Ssk Birikmiş Para Sorgulama

31

Ssk birikmiş para sorgulama işlemini yaparak SGK’da biriken paranızı öğrenebilirsiniz. Emekli olabilmek için biz çalışanlar yıllarca çabalarız. Ancak emekli olabilmek de kanunen belli şartlara bağlanmıştır. Bu şartlar prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş şartıdır. Bu şartların üçünü birlikte sağlayamadığınızda size emekli maaşı bağlanmamakta.Emeklilik için gerekli olan bu üç şarttan birisi olan yaş şartını yerine getirmiş ancak sigorta süresi ve hizmet süresi şartını sağlayamadığınız için emekli olamıyorsanız adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılan sigorta primleri, bağkur primlerini v.s. iade alabilirsiniz.

Bu yazımızda ise sgk para iadesi sorgulama işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Emekli toplu para sorgulama işleminin nasıl yapıldığına geçmeden önce dilerseniz sigortadan para nasıl alınır konusunda kısaca bilgi verelim.

SSK birikmiş paramı nasıl alırım ?

Yukarıda da belirttiğim üzere bağkurda, ssk da biriken parayı almak için emeklilikte gerekli olan prim yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Örneğin ssk girişiniz 1990 yılında, prim gün sayınız 1200 olsun ve cinsiyet erkek olsun. Bu durumda olan bir kişinin sskdan emekli olabilmesi için en az 3600 gün ve 60 yaşı tamamlaması gerekiyor. Fakat bu kişi 60 yaşı tamamlamış ancak 3600 prim gününü tamamlayamadığı için emekli olamıyor. Bu kişi talepte bulunması halinde sgk da biriken parasını alma hakkından yararlanabilir.

Sigortadan para alma süresi için belirlenen bir zaman yoktur. Yani sgk dan para çekme işlemi zaman aşımına tabi değildir. Sigorta günlerinin parasını alma hakkından yararlandığınızda adınıza yatırılan primlerin tamamı iade edilmez.

Ssk birikmiş para hesaplama

Sigortadan toplu para almak için başvuru yaptığınızda hesaplama yani iade edilecek tutar prim ödemelerinin geçtiği tarihe göre aşağıdaki gibi olacaktır;

 • 01 Ekim 2008 tarihinden önce adınıza ödenen SSK primlerinde işçi ve işveren hissesinin tamamı ( o dönemki brütün %20’si), 01 Ekim 2008 sonrası ssk primlerinde ise sadece sigortalı hissesi yani brütün %9’u
 • Bağkurda brütün %20’si,

İade olarak hesaplanır.

Güncel oranlar üzerinden biriken para hesaplaması yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-prim-iadesi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk havuzda biriken para sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumunun birikmiş para sorgulaması için geliştirmiş olduğu bir uygulama maalesef henüz geliştirilmedi. Ancak hesaplama işlemini kendiniz kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüze giriş sağlayın.

Hizmet cetvelinizi açtıktan sonra hizmet cetvelinizde yer alan P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg kısmındaki brüt kazancınızı esas alarak yukarıdaki şekilde hesaplama yapabilirsiniz.SGK hizmet dökümü sorgulaması yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-unvan-listesi-ve-sgk-hizmet-dokumu-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk birikmiş paramı almak istiyorum

Yukarıda belirtilen hükümler ve şartlar doğrultusunda eğer biriken paranızı almaya karar verdiyseniz o zaman hemen https://sgkbilgisi.com/ssk-birikmis-parami-almak-istiyorum/ sayfamızı ziyaret ederek başvuru dilekçeleri ve gerekli diğer evrakları indirebilirsiniz.

Sgk da birikmiş paramı nasıl alabilirim konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

31 Yorum
 1. serkan baran

  merhabalar hocam.1.3.1980 doğumluyum.15.8.1995 ssk girişim var.2016 yılında işyeri açtım ama yürümedi 7ay sonra kapattım 214 gün bağkurum(borcum yok) var.şu an ssklı olarak çalışıyorum ve toplamda 5400 günüm var.sizce bu ödediğim bağkur primlerimi geri alabilirmiyim ,teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar hocam. Primlerin iadesi için emeklilikten vazgeçmeniz gerekir. Tabi bunun için de emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Kısaca alamazsınız maaelesef.

 2. Sadiye

  Merhaba 1 yıl sigortalı calistim sadece 20 yasın ustunde yım 1 yılık sıgorta paramı gerı alabılırmıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır emeklilik yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Alamazsınız.

   1. Zeliha

    Mrb 21 yasındayım toplam 486 gun sıgortam var parami alabilirmiyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekir. Alamazsınız.

 3. Nursel

  Merhaba. 1996 giriş Ve 52 yaşındayım. 1234 günüm var. Geri ödeme alabilirmiyim ve ne kadar alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş şartını sağladığınız için alabilirsiniz. Ama ne kadar alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamıyoruz.

 4. Sercan

  30 yaşındayım 2380 günüm var alabilirmiyim peki cevap bekligorum

  1. Ömer Meriç

   Hayır alamazsınız. Yazımızda da belirttiğimiz gibi emeklilik için gereken yaş şartını sağlamanız gerek.

 5. Ayşe

  İyi günler.1978 işe giriş tarihim.363 pirim günüm var şuna 54 yaşındayım.sskdan toplu nekadar para alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu şekilde hesaplamamız imkansız. Prime esas kazanç bilgileri gerek.

 6. Tugay

  3966 primim var 1988 yılında toplu paramı alırım 1969 doğumluyum doldurdum yaşımı primim yetersiz kalıyor o yüzden toplu almak istiyorum ortalama ne kadar alırım
  {acil dönüş yapılsın}

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama kazanç ve tüm yıllar için yatan kazanç bilgisi olmadan ne kadar iade alabileceğinizi hesaplamak imkansız. Ama iade almamanızı öneririm.

 7. Meryem

  Meraba babam vefat etti bende eşimden ayrıldım gün yetmediği için yetim ayligi alamıyorum prim iadelerini almak için başvurursam buna askerlik borçlanmasında ekleyecekler mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması yapıp ödeme yaptı ise onları da iade ederler. Sorduğunuz tam olarak bu mu bilmiyorum.

 8. Emine

  Mrb omer bey biz basvuru yaptik ama yatip yatmadigina dair bir numara verildi ariyoruz acilmiyor bilginiz var ise yaridimci olur musunuz simdiden tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru yaptığınız SGK’dan bilgi almanız gerek. Dilerseniz Alo-170 hattını da arayarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 9. Derya kara

  Merhaba hocam ben 2006 yılında sigortalı olarak işe başladım temmuzda işi bırakmak istiyorum primlerimi geri alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik için gerekli olan 58 yaşı tamamladı iseniz alırsınız. Aksi halde alamazsınız.

 10. Murat çetin

  Annem 1968 girişli 1300 gün Ödemiş’i görünüyor e devletten 30 yıldır da Ssk vs yok ama babasının maaşını alıyor rahmetli dedemin babam da rahmetli babamın hiç sigortası yoktu dedemin maaşı bağlandı

 11. Ömer

  1959 doğumluyum 1600 günüm var pirim iadesi nekadar alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Hesaplama yapamıyoruz ne yazıkki.

 12. Ahmet

  Merhabalar 2007. İle giriş tarihi 1500 günüm var. Prim Ödemesini alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihiniz nedir? 60 yaşını tamamladıysanız alırsınız iade.

 13. Kamil

  Slm hocam ben 1993 ssk girisim var su anda 3300 gun primim var emekliligime bir yil kaldi 1967 dogumluyum emeklilik yasimi doldurdugum zaman prim iadesi alabilirmiyim tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim günü olarak 300 gün kalmış zaten. Tabi ki iade alırsınız ama değmez almayın bence.

 14. Emrah

  Hocam merhaba babam 1975 yılından 162 gün sigorta günü var emekli de olamıyor bu primini alabilir mi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alabilir tabi ama çok cüzi bir miktar iade edilir. Değmez iade almaya.

 15. Mustafa

  Merhaba hocam 1979 doğumluyum 1996 sok giriş 2800 gün pirim var alabilirmiyim pirim iadesi teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır yaş şartını sağlamadığınızçin prim iadesi alamazsınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.