Asker Harçlığı Ne Kadar 2024 & İki Kat Harcırah Al

Asker harçlığı ne kadar? Askerliğini er ve ya erbaş olarak yapanlara Kanunda belirtilen tutarlarda harçlık ödenmekte ve askere verilen para askerlik hizmetinin yapıldığı bölge ve çeşitli kriterlere göre farklılık göstermekte. Bu yazımızda askerde harçlık ne kadar ödeniyor, doğuda asker maaşları ne kadar gibi konu hakkında merak edilen soruların cevabını bulabilirsiniz .

Asker harçlıkları nasıl hesaplanıyor ?

Askerlik harçlığı 3619 Sayılı Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu esas alınarak hesaplanmaktadır. İlgili Kanuna göre asker er maaşı;

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 154 üncü maddesine esas alınarak belirlenen aylık katsayı oranlarının her bir rütbe için aşağıda belirlenen ek gösterge rakamı ile çarpılması sonucu hesaplanmakta.
 • Buna göre Çavuşlara ödenecek askerlik maaşı aylık katsayısının 1.172 gösterge rakamı ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden, doğuda ise 17500 gösterge üzerinden,
 • Onbaşı olarak askerliğini yapanlara aylık katsayısının 1.040 ile çarpılması ile bulunan tutar üzerinden, Doğuda 16500 gösterge üzerinden,
 • Er olarak yapanların ise 910 ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden ödeme yapılır. Doğuda 15500 gösterge üzerinden ödenmekte.
 • Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı ve Iğdır’daki hudut birliklerinde görevli olanlara, 7600 gösterge rakamının memur maaşlarına uygulanmış olan katsayı ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden maaş ödemesi yapılmakta.

Askerde para veriliyor mu 2024?

Evet maaş ödenmekte ve er asker maaşları yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde hesaplanarak ödenmekte. Askere aylık verilen para tutarları aşağıda verilmiştir.

Askerler ne kadar maaş alıyor?

Gelelim asıl konumuz olan er maaşı ne kadar sorusunun cevabına. Tabi komando er maaşı ile piyade er maaşı ve ya Şırnak’ta askerlik maaşı ile İzmir’de askerlik yapana ödenen askerlik harçlık tutarı aynı olmayacaktır. Askerde aylık kaç para veriyorlar sorusunun cevabını aşağıda ayrı başlıklar halinde verdik.

Er asker maaşı475,00 TL
Onbaşı maaşı540,00 TL
Çavuş maaşı610,00 TL
Doğuda asker harçlığıİllere göre değişmekte,
aşağıda paylaşılmıştır.

Er asker maaşı 2024

Askerliğini er olarak yapan askerlere verilen para doğu ve ya Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen bölgeler dışında yapanlar için 2024 yılında 475,00 TL’dir. Doğuda er maaşı tutarı aşağıda ayrı başlıkta verilmiştir.

Onbaşı maaşı 2024

Çok fark etmese de onbaşı rütbesinde askerlik görevini yapanların askerde er maaşına göre maaşı bir tık yüksek olmakta. 2024 yılında onbaşı harçlığı aylık olarak 540,00 TL’dir.

Çavuş maaşı 2024

Çavuş maaşı da normal er maaşına göre biraz daha fazla olmaktadır. 2024 güncel aylık katsayıları esas alındığında askerlik görevini çavuş olarak yapanlara ödenecek maaş tutarı 305,00 TL olacaktır.

Doğuda asker maaşı 2024

Milli Savunma Bakanlığı tarafından tespit edilen bazı bölgelerde ve doğuda askerlik maaşı diğer bölgelere göre farklıdır. Buna göre;

 • Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı ve Iğdır hudut birliklerinde görev yapanların aylık harçlık tutarı 3.790,00 TL olacaktır.
 • Doğuda görev yapan asker maaşları ise 8.612,50 TL olarak ödenmektedir.

Askere gidenlerin sadece kendisine maaş ödenmemektedir. Eğer evli ise eşine, değilse anne ya da babasına maaş ödenmektedir. Detaylı bilgi için asker ailesine maaş başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Askerlik yol paranızı aldınız mı ? Hemen askerlik yol parası sorgulama sayfamızı ziyaret ederek ne kadar ödeme alabileceğinizi ve nereden alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

P-999 eğitici er maaşı 2024

Eğitici er maaşı da 2024 yılı için yukarıda belirtilen güncel tutarlar üzerinden ödenmektedir. Bunlara farklı maaşlar ödenmemektedir. Batı ve doğu arasında maaş farkı vardır. Güncel er maaşları üst başlıkta paylaşılmıştır. 

6 ay er maaşı

Askerliğini 6 ay olarak yapanlara askerlik yaptığı rütbe ve şehir esas alınarak maaş ödemesi yapılmaktadır. Güncel maaş tablosu yukarıda paylaşılmıştır.

Batıda asker harçlığı

Batıda er asker harçlığı 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren 475,00 TL olarak belirlenmiştir. Diğer rütbeler için güncel maaşlara tablodan göz atabilirsiniz.

Askerliği komando olarak yapmak maaşta fark ediyor mu ?

Genelde komandolar doğuda ve ya belirlenen tehlikeli bölgelerde görev almaktadır. Dolayısıyla yukarıda doğuda ödenen maaş tutarı kadar komandolara maaş ödemesi yapılmaktadır.

Asker harçlığı ne zaman yatar?

Asker harçlıkları her ayın başında ödenmektedir. İlk ödemeler 1 aylık süre tamamlandıktan sonra aybaşında yapılır ve ilk ödeme verilen PTT karttan çekilir.

Asker maaşı nereye yatar?

Asker harçlığı nereye yatar? Asker harçlıkları acemilik süresi boyunca verilen PTT karttan, usta birliğinde ise verilen Ziraat Bankası hesap kartından çekilmektedir. Askerlik sona erdiğinde PTT kartları iptal edilir kişi sonrasında dilerse Ziraat Bankası kartını kullanmaya devam edebilir.

Askere gidenlerin sağlık sigortası nasıl olur?

Askerlik görevine başlayanların Sosyal Güvencesi askerlik sigortası kapsamında olmaktadır. Eskiden eş ya da çocuklar bu kapsama dahil edilmezken son düzenleme ile askerlik sigortasından kişinin hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olunan kişilerden eşi, annesi, babası ya da çocukları da yararlanabilmektedir.

Asker maaşları sorgulaması nasıl yapılır?

Askerlik er maaşı sorgulaması online olarak yapılamamaktadır. Asker er maaşlarınızın ne zaman ve ne kadar ödeneceği ile diğer tüm sorularınızı bağlı olduğunuz birlikten öğrenebilirsiniz.

Askerlik bittikten sonra maaş yatar mı?

Askerlik sona erdikten sonra varsa içeride ödenmeyen maaşlar sonraki ay ödeme döneminde hesaba yatar. Örneğin 31 Mayıs’ta terhis oldunuz. Bu durumda mayıs ayı ödemeniz ödeme döneminde hesabınıza yatmış olacaktır.

6 ay askerlik maaşı ne kadar 2024

Er asker harçlığı askerlik süresi esas alınarak değil göstergeler ve askerlik yapılan yer esas alınarak belirlenmektedir. Doğuda er asker maaşı batıdakine göre farklılık göstermektedir. 2024 yılında doğu dışında askerlik görevini yapanlara aylık olarak 475 TL, doğuda ise 3600-8600 TL arasında aylık ödeme yapılmaktadır.

Er asker maaşı 2024 ne zaman yatar?

Asker maaşları ne zaman yatar? Normal asker maaşı her ayın başında PTT ya da Ziraat Bankası’na ödenmektedir. Doğuda görev alanlar için de uygulama aynıdır ancak bunların bankadan alabilme imkanı yoksa farklı olarak elden de farklı tarihlerde ödenebilmektedir.

Asker harçlığı nasıl alınır?

Askere gidenlere ilgili şube tarafından yukarıda belirtilen tutarlarda maaşları her ay PTT ya da Ziraat Bankası’ndaki hesaplarına yatırılır. Askere gidenlerin eşlerine ve ailelerine ise asker harçlığı ödenir. Asker eş ya da diğer adı ile aile yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurulması gerekmektedir.

Zorunlu askerlikte para veriliyor mu?

Evet askere gidenlere asker maaşı ödenmektedir. Er maaşı 2024 en düşük 480,00 TL civarında iken doğuda askerlik yapanlara 8000 TL’ye kadar maaş ödenmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Asker Harçlığı Ne Kadar 2024 & İki Kat Harcırah Al” üzerine 21 yorum
 1. Merhaba ben 2.6 aya kaldım Şırnak Uludere’de askerim huduttayim ne kadar oldu maaşım zamdan önce 8717 tlydi

  Yanıtla
 2. Ya ben askere gitiyimde yol paramı aldım 21gun hava deyisimi aldim yol paralarimi vermediler 3ay askerdim harcligim bile 21tl tek yatırdılar sonradan askerliye el verisli deyildiye gönderdiler yine yol paramı vermediler şimdi bu nasıl oluyo komutan dedi git evine neyin varsa yatar zirat hesabına 1ay dur gelmişim daha gelmedi

  Yanıtla
 3. Askerlik yerim belli oldu Muş 49 komando Turgay’ı komutan yardımcılığı yazıyor herhalde 6 ay orada kalıcam acemi birlik Muş’ta yok sonuçta sizde aylık harçlığı ne kadar olur

  Yanıtla
Yorum yapın