Grafik Tasarım Maaş 2024 & Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Grafik tasarım maaş konusunda araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Özellikle E-Ticaret ve online satıştaki potansiyelin gün geçtikçe daha çok artması ve şirketlerin artık webe daha fazla önem göstermesi ile birlikte grafik tasarımcılara olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu yazımızda grafik tasarım maaşı ne kadar konusunda bilgi verilecektir. Grafiker maaşı güncel tutarlarına geçmeden önce kısaca grafiker nasıl olunur ve bu alandakiler tam olarak ne iş yapar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Grafiker nasıl olunur?

Grafiker nasıl olunur sorusunun cevabı oldukça basit. Önlisans ya da lisansta Grafik eğitimi veren bölümlerden mezun olmak yeterlidir. Ancak iyi bir grafik tasarımcısı olmak için illa ki üniversitede okumanız gerekiyor. Eğer memur olmak gibi bir amacınız yoksa üniversite okumadan da iyi bir grafiker olabilir ve çok ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Ancak Kurumsal firmalarda ya da yurtdışında çalışmak gibi bir amacınız varsa tabi ki iyi bir üniversite bitirmek her zaman için artı puan sağlayacaktır.

Grafik tasarımcı ne iş yapar?

Grafik tasarımcının genellikle yaptığı işler ve bu işleri yaparken yapması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Grafik tasarımcılar genel olarak web siteleri, afişler, posterler, dergiler, bilgisayar oyunları, ürün ambalaj ve katalogları, Kurumsal kimlik gibi faaliyetler için tasarımlar hazırlar.
  • Grafiker, satıcı tarafından müşteriye ulaştırılmak istenen mesajı tasarıma dönüştüren kişi olarak tanımlanabilir.
  • İyi bir grafik tasarımcı öncelikle tasarımın vereceği mesaja odaklanmalıdır.
  • Grafiker, talebe göre eskizler oluşturarak müşterilere sunar. Oluşturulan taslak tasarımlar ile ilgili müşteriler tarafından talep edilen değişiklikleri uygulamakla yükümlüdür.
  • Grafiker, web siteleri için konsept ve tasarımlar oluşturur.
  • Formatlar, baskılar, zaman çizelgeleri ve benzeri tasarımlar için danışmanlık yaparlar.
  • Tasarımlarını yaparken son trendleri kullanır ve tasarımlarını bunlara göre şekillendirir.

Grafik tasarım ne kadar kazanır?

Grafiker kaç para alır sorusunun cevabı işletmeden işletmeye, tecrübeye, çalışılan ülkeye ve daha birçok kritere göre farklılık gösterir. Özel sektörde çalışma alanı geniş olan bu meslek gurubunda kendi adına çalışan da birçok kişi vardır. Bu nedenle net bir maaş belirtmek zordur. Aşağıdaki tabloda grafik tasarım uzmanı maaşı özel sektör ve devlet için ayrı ayrı verilmiştir. Ayrıca içeriğinde devamında ayrı başlıklar halinde maaşlar tekrar ele alınacaktır. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle ortalama ve güncel maaşlar aşağıdaki gibi olacaktır;

 Ortalama
Özel sektörde grafik tasarım maaşı18.000-20.000 TL
Kendi adına çalışan aylık ortalama gelir20.000-25.000 TL
Grafiker memur maaşları32.000-33.000 TL

Devlette grafiker maaşları

Devlette grafiker maaşları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamındaki kademe ve derece esas alınarak hesap edilir. Kamuda çeşitli alanlarda çalışma imkanı bulabilen grafikerlerin ortalama devlet güncel maaşları net 32.000-33.000 TL civarındadır. Bu başlangıç maaşıdır. Evli ve çocuklular için ortalama maaşlar 35.000 TL net civarındadır.

4 yıllık Grafik tasarım bölümü Maaşları

Özel sektörde başlangıç olarak ortalama maaşlar 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle 18.000-20.000 TL aralığındadır. Devlete memur olarak başlayacaklar teknik kadroda başladıkları için ortalama maaşları 24.000-26.000 TL aralığında olmaktadır.

2 yıllık grafik tasarım bölümü maaşları

2 yıllık web grafik tasarım maaşı çalışılan yere göre değişir. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle devlette ortalama maaşlar 32.000-33.000 TL iken, özel sektörde başlangıç maaşları genellikle asgari ücretin net tutarı civarında olmaktadır. Özel sektör başlangıç 2 yıllık Grafik tasarım maaşları güncel ve net olarak ortalama 18.000-20.000 TL aralığında olmaktadır. Freelancer olarak çalışan grafik tasarımcının aylık geliri ise kendisine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Yurt dışında grafik tasarım maaşları

Yurtdışında grafik tasarım maaşları çalışılan ülkeye ve tasarımcıya göre farklılık gösterir. Avrupa’da ortalama maaşlar genellikle aylık 2500-3000 euro aralığında ödenmektedir.

Amerika grafik tasarım maaşları

Amerika grafik tasarım maaşları yıllık ortalama 60000-70000 dolar aralığındadır. Eğer tasarımcı kurumsal bir firmada çalışıyorsa daha yüksek maaşlar alabilmektedir.

Grafik tasarım stajyer maaşı

Grafik tasarım stajyer maaşı net asgari ücretin %30’undan az olmayacak şekilde ödenmektedir. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle güncel ve en düşük stajyer maaşı şu an 5.100,00 TL olarak ödenmektedir.

Freelance grafik tasarımcı ne kadar kazanır?

Freelance olarak tasarım işi yapanlar özellikle freelance webmaster forumlarından aldıkları işlerle iyi paralar kazanabilmektedir. Yaptığınız işin kalitesi, referanslarınız aylık kazancınızı etkiler. Ne kadar kazanabileceğiniz size bağlıdır. Ayda 5000 TL kazanan da var 30000 TL kazanan da.

Almanya Grafik Tasarım maaşları

Almanya’da özel işletmelerde iş imkanı olan grafikerlerin ortalama aylık gelirleri 2500-3000 euro aralığında değişmektedir.

Grafik tasarım meslekleri ve maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aşağıda başlıkları verilen bazı yazılar da ilginizi çekebilir;

4 yıllık grafik tasarım ne iş yapar?

İş alanı oldukça geniştir. Özellikle özel sektörde reklam firmalarında, SEO ajanslarında, çizgi film atölyelerinde ve benzeri yerlerde grafik tasarım, logo tasarım gibi tasarım işleri yaparlar.

Grafik tasarım geleceği var mı?

Bana sorarsanız grafik tasarımcılara olan ihtiyaç her geçen gün artmakta. Dijitalleşmenin artması ile birlikte gelecekte bu meslektekilere olan ihtiyaç artarak devam edecektir.

2 yıllık grafik tasarım bölümü mezunu ne iş yapar?

Reklam ajansları, tanıtım şirketleri, çizgi film atölyelerinde grafik tasarım işleri yaparlar.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın