Bağkur 12. Basamak Primi Ne Kadar 2024

Bağkur 12. Basamak Primi Ne Kadar son dönemlerde okurlarımın en çok sordukları soruların arasında. En düşük ve en yüksek aylık bağkur ödemesi brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanmaktadır. Bu içerikte basamaklara göre bağkur aylık primi ne kadar konusunda ayrıntılı olarak bilgi bulabilirsiniz. 2024Bağ-Kur primi ne kadar sayfamızdan dilerseniz güncel tarım/çiftçi, esnaf ve isteğe bağlı prim tutarlarına göz atabilirsiniz.

Bağkur prim basamakları

Bağkur primleri brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanmaktadır. En düşük bağkur fiyatları indirimsiz olarak brüt asgari ücretin %34,5’i üzerinden hesaplanırken 5 puanlık indirimle en düşük prim tutarı ise brüt asgari ücretin %29,5’i olarak hesap edilmektedir.

Bağkurda basamağa göre prim uygulaması 01.10.2008 tarihinden sonra kaldırılmıştır. bağkur basamak ücretleri uygulaması kaldırıldığından hesaplama işlemleri yukarıda belirttiğim oranlar esas alınarak brüt asgari ücretten yapılmaktadır. En düşük prim tutarını dilerseniz kazanç beyanı vererek 7,5 katına kadar arttırabilir ve prime esas kazancınızı yükselterek emeklilikte daha yüksek maaş almanın yolunu aşabilirsiniz.

Brüt asgari ücrete göre bağkur prim oranı tablosu aşağıdaki gibi olacaktır;

5 Puanlık indirimsiz prim ödeme oranı
( Brüt asgari ücrete göre)
5 puanlık indirimli prim ödeme oranı
( Brüt asgari ücrete göre)
Tarım/Çiftçi, esnaf, şirket ortağı gibi zorunlu bağkurlu olanlar için%29,5%34,50
İsteğe bağlı bağkurİndirim yok%32
Bağkur prim hesaplama tablosu

01.10.2008 tarihinden önce basamak uygulaması olduğundan bu tarihten önce basamağa göre uygulanan prim tutarlarına yıllara göre bağkur primleri sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bağkur prim düzenli ödeme indirimi

Bağkurda isteğe bağlı bağkur haricindekiler primlerini düzenli ödediklerinde 5 puanlık prim indiriminden yararlanırlar. Prim ödemelerini düzenli yapan ve geçmişe ait prim borcu olmayan bağkurlu için prim ödeme oranı brüt asgari ücretin %29,5’i iken prim indiriminden yararlanma için gereken şartları sağlayamayanlar için prim ödeme oranı %34,5’tir.

Bağkur ücretleri

Brüt asgari ücret üzerinden güncel bağkur prim tablosu en düşük ve en yüksek tutarları içerecek şekilde aşağıda paylaşılmıştır.

Kapsam5 Puanlık indirimli aylık en düşük primİndirimsiz aylık en düşük prim
Tarım/çiftçi bağkuru5.900,00 TL6.900,00 TL
Esnaf/Şirket ortağı/Muhtar/Jokey/Avukat5.900,00 TL6.900,00 TL
İsteğe bağlı bağkurİndirim yok6.416,00 TL

Bağkur 1. basamak primi ne kadar?

Yukarıda da belirttiğim gibi Bağkur basamak listesi uygulaması 2008/10. aydan sonra kaldırılmıştır. Yukarıdaki tabloda en düşük prim tutarları verilmiştir. Siz bu tutarları dilerseniz 7,5 katına kadar yükseltebilirsiniz. E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-4B(Bağkur)Günlük Kazanç Beyanı Girişi menüsünden dilerseniz kazanç beyanı girerek aylık primlerinizi yükseltebilirsiniz.

Bağkur 1. basamak nedir?

Bağkurda 2008/10. aydan önce basamak uygulaması varken 1. basamak en düşük prim ödenen ilk basamaktı. Zamanla basamak yükselmekte, ödenen prim tutarı artmakta ve bu da emekli maaşına olumlu olarak yansımaktaydı.

1/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın