Kimler Bağkurlu Olmak Zorunda

0

Kimler bağkurlu olmak zorunda ? Yürürlükteki Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre kimlerin sigortalı olacağı, kimlerin zorunlu olarak bağkurlu olacağı, kimlerin olmayacağı konuları açık olarak belirtilmiştir. Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar Kanunda 4b sigortalısı olarak adlandırılmaktadır.

Bu yazımızda kimlerin kanunen zorunlu Bağ-Kur’lu olacağı, kimlerin bağkurdan muaf olacağı hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Yazımıza geçmeden önce aylık güncel bağkur primleri için https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kimler zorunlu bağkurlu sayılır ?

Aşağıda belirtilen kişilerin zorunlu olarak 4b diğer adı ile Bağ-Kur kapsamında sigortalı olmaları zorunludur.

Şirket ortakları bağ kur’lu olmak zorunda mı ?

Bazı şirketler dışındakilerin zorunlu olarak bağkurlu olmaları gerekiyor. 5510 Sayılı Kanunun 4b bendi kapsamında zorunlu olarak sigortalı olmaları gereken şirket ortaklarını herbir şirket türü için ayrı başlıklar altında vermek daha doğru olacaktır. Kısaca zorunlu olarak bağkur ödemesi gereken şirket ortaklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Anonim şirketlerin yönetim üyesi olan ortakları,
  • Limited şirketlerin tüm ortakları,
  • Kollektif şirketlerin tüm ortakları,
  • Adi komandit şirketlerin tüm komandite ve komanditer ortakları,
  • Donatma iştiraki tüm ortakları,
  • Komandit şirketlerin komandite ortakları.

Anonim şirket ortağı bağ kur’lu olmak zorunda mı ?

Anonim şirketlerinde sadece yönetim kurulu üyesi olan ortaklar zorunlu olarak bağkurlu sayılır. Anonim şirketlerin yönetim kurulu olmayan üyeleri zorunlu bağkurlu sayılmaz. Bu kişilerin ortak oldukları şirketlerinde 4a diğer adı ile SSK kapsamında bildirilmelerinde de bir sakınca bulunmamaktadır.

Aş yönetim kurulu üyelerinin sgk bildirimini ticaret sicil gazetesi, sicil tasdiknamesi ve kimlik fotokopileri ile bağlı olduğunuz SGK’ya yapabilirsiniz. Zaten sicil müdürlükleri otomatik olarak bildirmekte ama sizin de bildirmenizde fayda var.

Limited şirket ortağı bağ kur’lu olmak zorunda mı ?

Limited şirket ortaklarının zorunlu olarak bağkurlu olması gerekmektedir. Bu kişiler 5510/4/1-B kapsamında zorunlu olarak sigortalı olması gereken kişilerin arasında sayılmışlardır.

Şirket ortağı başka şirkette sigortalı olabilir mi ?

4a kapsamında sigortalı çalışırken aynı zamanda şirket ortağı da olabilirsiniz. Kendi işyeriniz olmadığı ve fiili olarak çalıştığınız sürece şirket ortaklığınız/vergi kaydınız v.s. devam ederken ssk kapsamında çalışmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Tam tersi durumda da aynı şey geçerli. Yani şirket ortaklığınız devam ederken başka bir işyerinde sigortalı çalışmanıza engel bir durum yok.Bu konuda ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/sigortali-calisan-vergi-mukellefi-olabilir-mi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şirket ortağı kendi şirketinde sigortalı olabilir mi ?

Yukarıda zorunlu olarak bağkurlu olması gereken şirket ortakları dışındaki tüm durumlarda şirkette 4a ssk kapsamında çalışmanızda bir engel yol. Örneğin anonim şirketlerin yönetim kurulu olmayan üyeleleri ortak oldukları şirketlerinde sigortalı çalışabilirler. Ancak limited şirket ortağının kendi şirketinde çalışması mümkün değildir.

Dışarıdan şirket müdürü sigortalı olmak zorunda mı ?

Eğer limited şirketine müdür olarak atanan kişi aynı zamanda şirketin ortaklarından birisi ise bağkurlu olması gerekiyor. Ancak şirketle herhangi bir bağı olmayan yani hissesi olmayan ve dışarıdan atama yolu ile şirkette müdürlük görevi yapan kişilerin 4a ssk kapsamında sigortalılığının sağlanması gerekiyor.

Limited şirket müdürlerinin sigortalılığı

Yukarıda da belirtildiği üzere limited şirketin ortağı aynı zamanda Müdür ise zaten 4b bağkur kapsamında zorunlu sigortalıdır. Ancak dışarıdan hizmet sözleşmesine dayalı olarak çalıştırılmakta ise bu durumda ssk yani 4a kapsamında sigortalanması gerekiyor.

Emekli limited şirket ortaklarının sigortalılığı

Emekli şirket ortaklarının herhangi bir kapsamda sigortalı olma zorunluluğu bulunmamakta. Ayrıca emekli maaşlarından kesilen Sosyal Güvenlik Primi Destekleme primi uygulamasına son verildiğinden limited şirketi ortağı olan emeklinin maaşından ayrıca bir kesinti de yapılmamakta.

Bağkur hakkındaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.