İsteğe Bağlı Bağkur Nedir: Kimler Ödeyebilir, Şartları Neler ?

3

Sigortanı kendin yatırmak suretiyle dışarıdan prim ödeme yolu ile emekli olmak istiyorsanız isteğe bağlı bağkurlu olabilirsiniz. Daha önce isteğe bağlı sigorta nedir başlıklı yazımızda isteğe bağlı sigorta primi ödenen tüm sigorta kolları, isteğe bağlı sigorta başvurusunun nerere, nasıl yapılacağı v.s. gibi konularda merak edilen tüm soruların cevabını vermiştik. Bu yazımızda ise kimler isteğe bağlı bağkurlu olabilir, şartları nelerdir  konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkurlu olma şartları nelerdir, kimler isteğe bağlı bağkurlu olabilir ?

Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışması olmayan, 18 yaşını tamamlamış, aktif vergi kaydı ya da şirket ortaklığı olmayan, çiftçilik kaydı olmayan tüm Türk vatandaşları isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödeyerek emekli olma hakkına sahiptir.

İsteğe bağlı bağkur başvurusu nereye yapılır, başvuru için istenen evraklar nelerdir ?

Başvuruyu ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Başvuru için Ziraat Odası ya da il/içe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.

İsteğe bağlı bağkur formunu buradan indirebilirsiniz : isteğe bağlı bağkur başvuru formu indir

İsteğe bağlı bağkur aylık primi ne kadar, prim hesaplaması nasıl yapılıyor ?

İsteğe bağlı bağkur aylık prim en düşük tutarı brüt asgari ücretin %32’sidir. En yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Örneğin 2018 yılında brüt asgari ücret aylık 2029,50 TL dir. Aylık isteğe bağlı bağkur primi de 2029,5*%32= 649,44 TL dir. En yüksek ise 7,5*649,44= 4.870,80 TL dir. 

İsteğe bağlı bağku primi nereye nasıl ödenir?

Prim ödemesini SGK ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine, ATM’lere, Mobil ya da internet bankacılığı kanallarından ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemi T.C. numarası üzerinden yapılmaktadır. Vadesi geçmiş borcunuzu SGK Ödemeleri- 4B Bağkur Geçmiş Dönem menüsünden, ödeme vadesi geçmemiş borçlarınızı ise SGK Ödemeleri-4b Bağkur prim menüsünden yapabilirsiniz.  Ayrıntılı bilgi için isteğe bağlı sigorta primi nasıl ödenir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur kaç yıl ödenir, isteğe bağlı sigortada emeklilik şartları!

Bağkurda normal emeklilik için 25 yılı yani 9000 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 günü yani 15 yılı tamamlamanız gerekiyor. isteğe bağlı bağkur emeklilik yaşı bağkur başlangıç tarihine göre belirlenir. Bağkur emeklilik tablosu başlıklı yazımızdan bağkur ilk başlangıç tarihinize göre emeklilik yaşınıza bakabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur sorgulaması nasıl yapılır ?

Borcunuzun ne kadar olduğunu, hangi tarihten itibaren isteğe bağlı ödediğinizi ve toplam hizmet sürenizi e devlet sisteminde SGK-4b Borç Durumu/4b Hizmet Bilgisi/4b Hizmet Dökümü menülerinden kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz en yakın SGK’dan da borç ve tescil bilgileriniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur nasıl dondurulur, isteğe bağlı sigorta iptali nasıl yapılır ?

Durdurma, dondurma ya da iptal işlemi için dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. İsteğe bağlı bağkuru dilekçe ile her zaman durdurma hakkınız var. Ayrıca sigortalı çalışmaya başladığınızda, vergi kaydı açtırdığınızda, Ziraat odası ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydı açtırdığınızda isteğe bağlı 4b sigortalılığının zorunlu olarak durdurulması gerekiyor.

İsteğe bağlı bağkur dondurma dilekçesi örneği !

isteğe bağlı bağkur kapanış dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olabilir.

……………. Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzda …………………………. 4b sicil numarası ve ………………… T.C. numaram üzerinden ……/…./20.. tarihinden beri isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödüyorum. Sigortalılığımın ………………………………….. ( gerekçenizi yazın) ……/…./20.. tarihi itibariyle durdurulmasını arz ederim. 

İsteğe bağlı bağkur hakkında çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir;

İsteğe bağlı 4b bağkur konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
3 Yorum
 1. orhan

  10/08/1964doğ.26/07/2009 itibarı isteğe bağlı 4 b liyim tüm primlerimi eksiksiz ödemekteyim.ödemede sorun yaşayacağımdan ödemeyi dondurup gss geçmeyi düşünüyorum.ayrıca çeşitli sağlık sorunlarım sebebi ile takipteyim kanser vs.gss ile özel, vakıf, kamu üniversitelerinde ve devlet hastanelerinde takibime sorunsuz devam edebilirmiyim.saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet GSS kapsamında prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz. Sorun olmaz.

 2. orhan

  teşekkür ederim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.