Asker Harçlığı Ne Kadar 2021

8

Asker harçlığı ne kadar ?Askerliğini er ve ya erbaş olarak yapanlara Kanunda belirtilen tutarlarda harçlık ödenmekte ve askere verilen para askerlik hizmetinin yapıldığı bölge ve çeşitli kriterlere göre farklılık göstermekte. Bu yazımızda askerde harçlık ne kadar ödeniyor, doğuda asker maaşları ne kadar gibi konu hakkında merak edilen soruların cevabını bulabilirsiniz .

Asker harçlıkları nasıl hesaplanıyor ?

Askerlik harçlığı 3619 Sayılı Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu esas alınarak hesaplanmaktadır. İlgili Kanuna göre asker er maaşı;

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 154 üncü maddesine esas alınarak belirlenen aylık katsayı oranlarının her bir rütbe için aşağıda belirlenen ek gösterge rakamı ile çarpılması sonucu hesaplanmakta.
 • Buna göre Çavuşlara ödenecek askerlik maaşı aylık katsayısının 1.172 gösterge rakamı ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden, doğuda ise 17500 gösterge üzerinden,
 • Onbaşı olarak askerliğini yapanlara aylık katsayısının 1.040 ile çarpılması ile bulunan tutar üzerinden, Doğuda 16500 gösterge üzerinden,
 • Er olarak yapanların ise 910 ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden ödeme yapılır. Doğuda 15500 gösterge üzerinden ödenmekte.
 • Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı ve Iğdır’daki hudut birliklerinde görevli olanlara, 7600 gösterge rakamının memur maaşlarına uygulanmış olan katsayı ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden maaş ödemesi yapılmakta.

Askerde para veriliyor mu 2021 ?

Evet maaş ödenmekte ve er asker maaşları yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde hesaplanarak ödenmekte. Askere aylık verilen para tutarları aşağıda verilmiştir.

Askerler ne kadar maaş alıyor ?

Gelelim asıl konumuz olan er maaşı ne kadar sorusunun cevabına. Tabi komando er maaşı ile piyade er maaşı ve ya Şırnak’ta askerlik maaşı ile İzmir’de askerlik yapana ödenen askerlik harçlık tutarı aynı olmayacaktır. Askerde aylık kaç para veriyorlar sorusunun cevabını aşağıda ayrı başlıklar halinde verdik.

Er asker maaşı 2021

Askerliğini er olarak yapan askerlere verilen para doğu ve ya Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen bölgeler dışında yapanlar için 2021 yılında 145,60 TL’dir. Doğuda er maaşı tutarı aşağıda ayrı başlıkta verilmiştir.

Onbaşı maaşı 2021

Çok farketmese de onbaşı rütbesinde askerlik görevini yapanların askerde er maaşına göre maaşı bir tık yüksek olmakta. 2021 yılında onbaşı harçlığı aylık olarak 166,40 TL’dir.

Çavuş maaşı 2021

Çavuş maaşı da normal er maaşına göre biraz daha fazla olmaktadır. 2021 güncel aylık katsayıları esas alındığında askerlik görevini çavuş olarak yapanlara ödenecek maaş tutarı 187,52 TL olacaktır.

Doğuda asker maaşı 2021

Milli Savunma Bakanlığı tarafından tespit edilen bazı bölgelerde ve doğuda askerlik maaşı diğer bölgelere göre farklıdır. Buna göre;

 • Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı ve Iğdır hudut birliklerinde görev yapanların aylık harçlık tutarı 1.216,00 TL olacaktır.
 • Doğuda görev yapan asker maaşları ise 2.640,00 TL olarak ödenmektedir.

Askere gidenlerin sadece kendisine maaş ödenmemektedir. Eğer evli ise eşine, değilse anne ya da babasına maaş ödenmektedir. Detaylı bilgi için asker ailesine maaş başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerliği komando olarak yapmak maaşta farkediyor mu ?

Genelde komandolar doğuda ve ya belirlenen tehlikeli bölgelerde görev almaktadır. Dolayısıyla yukarıda doğuda ödenen maaş tutarı kadar komandolara maaş ödemesi yapılmaktadır.

Asker harçlığı ne zaman yatar ?

Asker harçlıkları her ayın başında ödenmektedir. İlk ödemeler 1 aylık süre tamamlandıktan sonra aybaşında yapılır ve ilk ödeme verilen PTT karttan çekilir.

Asker maaşı nereye yatar ?

Asker harçlıkları acemilik süresi boyunca verilen PTT karttan, usta birliğinde ise verilen Ziraat Bankası hesap kartından çekilmektedir. Askerlik sona erdiğinde PTT kartları iptal edilir kişi sonrasında dilerse Ziraat Bankası kartını kullanmaya devam edebilir.

Askere gidenlerin sağlık sigortası nasıl olur ?

Askerlik görevine başlayanların Sosyal Güvencesi askerlik sigortası kapsamında olmaktadır. Eskiden eş ya da çocuklar bu kapsama dahil edilmezken son düzenleme ile askerlik sigortasından kişinin hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olunan kişilerden eşi, annesi, babası ya da çocukları da yararlanabilmektedir.

Asker maaşları sorgulaması nasıl yapılır ?

Askerlik er maaşı sorgulaması online olarak yapılamamaktadır. Asker er maaşlarınızın ne zaman ve ne kadar ödeneceği ile diğer tüm sorularınızı bağlı olduğunuz birlikten öğrenebilirsiniz.

Askerlik bittikten sonra maaş yatar mı ?

Askerlik sona erdikten sonra varsa içeride ödenmeyen maaşlar sonraki ay ödeme döneminde hesaba yatar. Örneğin 31 Mayıs’ta terhis oldunuz. Bu durumda mayıs ayı ödemeniz ödeme döneminde hesabınıza yatmış olacaktır.


8 Yorum
 1. Hatay

  Hatay 6 aylık er aylık ne kadar harçlık alır ??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik yaptığınız bölgeye göre farklılık gösterir. Tutarlar yazımızda mevcut.

 2. Şeref

  Gaziantep Şahinbey e sevkim çıktı kaç TL maaş alırım

 3. mustafa

  subaylık harçlık ne kadar alır hocam 2 ay boyunca

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mustafa BEY. Bilgi sahibi değilim maalesef o konuda.

 4. Zafer

  Askerlik yerim belli oldu Muş 49 komando Turgay’ı komutan yardımcılığı yazıyor herhalde 6 ay orada kalıcam acemi birlik Muş’ta yok sonuçta sizde aylık harçlığı ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda belirtilen doğuda asker maaşı tutarı üzerinden ödenir diye biliyorum.

  2. Ömer

   676 tl kardeşim

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.