Ssk Birikmiş Para Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

102

Ssk birikmiş para sorgulama işlemini yaparak SGK’da biriken paranızı öğrenebilirsiniz. Emekli olabilmek için biz çalışanlar yıllarca çabalarız. Ancak emekli olabilmek de kanunen belli şartlara bağlanmıştır. Bu şartlar prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş şartıdır. Bu şartların üçünü birlikte sağlayamadığınızda size emekli maaşı bağlanmamakta. Emeklilik için gerekli olan bu üç şarttan birisi olan yaş şartını yerine getirmiş ancak sigorta süresi ve hizmet süresi şartını sağlayamadığınız için emekli olamıyorsanız adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılan sigorta primleri, bağkur primlerini v.s. iade alabilirsiniz.

Bu yazımızda ise sgk para iadesi sorgulama işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Emekli toplu para sorgulama yani yaşlılık toptan iade sorgula işleminin nasıl yapıldığına geçmeden önce dilerseniz sigortadan para nasıl alınır konusunda kısaca bilgi verelim.

SSK birikmiş paramı nasıl alırım ?

Peki sigorta paramı nasıl alırım ? Ssk iptali para iadesi alabilmeniz için yukarıda da belirttiğim üzere bağkurda, ssk da biriken parayı almak için emeklilikte gerekli olan prim yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Örneğin ssk girişiniz 1990 yılında, prim gün sayınız 1200 olsun ve cinsiyet erkek olsun. Bu durumda olan bir kişinin sskdan emekli olabilmesi için en az 3600 gün ve 60 yaşı tamamlaması gerekiyor. Fakat bu kişi 60 yaşı tamamlamış ancak 3600 prim gününü tamamlayamadığı için emekli olamıyor. Bu kişi talepte bulunması halinde sgk da biriken parasını alma hakkından yararlanabilir.

Sigortadan para alma süresi için belirlenen bir zaman yoktur. Yani sgk dan para çekme işlemi zaman aşımına tabi değildir. Sigorta günlerinin parasını alma hakkından yararlandığınızda adınıza yatırılan primlerin tamamı iade edilmez.

Ssk birikmiş paramı almak istiyorum

Yukarıda belirtilen hükümler ve şartlar doğrultusunda eğer biriken paranızı almaya karar verdiyseniz o zaman hemen sigortadan nasıl para alınır  sayfamızı ziyaret ederek sigorta parası almak için başvuru dilekçeleri ve gerekli diğer evrakları indirebilirsiniz.

Ssk birikmiş para hesaplaması nasıl yapılır ?

Sigortadan toplu para almak için başvuru yaptığınızda hesaplama yani iade edilecek tutar prim ödemelerinin geçtiği tarihe göre aşağıdaki gibi olacaktır. İade başvurusu yapmadan önce Sgk havuzdaki para hesaplamasını iyi yapmanız gerekmektedir.

 • 01 Ekim 2008 tarihinden önce adınıza ödenen SSK primlerinde işçi ve işveren hissesinin tamamı ( o dönemki brütün %20’si), 01 Ekim 2008 sonrası ssk primlerinde ise sadece sigortalı hissesi yani brütün %9’u
 • Bağkurda brütün %20’si,
 • İade olarak hesaplanır.
 • Güncel oranlar üzerinden sigortada biriken para sorgulaması ve hesaplaması yapmak için hemen sgk prim iadesi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk havuzda biriken para sorgulaması nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumunun birikmiş SGK para sorgulaması için geliştirmiş olduğu bir uygulama maalesef henüz geliştirilmedi. Ancak hesaplama işlemini kendiniz kolayca yapabilirsiniz.

 • Sgk havuz parası sorgulamak için öncelikle E devlet sisteminde SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüze giriş sağlayın.
 • Buradan T.C. numarası ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sigortada kalan parayı sorgulama yapabilirsiniz ⇒ e-devlet sgk biriken para sorgulama.
 • Hizmet cetvelinizi açtıktan sonra hizmet cetvelinizde yer alan P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg kısmındaki brüt kazancınızı esas alarak sigortadan alınacak para sorgulaması yaparak yukarıdaki şekilde hesaplama yapabilirsiniz.

E-Devlet birikmiş para sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer SGK’dan prim iadesi alacaksanız ve sigortada ne kadar param var sorusunun cevabını arıyorsanız yukarıda verilen e devlette birikmiş para sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz. Bunun dışında SGK tarafından size yapılan tüm ödemeleri ve SGK emanet hesabında adınıza biriken ödemeleri E-devlet birikmiş ödeme sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

102 Yorum
 1. can özdemir

  Merhaba 1989 sigorta girişliyim 2953 gün sigorta primim var yatmış. yaş sınırı dolu 28.12.1968 doğum. iade alsam ne kadar alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İade tutarlarını hesaplayamıyoruz.

   1. Cevahayir

    1964 dogumluyum işe giriş tarihi 2004 pirim gunum 2262 sskadan toplu parayi alabilirmiyim kendim icin ve kadin

 2. Yüksel

  Merhaba annem 1958.1959.1960.yillarinda ssk li çalışmış şu an 77 yaşında ev hanimi bu primleri geri alabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer emeklilik için gerekli yaş şartı sağlanıyorsa iade alabilirsiniz.

  2. Cevahayir

   1964 dogumluyum işe giriş tarihi 2004 pirim gunum 2262 sskadan toplu parayi alabilirmiyim kendim icin ve kadin

   1. Ozlem

    2022 Aralık 15 de babam vefat etti .vefat etmeden önce Kasım ayı maasi yatmisti .ama biz bu maaşı ve Aralık ayı maaşını alamadık.maas günü 22 olduğu için hak edilmeyen maas olarak geçmiş. Kasım ayı maaşını neden verilmemiş olabilir ve ben bu maasi nasil alabilirim.ocak ayında anneme geçti maas 4350 lira toplu şubat ve mart aylarında maas günleri geldiğinde aldık .aynı zamanda iki kez yüksek miktarda kesinti yapıldı ama sebep yok.tabi dilekçe vererek geri aldık biz onları suan 1maas alacağımız var nasil alabiliriz.birde atni günde vefat eden bir yakınımız havuz dan toplu ödeme aldı üzerine bir sonraki ay maasi düzenli almaya devam etti .bizde bu olmadı. Bilmediğimiz çok şey var aydınlatırsanız bizleri sevinirim iyi gunler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Özlem HANIM. Ölüm tarihi ve öncesinde yatan aylıklar sizin hakkınız onları alabilirsiniz. Ölüm tarihi ve sonrasında yatan aylıkları alamazsınız. Eğer ölüm tarihi sonrasında SGK tarafından bankaya maaş gönderildiyse siz çekmemiş olsanız bile SGK bunu borç oluşturabiliyor. Buradan size net bir cevap verebilmem mümkün değil. SGK’ya giderek sistemden baktırmanız gerekiyor. Alacak ve verecek ile ilgili net tutarlara.

     1. Ozlem

      Teşekkür ederim Ömer bey ilginiz için çok sagolun..

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim iyi günler dilerim.

 3. Burhan

  Merhaba Ömer bey benim abim vefat etti bekar pirim iadesi alınabilir mi ve kim alabilir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Abinizin kaç günü var ? Ne zamandan beri sigortalı ? Anne ya da babanız sağ mı, kendi adlarına maaş alıyorlar mı ?

   1. Muhammet Mustafa

    1986 sgorta giriş 2008 birikmiş prim toplu
    Geri iade alabilrmiyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İşe giriş tarihinize göre emeklilikte gerekli olan yaş şartını sağlıyorsanız iade alma hakkınız var.

 4. sevcan silahşör

  merhaba ömer bey 1966 dogumluyum sgk başlangısım 1994 toplam 1360 gün ara ara calıştım 3,5 yıldır calışmıyorum ödenen pirimlerimi toplu geri ala bilirmiyim .. iyi calışmalr

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet iade başvurusu hakkınız var.

 5. Nurcan

  Merhaba ismim Nurcan 1971 doğumluyum 1995 ssk girisim var su an 5900 günüm var benden istenen 5825 50 yaşındayım emeklilik için 52 yaşımı beklemem gerek ben havuzdaki paramı alacam nasil hessplanir

  1. Ömer Meriç

   MErhaba. Neden alacaksınız Nurcan HANIM. Son aşamaya gelmişsiniz zaten. Hesaplamanın nasıl yapıldığı hakkında sayfamızda ayrıntılı bilgi mevcut ancak ben kesinlikle iade almamanızı öneririm.

 6. Saime

  Merhaba 1948 doğumlu bir bayanim.17.12.1963 işe başlama ve 820 iş günü sigortam bulunmakta ben nasıl toplu ödeme alabilirim ve ne kadar olur teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGKya dilekçe ile başvurarak prim iadesi alabilirsiniz. Örnek başvuru formu var yazımızda. Ne kadar alabileceğinizi hesaplayamam maalesef. Hesaplama formülü yazımızda mevcut. Buraya göre bir fikir sahibi olabilirsiniz.

   1. Elmas mutlu

    11/2000 SIGORTA BASLANGICIM 4590 günün doldu
    58 yaşındayım ne zaman emek li olurum

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 7000 gün 58 yaş ya da 4500 gün 58 yaş ve 25 yıl sigortalılık süresi şartlarına tabiisiniz. 7000 günü tamamlarsanız yaş şartını sağlamış olduğunuzdan emekli oluyorsunuz. 4500 günle emeklilik tarihiniz ise 2025/11. ay sonrasında olacaktır.

 7. Füsun yılmaz

  Merhaba kardeşim 1971 doğumlu. Sgk prim 7800 gün iken vefat etti. Evli değil. Annem para iadesi için başvuruda bulundu. Onaylanır sa ne kadar para alabiliriz. Rica etsem bilgilendirebilir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gün olarak hesaplamak imkansız maalesef. Her ay yatan prime esas kazanca göre iade yapılır. Yazımızda nasıl hesaplanır hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

 8. Çetin

  Merhabalar hocam 26.05.1972 doğumluyum.15.12.1989 ssk girişim var. Toplamda 10125 prim günüm var. Yani E.Y.T liyim aynı zamanda 26/10/2020 itibari ile’de işsizim Yaşlılık toplam prim tutar iadesi alabiliyormuyum yoksa bu konuda’damı yaşa takılıyorum cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Meehaba. İade için de yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Ancak kesinlikle iade sizin için bir seçenek olmasın.

 9. Sinan

  Mrb. Annem 1959 dogumlu. Ise baslangic 2003. 4700 gunu var. Prim iadesi alabilirmi? Bayanlarda alabilmesi icin baslangic tarihinden 20 yil gecmesi gerek diye duyduk dogrumu? Tesekurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş şartını sağladığından alabilir. 20 yıl bekleme şartı yok.

 10. Şeref

  Annem 1956 doğumlu 2013 girişli 3000 pirim günü var.pirim iadesi alabilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alabilir prim iadesi.

 11. Doğan

  1977 de işe giriş tarihi olup 1931 doğum tarihli ve 320 günlük sigorta primi olan birisi parasını alabilirmi…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alabilir. Ama çok komik bir rakam olur.

 12. Özgür

  20 01 1978 doğu 1995 mayıs giriş 4200 gün sigorta da biriken parayı alabilirmiyi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik için gerekli yaş şartını sağlamadığınızdan iade alma hakkınız yok.

  2. Emin

   Kayınvalidemin 6960gunu var yaşı 58toplam para alabilirmi
   Ve 2000de ise başladı .sizce kaç para alabiliriz toplu parada

 13. Serdar

  Merhaba 2003 girişim var toplam 1500 günüm var, yaşım 41 ben yararlanabilirmiyim ne kadar alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim iadesi için 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Yararlanamazsınız.

   1. Gönül

    Merhba 1970 dogumluyum 2001 girişliyım 2680 prım günüm var bende alabılırmıyım

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. En erken 58 yaşı tamamlamanız halinde yani 2028 yılında alabilirsiniz.

 14. Serdar

  Merhaba 2003 grisim var toplam 1500 günüm var ben yararlana biliyormuyum

  1. Serdar

   Ne kadar alabilirim

 15. Nevzat

  Merhaba, sigorta başlangıcım 01/12/1987 toplam günüm 2250, bu durumda toplu para alabilirmiyim, ne kadar alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaşınız nedir daha doğrusu tam doğum tarihiniz ?

 16. Ali

  Slm hocam 81 dogumluyum 2500 gun pırımım var sgk baslangıcım 2000 yılı gerı odeme alabılırmıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 60 yaşı tamamlamanız gerekiyor iade için. Alamazsınız.

  2. Sevilay

   1989 girişim var 48 yaşındayım 2157 sigorta günüm var 2000 yılından beri çalışmıyordum 3 yıl önce ayda 10 gün çalıştım 3 ay sadece günlerimi para olarak alabilirmiyim tahmini nekadar alırım ?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Tam işe giriş tarihinizi ay, gün ve yıl olarak yazar mısınız

 17. Kubra

  Merhaba hocam babam malülen emekliydi hastaligindan dolayi. Daha once sigortali calismis fakat eksik gunleri vardi malulen emekli oldu simdi vefat etti bende esimden ayriyim babamin prim iadesini alanilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanıza aylık bağlandığı için prim iadesi alınmaz. Eğer alma hakkınız varsa emekli maaşı bağlanır prim iadesi olmaz.

 18. Aytaç Sezer

  Ssk emeklisi babam vefat etti .yetim ayligi aliyorum. Eğer isteğe bağlı Bağ-Kur dan emekli olursam yetim ayligi kesilirmi. 2000 – 2012 yillari arasi istege bagli 4300 gun Bağ-Kur primim var . Prim iadesi istersem ne kadar iade olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Size aylık bağlanırsa babanızdan aldığınız maaş kesilir. Prim iadesi alabilirsiniz evet ama emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekiyor.

 19. Kadir Tuncer

  Merhaba Ben 2000 Doğumluyum 2020 den beri sigortam yatıyor alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır siz alamazsınız.

 20. Nuran

  Merhaba.Ben 1978 doğumluyum.Sgk giriş 2001.Calışyığim gun sayısı 702.Prim iade alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır yaş şartını sağlamadığınız için maalesef alma hakkınız yok.

 21. Fırat soylu

  Ömer bey 1971 doğumluyum,1991 sigorta girişim var ama 3600 günü doldurmadım 3400 günüm var,birikmiş paramı iade alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gerekli yaş şartını sağlamanız gerek. Alamazsınız

 22. Ünal bakırel

  25/07/1977dogumluyum 3188 günüm var paramı alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk giriş tarihiniz ne zaman tam olarak ?

 23. engin

  hocam 1975 dogumluyum 1990 da işe giriş var toplam gun sayısı 4887 gun var iade talep etsem olurmu olursa hesaplaması nasıl olur

  saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam giriş tarihinizi yazar mısınız ? Neden iade alacaksınız ki ? Hiç mantıklı değil prim iadesi almak.

 24. SATI

  MHB 01/10/1966 DOĞUMLUYUM 2018 YILINDA GİRİS TARIHİNDE GİRİSIM VAR NE PARA İADESI ALABILIRMIYIMM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef alamazsınız. En az 60 yaşı tamamlamanız gerek iade için.

 25. Fuat

  Merhaba 1969 doğumluyum SGK girişim 1988 yıl ı 3400 gün var toplam şu an 51 yaşındayım prim iadesi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alabilirsiniz. Ama almanızı önermem. 3600 güne tamamlamaya çalışın. 60 yaşında yani 2029 yılında emekli olursunuz.

 26. Cevdet Fırat

  Merhaba hocam 1963 doğumluyum 1980 SSK girişim ve 2471 günüm var pirim iadesi alabilirmiyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alabilirsiniz hakkınız var.

 27. Fatma

  1963 doğumluyum 2005den SGK var 1200 primin görünüyor iade alabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş şartı 58. 2021 doğum tarihinizden sonra iade talep edebilirsiniz.

 28. Melike

  Merhaba hocam benim babamın Bağ-Kur’dan emekli olmuştu fakat yatalak olduğu için SGK ya başvurup emekli olamadı vefat etti SGK da biriken parayı biz nasıl alabiliriz bu işlem nekadar sürer

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda örnek dilekçe mevcut. Bununla başvuru yaparak alabilirsiniz. Maaş alabilecek kimse yok mu? İade almak çok mantıklı değil.

 29. Mustafa

  Merhaba hocam 1979 doğumluyum 1996 sok giriş 2800 gün pirim var alabilirmiyim pirim iadesi teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır yaş şartını sağlamadığınızçin prim iadesi alamazsınız.

 30. Emrah

  Hocam merhaba babam 1975 yılından 162 gün sigorta günü var emekli de olamıyor bu primini alabilir mi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alabilir tabi ama çok cüzi bir miktar iade edilir. Değmez iade almaya.

 31. Kamil

  Slm hocam ben 1993 ssk girisim var su anda 3300 gun primim var emekliligime bir yil kaldi 1967 dogumluyum emeklilik yasimi doldurdugum zaman prim iadesi alabilirmiyim tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim günü olarak 300 gün kalmış zaten. Tabi ki iade alırsınız ama değmez almayın bence.

 32. Ahmet

  Merhabalar 2007. İle giriş tarihi 1500 günüm var. Prim Ödemesini alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihiniz nedir? 60 yaşını tamamladıysanız alırsınız iade.

 33. Ömer

  1959 doğumluyum 1600 günüm var pirim iadesi nekadar alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Hesaplama yapamıyoruz ne yazıkki.

 34. Murat çetin

  Annem 1968 girişli 1300 gün Ödemiş’i görünüyor e devletten 30 yıldır da Ssk vs yok ama babasının maaşını alıyor rahmetli dedemin babam da rahmetli babamın hiç sigortası yoktu dedemin maaşı bağlandı

 35. Derya kara

  Merhaba hocam ben 2006 yılında sigortalı olarak işe başladım temmuzda işi bırakmak istiyorum primlerimi geri alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik için gerekli olan 58 yaşı tamamladı iseniz alırsınız. Aksi halde alamazsınız.

 36. Emine

  Mrb omer bey biz basvuru yaptik ama yatip yatmadigina dair bir numara verildi ariyoruz acilmiyor bilginiz var ise yaridimci olur musunuz simdiden tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru yaptığınız SGK’dan bilgi almanız gerek. Dilerseniz Alo-170 hattını da arayarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 37. Meryem

  Meraba babam vefat etti bende eşimden ayrıldım gün yetmediği için yetim ayligi alamıyorum prim iadelerini almak için başvurursam buna askerlik borçlanmasında ekleyecekler mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması yapıp ödeme yaptı ise onları da iade ederler. Sorduğunuz tam olarak bu mu bilmiyorum.

 38. Tugay

  3966 primim var 1988 yılında toplu paramı alırım 1969 doğumluyum doldurdum yaşımı primim yetersiz kalıyor o yüzden toplu almak istiyorum ortalama ne kadar alırım
  {acil dönüş yapılsın}

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama kazanç ve tüm yıllar için yatan kazanç bilgisi olmadan ne kadar iade alabileceğinizi hesaplamak imkansız. Ama iade almamanızı öneririm.

 39. Ayşe

  İyi günler.1978 işe giriş tarihim.363 pirim günüm var şuna 54 yaşındayım.sskdan toplu nekadar para alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu şekilde hesaplamamız imkansız. Prime esas kazanç bilgileri gerek.

 40. Sercan

  30 yaşındayım 2380 günüm var alabilirmiyim peki cevap bekligorum

  1. Ömer Meriç

   Hayır alamazsınız. Yazımızda da belirttiğimiz gibi emeklilik için gereken yaş şartını sağlamanız gerek.

 41. Nursel

  Merhaba. 1996 giriş Ve 52 yaşındayım. 1234 günüm var. Geri ödeme alabilirmiyim ve ne kadar alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş şartını sağladığınız için alabilirsiniz. Ama ne kadar alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamıyoruz.

 42. Sadiye

  Merhaba 1 yıl sigortalı calistim sadece 20 yasın ustunde yım 1 yılık sıgorta paramı gerı alabılırmıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır emeklilik yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Alamazsınız.

   1. Zeliha

    Mrb 21 yasındayım toplam 486 gun sıgortam var parami alabilirmiyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekir. Alamazsınız.

 43. serkan baran

  merhabalar hocam.1.3.1980 doğumluyum.15.8.1995 ssk girişim var.2016 yılında işyeri açtım ama yürümedi 7ay sonra kapattım 214 gün bağkurum(borcum yok) var.şu an ssklı olarak çalışıyorum ve toplamda 5400 günüm var.sizce bu ödediğim bağkur primlerimi geri alabilirmiyim ,teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar hocam. Primlerin iadesi için emeklilikten vazgeçmeniz gerekir. Tabi bunun için de emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Kısaca alamazsınız maaelesef.