Staj Sigortası Başlangıç Sayılacak mı 2020

2

Staj sigortası başlangıç sayılacak mı ? Evet bu soru staj girişi olanların neredeyse tamamı tarafından sürekli sorulan soruların başında gelmekte. Bildiğiniz gibi çıraklık ya da staj sigortası kapsamındaki sigorta başlangıçları emeklilikte ilk başlangıç olarak kabul edilmiyor. Bu girişlerin emeklilikte sayılabilmesi için kanuni düzenleme yapılması gerekiyor.

2020’DE şu ana kadar TBMM’de görüşülen ve kabul edilen torba yasa düzenlemelerinde staj sigortasının emeklilikte sayılması düzenlemesi yer aldı. Teklifler sunuldu ancak hiç görüşülmeden reddedildi. Peki yeni torba yasada staj sigortası düzenlemesi çıkacak mı, stajyer sigortası ssk başlangıcı sayılır mı ? Staj sigortası başlangıç sayılacak mı son dakika haberlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Staj sigortası nedir ?

Staj gören öğrencilerin staj süresi boyunca iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı korunması için yapılan zorunlu sigorta koludur. Anne ya da babası üzerinden bakmakla yükümlü olarak herhangi bir güvencesi olmayan öğrencilerin hastalık primleri de bu sigorta kolu kapsamında ödenir. Dolayısıyla bu durumda olan kişiler bu sigorta üzerinden sağlıktan da yararlanabilir.

Staj sigortası emeklilikte geçerli mi 2020

SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde her ne kadar staj girişleri artık görünüyor olsa da bu girişler ssk başlangıcı olarak kabul edilmiyor. Kabul edilebilmesi için bu süreler için borçlanma yapılması gerekiyor. Mevcut durumda staj başlangıcı emeklilik ilk giriş hesaplamasında dikkate alınmıyor. Eğer aktif olarak stajyerlik yapıyorsanız güncel maaşlara stajyer maaşı ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk staj borçlanması mümkün mü ?

Şu anda bu sürelerin borçlanılarak giriş olarak sayılması ve staj günlerinin emeklilikte kabul edilmesi yönünde bir uygulama bulunmuyor. Bu sürelerin borçlanma kapsamında sayılabilmesi için Kanuni düzenleme yapılması gerekmektedir.

Staj sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Staj sigortası ve çıraklık kapsamındaki işe girişler şu an için emeklilikte ilk başlangıç olarak sayılmıyor. Sebebi ise bu kapsamda sadece hastalık, meslek hastalığı ve iş kazası sigorta primlerinin ödenmesi. Uzun vade yani emeklilik sigorta primleri ödenmediğinden emeklilikte başlangıç olarak sayılmıyor. Sayılabilmesi için uzun vade sürelerinin borçlanma hakkının verilmesi gerekiyor. Staj/çıraklık girişlerinin sayıldığı bazı istisnai durumlar mevcut.

Staj sigorta başlangıcınızın tam olarak hangi tarihte olduğunu e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. Bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Staj başlangıcı sorgulamak için öncelikle T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapın. Ardından SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden ya da SGK-4A Hizmetleri-4A Tescil Kaydı menüsünden staj başlangıcınızı sorgulayabilirsiniz. E-devletten sorgulama yapmak için hemen staj sigortası sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çıraklık sigortası başlangıç sayılır mı ?

Çıraklık sigortası da yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda başlangıç olarak kabul edilmez. Kabul edilebilmesi torba kanun ile yapılacak düzenlemeye bağlı.

Stajerlik emeklilikten sayılacak mı 2020

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sürelerin emeklilikte sayılabilmesi için torba yasa ile düzenleme yapılması şart. Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilmiş kanuni bir teklif bulunmuyor. İlerleyen zamanlarda gündeme gelebilir. Bunun için gündem oluşturmak düzenlemenin çıkması için yararlı olacaktır.Staj sigortası son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Staj sigortası en son haberleri  sayfamızdan takip edebilirsiniz. Staj sigortası ile ilgili tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

2 Yorum
  1. SERPİL

    Merhabalar . e-devlet sisteminde İlk İşe giriş tarihi 14.09.1997 olarak yazıyor fakat bu benim staj günü başlama tarihim. İlk iş tarihim 2001/02 tarihinde, şu anda prim gün sayım 4854 gün. Benim öğrenmek istediğim iş yerinden kıdem tazminatı almam için kaç yıl daha çalışmam gerekiyor.
    İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Staj girişi sayılmıyor ne yazıkki. Kendi isteğiniz ile işten çıktığınızda tazminat hakkı elde edebilmeniz için en az 7000 günü tamamlamanız gerekmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.