7000 Prim Günü ile Kıdem Tazminatı 2024

7000 Prim Günü ile Kıdem Tazminatı, kendi isteği ile işten ayrılanların tazminat alabileceği yollardan birisidir. Normal şartlarda tazminat alabilmek için işveren tarafından çıkış verilmesi ve en az 1 yıldır çalışıyor olma şartının sağlanması gerekmektedir. Ancak emeklilik nedeni ile işten ayrılacaklar istisna kapsamındadır. Bu içerikte 7000 prim gününü tamamlayan sigortalıların kıdem tazminatı hakkından yararlanma şartları ve takip etmesi gerekenler hakkında bilgi verilecektir.

7000 günü dolduran tazminat alabilir mi?

Bildiğiniz gibi 4/1-a eski ismi ile SSK kapsamında ya da başka bir kapsamda 09.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında girişi olanların SSK kapsamında normal emeklilik için tamamlamaları gereken prim gün sayısı şartı 7000 gündür Kıdem tazminatı 1475 sayılı Kanun’un 14. maddesi kapsamında ödenmektedir ve ilgili maddede emeklilik için yaş dışındaki şartları sağlayanlara kendi isteği ile işten çıksa bile tazminat ödenebileceği belirtilmektedir.

Bu kapsamda 09.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında ilk defa prim ödemesi olan kadın ve erkek sigortalılar 7000 gün şartı (sigortalılık süresi şartı aranmaz) sağladıklarında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı alarak işyerlerine bildirebilir ve tazminatlı olarak çıkışlarını talep edebilirler.

7000 gün kıdem tazminatı nasıl alınır?

7000 prim günü ile kıdem tazminatı hakkından yararlanabilmeniz için;

  • İşyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmanız,
  • İlk defa prim ödenen tarihin 09.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında olması,
  • Son 2520 güne ait hizmetin 1260 günden fazlasının SSK olması gerekiyor.
  • Bu şartları sağlıyorsanız öncelikle SGK’dan kıdem tazminatına esas yazı almanız gerekiyor. Kıdem tazminatına esas yazı için dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekiyor. Dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz.

7000 iş günü tazminat hesaplama

Tazminat hesaplaması işten çıkış tarihinden önceki son 30 günlük brüt kazanç üzerinden hesaplanır. Çalışılan her bir sene için son 30 günlük brüt kazanç tutarında tazminat ödenir. Kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek hesaplama yapabilirsiniz. Dilerseniz son brüt kazanç, toplam hizmet sürenizi yorum kısmından yazın ben de hesaplayabilirim sizin için.

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı şartları

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alabilmek için ilk defa prim ödenen tarihe göre emeklilikte gereken yaş şartı dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Ne zaman emekli olurum sayfamızı ziyaret ederek emeklilik için size yaş dışında gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarına göz atabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın