1. Azgari ucretin altinda dis protez teknisyeni yok maaslari ise 10 binle baslayip kalifiye elamana gore fiyati 30 bine kadar deisir

    Yanıtla
Yorum yapın