Anestezi Teknikeri Maaşı 2024 & Ne İş Yapar, İş İmkanları

Anestezi teknikeri maaşı, iş imkanları, çalışma şartları ve konu hakkında tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Ülkemizde birçok devlet hastanesi, özel hastane, şehir hastanesi kısacası sağlık hizmet sunucusu bulunmaktadır. Buralarda da kalifiye eleman ihtiyacı her geçen gün artmakta ve dolayısıyla bu durum anestezi teknikerliği gibi bölümlerin önemini de arttırmaktadır. Yazımızda hem bu bölümün geleceği, ne iş yaptığı, iş imkanları ve anestezi ne kadar maaş alır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Anestezi teknikeri nedir ?

Anestezi Teknikeri, yapılacak operasyondan önce doktor, hemşire ve anestezi uzmanına yardımcı olan ve tıp alanında çalışan kişilerdir. Anestezi araç, malzemelerin v.s. hazırlanması ve kullanılması hususunda anestezi uzmanına yardımcı olur.

Anestezi teknikeri ne iş yapar ?

Anestezi teknikerinin asıl görevi yapılacak cerrahi bir operasyonun öncesi, operasyon sırasında ve sona erdikten sonra anestezi uzmanına yardımcı olmak ve verilen görevleri eksiksiz yapmaktır.  Anestezi teknikerinin diğer görev ve sorumlulukları ise şu şekildedir;

  • Anestezi öncesi gereken ilaçları hazırlamak, kullanılacak araç ve gereçlerin hazır hale getirilmesine yardımcı olmak ve bu malzemeleri steril hale getirmek,
  • Hastaların odalardan operasyon yapılacak yere/ameliyathaneye güvenli olarak taşınmasına yardımcı olmak,
  • Yapılan anestezinin ardından kullanılan tek kullanımlık malzemeyi çıkarmak ve sterilizasyonu sağlamak,
  • Operasyon sırasında hastanın takibini yapmak,
  • Solunum tüpleri yerleştirilirken anestezi uzmanına yardımcı olmak,
  • Anestezide kullanılacak araç ve gereçlerin teminini sağlamak, eksikleri raporlamak,
  • Anestezi çalışma odasının planlamasını yapmak, temizliğini ve düzenini sağlamak,
  • Anestezi uzmanı tarafından verilen diğer talimatları uygulamak.
  • Hasta mahremiyetine sadık kalmak.

Anestezi teknikeri bölümü iş olanakları

Bölümle ilgili en çok sorulan sorulardan birisi de iş olanaklarıdır. Ülkemizde hem devlet hastanesi, şehir hastanesi, üniversite hastanesi hem de özel hastane sayısı her geçen gün artmaktadır. Hal böyle olunca sağlık alanında olan ihtiyaç devam edecektir. Bu bölüm mezunları Kamu’ya memura kadrosunda KPSS İle atanabilirken özel sektörde ise iş olanağı oldukça fazladır.

Anestezi teknikeri bölümünün geleceği

Sağlığa olan ihtiyacın artarak devam etmesi, ülkemizin de sağlık alanında gün geçtikçe ilerleme kaydetmesi ve sağlık turizminde gelecekte de önemli ülkeler arasında yer alacağı düşünüldüğünde geleceği parlak olan bölümlerden birisi olarak nitelendirebiliriz.

Anestezi maaşları ne kadar 2024

Gelelim asıl konumuz olan anestezi teknisyeni maaşı tutarına. Anestezi bölümü maaşları özel sektörde tecrübe esas alınarak hesaplanır. Devlette ise anestezist maaşı 657 Sayılı Kanun gereği hesap edilir. Bu yüzden 2 yıllık anestezi maaşlarının ne kadar olduğunu özel sektör ve kamuda ayrı başlıklar halinde ele almak daha doğru olacaktır.

Anestezi Teknikeri Maaşı devlet35.000-37.000 TL
Anestezi Teknikeri maaşı özel18.000-20.000 TL

Devlette anestezi maaşı ne kadar ?

Kamuda anestezi tekniker maaşı 657 Sayılı Kanunun sağlık hizmetleri sınıfı esas alınarak hesaplanmaktadır. 2 yıllık anestezi maaşı 2024 yılında son güncel zamlarla birlikte net olarak 35.400 TL’dir. Tabi belirtilen bu anestezi 2 yıllık maaşları ilk defa atanan bekar ve çocuğu olmayan memur için geçerlidir. Anestezi mezunu maaşları döner sermaye ile birlikte net 37.000-39.000 TL civarına kadar çıkmaktadır.

Özelde anestezist maaşları ne kadar ?

Anestezi teknikeri özel hastane maaşlarında temel kriter tecrübedir. Deneyime göre ve hastane politikasına göre ödenen anestezici maaşı farklılık gösterebilmektedir. Yeni mezun anestezi özel hastane maaşları 2024 yılı için ortalama 18.000-20.000 TL arasında değişmektedir. Tecrübelilere ödenecek anestezi teknikeri maaşları ise 22.000-24.000 TL arasında farklılık gösterebilmektedir.

Yeni atanan anestezi teknikeri maaşı

Yeni atanan anestezi teknikeri maaşı en düşük maaş tutarlarından hesaplanmaktadır. Yukarıda devlette maaşlar bölümünde vermiş olduğum tutarlar yeni atanan teknikerlere ortalama olarak ödenen maaşlardır.

Anestezi uzmanı maaşı

Anestezi uzmanı tıp fakültesi mezunu doktorlar arasından seçilmektedir. Doktor maaşları oldukça yükselmiştir. Ortalama ve güncel maaşlara doktor maaşları sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Anestezi teknikeri döner sermayeden yararlanır mı ?

Yukarıda net olarak devlet hastanelerinde çalışanlar için anestezi bölümü maaşı verilmiştir. Yukarıda belirtilen anestezi devlet maaşlarında döner sermaye tutarı yoktur. Anestezi teknikerleri döner sermayeden de yararlanma hakkına sahiptirler.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Yeni atanan anestezi teknikeri ne iş yapar?

Anestezi teknikerleri operasyon öncesinden sonrasına kadar kendi alanı ile ilgili tüm süreci takip etmesi gereken personeldir.

Anestezi iş imkanı var mı?

Özel hastaneler, devlet hastaneleri ve sağlık hizmet sunucularında iş imkanı geniştir. Ayrıca yurtdışında da çalışma imkanı fazladır.

Anestezi zor bir meslek mi?

Zor bir meslek değildir. Ancak yapılan iş gereği biraz riski olan bir iştir.

Anestezi teknikeri kaç saat çalışıyor?

Devlette haftalık çalışma süreleri 40 saat, özelde ise ortalama 45 saattir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın