Diş Teknisyeni Maaşı ve Çalışma Şartları 2022

2

Diş teknisyeni maaşı bölüme olan rağbetin artması ile birlikte en çok araştırılan maaşların başında gelmekte. Özellikle tercih yapacaklar açısından diş protez teknolojisi maaşları ve iş alanları, Kamuda ve özelde diş protez maaşları en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Bu yazımızda nasıl diş teknisyeni olabileceğiniz ve ağız ve diş sağlığı maaşları alanında çalışan teknisyenlerin alabilecekleri maaş tutarları konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Diş teknisyenlerinin görevleri nelerdir ?

Diş teknisyenlerinin birçok görevi bulunmaktadır. Başlıca görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Diş hekiminin uygun görmesi halinde hastaya uygun protezi hazırlamak,
 • Hazırlama aşamasında diş hekimine yardımcı olmak,
 • Labaratuvar ve çalışma alanındaki araç ve gereçlerin düzenli olarak kontrolünü sağlamak,
 • Alınan ölçüye uygun olarak diş hekimince istenen protez, ortodentik apereyler, porselen işlemleri ve protez tamiri yapmak.

Nasıl diş protez teknikeri olunur ?

Özelde ya da Kamuda diş protez teknisyeni olabilmek için en az ön lisans düzeyinde eğitim veren aşağıdaki bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Kamu’da çalışabilmek için mezun olduktan sonra KPSS’ye girmek ve atanmak için gereken minimum puanın yapılması gerekmektedir. İlgili bölümler şunlardır;

 • Diş protez,
 • Diş protez teknikerliği,
 • Diş protez teknolojisi.

Diş teknisyenlerinin çalışma saatleri

Diş teknisyenleri mesai saatleri içerisinde görev yaparlar. Genelde Kamuda mesai başlama saati 08.00 bitiş ise 16.00 olmaktadır. Özelde ise 08.00-17.00 saatleri arasında görev yapmaktalar.

Diş protez teknikeri maaşları 2022

Diş teknisyeni maaşları özelde ve devlette farklılık göstermektedir. Kamuda diş protez teknisyenliği maaşı göreve ilk başlanan kademe ve derece esas alınarak ve en düşük maaştan ödeme yapılır. Kademe ve derece yükseldikçe kamuda diş protez maaşı da yükselmiş olacaktır. Özelde diş teknisyeni ne kadar maaş alır sorusunun cevabı ise tecrübe ile ilgili bir durumdur. İlk defa çalışmaya başlayan ve tecrübesiz birisine ödenecek diş teknisyen maaşları ile tecrübeli diş teknisyenliği maaşları aynı olmayacaktır. Bu yüzden diş protez ne kadar maaş alır sorusunun cevabını diş teknisyeni devlet maaşı ve özel sektör diş teknikeri maaşları olarak aşağıda ayrı başlıklar halinde vereceğiz.

Kamuda diş protez teknisyeni maaşı 2022

Bildiğiniz üzere memur kadrosunda yer alanlara her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme ve enflasyon esas alınarak maaş zammı verilir. Güncel zam oranları esas alındığında 2022 yılı itibariyle ilk defa diş teknisyeni olarak göreve başlayan birisine kamuda ödenecek diş protez devlet maaşları en düşük 5700,00 TL olacaktır. Eğer kişi evli ise ve çocuk da varsa diş teknikeri maaşı en düşük 6250 TL civarında ödenecektir.

Özelde diş protez teknikeri maaşı 2022

Özel hastaneler, özel diş doktorları ile özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görev yapanlara ödenecek maaşta tecrübe esas alınmaktadır. İlk defa işe başlayacak olanlara ödenen diş protezi maaşları 2022 yılı ortalama 4500-5000 TL arasında olmaktadır. En az 5 yıl kıdeme sahip ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşı ise ortalama en düşük 5000-5000 TL arasında olmaktadır. Kısaca özelde ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşları için bir standart bulunmamaktadır. Özelde ödenecek ağız ve diş sağlığı bölümü maaşları işveren ile çalışacak kişi arasında yapılacak sözleşmeye göre belirlenmekte ve farklılık gösterebilmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Mehtap

  Hafta içi mi yoksa her gün mü çalışıyorlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Özelde cumartesi günü de çalışma olabilmekte. Hatta yoğun zamanlarda pazar günü çalışanlar bile var.