Süt Parası 2024 & Nedir, Nasıl, Nereden Alınır ?

Süt parası doğum yapan anneye, anne sigortalı ya da bağkurlu değilse babaya ödenen önemli yardımlar arasında yer almaktadır. Bu yardımdan yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu yazımızda süt parası nasıl ve nereden alınır, şartları nelerdir ? Doğum yardımı  ve süt parası başvurusu nereye ve nasıl yapılır gibi konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Süt parası nedir ?

Sigortalı ve ya bağkurlu anne ya da babaya doğumdan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdır.

Süt parası nasıl alınır ?

Süt yardımı diğer ismi ile emzirme parası doğumdan dolayı sigortalı ya da bağkurlu anneye bir defaya mahsus olmak üzere ödenen doğum yardımıdır. Bu yardımı alabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor;

 • Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta ya da bağkur olması,
 • Bağkurlular için geçmiş dönem prim borcu olmaması gerekiyor.

Bu ödenek sigortalı anne ya da babaya ödenir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan doğum yardımı ödemesi için ise sigortalılık şartı aranmaz. Annenin Türk vatandaşı olması yeterlidir. Emzirme yardımı alanlar doğum yardımı da alabilir. Doğum yardımı almak için gerekenler, başvuruda izlenmesi gereken yol ve gerekli evraklar için hemen doğum yardımı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Süt parasını kimler alabilir ?

Emekli sandığı kapsamında çalışan devlet memurları hariç olmak üzere;

 • SSK ve bağkur kapsamındakilere ödenir.
 • Doğum öncesi en az 120 gün sigorta ve ya bağkur olması şartı aranır.
 • Babaya ödeme yapılacaksa anne ile baba arasında resmi nikah olması şartı da aranır.

Emekli süt parası alabilir mi ?

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam edenlerin sigortalı çalışırken çocukları olursa emzirme yardımı alabilirler. Bunların dışındaki emeklilere süt yardımı ödenmez.

Sigortasız anneye süt parası nasıl ödenir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emzirme yardımından yararlanabilmek için anne ya da babanın sigortalı ya da bağkurlu olması şartı aranır. Eğer anne ya da baba sigortalı değilse bu yardımdan yararlanamazlar. Bu durumda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdan yararlanabilirler.

Süt parası başvurusu nereye, nasıl yapılır ?

Doğum olduktan sonra doğumun gerçekleştiği hastane tarafından emzirme raporunun girilerek sisteme kaydedilmesi gerekiyor. Kayıt yapılınca sigortalının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda gider. Çocuğun nüfus kaydı da tamamlandıktan sonra SGK emzirme raporundaki doğum tarihi ile nüfus kaydındaki tarihi karşılaştırır. Eğer raporda eksik yoksa ve sigortalılık süresi de yeterli ise Nüfus kaydından sonra ödeme ortalama 15 gün içerisinde PTT’ye aktarılır. Dolayısıyla başvuru yapma şartı yoktur. Her ne kadar başvuru şartı aranmasa da kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra teyit için imkanınız varsa bağlı olunan SGK’ya uğramanızı öneririz.

Süt yardımı için gerekli evraklar nelerdir ?

Yukarıda belirtildiği şekilde kayıt işlemlerinin tamamlanması yeterlidir. Bunun haricinde başvuru sırasında evrak istenmez.

Süt parası ne kadar oldu ?

Her yıl ödenecek süt yardımı tutarları enflasyon oranları esas alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenir ve yayımlanır. 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında çocuk başı ödenecek süt yardımı yani emzirme parası tutarı 870,00 TL. Güncel süt yardımı tutarlarını öğrenmek için hemen emzirme yardımı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Süt parası nereden alınır?

Süt parası yani emzirme parası ödemesi SGK tarafından ödenir ve ödemeler PTT’den alınır. Ödeme yapıldıktan sonra kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. Bir defaya mahsus yapılan doğum yardımı ödemesi ise Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılır ve bu ödeme de PTT’den alınır.

E-devlet süt parası başvurusu

E-devletten bu yardımın başvurusu yapılamamakta. Zaten yukarıda da anlattığımız gibi hastane tarafından sisteme kayıt işlemi eksiksiz olarak yapıldıysa ayrıca bir başvuruya gerek olmadan sosyal Güvenlik Kurumu ödemeyi yapmakta.

Süt parası kaç ay alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emzirme ödeneği bir defaya mahsus olarak yapılır. Ayrıca Aile Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı tutarları da bir defaya mahsus olmak üzere ödenmektedir. Her ay ödenen süt/doğum yardımı ödemesi yoktur.

Süt parası ne zaman alınır ?

Eğer emzirme raporu ve Nüfus kaydı eksiksiz olarak yapıldıysa genelde Nüfus kaydından sonra ortalama 15-20 gün içerisinde ödeme yapılır.

Meb süt yardımı ne kadar ödeniyor ?

Öğretmenler ve diğer devlet memurları SGK süt yani emzirme yardımından yararlanamazlar. Bir defaya mahsus olarak ödenen doğum yardımından yararlanabilirler. Ödeme tutarı 2024 yılında;

 • Birinci çocuğa 300 TL,
 • İkinci çocuğa 400 TL,
 • Üçüncü ve sonraki doğumlarda ise 600 TL olmaktadır.

Doğum yardımı dilekçesi nereye verilir ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Türk vatandaşı olan anneye ödenen doğum yardımı için dilekçe;

 • Sosyal Hizmet Merkezlerine,
 • Sosyal Hizmet Merkezi olmayan ilçelerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Yurtdışında ikamet edenler ise Konsolosluklara başvurularını yapabilmekte.
 • Devlet memurları kendi Kurumlarına dilekçelerini verebilecekleri gibi yukarıda belirtilen Kurumlar aracılığı ile de başvuru yapabilmekte.
 • aile.gov.tr süt parası başvurusu internet üzerinden yapılamamakta. Yukarıda belirtilen başvuru merkezlerine başvurunuzu yaptıktan sonra e-devlet sisteminde doğum yardımı sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

PTT süt parası sorgulama

E-devlette SGK şahıs ödemeleri sorgulama menüsünden süt parası/emzirme ödeneği sorgulaması yapabilirsiniz.

Süt parası nedir kimler alabilir?

Süt parası diğer adı ile emzirme ödeneğidir. Bu SGK tarafından sigortalı ve bağkurlulara ödenen ödenektir. Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigortalılık şartı aranmaktadır.

Ev hanımları süt parası alabilir mi?

Ev hanımları süt parası alamaz. Sigortalı ya da bağkurlu olması gerekir. Eğer eş sigortalı ya da bağkurlu ise eş adına ödenir.

Baba doğum parası alabilir mi?

Doğum parası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından anneye ödenir. Emzirme ödeneği diğer adı ile süt parası ise anne sigortalı ya da bağkurlu değilse baba adına ödenir. Böylece süt ve doğum parası ödenmiş olur.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın