İkiz Bebek Yardımı 2024 & Şartlar, Nasıl Alınır?

İkiz bebek yardımı çoğul doğum halinde Türk vatandaşı olan anneye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen bir yardımdır. Aynı zamanda sigortalı olan anne ve babaya çoğul gebelik yardımına ilave olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da doğum emzirme yardımı ve analık parası ödenmektedir.  Bu yazımızda çoğul gebelik yardımı şartları, devletin ikiz bebek yardımına başvurunun nasıl ve nereye yapılacağı, kısaca ikiz doğumda devlet yardımı hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

İkiz bebeklere devlet yardımından yararlanma şartları nelerdir ?

İkiz bebeklere devlet desteği şartları şunlardır;

 • Çocukların Türk vatandaşı olması,
 • Hane halkı kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ü altında olması. 2024 yılı için güncel tutara asgari ücretin 1/3’ü ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Başvuru sahibinin 0-24 ay arası ikiz, üçüz ya da dördüz çocuk sahibi olması aranan temel şartlardandır.

Çoğul doğum devlet yardımı diğer adı ile ikiz çocuk yardım parasına başvuran kişilerin birlikte yaşadığı hanede;

 • Sigortalı çalışan ya da sosyal güvencesi olan birey olması,
 • Hanede sosyal yardım, engelli yardımı ya da evde bakım maaşı alan olması maaş bağlanmasına engel değildir.

İkiz çocuğu olana devlet yardımı başvurusu nasıl yapılır ?

Çoklu doğum yardımı başvurusu;

 • ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.
 • Başvuru sırasında sadece kimlik istenir. Kimlik haricinde bir evrak istenmez.
 • Başvurunun anne tarafından bizzat yapılması gerekmektedir.
 • Annenin olmaması durumunda baba, babanın da olmaması durumunda aynı hanede yaşayan ve 18 yaşını tamamlamış bireyler de başvuruyu tamamlayabilmektedir.
 • Eğer anne ve baba ayrı ise çocuğun vasisi tarafından başvuru yapılması gerekmektedir.

İkiz gebelikte devlet yardımı ne kadar ?

ikiz çocuğa devlet yardımı tutarı her bir çocuk için 2024 yılında 400 TL’ dir. Üçüz, dördüz olması durumunda her bir çocuk için 400 TL ödeme yapılır. Örneğin üçüz çocukları olan ailelere aylık 1200 TL tutarında çoklu doğum yardımı yapılır.

İkiz çocuk yardımı aylık toplam 800,00 TL
Üçüz çocuk yardımı aylık toplam1.200,00 TL

Çoklu doğum yardımı 1000 TL mi oldu ?

ikiz bebekler için devlet yardımı diğer adı ile çoklu doğum yardımı her bir çocuk için aylık 400 TL olarak ödenmektedir. Bazı basın yayın organlarında 1000 TL olduğuna dair haberler çıkmıştı ancak bunlar gerçeği yansıtmıyor.

Bu yardıma ilave olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum halinde bir defaya mahsus ödenen doğum yardımından da yararlanabilirsiniz. Bu yardım birinci çocuğa 300, ikincisine 400, üçüncü ve sonrası doğanlara ise 600 TL olarak ödenmektedir. Hamilelik ve doğum halinde devlet tarafından ödenen tüm yardımlara doğum yardımı ne kadar başlıklı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

SGK ikiz bebek yardımı 2024

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 0-24 yaş arası ödenen yukarıdaki şartları da belirtilen ikizlere devlet desteğine ilave olarak;

 • Anne ya da babadan birisi sigortalı ya da bağkurlu ise,
 • Doğum tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 120 gün sigortalılık varsa,
 • Bir defaya mahsus olmak üzere emzirme parası ödenir. 2024 yılı için güncel emzirme yardımı tutarları, SGK ikiz bebek Yardımı Başvurusu için izlenecek yol ve tüm detaylara emzirme yardımı ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İkiz çocuğu olanlara devlet yardımı hangi tarihten itibaren ödeniyor ?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı ikiz bebek yardımı başvuru tarihinden itibaren bağlanıyor.  Geç başvuru durumunda en geç 1 aylık geriye dönük ödeme yapılıyor.

İkiz yardımı kaç yaşına kadar ödenir ?

İkiz bebek doğum parası çocuklar 24 ayı tamamlayana kadar ödenmektedir. Tabi bu 24 aylık süre içerisinde yukarıda belirtilen yardım şartlarının kaybedilmesi durumunda maaş kesilmektedir. Aşağıda maaşın hangi durumlarda kesileceği ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Çoğul gebelikte devlet yardımı hangi durumlarda kesilir ?

İkiz doğum parası;

 • Çocukların 24 ayı tamamlaması,
 • Hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’üne eşit olması ya da daha fazla olması,
 • Hak sahibi kişinin ölmesi,
 • İkiz çocuklardan birisinin vefat etmesi,
 • Yardımdan yararlanan hak sahibinin farklı bir ikamet adresine taşınması halinde kesilir.

İkiz çocuk yardımı ayın kaçında ödenir ?

Ödemeler yılın tek aylarında yani Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında ödenir. Ödemeler her ayın 24-28’i arasında T.C. kimlik numarasının son rakamına göre PTT’den yapılmaktadır.  Ödemeler hak sahibi anne ise anne adına, baba ise baba adına PTT’ye T.C. numarasına yatar.

 • Kimlik numarasının sonu “0” olanlar her ayın 24’ünde,
 • “2” olanlar 25’inde,
 • “4” olanlar 26’sında,
 • “6” olanlar 27’sinde,
 • 8 olanlar ise 28’inde alabilir.

Belediye ikiz bebek yardımı

Belediye ikiz bebek yardımı ödeyen Kurumlar arasında değildir. Bazı belediyeler ihtiyaç sahibi ailelere bez ve ya mama yardımı adı altında yardımlar sağlamaktadır. İBB ikiz bebek yardımı kapsamında bez ve mama parası ödeyen Belediyeler arasında yer almaktadır.

Çoklu doğum yardımı e-devlet

Çoklu doğum yardımı e-devlet sisteminde Sosyal yardım bilgileri menüsünden sorgulanabilmektedir. Sorgulama işlemini çoklu doğum yardımı sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.

İkiz bebek yardımı kimler alabilir?

Gelir testi sonucunda kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan ve 0-24 ay arası çocuğu olan aileler yararlanabilir.

Çoklu doğum yardımı ne zaman yatar?

Kimlik numaralarının son rakamına göre ödemeler yapılır. Anne ya da babanın T.C. numarası son rakamı 0 ise her ayın 24’ü, 2 ise 25, 4 ise 26, 6 ise 27, 8 ise 28’inde alabilirler.

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın