Emekli Olmak İstemiyorum Paramı Alabilirmiyim 2021

52

Emekli olmak istemiyorum paramı alabilirmiyim sorusu  okurlarımız tarafından bize sıklıkla sorulmakta. Malumunuzdur ki emekli olabilmek için bir kaç şartın birden yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartları kısaca sıralamak gerekirse prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartıdır.

Mevzuatımıza göre ssk, bağkur  ya da diğer sigorta kollarındaki başlangıç tarihine göre bu şartları sağlamanız halinde emeklilik hakkı elde edebilmektesiniz. Ancak diyelim ki sigorta başlangıç tarihinize göre emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanıza rağmen prim günü ve sigortalılık süresini tamamlayamadığınızdan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size emekli maaşı bağlanmadı. İşte bu durumda sigortadan para alma hakkına sahip oluyorsunuz.

Sigortadan para çekme olarak da tanımlanabilecek bu hakla adınıza yatırılmış olan ssk primleri, kendi yatırmış olduğunuz bağkur primlerinin iadesini alabilirsiniz. Peki sgk’dan para alma için başvuru nasıl yapılır, sgk dan para alma başvurusu nereye yapılır,sigorta parası alma için gerekli belgeler nelerdir? İşte ssk dan paramı nasıl alırım konusunda merak edilen tüm soruların cevapları.

Ssk birikmiş paramı almak istiyorum

Yukarıda da belirttiğim üzere sgk’dan toplu para almak için emeklilikte gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız ancak prim günü ve sigortalılık süresi eksiğinden dolayı emekliliği hak etmiyor olmanız gerekir. Sgk para alma konusunu bir örnekle somutlaştıralım.

Örnek: Ali BEY sigortaya ilk defa 01.06.1982 tarihinde başlamış ve toplam 800 gün hizmeti vardır. Ali BEY 1955 doğumludur. Ali BEY’in yaş haddinden emekli olabilmesi için en az 3600 prim gününü tamamlaması gerekmektedir. Sağlaması gereken yaş şartı da 60’tır. Bu durumda Ali BEY yaş olarak şartları sağlamış ancak prim günü şartını sağlamamaktadır. Ali BEY dilerse Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı talepte bulunarak toplu sigorta para alma hakkından yararlanabilir.

Ssk emeklilik hakkından vazgeçme

Emeklilik için yaş şartını sağladınız ancak primi doldurmaya daha çok var ve ben ödeyemem ve emeklilik hakkından vazgeçmek istiyorum diyorsanız bu yazımızdaki hükümleri takip ederek iade alabilirsiniz. Ayrıca emekli olmayan kişilerin vefatı halinde mevcut prim gün sayısı emeklilik için yeterli olmayan ve ölüm aylığı bağlanamayan kişiler de talepte bulunarak vefat eden kişi için yatan ssk primlerin iadesini alabilmekteler.

Sigorta paramı nasıl alabilirim ?

Peki sigorta paramı nasıl alırım ? Eğer son çalışmanız bağkur kapsamında ise bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na, SSK ise son çalıştığınız işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na, emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı/Ankara adresine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru için dilekçe ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.

SGK toplu para başvurusu dilekçesi

Aşağıdaki dilekçe toplu para almak için yeterli olacaktır. Ayrıca SGK tarafından hazırlanan hazır dilekçeyi buradan word olarak indirebilirsiniz ⇒ SGK prim iadesi başvuru dilekçesi indir.

 • ………….Sosyal Güvenlik Kurumu
 • …………..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda …………….. sicil numarası ve …………………………. T.C kimlik numarası ile tescilliyim. Emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlayıp prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamadığımdan emeklilik hakkımdan vazgeçerek adıma yapılan tüm primlerin iadesini talep ediyorum. Gereğini arz ederim. 

Ssk birikmiş para sorgulama işlemi

Birikmiş parayı sorgulamak için geliştirilen bir uygulama bulunmamakta. Yani hesaplama yapılacak bir uygulama da henüz geliştirilmedi. Ancak biz sizin birikmiş paranızın ne kadar olduğunu ve prim iadesi halinde tarafınıza ne kadar iade sağlanabileceğini öğrenme yolunu anlattık. Hemen ssk birikmiş para sorgulama sayfamızı ziyaret ederek birikmiş para sorgulaması yapabilirsiniz.

Emekli olamayanlara toplu para hesaplama 2021

Emekli olamayan sgk’dan toplu para ödemesi hesaplanırken yatan primlerin tamamının iadesi yapılmıyor. Sgk emeklilikten vazgeçme halinde ölüm, malulluk ve yaşlılık primlerinin iadesini yapıyor.

 • 4a ssk kapsamında 01.10.2008 tarihinden önce geçen hizmetlerde hem işçi hem işveren primi hissesinin iadesi yapılırken 01.10.2008 sonrası geçen hizmetler için sadece işçi primi hissesi iade edilmekte.
 • 4b bağkur kapsamındakilere ödenen tüm primlerin iadesi yapılıyor. Tüm primlerden kasıt tabi ki malulluk, ölüm ve yaşlılık sigortası prim oranlarıdır.
 • Devlet memurları da adına ödenen keseneklerin bir kısmını iade alabiliyor.
 • Tüm sigorta kolları için 01.10.2008 tarihinden sonra borçlanma yapılarak ödenen askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması ve diğer tüm SGK borçlanmalarının iadesi alınabilmekte.
 • Eğer SGK borçlanması 01.10.2008 tarihinden önce ise Sosyal Güvenlik Kurumu bunu iade etmeyebiliyor. Bunun için dava açmanız gerekebilir.

Yukarıda da belirttiğim üzere sigortadaki parayı çekmeye karar verdiğinizde tüm primlerinizin iade edilemeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Şöyle ki ölüm, yaşlılık, malulluk prim oranlarının toplamı %20’dir. Yani en iyi ihtimalle prim oranının %20’sini iade alırsınız. Tabi 4a ssk kapsamındakiler 01.10.2008 sonrasında sadece işçi hissesine düşen kısmı iade alabildiklerinden bu tarihten sonra iade oranı her aya ait brüt kazancının %9’u olacaktır.  Bağkurlular tamamını alabildiklerinden oran %20 olacaktır.

Tabi aklınızda şu soruda oluşuyor. O dönemki prime göre mi iade edilecek. Bu durumda para kuşa dönecek. Tabi ki öyle değil. Her dönemin iade edilecek kısmı güncelleme katsayısı ile güncellenerek iade edilebilecek.

SGK toplu para hesaplama örnek:

Hasan BEY’in 01.10.2012-31.12.2013 tarihleri arasında toplam 15 aylık esnaf bağkur ödemesi vardır. Başka hizmeti yoktur ve 65 yaşındadır. Eğer bağkurda sgk’dan toplu para alma hakkından yararlanırsa hesaplama her yıl için farklı yapılacaktır. Bağkurda iade edilecek kısım brütün %20’si.

 • 2012 yılı ikinci yarısı brüt asgari ücret: 940,50 TL.  Her ay için iade edilecek kısım 940,5*%20= 188,10 TL. Toplam iade kısmı 188,10×3= 564,30 TL
 • 2013 yılı birinci dönem asgari ücret 978,60 TL. Her ay için iade tutarı 978,60 TLx%20= 195,72. toplam iade 195,72×6=1174,32 TL. 2013 yılı ikinci yarısı için brüt asgari ücret 1021,50 TL. Her ay için iade tutarı 1021,50x%20=204,30. Toplam iade tutarı 204,30×6= 1225,80 TL .
 • Bu durumda güncelleme yapılmadan önce Hasan BEY’e iade edilecek toplam tutar 564,30+1174,32+1225,80= 2.964,42 TL
 • Tabi her yılın güncelleme katsayısı ile güncelleme yapılacak. Her yıla ilişkin güncelleme katsayısı tutarlarını googleda aratarak bulabilirsiniz.
 • Hesaplama yapmak için hemen sgk prim iadesi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen kişinin primleri SGK’dan iade alınabilir mi ?

Bağkurda ölüm maaşı bağlanması için en az 1800 gün, SSK’da ise en az 900 gün gerekmektedir. Eğer ölüm maaşı için gerekli şartlar sağlanmıyorsa ya da ölüm maaşına başvuracak durumda olan hak sahibi yoksa kişinin kanuni veraseleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak sgk toplu para hakkından yararlanabilirler.

Toplu para iadesi alınan dönemleri yeniden borçlanma

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan prim iadesi alınan dönemleri dilerseniz ilerde ihya diğer adı ile canlandırma yolu ile ödeyerek yeniden hizmete saydırabilir ve emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Bu durum vefat eden kişilerin hak sahipleri için de geçerlidir. Yani vefat eden kişi eğer primlerin iadesini aldıysa maaş alabilecek durumda olan hak sahipleri bu süreleri borçlanarak emekli olabilir.

SSK’da ne kadar param var ?

Toplu para iadesinin ne kadar olacağı ya da toptan iade talebi olması halinde ne kadarlık bir kısmın iade edileceğinin hesaplanması teknik olarak çok da kolay değil aslında. Yukarıda belirtmiş olduğumuz oranları esas alarak SGK tescil ve hizmet dökümünüzde yer alan kazanç tutarları üzerinden hesaplama yapılabilir.

Emekli sandığındaki paramı alabilir miyim ?

Yukarıda belirtilen tüm hükümler emekli sandığı kapsamındakiler için de geçerlidir. Yani yaşı sağladınız ancak prim gün sayısı yetersiz olduğundan emekli olamıyorsanız emekli sandığında adınıza yatan primlerin iadesini alabilirsiniz.

Bağkura ödenen primlerin iadesi nasıl olur ?

Bağkura ödenen primlerin iadesi hakkında da yalnızca emeklilik için gerekli yaş şartını sağlamış ve prim gün sayısı yetersiz olduğu için emekli olamayanlar yararlanabilir. Ayrıca prim öderken vefat eden ve ödenen primleri ölüm aylığı için yeterli olmayan kişiler adına ödenen primlerin iadeleri hak sahipleri tarafından iade alınır.


52 Yorum
 1. Elif

  Benım yaklaşık 3yıl sügorta primim ödendi şuan ev hanımıyım emekli olmak istemiyorum böyle ulr bir durumda yok yasım 30 odenen primlerimi geri ü alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk defa prim ödeme süresine göre sizin için gerekli olan yaş şartını sağlamalısınız. Yoksa iade alamazsınız. 30 yaşında iseniz maalesef şu an böyle bir hakkınız bulunmamakta.

 2. Ömer

  Merhaba 2008 yılında SGK grişim var 1992 dogumluyum 29 yaşındayım suan bagkura geçiş yaptım SGK da toplam 2800 gün primim mevcut bunun iadesini istesem bozulurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İade alamazsınız. 60 yaşı tamamlamanız gerek bunun için

 3. yasin

  02,10,2006 işe giriş tarihi ben sgk ya gidip emekli olmak istemiyorum biriken primimi hepsini verirlermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 60 yaşınızı tamamladıysanız verirler.

 4. mehmet

  peki bir ayda 30 gün değil de eksik yatanların bir hesaplama formülü var mı?
  örneğin 2015 yılında 4 ay 7 gün yatmış ise

  1. Ömer Meriç

   Mevcut kazanç ve prim günü üzerinden hesaplama yapılır ve iadesi gerçekleştirilir.

 5. Mehmet Aliçavuş

  01.07.1988 sigorta giriş tarihim. 9600 ödenmiş primim var. 1972 doğumluyum. Emekli olmak istemiyorum prim iadesi alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mehmet BEY. 51 yaşı tamamladığınızda zaten emekli olacaksınız. Neden iade alacaksınız ? Hem zaten alacağınız prim iadesi çok çok düşük bir rakam olacak. Bence iade kısmından vazgeçin. Tarih geldiğinde emeklilik dilekçenizi verin.

   1. Mehmet Aliçavuş

    Ne kadar düşük olabilir acaba. 980000 ödenmiş primim var.

    1. Ömer Meriç

     Hesaplama formülü yazımızda mevcut. Her yılının güncelleme katsayısı esas alınarak yapılır. Toplam tutar üzerinden hesaplama yapmak mümkün değildir. Ancak ben her zaman diyorum. İade almak kadar mantıksız bir şey yok maalesef.

 6. Ömer

  12.01.1990.ssk girisim var toplam 5600 gunum var.1972 dogumluyum.emekli olmak istemiyorum ssk pirim odemelerimi geri alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 52 yaşı tamamladıktan sonra iade talebinde bulunabilirsiniz.

 7. HASAN

  Merhaba 1977 doğumluyum sigortamı durumum olmadığı icin yatıramıyorum paramı geri alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer sigorta başlangıç tarihine göre eğer gerekli olan yaş şartını sağladıysanız evet iade alabilirsiniz.

 8. Emre

  Merhaba ben 27 yaşım siğorta birikim paramı almak istiyorum nasıl alabilirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerek. Alamazsınız.

 9. Zeynep

  Merhabalar ben emekli olmak istemiyorum yasim 22 sigortadaki parami alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef alma hakkınız olmaz. Yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor.

 10. İbrahim

  SSK giriş tarihim 1989 4000 prim var seneye yaş doluyo ama primim az toplu para alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplu para almanızı önermem. Primi doldurmanıza az kalmış zaten. Eksik günleri tamamlayarak emekli olma yoluna bakın.

 11. Mehmet

  Ben et hakedisim var fakat yaş sinirim dolmadı toplu para alabilir miyim prim 6300 doğum 1977

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam olarak anlayamadım?

 12. ercan

  Ben A4 ssk liyim 01-05-1988 ise baslama surem 4830 gün pirim toplamim var yasim doldu fakat pirim eksik bana iade icin bas vurursam ne kadar elime gecer

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İade tutarı hesaplamak imkansız maalesef.

 13. Nese salduz

  1996yilinda sskli oldum 7500 gunumvar ama yasima daha12yil var ben parami toplu ala bilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş şartını sağlamış olmanız gerekir. Alamazsınız.

 14. halide

  20,03,1963 doğumluyum.01.01.1994 04.12.1996 yılları arasında (371) gün tarım sigortası ve 01.04.2010-23.02.2012( 22 ay 23) gün bağkur ödeme 08.03.2013-29.09.2017 (54 ay 23) gün ödemem var.ödediğim primleri geri almayı düşünüyorum.tahmini olarak ne kadar alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme tutarını hesaplamamız maalesef mümkün değil. Saygılar.

 15. cem

  rahmetli annem 1972 yılından berı bagkurlu.emeklı olmadısaglıgında.vefattan dolayı toplu bagkur odemesi hakkımızı kullanmak ıstıyoruz.tahmınen ne kadar alırız eczacıydı ve prımlerın yuzde70 mı odenmıs kabul edersek?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş alabilecek kimse yok mu hocam iade pek mantıklı olmuyor? Ödenen primlerin sadece sigortalı hissesi iade ediliyor.

   1. cem

    hayır yok tek varıs benım bende evli v.s

    1. Ömer Meriç

     Anladım bu durumda iade alabilirsiniz. Ne kadar alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamam maalesef.

 16. Zihni

  Merhaba 08/09/1981 dogumluyum 23/09/2003 işe ilk giriş tarihim ve 3622 günüm var şu an çalışmıyorum bu günlerin parasını toplu alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ancak 60 yaşı tamamlamanız halinde paranızı alabilirsiniz. Şu an alma hakkınız yok.

 17. Selvi

  Merhaba 2010 sigorta girisliyim 1400 gunum var calismayi dusunmuyorm arrik acaba sogprta parami alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihiniz tam olarak ne zaman acaba?

   1. Aytaç

    Merhaba 1997 sigorta baslangicim suan 39 yasindayim emekli olmak istemiyorum pirim parami alabilirmiyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hayır emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Bu da işe giriş tarihinizi tam yazmadığınız için en iyi ihtimalle 56 yaşı tamamlamış olmanız anlamına geliyor.

  2. vedat

   1600.günüm var 54 ,yaşındayım.emekli olabilmek için ne yapmalıyım.veya paramı alabilirmiyim..1.yıl oldu çalışmıyorum.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Sigorta giriş tarihiniz tam olarak ne zaman?

 18. Nevin Atasoy

  2007 beri sigortalıyım 58 yaşında emekli olabilirim ama sıgorta yaşı25 yıl paramı almak istiyorum nekadar alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primlerin tamamı iade edilmez. Sadece sigortalı hissesi iade edilir. Hesaplama için kazançlarınızı görmem gerekir.

 19. Leyla kılıç

  Merhaba 35 yaşındayım 8 yıllık SSK prim günüm var işten ayrildım bundan çalışmayı düşünmüyorum ,bu parayı alabilmem için şartlar tam olarak nedir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tarihinize göre emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekiyor. İşe giriş tarihiniz ne zaman?

 20. serap

  Merhabalar,
  hesap yapmaya çalıştım ama beceremedim:) yardımınızı rica ederim.
  ANNEM 01.01.1953 DOĞUMLU
  İŞE GİRİŞ 06.05.1980
  1980- 1.2.3 AYLAR
  1981-1.2.3 AYLAR
  1982-1.2.3 AYLAR
  1983-1.2.3 AYLAR
  1984-1.2.3.4 AYLAR
  1985-1.2.3 AYLAR
  1986-1.2.3 AYLAR
  1987-1.2 AYLAR
  TOPLAMDA 727 GUNU VAR.Donemsel calısması kaynaklı bu sekıldedır. Yaşını doldurdu fakat emekli olamıyor. Ne kadar para alabiliriz sigortadan? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu hesaplamam mümkün değil hocam maalesef. Çok komik bir rakam alırsınız iade olarak. Bence hiç gerek yok. İmkan varsa tamamlayıp emekli etmeye çalışın.

 21. Mustafa

  Halam 1950 doğumlu SSK 4A hizmet dökümüne göre, 13.10.1991-16.07.1999 tarihleri arası kapıcılıktan 2.433 gün primi ve 1.470.695.750,00 TL kazanç gözükmektedir. Eşi vefattan dolayı primini tamamlayamamıştır. Prim iadesi için SGK ya başvuru yapmış ve başvurusu onaylanmıştır. Ancak 81 aylık prim ödemesine karşılık olarak sadece 600 TL ücret ödemişlerdir. Şu an 1 aylık sigorta primi bile daha fazla. Sizce bunun doğruluğu nedir. Bu konuda ne yapılabilir. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir yanlışlık olmasın hocam? Görüştünüz mü SGK ile ? Keşke iadesi yerine kalan prim günlerinin tamamlanması yoluna gidilseydi. Prim iadesi çok mantıklı bir şey değil maalesef.

 22. ilyas

  sigorta paramı almak istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha ayrıntılı olarak sorarsanız sorunuzu yardımcı olabilirim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.