Öğretmen Eş Durumu Tayini 2022

6

Öğretmen eş durumu tayini konusunda düzenlemeler Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yer almaktadır. Tabi yönetmeliklerin dili resmi dil olduğundan tam anlaşılmayabilmekte ya da yorumlanamamaktadır.  Bu nedenle öğretmenlik eş durumu ataması isteyenler için anlaşılabilir bir rehber hazırlamak istedik. Yazımızın devamında öğretmenlerin eş durumu tayini şartları, eş durumundan tayin öğretmenler için izlenmesi gereken yol ve tüm detayları bulabilirsiniz.

Öğretmenlikte eş durumu atama isteme şartları nelerdir ?

MEB öğretmenler için eş durumundan özür grubu tayinleri istenebilmesi için aranan şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Meb eş durumu tayini isteyecek öğretmenin atandığı yerde en az 1 yıldır çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Eşleri Kamuda çalışanlardan görev yeri belgesi istenir. Bu kişilerin eşlerinin çalıştıkları Kurumlardan görev yeri belgesi almaları gerekmektedir.
 • Özel sektörde çalışanlar ya da kendi adına prim ödeyenler için öğretmen eş durumundan tayin şartlarından en önemlisi son 2 yıl içerisinde 360 gün sigortalılık şartıdır. Eşleri özel sektörde çalışanların ya da kendi adına 5510 sayılı Kanunun 4/b kapsamında yani bağkur kapsamında ( isteğe bağlı sigorta hariç) prim ödeyenlerin eşlerinin son 2 yıl içerisinde adına en az 360 gün uzun vade sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir.  Buna dair belge e-devletten barkodlu olarak alınabilmektedir. E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümüne girerek BARKODLU BELGE OLUŞTUR kısmından eş durumu tayini için MEB’e sunulmak üzere belge indirebilirsiniz.
 • Son 2 yıl içerisindeki 360 gün hesabında ücretsiz izin, doğum borçlanması, askerlik borçlanması ve bağkur ihya ile satın alınan hizmetler dikkate alınacaktır. Ancak burada önemli olan bu borçlanma sürelerinin son 2 yıl içerisinde olması.
 • Eşi askerde olan öğretmenler eşinin görev yaptığı Kuruma başvurma hakkına sahiptirler.

Bu arada öğretmenlikten ne zaman emekli olabileceğinizi merak ediyorsanız ve hesaplamak isterseniz emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eş durumu tayini için ne kadar evli olmak gerekir ?

Öğretmen eş durumu tayin şartlarından en önemlisi memur eş durumu tayini isteyecek kişilerin resmi nikahlı evli olmaları. Atama istenen tarih itibariyle resmi nikahın olması yeterlidir. Belli bir süre evli kalma şartı aranmamaktadır.

Eş durumundan gelen öğretmen ne zaman tayin ister ?

Öğretmenlik eş durumu şartlarını sağlayarak aile birleşiminden dolayı tayini gerçekleşen öğretmenin mazeret durumları haricinde isteğe bağlı yer değişiklik talebinde bulunabilmesi için en az 3 yıl görev yapması gerekmektedir. Yeniden mazerete dayalı bir tayin istenecekse aranan süre şartı 1 yıldır.

Eş durumu tayininde 360 gün prim sorunu

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen eş durumu tayin şartlarından eşi özel sektörde çalışanlar için en önemli şart tayin istenecek tarihten önce en az 360 gün sigortalılık olması.

 • Son 2 yıl içerisindeki hizmet hesabında zorunlu sigortaya tabi çalışmalar dikkate alınır. Yani SSK ( 4/1-a), Bağkur ( 4/1-b) hizmetleri dikkate alınır.
 • Zorunlu olmayan prim ödemeleri yani isteğe bağlı bağkur ya da başka bir isteğe bağlı sigorta kapsamında ödenen primler hesapta dikkate alınmamaktadır.
 • Son 2 yıl içerisinde olması kaydı ile askerlik, doğum, ücretsiz izin sürelerinin borçlanılması ya da bağkur ihya ile yine 2 yılı kapsayacak şekilde borçlanma yapılması durumunda da bu süreler hesapta dikkate alınmaktadır.

Sözleşmeli öğretmen eş durumu tayini isteyebilir mi ?

Sözleşmeli olarak atanan öğretmenlerin eş durumu tayini isteyebilmeleri için zorunlu 3 yıllık görev süresini doldurmuş olmaları ve kadroya geçişlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu atamalarını talep edebilmeleri için;

 • Göreve başlama tarihinden itibaren zorunlu hizmet süresi olan 3 yıllık hizmet süresini tamamlaması,
 • Kadroya geçiş işlemlerini tamamlamış olmaları gerekiyor. Kadroya geçiş olduktan sonraki ilk eş durumu atamasında yukarıdaki öğretmenlerde eş durumu tayini şartlarını da sağlamaları halinde talepte bulunabileceklerdir.

Ancak burada bir istisna vardır. Eşlerin her ikisi de sözleşmeli öğretmense;

 • En az 1 yıl görev süresinin tamamlanmış olması kaydı ile eşlerden birisi eş durumu tayini isteyebilir.
 • Eşlerden birisi 1 yılı tamamlamamış ancak diğeri tamamlamışsa 1 yıllık hizmeti tamamlayan eş tayin hakkı isteyebilmektedir.

Sözleşmeli öğretmen ne zaman tayin isteyebilir ?

Sözleşmeli öğretmen 3 yıl dolmadan il dışı tayin hakkından yararlanamaz.  3 yıllık görev süresi dolan ve kadroya alınma süreci tamamlaman öğretmen kadroya alınma tarihinden sonraki ilk yer değiştirme tarihi itibariyle isteğe bağlı yer değiştirme talebinde bulunabilirler.

Öğretmenlik doğu görevi kaç yıldır ?

Öğretmenlikte doğu görevi sayılan yerlerde sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılanlar için görev süresi zorunlu olarak 3 yıldır. Yukarıda öğretmenler eş durumu tayin şartları kısmında da bahsettiğimiz en az 3 yıllık görev süresini tamamlamayanların tayin isteme hakları yoktur.

Öğretmenler 4a mı 4b mi 4c mi ?

4a, 4b ve 4c terimleri sıklıkla karıştırılmaktadır.

 • Sözleşmeli öğretmenler 5510 Sayılı Kanunun 4/a bendi kapsamında eski adı ile SSK kapsamında sigortalı sayılırlar. Ancak 657 Sayılı Kanun’un 4/b maddesi kapsamında sözleşmeli personel grubunda yer alırlar.
 • Kadrolu öğretmenler 5510 Sayılı Kanun’un 4/c bendi eski adı ile emekli sandığı kapsamında sigortalı sayılırlar. Ancak kadrolu öğretmenler 657 Sayılı Kanun’un 4/a bendi kapsamındaki kadrolu personel grubunda yer alırlar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

6 Yorum
 1. Mehmet

  Merhaba 2019 yılında MEB e atandım kararnamenin gelemdi işe başlama derken tarih 04.10.219 u buldu acaba Ağustos ayında yapılacak olan eş özrüne başvuru hakkım olacak mı 3 yılı doldrumus sayılıyor muyum yoksa bir sonraki eş durumunu mu beklemek zorunda kalacağım bilgilendirm yapabilirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3 yıl şartını sağlamıyorsunuz bu durumda bir diğer eş durumu tayin zamanını beklemeniz gerekir. Yine de istisnai bir durum var mı diye bağlı olduğunuz Milli eğitim Müdürlüğüne de sormanızı öneririm.

 2. Ömer Faruk Akova

  Merhaba. Eşim 4 yıldır özel sektörde çalışıyor ben kadrolu öğretmenim. Eşim başka ilde işe geçiş yapmayı planlıyor fakat ben hemen ardında eş durumu tayini yapabiliyor muyum yoksa eşimin yeni gittiği şehirde 360 günü doldurma şartı mi aranıyor? Bu noktada net bir bilgiye ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yönetmelikte böyle bir şey yok. Son 2 sene içerisindeki 360 gün şartına bakılıyor. Yani adrese bakılacağını düşünmüyorum ki yönetmelikte de böyle bir şey görmedim açıkçası.

   1. basak

    esim İstanbul’da çalıyordu. Ankara Özel sektörde ise girdi 2 yıl içinde 360 gün şartını sagliyor fakat Ankara çalışma süresi 5 ay olacak eş durumu isteyebilir miyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Son 2 yıla bakılıyor. Son işyerindeki çalışmaya değil. Sorun olacağını sanmıyorum. İsteyebilirsiniz.