Çiftçi Bağkur Primi Ne Kadar 2024

Çiftçi bağkur primi ne kadar konusunda araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Çiftçi bağkuru, adından da anlaşılacağı üzere tarımsal faaliyetle uğraşanların zorunlu olarak dahil oldukları 4/b yani eski adı ile bağkur sigorta koludur. Çiftçi bağkuru primi brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanır. İçeriğin devamında tarım bağkuru aylık primi ne kadar konusunda güncel primler paylaşılacaktır. Eğer önceki yıllarında prim tutarlarına da ihtiyacınız varsa bu durumda yıllara göre bağkur primleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım bağkur primi ne kadar?

En düşük çiftçi bağkuru primleri 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle brüt asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanmaktadır.

  • Prim borcu olmayan ve prim ödemelerini düzenli yapanlar 5 puanlık indirimden yararlanmakta ve brüt asgari ücret üzerinden %29,5 oranında aylık en düşük prim ödemesini yapmaktadır.
  • Geçmiş döneme ait prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli yapmayanlar ise brüt asgari ücret tutarının %34,5’i üzerinden prim ödemesi yapmaktadırlar.

Bu oranlar doğrultusunda 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren en düşük aylık indirimli ve indirimsiz tarım bağkur sigortası primi tutarları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir;

5 Puanlık indirimli aylık en düşük 4/b tarım bağkuru prim5.900,00 TL
İndirimsiz aylık en düşük çiftçi bağkur primi6.900,00 TL
5 Puanlık indirimli aylık en yüksek prim 44.255,53 TL
İndirimsiz aylık en yüksek prim51.756,00 TL
4b tarım Bağkur primi ne kadar tablosu

Esnaf, şirket ortağı, isteğe bağlı sigorta kapsamındakiler için aylık güncel bağkur prim tutarları için bağkur primleri ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım bağ-kur prim gün sayısı

Bağkurda 5400 günden kısmi emeklilik, 9000 günden normal emeklilik olmak üzere iki ayrı yaşlılık aylığı kapsamı vardır. 08 Eylül 1999 tarihinden önce başlangıcı olan kadınlarda normal emeklilik için istenen gün sayısı 7200’dür. 08 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde girişi olup 7200 günü tamamlayan kadınlar ile 9000 günü tamamlayan erkekler yaş şartı olmadan emekli olabilmektedir. Bu tarih sonrası girişlerde normal emeklilik ile 5400 günden emeklilik şartları için çiftçi bağkuru emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çiftçi bağkurundan ne kadar emekli maaşı alırım?

Emekli maaşı çeşitli faktörlere göre farklılık gösterebilmektedir. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle en düşük emekli maaşı 10.000 TL olarak belirlenecektir. Buna göre bu tarihten sonra emekli olacak ya da mevcut emekliye ödenecek en düşük emekli maaşı tutarı 10.000,00 TL olacaktır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın