İsteğe Bağlı Bağkur Primi, Şartları ve Başvuru 2022

28

İsteğe bağlı bağkur primi  ne kadar oldu ?  İsteğe bağlı sigorta dışarıdan sigorta ödemesi yolu ile prim ödemesi yapılabilen isteğe bağlı sigorta kollarından birisidir. Diğer isteğe bağlı sigorta türlerine göre avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Tüm ayrıntılara yazımızda yer verilecektir.

Sigortanı kendin yatırmak suretiyle dışarıdan prim ödeme yolu ile emekli olmak istiyorsanız isteğe bağlı bağkurlu olabilirsiniz.  Bu yazımızda ise kimler isteğe bağlı bağkurlu olabilir, şartları nelerdir  konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta nedir ?

Herhangi bir işte ya da işyerinde çalışma zorunluluğu olmadan dışarıdan prim ödeme yolu ile emeklilik hakkı elde edilebilen sigorta koludur.

2022 isteğe bağlı bağkur şartları nelerdir ?

4b isteğe bağlı bağkur kapsamında sigorta ödemesi yapabilmeniz için aranan şartlar şu şekildedir;

 • Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışması olmayan,
 • 18 yaşını tamamlamış, aktif vergi kaydı ya da şirket ortaklığı olmayan, çiftçilik kaydı olmayan tüm Türk vatandaşları isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödeyerek emekli olma hakkına sahiptir.

2022 İsteğe bağlı bağkur nasıl yapılır ?

Başvuruyu ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Ayrıca e-devletten de başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için Ziraat Odası ya da il/içe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Başvuru formu ile ya da online olarak e-devletten başvuru yapmak için izlenecek yol konusunda detaylar için hemen isteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta başvuru e-devletten nasıl yapılır ?

Formla başvuru yerine online olarak başvurularınızı kolayca e-devletten yapabilirsiniz.

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı sayfasından başvuru yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile direk giriş yaparak da başvuru yapabilirsiniz ⇒ e-devletten isteğe bağlı sigorta başvurusu.

İsteğe bağlı bağkur başvuru formu

Başvuru için istenen en önemli evrak başvuru formudur. Bu formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesini buradan indirebilirsiniz : isteğe bağlı bağkur başvuru formu indir. 

İsteğe bağlı bağkur primi ne kadar 2022

İsteğe bağlı bağkur aylık prim en düşük tutarı brüt asgari ücretin %32’sidir. En yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Bu hesaba göre;

 • 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında en düşük isteğe bağlı bağkur primi : 1601,28 TL
 • En yüksek ise 12.009,60 TL olacaktır.
 • Güncel ve yıllara göre isteğe bağlı prim tutarları için  bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur primi nasıl ödenir ?

Prim ödemesini SGK ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine, ATM’lere, Mobil ya da internet bankacılığı kanallarından ödeyebilirsiniz.

 • Ödeme işlemi T.C. numarası üzerinden yapılmaktadır. Vadesi geçmiş borcunuzu SGK Ödemeleri- 4B Bağkur Geçmiş Dönem menüsünden, ödeme vadesi geçmemiş borçlarınızı ise SGK Ödemeleri-4b Bağkur prim menüsünden yapabilirsiniz.
 • Prim ödemesi yapmak için hemen isteğe bağlı sigorta primi nasıl ödenir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur kaç yıl ödenir ?

Bağkurda normal emeklilik için 25 yılı yani 9000 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 günü yani 15 yılı tamamlamanız gerekiyor. İsteğe bağlı bağkur emeklilik yaşı bağkur başlangıç tarihine göre belirlenir.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar 2022 ?

Alınacak emekli maaşı birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Emekli maaşları sürekli güncellenmekte ve gelen zam oranları esas alınarak yükselmektedir. Bu yüzden isteğe bağlı kapsamında emekli olduğunuzda alabileceğiniz güncel emekli maaşını hesaplamak için biraz zordur.  2022  yılı için bu kapsamda ödenecek en düşük emekli maaşı 1500 TL’dir. Bize hizmet bilgilerinizi yorum kısmından yazarsanız ortalama ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bilgi verebiliriz.

İsteğe bağlı bağkur sorgulaması nasıl yapılır ?

Borcunuzun ne kadar olduğunu, hangi tarihten itibaren isteğe bağlı ödediğinizi ve toplam hizmet sürenizi e devlet sisteminde;

 • SGK-4b Borç Durumu/4b Hizmet Bilgisi/4b Hizmet Dökümü menülerinden kontrol edebilirsiniz.
 • Dilerseniz en yakın SGK’dan da borç ve tescil bilgileriniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta iptali nasıl yapılır ?

Durdurma, dondurma ya da iptal işlemi için dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. İsteğe bağlı bağkuru dilekçe ile her zaman durdurma hakkınız var. Ayrıca sigortalı çalışmaya başladığınızda, vergi kaydı açtırdığınızda, Ziraat odası ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydı açtırdığınızda isteğe bağlı 4b sigortalılığının zorunlu olarak durdurulması gerekiyor.

İsteğe bağlı bağkur kapanış dilekçesi

isteğe bağlı bağkur kapanış dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olabilir.

 • ……………. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda …………………………. 4b sicil numarası ve ………………… T.C. numaram üzerinden ……/…./20.. tarihinden beri isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödüyorum. Sigortalılığımın ………………………………….. ( gerekçenizi yazın) ……/…./20.. tarihi itibariyle durdurulmasını arz ederim. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

28 Yorum
 1. Murat

  Merhabalar. 29.03.1978 Dogumluyum. Amerika’da yasiyorum. Edevletten baktigimda 4A tescil bilgilerinde 3205 gunum, 4B tescil bilgilerinde ise 240 gunum bulunmakta. Istege bagli prim odeyerek ki suanda odemiyorum, emekli olmak istiyorum. Buna bagli olarak ne zaman emekli olabilirim?

  Ayrica emekli olduktan sonra emekli maasimin yuksek olmasi icin neler yapmam gerekli?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK giriş tarihiniz tam olarak hangi tarihte ? Bağkur daha önce ise bağkuru da yazabilirsiniz.

 2. Leyla

  Merhaba 1997 yılında staj ssk başlangıcım var. İsteğe bağlı Bağkur başlangıcım 24.11.2015. emeklilik yaşım kaçtır? İsteğe bağlı bağkura başvuru yaparken stajerliğimin sayılmadığı bilgisi verilmedi:( İsteğe bağlı bağkurumu iptal edebilir miyim? edebilirsem ödediğim paraları şimdi geri alabilir miyim? bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj girişi maalesef kabul edilmemekte. 5400 gün 61 yaş ve ya 7200 gün 58 yaşla bağkurdan emekli olma hakkınız var. Maalesef iade alamazsınız primleri.

 3. Ayse

  Merhaba, yalnızca 2010 sigorta girişli ve yalnızca 40 günlük sigorta kaydı bulunan bir ev hanımının emekli olmak için tercih edeceği en iyi yöntem nedir sizce? En erken ne zaman emekli olunabilir? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hanımları için isteğe bağlı bağkur kapsamında devam edilebilir. Emekli olabilmeniz için en az 5400 prim gün şartını sağlamanız gerekmekte.

 4. Serdar Yıldırım

  Cevaplarınız için çok teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

 5. Serdar Yıldırım

  Çok teşekkür ederim. Evet askerliğimi bağkurdan önce; 12.1999-07.2000 arasında yaptım. SGK’da askerlik borçlanması ile 58 yaşında emeklilik hakkı kazanacağımı söyledi. Fakat 5975 günü söylemediler. Bu dediğiniz 5975 gün kısmi emeklilik mi oluyor? Şu halde geriye dönük aldığım 12 ayı iptal ettirip böyle mi yapayım? Kusura bakmayın çok soruyorum, sgk personeli bilgisizlikten mi yoksa ilgisizlikten mi bilemiyorum ama bir türlü net bilgi vermiyor.

  1. Ömer Meriç

   Pardon 9000 gün 58 yaş olur. Yanlış yazmışım. Ama askerlik borçlanması yapar ve 3.5 yıl ssk kapsamında çalışırsanız bu durumda sskdan emekli olursunuz. Yaş yine 58 olur ama maaşınız daha iyi olur. Tercih sizin.

 6. Serdar Yıldırım

  Merhaba, öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim. 1974 doğumluyum. 10.2000 tarihinde kendi şirketim üzerinden bağkur girişim var. Öncesinde herhangi bir ssk, bağkur, isteğe bağlı vs hiçbir kaydım bulunmamakta. 2010 yılı aralık ayına kadar şirketim üzerinden ödedikten sonra, hisselerimi devrettiğim için sigortalılık halime isteğe bağlı bağkur olarak devam ettim.2019 mayıs ayına(dahil) kadar düzenli ödedim. 2019 Haziran tarihinden günümüze kadar yurt dışında olduğumdan ödeyemedim ve kendi kendine kapanmış. An itibari ile açtırıp geriye doğru da 12 ay satın aldım.(böyle bir imkan varmış) Şu an toplam hizmetim, 18 yıl 11 ay ve 6820 gün gözükmekte. Primleri tabandan ödüyorum. Yani an itibari ile 941.76 TL Sorularım şu şekilde;

  1- 9000 günü tamamlamak için şirket dönemi bağkurundan gelen günlerim ve isteğe bağlı bağkurdan gelen günlerim(ki bunlar yarı yarıya sayılır), emeklilik hakkı elde etmek için, toplam olarak değerlendiriliyor diye biliyorum. Doğru mudur?

  2- Yeni bir şirket kurmayı düşünüyorum, isteğe bağlıyı kapatıp şirket üzerine çevirmem gerekir mi? Eğer öyleyse isteğe bağlı ödediğim kısımdan herhangi bir hak kaybına uğrar mıyım?

  3- 60 yaşında emekli maaşı hakkı kazanacağım diye biliyorum, bunu öne çekebilme yolları var mıdır? Üniversite zamanında yapmış olduğum stajlarım var. Fakat herhangi bir kaydını bulamadım. Bir tanesi bir holding bünyesinde diğeri de Kalkınma Bankasında. Bunları bir şekilde saydırma ve bu sayede sigorta başlangıcımı ve dolayısı ile emeklilik yaşımı geriye çekme imkanım var mıdır?

  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Evet tabi toplam olarak değerlendirilir.
   2- Evet gerekiyor. Zaten siz başvuru yapmasanız bile sgk otomatik yapar bu işlemi.
   3- staj girişi maalesef sayılmıyor. 9000 gün ve 60 yaşa tabisiniz evet. Ancak askerliği bağkurdan önce yaptıysanız ve 13 ay askerlik borçlanırsanız bu durumda 58 yaş ve 5975 günle emekli olursunuz.

 7. Nurten

  5400 ile yaştan emekli olmak için eksik günlerimi emeklilik yaşım geldiğinde hepsini yatırıp emekli olunuyormu 3413 iş günü 720 doğum borçlanması var geriye kalan eksik günleri nasıl ödemem gerekiyor aylık pirimlerimi yatıramıyorum 4b bağkurum yıllardır dondurulmuş olarak duruyor

  1. Ömer Meriç

   İsteğe bağlı bağkur ya da başka bir kapsamda tamamlamanız lazım her ay prim ödeyerek. Eksik primlerin başka türlü tamamlanma yolu yok maalesef.

 8. Atilla

  Merhaba eşim ev hanımı 1966 doğumlu 1988 yılında bağ-kur girişi zar 3413 iş günü var 1998 yılında bağ-kur’u dondurduk 720 doğum borçlanması var bu durumda yeni yapılandırmadan faydalanabilir mi eşim 1998 yılından sonra hiç prim ödenmedi bağ-kur’a hiç borcumuz yok yapılandırma yapabilir miyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer kaydı kapattıysanız devam etmeyen kayıtlar için borçlanma ya da yapılandırma yapma hakkınız olmaz.

 9. Nurten

  Merhaba 4B isteğe bağlı bağ-kur girişim 1988 ,3413 iş günüm var 720 doğum borçlanmasını da eklersem kaç yaşında kısmı emekli olabilirim 1966 doğumluyum

  1. Ömer Meriç

   5400 günü tamamlamanız durumunda 56 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz.

 10. Nurten

  Merhaba 3 Mayıs 1966 doğumlu ev hanımıyım 7 Ekim 1988 yılında isteğe bağlı sigorta başlangıcım var 9 buçuk yıl bağ-kur primi yatırdım 2003 doğumlu bir çocuğum var 1998 yılında bağ-kur’u dondurdum yatıramıyorum şu an bağ-kur’um da terk yazıyor yeni yasadan faydalanabilir miyim emekli olabilmem için ne yapmam gerekiyor bana bir yol gösterir misiniz şimdiki şartlarda nasıl ve Kaç yaşında emekli olurum Şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigortayı terk ettiyseniz maalesef terk tarihinden sonraki kısım için borçlanma yapamazsınız.

 11. Gültekin

  Bağ Kur’dan emekliliği hak ettim, bağ kur borcumdan dolayı emekli olamıyorum ve takibimden dolayı da bütün bankalara başvurmama rağmen kredi alamıyorum. Bana verecekleri krediden 10 katı değerinde gayrimenkul ipotek olarak vermeme rağmen ve maaşımdan kredi taksitlerimi ödeme taahhüdüme rağmen, bu kadar hiç riski olmayan bir ödeme tablosuna bankaların kredi vermemesinin nedeni ile bir türlü emekli olamıyorum, bana yardımcı olacak samimi bir müslüman arıyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma ve silme düzenlemesi çıkacak. Eğer silindiğinde kalan hizmet size yeterli olursa emekli olursunuz.

 12. ahmet

  çok teşekkürler güzel dilekleriniz için hayırlı cumalar Rabbim gönlünüze göre versin inşallah

  1. Ömer Meriç

   Sağolun size de AHMET bey :).

 13. ahmet

  Ömer bey hayırlı geceler nasılsınız hocam iyisiniz umarım hocam ben tekrar Şanlıurfa dan yazıyorum belki hatırlarsınız Ahmet Bulut hocam çok rahatsız ettim hakkınızi helal edin ben son olarak e devlet ten bagkur sayfamda ki bilgileri sizinle paylaşmak istedim nolur yanlış anlamayin son bir kez cevaplarsaniz çok memnun olurum rabbime emanet olun 30.01 1963 doğum sigorta ilk giriş 1986 bagkur ilk giriş 1985 sigorta prim 1800 gün askerlik hariç e devletten 4 b bagkur sayfamda bilgiler şöyle:4Btescil bilgileri Ahmet Bulut tc….4 sicil no tescil tarihi 22.05.2013 toplam.gün 0 borç 0 durumu 16-ek-76terki bilgiler böyle şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet BEY. Bağkurda dondurulan hizmet süreleriniz var anladığım kadarıyla. Yeni yapılandırma yasası ile bu süreleri yapılandırıp ödeyin. Yapılandırma dondurulan sürelerin borçlanılmasında baya avantaj sağlayacak gibi.

 14. orhan

  teşekkür ederim.

 15. orhan

  10/08/1964doğ.26/07/2009 itibarı isteğe bağlı 4 b liyim tüm primlerimi eksiksiz ödemekteyim.ödemede sorun yaşayacağımdan ödemeyi dondurup gss geçmeyi düşünüyorum.ayrıca çeşitli sağlık sorunlarım sebebi ile takipteyim kanser vs.gss ile özel, vakıf, kamu üniversitelerinde ve devlet hastanelerinde takibime sorunsuz devam edebilirmiyim.saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet GSS kapsamında prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz. Sorun olmaz.