2021 Asgari Ücret Görüşmeleri Yarın Başlıyor

0

2021 Asgari Ücret Görüşmeleri Yarın Başlıyor. Milyonlarca çalışan ve işvereni yakından ilgilendiren 2021 brüt ve net asgari ücretin belirlenmesine ilişkin ilk toplantı yarın yani 04 Aralık 2020 tarihinde başlıyor. 3 büyük sendika ve Hükümet tarafının temsilcilerinin katılacağı ilk toplantı video konferans yolu ile gerçekleşecek.

Sendikalar bu yıl tekliflerini açıklamadı

Geçtiğimiz yıllarda sendikalar Hükümete sunacakları teklifi önceden açıklarlardı ve bu tekliflerin altında belirlenmesi durumunda kabul etmeyeceklerini açıklarlardı. Ama bu sene öyle olmadı. Sendikalar toplantı öncesi tekliflerini açıklamadı.

En geç 4. toplantı sonrasında belirlenecek

Asgari ücret görüşmeleri en fazla 4 kere yapılabilmekte. 4. toplantıdan sonra bir karar alınamazsa nihai kararı Hakem Heyeti vermekte. Ancak son 5 yıla baktığımızda tüm belirlemelerin 4. toplantı sonrası yapıldığı görülmekte. Yani 2021 brüt ve net asgari ücretin de en geç aralık ayı sonunda yapılacak 4. toplantı sonrasında belirlenmesini bekliyoruz.

2021 asgari ücret tahmini ne kadar olacak ?

03 Aralık 2020 tarihinde Kasım ayı enflasyonunun da açıklanması ile birlikte enflasyon yaklaşık %14 oranında gerçekleşti. Tabi önceki yıllar yani son 5 yıl artışı esas alındığında enflasyondan ziyade daha çok reel piyasa şartlarının göz önünde bulundurularak zamların yapıldığı görülmekte. Son 5 yıl ortalama olarak %20-25 oranlarında zam geldi. Yıllara göre asgari ücret tablosu yazımızdan yıllar itibariyle asgari ücret tutarlarına göz atabilirsiniz.

Enflasyon oranında verilecek bir zam yani yaklaşık %10-15 arası bir zam kesinlikle işçi tarafını memnun etmeyecek gibi görünmekte. Zira %14 zam demek net asgari ücretin yaklaşık 2500-2600 arasında olması demek. Bunun üzerinde verilecek bir zam ise İşveren tarafını etkileyecek. Zaten Covid-19 ile başlayan sıkıntılı bir süreç var. Burada ortak bir yolun bulunması ve zammın yaklaşık olarak %20 civarında olması ise bizim beklentilerimiz arasında.

Bu bilgiler ışığında %20’lik bir zamla birlikte 2021 brüt asgari ücret 3531,60 TL olacaktır. Net asgari ücret ise bekar ve çocuksuz çalışan için tahminlerimize göre 2789 TL olacaktır. Tabi bunlar tahmini veriler. Asgari ücret açıklandığında kesin veriler brütten nete 2021 maaş hesaplaması başlıklı yazımızda verilecektir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.