Staj Sigortası Başlangıç Sayılacak mı Son Dakika 2024

Staj sigortası başlangıç sayılacak mı son dakika 2024? Evet bu soru staj girişi olanların neredeyse tamamı tarafından sürekli sorulan soruların başında gelmekte. Bildiğiniz gibi çıraklık ya da staj sigortası kapsamındaki sigorta başlangıçları emeklilikte ilk başlangıç olarak kabul edilmiyor. Bu girişlerin emeklilikte sayılabilmesi için kanuni düzenleme yapılması gerekiyor.

 EYT yasası ile birlikte staj/çıraklık sürelerinin de emeklilikten sayılması için büyük bir beklenti var. Ancak torba yasada yer alıp almayacağı henüz net değil.  Bu içeriğimizde eyt staj mağdurları son dakika 2024 haberleri hakkında detaylar verilecektir.

Staj sigortası nedir?

Staj sigortası, staj gören öğrencilerin staj süresi boyunca iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı korunması için yapılan zorunlu sigorta koludur. Anne ya da babası üzerinden bakmakla yükümlü olarak herhangi bir güvencesi olmayan öğrencilerin hastalık primleri de bu sigorta kolu kapsamında ödenir. Dolayısıyla bu durumda olan kişiler bu sigorta üzerinden sağlıktan da yararlanabilir.

Staj sigortası emeklilikte geçerli mi 2024

Staj sigortası emeklilikte geçerli mi sorusunun cevabı şu an için hayır. SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde her ne kadar staj girişleri artık görünüyor olsa da bu girişler ssk başlangıcı olarak kabul edilmiyor. Kabul edilebilmesi için bu süreler için borçlanma yapılması gerekiyor. Mevcut durumda staj başlangıcı emeklilik ilk giriş hesaplamasında dikkate alınmıyor.

Çıraklık sigortası emekliliğe sayılıyor mu 2024

Çıraklık sigortası da yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda başlangıç olarak kabul edilmez. Kabul edilebilmesi torba kanun ile yapılacak düzenlemeye bağlı. Torba kanunun ise kısa süre içerisinde çıkması bekleniyor.

SGK staj borçlanması mümkün mü ?

SGK staj borçlanması için düzenleme yapılması gerekiyor. Şu anda bu sürelerin borçlanılarak giriş olarak sayılması ve staj günlerinin emeklilikte kabul edilmesi yönünde bir uygulama bulunmuyor. Bu sürelerin borçlanma kapsamında sayılabilmesi için Kanuni düzenleme yapılması gerekmektedir.

Staj sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Staj sigortası ve çıraklık kapsamındaki işe girişler şu an için emeklilikte ilk başlangıç olarak sayılmıyor. Sebebi ise bu kapsamda sadece hastalık, meslek hastalığı ve iş kazası sigorta primlerinin ödenmesi. Uzun vade yani emeklilik sigorta primleri ödenmediğinden emeklilikte başlangıç olarak sayılmıyor. Sayılabilmesi için uzun vade sürelerinin borçlanma hakkının verilmesi gerekiyor. Staj/çıraklık girişlerinin sayıldığı bazı istisnai durumlar mevcut.

Staj sigorta başlangıcınızın tam olarak hangi tarihte olduğunu e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. Bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Staj başlangıcı sorgulamak için öncelikle T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapın. Ardından SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden ya da SGK-4A Hizmetleri-4A Tescil Kaydı menüsünden staj başlangıcınızı sorgulayabilirsiniz. E-devletten sorgulama yapmak için hemen staj sigortası sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Staj dönemi sigorta başlangıcı sayıldı son dakika

Staj dönemi sigorta başlangıcı sayıldı son dakika haberleri tüm internet sitelerinde yayıldı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sürelerin emeklilikte sayılabilmesi için torba yasa ile düzenleme yapılması şart. EYT torba yasası ile birlikte çıkması biraz zor gibi görünüyor.

Staj mağdurlarında son dakika haberlerine göre yapılacak olası düzenleme ile;

 • Staj ve çıraklık girişi emeklilikte başlangıç olarak sayılacak.
 • Bunun için staj ve çıraklık süreleri borçlanma kapsamına alınacak.
 • Borçlanma ile emeklilik primi de ödenecek ve bu süreler emeklilikte başlangıç olarak sayılacak.
 • Böylece özellikle 08.09.1999 tarihinden önce staj ve çıraklık başlangıcı olanlar EYT yasası çıktıktan sonra yaşa takılmadan emekli olabilecekler.

Staj sigortası son dakika haberleri ve düzenlemelerini sizin için takip ediyoruz. Biliyorum siz de internette sürekli staj/çıraklık sigortası son dakika haberlerini takip ediyorsunuz. Ancak birçok haber sitesi “emeklilik stajyerlik dönemi sigorta başlangıcı yasalaştı” şeklinde haber yapıyor olsalar da şu anda somut bir adım atılmış değil. Bu nedenle stajyer emeklilik müjdesi hakkındaki somut ve en gerçek haberler için bizi takipte kalmanızı öneririm.

Staj borçlanması Meclis’te 2024

taj borçlanması Meclis’te 2024 içinde çıkması bekleniyor. Nihayet uzun yıllardır süren 4a tescil başlangıç staj mağduriyeti giderilecek gibi duruyor. Umudum hükümetin bu konu hakkında düzenleme yapması. Meslek liseleri sigorta başlangıcı torba yasa ile çıkarılacak düzenleme ile emeklilikte sayılacak ve binlerce kişi bu haktan yararlanarak emekli olacaktır.

Staj sigortası Eyt için başlangıç sayılacak mı?

Staj emeklilik için giriş sayılmıyor. Ancak EYT torba yasasına bu düzenlemenin de konulmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini bekliyoruz. Staj sigortası emekliliğe sayılacak mı konusunda biz de mücadelemizi sürdürüyoruz. Siz de konu hakkında görüşlerinizi yorum kısmından ileterek gündem oluşturabilirsiniz. Staj sigorta başlangıcı sayılır mı konulu bu yazımız ne kadar gündemde kalırsa mağduriyetler ile ilgili çalışmalar hızlandırılır. Sosyal medyada da yazımızı paylaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

1999 öncesi staj sigortası

Biliyorum ki staj ve çırak sigortası mağdurları olarak hepiniz staj borçlanması son dakika ve çıraklık sigortası son dakika haberlerini yakından takip ediyorsunuz. Staj ya da çıraklık girişi 08.09.1999 tarihinden önce olsa bile EYT kapsamında maalesef emeklilik girişi olarak şu an sayılmadığını söylemek istiyorum. Bunun için yasal düzenlemenin çıkması gerekmektedir. Eğer staj mağdurlarına müjde gelirse sayfamızda ve içeriğimizde duyurusu yapılacaktır.

Çıraklık sigortası EYT sayılacak mı?

Çıraklık sigortası ya da staj sigortasının EYT kapsamında ilk giriş olarak sayılması için şu an yürütülen bir çalışma yok.

Lise staj sigorta girişi sayılır mı?

Staj girişlerinde iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık primleri ödenir. Emeklilik yani uzun vade primi ödenmez. Bu nedenle staj girişleri emeklilikte ilk başlangıç olarak sayılmaz.

Emeklilik için staj sayılacak mı?

Staj ya da çıraklık girişlerinin emeklilikten sayılabilmesi için Hükümet tarafından torba kanunla düzenleme yapılması gerekiyor.

Staj EYT’ye girecek mi?

EYT yasası ile birlikte staj sürelerinin de emeklilikten sayılması düzenlemesi çıkması zor görünüyor. Mevcut durumda staj girişleri EYT için giriş sayılmıyor.

Staj sigortası e devlette gözükür mü?

Staj girişleri e-devlette görünür. Ancak burada görünür olması emeklilikte sayılacağı anlamına gelmez.

4.7/5 - (17 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Staj Sigortası Başlangıç Sayılacak mı Son Dakika 2024” üzerine 39 yorum
 1. MERHABA ŞİMDİ BENİM 1993 YILDINDA STAJ BAŞLANGIÇIM VAR BANA SSK NUMARASI VERİLİYOR O YILLAR PRİM SAYILMAYACAK DENİLDİ AMA BAŞLANGIÇ SAYILACAK DEMİŞTİLER ŞİMDİ BENİM BU KADAR YIL BOŞUNA GİTTİ BEN HAKKIMI HELEL ETMİYORUM BU KONUYLA İLGİLİ ŞİMDİ BENİM 7500 GÜNÜM VAR 60 YIL DİYORLAR BEN 6000 GÜN DAHA YAPACAGIM O TARŞHA KADAR ADALET BUMUDUR BEN ŞİMDİ ÇIRAK BULAMIYORUZ ÇALIŞTIRACAK STAŞ MADURLARINI GÖRDÜKÇE KİMSE ÇALIŞMIYOR ARTIK EN KISA ZAMANDA BU İŞE EL ATMALARINI İSTİYOR BEN SAYGILAR….

  Yanıtla
 2. Staj giriş tarihi kesinlikle emeklilik için başlangıç tarihi olarak alınmalı, bu insanlar çoçuk yaşta haftanın 5 günü 8-5 çalıştılar, girişlerinin staj olarak belirtilmesi sistemsel bir açığın firmalar tarafından kullanılmasından başka bir şey değil, sizleri sonuna kadar destekliyorum.

  Yanıtla
 3. Ömer bey iyi günler 1973 doğumluyum 1994 ssk girişim var eyt den faydalanıyorum. ÇIKARSA
  1988-1989 ticaret lisesi stajım 1991 üniversite 40 gün stajım var. Staja borçlanma hakkı gelmesini istiyorum. Emekli maaşımı artırmak için borçlanmak istiyorum. Çünkü 2000 öncesi SSK Primim az
  Staja borçlanma gelirse Eyt den faydalandığımızda nasıl bir yol izleyeceğiz

  Yanıtla
 4. Merhaba, staj tarihim 1.10.1997 .Sonrasında üniversiteyi kazandım, 2002 yılında mezun oldum ve sigortalı işe başladım. Yani ilk prim 2002 de yattı. Yani şimdi üniversiteyi kazanmasaydım 1997 de sigortalı çalışmaya başlamıştım ve şimdi emekli olmuştum. Üniversiteyi kazanmış olmak suç mu yani? Bunun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Stajın sigorta başlangıcı sayılması hakkımızdır. Saygılar…

  Yanıtla
 5. merhaba ömer bey;
  1997 staj giriş var. 01,09,1998 istege bağlı bağkur sigorta kaydımda var. ama bağkura hiçbir prim yatırmadım. 06,05,2000 4a sigorta başlangıcım. bagkur a olan borcumu geriye dönük yapabilirmiyim. bağkurla ilgili genel bir af gelebilirmi. yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
 6. ÖMER BEY MERHABA 1998 STAJ GİRİŞİM VAR NORMAL AYNI ŞİRKETTE ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİM 2000 2. AYINDA SİGORTA YAPMIŞLAR STAJ SONRASI SİGORTA YAPSALAR EYT YASASINDAN FAYDALANABİLİYORDUM .AYNI ŞİRKETTE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUM ARADA 2002 2004 YILLARI ARASINDA ASKERE GİTTİM AYNI FİRMADA DEVAM ETTİM .HİZMET BAŞLANGIÇ DAVASI AÇABİLİRMİYİM BİR ZAMAN AŞIMI VARMI TEŞEKÜR EDERİM.

  Yanıtla
 7. Bizim gibi mağdur olan binlerce kişi var bize ilk sigorta girişimiz yapıldığında emeklilikte geçersizdir diye bir şart yada bilgi verilmedi.soylemedi ben 2 yıl resmi devlet bankasında Ziraat bankasında stajerlik yaptım hakkımızın verilmesini sigorta giriş tarihimizin uygulanmasını istiyoruz.

  Yanıtla
 8. bukadar staj mağduru varken bu yasayı kabul etmeliler bişekilde duyulsun sesimiz artık, staj dediğiniz az bir süre değil haftanın 3 günü 9 ay çalıştık haksızzlık olur sayılmazsa

  Yanıtla
 9. Bu konuda hala aynı fikirde misiniz?
  sizce staj başlangıç sayılacak mı, gündemi nasıl okuyorsunuz?

  Yanıtla
  • Merhaba. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin staj konusunda düzenleme yapılmayacağını söyledi. Umudum var ama biraz zor görünüyor.

   Yanıtla
 10. Merhabalar, 1992 yılında meslek lisesinde okurken staj yaptım ancak kayıtlarda bu staj görülmüyor nereden bunu görebilirim.

  Yanıtla
 11. Merhaba , ben yurt dışında yaşıyorum.1996-1997 yılında meslek lisesinde stajım olmuştu.Fakat ondan sonra çalışmam olmadı, yeni kanuna göre staj tarihim sigorta başlangıcım olarak kabul edilecek mi?Sevgiler , saygılar …

  Yanıtla
  • Merhaba. Şu anda yeni bir Kanun yok. O yönde bir düzenleme çıkarsa muhtemelen borçlanma ile emeklilik girişinden saydırabilirler.

   Yanıtla
  • 1998 stajerim bende üç kuruşa çalıştırıp 1 gün sigorta başlangıcı bile çok gördüler bize. Bu seçime kadar çıkmazsa muhalefete veririm bende

   Yanıtla
 12. Biz işçi olarak sadece cumartesi günü çıraklık eğitim merkezi ne gittik geri kalan 5 gün eşek gibi çalıştık birgün için 3 senemizi yediler haram zehir zıkkım olsun

  Yanıtla
 13. Gerçekten vatandaşların böyle haklardan madur edilmesi devletin ilgisiz kalması anlaşılmaz bı durum.benimde staj başlangıcı 1.10.1997.
  İlk sigortalılık çalışma 3.11.1999 bende mağdurum.
  Ama ben stajda 8ay çalıştım.benim o tarihte ki hakkım neyse süresi dolduğu gün staj yaptığım yeri mahkemeye vermeyi düşünüyorum ama olur ama olmaz

  Yanıtla
 14. YURT DIŞINDA YAŞAYAN A SADECE ORDA YAŞADI DİYE BORÇLANMA HAKKI VEREN BİR SİSTEM
  STAJ YAPMIŞ TÜRKİYE DE ÇALIŞMIŞ ÖĞRENMİŞ İNSANLARA NEDEN BU BORÇLANMA HAKKINI
  VERMEZ ALMAMIŞ DEĞİLİM

  Yanıtla
  • Merhaba. Kesinlikle katılıyorum. Ülkemizde ikamet eden ev kadınlarına da aynı hakkın verilmesi ve ayrıca staj sürelerinin de bir şekilde giriş olarak sayılması gerektiğini düşünüyorum ben de.

   Yanıtla
   • Aynen Bazen kanunlar hazırlanırken bakış ve etki alanları göz önüne tam olarak alınmıyor herhalde

    Yanıtla
    • Umarız bir düzenleme yapılır. Hadi staj sigortasında kısa vade primleri yatıyor onu anlayabilirim. Ancak yurtdışında ikamet eden bir ev hanımına borçlanma hakkının verilmesi ancak burada emek veren kadınlarımıza bu hakkın verilmiyor olması büyük adaletsizlik.

     Yanıtla
  • Siz zaten yaranıyorsunuz yurt dışında olanlara bu hak verildi borçlanma olarak benim anlamadığım neden turkiyede olanlara bu hak verilmiyor ayrıca staj ve çıraklık yapan bayanlara doğum borçlanması veriliyor erkeklerin günahı ne adaletsizlik var bence düzenleme şart

   Yanıtla
 15. Merhabalar . e-devlet sisteminde İlk İşe giriş tarihi 14.09.1997 olarak yazıyor fakat bu benim staj günü başlama tarihim. İlk iş tarihim 2001/02 tarihinde, şu anda prim gün sayım 4854 gün. Benim öğrenmek istediğim iş yerinden kıdem tazminatı almam için kaç yıl daha çalışmam gerekiyor.
  İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
Yorum yapın