Süt Parası Nasıl, Nereden Alınır ?

0

Süt parası doğum yapan anneye, anne sigortalı ya da bağkurlu değilse babaya ödenen önemli yardımlar arasında yer almaktadır. Bu yardımdan yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor.

Bu yazımızda süt parası nasıl ve nereden alınır, şartları nelerdir ? Başvuru nereye ve nasıl yapılır gibi konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Süt parası nedir ?

Sigortalı ve ya bağkurlu anne ya da babaya doğumdan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdır.

Süt parası nasıl alınır ?

Süt parası diğer ismi ile emzirme parası doğumdan dolayı sigortalı ya da bağkurlu anneye bir defaya mahsus olmak üzere ödenen doğum yardımıdır. Bu yardımı alabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor;

  • Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta ya da bağkur olması,
  • Bağkurlular için geçmiş dönem prim borcu olmaması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen şartların sağlanması süt parası için yeterlidir. Memurlara bu yardım ödenmez. Daha detaylı şartlar için hemen https://sgkbilgisi.com/emzirme-yardimi-hakkinda-her-sey/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Süt parası diğer adı ile emzirme ödeneği sigortalı anne ya da babaya ödenir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan doğum yardımı ödemesi için ise sigortalılık şartı aranmaz. Annenin Türk vatandaşı olması yeterlidir. Emzirme yardımı alanlar doğum yardımı da alabilir. Doğum yardımı almak için gerekenler, başvuruda izlenmesi gereken yol ve gerekli evraklar için hemen https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-konusunda-bilinmesi-gereken-her-sey/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Süt parasını kimler alabilir ?

Emekli sandığı kapsamında çalışan devlet memurları hariç olmak üzere;

  • SSK ve bağkur kapsamındakilere ödenir.
  • Doğum öncesi en az 120 gün sigorta ve ya bağkur olması şartı aranır.
  • Babaya ödeme yapılacaksa anne ile baba arasında resmi nikah olması şartı da aranır.

Emekli süt parası alabilir mi ?

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam edenlerin sigortalı çalışırken çocukları olursa emzirme yardımı alabilirler. Bunların dışındaki emeklilere süt yardımı ödenmez.

Süt parası başvuru

Doğum olduktan sonra doğumun gerçekleştiği hastane tarafından emzirme raporunun girilerek sisteme kaydedilmesi gerekiyor. Kayıt yapılınca sigortalının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda gider. Çocuğun nüfus kaydı da tamamlandıktan sonra SGK emzirme raporundaki doğum tarihi ile nüfus kaydındaki tarihi karşılaştırır. Eğer raporda eksik yoksa ve sigortalılık süresi de yeterli ise Nüfus kaydından sonra ödeme ortalama 15 gün içerisinde PTT’ye aktarılır. Dolayısıyla başvuru yapma şartı yoktur.

Her ne kadar başvuru şartı aranmasa da kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra teyit için imkanınız varsa bağlı olunan SGK’ya uğramanızı öneririz.

Süt yardımı için gerekli evraklar

Yukarıda belirtildiği şekilde kayıt işlemlerinin tamamlanması yeterlidir. Bunun haricinde başvuru sırasında evrak istenmez.

Süt parası ne kadar ?

Her yıl ödenecek süt yardımı tutarları enflasyon oranları esas alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenir ve yayımlanır. Güncel süt yardımı tutarlarını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-emzirme-yardimi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Süt parası nereden alınır ?

Süt parası yani emzirme parası ödemesi SGK tarafından ödenir ve ödemeler PTT’den alınır. Ödeme yapıldıktan sonra kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

Bir defaya mahsus yapılan doğum yardımı ödemesi ise Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılır ve bu ödeme de PTT’den alınır.

Süt parası kaç ay alınır ?

Bu yardım bir defaya mahsus olarak ödenir. Hem Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen yardım hem de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen yardım bir defaya mahsustur.

Süt parası ne zaman alınır ?

Eğer emzirme raporu ve Nüfus kaydı eksiksiz olarak yapıldıysa genelde Nüfus kaydından sonra ortalama 15-20 gün içerisinde ödeme yapılır.

Meb süt yardımı

Öğretmenler ve diğer devlet memurları SGK süt yani emzirme yardımından yararlanamazlar. Bir defaya mahsus olarak ödenen doğum yardımından yararlanabilirler. Bu kapsamda birinci, ikinci, üçüncü çocuk ve sonrasında doğan güncel yardım tutarlarına https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-ne-kadar/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Doğum yardımı dilekçesi nereye verilir ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Türk vatandaşı olan anneye ödenen doğum yardımı için dilekçe;

  • Sosyal Hizmet Merkezlerine,
  • Sosyal Hizmet Merkezi olmayan ilçelerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
  • Yurtdışında ikamet edenler ise Konsolosluklara başvurularını yapabilmekte.
  • Devlet memurları kendi Kurumlarına dilekçelerini verebilecekleri gibi yukarıda belirtilen Kurumlar aracılığı ile de başvuru yapabilmekte.

Süt parası hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.