Patoloji Laboratuvar Teknikleri Maaşı 2024 & Ne İş Yapar?

Patoloji laboratuvar teknikleri maaşı son dönemde en çok araştırılan konuların başında geliyor. Ülkemiz sağlık alanında her geçen gün önemli adımlar atıyor ve gelişmeye devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda sağlık turizmi açısından ülkemizin önemli bir yere geleceği varsayıldığında sağlık personeline ve özellikle de patoloji teknikerlerine olacak ihtiyaç da artmış olacak. Bu yazımızda patoloji laboratuvar teknikeri nedir maaşı ne kadar, özel sektörde ve kamuda patoloji ve laboratuvar teknikleri maaşları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Nasıl patoloji teknikeri olunur?

Patoloji teknikeri olarak görev alabilmek, Kamuda ya da özelde çalışabilmek için üniversitelerin en az önlisans seviyesinde öğrenim veren bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Önlisans olarak ilgili bölümler ise şu şekildedir;

  • Patoloji labaratuvar,
  • Patoloji labaratuvar teknikleri bölümü.

Patoloji laboratuvar teknikeri ne iş yapar?

Başlıca görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Labaratuvara gelen örnekleri kayıt altına almak, fizyolojik ve anatomik özelliklerini esas alarak fiksasyonunu sağlamak, fiksasyon yaparken kullanılacak solüsyonları hazır hale getirmek,
  • Yapılan makroskobik çalışmalara katılmak, elle doku takibi sağlamak,
  • Hekimin talebi üzerine istenen ölçüde kesit almak, test işlemleri için hazır hale getirmek,
  • Enfeksiyon kontrolü ve testi yapmak,
  • Hekim ve çalışılan işletme tarafından verilen diğer iş ve işlemleri gerçekleştirmek.

Patoloji maaşları ne kadar?

Patolog maaşları özel sektör ve devlette farklılık göstermektedir. Özel sektörde patoloji teknikeri maaşları çalışanın tecrübesine ve işyeri politikalarına göre belirlenirken Kamuda tıbbi laboratuvar teknikeri maaşları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu esas alınarak ödenmektedir. Bu yüzden patoloji ne kadar maaş alır sorusunun cevabını özel ve devlet olarak ayrı ayrı vermek daha doğru olacaktır.

Patoloji teknikeri devlet maaşları35.000-37.000 TL
Özelde patoloji teknikeri maaşı18.000-20.000 TL

Özelde patoloji teknikeri maaşı 2024

Özel sektörde patoloji laboratuvar teknikeri maaşları tecrübe kriteri esas alınarak ödenmektedir. İlk defa göreve başlayan ve deneyimsiz bir teknikere ödenecek patoloji maaşı deneyim sahibi birisine ödenecek patoloji laboratuvar teknikeri maaşı ile aynı olmayacaktır. Özelde ilk defa göreve başlayan tekniker için ödenecek ortalama maaşlar 2024 yılı için 18.000-20.000 TL arasında olmaktadır. 5 yıldan fazla tecrübeye sahip birisine ödenecek tıbbi laboratuvar teknikleri maaşları ise 2024 yılı için ortalama 35.000-37.000 TL arasındadır.

Kamuda patolog maaşı 2024

Günümüzde kanser vakalarının artışı ile birlikte Kamuda da teknikerlere olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Devlette tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı 657 sayılı Kanuna göre hesap edilmektedir. Ayrıca medeni durum ve çocuk sayısı da Kamuda ödenecek tıbbi laboratuvar maaşları üzerinde etki sahibidir. Güncel zamlarla birlikte ilk defa Devlete memur ya da sözleşmeli memur kadrosunda atanan bir kişinin alacağı güncel maaş 2024 yılı için bekar ve çocuksuz olması durumunda 35.000-37.000 TL aralığında olacaktır.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

2 yıllık patoloji laboratuvar teknikleri ne iş yapar?

Laboratuvarda görev alırlar. Örneklerin kayıt altına alınması, sonuçların sisteme yüklenmesi ve takibi gibi işlemleri yürütürler.

Patoloji laboratuvar teknikleri iş imkanı var mı?

Sağlık alanındaki diğer bölümler gibi iş alanı geniştir. Ancak mezun sayısı arttığı için iş bulmak gün geçtikte zorlaşmaktadır. Araştırmanızı iyi yapmanızı öneririm.

Patoloji teknikeri nöbet tutar mı?

Genellikle nöbet tutması gerekmeyen bir kadrodur. Ancak ihtiyaç olması durumunda görev verilebilmektedir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın