Dil Tazminatı Ne Kadar 2024 & Zamlı ve Güncel

Dil tazminatı ne kadar? Devlet memurlarına yabancı dil seviyesi konusunda kanunen belirlenen puan şartını sağlamaları ve bunu belgelemeleri şartı ile tazminat ödenmektedir. Yabancı dil tazminatı olarak adlandırılan bu tazminat ile ilgili düzenlemeler 375 Sayılı Kanun Hükmünde kararnamede yer almaktadır. Bu yazımızda dil tazminatının kimlere ödendiği, şartları ve güncel tutarları konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Dil tazminatı nedir ?

Yabancı dil tazminatı Kamuda kadrolu olarak 4c yani emekli sandığı kapsamındaki memurlar ile belirlenen diğer personele ödenen tazminat türlerinden birisidir. Maaşa ilave olarak ödenen ek ödemeler arasında yer alır. Dil tazminatı ödenmesindeki temel amaç daha kalifiye elaman yetiştirmek ve çalışanları dil öğrenmeye teşvik etmektir. Bu doğrultuda dil seviyesi ne kadar yüksek olursa o tazminat tutarı da o kadar yüksek olmaktadır.

Yabancı dil tazminatı kimlere ödenir ?

Yabancı dil tazminatı ilave ek ödemesi konusunda düzenleme 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ikinci maddesinden ve bu maddeye bağlı yayımlanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında yabancı dil tazminatı yönetmeliğinde yer almaktadır. İlgili kararname ve yönetmelik kapsamında dil tazminatı ödemesi yapılabilenler şunlardır;

 • 657 Sayılı Kanuna tabi aylık alanlar,
 • 926 S.K. kapsamında aylık alan TSK personeli,
 • 3269 S.K kapsamında aylık alanlar,
 • 3466 S. Uzman Jandarma Kanunu kapsamında aylık alanlar,
 • 2802 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu kapsamında aylık alanlar,
 • 2914 S.K. kapsamında aylık alanlar.

Memur dil tazminatı seviye ve göstergeler

Yabancı dil tazminatında yabancı dil seviyesi ve isabet eden göstergeler Kurumun personelin yabancı dilinden faydalanıp faydalanmadığına göre farklılık göstermektedir. Buna göre eğer Kurum çalışanın yabancı dil bilgisinden yararlanmıyorsa seviyelere göre göstergeler aşağıdaki gibi olacaktır;

SeviyeGösterge
A750
B500
C250

Eğer kurum çalıştırdığı personelin yabancı dil bilgisinden yararlanıyorsa seviye ve göstergeler şu şekilde olacaktır;

SeviyeGösterge
A1 (96-100 puan)1200
A2 (90-95 puan)900
B600
C300
Dil tazminatı seviyeleri tablosu

Puana göre yabancı dil seviyeleri şu şekilde belirlenmektedir;

 • 90-100 arası puan A seviye,
 • 80-89 arası B seviye,
 • 70-79 arası ise C seviye olarak tanımlanmaktadır.

Dil tazminatı nasıl alınır, şartları nelerdir ?

Yabancı dil tazminatından yararlanabilmek için en az C seviyesinde puan almanız ve bunu belgelemeniz gerekmektedir. Geçerliliği olan sınavlar şunlardır: YDS, YÖKDİL, İELTS, TOEFL ya da GOETHE. Bu sınavların birisinden en az 70 puan ve üzerinde puan almanız ve sonrasında sınav sonuç belgeniz ile birlikte Kurumunuza başvurmanız gerekmektedir.

Yabancı dil tazminatı ne kadar 2024

2024 yılı için dil seviyesi ve personelin durumuna göre yabancı dil tazminat tutarları ve dil tazminatı hesaplama tablosu aşağıdaki gibi olacaktır;

Yabancı dil tazminatı tutarı (TL)A seviyesiB seviyesiC seviyesi
Normal çalışan616,00 TL396,00196,00
Eğer Kurum personelin yabancı dil bilgisinden yararlanıyorsaA1- 960,00
A2- 716,00
480,00240 TL

Öğretmen dil tazminatı 2024 ne kadar?

Öğretmenlerin yabancı dil seviyelerine göre alabilecekleri aylık dil tazminatı yukarıda belirtilen tutarlarda olacaktır.

Dil tazminatı kaç yıl geçerlidir ?

Tazminatın geçerlilik süresi 5 yıldır. 5’inci yıl sonunda bir alt seviyeye düşürülür.

 • Eğer C seviyesi ise 5’inci yıl sonunda yeniden sınava girilerek en az C seviyesi sonuç alınamazsa Yds dil tazminatı kesilir.
 • Eğer A seviyesi ise 5 yıl sonunda yeni sınava girilmese bile B seviyesine düşürülür ve 5 yıl daha devam eder. 5 yıl sonra tekrar C seviyesine indirilir ve totalde 15 yıl tazminat ödemesi alınır.
 • Eğer B seviyesi ise 5 yıl yararlanılır. 5 yılın sonunda aynı sonuç ile bir seviye düşürülür ve C seviyesine indirilir. 5 yıl daha yararlanır. Bu şekilde 10 yıl yararlanılmış olur.

Geriye dönük yabancı dil tazminatı ödenir mi ?

Yabancı dil tazminatı geriye dönük olarak ödenmiyor. Sınav sonucu eski bile olsa dilekçe ile talep tarihinden itibaren tazminat almaya başlarsınız. Geriye dönük olarak tazminat ödenmesi söz konusu değildir. Geçerlilik süresi ise sınav sonucundan itibaren 5 yıldır.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Dil tazminatı 2024 kaç yıl geçerli?

Diz tazminatının geçerlilik süresi 5 yıldır.

Öğretmen dil tazminatı nedir?

Dil tazminatı 657 sayılı Kanun kapsamında devlet memurlarına yabancı dil seviyesini belgelemeleri durumunda ödenen bir tazminat türüdür.

Dil tazminatı her aylık mı yıllık mı?

Dil seviyesi ve belirlenen gösterge rakamları üzerinden hesaplanan dil tazminatı her ay maaşa ilave olarak ödenmektedir.

4.5/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Dil Tazminatı Ne Kadar 2024 & Zamlı ve Güncel” üzerine 4 yorum
 1. Merhaba,

  Ben yurtdisindan geliyorum, bu konulara pek hakim degilim. Bir kac tane sorum olacak, yardimci olursaniz cok memnun kalirim…

  1. SORU: A1 = 1200 aylik mi oluyor?

  2. SORU: (INGILIZCE Cagri Merkezi Musteri Temsilcisi) icin, bazi isverenler farkli ucret sunuyor. Ortalama bu pozisyon da calisan bir kimse, aylik ne kadar almali yasal olarak? Maalesef cogu isveren hem 8 saatin uzerin de calistiriyor hemde az maas sunuyor diye dusunuyorum.

  Yanıtla
  • Merhaba. 1- 1200 gösterge rakamı. Aylık alabileceğiniz tutar değil. Tablodan seviyenize göre alabileceğiniz tutarı öğrenebilirsiniz.
   2-Belirtilen tazminat tutarları Kamuda memur kadrosunda çalışanlar için. Özel sektör için değil.

   Yanıtla
Yorum yapın