SGK Hasta Alt Bezi Ödemesi 2024 & Nasıl Alınır?

SGK Hasta Alt Bezi Ödemesi ile ilgili usuller değişti. Hastalar önceden hasta alt bezi SGK ödemesini yapmadan doğrudan eczaneden alabilirlerken uygulama değiştirilmiştir. Bu yazımızda yeni uygulama kapsamında SGK hasta bezi ödemesi nasıl alınır ve şartları nelerdir hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

SGK hasta alt bezi ödemesi nasıl alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu hasta alt bezi ödemesi alabilmeniz için;

 • Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi ikinci ve üçüncü basamakta yer alan hastanelerden rapor çıkarttırmanız gerekmektedir. Aile hekimleri bu raporları çıkarmak için yetkili değillerdir.
 • Rapordan sonra hasta alt bezi reçetesini yazdırmanız gerekmektedir.
 • Rapor ve reçete ile birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız yeterli olacaktır.

SGK hasta alt bezi ödemesi için başvuru nereye yapılır?

SGK Hasta bezi ödemesi Başvurusu;

 • Reçete, rapor ve şahıs ödemeleri dilekçesi ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta ile yapılabilir. Dilekçe aşağıda paylaşılmıştır.
 • Başvurular için E-devletten uygulama da açılacaktır. E-devletten uygulama açıldığında ayrıca konu hakkında bilgilendirme yapılacaktır.
 • Bir kere başvuru yapmak yeterli olacaktır. Rapor süresi boyunca ödeme aylık olarak her ayın 1’inde banka hesabı varsa hesaba, yoksa PTT’ye gönderilecektir.
 • İlk defa alınan raporlar 1 yıllık düzenlenmektedir. Dolayısıyla başvuruya istinaden 1 yıl boyunca SGK aylık olarak ödeme yapacaktır.

Hasta alt bezi ödemesi talep dilekçesi

SGK hasta alt bezi talep dilekçesini;

 • Buradan indirebilirsiniz⇒ SGK hasta alt bezi dilekçesini indir.
 • Dilekçede GENEL SAĞLIK SİGORTALISININ kısmında sigortalının bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Eğer hasta alt bezi alınan kişi kendi sigortasından yararlanıyorsa ya da yeşil kartlı ise bu kısmın doldurulması yeterlidir. Eğer hasta bezi alınan kişi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ya da çocuğunun sigortasından yararlanıyorsa bu durumda “GENEL SAĞLIK SİGORTALISININ”  kısmında sigortalının bilgileri, “Hastanın” kısmında ise bez alınacak kişi bilgilerinin yazılması gerekmektedir.

E-devletten hasta alt bezi/Sgk şahıs ödeme online başvurusu

E-devletten hasta alt bezi başvurusu şu an için alınamamaktadır. Ancak sistem çalışmaları devam etmektedir ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulamanın kısa süre içerisinde hayata geçirilmesi beklenmektedir.

Hasta alt bezi ödemesi ne kadar 2024

SGK hasta bezi ödemesi ne kadar sorusunun cevabı ile devam edelim. Yukarıda belirtilen şartları sağlayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuranlara her ayın 1’inde ödemeler otomatik olarak yapılacaktır. Ödemeler rapor süresi boyunca yapılacaktır ve tekrar başvuru şartı aranmayacaktır.

Çocuklar Raporlu hasta bezi ödemesi aylık381,00 TL
Yetişkinlerde günlük karşılanacak tutar487,00 TL
2024 yılı hasta bezi devlet ödemesi ne kadar tablosu

Hasta alt bezi ödemesi nereye yatar?

Ödemeler;

 • Eğer SGK şahıs ödemeleri banka hesabı sisteminde tanımlı hesabınız yoksa PTT’ye gönderilecektir. PTT’den her ayın 1’inden sonra kimliğiniz ile giderek alabilirsiniz. Unutmayın eğer bez parası ödenen kişi bakmakla yükümlü olunan kişi ise ödeme bakan kişi hesabına aktarılır.
 • Eğer PTT yerine banka hesabınızdan ödemenizi almak isterseniz hemen e-devlette SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfasından banka hesabınızı kolayca tanımlayabilir ve ödemenizin banka hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

SGK hasta alt bezi ödemesi sorgulama

SGK hasta bezi ödemesi sorgulama işlemini, Ödemenizin yapılıp yapılmadığını, ne kadar alacağınızı, ödeme yapılan banka ve diğer bilgileri E-devlette SGK şahıs ödeme sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.

Hasta bezi ödemesi ne zaman yapılır?

Gerekli belgelerle başvurduktan sonra takip eden ayın 1’i itibariyle ödemeler banka hesabına aktarılır. Ortalama en geç 2-3 hafta sürmektedir bez parasının bankaya gönderilmesi. Bu süreçte E-devlette SGK hasta bezi sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Hasta alt bezi raporu hangi doktor yazar?

İkinci ve üçüncü basamak olarak tanımlanan devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerden bu raporun yazılması gerekmektedir. Üroloji, dahiliye gibi birimler bu raporları yazabilir. Aile hekimleri bu raporu yazmak için yetkili değildir.

Hasta alt bezi raporu nasıl alınır?

Rapor için devlet hastanesi, özel hastaneler, üniversite hastanelerinde üroloji, dahiliye gibi bölümlere muayene olmanız gerekmektedir. Sonrasında eğer doktor uygun görürse raporu elektronik ortamda düzenlemektedir.

Hasta bezini SGK karşılıyor mu?

Doktor raporu olması şartı ile SGK aylık olarak bez parası ödemesi yapmaktadır.

4.7/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Hasta Alt Bezi Ödemesi 2024 & Nasıl Alınır?” üzerine 3 yorum
 1. Çözger raporumuz var nöroloji doktorundan bez raporuda aldık ama e devlette öyle bi para görunmüyo 3. 4 ay oldu neredeyse nerde yanlış yaptık acaba

  Yanıtla
  • Raporu SGK’ya verdiniz mi? Ödeme sigortalının adına yatar? Hasta kendi sigortasından yatıyorsa hastaya, bakmakla yükümlü olarak yararlanıyorsa yararlandığı kişiye yatar ödeme.

   Yanıtla
  • e devlet üzerinden veya sgk dan başvuru yapıyorsunuz e devlete girip şahıs ödemelerinden hesap tanımlama yapıyorsunuz okadar

   Yanıtla
Yorum yapın