Ssk Birikmiş Para Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Ssk birikmiş para sorgulama işlemini yaparak SGK’da biriken paranızı öğrenebilirsiniz. Emekli olabilmek için biz çalışanlar yıllarca çabalarız. Ancak emekli olabilmek de kanunen belli şartlara bağlanmıştır. Bu şartlar prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş şartıdır. Bu şartların üçünü birlikte sağlayamadığınızda size emekli maaşı bağlanmamakta. Emeklilik için gerekli olan bu üç şarttan birisi olan yaş şartını yerine getirmiş ancak sigorta süresi ve hizmet süresi şartını sağlayamadığınız için emekli olamıyorsanız adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılan sigorta primleri, bağkur primlerini v.s. iade alabilirsiniz.

Bu yazımızda ise sgk para iadesi sorgulama işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Emekli toplu para sorgulama yani yaşlılık toptan iade sorgula işleminin nasıl yapıldığına geçmeden önce dilerseniz sigortadan para nasıl alınır konusunda kısaca bilgi verelim.

SSK birikmiş paramı nasıl alırım ?

Peki sigorta paramı nasıl alırım ? Ssk iptali para iadesi alabilmeniz için yukarıda da belirttiğim üzere bağkurda, ssk da biriken parayı almak için emeklilikte gerekli olan prim yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Örneğin ssk girişiniz 1990 yılında, prim gün sayınız 1200 olsun ve cinsiyet erkek olsun. Bu durumda olan bir kişinin sskdan emekli olabilmesi için en az 3600 gün ve 60 yaşı tamamlaması gerekiyor. Fakat bu kişi 60 yaşı tamamlamış ancak 3600 prim gününü tamamlayamadığı için emekli olamıyor. Bu kişi talepte bulunması halinde sgk da biriken parasını alma hakkından yararlanabilir.

Sigortadan para alma süresi için belirlenen bir zaman yoktur. Yani sgk dan para çekme işlemi zaman aşımına tabi değildir. Sigorta günlerinin parasını alma hakkından yararlandığınızda adınıza yatırılan primlerin tamamı iade edilmez.

Ssk birikmiş paramı almak istiyorum

Yukarıda belirtilen hükümler ve şartlar doğrultusunda eğer biriken paranızı almaya karar verdiyseniz o zaman hemen sigortadan nasıl para alınır  sayfamızı ziyaret ederek sigorta parası almak için başvuru dilekçeleri ve gerekli diğer evrakları indirebilirsiniz.

Ssk birikmiş para hesaplaması nasıl yapılır ?

Sigortadan toplu para almak için başvuru yaptığınızda hesaplama yani iade edilecek tutar prim ödemelerinin geçtiği tarihe göre aşağıdaki gibi olacaktır. İade başvurusu yapmadan önce Sgk havuzdaki para hesaplamasını iyi yapmanız gerekmektedir.

 • 01 Ekim 2008 tarihinden önce adınıza ödenen SSK primlerinde işçi ve işveren hissesinin tamamı ( o dönemki brütün %20’si), 01 Ekim 2008 sonrası ssk primlerinde ise sadece sigortalı hissesi yani brütün %9’u
 • Bağkurda brütün %20’si,
 • İade olarak hesaplanır.
 • Güncel oranlar üzerinden sigortada biriken para sorgulaması ve hesaplaması yapmak için hemen sgk prim iadesi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk havuzda biriken para sorgulaması nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumunun birikmiş SGK para sorgulaması için geliştirmiş olduğu bir uygulama maalesef henüz geliştirilmedi. Ancak hesaplama işlemini kendiniz kolayca yapabilirsiniz.

 • Sgk havuz parası sorgulamak için öncelikle E devlet sisteminde SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüze giriş sağlayın.
 • Buradan T.C. numarası ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sigortada kalan parayı sorgulama yapabilirsiniz ⇒ e-devlet sgk biriken para sorgulama.
 • Hizmet cetvelinizi açtıktan sonra hizmet cetvelinizde yer alan P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg kısmındaki brüt kazancınızı esas alarak sigortadan alınacak para sorgulaması yaparak yukarıdaki şekilde hesaplama yapabilirsiniz.

E-Devlet birikmiş para sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer SGK’dan prim iadesi alacaksanız ve sigortada ne kadar param var sorusunun cevabını arıyorsanız yukarıda verilen e devlette birikmiş para sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz. Bunun dışında SGK tarafından size yapılan tüm ödemeleri ve SGK emanet hesabında adınıza biriken ödemeleri E-devlet birikmiş ödeme sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ssk Birikmiş Para Sorgulaması Nasıl Yapılır ?” üzerine 108 yorum
 1. Merhaba benim 2.000 iş günüm 34 yaşındaym ben emekli olcagima zate inanmıyorum ben bu ödenen sigorta parasını alabiliyom mu

  Cevapla
 2. Merhaba 1989 sigorta girişliyim 2953 gün sigorta primim var yatmış. yaş sınırı dolu 28.12.1968 doğum. iade alsam ne kadar alırım.

  Cevapla
 3. Merhaba annem 1958.1959.1960.yillarinda ssk li çalışmış şu an 77 yaşında ev hanimi bu primleri geri alabilirmi

  Cevapla
   • 2022 Aralık 15 de babam vefat etti .vefat etmeden önce Kasım ayı maasi yatmisti .ama biz bu maaşı ve Aralık ayı maaşını alamadık.maas günü 22 olduğu için hak edilmeyen maas olarak geçmiş. Kasım ayı maaşını neden verilmemiş olabilir ve ben bu maasi nasil alabilirim.ocak ayında anneme geçti maas 4350 lira toplu şubat ve mart aylarında maas günleri geldiğinde aldık .aynı zamanda iki kez yüksek miktarda kesinti yapıldı ama sebep yok.tabi dilekçe vererek geri aldık biz onları suan 1maas alacağımız var nasil alabiliriz.birde atni günde vefat eden bir yakınımız havuz dan toplu ödeme aldı üzerine bir sonraki ay maasi düzenli almaya devam etti .bizde bu olmadı. Bilmediğimiz çok şey var aydınlatırsanız bizleri sevinirim iyi gunler

    Cevapla
    • Merhaba Özlem HANIM. Ölüm tarihi ve öncesinde yatan aylıklar sizin hakkınız onları alabilirsiniz. Ölüm tarihi ve sonrasında yatan aylıkları alamazsınız. Eğer ölüm tarihi sonrasında SGK tarafından bankaya maaş gönderildiyse siz çekmemiş olsanız bile SGK bunu borç oluşturabiliyor. Buradan size net bir cevap verebilmem mümkün değil. SGK’ya giderek sistemden baktırmanız gerekiyor. Alacak ve verecek ile ilgili net tutarlara.

     Cevapla
 4. merhaba ömer bey 1966 dogumluyum sgk başlangısım 1994 toplam 1360 gün ara ara calıştım 3,5 yıldır calışmıyorum ödenen pirimlerimi toplu geri ala bilirmiyim .. iyi calışmalr

  Cevapla
 5. Merhaba ismim Nurcan 1971 doğumluyum 1995 ssk girisim var su an 5900 günüm var benden istenen 5825 50 yaşındayım emeklilik için 52 yaşımı beklemem gerek ben havuzdaki paramı alacam nasil hessplanir

  Cevapla
  • MErhaba. Neden alacaksınız Nurcan HANIM. Son aşamaya gelmişsiniz zaten. Hesaplamanın nasıl yapıldığı hakkında sayfamızda ayrıntılı bilgi mevcut ancak ben kesinlikle iade almamanızı öneririm.

   Cevapla
 6. Merhaba 1948 doğumlu bir bayanim.17.12.1963 işe başlama ve 820 iş günü sigortam bulunmakta ben nasıl toplu ödeme alabilirim ve ne kadar olur teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. SGKya dilekçe ile başvurarak prim iadesi alabilirsiniz. Örnek başvuru formu var yazımızda. Ne kadar alabileceğinizi hesaplayamam maalesef. Hesaplama formülü yazımızda mevcut. Buraya göre bir fikir sahibi olabilirsiniz.

   Cevapla
    • Merhaba. 7000 gün 58 yaş ya da 4500 gün 58 yaş ve 25 yıl sigortalılık süresi şartlarına tabiisiniz. 7000 günü tamamlarsanız yaş şartını sağlamış olduğunuzdan emekli oluyorsunuz. 4500 günle emeklilik tarihiniz ise 2025/11. ay sonrasında olacaktır.

     Cevapla
 7. Merhaba kardeşim 1971 doğumlu. Sgk prim 7800 gün iken vefat etti. Evli değil. Annem para iadesi için başvuruda bulundu. Onaylanır sa ne kadar para alabiliriz. Rica etsem bilgilendirebilir misiniz

  Cevapla
  • Merhaba. Gün olarak hesaplamak imkansız maalesef. Her ay yatan prime esas kazanca göre iade yapılır. Yazımızda nasıl hesaplanır hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

   Cevapla
 8. Merhabalar hocam 26.05.1972 doğumluyum.15.12.1989 ssk girişim var. Toplamda 10125 prim günüm var. Yani E.Y.T liyim aynı zamanda 26/10/2020 itibari ile’de işsizim Yaşlılık toplam prim tutar iadesi alabiliyormuyum yoksa bu konuda’damı yaşa takılıyorum cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
 9. Mrb. Annem 1959 dogumlu. Ise baslangic 2003. 4700 gunu var. Prim iadesi alabilirmi? Bayanlarda alabilmesi icin baslangic tarihinden 20 yil gecmesi gerek diye duyduk dogrumu? Tesekurler

  Cevapla
 10. 1977 de işe giriş tarihi olup 1931 doğum tarihli ve 320 günlük sigorta primi olan birisi parasını alabilirmi…

  Cevapla
 11. Merhaba, sigorta başlangıcım 01/12/1987 toplam günüm 2250, bu durumda toplu para alabilirmiyim, ne kadar alırım

  Cevapla
 12. Merhaba hocam babam malülen emekliydi hastaligindan dolayi. Daha once sigortali calismis fakat eksik gunleri vardi malulen emekli oldu simdi vefat etti bende esimden ayriyim babamin prim iadesini alanilirmiyim.

  Cevapla
 13. Ssk emeklisi babam vefat etti .yetim ayligi aliyorum. Eğer isteğe bağlı Bağ-Kur dan emekli olursam yetim ayligi kesilirmi. 2000 – 2012 yillari arasi istege bagli 4300 gun Bağ-Kur primim var . Prim iadesi istersem ne kadar iade olur

  Cevapla
  • Merhaba. Size aylık bağlanırsa babanızdan aldığınız maaş kesilir. Prim iadesi alabilirsiniz evet ama emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekiyor.

   Cevapla
 14. Ömer bey 1971 doğumluyum,1991 sigorta girişim var ama 3600 günü doldurmadım 3400 günüm var,birikmiş paramı iade alabilirmiyim

  Cevapla
 15. hocam 1975 dogumluyum 1990 da işe giriş var toplam gun sayısı 4887 gun var iade talep etsem olurmu olursa hesaplaması nasıl olur

  saygılar

  Cevapla
 16. Merhaba 1969 doğumluyum SGK girişim 1988 yıl ı 3400 gün var toplam şu an 51 yaşındayım prim iadesi alabilirmiyim

  Cevapla
 17. Merhaba hocam benim babamın Bağ-Kur’dan emekli olmuştu fakat yatalak olduğu için SGK ya başvurup emekli olamadı vefat etti SGK da biriken parayı biz nasıl alabiliriz bu işlem nekadar sürer

  Cevapla
 18. Slm hocam ben 1993 ssk girisim var su anda 3300 gun primim var emekliligime bir yil kaldi 1967 dogumluyum emeklilik yasimi doldurdugum zaman prim iadesi alabilirmiyim tesekkur ederim.

  Cevapla
 19. Annem 1968 girişli 1300 gün Ödemiş’i görünüyor e devletten 30 yıldır da Ssk vs yok ama babasının maaşını alıyor rahmetli dedemin babam da rahmetli babamın hiç sigortası yoktu dedemin maaşı bağlandı

  Cevapla
 20. Merhaba hocam ben 2006 yılında sigortalı olarak işe başladım temmuzda işi bırakmak istiyorum primlerimi geri alabilirmiyim

  Cevapla
 21. Mrb omer bey biz basvuru yaptik ama yatip yatmadigina dair bir numara verildi ariyoruz acilmiyor bilginiz var ise yaridimci olur musunuz simdiden tesekkurler

  Cevapla
  • Merhaba. Başvuru yaptığınız SGK’dan bilgi almanız gerek. Dilerseniz Alo-170 hattını da arayarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

   Cevapla
 22. Meraba babam vefat etti bende eşimden ayrıldım gün yetmediği için yetim ayligi alamıyorum prim iadelerini almak için başvurursam buna askerlik borçlanmasında ekleyecekler mi

  Cevapla
  • Merhaba. Askerlik borçlanması yapıp ödeme yaptı ise onları da iade ederler. Sorduğunuz tam olarak bu mu bilmiyorum.

   Cevapla
 23. 3966 primim var 1988 yılında toplu paramı alırım 1969 doğumluyum doldurdum yaşımı primim yetersiz kalıyor o yüzden toplu almak istiyorum ortalama ne kadar alırım
  {acil dönüş yapılsın}

  Cevapla
  • Merhaba. Ortalama kazanç ve tüm yıllar için yatan kazanç bilgisi olmadan ne kadar iade alabileceğinizi hesaplamak imkansız. Ama iade almamanızı öneririm.

   Cevapla
  • Merhaba. Yaş şartını sağladığınız için alabilirsiniz. Ama ne kadar alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamıyoruz.

   Cevapla
 24. Merhaba 1 yıl sigortalı calistim sadece 20 yasın ustunde yım 1 yılık sıgorta paramı gerı alabılırmıyım

  Cevapla
 25. merhabalar hocam.1.3.1980 doğumluyum.15.8.1995 ssk girişim var.2016 yılında işyeri açtım ama yürümedi 7ay sonra kapattım 214 gün bağkurum(borcum yok) var.şu an ssklı olarak çalışıyorum ve toplamda 5400 günüm var.sizce bu ödediğim bağkur primlerimi geri alabilirmiyim ,teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba tekrar hocam. Primlerin iadesi için emeklilikten vazgeçmeniz gerekir. Tabi bunun için de emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Kısaca alamazsınız maaelesef.

   Cevapla
Yorum yapın