Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır ?

4

Üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır sorusunun cevabı bu yazımızda ayrıntılı olarak anlatılacaktır. 18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi anne ya da babaları üzerinden belirli şartları sağlanması halinde devam etmektedir. Üniversite öğrencileri için de öğrenim süresi boyunca ve mezuniyetten sonra da anne ve ya baba üzerinden sağlık yararlanma hakkı devam etmektedir.  Bu yazımızda üniversite öğrencileri sağlıktan nasıl yararlanır, öğrenci sigortası nasıl yapılır konularında bilgi bulabilirsiniz.

Üniversite öğrencileri sigortalı mı ?

Anne ya da babası üzerinden herhangi bir kapsamda sigortası olmayan üniversite öğrencilerinin üniversiteler tarafından sağlık sigortasının yapılması uygulaması bulunmamaktadır. Aşağıda üniversite sigortadan yararlanma alt başlığımızda üniversite öğrenci Sgk’dan nasıl yararlanır konusunda ayrıntılı bilgi verdik. Anne ya da baba üzerinden üniversite öğrencileri sigortadan nasıl yararlanır konusunda yazımızın devamında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Üniversite öğrencisi babanın sigortasından yararlanma yaşı kaçtır ?

Üniversitede öğrenim görenler;

 • 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar anne ve ya babasından sağlık hizmeti alabilmekte. Eğer anne ve ya babanın sigortası aktifse sistem öğrencilik bilgisini de otomatik çekmekte ve öğrenci anne ve ya babası üzerinden öğrenim süresi boyunca sigortadan yararlanabilmekte. Otomatik olarak açmadıysa Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak sigortayı başlatmanız gerekmekte.
 • Üniversitede öğrenim görenlerin mezun olması durumunda da mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl daha anne ya da babası üzerinden sağlık güvencesinden yararlanma hakkı bulunmakta. Bunun için anne ve ya babanın aktif güvencelerinin olması ve mezun olan kişinin de 25 yaşını tamamlamamış olması gerekmektedir. Yani bu iki yıllık yararlanma süresi 25 yaşın tamamlandığı tarihi geçememekte.
 • 25 yaşını doldurmuş öğrencilerin sağlık sigortası ise aşağıda belirtilen hususlar çerçevesinde gerçekleşmektedir.

25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri sgk işlemleri

Öğrenim süresi boyunca ve mezuniyetten sonra da en fazla 25 yaşın doldurulduğu tarihe kadar üniversite öğrencileri 25 yaşına kadar sigortadan yararlanabilmekte. 25 yaşın tamamlandığı tarih itibariyle eğer sigortalı çalışma durumu yoksa;

 • Zorunlu genel sağlık sigortasında aylık prim ödemesi yaparak sağlıktan yararlanabilir,
 • Gelir testi başvurusu yaparak gelir testi sonucunun 60/C-1 yani yeşil kart çıkması durumunda prim ödemeden sağlıktan yararlanabilir. GSS başvurusu, güncel prim tutarları ve yeşil kart nasıl alınır hakkında tüm detaylar için  gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Genel sağlık sigortası 25 yaş sınırı bulunmamaktadır. Eğer mezun olan öğrencinin anne ya da babasının aktif sigortası yoksa 25 yaşından önce de gss sistemine dahil olabilmekte.

Babanın sigortasından yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk öğrenci sigortası için sağlıktan yararlanma sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Öğrenci sağlık sigortasının aktif olup olmadığını öğrenmek, üniversite öğrencileri sağlık sigortası sorgulaması yapmak için;

 • Öncelikle buradan T.C. ve e-devlet ile giriş yapınız ⇒ sgk sağlıktan yararlanma sorgulama.
 • E-devletten öğrenci sigortası sorgulaması sonucunda “Müstehaktır, provizyon alabilir.” diyorsa sağlık güvenceniz açık demektir. Sgk aktivasyon sorgulama sonucu müstehaktır yazmıyor ise kapalı anlamına gelir.

Üniversite öğrencisi sigortalı çalışabilir mi ?

Çoğu üniversite öğrencisi öğrenim süresi boyunca sigortalı çalışabilmektedir. Sigortalı çalışmalarında Kanuni bir engel bulunmamaktadır. Ayrıca 25 yaş altında olup da SGK’dan yetim aylığı alanların da sigortalı çalışma hakları bulunmaktadır. Bu kişilerin emekli maaşları kesilmemektedir. Ancak çeşitli Kurumlardan burs ya da sosyal yardım alan öğrencilerin işe girmeden önce ilgili Kurumlardan bilgi alması önem arz etmektedir. Zira işe girince burs ya da yardım kesilebilir.

Okuyan erkek çocuğa kaç yaşına kadar nafaka ödenir ?

Bakmakla yükümlülük durumu lisede okuyanlar için 20 yaş, üniversitede öğrenim görenler için ise 25 yaştır. 18 yaşını dolduran erkek çocuğa nafaka eğer öğrenim görmüyorsa ödenmez. Lisede okuması durumunda en fazla 20 yaşın bittiği tarih, üniversitede okuması durumunda ise en fazla 25 yaşın tamamlandığı tarihe kadar nafaka alabilmekte.

Sgk öğrenci belgesi nasıl, nereden alınır ?

üniversite öğrencileri sağlık sigortası bazen SGK sistemi tarafından otomatik olarak başlatılamamakta. Bu durumda öğrenci sigortası için gerekli belgeler yani  Sağlık Yardım ve Beyan Taahhüt Formu ve güncel öğrenci belgesi ile SGK’ya başvuru gerekir. Öğrenci belgesini güncel olarak okuldan alabilirsiniz ama çoğu zaman bu zor olmakta ve zaman kaybına neden olmakta. Bunun yerine e-devletten barkodlu öğrenci belgesi alabilirsiniz. Hemen e-devlet öğrenci belgesi sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve öğrenci belgeniz ile giriş yaparak belgenizi alabilirsiniz.

Üniversite öğrencisinin annenin sigortasından yararlanma hakkı var mı ?

Anne üzerinden üniversite öğrencilerinin sağlık güvencesinden yararlanma durumları için yukarıda anlatılan tüm hükümler geçerlidir. Yani anne üzerinden 25 yaşın tamamlandığı tarihe kadar yararlanabilir. Ayrıca mezuniyet tarihinden itibaren de iki yıl süre ile sgk üniversite öğrencisi 25 yaşı aşmamak kaydı ile anne üzerinden devam eder.

Sosyal güvencesi olmayanlar ne yapmalı ?

Peki sağlık güvencesi olmayanlar nereye başvuracak ? Eğer sorgulama sonucu e-devlette müstehak olmadığınızı yani sağlıktan yararlanmadığınızı tespit ettiyseniz vakit kaybetmeden en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Furkan

  Merhabalar.Ben üniversitesi 3.sınıf öğrencisiyim.Babamın ve annemin sigortası bulunmamakta.Ben sigortadan nasıl yararlanabilir.Bunun için ne yapmam lazım.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekmekte. Gelir testi başvurusu yapın. Eğer ücretsiz çıkarsa prim ödemeden GSS’den yeşil kart kapsamında yararlanabilirsiniz. Eğer ücretli çıkarsa bu durumda 2021 yılı için aylık 107 TL üzerinden GSS’den yararlanma hakkınız olur. Gelir testine gerek olmadan direk başvuru da yapabilirsiniz. Bu durumda ücretli kapsamında açılacaktır.

 2. Fırat

  Ben universite öğrencisyim evdə sadece üvey annemin sigortası var babam da onun sigortasından faydalaniyor fakat ben faydalanamiyirum benim GSS prim borcum var herhangi bir sigortam yok ben sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanacağım illa GSS prim borcumu ödemem mi lazim teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Herhangi bir kapsamda sosyal güvenceniz olmadığından GSS kapsamında olmak zorundasınız. Eğer daha önce gelir testi başvurusu yapmadıysanız gelir testine başvurun. Yeşil kart çıkarsa sağlıktan ücretsiz yararlanma hakkınız olur.