Askerlik Tecil Ettirme 2024 & Gerekli Belgeler, Sorgulama

Askerlik tecil ettirme işlemleri hakkındaki bu yazımızda son ve güncel mevzuata göre askerliği tecil ettirmek için gerekenler ve askerlik nasıl tecil edilir hakkında bu yazımızda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Bilindiği üzere asker alma kanunu olan 7179 Sayılı Kanun 25.06.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve asker alma işlemlerinde önemli değişiklikler olmuştur. Askerlik tecil yaşlarında sınırlar bu kanunla değiştirilmiştir. İnternette maalesef bu konuda çok fazla bilgi kirliliği mevcut. Biz sizin için bu yazıda Kanundaki ilgili hükümlerden hareketle Askerlik tecil işlemleri ve askerlik tecil için gerekli belgeler hakkında bu yazımızda net bilgi vereceğiz.

Askerlik tecil şartları nelerdir ?

İlgili Kanuna göre askerlik çağına gelenlerin bilgileri her yıl İçişleri Bakanlığı’na gönderilir. Askerlik çağına girenler ile tescil hakkı sona erenlerin yoklama işlemleri her yıl 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında yapılır.

Askerlik erteleme diğer adıyla tescil hakkından yararlanma aşağıdaki durumlardan birisi ile yapılabilir. Askerlik erteleme şartları sağlamayanlar zorunlu askerlik görevine alınırlar.

 • Eğitim durumu nedeniyle erteleme,
 • Sağlık soruların nedeni ile erteleme,
 • Kamu görevi nedeniyle erteleme,
 • Milli sporcu olması nedeni ile erteleme,
 • Aynı anda kardeşi ile birlikte çağrılma nedeni ile erteleme.

Öğrenime devam edenler açısından askerliği tecil ettirme şartları nelerdir ?

Askerlik erteleme/tecil hakkından yararlanılabilmesi için gerekli şartlar şu şekildedir;

 • Lise ve dengi okullarda okuyanlar 22 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçmemek kaydı ile askerliklerini erteleyebilirler,
 • Fakülte ve yüksekokullar ile meslek yüksekokullarında okuyanlar 28 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçmemek kaydı ile askerlikleri erteleyebilirler.
 • Mezun olduktan sonra bitirdikleri okul ya da bir alt bölümde öğrenim görenlerin askerlikleri tekrar ertelenmez.
 • Çift anadal okuyanların bir bölümden mezun olmaları durumunda diğer bölümden mezun olma hükümleri esas alınarak erteleme işlemleri değerlendirilir.
 • Yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin askerlikleri öğrenim durumlarının ilgili temsilciliklerce onaylanması durumunda ertelenir.

Mezun olanlar askerlik tecil etme hakkından nasıl yararlanır ?

 • Lise ya da dengi okuldan mezun olanların tecili istekleri halinde 3 yıl, mesleki ya da teknik liseden mezun olanlar için ilave 3 yıl yapılır. Liseden ya da dengi okuldan mezun olanların tecili en fazla 22 yaşın tamamlandığı yılın sonuna kadar, mesleki ya da teknik liseden mezun olanların ise tescili en fazla 25 yaşı tamamladıkları yılın sonuna kadar yapılabilir.
 • Dört yıllık lisans bölümlerinden mezun olanların askerlikleri istekleri durumunda 2 yıl, yüksek lisans bitirenlerin askerlikleri ise 1 yıl süre ile ertelenir. Yurtdışında öğrenimini tamamlayanlara istekleri durumunda denklik işlemini tamamlamaları için ilave 1 yıl daha süre verilir. Bu kapsamda erteleme maksimum 32 yaşın tamamlandığı yılın sonuna kadar yapılabilir.

Açıköğretim askerlik tecil hakkından yararlanır mı ?

Açıköğretim liseleri ya da üniversitelerinde öğrenim görenler ile mezunlar da aynen yukarıdaki hükümlere tabiidir. aöf askerlik tecil işlemlerinde örgün öğretime göre Herhangi bir farklılık yoktur.

Askerlik nasıl tescil ettirilir ?

Askerlik erteleme işlemleri için iki yol bulunmakta.

 • Bağlı olduğunuz şubeye gerekli evraklarla başvurarak askerlik erteleme talebinde bulunabilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden talepte bulunarak askerliğinizi tescil ettirebilirsiniz

Askerlik tecil ettirme e devletten nasıl yapılır ?

Askerlik tecil işlemini şubeye gitmeden e-devletten kolayca yapabilirsiniz. E-devletten erteleme işlemi oldukça kolaydır. E devletten başvuru yaptıktan sonra ayrıca askerlik tecil belgeleri ile şubeye başvuru şartı aranmamaktadır. E devletten askerlik tecil ettirmek için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle başvuru e-devlet askerlik erteleme ekranına giriş yapın:  e devlet askerlik tecil başvurusu.
 • Eğer mevcut durumda askerlik teciliniz varsa burada tecil bitiş tarihiniz zaten görüntülenecektir.
 • Yoksa buradan yeni askerlik tecil uzatma bavşurusu oluşturarak tecil işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sistem öğrenim durumunuzu veri tabanından çekerek işlem yapar.
 • Eğer yurtdışında okuyorsanız ya da mezunsanız E-devlet bunu görmeyebilir. Böyle bir durumda gerekli belgeler ile şubeye başvurmanız gerekir.

Askerlik tecili için gerekli belgeler nelerdir ?

Yukarıda e-devletten askerlik nasıl tecil ettirilir kısmında da belirttiğimiz gibi e devlet askerlik tecil ettirme işlemi yaptıysanız ayrıca askerliği tecil ettirmek için gerekli evraklar ile şubenize başvurmanıza gerek yoktur. Ancak e-devletten tecil işlemini yapamadıysanız aşağıdaki Askerlik tecil ettirmek için gerekli belgeler şubeye süresinde başvurmanız gerekmektedir. Askerlik tecili için gerekli evraklar ise şunlardır;

 • Diploma ya da mezuniyet belgesi fotokopisi,
 • Son 6 ayda çekilmiş fotoğraf,
 • Kimlik fotokopisi

Askerlik tecil sorgulaması nasıl yapılır ?

Askerlik durumu ile tecil durumunuzu e devlette  askerlik tescil belgesi sorgulama T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle girerek sorgulayabilirsiniz.

Lise mezunu askerlik erteleme

Lise mezunları mezuniyet kapsamında 22 yaşını tamamladıkları tarihe kadar askerliklerini erteleyebilirler. Meslek lisesi mezunları ise 25 yılı tamamladıkları yılın sonuna kadar askerlik erteleme haklarını kullanabilirler.

Lisans mezunu askerlik tecil

Lisans mezunları ya da öğrenime devam edenler maksimum 28 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar askerlik tecil haklarını kullanabilirler.

Askerlik 2. kez tecil edilir mi?

Askerlik tecil uzatma şartları sağlandığında kanunen askerliğin ikinci defa tescil ettirilebilmesi mümkündür.

Askerliği tecil ettirmek için ne lazım?

Askerliği tescil ettirmek için e-devletten ya da elden evraklarla başvuru yapabilirsiniz. Askerlik şubesine başvuracaksanız diploma/mezuniyet belgesi, fotoğraf ve kimlik fotokopisi başvuru için yeterli olacaktır.

Askerlik ilk tecil nasıl yapılır?

Öğrenim durumundan dolayı tecil işlemlerini e-devletten online olarak yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Askerlik Tecil Ettirme 2024 & Gerekli Belgeler, Sorgulama” üzerine bir yorum
 1. Hocam kolay gelsin benim bi sorum olacaktı size mesleki açıköğretim lisesi okuyan birisi askerliği kaç yaşına kadar tecil edebilir acaba yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
Yorum yapın