Noter Vekalet Ücreti 2024 & Büyük Artış

Noter vekalet ücreti tutarları her yıl güncelleniyor. Eğer siz de birisine vekalet verecekseniz notere gitmeden ve vekalet başvurusu yapmadan önce özel ve ya genel vekaletname ücreti konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Verilecek vekaletin türüne, sayfa sayısına ve birkaç kritere göre noter işlem ücretleri vekaletnameler için farklı olabilmektedir. Vekalet ücreti noter ücret tarifesi esas alınarak belirlenmektedir. Yazımızın devamında özel ve ya noter genel vekalet ücreti ile araç alım satım noter ücreti ve ya avukata vekalet verme ücreti gibi tüm vekaletlerin güncel ücret tutarları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Vekalet nedir ?

Noterde vekalet ücreti güncel tutarlarına geçmeden önce kısaca vekaletin tanımını verelim. Kısaca ve basit olarak tanımlamak gerekirse bir kişinin başka bir kişiye kendi adına işlem yapabilmesi için verilen yetki olarak tanımlanabilir. Buradaki kişi gerçek kişi de olabilir ya da şirket gibi tüzel kişilikler de olabilir.

Genel vekalet nedir ?

Genel diğer adı ile umumi vekaletname kişinin yetki veren kişi adına tam yetkiye sahip olması istenen durumlarda verilen vekalet türüdür. Bu kapsamda tam yetki verilen kişi yetki veren kişi adına alım, satım, kiralama, Kamu Kurumlarındaki iş ve işlemler gibi tüm işlemleri yapabilmektedir. Ancak bazı işlemler için özel vekalet istenebildiğinden genel vekaletle bu istisnai işlemler yapılamayabilmekte ve bunlar için ayrıca yetki alınması gerekebilmektedir.

Noterden vekalet verme şartları nelerdir ?

Bir kişiye vekalet verilebilmesi için;

 • Kişinin 18 yaşını tamamlamış olması,
 • Alım, satım, Kamu Kurumları iş ve ya işlemleri hakkında yasaklı olmaması,
 • Akli dengesinin yerinde olması şartları aranmaktadır.

Noterden vekalet vermek için gerekli belgeler nelerdir ?

Özel ve ya umumi vekaletname ücreti güncel 2024 tutarlarına geçmeden önce kısaca noterde vekalet çıkarmak için gerekli belgeler şunlardır;

 • En az 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Eğer özel bir vekalet istiyorsanız önceden elinizde hazır bulundurmanız gereken vekalet metni ( işlem süresi kısalır ).
 • Araç satış vekaleti için gerekli evraklar da yukarıdaki gibidir. Ancak sadece 1 arada özel olarak vekalet verecekseniz araç vekaleti için gerekli belgeler arasında satışı yapılacak araç ruhsatını da eklemeniz gerekmektedir. Tabi aşağıda güncel tutarı belirtilen araç vekaleti ücretini de eklemeniz gerekmektedir.

Uzaktaki birine vekalet nasıl verilir ?

Uzaktan vekalet vermek için vekalet vereceğiniz kişinin de noterde olması gerekmiyor. Bu nedenle kişi nerede olursa olsun o kişiye istediğiniz yetkiyi Türkiye’de herhangi bir noterlikten, yurtdışında yaşıyorsanız konsolosluklardan/ateşeliklerden yukarıda istenen belgeleri hazırlayarak başvurmanız ve gerekli ücreti  de ödemeniz şartı ile verebilirsiniz.

E devletten vekalet vermek mümkün müdür ?

Vekalet için başvuruların e-devlet sisteminden yapılabilmesi şu an için mümkün değildir. Ancak daha önce vermiş olduğunuz tüm vekaletleri, süresi dolanları ve ya dolmayanları E-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E-devlet vekalet sorgulama sayfasından daha önce verdiğiniz tüm vekaletleri görebilirsiniz.

Noterde vekalet verme ücreti ne kadar ?

Noter vekalet ücreti hesaplaması ve vekalet noter ücreti çıkartılacak vekaletin türüne ve kapsamına göre farklılık gösterebilmektedir. noter vekaletname ücreti sadece alım yapılacaksa farklı, sadece satış yapılacaksa farklı, alım ve ya satım yetkisi aynı anda verilecekse farklı olabilmektedir.

2024 yılı için noter vekalet verme ücreti en düşük 232,00 TL civarındadır. Vekaletin kapsamına, sayfa sayısına göre kişiye vekalet verme ücreti daha da artabilmektedir. Aşağıda noterlerde gerçekleştirilen bazı özel işlemler için ücretler ayrı ayrı verilmiştir.

Genel vekalet ücretleri
ortalama
1000-2000 TL arası
Araç alım vekalet ücreti434,00 TL
Araç satış vekalet ücreti434,00 TL
Alış ve satış vekalet ücreti700,00 TL
Vekalet iptal ücreti434,00 TL
Avukat vekaletname ücreti ortalama464-600 TL

Genel vekalet ücreti ne kadar ?

Noterden genel vekalet ücreti en pahalı vekaletler arasında yer alıyor diyebiliriz. Çünkü verilen yetki sayısı fazla olduğundan noter genel vekaletname ücreti de artabilmektedir. 2024 yılı için genel vekalet ücretleri 1000-1200 TL civarından başlayabilmekte ve 3000-4000 TL tutarlarına kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle vekalet başvurusu yapmadan önce herhangi bir Noter’den ücret konusunda bilgi almanız yararlı olacaktır.

Araç satış vekalet ücreti 2024

Araç alım satım vekaletname ücreti bu alanda en fazla araştırılan konulardan birisidir.

 • Araç alım satım vekalet ücreti sadece satışlarda 2024 yılı için 434,00 TL,
 • Araç alım vekaleti sadece alım yapılacaksa 434 TL,
 • vekaletle araç satışı ve alışı birlikte verilecekse 780 TL ücret ödenmesi gerekmektedir.

Avukat vekaletname ücreti 2024

Avukatlara adımıza yürüteceği davalar hususunda yetki verilebilmesi için noter avukat vekalet ücretinin ödenerek avukata vekalet vermemiz gerekmektedir. Belli konuda vekalet verildiği için noter avukata vekalet ücreti taban tutar olan 434 TL’den alınmaktadır. Birden fazla vekalet verilecekse ve ya verilen yetki sayısı fazla ise bu durumda avukat noter vekalet ücreti 2000 TL gibi rakamlara kadar çıkabilmektedir. Eğer birden fazla işlem için yetki verecekseniz vekalet başvurusundan önce avukat vekalet verme ücreti konusunda bilgi almanızı öneririm.

Boşanma vekalet ücreti noter ne kadar ?

Boşanma işlemlerinde avukata verilecek vekalette noterden alınan ücret 2024 yılı için 464 TL civarındadır. Eğer ek düzenlemeler eklenecekse ve ya ek yetkiler de verilecekse bu durumda ücret tutarı artabilmektedir.

Tapu vekalet ücreti ne kadar ?

Tapu devirlerinde noter satış vekalet ücreti ile alım ücreti aynıdır. Sadece alım için verilecekse 464 TL, sadece satış için verilecekse yine 2024 yılı için 464 TL olarak ödenecektir. Ancak alım ve satım yetkisi birlikte verilecekse bu durumda ortalama 700 TL civarı ücret çıkabilmektedir.

Banka işlemleri için vekaletname ücreti ne kadar ?

Bankalar için genellikle hesaptan para çekme, mobil ya da internet bankacılığı konusunda yetki verilmesi, hesap açılması ve kapatılması gibi işlemler için yetki verilmektedir. Bankalar için verilecek bu yetkinin ücreti genellikle ortalama 500 TL-700 TL arasında değişebilmektedir.

Noterden ihtarname ücreti 2024

Noterde en çok yapılan işlemlerden birisi de ihtarnamedir. Özellikle işçi ve işveren arasındaki uzlaşmazlıklarda işçi ya da işveren tarafının başvurduğu uygulamalardan birisi ihtarname olmaktadır. İhtarname güncel tutarı 2024 yılı için 464 TL’dir. Buna posta ve ek masraflar da eklenerek ortalama 500 TL civarı ödeme alınabilmektedir.

Noter vekalet iptali ücreti 2024

Daha önce verilen bir vekaletin iptali için yine notere başvurarak iptal ücretini ödemeniz gerekmektedir. Daha önce verilen bir vekaletin iptali için;

 • Notere kimliğiniz,
 • Varsa elinizde vermiş olduğunuz vekaletname,
 • Dilekçe ile başvurmanız ve ücreti ödemeniz gerekmektedir.

2024 yılı için noter vekalet iptal ücreti 464 TL olarak tahsil edilmektedir.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

E devletten vekalet verilir mi?

Vekalet e devletten verilemez. Noterden imza karşılığında verilmesi gerekmektedir.

Notere gitmeden vekalet verebilir mi?

Notere gitmeden vekalet verebilmek mümkün değildir. Eğer yurtdışında iseniz konsolosluklar ya da ateşeliklerden de vekalet verebilirsiniz.

Vekalet ücreti nasıl hesaplanır ?

Alınacak ücretler noterlik ücret tarifesi kapsamında belirlenir. Noter ücret tarifesi her yıl için resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girer.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın