2019 Staj Sigortası Başlangıç Sayılacak mı ?

0

Çıraklık ya da staj kapsamında sigorta başlangıcınız mı var ? İşte bu haber tam da size göre. Staj ya da çıraklık kapsamında sigorta başlangıcı olanların en çok sordukları soruların başında staj sigortası başlangıç sayılır mı sorusu gelmektedir. Staj sigortası mağdurlarını yakından ilgilendiren yasal teklif Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geliyor. Peki staj sigortası emeklilikte sayılacak mı, staj sigortasında 2019 son durum nedir ? Staj sigortası son dakika gelişmelerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Staj sigortası son durum 2019

Staj sigortası son durum gelişmelerine geçmeden önce staj sigortası nedir neden emeklilikte ve SGK’da ilk giriş olarak sayılmaz konusunda dilerseniz bilgi verelim. Malumunuz staj yapanlar sadece iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortalanmaktadırlar. Emeklilik primi olan ölüm sigortası primi ve malulluk primi staj yapanlar için ödenmediğinden bu kişiler için staj girişi emeklilikte sayılmıyor. Tabi bu sürelerin borçlanma yapılması gibi bir imkan da söz konusu olmuyor. Dolayısıyla emeklilikte staj sigortası başlangıç olarak sayılmayan binlerce mağdur da bu konuda yasal bir düzenleme çıkmasını bekliyor.

Nihayet staj mağdurlarını yakından ilgilendiren yasal teklif TBMM’ye geliyor. İşte staj mağdurları ile ilgili TBMM’ye gelecek yasal teklifin detayları!

Staj sigortası kanun teklifi 2019

Staji sigortasının emeklilikte sayılmasına ilişkin yasal düzenleme meclise geliyor. Bu hususta iki ayrı düzenleme üzerinde çalışılıyor. Bunlardan birisi staj girişinin kanuni düzenleme yolu ile herhangi bir borçlanma yapmadan direk olarak emeklilikten sayılması diğeri ise bu sürelerin borçlanma yapılmak sureti ile emeklilikten sayılması.

Birinci seçenekte bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Stajlık kapsamındaki sigortalı çalışmalarınız düzenleme ile direk emeklilikte sayılabilecek. Ancak ikinci seçenekte ise ( çıkma ihtimali yüksek seçenek) staj sigortalarını borçlanma yolu ile hizmetten saydırabileceksiniz.

Örneğin 2019 yılında günlük SGK borçlanma tutarı en düşük 27,28 TL. Diyelim ki 10 günlük staj sigortanız var bu durumda 272,80 TL borçlanarak bu sürelerinizi emeklilikte saydırabilirsiniz.

2019 Staj sigortası yasası ne zaman çıkacak, Meclise geldi mi ?

Yasal düzenlemenin TBMM’ye ne zaman geleceği ya da ne zaman çıkacağı konusunda maalesef net bir husus yok. Konu hakkındaki gelişmeler için bizi takipte kalın.

2019 Staj sigortası sorgulama, staj girişi nasıl sorgulanır ?

Staj sigorta başlangıcınızın tam olarak hangi tarihte olduğunu e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. Bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Staj başlangıcı sorgulamak için öncelikle T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapın. Ardından SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden ya da SGK-4A Hizmetleri-4A Tescil Kaydı menüsünden staj başlangıcınızı sorgulayabilirsiniz.

Staj sigortası ile ilgili tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.