Sgk Prim İadesi Hesaplama 2022

240

SGK prim iadesi hesaplaması toplu para iadesi başvurusu yapanların ya da yapacak olanların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Emeklilik tabi ki hepimizin hayali. Emeklilik için gerekli olan şartları da hepimiz aşağı yukarı biliyoruz. İşte prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş. İşte emeklik için gerekli olan bu üç şarttan yaşı tamamlamış fakat prim günü ya da sigortalılık süreniz yeterli olmadığı için emekli olamıyorsanız emekli olmadan sigortadan para alma hakkından yararlanabilirsiniz.

Bu yazıda sigorta paramı nasıl alırım, sigortadan para alma süresi, ssk birikmiş parayı almak için başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı,  ssk, emekli sandığı ve bağkur prim iadesi hesaplama konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli olmak istemiyorum paramı alabilir miyim 2022

Yukarıda da belirttiğim üzere sigortadan toplu para almak için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Örneğin 01 Ocak 1992 tarihinde girişi olan bir erkek sigortalının ssk kapsamında yaştan emeklilik için en az 3600 günü tamamlaması gerekiyor. Bu kişinin ise sadece 800 günü olsun ve 62 yaşında olsun. Bu kişi normalde 60 yaşı tamamladığında emekli olabilirdi. Ancak 3600 günü tamamlayamadığı için emekli olamıyor.

İşte yukarıdaki örnekte vermiş olduğumuz kişi emeklilik yaşını sağladığından emekli olmak istemiyorum diyerek sgk dan para çekme hakkından yararlanabilir.  Daha ayrıntılı bilgi, başvuruda istenen belgeler ve izlenecek yolu öğrenmek için hemen ssk birikmiş paramı almak istiyorum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK birikmiş para başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru işlemini en son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda sigortadan para iadesi için toptan iade dilekçesi ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.Eğer vefat eden birisi için sigortadaki parayı çekme başvurusu yapacaksanız veraset ilamı da eklenmesi gerekir.

Sgk para iadesi sorgulama 2022

Sgk toplu para alma için başvuru yapmaya karar verdiniz. Biriken ödemenizin ne kadar olduğunu merak ediyor ve dolayısıyla sigorta prim iadesi hesaplaması yaparak sorgulamak istiyorsunuz. Bunun için geliştirilen bir uygulama henüz yok ancak siz e devlettte SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmında PEK kısmında yer alan prime esas kazanç bilginiz ve yazımızda belirtilen formülü esas alarak kabaca bir sgk primi hesaplaması yapabilirsiniz.Sorgulama yaparken dikkat etmeniz gerekenler için hemen ssk birikmiş para sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bağkur fazla para, emeklilik yersiz ödeme ve diğer prim iadesi sorgulamalarını ise e-devletten yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve şifreniz ile SGK geri ödeme sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

Sgk prim geri alma hesaplama 2022

Emekli olamadığınızda adınıza ödenen primlerin iadesi hesaplanırken primlerin ödenme kapsamı ve geçtiğiniz tarihe göre iade edilecek tutarlar farklılık göstermekte. Sosyal Güvenlik Kurumu adınıza ödenen primlerin tamamını değil sadece ölüm, malulluk ve yaşlılık sigorta primlerinin iadesini yapıyor. Sgk emeklilikten vazgeçme halinde;

 • SSK kapsamında ssk prim bozdurma hesaplaması yapılırken 01 Ekim 2008 tarihinden önce adınıza ödenen sigorta primleri için işçi ve işveren hissesinin tamamı ( yani brüt kazancın  %20’si), 01 Ekim 2008 tarihinden sonra geçen ssk hizmetleri için ise sadece sigortalı hissesi ( brüt kazancın 9’u),
 • Bağkurda sgk prim iade hesaplaması yapılırken ölüm, yaşlılık ve malulluk sigorta primlerinin tamamı yani brüt prime esas kazancın %20’si esas alınır.
 • Memurların sgk’dan prim iadesi hesaplaması yapılırken ölüm, yaşlılık ve malulluk için ödenen keseneklerin tamamı dahil edilmekte.

Sgk’dan toplu para hesaplama örnek:

Ali BEY adına 2016  yılında asgari ücret üzerinden 8 aylık 4a ssk hizmeti bildirilmiştir. O dönemki brüt asgari ücret aylık 1.647,00 TL. Ali BEY bu dönem için adına yatan primlerin iadesini talep edecek olursa sadece sigortalı hissesi ödeneceğinden brüt ücreti üzerinden aylık %9 yani 148,23 TL tutarlık bir ödemesi iade edilebilecektir. Bu durumda sigorta bozdurma hesaplamasına göre 8 ay için toplamda alabileceği ödeme ise yaklaşık 1.185,00 TL olacaktır.

Sgk prim iadesi hesaplama robotu

Sgk prim geri ödemesi hesaplaması yapmak için şu an Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen bir uygulama bulunmamaktadır. Ayrıca E-devlet sisteminde de ssk birikmiş para hesaplaması yapılabilecek bir uygulama bulunmuyor. Sgk toplu para hesaplaması yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde yapılmaktadır. E-devletten hizmet dökümünüzü önünüze alarak kendiniz ortalama olarak sgk para iadesi hesaplaması yapabilirsiniz.

SGK borçlanma iadesi 2022

01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında yapılan ve ödenen askerlik, doğum, yurtdışı borçlanma v.s. ödemelerini talebiniz halinde iade alabilirsiniz. Paranız yatırdığınız tutar kadar iade edilir. Geçen süre için yeniden güncellenerek ödenmez yani.01 Ekim 2008 tarihinden önceki borçlanmaları SGK talebe göre iade etmiyor. Ama dava açtığınızda mahkemeler genelde lehinize karar veriyor.

SGK prim iadesi alanlar yorumları

Sgk prim geri ödeme hesaplama konusu ve ne kadarlık iade alınacağı konusu ne yazık ki kafa karıştırıcı olmakta. Bu süreçte iade alanların yorumları hem sgk toplu para iadesi hesaplaması konusunda kafası karışık olanlara yol gösterici olacak hem de başvuru yapma ya da yapmama konusunda kararsızlığı ortadan kaldıracaktır. Yazımızın altında prim iadesi almak isteyenlere ait yorumlar vardır. Siz de sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

240 Yorum
 1. Meltem

  merhabalar, 15 nisanda engelli raporu ile (normalde eyt ye takılanlardanım ve yaşı bekliyorum ) emekliliğe başvurdum .
  Bugün birikmiş aylığınız diye mesaj geldi. Bu tutar aylık emekli maaş beklentimin altında. Bu birikmiş aylık hangi tarihler arasını kapsamaktadır ?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ayın 1’i ile aylık ödenen tarih arasındaki kısmi ödemedir o tam aylık değil. Birikmiş emekli maaşı sorgulama sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

   1. Meltem

    teşekkürler 🙏

   2. Yusuf

    Merhaba ben 2006 SSK girisliyim iptal etmek istiyorum 2776 günde şuan içeride ödenmiş pirimim var acaba elime ne kadar geçer bunu nasıl öğrenebilirim yada

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hesaplama yapabilmem mümkün değil. Yazımızdaki diğer şartları da sağlamanız halinde iadesini alabilirsiniz.

  2. Pınar

   10/11/1974 doğumluyum 1991 haziran girişli sigortam var 169 günlük emekli olamayacağım için primlerimi alabilirmiyim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 48 yaşı tamamlayacağınız tarih olan 10.11.2022 tarihinden itibaren iade talebinde bulunabilirsiniz.

 2. Erol

  Merhaba ben 1981 doğumluyum sigorta başlangıç 1997 primi doldurdum şu an 6250 gün oldu 25 yıl sigorta sürem doldu acaba ben iade alabilirmiyim yaşım 41 teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin iade hakkınız yok. Primi tamamlamışsınız. Tüm şartları sağladığınız için iade yapılamaz.

 3. seher deniz

  ömer bey merhaba
  2002-2009 yılları arası 2260 gün sigortam yattı asgari ücret üzerinden yaşımda 58.geriye dönük toplu ödeme talebinde bulundum bekliyorum.tahmini ne kadar yatar evim yok kiradayım ev aldırırmı bu para yoksa çok mu komik bir para gelir.2002-2009 yıllarında yatan prim toplam 40 bin lira.teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer o para ile ev alma hayali kuruyorsanız bir an evvel vazgeçin :). Eve koltuk takımı bile almaz. Çok yüksek iade beklentiniz olmasın.

   1. seher deniz

    ömer bey anladığım max 20 bin tl sanki. üzüldüm ya

    1. Ömer Meriç

     Ben tutar söylemedim. Ama sizin beklentiniz kadar olmaz. Hayal kırıklığına uğramayın sonra diye dedim.

   2. seher deniz

    20 bin anca :(((

 4. Eser

  Ben 4/1/1970 doğumluyum 2çocuk annesiyim 1/3/1986 sigorta girişliyim
  Yaştan ve emeklilik şartından sürem dolu ama günüm eksik 2997 gün ödenmişim var.
  1) ne kadar ödersem emekli olurum .
  2)3600günde emekli olabilirim.
  3)hiç biri olmazsa ödenen primlerimin başvurup tahsilini edebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-42 yaş ve 5075 günle normal emeklilik hakkınız var.
   2- 3600 günle 58 yaşında emekli olursunuz.
   3-Prim iadesi hakkınız var. ancak bunu yapmanızı hiç bir suretle önermem.

 5. OSMAN

  iyi günler benim babam 1955 doğumlu kendisi 1998 yılından önce yaklaşık 8 yıl esnaf olarak bağkur yatırdı. daha sonra esnaflığı bıraktı ve bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başladı. 1998 yılında iş kazası geçirdi ve 15 günlü sigorta ile ssk’dan malulen emekli oldu. yatırdığı bağkur primlerini geri alabilir miyiz? teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaşı hesaplanırken bağkur hizmetleri de dahil ediliyor. Bunların iadesi olamaz.

 6. Hüsnü

  855 gün sigorta günümü satmak istiyorum

  1. Ömer Meriç

   :). Satmak diye bir şey yok ne yazık ki.

 7. Fehmi

  Doğum Tarihi 《 12.12.1987 》
  ilk işe Tarih 《 12.04.2006 》
  Toplam uzun vade gün sayısı 《 883 》
  2021 yılı ise genel toplam 150
  P.E.K/bsmk kazanç basamak değeri/ek gösterge 25.861,15

  toplu para iadesi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef iade alma hakkınız yok. 60 yaşı tamamladığınızda iade hakkınız dolar.

   1. EKREM GENÇ

    450 gün pirimim var yüzde 55 engelli raporum var ödenen pirimi alabilirmiyim doğum tarihim 1972

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İşe giriş tarihinize göre gerekli olan yaş şartını sağlamalısınız. Yoksa iade alamazsınız.

 8. Emre

  Merhabalar, 1 yıl içerisinde 2 farklı işyeri de sigortalı gozukmekteyim. 2 yerdede yaklaşık olarak asgari ücretin biraz üzerinde sigortam yatmakta. Fazla yatırılan SGK primini geri iade alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplam prime esas kazanç aylık olarak brüt asgari ücretin 7,5 katını yani tavanını geçerse iade alabilirsiniz. 2022 yılı için SGK tavan tutarı 37.530,00 TL.

 9. Kenan

  Merhaba ben 17.09.1989 doğumluyum ve sgklı calısmak istemiyorum 23.03.2011 girişli toplam 1262 günüm var bunu geri alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda da belirttiğimiz gibi emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız halinde iade hakkınız olacaktır.

  2. murat

   merhaba 1996 dogumluyum 2014 giris 1878 pirim var hak sahibi olurmuyum

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Prim iadesi alıp alamayacağınızı soruyorsanız alamazsınız.

 10. Murat

  Merhaba annem 1 ocakta 58 yaşına girdi sigorta girişi 20 mart 2002.. 2011 ve 2016 yılları arasında 1407 günü var iade için giriş tarihinden 20 yıl sonra olan mart 2022 yimi yoksa 58 e girdiği ocak tamı başvurabiliriz.. Birde iade tutarı çokmu komik tutarda olur teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İade tutarı az oluyor. Tam olarak ne kadar olur bilemeyiz ama düşük olur. 58 yaşı tamamladığında iade başvuru hakkınız var.

 11. Emre boz

  Merhaba. Bağkur (tarım) da 4600 günüm bulunmaktadır. Normal emeklilik yaşım 62 , fakat ben şuan 63 yaşındayım. Maddi durumumdan dolayı geri kalan pirim günlerimi dolduramiyorum .Acaba yatırdığım pirimleri (parasını) geri alabiliyormuyum?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet iade alabilirsiniz.

   1. Emre boz

    Hocam bu ödediğim paranın %20 tek alabilirim değil mi?

    1. Ömer Meriç

     Öyle bir seçenek yok. Talebiniz olursa tamamı iade edilir. Kısmi alamıyorsunuz yani.

    2. Adil Adak

     2008 öncesi yatırdığınız primin %20 gibi ancak öderler size. O da net değil.

   2. Fatih

    1985 ssk girişim var 1966 doğumluyum 2422 gün pirim var
    3600 ile ne zaman emekli olurum
    Pirim fazlalığım 2008 öncesi iade alsam ne kadar olur

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 3600 günü tam olarak hangi tarihte tamamladınız ? İade almayın kesinlikle önermem.

   3. Mehmet

    Merhaba yaşım 50 1.5 sene sora emekliyim inşallah toplam para ne kadar alabilirim teşekürler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Memursanız toplu para ikramiye olarak ödenir. Değilseniz toplu bir ödeme alamazsınız.

 12. Onur

  merhaba 1997 doğumluyum 2016 girişliyim 1544 günüm var herhangi bir iade hakkım var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır maalesef yok. Şartlar ayrıntılı olarak mevcut yazımızda.

   1. Aysun bulut

    merhaba benim 697 gunum var daha calisamiyorum 2010 girisim iade hakkimi alabilirmiyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 58 yaş şartını sağlıyorsanız iade alabilirsiniz.

  2. Resmigül güler

   Annemin 154 gün sigortası var 1987 yılında başlamış 1998 yılında da 16 gün bu oarayı iade alabilir mi

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Evet alabilir ama çok çok cüzi bir rakam olur. Ama yaş şartını da sağlamış olmalı tabi ki.

    1. Resmigül

     Çokk teşekkürler ilginiz alakanız için emekli aylığıyla geçiniyorlar elimden geleni yapıyorum amafazlası ne olur diyorum sadece hak verirsiniz umarım

     1. Ömer Meriç

      Rica ederim ne demek. Arayışınızı anlıyorum ama maalesef alınacak para çok komik bir rakam olacak.

 13. Ender Çınar

  10/06/1990 taihinde işe girmiş bulunmaktayım SGK Prim sayım 10600 Prim miktarı toplamım Emekli maaşı almak istemiyorum Ödediğim primleri geri almak istesem, ne kadar prim ödemesi geri alırım Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu hesaplayabilmek mümkün değil ne yazıkki.

 14. Sezin Çeliköz

  1994 yılı 4A sigorta girişliyim. Toplam 4285 ödenmiş prim gün sayım var. Toplu para iadesi alma şansım var mı? Varsa 51 yaş mı yoksa 58 yaşı mı beklemek gerekir. Aldığımda yetim aylığı ı almaya devam edebilir miyim? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak giriş tarihiniz nedir ? Doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak yazın. Böylece iade alıp alamayacağınız hakkında size net cevap verebilirim.

 15. FATMA SAĞLAM

  merhabalar 31 mart 1963 doğumluyum 2 çocuk annesiyim sigorta başlangıç tarihim 29,09,1988 3 yıl 4ay 27günüm var
  bağkur olarakta başlangıç tarihim 01,11,1992 4yıl 3ay 29günüm var eşim vefat etti onun maaşını alıyorum geriye dönük ödemiş olduğum sigorta primlerini alabilirmiyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet SGK’ya başvurarak adınıza ödenen primlerin iadesini alabilirsiniz.

 16. Serap Yılmaz

  Selamlar

  4A hizmete başlama tarihim 02.03.2015, prim ödeme gün sayım şuan da 2340, 1965 doğumluyum yaşım, 56 kadın çalışanım.
  Bu şartlar altından emeklilik şartlarım nasıl olacaktır, 3600 günden emekli olma şansım varmıdır, yaş haddinden emeklilik şartları koşulları benim içim mümkünmüdür, bir diğer merak ettiğim de sgk prim ödemesi alabilme şansım şuanda mevcutmudur. İlginiz için teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 7200 gün 58 yaş ya da 5400 gün 61 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Prim iadesi için 58 yaşı tamamlamanız gerekmektedir.

   1. Serap Yılmaz

    3 çocuk annesiyim aynı zamanda bu durum şartları değiştirir mi peki Ömer Bey ?

    1. Ömer Meriç

     Maalesef şartları değiştirmiyor bu durum.

 17. Nesrin

  Selamlar sigorta başlangıcım 2007 10 Ay pirimim 4350 11yıldır aynı işyerinde çalışıyorum 4500ze tamamladığımda işyerinden tazminatımı alarak ayrılabilirmiyim bayanım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece 4500 gün yetmez aynı zamanda 25 yıllık sigortalılık süresi şartı da aranıyor. Yani bu durumda 2032’den önce 4500 günle tazminat alamazsınız.

  2. Hanife

   Mrb ben 15 /10(1964 doğumluyum sigorta primim 3450 gün sigorta girişim 1996 nekadar prim iadesi alabilirim ve ne zaman simdiden çok teşekkür ederim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Prim iadesi alma hakkınız var ama buna kesinlikle gerek yok. Tutar çok az olur. 3600 güne tamamlayın. 15.10.2022 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

 18. Durdu yildiz

  Mecburi Sigortalılık – 03.03.1994 – 28.02.1998 – 3 yıl 11 ay 27 gün

  merhaba bağkurdan 1437 gün prim yatirmisligim var.
  Emekli olma ihtimalim yok eşim emekli onun maaşı yetiyor. Bu prim gününün para iadesini alabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Giriş tarihinize göre emeklilik için gereken yaş şartını sağlıyorsanız iade alabilirsiniz.

   1. Çağlar

    Annem 65 yaşında baba maaşı alıyor gemide dönük 1200 sigorta günü var prim iadesi ödendiğinde maaşı kesilir mi

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hayır kesilmez maaşı.

 19. Deniz

  Prim iadesi için başvurduk %32 üzerinden hesaplanıyor ama bunun %12 si sağlık sigortası için .. örneğin 1 yıl içinde hangi aylarda Dr. a gidilmisse ona göremi kesecekler. Çünkü ek 5 isteğe bağlı kendimiz dışardan yatırdık

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Uzun vade primleri iade ediliyor zaten. GSS priminin iadesi olmadığından iade yapılırken bunla alakalı bir kesinti de olmaz.

   1. Muhammet

    Yaşım ve yılım doldu günüm eksik çalışma durumum yok ne yapmalıyım sigorta girişim 09.05.1994 askerlik borçlanması yapmadım askerlik gidiş tarihim 1988 4a birim ödenen günüm 418 gün baska sigorta kollarından günüm yok doğum tarihim 01.01.1968

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Emekli olabilmeniz için en az 3600 günü tamamlamanız gerekiyor. İade alabilirsiniz ama ben önermem. Çok az miktar iade yapılır.

 20. Yasin

  Merhaba ben 2009 girişli yım engelliyim 1400 günüm var ne zaman emekli olurum para iadesi ne kadar tutar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam işe giriş tarihinizi yazar mısınız ? Bir de engel oranınız nedir tam olarak ?

 21. Kadir cakmak

  Ben birdaha sigortali olarak calismak istemiyorum prim odemelerini geri alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim iade alma şartları sayfamızda mevcut. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

 22. emre plt

  merhaba,annem 2007 mart ayı sigorta girişi olup 2019 ağustos çıkışlı toplamda 4489 günü var 58 yaşınada girdi,emekli aylığı veya ödenen primleri almak istiyoruz ama sizce hangisi uygun bize yardımcı olabilirmisiniz,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki aylık almak en uygunu. Prim iade son çare olarak başvurulması gereken yoldur. Hiç kimseye önermiyorum.

   1. emre plt

    aylık alabilmesi için 11 yıl beklemesi gerek sanırım 4500 e tamamlayıp 25 yıl sigortalı bir şekilde

    1. Ömer Meriç

     Aynen 25 yıllık sigortalılık süresi şartı var. 2032’de tamamlıyor.

     1. Kübra

      Merhaba annem 62 yaşında 84 ve 88 yılları arasında hastanede çalışmış.. sigorta girişi 84 yani.. ve ozamandan buzamana ek 5 tarım isteğe bağlı yatırmış ama parca parca. 2189 günü var iade dilekçesi verdik tahmini ne kdr alir

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. İade tutarı hakkında bir hesaplama yapmıyoruz maalesef.

   2. Abdulkadir

    Merhaba ben 1988 girisliyim 4050 gunum var 1970 dogumluyum ne zaman emekli olabilirm

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. SSK’dan 3600 gün ve 60 yaş ile yaştan emekli olursunuz. Tam işe giriş tarihinizi yazarsanız normal emeklilik şartlarınızı hesaplayabilirim.

     1. Nebahat

      300 gün gün sgk yatmışlıgım var geri calışmıyxam bu 300 günün primini alabiliyor muyum n ne kadar tutar

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Gerekli olan yaş şartını sağladıysanız evet alabilirsiniz. Ama ne kadar alabileceğiniz konusunda bir hesaplama yapamayız.

    2. Samet

     4/C liyim 2016 girişliyim prim ödemem ne kadar yatar 31/12/2021 tarihinde işi bıraktım 2092 gün sigortam var

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. İadeden bahsediyorsanız SGK tescil ve hizmet dökümünüzdeki brüt kazanca bakabilirsiniz. Bunun %9’u iade ediliyor.

 23. Oktay

  1977/78 arası sigortam var sigortaya nekadar para alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Oktay BEY. Sadece bu bilgiler ile bir hesaplama yapmak imkansız.

  2. Nurettin

   Annem 2001 sigorta girişli 2018 yılında ayrıldı 5016 günü var 156 bin tl toplam prim ödemesi var o günün şartlarında 1800 tl maaş alıyordu sonra hiç bir işe girmedi prim iadesi isteyeceğiz elimize ne kadar para geçer acaba

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bunu hesaplayabilmem ne yazık ki mümkün değil.

 24. aysel hanım

  ömer bey merhabalar,
  ben 26.01.1968 doğumluyum 15.08.2021 ilk siğorta girişim oldu. sonra uzun yıllar siğortalı çalışamadım.
  Sonrasında suan 3.495 gün ödenmiş siğortam var. sağlık problemim dolasıyla artık çalışamıycam. prim iademi alma şansım var mı varsada nasıl? veya yarı emeklilik 4500 gün isteğe bağlı devamını dışarıdan nasıl ödeyeblirim.
  yada öneriniz var ise çok sevinirim sağlıklı günler dilerim.
  eşimden sgk emekli maaşı alıyorum(tek güvencem o suan)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Aysel HANIM. İlk sigorta başlangıç tarihiniz nedir? Yanlış yazdınız sanırım. Prim iade hakkınız olsa da kesinlikle almamanızı öneririm.

 25. Özge

  Merhaba Ömer Bey, 01.09.2003 sgk girisliyim. 1978 doğumluyum. 4300 prim günüm var. Çalışmadığım takdirde yaşım geldiginde emeklilik şansım var mi? İade almak mi daha avantajlı? ( ilk 10 yil Tavandan odeme yapildi)
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4500 güne tamamlarsanız 58 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. İade almak yapacağınız en mantıksız işlem olacaktır tabi ki.

 26. AYNUR

  Ömer Bey merhaba,
  Benim annem 01.07.1946 doğumlu işe ilk giriş tarihi 16.10.1959 ve 486 gün prim ödemesi var. 29.07.1972 / 23.04.1974 / 01.01.1978 doğumlu 3 tane çocuğu var. Doğum ekletebilir mi? Emekli olma ya da ödediği primleri geri almak imkanı var mı? Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3600 günle emekli olma hakkı var. 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapabilir. Prim iadesi alabilir ama gerçekten komik bir rakam olur

   1. Yonca

    Meraba iyi günler 1998 doğumluyum hizmete baslama tarihim 2014 birikmiş 1457 günlük pirim var geri iadesini alabilirmiyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Maalesef alamazsınız.

  2. Osman

   Merhaba annem 1965 dogumlu ssk baslangic 2006 yili toplamda su an 2011 prim gunu var geri odeme alabilir mi

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Şu an yaş şartını sağlamadığından iade alma hakkı yok.

 27. Hasan

  Merhaba benim 1472 gün sigortam var sigortami bozdurup parasını geri almak istiyorum nasıl yapa bilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda nasıl yapıldığı hakkında ayrıntı mevcut. Emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız halinde prim iade başvurusu yapabilirsiniz.

 28. nihat

  2012 de ssk girim var toplamda 1300 günüm var yatan sigorta primi mi naail alabirilim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 60 yaşı tamamlama şartı ile iade alabilirsiniz.

  2. Aysedilek

   21.12.1992_31.12.1997 arasi 5yil 10 gun bagkurum var(1810) 05.04.2014 de 32 gun ssk var toplamda 1842 gunum var yasin 66 pirimlerimi geri almak istiyorum kac TL alirim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Kaç TL alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamam. Yazımızda hesaplama formülü var. Ancak güncelleme katsayısına göre güncellenip hesaplanması gerek. Siz de yapamazsınız hesabı yani.

 29. İbrahim taşova

  Ömer bey annem 1964 ocak doğumlu ve 2009 dan bu yana esnaf ve her ay düzenli bağkur ödüyor. 2021 mayıs ayı itibari ile dükkanı kapattı ve maliyeden çıkışını yaptı ve emekli olmak istemiyor. Şimdiye kadar ödediği pirimleri alabilir mi ve alırsa ne zaman alır. Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 58 yaşı tamamladığında yani 2022 Ocak ayında telep hakkı doğar. Yapabiliyorsanız iade almayın kalan kısmı isteğe bağlı ödemeye devam edin. 15 yıl yani 5400 günü tamamladığında 2025-Ocak ayından itibaren emekli olur.

 30. Aşkın

  Ömer Bey merhaba, 1972 doğumluyum ilk işe girişim 2001 yılı toplamda 4928 prim günüm var. Birisi ikiz olmak üzere 3 çoçuğum var,
  ( doğumlarda ev hanımıydım ) beyin damarımda ki pıhtı dolayısı ile 30 Eylül 2019 yılında işden ayrıldım ve çalışmıyorum bu durum da doğum borçlanması yapılarak emekli olma ihtimalim var mı ? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 7000 gün ve 58 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Bu durumda en erken 2030 yılında normal emekli olabilirsiniz. Doğumdan sonraki 24 aylık dönemde eğer adınıza prim ödenmediyse 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz her çocuk için.

 31. Bayram yeter

  Merhaba

  2000 SSK girişim şu an 6300 günüm var. Bu geriye dönük prim iadesi alabilir miyim acaba ? Brüt ucretlerim hep yüksekten ödendi bununla ilgili ne yapabilirim . Asgari ücretin hep 2 kat ve üzerinde yapıldı prim odemelerim. Cevaplarsanız sevinirim.iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 60 yaşı tamamlamanız halinde prim iadesi talep hakkınız doğar. Zaten aynı zamanda bu yaş emeklilik yaşınız.

   1. nurgūl

    15.09.1971 yaş 1991 ssk girisim var 1221 pirim gunumu alabilirmiyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Nurgül HANIM. Tam olarak kaçıncı ayda giriş var ?

 32. Sevcan

  İyi günler
  923 gün prim ödemem var
  1974 dogumlu ev hanımıyım.
  1.10 .1990 sgk girişim.
  10.473 tl pek toplamım var %20 sini mi iade alabilirim .
  Eski para yeni para farkı nasıl hesaplanıyor 6 sıfır atılmıs sekilde topladım. Yardım ve desteğinizi rica ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Sevcan Hanım. Aslında kabaca iade hesaplamasının nasıl yapıldığını yazımızda anlattık. Her dönem için o senenin güncelleme katsayısı esas alınarak iade yapılır. Tahmini ya da yaklaşık bir hesap yapmak mümkün değildir.

 33. Ferhat

  Merhabalar Ömer Bey babam 65 yaşnda 2008 öncesnde yaklaşık 11 yıllık bir çalşması var Çalşma gün sayısını doldurmadğı için emekli olamıyor biz iade talep etsek bize komik rakamlarmı iade edilir yoksa değermı sizce napmalıyız

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ferhat Bey. Ben kesinlikle iade almananızı öneririm. Sigorta ilk giriş tarihi tam olarak ne zaman ?

   1. Ferhat

    Ömer Bey Babamın girişini sormussnuz girişi 1976
    11 Senesinin boşa gitmesnı ıstmyruz 65 yaş üstü olduğu içinde bıryerde çalışması zor ama tarmlada uğraşyor hayvanları filan var ne yapmamızı önerirsiniz Ek 5 mi düşünmeliyiz yoksa farklı yollar varmı ?

    1. Ömer Meriç

     En mantıklısı ek 5 tarım SSK olur. Tarımla uğraşıyorsa bu kapsamda prim ödeyebilirsiniz.

   2. Mustafa

    Merhaba ben 290sigirtam var iptal edip parasini nasıl alabilirim sigorta girişi 2017 yaşım 20

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hayır maalesef sizin için mümkün değil.

 34. Mehmet

  Ömer bey merhaba
  Annem 25.01.1968 doğumlu, 04.04.1998 SSK başlangıcı ve şuan 3600 gün primi var.. Ne zaman emekli olabilir? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 gün ile 60 yaş tamamlandığında yani 25.01.2028 tarihinde emekli olabilir.

  2. Ayşe bağlıcak

   Işe başlama tarihim 2004 on yıllık çalışma sürecinde 3600 günüm var ama işten ayrılmak zorunda kaldım maalesef 54 yaşındayım prim alma hakkım varmıdır acaba lütfen cevap verirseniz çok sevinirim çok teşekkür ederim saygılarımla

   1. Ömer Meriç

    Merhana. Kaç yaşındasınız ? 58 yaşı tamamladıysanız alabilirsiniz.

 35. Sinan

  Merhaba ben 1965 doğumluyum.Bu yıl 20.07.1992 tarihli sigorta girişimle 5600 günden emekli oldum.Emekli olduktan sonra asıl işe giriş tarihim 1978 yılında olarak sisteme yansıdı ve ben buna göre 2 yıl geç emekli olup fazladan 600 gün prim ödemiş oldum. Ben yatırdığım fazla parayı ve 2 yıl geçmişe dönük emekli aylığımı iade alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef böyle bir hakkınız yok.

   1. AHMET ÇOBAN

    23.08.1988 bagkur girişim var isi terk toplam 2850 gün . 2000 yılında sgk 4a başladı 30.11.2010 yılında çalıştığım şirkete ortak oldum 10.01.2017 yılında ortaklığım bitti toplam 6571 gun var halen sigortaliyim 2017 yılından sonra 4a 500 gün var.1970 doğumluyum 7 nisanda yasim doldu emeklilik başvurusu yaptığımda ortaklık sürelerinin 4b bagkura aktarilacagi söylendi aktarimdan sonra borc cikarsa yada ne şekilde bagkur sürelerini silfirebilirmiyim sgk 4a emekli olmam için ne yapmam lazım.saygilar

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bağkur borçları 7256 Sayılı yasa kapsamında silinerek dondurulabilir. Bu durumda prim ödenen son 7 yıl içerisinde ssk hizmeti en az 3,5 yıldan fazla olursa SSK kapsamında emekli olabilirsiniz.

 36. ahmet

  merhaba 1958 dogumluyum girişim 15.02.2005. ssk.toplam gün 3774 çalışmıyorum son işimden ufak bir kaza gecirdim bel fıtıgı nasıl emekli olurum çalışamıyorum ve iş de yok pirim iadesi nekadar alabilirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim iadesi için hesaplama yapmak imkansız. Normal şartlarda o giriş tarihine göre SSK kapsamında 4500 gün 58 yaş ya da 7000 gün 58 yaşla emekli olursunuz. Eğer çalışma gücünde kayıp varsa malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

   1. Ayşe

    Dul ve yetim aylığı almaktayım rahmetli eşimden yani emekliyim.290küsür gün var 1995yılından onun iadesini alabilirmiyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Alabilirsiniz ama çok düşük bir meblağ olur.

 37. Sevgi

  Merhaba ben 1980 2000 yılları arasında 5200 günden emekli oldum 20 yıldır emekliyim emekli maaşımı iptal ettirip ödenmiş primleri alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır maalesef öyle bir hakkınız bulunmuyor.

   1. İlknur Acar

    Merhaba? 01.02.1995 girişliyim 25 yıl ve 8.686 günüm var. Yaşı doldurmama 14 ay kaldı son 7 yılın primini geri alabileceğim söylendi katsayı düşük olduğundan emekli maaşını çok etkilemedi için toplu para alabilecek mişim öyle mi?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Kim söyledi size. Öyle bir şey yok. İade alamazsınız.

 38. Oben Gokhan

  Merhaba Ömer bey, 03.01.1963 Doğumlu annem 28.12.2007 sigorta işe giriş tarihi ve 4694 uzun vade günü var yaş tutuyor ama prim ve sigortalılık yılını karşılayamadığı için emekli olamıyor. Bu tür durumlarda prim iadesi talep etsek ne kadar bir hakediş çıkar acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesaplama formülü ve hesaplamanın nasıl yapıldığı yazımızda anlatıldı. Bence iade almak çok Mantıksız ve gereksiz. Bekleyin şartlar sağlandığında emekli olsun iade almayın.

 39. Ekrem

  Merhaba 1969 dogumluyum 4300 gunum ar sigortaya girisim 1989 ne zaman emekli olabilirim veya bu yatirmis oldugum parayi geri iade alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam sigorta giriş tarihinizi yazabilir misiniz?

 40. Mustafa

  Merhaba annemin 1980yilinda 300gunluk esnaf Bağ-Kur var kapatılmış durumda bu primleri geri almak istersek tahminen ne kadar ödeme çıkar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İade mi alacaksınız primleri ? Yani çok komik bir rakam çıkar. Ama hesaplamak zor.

   1. Elçin türkoğlu

    Merhaba Ömer bey.21.03.1977 doğumlu 1882 prim günüm var.%54 sürekli engelli raporum var.işten çıkışım verilecek yeni aldığım raporda ağır tehlikeli performans gerektiren işlerde çalışamaz ibaresi var.bu şartlarda iş bulamaz isem emekli olma şansım olurmu

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Sigorta ilk başlangıç tarihiniz ne zaman ?

    2. Mehtap ballı

     Merba benim babam 65 yaşında 773 günü var bunun iadesi nekadar olur sgk başlangıç yarışı 1980

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. İadesini hesaplayabilmek mümkün değil maalesef.

     2. Sevgi bayyar

      Merhaba 30.10.1970 doğumluyum yetim aylığı alıyorum 1002 yatmış pirim var pirim iade alabilirmiyim kaç yaşinda alabilirim teşekkürler

     3. Ömer Meriç

      Merhaba. İlk defa prim ödeme tarihi ne zaman ? Adınıza ilk defa ne zaman sigorta girişi yapıldı yani ?

 41. FUAT

  Merhabalar benim ilk işe giriş tarihim 01.09.2004 toplam uzun vade gün sayısı 1411 emeklilikten vaz geçip parasını almak istiyorum şu anda çalışmıyorum doğum tarihim 1989 paramı alabilir miyim ve tahminen ne kadar alırım teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef alma hakkınız yok. Almak için 60 yaşınızı tamamlamanız gerekiyor.

 42. Mustafa

  Sigorta girişim 27.07.2008 sigortam devam ediyor hâlen ama ssk pirim iadesi nekadar alirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta devam ediyorken alamazsınız.

   1. Bilal

    Selamın aleyküm prim iadesi toplu para nasıl oluyor ben 2008 girişim var 1700 günüm var 25 yaşındayım alabiliyormuyuz

    1. Ömer Meriç

     Merhaba .Yazımızda nasıl ve hangi şartlarda alabileceğiniz yazıyor. İşe giriş tarihine göre gerekli olan yaş şartını sağlamanız halinde prim iadesi alabilirsiniz. Belirttiğiniz şartlarda iade alma hakkınız bulunmamaktadır.

 43. Fatih

  65 25 yaş arası 1800 günü tamamlayan herkes alabiliyor olarak biliyordum teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Hayır. Emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerek. Yoksa alamazsınız.

 44. Fatih

  İlk işe giriş 2007 gün sayısı 3088 yaşım 36 başvursam ödeme yapılır mı,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır yapılmaz. 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor prim iadesi için.

   1. Bensu

    Merhaba annem isteğe bağlı dışardan yatırmış prim iadesinde bulunduk. Yüzde kaçtan hesaplanir ?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yüzde 20 olması gerekiyor isteğe bağlı için.

 45. Fatih

  Açikcasi banada anormal geldi beklentinin çok üstünde olmasi birde sgk danişmanlik yapan kişiye sordum.ondanda gelen cevap hemen hemen ayni oda 3080 tl olarak hesapladı.ondan gelen cevabi paylaşıyorum.
  Merhaba

  Tam tarihleri yazmadığınızdan;
  Annenizin doğum tarihini: 01.01.1949
  1.çocuğun doğum tarihini .01.01.1986
  2.çocuğun doğum tarihini .01.01.1989 olarak aldım.

  Mevcut gün sayısı: 1.769
  Doğum borçlanması: 1.440 (Borçlanma tutarı 54.950,40 TL)
  İsteğe bağlı gün sayısı : 391 (119,25*32%*391=14.920,56 TL bugüne göre, asgariden)
  Toplam gün : 3.600

  İsteğe bağlıya bugün başvursanız 3.600 günü dolduracağı tarihte 03.03.2022 de emekli olabilir.

  Yukarıdaki bilgilere ve bugünkü şartlara göre alacağı emekli maaşı 3.080 TL (%4 ek ödeme dahil)

  Vereceğiniz kararda yukarıda ki bilgilerin yardımcı olmasını umarım.

  1. Ömer Meriç

   Doğrudur o zaman Fatih Bey. Hizmetlerin 2000 yılından önce olması ve borçlanma sürelerinin de yine 2000 yılından önce olması etkili bunda. Bir de sanırım önceki primler yüksekten yatmış.

 46. Fatih

  Bencede cok iyi tahminimizin 2 kati.yüksek çıkmasinin sebebi primlerin 2008 den once odenmiş olmasiymiş.Doğum borçlanmalari ile beraber toplam 3600 günlük primin 3200 günü 2008 öncesi oluyormuş .2008 sonrasi olsa primler 1500 lirayi bile zor bulurmuş öğrendiğim kadari ile.

  1. Ömer Meriç

   Umarım yanlış bir hesaplama yoktur Fatih BEY. Yani iki katı olarak hesaplanmış olması açıkçası biraz anormal geldi bana.

  2. Kübra

   Merhabalar annem 1984 ve 88 yılları arasında hastanede çalışmış.. ondan sonrasını ek 5 tarım olarak isteğe bağlı yatırmış toplam 2189 gün primi var.. 88 yılı hariç bugüne kadar toplamda 75 bin lira para yatırmış.. ve prim iadesi talep ettik tahmini ne kadar alır.. 22 bin SGK prim şartını düşer geri kalanını alır demişlerdi ???

   1. Ömer Meriç

    Merhaba Kübra HANIM. Bunu hesaplayabilmem mümkün değil ne yazık ki ? Ama iade tutarı geldiğinde buradan yazabilirseniz hem diğer okurlarımız da bilgilenmiş olur. Teşekkürler.

 47. Fatih

  Cimerden gelen cevabi paylasiyorum.
  Yapmış olduğunuz 02.02.2021 tarih ve 2100581554 sayılı CİMER başvurunuz Müdürlüğümüz Emeklilik-2 Servisi tarafından incelenmiş olup 1769 gününüze istinaden doğum borçlanması ve 392 gün prim ödemeniz halinde (toplamda 1833 gün) ve 3600 günü tamamlamanız halinde tarafınıza tahmini 3.040,32 TL aylık bağlanacağı,

  1. Ömer Meriç

   Önceki primler yüksekten ödendiği için mi acaba. Bence çok iyi maaş.

 48. Fatih

  Ömer bey kolay gelsin.
  Annem 72 yasinda 1976 ile 1981 yillari arasinda 1769 gün primim var.
  1986 yili ve 1989 yilinda doğmuş iki tane çocuğu var.1986 yilinda doğan 1994 yilinda vefat etti.
  Bu iki çocuk için mart ayinda 1440 gün doğum borçlanmasi yapmayi düşünüyoruz.
  720 gün biri 720 gün diğeri için.
  Borçlanmalari 720 gün için minimum seviye olan
  27,475.20 tl den yapmayi düşünüyoruz
  1440 gün için 54,950.40 tl ödeme yapacağım.
  Emekliliğe hak kazanmak için 3600 güne tamamlanmasi gerekiyor.

  1769gün(geçmişde ödenmiş primim)
  1440 gün (doğum borçlanmasi ile primim)
  3600 e tamamlamak için 390 gün eksiğim kaliyor. Bu 390 günüde istege bağli sigortadan 13 ay boyunca 1300 tlden ödeyip.1300tl x 13=16900 tl odeyerek prim gün sayimi bu şekilde 3600 gün e tamamlamayi planliyorum.

  Öğrenmek istediğim.doğum borçlanmasini ve isteğe bağli sigorta Ödemelerimi belirttiğim koşullarda yaptiğim taktirde anneme bağlanacak emeklilik maaşi ortalama aylik ne kadar olur?ödeyeceğim miktarlara değermi? bu sorumu cevaplayabilirseniz size minnettar olurum. bende cevabiniza gore doğum borçlanmasini ve isteğe bağli sigortasini başlatabilirim.
  Ödenmiş primleri aşağidaki gibidir.
  Tahmini emekli maaşini hesaplayabilirmisiniz rica etsem.

  1976 Yılı Genel Toplamı 122 gun 9.190,00
  1977 Yılı Genel Toplamı 347 gun 30.760,00
  1978 Yılı Genel Toplamı 342 gun 47.375,00
  1979 Yılı Genel Toplamı 327 gun 70.865,00
  1980 Yılı Genel Toplamı 339 164.280,00
  1981 Yılı Genel Toplamı 292 179.632,00

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. En düşük emekli maaşı şu an 1500 TL. Annenize de yaklaşık bu civarda bir emekli maaşı bağlanır. Yani iyimser bir tahminle 1700-1800 olur sanırım en fazla. Buna göre değerlendirme yapabilirsiniz.

 49. Fatih

  Cimere sordum ne kadar iade alabiliriz diye gelen cevabi paylasiyorum saka gibi diyecegim ama saka degil gercek? lutfen okuyunuz 2008 in oncesi bes kurus alamiyormuş sozun özü

  Yapmış olduğunuz 01.02.2021 tarih ve 2100549289 sayılı CİMER başvurunuz Müdürlüğümüz Emeklilik-2 Servisi tarafından incelenmiş olup ilk işe giriş tarihinizin 24.08.1976 olduğu, ayrılışınızın 06.11.1981 olduğu, toplam prim gün sayınızın 1769 olduğu, kanunda Ekim/2008 öncesi hizmeti olanlar hariç Ekim/2008 dahil sonrası hizmet sürelerinin primlerinin güncelleme katsayısına göre ödeneceği hükmünün amir olduğu, hizmetleriniz Ekim/2008 öncesi olduğundan güncelleme olmayacağı, İl Müdürlüğümüze başvurmanız halinde ödenecek toptan ödeme tutarının 0,36 TL (36 kuruş) olduğu, söz konusu tutar 1 TL’ nin altında olduğundan tarafınıza ödeme yapılamayacağı belirtilmiştir.

  Bilgilerinize sunulur.

  1. Ömer Meriç

   :). Çok iyi para Fatih BEY. Dedim ya komik rakam olur diye.

 50. Fatih

  1976 Yılı Genel Toplamı 122 gun 9.190,00
  1977 Yılı Genel Toplamı 347 gun 30.760,00
  1978 Yılı Genel Toplamı 342 gun 47.375,00
  1979 Yılı Genel Toplamı 327 gun 70.865,00
  1980 Yılı Genel Toplamı 339       164.280,00
  1981 Yılı Genel Toplamı 292       179.632,00
  Hocam saygilar. Annemin primleri emekli olamayacak dul ayligi aliyor.bu kazanclara gore prim iadesi ne kadar olur sizce.cok komik bi rakammi cikar yoksa oyle olacaksa hic basvurmak yalim diyoruz.basvurmadanda nekadar iade edeceklerini ogrenemiyoruz sanirim.bunun hesaplamasini basvurmadan kime nasil yaptirabiliriz? Hesaplamayi siz yapabilirseniz.veya onereceginiz danismanlik firmasi varmidir.iade edilecek tutari kabataslak ogrenmemiz gerekiyor.saygilarimla.
  dan benimle iletisime gecebilirmisiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Prim iadesi o yılların güncelleme kat sayıları esas alınarak hesaplanır. Komik bir rakam olur evet değecek tutarlar olmaz. Ama illa ki iade alacaksanız başvurabilirsiniz. Danışmanlık firması yok maalesef bildiğim bunu hesaplayabilecek. Hem yapabileceklerini de sanmıyorum.

 51. Hidayet

  Bugün sgk il müdürlüğüne gidip kendilerine durumu anlattım prim iadesi almak istediğimi yasal mirasçıları olarak bize maaş bağlanamadığını söyledim.Kendileri böyle bir durumun söz konusu olmadığını toptan prim ödemesi gibi birşeyin olmadığını söylediler.Ben babam vefat ettiğinde çalıştığı kurumdan emeklilik işlemleri için evraklarını vermiştim.Sgk bana 16.648 tl lik bir ikramiye tutarı olduğuna dair evrak göndermiş paramızı almamız İçin.Durum böyle olunca benim kafama takılan soru şu oluyor: yatırılan ikramiyenin alacağımız prim iadesiyle ilgili bir durumu var mı? Yani yatıdıkları para babamın kıdem tazminatımı yoksa bu primlerin karşılığı mı oluyır.Benim size daha önce ki yorumlarımda da bahsettiğim gibi babamın primlerini 4a ve 4c olarak sizinle paylaştım.Kendisi hayattayken hizmet birleştirmesi yapmıştı.Bunun da bir etkeni olabilir mi? Kafamız çok karıştı çözüm bulamaz isem olayı mahkemeye sunmayı düşünüyorum. Yorumuma dönüş yaparsanız çok sevinirim iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim iade hakkınız kanunen var. Bilmiyordur danıştığınız arkadaş. Eğer aylık alacak kimse yoksa gelir aylık ve ödenek talep belgesini doldurun. Orada ilgili kutucuğu işaretleyin ve başvurunuzu yapın.

 52. Hidayet

  Anladım.Verdiğiniz bilgiler için tekrardan teşekkür ederim o zaman ben sgk ya gidip tahsis talep formu doldurarak talepde bulunayım belki ordaki ilgili arkadaşlar hesaplama konusunda net olarak bişeyler söyleyebilirler.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim ne demek. Tabi ki bilgileri vardır. Hesaplama hakkında oradan daha net bilgi alabilirsiniz.

 53. Hidayet

  Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.Peki istediğimiz prim iadelerinde 4a yı bırakıp sadece 4c primlerini talep edebiliyormuyuz.Bunu sorma sebebim kız kardeşimin gelecekde boşanma vs. Durumu söz konusu olduğunda babamın emekli aylığını kullanabilmesinde sıkıntı doğmamasından dolayıdır.Bir de 4c prim iadesi hesaplanır iken örnek vermem gerekecek olursa babamın 2019 yılında toplam primi 25.000 tl ise bu tutarın hepsini alabiliyormuyuz yoksa 4a gibi kesintileri oluyor mu?

  1. Ömer Meriç

   İade için 2008/10 dönemi ve öncesi hesaplama farklı olmakta. Sadece ssk iadesi olmuyor diye biliyorum.

 54. Hidayet

  Merhaba benim babam 2 ay önce vefat etti 50 yaşındaydı.4a dan 8214 prim 4c den 2270 gün toplamda 10484 gün primi var.Son 6 yılını memur olarak çalıştı ve memur iken vefat etti.Şuan bizden kimseye maaş bağlanılamıyor.Biz yasal mirascıları olarak primlerinin iade talebinde bulunabilirmiyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet primlerin iadesi talebinde bulunabilirsiniz tabi ki.

 55. Mehmet güzel

  Mrb ben askeri personeldim 5 yıl görev yaptım kendi isteğimle sözleşmeyi uzatmadım 4c sigorta primimi alabilirmiyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olabilmek için gerekli yaş şartını sağladıysanız iade alabilirsiniz.

 56. şermin aydoğan

  merhaba, sgk girişim 2005 yılındadır. prim sayım şu an 3400 dür. yaşım 56 dır. emeklilik yaşım ise 58 dir. artık çalışmam mümkün değil. bu primle kayda değer bir geri ödeme alabilir miyim? teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kayda değer bir ödeme alamazsınız. Primi 4500 güne tamamlamaya çalışın bence.

 57. Firat

  Merhaba,babamın e devlet sorgulamasında 1964 ve 1965 yıllarına ait, 393 gün 7289 tl PEKgorulmektedir. Kendisi ozel banka emeklisidir. Bu koşullarda toptan ödeme alabilir mi? Alırsa takriben bir rakam verebilir mısınız?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli ise belirttiğiniz kazançlar emekli maaş hesaplanmasında dikkate alınmıştır. İade alamazsınız.

 58. Burcu sözeri

  Merhaba 2000 is gunum var yakun zamanda 3.evre kanser olduğumu ogrendim 28 yasindayim sgk giris tarihi 2009 benim merak ettigim su bir bayan olarak prim iademi alabiliyor muyum?

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun. Yaş şartını sağlamadığınız için prim iadesi olmaz. Ancak 10 yıllık sigorta süresi şartını da sağlıyorsanız malulen emekli olabilirsiniz.

 59. Selda arslantürk

  Benim parça parça 1072 günüm var 2012 başlangıç tarihim

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bu bilgiler ile hesaplama yapılması mümkün değil Selda HANIM. Hesaplama işleminin nasıl yapıldığı yazımızda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

 60. Hasan

  Slm ben 1995 sigorta girisliyim g3cmise donuk sigorta prim farklari varsa odenmesi icin sgk ya gittim boyle bir od3me yok dediler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim farkı değil zaten prim iadesi. Yazımızda belirtilen şartları sağlamanız halinde böyle bir hakkınız her zaman mevcut.

 61. Izlm

  Merhaba uzun vade gün 2508 ödenen prim 107 bin kayda değer bir rakam alınabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben almanızı tavsiye etmem.

 62. Esra Y

  15.02.1991 ise giris tarihi esimin 01.07.1970 dogumlu ve 7369 prim gunu var basin mensubu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik tarihini mi soruyorsunuz Esra HANIM ?

 63. e.kaya

  Merhaba benim.960 günüm var. 2008 mayista baslamisti.. 960 gun olarak kaldi. Hesaplamalari anlamiyorum hic. Kayda deger birsey cikar mi? Tesekkurler iyi günler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kayda değer iade tutarı olmaz. Değmez iade almaya.

 64. Kübra KOçak

  Merhaba,
  Annem 1957 doğumlu, işe giriş 1976 ödenen gün sayısı 1032 toplam ödenen prim ozamanki tl ile 463.361,00 iade alabilirmi? Alır ise ne kadar iade alabilir?
  Teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alınır iade. Ancak hesaplamak imkansız maalesef. Ayrıca iade almanızı önermem. Çok az bir miktar olur. Değecek bir miktar olmaz yani.

 65. Esra

  Merhabalar Esim 1970 dogumlu ve ilk ise giris tarihi 1991 ve 7300 is gunu var kendisi basin mensubu oldugu icin yipranma payi var e devlette 52 yas gozukuyor emekli olmasi icin bu sartlarda emekli olur mu ve 5500 is gunuden emekli olunuyir fazla olan primini alabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba fazla ödenen primlerin iadesi olmaz. Tam işe giriş tarihini yazabilirseniz ne zaman emekli olabileceğini hesaplayabiliriz.

 66. Ozan adıbelli

  Merhaba 13.07.1984 doğumluyum 2000 yılı ilk sigorta baslangıcım.toplam gün sayım 2493 fakat bunun çoğu 2008 ve sonrası.şimdi ben emekliliği düşünmüyorum prim iadesi istiyorum demem için bir sakınca veya eksik bir durum varmı? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş olarak 60 yaşı tamamlamanız gerek. Yoksa prim iadesi alamazsınız.

 67. Berkan

  Merhabalar bu iade sadece yaşını doldurup primi dolmiyanlar icinmi yoksa herkes icinmi geçerli mesela ben 27 yaşındayım 2008 girişli sigortam 2630 gün sigorta primim bizler bunu iade alabiliyormuyux

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş şartını sağlayanlar için geçerli. Yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Siz yararlanamazsınız.

 68. Aydın

  Yaşı doldurmayıp sigortalı bir işte çalışmayanlar prim iadesi alamıyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik için gerekli yaş şartının sağlanması gerekiyor.

 69. elif

  merhaba,
  1997 yılı 368.296,855 360 gün,
  1998 yılı 699.933,240 360 gün
  1999 yılı 1,242,396.00 tl 360 gün
  2000 yılı 1,710,000,000 tl 360 gün
  2001 yılı 2.340,000,000 tl 360 gün
  2015 yılı 8.812,07 tl 205 gün
  2016 yılı 11.254,51 tl 180 gün
  prim iadesi takribi ne kadar tutar yardımcı olursanız sevinirim. yaşı tutuyor iade alabilmesi için.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef hesaplamaya yapamıyoruz bu konuda. Üzgünüm :(.

 70. Hatice

  Mrb 3151 gün 8 yıl 9 ay 1 gün bağkur ödememiz var 15.03.1952 doğumluyum. Donduruldu bağkur ödememiz tekrar devam etme imkanımız da yok eşimden ölüm aylığı alıyorum bu birikmiş bağkur odememi geri iade almak istiyorum ne kadar olduğunu hesaplayabilir mısınız

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesaplama yapamayız maalesef. Güncelleme katsayıları esas alınarak her yıl için ayrı ayrı hesaplama yapılır. Bu yüzden elimizde detaylı prime esas kazanç bilgileriniz olmadan hesap yapabilmemiz mümkün değildir.

 71. Meryem topal

  Mrb 60 yaşındayım 1998 yılında 365 günlük sigortam var iade olarak ne kadar alabilirim hesaplama nasil yapılır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çok cüzi bir miktar olur. İade almanızı önermem.

 72. Ayd

  Dedem 2006 yılın da emekliliğine 1ay kala vefat etti pirim iadesi ala bilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer maaş alacak kimse yoksa ve kişi emekli değilse evet alabilirsiniz.

 73. Dovlet

  Merhaba. 2020 itibariyle Dış ticaret ve pazarlama departmanı asgari ücreti brüt (asgari ücretin 1.5 katı) = 4414.50 tl. Örneğin ben 8 ay sonra ayrıldım ve ssk da birikmiş paramı almak istiyorum. Ne kadar bi ücret alırım?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primlerin iadesi için emeklilik yaşını sağlamış olmanız gerekiyor. Yazımızda ssk için hesaplamayı nasıl yapabileceğiniz ayrıntılı anlatılmıştır.

 74. semih

  Merhaba 1996 yılında girişim var 120 gün toplam prim miktarı 68.970.000,00 1997 yılında toplam gün sayısı 357 gün prim tutarı toplam 365.010.000,00 1998 yılında toplam gün sayısı 341 gün prim tutarı toplam 653.003.000,00 2015 yılında toplam gün sayısı 70 pirim tutarı toplam 2.971.50 2016 yılında toplam gün sayısı 179 pirim tutarı toplam 9.827.10 2017 yılında toplam gün sayısı 269 prim tutarı toplam 15.938.10 2018 yılında gün sayısı 180 toplam prim gün sayısı 12.177.00 bu kadar prim iadesi istesem ne kadar alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu şekilde hesap yapabilmemiz mümkün bulunmamakta. Her yılın kazancının güncelleme kat sayısı ile güncellenerek hesap edilmesi gerekiyor.

 75. özlem şrnsöz

  ben ev hanımıyım.2004 yılında istege baglı olarak 4 yıl boyunca prim yatırdım.daha sonra ödeyemediğim için ssg mı durdurdum.yaşım 40. acaba ben de toplu para iadesi alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş olarak 58 yaşı tamamladığınızda iade alırsınız. Bu yaştan önce alamazsınız iade.

  2. Sedat

   Merhaba ben 01/09/1991girisli sigortaliyim 2000 günüm var geri almak istiyorum ne kadar elime geçer

   1. Sedat

    Takriben ne kadar alabilirim

    1. Ömer Meriç

     Sedat BEY,
     Maalesef prim iadesi hesaplaması yapamıyoruz.

 76. Aly

  Merhabalar ben simdi 25 yıl önceki primlerimin geri ödemesini isteyeceğim fakat o zaman ki paranın değeri ile şu anki paranın değeri bir değil ve çok komik bir rakam iadesi olucak bundan dolayı nasıl bir yol izlemek gerekiyor bu sizcede saçma değil mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O zamanki primler güncelleme katsayısı ile güncelleniyor ama yine de komik rakamlar oluyor. İade almanızı önermem.

 77. SEVİM KILINÇ

  01.03.1963 doğumluyum.27.02.1987 SİGORTA girisliyim.
  1133 iş günüm var. SGK TOPLAM IADEMIN TUTARI NE KADAR OLABILİR TESRKKURLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gün sayısına göre değil o dönemki kazançlarınıza göre hesaplama yapılır. Dolayısıyla verdiğiniz bilgilerle hesaplama yapamayız maalesef.

  2. Tarık

   Merhaba esim çalışmıyor 2004 sigorta girişi 1100gunu var esim alabilirmi iade

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 58 yaşını tamamladıysa alabilir. Tamamlamadı ise iade alamazsınız.

    1. Nuran

     Slm. İşe başlama tarihim 1/11/91 Doğum tarihim 23/12/1958 pirim gün sayım 2609 pirim 2008 ve öncesi iade şartlarım tamam kayda değer bir para alabilirmiyim. İyi çalışmalar

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Maalesef kayda değer bir iade alamazsınız. İade almamanızı öneririm. 3600 güne tamamlarsanız emekli olursunuz.

   2. mehmet çelik

    1969 doğum 1988 giriş 3200 ödeme çoğunluk 2010 yılı ve sonrası ödeme askeri ücret 2021 yılında emekli olmam gerekiyordu eksik prim sonucu 60 yaşı beklemem gerek sizin açıklamanız göre doğum tarihim olan Eylül ayından sonra iade alabilirim fakat iadede yüzde 20 sini alabileceğim çıkıyor sanırım doğrumudur. Ölüm halinde askerlik borçlanması ödedikten sonra eşime emekli aylığı bağlanırmı borçlanma sadece hayattaykenmi oluyor şimdiden teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yüzde 20 o dönemki brüt üzerinden hesaplanmakta. Kayda değer bir iade alamazsınız. Ben kesinlikle iade almamanızdan yanayım. Aylık bağlanabiliyorsa aylık başvurusu yapın. İade alırsanız daha sonra sizin vefatınız halinde geride kalanlara aylık bağlanamaz.