Üniversite Öğrencisi Sağlık Sigortası Yararlanma Şartları

Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır sorusunun cevabı bu yazımızda ayrıntılı olarak anlatılacaktır. 18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi anne ya da babaları üzerinden belirli şartları sağlanması halinde devam etmektedir. Üniversite öğrencileri için de öğrenim süresi boyunca ve mezuniyetten sonra da anne ve ya baba üzerinden sağlık yararlanma hakkı devam etmektedir.  Bu yazımızda üniversite öğrencileri sağlıktan nasıl yararlanır, öğrenci sigortası nasıl yapılır konularında bilgi bulabilirsiniz.

Üniversite öğrencileri sigortalı mı?

Üniversite öğrencilerinin sağlık sigortası var mı sorusunun cevabı üniversite üzerinden hayır olacaktır. Anne ya da babası üzerinden herhangi bir kapsamda sigortası olmayan üniversite öğrencilerinin üniversiteler tarafından sağlık sigortasının yapılması uygulaması bulunmamaktadır. Aşağıda üniversite sigortadan yararlanma alt başlığımızda üniversite öğrenci SGK’dan nasıl yararlanır konusunda ayrıntılı bilgi verdik. Anne ya da baba üzerinden üniversite öğrencileri sigortadan nasıl yararlanır konusunda yazımızın devamında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Üniversite öğrencisi babanın sigortasından yararlanma yaşı kaçtır ?

Üniversitede öğrenim görenler;

 • 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar anne ve ya babasından sağlık hizmeti alabilmekte. Eğer anne ve ya babanın sigortası aktifse sistem öğrencilik bilgisini de otomatik çekmekte ve öğrenci anne ve ya babası üzerinden öğrenim süresi boyunca sigortadan yararlanabilmekte. Otomatik olarak açmadıysa Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak sigortayı başlatmanız gerekmekte.
 • Üniversitede öğrenim görenlerin mezun olması durumunda da mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl daha anne ya da babası üzerinden sağlık güvencesinden yararlanma hakkı bulunmakta. Bunun için anne ve ya babanın aktif güvencelerinin olması ve mezun olan kişinin de 25 yaşını tamamlamamış olması gerekmektedir. Yani bu iki yıllık yararlanma süresi 25 yaşın tamamlandığı tarihi geçememekte.
 • 25 yaşını doldurmuş öğrencilerin sağlık sigortası ise aşağıda belirtilen hususlar çerçevesinde gerçekleşmektedir.

25 yaşından sonra babanın sigortasından yararlanma

Öğrenim süresi boyunca ve mezuniyetten sonra da en fazla 25 yaşın doldurulduğu tarihe kadar üniversite öğrencileri 25 yaşına kadar sigortadan yararlanabilmekte. 25 yaşın tamamlandığı tarih itibariyle eğer sigortalı çalışma durumu yoksa 25 yaş üstü öğrenci SGK için aşağıdaki hükümler uygulanır:

 • Zorunlu genel sağlık sigortasında aylık prim ödemesi yaparak sağlıktan yararlanabilir,
 • Gelir testi başvurusu yaparak gelir testi sonucunun 60/C-1 yani yeşil kart çıkması durumunda prim ödemeden sağlıktan yararlanabilir. GSS başvurusu, güncel prim tutarları ve yeşil kart nasıl alınır hakkında tüm detaylar için Gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Genel sağlık sigortası 25 yaş sınırı bulunmamaktadır. Eğer mezun olan öğrencinin anne ya da babasının aktif sigortası yoksa 25 yaşından önce de gss sistemine dahil olabilmekte.

Babanın sigortasından yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK öğrenci sigortası için sağlıktan yararlanma sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Öğrenci sağlık sigortasının aktif olup olmadığını öğrenmek, üniversite öğrencileri sağlık sigortası sorgulaması yapmak için;

 • Öncelikle buradan T.C. ve e-devlet ile giriş yapınız ⇒ sgk sağlıktan yararlanma sorgulama.
 • E-devletten öğrenci sigortası sorgulaması sonucunda “Müstehaktır, provizyon alabilir.” diyorsa sağlık güvenceniz açık demektir. Sgk aktivasyon sorgulama sonucu müstehaktır yazmıyor ise kapalı anlamına gelir.

Üniversite öğrencisinin annenin sigortasından yararlanma hakkı var mı ?

Anne üzerinden üniversite öğrencilerinin sağlık güvencesinden yararlanma durumları için yukarıda anlatılan tüm hükümler geçerlidir. Yani anne üzerinden 25 yaşın tamamlandığı tarihe kadar yararlanabilir. Ayrıca mezuniyet tarihinden itibaren de iki yıl süre ile sgk üniversite öğrencisi 25 yaşı aşmamak kaydı ile anne üzerinden devam eder.

Anne ve babası sigortalı olmayan öğrenciler sağlıktan nasıl ücretsiz yararlanır?

Anne ve babası sigortalı olmayan öğrenciler bakmakla yükümlü kişi olarak sağlık sigortasından yararlanamaz. Bu durumda genel sağlık sigortası sistemine geçmesi gerekir. Genel Sağlık Sigortasında aylık prim ödeyerek sağlık hizmeti alabilir. Eğer prim ödeme durumu yoksa gelir tespiti yaptırır. Gelir tespiti sonucunda eğer sonuç 60/C-1 yani yeşil kart sigortası olarak belirlenirse öğrenci prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

SGK öğrenci sigortası için gerekli evraklar?

Anne ya da baba üzerinden aktif sigorta genellikle öğrencilik kaydına istinaden sistem tarafından otomatik olarak başlatılmaktadır. E-devletten sorgulama yaptığınızda sistemde aktif sosyal güvenceniz varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir evrakla başvurmanıza gerek yoktur. Eğer sigortanız aktif değilse bu durumda anne ya da babanız bağlı olduğunuz SGK’ya giderek sağlık talep ve taahhüt formunu doldurarak sağlığınızı açtırabilir.

Üniversite öğrencisi sağlıktan yararlanır mı?

Evet, anne ya da babasının aktif güvencesi varsa üniversitede okuyanlar 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanabilir.

Öğrenci kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır?

Lisede okuyanlar 20 yaşına kadar, üniversitede okuyanlar 25 yaşına kadar yararlanır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Üniversite Öğrencisi Sağlık Sigortası Yararlanma Şartları” üzerine 12 yorum
 1. Merhaba. Anne ve babam yesilkartli. Ben üniversite öğrencisiyim. Bende mi yesilkartli olmuş oluyorum. Bakmakla yükümlü olunan kişi kaç yaşında sona erer. Üniversite öğrencileri de bakmakla yükümlü olunan kişi başlığı altında midir

  Yanıtla
  • Eğer gelir testi sonucunda sizin de TC numaranız çıkıyorsa siz de yeşil kartlı olursunuz. Bakmakla yükümlülük, sigorta kapsamına ve başlama tarihine göre farklılık gösterebiliyor.

   Yanıtla
 2. Merhaba liseden mezun olalı 1 yıl oldu. 19 yaşındayım. Sadece annem sigortali. Ancak ilk sigorta başlangıcı 2012. Annemden yararlanabilir miyim?

  Yanıtla
  • Merhaba. Lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ve 20 yaşını geçmemesi şartı ile annenizin sigortasından yararlanabilirsiniz. Öğrenci belgenizle SGK’ya gitmeniz gerekebilir.

   Yanıtla
 3. Merhaba Ömer bey; Oğlum 29 yaşında ve ve Türkiye de pazarcılık yapıyor ve bağkurlu primlerini ödediği için burada sağlıktan yararlanabiliyordu ancak bu yıl Makedonya’da okuyacak oradan Sgk provizyon istediler fakat Sgk bize böyle bir şey alamaz dedi ben emekli öğretmenim babası yok özel sağlık sigortası yaptırmakta çok külfetli oğlum makedonyada genel sağlık sigortasından nasıl faydalanır ne yapmamız gerekiyor

  Yanıtla
 4. Merhaba Ömer bey. Ben üniversite öğrencisiyim, babamın sigortasından yararlanıyorum ve bu ayın sonunda 25 yaşımı dolduracağım. Genel Sağlık Sigortası kapsamına otomatik olarak mı alınacağım yoksa kendim bizzat SGK’ya başvuru mu yapmam gerekiyor? Eğer gerekiyorsa ikamet olarak bağlı olduğum SGK yerine okuduğum şehirdeki ya da herhangi bir şehirdeki SGK’ya başvuru yapma şansım var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. Sosyal Güvence sona erince sistem genellikle otomatik olarak devreye alıyor. Ama siz yine de 25 yaşı tamamladığınız tarih itibariyle ikamet olarak bağlı olduğunuz SGK’ya uğrayarak tescil başlangıcınızı yaptırın.

   Yanıtla
 5. Merhabalar.Ben üniversitesi 3.sınıf öğrencisiyim.Babamın ve annemin sigortası bulunmamakta.Ben sigortadan nasıl yararlanabilir.Bunun için ne yapmam lazım.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekmekte. Gelir testi başvurusu yapın. Eğer ücretsiz çıkarsa prim ödemeden GSS’den yeşil kart kapsamında yararlanabilirsiniz. Eğer ücretli çıkarsa bu durumda 2021 yılı için aylık 107 TL üzerinden GSS’den yararlanma hakkınız olur. Gelir testine gerek olmadan direk başvuru da yapabilirsiniz. Bu durumda ücretli kapsamında açılacaktır.

   Yanıtla
 6. Ben universite öğrencisyim evdə sadece üvey annemin sigortası var babam da onun sigortasından faydalaniyor fakat ben faydalanamiyirum benim GSS prim borcum var herhangi bir sigortam yok ben sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanacağım illa GSS prim borcumu ödemem mi lazim teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Herhangi bir kapsamda sosyal güvenceniz olmadığından GSS kapsamında olmak zorundasınız. Eğer daha önce gelir testi başvurusu yapmadıysanız gelir testine başvurun. Yeşil kart çıkarsa sağlıktan ücretsiz yararlanma hakkınız olur.

   Yanıtla
Yorum yapın