SGK Prim İadesi Hesaplama 2024 & Tüm Primlerini Geri Al

SGK prim iadesi hesaplama toplu para iadesi başvurusu yapanların ya da yapacak olanların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Emeklilik tabi ki hepimizin hayali. Emeklilik için gerekli olan şartları da hepimiz aşağı yukarı biliyoruz. İşte prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş. İşte emeklik için gerekli olan bu üç şarttan yaşı tamamlamış fakat prim günü ya da sigortalılık süreniz yeterli olmadığı için emekli olamıyorsanız emekli olmadan sigortadan para alma hakkından yararlanabilirsiniz.

Bu yazıda sigorta paramı nasıl alırım, sigortadan para alma süresi, ssk birikmiş parayı almak için başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı,  ssk, emekli sandığı ve bağkur prim iadesi hesaplama konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli olmak istemiyorum paramı alabilir miyim 2024

Yukarıda da belirttiğim üzere sigortadan toplu para almak için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Örneğin 01 Ocak 1992 tarihinde girişi olan bir erkek sigortalının ssk kapsamında yaştan emeklilik için en az 3600 günü tamamlaması gerekiyor. Bu kişinin ise sadece 800 günü olsun ve 62 yaşında olsun. Bu kişi normalde 60 yaşı tamamladığında emekli olabilirdi. Ancak 3600 günü tamamlayamadığı için emekli olamıyor.

İşte yukarıdaki örnekte vermiş olduğumuz kişi emeklilik yaşını sağladığından emekli olmak istemiyorum diyerek sgk dan para çekme hakkından yararlanabilir.  Daha ayrıntılı bilgi, başvuruda istenen belgeler ve izlenecek yolu öğrenmek için hemen ssk birikmiş paramı almak istiyorum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK birikmiş para başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru işlemini en son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda sigortadan para iadesi için toptan iade dilekçesi ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.Eğer vefat eden birisi için sigortadaki parayı çekme başvurusu yapacaksanız veraset ilamı da eklenmesi gerekir.

SGK para iadesi sorgulama 2024

SGK toplu para alma için başvuru yapmaya karar verdiniz. Biriken ödemenizin ne kadar olduğunu merak ediyor ve dolayısıyla sigorta prim iadesi hesaplaması yaparak sorgulamak istiyorsunuz.

SGK prim iadesi sorgulama için geliştirilen bir uygulama henüz yok ancak siz e devlettte SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmında PEK kısmında yer alan prime esas kazanç bilginiz ve yazımızda belirtilen formülü esas alarak kabaca bir sgk primi hesaplaması yapabilirsiniz.Sorgulama yaparken dikkat etmeniz gerekenler için hemen ssk birikmiş para sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bağkur fazla para, emeklilik yersiz ödeme ve diğer prim iadesi sorgulamalarını ise e-devletten yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve şifreniz ile SGK geri ödeme sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

Sgk prim geri alma hesaplama 2024

Emekli olamadığınızda adınıza ödenen primlerin iadesi hesaplanırken primlerin ödenme kapsamı ve geçtiğiniz tarihe göre iade edilecek tutarlar farklılık göstermekte. Sosyal Güvenlik Kurumu adınıza ödenen primlerin tamamını değil sadece ölüm, malulluk ve yaşlılık sigorta primlerinin iadesini yapıyor. Sgk emeklilikten vazgeçme halinde;

 • SSK kapsamında ssk prim bozdurma hesaplaması yapılırken 01 Ekim 2008 tarihinden önce adınıza ödenen sigorta primleri için işçi ve işveren hissesinin tamamı ( yani brüt kazancın  %20’si), 01 Ekim 2008 tarihinden sonra geçen ssk hizmetleri için ise sadece sigortalı hissesi ( brüt kazancın 9’u),
 • Bağkurda sgk prim iade hesaplaması yapılırken ölüm, yaşlılık ve malulluk sigorta primlerinin tamamı yani brüt prime esas kazancın %20’si esas alınır.
 • Memurların sgk’dan prim iadesi hesaplaması yapılırken ölüm, yaşlılık ve malulluk için ödenen keseneklerin tamamı dahil edilmekte.

Sgk’dan toplu para hesaplama örnek:

Ali BEY adına 2016  yılında asgari ücret üzerinden 8 aylık 4a ssk hizmeti bildirilmiştir. O dönemki brüt asgari ücret aylık 1.647,00 TL. Ali BEY bu dönem için adına yatan primlerin iadesini talep edecek olursa sadece sigortalı hissesi ödeneceğinden brüt ücreti üzerinden aylık %9 yani 148,23 TL tutarlık bir ödemesi iade edilebilecektir. Bu durumda sigorta bozdurma hesaplamasına göre 8 ay için toplamda alabileceği ödeme ise yaklaşık 1.185,00 TL olacaktır. Tabi ana para güncelleme katsayısı ile güncellenerek iade edilecektir.

Sgk prim iadesi hesaplama robotu

Sgk prim geri ödemesi hesaplaması yapmak için şu an Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen bir uygulama bulunmamaktadır. Ayrıca E-devlet sisteminde de ssk birikmiş para hesaplaması yapılabilecek bir uygulama bulunmuyor. Sgk toplu para hesaplaması yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde yapılmaktadır. E-devletten hizmet dökümünüzü önünüze alarak kendiniz ortalama olarak sgk para iadesi hesaplaması yapabilirsiniz.

SGK borçlanma iadesi 2024

01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında yapılan ve ödenen askerlik, doğum, yurtdışı borçlanma v.s. ödemelerini talebiniz halinde iade alabilirsiniz. Paranız yatırdığınız tutar kadar iade edilir. Geçen süre için yeniden güncellenerek ödenmez yani.01 Ekim 2008 tarihinden önceki borçlanmaları SGK talebe göre iade etmiyor. Ama dava açtığınızda mahkemeler genelde lehinize karar veriyor.

SGK prim iadesi alanlar yorumları

SGK prim geri ödeme hesaplama konusu ve ne kadarlık iade alınacağı konusu ne yazık ki kafa karıştırıcı olmakta. Bu süreçte iade alanların yorumları hem sgk toplu para iadesi hesaplaması konusunda kafası karışık olanlara yol gösterici olacak hem de başvuru yapma ya da yapmama konusunda kararsızlığı ortadan kaldıracaktır. Yazımızın altında prim iadesi almak isteyenlere ait yorumlar vardır. Siz de sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

SGK prim iadesi ne kadar ödeniyor?

Burada bir tutar belirtmek zordur. SGK prim bozdurma hesaplaması brüt ücret esas alınarak yapılmakta ve tutarlar güncelleme katsayısı ile güncellenerek prim iadesi yapılmaktadır.

SGK prim iadesi e-Devlet

Yazımızdaki hükümler doğrultusunda prim iadesi almak için e-devletten de başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak lütfen tüm hükümleri dikkatle okuyunuz. Prim iadesi aldıktan sonra emeklilik hakkınız olmayacaktır. E-devletten başvuru için E-devlette T.C. numaranız ve şifrenizle giriş yaparak toptan ödeme talebi bölümünden talepte bulunabilirsiniz.

SGK prim iadesi kaç günde sonuçlanır?

SGK prim iadesi talepleri ortalama 2-3 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Yoğunluğa göre süre değişebilmektedir.

Sigorta iadesi nasıl hesaplanır?

SSK primlerinin iadesi hesaplanırken o dönemin brüt ücreti üzerinden sadece sigortalı hissesi iade edilir. Oranı ise brütün %9’udur. Bu tutar güncelleme katsayısı ile güncellenerek iade işlemi gerçekleştirilir.

Sigorta prim iade tutarı nedir?

Emekli olamayan ve emeklilik için gereken yaş şartını sağlayanlar dilerse adına yatan sigortalı hisselerinin iadesini alabilmektedir. Bunun dışında ise prime esas kazancı brüt asgari ücretin 7,5 katını aşanlar da aşan kısım kadar prim iadesi alabilmektedir.

SGK toptan ödeme ihyası nedir?

Emeklilik için giriş tarihine göre yaş şartını sağlayan ancak prim günü ve sigortalılık süresi şartını sağlayamadığı için yapılan işlem prim iadesi olarak adlandırılır. Prim iadesi alınan bu sürelerin borçlanılarak yeniden hizmetten saydırılması işlemi ise toptan ödeme ihyası olarak tanımlanmaktadır.

SSK prim nasıl alınır?

Primleri geri almak için dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız yeterli olacaktır.

3.9/5 - (16 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Prim İadesi Hesaplama 2024 & Tüm Primlerini Geri Al” üzerine 276 yorum
 1. Merhaba öncelikle emeğiniz için çok teşekkürler, çok faydalı ve açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. Benim sorum iade yapılırken güncellemenin nasıl yapıldığı hakkında olacaktı, yani örneğin 2018 yılında 11.000 TL lik iade edilecek meblağ var bunu 2024 yılında almaya hak kazanacak birine her yıl için mi güncelleme oranı uygulanacak yoksa bir defaya mahsus bir güncelleme oranı mı uygulanacak? Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Her yılın güncelleme oranı var Tüfe’ye göre. Ona göre hesaplama yapılıyor. Günümüze uyarlanıyor gibi düşünün TÜFE ile birlikte. Ancak herkese söylediğim gibi size de söylemek isterim. İade almanızı önermem. Pişman olursunuz.

   Yanıtla
   • iade almak isteyenlerin hep güncel asgari ücretten hesaplama yapılacağı söyleniyordu. alakası yok ozaman. eytliyim genede yaş sınırı varmı.

    Yanıtla
    • Hayır güncel asgari ücrete göre hesap edilmez. İlgili dönemdeki kazanç esas alınıyor, bu kazanç güncelleme katsayısı ile güncelleniyor. O şekilde hesap ediliyor. EYT kapsamında iseniz yaş şartı aranmaz.

     Yanıtla
 2. Merhaba.30.04.1998 ve 10.05.2001 tarihlerinde pancardan dolayı adıma bağkur kesintisi var.98 Kasım ve 2001 Mayıs arası askerlik yaptım borçlanıp ödedim.04.09.2001 de memur oldum.98 yılındaki kesintiyi eytli olmak için kullansam 2001 yılında adıma kesilen bağkur primini geri alabilir miyim

  Yanıtla
  • Kesintinin bir kısmını saydırıp diğerini iade almak söz konusu olmaz. Ancak kesintiyi saydırdığınızda giriş olarak kabul edilir ve EYT kapsamına girebilirsiniz.

   Yanıtla
 3. 05/01/1971 doğumluyum , 01/02/1993 sigorta girişim, toplamda 2009 gün prim ödemem var bu gidişle emekli olamayacağım galiba, prim iadesi alabilirmiyim.

  Yanıtla
 4. 1967 doğumluyum kadınım
  Çocuklarımın doğumundan sonra
  2008 nisan ayında sigorta başlangıcım var.
  Fakat 58 yaşımı doldurduğumda eğer çalışmassam pirimlerim 3080 olduğundan emekli olamıyorum
  58 yaşımda eksik pirimleri toplu ödeme imkanım olurmu
  Veya eksik pirimleri nasıl ödeyebilirim
  İsteğe bağlı ödeme yapmaya imkânım yok
  Ayrıca şu anda işsizim sgk pirimlerimi 58 yaşım gelmeden alabilirmiyim

  Yanıtla
 5. merhaba 1971 doğumluyum 1165 günüm var işe giriş tarihim 19.07.1996 paramı iade alabiliyormuyum.birde 18 ay askerlik yaptım.askerlik borçlanmasınıda yapabiliyormuyum bu günlere ekleyerek

  Yanıtla
 6. merhaba,

  1994 yılından 29.182.500,00 TL
  1995 yılından 66.602.520,00TL
  1996 yılından 150.950.000,00TL
  1997 yılından 21.713.250,00TL

  olmak üzere toplamda e-devletimde 1020gün ve 268.448.273,00TL ödenmiş PEK gözüküyor. emekli olma ihtimalim yok ve 58 yaşını doldurdum. ne kadar prim iadesi alabilirim?

  şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Babanızın emekli olabilmesi için en az 3600 gün tamamlaması gerekiyor. Askerlik sürelerinin tamamını borçlanabilir ama kalan hizmeti çalışarak tamamlaması gerekir. Eğer 2008/10 döneminden önce adına sattığı bir mahsul varsa ve bundan dolayı kesintileri varsa geriye dönük tescil açtırabilir buna istinaden.

   Yanıtla
 7. Merhaba

  Babamın ilk işe giriş tarihi 01.03.1983. Sigorta ödemesi düzensiz yapılmış farklı iş yerlerinde çalışmış bugün itibari ile 1911 gün ödenmişliği var. Kendisi 64 yaşında. Geçen yıl yapılandırma için sgk merkezine gittiğimizde emekli olabileceği konusunda sağlıklı bir bilgiye ulaşamadık. Bir yol yordam gösterebilir misiniz? Ne zaman emekli olabilir. (Henüz askerlik borçlanması yapmadı)

  Yanıtla
 8. Merhaba hocam benim eşim yabancı bende eşim memleket yerleşmek istiyorum türkiye geri gelmek istemiyorum devamlı orda kalmak istiyorum ama sigorta birikmiş paramı alma şans yokmu sigorta giriş 2008

  Yanıtla
  • Merhaba. Bunun için emeklilikte gereken yaş şartını sağlamış olmak gerekiyor. Şartlar yazımızda mevcut.

   Yanıtla
   • Ömer bey iyi günler babam 80 girişli 2008 yılına kadar 112000 bin prim yatmış 2008 den sonra 76000 bin iade talep edersek ortalama ne kadar iade alırız miktar belirtirmisiniz lütfen türlü çıkamadık içinden

    Yanıtla
 9. Babam 1991de sigorta girişi olmuş ve 1995 yılında vefat etmiş. 5 yıllık sigortası olmadığı için yetim maaşı alamadım yıllarca uğraştım kesin olarak alamıyorum 1994 doğumluyum 28 yaşındayım. Bugün babamın sigorta pirim ödemeleri için toplu ödeme almak için dilekçe verdim. Tahmini 720 gün sigorta pirimi var. Ne kadarlik bir ödeme alabilirim?

  Yanıtla
 10. 2500 gün birikmiş sigortam var ancak sigorta borcum da görünüyor hocam . Ben birikmiş sigorta paramı almayı talep edersem borcumu keserler mi?

  Yanıtla
 11. merhabalar, 15 nisanda engelli raporu ile (normalde eyt ye takılanlardanım ve yaşı bekliyorum ) emekliliğe başvurdum .
  Bugün birikmiş aylığınız diye mesaj geldi. Bu tutar aylık emekli maaş beklentimin altında. Bu birikmiş aylık hangi tarihler arasını kapsamaktadır ?
  Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 12. Merhaba ben 1981 doğumluyum sigorta başlangıç 1997 primi doldurdum şu an 6250 gün oldu 25 yıl sigorta sürem doldu acaba ben iade alabilirmiyim yaşım 41 teşekkürler

  Yanıtla
 13. ömer bey merhaba
  2002-2009 yılları arası 2260 gün sigortam yattı asgari ücret üzerinden yaşımda 58.geriye dönük toplu ödeme talebinde bulundum bekliyorum.tahmini ne kadar yatar evim yok kiradayım ev aldırırmı bu para yoksa çok mu komik bir para gelir.2002-2009 yıllarında yatan prim toplam 40 bin lira.teşekkürler.

  Yanıtla
 14. Ben 4/1/1970 doğumluyum 2çocuk annesiyim 1/3/1986 sigorta girişliyim
  Yaştan ve emeklilik şartından sürem dolu ama günüm eksik 2997 gün ödenmişim var.
  1) ne kadar ödersem emekli olurum .
  2)3600günde emekli olabilirim.
  3)hiç biri olmazsa ödenen primlerimin başvurup tahsilini edebilirmiyim

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-42 yaş ve 5075 günle normal emeklilik hakkınız var.
   2- 3600 günle 58 yaşında emekli olursunuz.
   3-Prim iadesi hakkınız var. ancak bunu yapmanızı hiç bir suretle önermem.

   Yanıtla
 15. iyi günler benim babam 1955 doğumlu kendisi 1998 yılından önce yaklaşık 8 yıl esnaf olarak bağkur yatırdı. daha sonra esnaflığı bıraktı ve bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başladı. 1998 yılında iş kazası geçirdi ve 15 günlü sigorta ile ssk’dan malulen emekli oldu. yatırdığı bağkur primlerini geri alabilir miyiz? teşekkür ederim.

  Yanıtla
   • Merhabalar Ömer bey,girisim 1995 yili 1247 gün sigortam var,ödenmemiş 920 gün bagkurum var,550 gün askerlik borçlanması var,bu sartlarlarda emeklilik yaşım ve primim ne olmalı, teşekkürler

    Yanıtla
    • SSK’dan 3600 günle 60 yaşında, bağkurdan 5400 günle 58 yaşında emekli olursunuz. Bağkurdan 9000 günle yaş şartı olmadan emeklilik hakkınız var. SSK tam girişi yazmamışsınız. Orada da 5600-5800 arası primle yaş şartı olmadan emekli olabilirsiniz. Bu seçeneklerden size en uygun olanı seçebilirsiniz.

     Yanıtla
 16. Doğum Tarihi 《 12.12.1987 》
  ilk işe Tarih 《 12.04.2006 》
  Toplam uzun vade gün sayısı 《 883 》
  2021 yılı ise genel toplam 150
  P.E.K/bsmk kazanç basamak değeri/ek gösterge 25.861,15

  toplu para iadesi alabilirmiyim

  Yanıtla
 17. Merhabalar, 1 yıl içerisinde 2 farklı işyeri de sigortalı gozukmekteyim. 2 yerdede yaklaşık olarak asgari ücretin biraz üzerinde sigortam yatmakta. Fazla yatırılan SGK primini geri iade alabilir miyim?

  Yanıtla
  • Merhaba. Toplam prime esas kazanç aylık olarak brüt asgari ücretin 7,5 katını yani tavanını geçerse iade alabilirsiniz. 2022 yılı için SGK tavan tutarı 37.530,00 TL.

   Yanıtla
 18. Merhaba ben 17.09.1989 doğumluyum ve sgklı calısmak istemiyorum 23.03.2011 girişli toplam 1262 günüm var bunu geri alabilirmiyim

  Yanıtla
 19. Merhaba annem 1 ocakta 58 yaşına girdi sigorta girişi 20 mart 2002.. 2011 ve 2016 yılları arasında 1407 günü var iade için giriş tarihinden 20 yıl sonra olan mart 2022 yimi yoksa 58 e girdiği ocak tamı başvurabiliriz.. Birde iade tutarı çokmu komik tutarda olur teşekkür ederim

  Yanıtla
 20. Merhaba. Bağkur (tarım) da 4600 günüm bulunmaktadır. Normal emeklilik yaşım 62 , fakat ben şuan 63 yaşındayım. Maddi durumumdan dolayı geri kalan pirim günlerimi dolduramiyorum .Acaba yatırdığım pirimleri (parasını) geri alabiliyormuyum?

  Yanıtla
 21. 10/06/1990 taihinde işe girmiş bulunmaktayım SGK Prim sayım 10600 Prim miktarı toplamım Emekli maaşı almak istemiyorum Ödediğim primleri geri almak istesem, ne kadar prim ödemesi geri alırım Teşekkürler

  Yanıtla
 22. 1994 yılı 4A sigorta girişliyim. Toplam 4285 ödenmiş prim gün sayım var. Toplu para iadesi alma şansım var mı? Varsa 51 yaş mı yoksa 58 yaşı mı beklemek gerekir. Aldığımda yetim aylığı ı almaya devam edebilir miyim? Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Tam olarak giriş tarihiniz nedir ? Doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak yazın. Böylece iade alıp alamayacağınız hakkında size net cevap verebilirim.

   Yanıtla
 23. merhabalar 31 mart 1963 doğumluyum 2 çocuk annesiyim sigorta başlangıç tarihim 29,09,1988 3 yıl 4ay 27günüm var
  bağkur olarakta başlangıç tarihim 01,11,1992 4yıl 3ay 29günüm var eşim vefat etti onun maaşını alıyorum geriye dönük ödemiş olduğum sigorta primlerini alabilirmiyim teşekkürler

  Yanıtla
 24. Selamlar

  4A hizmete başlama tarihim 02.03.2015, prim ödeme gün sayım şuan da 2340, 1965 doğumluyum yaşım, 56 kadın çalışanım.
  Bu şartlar altından emeklilik şartlarım nasıl olacaktır, 3600 günden emekli olma şansım varmıdır, yaş haddinden emeklilik şartları koşulları benim içim mümkünmüdür, bir diğer merak ettiğim de sgk prim ödemesi alabilme şansım şuanda mevcutmudur. İlginiz için teşekkür ederim

  Yanıtla
 25. Selamlar sigorta başlangıcım 2007 10 Ay pirimim 4350 11yıldır aynı işyerinde çalışıyorum 4500ze tamamladığımda işyerinden tazminatımı alarak ayrılabilirmiyim bayanım

  Yanıtla
  • Merhaba. Sadece 4500 gün yetmez aynı zamanda 25 yıllık sigortalılık süresi şartı da aranıyor. Yani bu durumda 2032’den önce 4500 günle tazminat alamazsınız.

   Yanıtla
  • Mrb ben 15 /10(1964 doğumluyum sigorta primim 3450 gün sigorta girişim 1996 nekadar prim iadesi alabilirim ve ne zaman simdiden çok teşekkür ederim

   Yanıtla
   • Merhaba. Prim iadesi alma hakkınız var ama buna kesinlikle gerek yok. Tutar çok az olur. 3600 güne tamamlayın. 15.10.2022 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

    Yanıtla
 26. Mecburi Sigortalılık – 03.03.1994 – 28.02.1998 – 3 yıl 11 ay 27 gün

  merhaba bağkurdan 1437 gün prim yatirmisligim var.
  Emekli olma ihtimalim yok eşim emekli onun maaşı yetiyor. Bu prim gününün para iadesini alabilir miyim

  Yanıtla
 27. Prim iadesi için başvurduk %32 üzerinden hesaplanıyor ama bunun %12 si sağlık sigortası için .. örneğin 1 yıl içinde hangi aylarda Dr. a gidilmisse ona göremi kesecekler. Çünkü ek 5 isteğe bağlı kendimiz dışardan yatırdık

  Yanıtla
   • Yaşım ve yılım doldu günüm eksik çalışma durumum yok ne yapmalıyım sigorta girişim 09.05.1994 askerlik borçlanması yapmadım askerlik gidiş tarihim 1988 4a birim ödenen günüm 418 gün baska sigorta kollarından günüm yok doğum tarihim 01.01.1968

    Yanıtla
 28. merhaba,annem 2007 mart ayı sigorta girişi olup 2019 ağustos çıkışlı toplamda 4489 günü var 58 yaşınada girdi,emekli aylığı veya ödenen primleri almak istiyoruz ama sizce hangisi uygun bize yardımcı olabilirmisiniz,

  Yanıtla
 29. ömer bey merhabalar,
  ben 26.01.1968 doğumluyum 15.08.2021 ilk siğorta girişim oldu. sonra uzun yıllar siğortalı çalışamadım.
  Sonrasında suan 3.495 gün ödenmiş siğortam var. sağlık problemim dolasıyla artık çalışamıycam. prim iademi alma şansım var mı varsada nasıl? veya yarı emeklilik 4500 gün isteğe bağlı devamını dışarıdan nasıl ödeyeblirim.
  yada öneriniz var ise çok sevinirim sağlıklı günler dilerim.
  eşimden sgk emekli maaşı alıyorum(tek güvencem o suan)

  Yanıtla
 30. Merhaba Ömer Bey, 01.09.2003 sgk girisliyim. 1978 doğumluyum. 4300 prim günüm var. Çalışmadığım takdirde yaşım geldiginde emeklilik şansım var mi? İade almak mi daha avantajlı? ( ilk 10 yil Tavandan odeme yapildi)
  Teşekkürler

  Yanıtla
 31. Ömer Bey merhaba,
  Benim annem 01.07.1946 doğumlu işe ilk giriş tarihi 16.10.1959 ve 486 gün prim ödemesi var. 29.07.1972 / 23.04.1974 / 01.01.1978 doğumlu 3 tane çocuğu var. Doğum ekletebilir mi? Emekli olma ya da ödediği primleri geri almak imkanı var mı? Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler…

  Yanıtla
Yorum yapın