Emekli Olmak İstemiyorum Paramı Alabilir miyim 2024

Emekli olmak istemiyorum paramı alabilir miyim sorusu okurlarımız tarafından bize sıklıkla sorulmakta. Malumunuzdur ki emekli olabilmek için bir kaç şartın birden yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartları kısaca sıralamak gerekirse prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartıdır.

Mevzuatımıza göre ssk, bağkur  ya da diğer sigorta kollarındaki başlangıç tarihine göre bu şartları sağlamanız halinde emeklilik hakkı elde edebilmektesiniz. Ancak diyelim ki sigorta başlangıç tarihinize göre emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanıza rağmen prim günü ve sigortalılık süresini tamamlayamadığınızdan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size emekli maaşı bağlanmadı. İşte bu durumda sigortadan para alma hakkına sahip oluyorsunuz.

Sigortadan para çekme olarak da tanımlanabilecek bu hakla adınıza yatırılmış olan ssk primleri, kendi yatırmış olduğunuz bağkur primlerinin iadesini alabilirsiniz. Peki SGK’dan para alma için başvuru nasıl yapılır, SGK’dan para alma başvurusu nereye yapılır, sigorta parası alma için gerekli belgeler nelerdir? İşte ssk dan paramı nasıl alırım konusunda merak edilen tüm soruların cevapları.

Sigorta parasını geri alma şartları

Sigorta parasını geri alabilmek için aranan temel şart emeklilikte giriş için gereken yaş şartının tamamlanmış olmasıdır. Yaş şartı tamamlandıysa prim günü ya da sigorta süresi tamamlanma şartına bakılmadan prim iadesi yapılır. Dilerseniz ne zaman emekli olurum sayfamızdan emek

Ssk birikmiş paramı almak istiyorum

Yukarıda da belirttiğim üzere SGK’ dan toplu para almak için emeklilikte gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız ancak prim günü ve sigortalılık süresi eksiğinden dolayı emekliliği hak etmiyor olmanız gerekir. SGK para alma konusunu bir örnekle somutlaştıralım.

Örnek: Ali BEY sigortaya ilk defa 01.06.1982 tarihinde başlamış ve toplam 800 gün hizmeti vardır. Ali BEY 1955 doğumludur. Ali BEY’in yaş haddinden emekli olabilmesi için en az 3600 prim gününü tamamlaması gerekmektedir. Sağlaması gereken yaş şartı da 60’tır. Bu durumda Ali BEY yaş olarak şartları sağlamış ancak prim günü şartını sağlamamaktadır. Ali BEY dilerse Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı talepte bulunarak toplu sigorta para alma hakkından yararlanabilir.

Ssk emeklilik hakkından vazgeçme

Emeklilik için yaş şartını sağladınız ancak primi doldurmaya daha çok var ve ben ödeyemem ve emeklilik hakkından vazgeçmek istiyorum diyorsanız bu yazımızdaki hükümleri takip ederek iade alabilirsiniz. Ayrıca emekli olmayan kişilerin vefatı halinde mevcut prim gün sayısı emeklilik için yeterli olmayan ve ölüm aylığı bağlanamayan kişiler de talepte bulunarak vefat eden kişi için yatan ssk primlerin iadesini alabilmekteler.

Sigorta paramı nasıl alabilirim ?

Peki sigorta paramı nasıl alırım ? Eğer son çalışmanız bağkur kapsamında ise bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na, SSK ise son çalıştığınız işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na, emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı/Ankara adresine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru için dilekçe ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.

SGK toplu para başvurusu dilekçesi

Aşağıdaki dilekçe toplu para almak için yeterli olacaktır. Ayrıca SGK tarafından hazırlanan hazır dilekçeyi buradan word olarak indirebilirsiniz ⇒ SGK prim iadesi başvuru dilekçesi indir.

 • ………….Sosyal Güvenlik Kurumu
 • …………..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda …………….. sicil numarası ve …………………………. T.C kimlik numarası ile tescilliyim. Emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlayıp prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamadığımdan emeklilik hakkımdan vazgeçerek adıma yapılan tüm primlerin iadesini talep ediyorum. Gereğini arz ederim. 

Ssk birikmiş para sorgulama işlemi

Birikmiş parayı sorgulamak için geliştirilen bir uygulama bulunmamakta. Yani hesaplama yapılacak bir uygulama da henüz geliştirilmedi. Ancak biz sizin birikmiş paranızın ne kadar olduğunu ve prim iadesi halinde tarafınıza ne kadar iade sağlanabileceğini öğrenme yolunu anlattık. Hemen ssk birikmiş para sorgulama sayfamızı ziyaret ederek birikmiş para sorgulaması yapabilirsiniz. Sigortada biriken para sorgulama işlemini yaparak iade talebi durumunda ne kadar iade alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Emekli olamayanlara toplu para hesaplama 2024

Emekli olamayan sgk’dan toplu para ödemesi hesaplanırken yatan primlerin tamamının iadesi yapılmıyor. Sgk emeklilikten vazgeçme halinde ölüm, malulluk ve yaşlılık primlerinin iadesini yapıyor.

 • 4a ssk kapsamında 01.10.2008 tarihinden önce geçen hizmetlerde hem işçi hem işveren primi hissesinin iadesi yapılırken 01.10.2008 sonrası geçen hizmetler için sadece işçi primi hissesi iade edilmekte.
 • 4b bağkur kapsamındakilere ödenen tüm primlerin iadesi yapılıyor. Tüm primlerden kasıt tabi ki malulluk, ölüm ve yaşlılık sigortası prim oranlarıdır.
 • Devlet memurları da adına ödenen keseneklerin bir kısmını iade alabiliyor.
 • Tüm sigorta kolları için 01.10.2008 tarihinden sonra borçlanma yapılarak ödenen askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması ve diğer tüm SGK borçlanmalarının iadesi alınabilmekte.
 • Eğer SGK borçlanması 01.10.2008 tarihinden önce ise Sosyal Güvenlik Kurumu bunu iade etmeyebiliyor. Bunun için dava açmanız gerekebilir.

Yukarıda da belirttiğim üzere sigortadaki parayı çekmeye karar verdiğinizde tüm primlerinizin iade edilemeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Şöyle ki ölüm, yaşlılık, malulluk prim oranlarının toplamı %20’dir. Yani en iyi ihtimalle prim oranının %20’sini iade alırsınız. Tabi 4a ssk kapsamındakiler 01.10.2008 sonrasında sadece işçi hissesine düşen kısmı iade alabildiklerinden bu tarihten sonra iade oranı her aya ait brüt kazancının %9’u olacaktır.  Bağkurlular tamamını alabildiklerinden oran %20 olacaktır.

Tabi aklınızda şu soruda oluşuyor. O dönemki prime göre mi iade edilecek. Bu durumda para kuşa dönecek. Tabi ki öyle değil. Her dönemin iade edilecek kısmı güncelleme katsayısı ile güncellenerek iade edilebilecek.

SGK toplu para hesaplama örnek:

Hasan BEY’in 01.10.2012-31.12.2013 tarihleri arasında toplam 15 aylık esnaf bağkur ödemesi vardır. Başka hizmeti yoktur ve 65 yaşındadır. Eğer bağkurda sgk’dan toplu para alma hakkından yararlanırsa hesaplama her yıl için farklı yapılacaktır. Bağkurda iade edilecek kısım brütün %20’si.

 • 2012 yılı ikinci yarısı brüt asgari ücret: 940,50 TL.  Her ay için iade edilecek kısım 940,5*%20= 188,10 TL. Toplam iade kısmı 188,10×3= 564,30 TL
 • 2013 yılı birinci dönem asgari ücret 978,60 TL. Her ay için iade tutarı 978,60 TLx%20= 195,72. toplam iade 195,72×6=1174,32 TL. 2013 yılı ikinci yarısı için brüt asgari ücret 1021,50 TL. Her ay için iade tutarı 1021,50x%20=204,30. Toplam iade tutarı 204,30×6= 1225,80 TL .
 • Bu durumda güncelleme yapılmadan önce Hasan BEY’e iade edilecek toplam tutar 564,30+1174,32+1225,80= 2.964,42 TL
 • Tabi her yılın güncelleme katsayısı ile güncelleme yapılacak. Her yıla ilişkin güncelleme katsayısı tutarlarını Google’da aratarak bulabilirsiniz.
 • SGK para iadesi hesaplama yapmak için hemen SGK prim iadesi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen kişinin primleri SGK’dan iade alınabilir mi ?

Bağkurda ölüm maaşı bağlanması için en az 1800 gün, SSK’da ise en az 900 gün gerekmektedir. Eğer ölüm maaşı için gerekli şartlar sağlanmıyorsa ya da ölüm maaşına başvuracak durumda olan hak sahibi yoksa kişinin kanuni veraseleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak sgk toplu para hakkından yararlanabilirler.

Toplu para iadesi alınan dönemleri yeniden borçlanma

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan prim iadesi alınan dönemleri dilerseniz ilerde ihya diğer adı ile canlandırma yolu ile ödeyerek yeniden hizmete saydırabilir ve emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Bu durum vefat eden kişilerin hak sahipleri için de geçerlidir. Yani vefat eden kişi eğer primlerin iadesini aldıysa maaş alabilecek durumda olan hak sahipleri bu süreleri borçlanarak emekli olabilir.

SSK’da ne kadar param var ?

Toplu para iadesinin ne kadar olacağı ya da toptan iade talebi olması halinde ne kadarlık bir kısmın iade edileceğinin hesaplanması teknik olarak çok da kolay değil aslında. Yukarıda belirtmiş olduğumuz oranları esas alarak SGK tescil ve hizmet dökümünüzde yer alan kazanç tutarları üzerinden hesaplama yapılabilir.

Emekli sandığındaki paramı alabilir miyim ?

Yukarıda belirtilen tüm hükümler emekli sandığı kapsamındakiler için de geçerlidir. Yani yaşı sağladınız ancak prim gün sayısı yetersiz olduğundan emekli olamıyorsanız emekli sandığında adınıza yatan primlerin iadesini alabilirsiniz.

Bağkura ödenen primlerin iadesi nasıl olur ?

Bağkura ödenen primlerin iadesi hakkında da yalnızca emeklilik için gerekli yaş şartını sağlamış ve prim gün sayısı yetersiz olduğu için emekli olamayanlar yararlanabilir. Ayrıca prim öderken vefat eden ve ödenen primleri ölüm aylığı için yeterli olmayan kişiler adına ödenen primlerin iadeleri hak sahipleri tarafından iade alınır.

SGK para iadesi e-devlet

SGK para iadesi e-devlet üzerinden başvuru ile de talep edilebilmektedir. E-devlette SGK-Toptan İade talebi bölümünden iade talebi oluşturabilirsiniz.

Sigortaya yatan para çekilir mi?

Yaş şartını sağlamış ancak sigortalılık süresi ve prim gün şartını sağlayamadığı için emekli olamayanlar prim iadesi alabilir.

Sigortamda biriken para nasıl çekilir?

Eğer yaş şartını sağladıysanız SGK’ya dilekçe ile başvurarak toptan prim iadesi alabilirsiniz diğer adı ile SGK prim bozdurma yapabilirsiniz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Olmak İstemiyorum Paramı Alabilir miyim 2024” üzerine 90 yorum
 1. Merhaba ismim arzu 1/09/1998 girişim var 6500 yatan prim var 1975 doğumlu yum evet şu şartlar da ben de prim iadesi alabilir yim ve ikin ci sorum bu 6500 gün sayım da bagkurum da var 750 gün sayı si eksik mis ister sem bagkur dan emekli olursam ki işiyorum ama babam dan maaş alıyorum bagkurdan emekli olursam babam dan aldığım maaş kesilir mi babam sgk emekli si

  Yanıtla
 2. Merhabalar 01.01.1973 dogumluym sigorta baslangicin 1 Nisan 1994 1753 gün pirimm var içerdeki bu pirim paramı alabilirmiyim ( ayrıca kadinlarda 58 yaş haddi vardiye biliyorum fakat sizin yorumlarınızda alabilirsiniz diye okudum şuan 50 yasndyim alabilirmiyim bu parayi

  Yanıtla
  • Merhaba. Giriş tarihinize göre sizin için yaş şartı kaldırıldığından prim iadesi alabilirsiniz. Herkese önermediğim gibi size de önermiyorum. Prim iadesi almak mantıklı bir şey değil.

   Yanıtla
 3. 1970 dogumluyum 1997 işe başlama tarihim 1000skk günüm var 1300de bagkur günüm var birikmiş prim parasını alabilir miyim emekli olmadan

  Yanıtla
  • Merhaba. Yaş şartını sağladığınız için alabilirsiniz. Ancak herkese dediğim gibi siz de demek istiyorum. Almayın iade. Çok komik rakamlar iade ediliyor.

   Yanıtla
 4. 10,03,1966 doğumlu annem.
  sigorta girişi 12,07,2012
  toplam sigorta günü 1960 gün
  58 yaşı dolduğunda sgk prim parasını alabilirmi yoksa 2012 den itibaren 25 yıl geçmiş olması gerekiyormu?

  Yanıtla
 5. 1993 ilk işe giriş tarihim 1970 doğumluyum toplam 1134 gün ödenmiş primim gözüküyor emeklilik hakkım dolmuş fakat çok eksik prim var bu yaştan sonra prim yatırarak emekli olmam imkansız yarın başvursam odenmiş primlerin parasını alabilirmiyim belirli bi yaşı beklemek gerekiyormu alabilirsem tahmini ne kadar para alırım 6 ay 2010 da prim ödenmiş diğer primler ise 1993 1996 arası

  sgk yı aradım operatör bilgilerimi bile sormadan 60 yaş dedi kapattı !!!

  Yanıtla
  • Merhaba. Tam olarak işe giriş tarihine göre gerekli olan yaş şartını sağladığınızda iade hakkınız olmakta. Yazımızda da ayrıntılar ve şartlar ve ödeme iadesinin nasıl hesaplandığı anlatılmıştır.

   Yanıtla
 6. Merhaba
  ben 4ocak 1970 doğumlu bir bayanım 89 ve 96 lı olmak üzere 2evladım var ve 1mart1986 SGK girişliyim 2997 ödenmiş günüm var emekli olabilmem için kaç gün daha ödemeliyim ve 3600 günden emekli olabiliyormuyum olursam her iki türlüde kaç yaşında olurum .
  Emekli olmayıp iade primlerimide geri alabilirmiyim eğer öyle olursa tahmini ne kadar bir meblağ olur teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. İade almanızı kesinlikle önermem. Yaştan emeklilik için 3600 gün 58 yaşı, normal emeklilik için ise 5075 günü tamamlamanız gerekiyor. Doğum borçlanması apabilirsiniz.

   Yanıtla
 7. Merhaba ben Babamdan Emekli sandığı aylığı alıyorum.Kendımde ssk dan emekliyim. Evli değilim. Rahmetli annemde ssk dan emekliydi kendi emekliliğmi ıptal edıp toplu para alarak annemın ssk aylıgını bana bağlatabılırmıyım yada annemin aylığını almadığım için onu ıptal edip oradan toplu para alma şansı var mı

  Yanıtla
 8. merhabalar 22 yaşındayım ve paraya ihtiyacım var bankaya olan kredi borcumu ödeyemiyorum. bu yüzden sgkda biriken borcumu almak istiyorum . Fakat yaştan ötürü olmayacağını söylediler. çaresizim ve ihtiyacım var ne yapmalıyım Ömer Bey ?

  Yanıtla
 9. Benım yaklaşık 3yıl sügorta primim ödendi şuan ev hanımıyım emekli olmak istemiyorum böyle ulr bir durumda yok yasım 30 odenen primlerimi geri ü alabilirmiyim

  Yanıtla
  • Merhaba. İlk defa prim ödeme süresine göre sizin için gerekli olan yaş şartını sağlamalısınız. Yoksa iade alamazsınız. 30 yaşında iseniz maalesef şu an böyle bir hakkınız bulunmamakta.

   Yanıtla
 10. Merhaba 2008 yılında SGK grişim var 1992 dogumluyum 29 yaşındayım suan bagkura geçiş yaptım SGK da toplam 2800 gün primim mevcut bunun iadesini istesem bozulurmu

  Yanıtla
 11. peki bir ayda 30 gün değil de eksik yatanların bir hesaplama formülü var mı?
  örneğin 2015 yılında 4 ay 7 gün yatmış ise

  Yanıtla
 12. 01.07.1988 sigorta giriş tarihim. 9600 ödenmiş primim var. 1972 doğumluyum. Emekli olmak istemiyorum prim iadesi alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet BEY. 51 yaşı tamamladığınızda zaten emekli olacaksınız. Neden iade alacaksınız ? Hem zaten alacağınız prim iadesi çok çok düşük bir rakam olacak. Bence iade kısmından vazgeçin. Tarih geldiğinde emeklilik dilekçenizi verin.

   Yanıtla
    • Hesaplama formülü yazımızda mevcut. Her yılının güncelleme katsayısı esas alınarak yapılır. Toplam tutar üzerinden hesaplama yapmak mümkün değildir. Ancak ben her zaman diyorum. İade almak kadar mantıksız bir şey yok maalesef.

     Yanıtla
 13. 12.01.1990.ssk girisim var toplam 5600 gunum var.1972 dogumluyum.emekli olmak istemiyorum ssk pirim odemelerimi geri alabilirmiyim

  Yanıtla
  • Merhaba. Toplu para almanızı önermem. Primi doldurmanıza az kalmış zaten. Eksik günleri tamamlayarak emekli olma yoluna bakın.

   Yanıtla
 14. Ben A4 ssk liyim 01-05-1988 ise baslama surem 4830 gün pirim toplamim var yasim doldu fakat pirim eksik bana iade icin bas vurursam ne kadar elime gecer

  Yanıtla
 15. 20,03,1963 doğumluyum.01.01.1994 04.12.1996 yılları arasında (371) gün tarım sigortası ve 01.04.2010-23.02.2012( 22 ay 23) gün bağkur ödeme 08.03.2013-29.09.2017 (54 ay 23) gün ödemem var.ödediğim primleri geri almayı düşünüyorum.tahmini olarak ne kadar alırım

  Yanıtla
 16. rahmetli annem 1972 yılından berı bagkurlu.emeklı olmadısaglıgında.vefattan dolayı toplu bagkur odemesi hakkımızı kullanmak ıstıyoruz.tahmınen ne kadar alırız eczacıydı ve prımlerın yuzde70 mı odenmıs kabul edersek?

  Yanıtla
 17. Merhaba 08/09/1981 dogumluyum 23/09/2003 işe ilk giriş tarihim ve 3622 günüm var şu an çalışmıyorum bu günlerin parasını toplu alabilirmiyim

  Yanıtla
  • Merhaba. Ancak 60 yaşı tamamlamanız halinde paranızı alabilirsiniz. Şu an alma hakkınız yok.

   Yanıtla
 18. 2007 beri sigortalıyım 58 yaşında emekli olabilirim ama sıgorta yaşı25 yıl paramı almak istiyorum nekadar alırım

  Yanıtla
  • Merhaba. Primlerin tamamı iade edilmez. Sadece sigortalı hissesi iade edilir. Hesaplama için kazançlarınızı görmem gerekir.

   Yanıtla
 19. Merhaba 35 yaşındayım 8 yıllık SSK prim günüm var işten ayrildım bundan çalışmayı düşünmüyorum ,bu parayı alabilmem için şartlar tam olarak nedir?

  Yanıtla
  • Merhaba. İşe giriş tarihinize göre emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekiyor. İşe giriş tarihiniz ne zaman?

   Yanıtla
 20. Merhabalar,
  hesap yapmaya çalıştım ama beceremedim:) yardımınızı rica ederim.
  ANNEM 01.01.1953 DOĞUMLU
  İŞE GİRİŞ 06.05.1980
  1980- 1.2.3 AYLAR
  1981-1.2.3 AYLAR
  1982-1.2.3 AYLAR
  1983-1.2.3 AYLAR
  1984-1.2.3.4 AYLAR
  1985-1.2.3 AYLAR
  1986-1.2.3 AYLAR
  1987-1.2 AYLAR
  TOPLAMDA 727 GUNU VAR.Donemsel calısması kaynaklı bu sekıldedır. Yaşını doldurdu fakat emekli olamıyor. Ne kadar para alabiliriz sigortadan? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Bunu hesaplamam mümkün değil hocam maalesef. Çok komik bir rakam alırsınız iade olarak. Bence hiç gerek yok. İmkan varsa tamamlayıp emekli etmeye çalışın.

   Yanıtla
 21. Halam 1950 doğumlu SSK 4A hizmet dökümüne göre, 13.10.1991-16.07.1999 tarihleri arası kapıcılıktan 2.433 gün primi ve 1.470.695.750,00 TL kazanç gözükmektedir. Eşi vefattan dolayı primini tamamlayamamıştır. Prim iadesi için SGK ya başvuru yapmış ve başvurusu onaylanmıştır. Ancak 81 aylık prim ödemesine karşılık olarak sadece 600 TL ücret ödemişlerdir. Şu an 1 aylık sigorta primi bile daha fazla. Sizce bunun doğruluğu nedir. Bu konuda ne yapılabilir. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederiz.

  Yanıtla
  • Merhaba. Bir yanlışlık olmasın hocam? Görüştünüz mü SGK ile ? Keşke iadesi yerine kalan prim günlerinin tamamlanması yoluna gidilseydi. Prim iadesi çok mantıklı bir şey değil maalesef.

   Yanıtla
   • Yurtdişinda yasiyorum 2 sene önce yuklu bi miktar ödedim emekli olmak icin, 45 yasindayim
    Emekli olma yasima daha cokk var
    Ve ben ödediğim miktari geri istiyorum cunku ihtiyacim var şu an
    Mumkunmu bi sekilde

    Yanıtla
Yorum yapın