Staj Sigortası Başlangıç Sayılacak mı 2022

14

Staj sigortası başlangıç sayılacak mı ? Evet bu soru staj girişi olanların neredeyse tamamı tarafından sürekli sorulan soruların başında gelmekte. Bildiğiniz gibi çıraklık ya da staj sigortası kapsamındaki sigorta başlangıçları emeklilikte ilk başlangıç olarak kabul edilmiyor. Bu girişlerin emeklilikte sayılabilmesi için kanuni düzenleme yapılması gerekiyor.

2022’de şu ana kadar TBMM’de görüşülen ve kabul edilen torba yasa düzenlemelerinde staj sigortasının emeklilikte sayılması düzenlemesi yer aldı. Teklifler sunuldu ancak hiç görüşülmeden reddedildi. Peki yeni torba yasada staj sigortası düzenlemesi çıkacak mı, stajyer sigortası ssk başlangıcı sayılır mı ? Staj sigortası başlangıç sayılacak mı son dakika haberlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Staj sigortası nedir ?

Staj gören öğrencilerin staj süresi boyunca iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı korunması için yapılan zorunlu sigorta koludur. Anne ya da babası üzerinden bakmakla yükümlü olarak herhangi bir güvencesi olmayan öğrencilerin hastalık primleri de bu sigorta kolu kapsamında ödenir. Dolayısıyla bu durumda olan kişiler bu sigorta üzerinden sağlıktan da yararlanabilir.

Staj sigortası emeklilikte geçerli mi 2022

SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde her ne kadar staj girişleri artık görünüyor olsa da bu girişler ssk başlangıcı olarak kabul edilmiyor. Kabul edilebilmesi için bu süreler için borçlanma yapılması gerekiyor. Mevcut durumda staj başlangıcı emeklilik ilk giriş hesaplamasında dikkate alınmıyor. Eğer aktif olarak stajyerlik yapıyorsanız güncel maaşlara stajyer maaşı ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk staj borçlanması mümkün mü ?

Şu anda bu sürelerin borçlanılarak giriş olarak sayılması ve staj günlerinin emeklilikte kabul edilmesi yönünde bir uygulama bulunmuyor. Bu sürelerin borçlanma kapsamında sayılabilmesi için Kanuni düzenleme yapılması gerekmektedir.

Staj sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Staj sigortası ve çıraklık kapsamındaki işe girişler şu an için emeklilikte ilk başlangıç olarak sayılmıyor. Sebebi ise bu kapsamda sadece hastalık, meslek hastalığı ve iş kazası sigorta primlerinin ödenmesi. Uzun vade yani emeklilik sigorta primleri ödenmediğinden emeklilikte başlangıç olarak sayılmıyor. Sayılabilmesi için uzun vade sürelerinin borçlanma hakkının verilmesi gerekiyor. Staj/çıraklık girişlerinin sayıldığı bazı istisnai durumlar mevcut.

Staj sigorta başlangıcınızın tam olarak hangi tarihte olduğunu e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. Bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Staj başlangıcı sorgulamak için öncelikle T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapın. Ardından SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden ya da SGK-4A Hizmetleri-4A Tescil Kaydı menüsünden staj başlangıcınızı sorgulayabilirsiniz. E-devletten sorgulama yapmak için hemen staj sigortası sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çıraklık sigortası başlangıç sayılır mı ?

Çıraklık sigortası da yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda başlangıç olarak kabul edilmez. Kabul edilebilmesi torba kanun ile yapılacak düzenlemeye bağlı.

Stajerlik emeklilikten sayılacak mı 2022

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sürelerin emeklilikte sayılabilmesi için torba yasa ile düzenleme yapılması şart. Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilmiş kanuni bir teklif bulunmuyor. İlerleyen zamanlarda gündeme gelebilir. Bunun için gündem oluşturmak düzenlemenin çıkması için yararlı olacaktır.Staj sigortası son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

14 Yorum
 1. Uğur

  stay 97 sandıkta görüşürüz

 2. İbrahim

  Biz işçi olarak sadece cumartesi günü çıraklık eğitim merkezi ne gittik geri kalan 5 gün eşek gibi çalıştık birgün için 3 senemizi yediler haram zehir zıkkım olsun

  1. Dilek

   93 staj sigortam borçlanmaya razıyız duyun sesimizi bitsin artık

 3. Orhan

  Gerçekten vatandaşların böyle haklardan madur edilmesi devletin ilgisiz kalması anlaşılmaz bı durum.benimde staj başlangıcı 1.10.1997.
  İlk sigortalılık çalışma 3.11.1999 bende mağdurum.
  Ama ben stajda 8ay çalıştım.benim o tarihte ki hakkım neyse süresi dolduğu gün staj yaptığım yeri mahkemeye vermeyi düşünüyorum ama olur ama olmaz

 4. EYLEM TİRYAKİ

  YURT DIŞINDA YAŞAYAN A SADECE ORDA YAŞADI DİYE BORÇLANMA HAKKI VEREN BİR SİSTEM
  STAJ YAPMIŞ TÜRKİYE DE ÇALIŞMIŞ ÖĞRENMİŞ İNSANLARA NEDEN BU BORÇLANMA HAKKINI
  VERMEZ ALMAMIŞ DEĞİLİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesinlikle katılıyorum. Ülkemizde ikamet eden ev kadınlarına da aynı hakkın verilmesi ve ayrıca staj sürelerinin de bir şekilde giriş olarak sayılması gerektiğini düşünüyorum ben de.

   1. EYLEM TİRYAKİ

    Aynen Bazen kanunlar hazırlanırken bakış ve etki alanları göz önüne tam olarak alınmıyor herhalde

    1. Ömer Meriç

     Umarız bir düzenleme yapılır. Hadi staj sigortasında kısa vade primleri yatıyor onu anlayabilirim. Ancak yurtdışında ikamet eden bir ev hanımına borçlanma hakkının verilmesi ancak burada emek veren kadınlarımıza bu hakkın verilmiyor olması büyük adaletsizlik.

     1. EYLEM TİRYAKİ

      Tamamen katılıyorum

 5. SERPİL

  Merhabalar . e-devlet sisteminde İlk İşe giriş tarihi 14.09.1997 olarak yazıyor fakat bu benim staj günü başlama tarihim. İlk iş tarihim 2001/02 tarihinde, şu anda prim gün sayım 4854 gün. Benim öğrenmek istediğim iş yerinden kıdem tazminatı almam için kaç yıl daha çalışmam gerekiyor.
  İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj girişi sayılmıyor ne yazıkki. Kendi isteğiniz ile işten çıktığınızda tazminat hakkı elde edebilmeniz için en az 7000 günü tamamlamanız gerekmektedir.

   1. Ramazan

    Bu hukumet çıkartacak hem staj hem eyt

    1. Ömer Meriç

     İnşallah çıkacak. Biz de bekliyoruz.

  2. Remzi

   2026 yılında en az 4600 gün primle kıdem tazminatinizi alabilirsiniz.yani istenen şart sigorta başlangıcından sonra 25 yıl doldurmuş olmak 4600 gün prim istenmektedir