Gürcistan Asgari Ücret 2024 & En Güncel Bilgiler

Gürcistan asgari ücret olarak çoğu Avrupa ve Asya ülkesinin altında kalmaktadır. Az gelişmiş ülkeler arasında yer alan Gürcistan’da asgari ücretli çalışanların oranı bir hayli fazladır. Eğer Gürcistan asgari ücret kaç tl konusunda araştırma yapıyorsanız bu içerikte konu hakkındaki tüm bilgileri bulabilirsiniz. İçeriğin devamında Gürcistan’da maaşlar, asgari ücret ve yaşam maliyetleri hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Gürcistan hakkında bilgi

Gürcistan’da asgari ücret ve yaşam maliyetlerine geçmeden evvel kısaca Gürcistan hakkında bazı bilgiler vermek isterim.

 • Ülke Karadeniz’in doğu kısmında Güney Kafkasya’da yer alır.
 • Başlıca sınır komşuları Ermenistan, Rusya, Türkiye ve Azerbaycan’dır.
 • Ülkeye Türkiye’den vizesiz olarak sadece pasaportla giriş çıkış yapılabilmektedir.
 • Güncel verilere göre ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 3.709 bin kişidir.
 • Ülkede özellikle Batum turistik olarak en çok ziyaret edilen şehirlerin arasında yer almaktadır.
 • Ekonomik olarak gelişmiş bir ülke değildir ve çalışanların büyük bir oranı asgari ücretlidir.
 • Ülkenin resmi dili Gürcüce’dir. Ülke konusunda daha fazla bilgi için Wikipedia’nın Gürcistan hakkında bilgiler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Gürcistan’da asgari ücret ne kadar?

Son dönemlerde özellikle ülkemizden Gürcistan’a hem tatil hem de alışveriş için giden binlerce kişi olmuştur. Bu nedenle yaşam maliyetleri, özellikle ülkedeki telefon ve araba fiyatları ülkemizde en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Tabi karşılaştırma için de Gürcistan asgari ücret kaç Lari sorusunun cevabı aranmaktadır.

Gürcistan asgari ücret kaç dolar, lari ya da TL sorusunun cevabı aşağıdaki tabloda verilmiştir;

LariDolarTL
Gürcistan Asgari Ücret750279,35 dolar8.382,00 TL

Gürcistan asgari ücret kaç Euro?

01 Ocak 2024 tarihi itibariyle Gürcistan’da asgari ücret yaklaşık olarak 262 Euro’dur. Bu tüm Avrupa’daki asgari ücrete nazaran oldukça düşük bir rakamdır.

Batum asgari ücret

Ülkenin genelinde uygulanan asgari ücret tutarı aynıdır. Bölgeden bölgeye farklılık göstermemektedir. Dolayısıyla 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren Gürcistan Batum’da da asgari ücret net olarak 750 Lari olarak ödenmektedir.

Tiflis asgari ücret

Tiflis asgari ücret 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren 750 GEL olarak uygulanmaktadır. Tiflis’te ortalama çalışan maaşları ise 750-1000 GEL aralığındadır.

Gürcistan işçi maaşları 2024

Gürcistan’da çalışanların büyük çoğunluğu genellikle asgari ücretlidir. Ortalama aylık işçi maaşları 750-1000 GEL aralığında değişmektedir. Bazı meslek gruplarının Gürcistan’da aldıkları ortalama maaşlar ise şu şekildedir;

Öğretmen maaşları1500-2000 GEL
Mühendis Maaşları1500-2000 GEL
Doktor maaşları3000-4000 GEL

Aşağıdaki bazı içerikler de ilginizi çekebilir;

Gürcistan’da yaşam

Gürcistan, dış ülkelerden gelen çoğu öğrenci ve diğer kişiler için yaşam maliyetleri düşük ülkeler arasında yer almaktadır. Bazı ürünler ve maliyetleri hakkında bilgiler aşağıda liste olarak verilmiştir.

 • Ortalama ev kiraları 1140 Lari,
 • Toplu taşıma için aylık kart ücreti 30 GEL,
 • 1 litre süt 1,40 GEL,
 • Sebzeler 1kg ortalama 3,5-5 GEL,
 • Ekmek 1 GEL.

Gürcistan para birimi

Gürcistan para birimi GEL’dir. Diğer adı ile LARİ olarak bilinmektedir. Birçok ülke para birimi karşısında değeri düşük bir para birimidir.

Gürcistan asgari ücretle çalışan oranı

Gürcistan asgari ücretle çalışan oranı son verilere göre net olarak bilinmese de çoğu gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelere oranla asgari ücretli çalışan oranı toplam çalışan oranı içerisinde oldukça yüksektir.

Gürcistan hayat ucuz mu?

Gürcistan çoğu ülkeye göre çok daha ucuz bir ülkedir. Ülkemizle kıyaslandığında da oldukça ucuz bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gürcistan’da su ne kadar?

Gürcistan’da 1 litre su ortalama 0.60-1 GEL aralığında değişmektedir.

Gürcistan ne ile girilir?

Türkiye ile Gürcistan arasında vize uygulaması bulunmamaktadır. Türk vatandaşları vizesiz olarak sadece kimlikle Gürcistan’a giriş yapabilmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın