Patoloji Laboratuvar Teknikleri Maaşı 2022

0

Patoloji laboratuvar teknikleri maaşı son dönemde en çok araştırılan konuların başında geliyor. Ülkemiz sağlık alanında her geçen gün önemli adımlar atıyor ve gelişmeye devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda sağlık turizmi açısından ülkemizin önemli bir yere geleceği varsayıldığında sağlık personeline ve özellikle de patoloji teknikerlerine olacak ihtiyaç da artmış olacak. Bu yazımızda patoloji laboratuvar teknikeri nedir maaşı ne kadar, özel sektörde ve kamuda patoloji ve laboratuvar teknikleri maaşları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Nasıl patoloji teknikeri olunur ?

Patoloji teknikeri olarak görev alabilmek, Kamuda ya da özelde çalışabilmek için üniversitelerin en az önlisans seviyesinde öğrenim veren bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Önlisans olarak ilgili bölümler ise şu şekildedir;

  • Patoloji labaratuvar,
  • Patoloji labaratuvar teknikleri bölümü.

Patoloji laboratuvar teknikeri ne iş yapar ?

Başlıca görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Labaratuvara gelen örnekleri kayıt altına almak, fizyolojik ve anatomik özelliklerini esas alarak fiksasyonunu sağlamak, fiksasyon yaparken kullanılacak solüsyonları hazır hale getirmek,
  • Yapılan makroskobik çalışmalara katılmak, elle doku takibi sağlamak,
  • Hekimin talebi üzerine istenen ölçüde kesit almak, test işlemleri için hazır hale getirmek,
  • Enfeksiyon kontrolü ve testi yapmak,
  • Hekim ve çalışılan işletme tarafından verilen diğer iş ve işlemleri gerçekleştirmek.

Patoloji maaşları ne kadar ?

Patolog maaşları özel sektör ve devlette farklılık göstermektedir. Özel sektörde patoloji teknikeri maaşları çalışanın tecrübesine ve işyeri politikalarına göre belirlenirken Kamuda tıbbi laboratuvar teknikeri maaşları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu esas alınarak ödenmektedir. Bu yüzden patoloji ne kadar maaş alır sorusunun cevabını özel ve devlet olarak ayrı ayrı vermek daha doğru olacaktır.

Özelde patoloji teknikeri maaşı 2022

Özel sektörde patoloji laboratuvar teknikeri maaşları tecrübe kriteri esas alınarak ödenmektedir. İlk defa göreve başlayan ve deneyimsiz bir teknikere ödenecek patoloji maaşı deneyim sahibi birisine ödenecek patoloji laboratuvar teknikeri maaşı ile aynı olmayacaktır. Özelde ilk defa göreve başlayan tekniker için ödenecek ortalama maaşlar 2022 yılı için 4500-5000 TL arasında olmaktadır. 5 yıldan fazla tecrübeye sahip birisine ödenecek tıbbi laboratuvar teknikleri maaşları ise 2022 yılı için ortalama 5500-6000 TL arasındadır.

Kamuda patolog maaşı 2022

Günümüzde kanser vakalarının artışı ile birlikte Kamuda da teknikerlere olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Devlette tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı 657 sayılı Kanuna göre hesap edilmektedir. Ayrıca medeni durum ve çocuk sayısı da Kamuda ödenecek tıbbi laboratuvar maaşları üzerinde etki sahibidir. Güncel zamlarla birlikte ilk defa Devlete memur ya da sözleşmeli memur kadrosunda atanan bir kişinin alacağı güncel maaş 2022 yılı için bekar ve çocuksuz olması durumunda 6900,00 TL maaş ödenecektir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.