İsteğe Bağlı Bağkur

3

İsteğe bağlı bağkur dışarıdan sigorta ödemesi yolu ile prim ödemesi yapılabilen isteğe bağlı sigorta kollarından birisidir. Diğer isteğe bağlı sigorta türlerine göre avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Tüm ayrıntılara yazımızda yer verilecektir.

Sigortanı kendin yatırmak suretiyle dışarıdan prim ödeme yolu ile emekli olmak istiyorsanız isteğe bağlı bağkurlu olabilirsiniz.  Bu yazımızda ise kimler isteğe bağlı bağkurlu olabilir, şartları nelerdir  konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkur nedir ?

Bağkurun kelime anlamı yani açılışı Bağımsız Çalışanlar Kurumu’dur. Tabi 2008/Ekim ayı itibariyle 5510 Sayılı SGK Kanunu ile tüm sigorta kolları birleştirildiğinden bağkurlular 4B sigortalısı olarak da tanımlanmaktadır. Kısaca kendi adına ve hesabına prim ödemesi yapan kişilerin tabi olduğu sigorta koludur.

İsteğe bağlı bağkur şartları

Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışması olmayan, 18 yaşını tamamlamış, aktif vergi kaydı ya da şirket ortaklığı olmayan, çiftçilik kaydı olmayan tüm Türk vatandaşları isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödeyerek emekli olma hakkına sahiptir.

İsteğe bağlı bağkur nasıl yapılır ?

Başvuruyu ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Başvuru için Ziraat Odası ya da il/içe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.

Başvuru yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur başvuru formu

Başvuru için istenen en önemli evrak başvuru formudur. Bu formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. İsteğe bağlı bağkur formunu buradan indirebilirsiniz : isteğe bağlı bağkur başvuru formu indir. 

Bağkur isteğe bağlı primi ne kadar ?

İsteğe bağlı bağkur aylık prim en düşük tutarı brüt asgari ücretin %32’sidir. En yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Güncel isteğe bağlı prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur primi nasıl ödenir ?

Prim ödemesini SGK ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine, ATM’lere, Mobil ya da internet bankacılığı kanallarından ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemi T.C. numarası üzerinden yapılmaktadır. Vadesi geçmiş borcunuzu SGK Ödemeleri- 4B Bağkur Geçmiş Dönem menüsünden, ödeme vadesi geçmemiş borçlarınızı ise SGK Ödemeleri-4b Bağkur prim menüsünden yapabilirsiniz.  Prim ödemesi yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-primi-nasil-odenir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur kaç yıl ödenir ?

Bağkurda normal emeklilik için 25 yılı yani 9000 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 günü yani 15 yılı tamamlamanız gerekiyor. İsteğe bağlı bağkur emeklilik yaşı bağkur başlangıç tarihine göre belirlenir. Emekli olacağınız tarihi öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/bagkur-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar ?

Alınacak emekli maaşı birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Emekli maaşları sürekli güncellenmekte ve gelen zam oranları esas alınarak yükselmektedir. Bu yüzden isteğe bağlı kapsamında emekli olduğunuzda alabileceğiniz güncel emekli maaşını hesaplamak için https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur sorgulama

Borcunuzun ne kadar olduğunu, hangi tarihten itibaren isteğe bağlı ödediğinizi ve toplam hizmet sürenizi e devlet sisteminde SGK-4b Borç Durumu/4b Hizmet Bilgisi/4b Hizmet Dökümü menülerinden kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz en yakın SGK’dan da borç ve tescil bilgileriniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta iptali

Durdurma, dondurma ya da iptal işlemi için dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. İsteğe bağlı bağkuru dilekçe ile her zaman durdurma hakkınız var. Ayrıca sigortalı çalışmaya başladığınızda, vergi kaydı açtırdığınızda, Ziraat odası ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydı açtırdığınızda isteğe bağlı 4b sigortalılığının zorunlu olarak durdurulması gerekiyor.

İsteğe bağlı bağkur kapanış dilekçesi

isteğe bağlı bağkur kapanış dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olabilir.

……………. Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzda …………………………. 4b sicil numarası ve ………………… T.C. numaram üzerinden ……/…./20.. tarihinden beri isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödüyorum. Sigortalılığımın ………………………………….. ( gerekçenizi yazın) ……/…./20.. tarihi itibariyle durdurulmasını arz ederim. 

İsteğe bağlı bağkur hakkında çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir;

İsteğe bağlı 4b bağkur konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

3 Yorum
 1. orhan

  teşekkür ederim.

 2. orhan

  10/08/1964doğ.26/07/2009 itibarı isteğe bağlı 4 b liyim tüm primlerimi eksiksiz ödemekteyim.ödemede sorun yaşayacağımdan ödemeyi dondurup gss geçmeyi düşünüyorum.ayrıca çeşitli sağlık sorunlarım sebebi ile takipteyim kanser vs.gss ile özel, vakıf, kamu üniversitelerinde ve devlet hastanelerinde takibime sorunsuz devam edebilirmiyim.saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet GSS kapsamında prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz. Sorun olmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.