Emeklilik Borçlanma Kredisi 2024 & Kredi ile Emeklilik

Emeklilik borçlanma kredisi hizmet borçlanması için anlaşmalı  bankalardan bağlanan emekli maaşından kesilmek sureti ile tahsil edilen bir kredi türüdür. Emeklilik borçlanması kredisi verilip verilemeyeceği konusu özellikle emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış ancak prim eksiği olup emekli olamayanlar tarafından merak edilmektedir.

Yurtdışı borçlanma, askerlik borçlanması ve doğum borçlanması başvurusu yapacaklar da bankaların kredi verip vermediği konusunu merak etmekteler. Bu yazımızda emekli olmak için kredi nasıl alınır, kimlere verilir askerlik borçlanması kredisi veren bankalar hangileri,  Ziraat Bankası emekli olmak için kredi veriyor mu gibi emekli olacaklara kredi konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Emeklilik borçlanma kredisi nasıl alınır ?

Emeklilik borçlanma kredisinden yararlanabilmek için emeklilikte gerekli olan yaş şartını tamamlamış ve prim borcundan dolayı emekli olamıyor olmak gerekiyor. Örneğin bağkurda 2018/Haziran öncesi, 2015/Nisan öncesi ve 2008/04 öncesi prim borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu. İşte bağkurda yaşı tamamlamış ancak primi yetersiz olduğu için bu süreleri borçlanması gerekenlere bazı koşullarda bankalar tarafından kredi sağlanabilmişti.

Faiz oranlarının yüksek olması ve bağlanan emekli maaşlarının düşük olması nedeni ile çoğu banka bu krediye yanaşmıyor. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olunması halinde alınacak emekli maaşı ve borçlanma tutarlarını gösterir bir yazı alınması ve bu yazı ile bankalardan teklif alınması gerekmektedir. Bankalara başvuruya istinaden banka uygun görürse krediyi tahsis eder ve emekli maaşından kesere.

Emeklilik kredisi veren bankalar 2024

Geçtiğimiz yıl yapılandırma zamanında Ziraat Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında emeklilik borçlanma kredisine ilişkin protokol imzalanmış ve emekliliği hak edip prim borcundan dolayı aylık bağlanamayanlara kredi tahsis edilerek emekli olmaları sağlanmış ve bağlanan emekli maaşı da krediye aktarılmıştı.

Şu anda aktif bir yapılandırma kanunu yok ve dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir banka arasında imzalanmış bir emeklilik kredisi de bulunmuyor. Bu yüzden kredi için yukarıda belirttiğimiz yolu takip ederek kendi imkanlarınız ile bankalardan teklif alabilirsiniz. Emeklilik kredisi teklifi yapılabilecek başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Deniz Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • TEB.

SSK emekli olmak için kredi veren bankalar 2024

SSK kapsamında emekli aylığı alabilmek için ilk sigorta başlangıç tarihine göre prim günü ve yaş şartının sağlanması gerekmektedir. Halk arasında bu konu hakkında yanlış bilinen bazı durumlar mevcuttur. Boşta geçen sürelerin borçlanılması ve sigorta kapsamında saydırılması ya da kredi ile emekli olunması gibi bir durum söz konusu değildir.

Kanunda borçlanılabilecek süreler kesin olarak belirtilmiştir. Bu süreler askerlik süreleri, kadınlar için doğumdan sonraki süreler, yurtdışındaki çalışma ve ya ev hanımlığı süreleri olarak özetlenebilir. SSK’dan emekli olacaklara bu tür borçlanmaları yapmaları ve borçlanma tebliği SGK’dan geldikten sonra yukarıda belirtilen yolları izlemeleri kaydı ile belli şartlarda kredi verilebiliyor. Yine yukarıda da değindiğimiz gibi SGK ile aktif kredi protokolü imzalamış bir banka yok. Kredi başvurusunu kendi imkanlarınız ile yapmanız gerekiyor.

Doğum borçlanması kredisi veren bankalar 2024

Bildiğiniz gibi kadın sigortalıların ilk defa SGK tescil tarihinden itibaren doğan üç çocuğa kadar doğum borçlanması yapma ve toplamda da 2160 güne kadar prim borçlanması yapma hakkı bulunuyor. Doğum borçlanması için başvuru yapanların merak ettikleri konuların başında bu borçları taksitle ödeyip ödeyemeyecekleri ya da borçlanma için kredi verilip verilmeyeceği.

Borçlanma başvurusunun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tebliğ edilen borç yazısı alındıktan sonra borcun peşin olarak ve tek seferde ödenmesi gerekmektedir. Yani SGK tarafından taksitlendirme yapılamamaktadır. Bu süreçte kişi yazı ile çalıştığı bankalardan birisine ya da yukarıda belirtilen bankalardan birisine kredi başvurusu yapabilecektir. Kredi başvurusu banka tarafından değerlendirilecek ve verip verilemeyeceği konusunda nihai bir karara ulaşılacaktır. Kredi veren başlıca banka listesi yukarıda verilmiştir. Güncel doğum borçlanması tutarları, borçlanma başvurusunda izlenecek yol ve gerekli evraklar için hemen doğum borçlanması hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Halkbank doğum borçlanması Kredisi

Halkbank doğum borçlanması kredisi için bankaya başvurabilirsiniz. Bu kapsamda özellikle oluşturulan bir paketleri yok ancak Halk Bankası müşterisi iseniz size özel oranlarla ihtiyaç kredisi imkanı sunabileceklerdir.

Yurtdışı borçlanma kredisi veren bankalar 2024

Yurtdışında Türkiye ile uzun vade yani emeklilik sözleşmesi imzalamış ülkelerde ikamet eden ya da çalışan Türk vatandaşlarının bu süreleri Türkiye’de borçlanarak emekli olma hakları bulunmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yurtdışı hizmet borçlanması için aktif olarak kredi anlaşması yaptığı emeklilik için kredi veren bankalar bulunmuyor.

Yurtdışı borçlanma başvurusunun ardından SGK tarafından borçlanma tutarını gösterir yazı tebliğ edilir ve kişiye ödeme yapması için 3 aylık süre verilir. Bu süre içerisinde kişilerin çıkartılan borç tutarını peşin olarak ve tek seferde ödemesi istenir. 3 ay içerisinde ödenmediği takdirde borçlandırma işlemi iptal edilir.

Yurtdışı borçlanma yazısı tebliğ alındıktan sonra yukarıda belirtilen bankalardan kredi için teklif alınabilir. Ancak hali hazırda Türkiye’de ikamet etmeyen, kayıtlı işyeri ya da kazancı olmayanlara Türkiye’den kredi tahsis edilmesi biraz zor. Yurtdışı borçlanması güncel tutarlar, gerekli evraklar ve tüm detaylar için hemen yurtdışı borçlanma ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması için kredi veren bankalar 2024

Erkekler er ya da erbaş olarak geçen süreler ile yedek subaylık okulu hazırlık sürelerini borçlanarak hizmetten saydırabilmekte. Askerlik borçlanması kredisi için SGK’nın anlaşmaya vardığı yani aktif askerlik borçlanmasına kredi veren bankalar bulunmuyor. Sgk askerlik borçlanması kredisi anlaşmalı banka olmadığından kredinin kendi çalıştığınız bankalardan birisinden ya da yukarıda belirtilen kredi verebilen bankalardan alınması gerekiyor.

Askerlik borçlanması için SGK tarafından yazı gönderildikten sonra ödemenin en geç 1 ay içerisinde peşin yapılması gerekli. Borçlanma için taksitlendirme yapılmıyor. Bu yazı ile birlikte bankalara başvuru yaparak kredi talebinde bulunabilirsiniz. Askerlik borçlanması güncel tutarlar, başvuruda izlenecek yol ve başvuruda gerekli tüm evraklar için hemen askerlik borçlanması ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası emeklilik kredisi başvurusu 2024

Mevcut durumda Ziraat Bankası tarafından emeklilik kredisi verilmiyor. Ancak yeniden yapılandırma ve SGK affı düzenlemesi çıkarsa;

 • Bağkurda yeniden yapılandırılan borçlara,
 • İhya borçlarına,
 • Diğer borçlanmalara kredi verilebilmekte.

Yeniden yapılandırma yasası çıktığında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödeme listesi ve emekli olmak için ödenmesi gereken borç dökümünü alarak Ziraat Bankası’na başvurabilir ve emekli olabilirsiniz.

Ziraat bankası askerlik borçlanması için kredi veriyor mu 2024

Yapılandırma ve SGK affı zamanında kredi ile emeklilik konusunda en önemli bankalardan birisi Ziraat Bankası olmaktadır. Askerlik borçlanması, yapılandırma borçlanmasının kredi ile ödenmesi ve diğer borçlanmalar için genellikle SGK affı zamanlarında Ziraat Bankası tarafından kredi imkanı sağlanmakta. Ancak yapılandırma olmayan zamanlarda Ziraat Bankası tarafından böyle bir imkan sağlanmamakta.

Bu durumda yapmanız gereken mevcut faiz oranları üzerinden ihtiyaç kredisi çekerek borçlanma ve diğer prim ücretlerini ödemek olacaktır. Askerlik borçlanması banka kredisi ile ödeyecekseniz Ziraat Bankası güncel kredi faiz oranlarına Ziraat Bankası Kredi Hesaplama sayfasından ulaşabilirsiniz.

Prim borcu olanlara emeklilik kredisi 2024

Prim borcu olanlara emeklilik kredisi veren bankalar arasında Deniz Bank öne çıkmaktadır. Deniz Bank emekli olmak isteyen kredi sayfasından kredi koşullarına göz atabilirsiniz. Deniz Bank harici devlet bankaları genellikle SGK affı dönemlerinde kredi imkanı sağlamaktadır.

Emekli olmak için kredi hesaplama

Emekli olmak için kredi hesaplama işlemini bankaların kredi hesaplama sayfaları aracılığı ile yapabilirsiniz. Bankalar güncel olarak senelik %1,6-2 oranları ile emeklilik kredisi imkanı sağlamaktadır.

Prim borçlanarak emekli olunur mu?

Kanunen belirlenen süreler harici boşta geçen süreler borçlanılamaz. Askerlik, doğum borçlanması, yurtdışı hizmet borçlanması başlıca borçlanma türleridir.

Emekli olmak için hangi banka kredi verir?

Deniz Bank emekli olacaklara kredi veren bankalar arasında ön sıradadır. Bunun haricinde devlet bankaları da yapılandırma zamanlarında kredi imkanı sağlayabilmektedir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emeklilik Borçlanma Kredisi 2024 & Kredi ile Emeklilik” üzerine 28 yorum
 1. Merhaba,
  İsmim Bülent Yalçın,
  10.01.1974 Doğumluyum(E).İlk SSK işe giriş tarihi 02.05.1992.
  2003 yılına kadar 1956 günüm var, askerliğimi Şubat 1994 ile Ağustos 1995 arasında yaptım.2003 yılından beri yurtdışında çalışıyorum.Ne zaman emekli olabilirim ve EYT ilgili nasıl bir yol izlemeliyim?
  Cevap verirseniz çok sevinirim.Teşekkürler

  Yanıtla
   • Merhaba,
    Neden 9000 gün dediniz anlamadım,1974 doğumluyum,SSK girişim 05/1992,2000 ‘e yakın Türkiye’de ödenmiş günüm var.Askerliğimi yaptım,borçlanabilirim(550 gün),artı EYT ile ilgili hiç birşey yazmamışsınız!!!!Gerçekten öylesine cevap vermişsiniz gibi geldi bana.
    İyi çalışmalar.

    Yanıtla
 2. Merhaba başlangıç tarihi 01.09.1987.de hizmete başlama tarihim 17.07.1995.te.şu an 5139 günüm var yaşım 49 25.yılım dolu eyete yasasından yararlanarak emekli olma şansım varmı ne yapmam gerekir

  Yanıtla
 3. Merhaba,

  7640 günüm var. Normalde EYT ‘den yararlanıyorum. 1992-1993 yılında 15 ay askerlik yaptım. Bu süreyi borçlanırsam emekli maaşım da artış olur mu? Bu borçlanma miktarı hangi tarihi baz almalı? Asgari ücret üstünden 1992 mi yoksa 2022 mi?

  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 4. Merhaba 1974 doğumluyum SSK girişini askerlikten sonra yani 21 01 2001 tarihinde yaptım SSK gün sayım 3800 18 ay askerlik yaptım askerlik borçlanması yapsam ne zaman emekli olabilirim tesekkurler

  Yanıtla
 5. Doğum Tarihim :16 Şubat 1970
  İşe giriş tarihi:15 Şubat 1990
  Ödenmiş prim gün sayısı :1928
  İlki 1993
  İkincisi 1999 doğumlu 2 oğlum var
  3600 günle emekli olabilirmiyim
  Olabilirsem kaç yaşında olabilirim
  Kolay gelsin teşekkürler

  Yanıtla
 6. Merhabalar…
  08.01.1971 doğumluyum,
  Sigorta başlangıç tarihim; 01.07.1990
  Ödenmiş prim günüm; 2766 gün – 4A
  Doğumum yok.

  Acaba emeklilik kredisi ile 3600’den emekli olabilir miyim?

  İyi çalışmalar dilerim…

  Yanıtla
 7. ömerbey eşim 1971dogumlu işe giriş 1989 3200 ssk var 570 gunde bagkurumuz 850 gunde sılınen bahkurumuz ıkı oglumuz var nasıl emekli ederız tşklr ilgınize

  Yanıtla
 8. merhaba 01 /06/1984 bağkur tescilim var 150 gün prim ödenmiş 2008 yılında borcum 42000 liraydı 23yıl 8ay olarak buna göre 2009 yılında 9000gün dolmuş oluyor emekli olma ihtimalim nedir.1960 doğumluyum.teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın