Bağkur 4005 Borç Kodu Nedir?

Bağkur’da her bir ödeme için kod belirlenmiştir. 4/b bağkur geçmiş dönem prim tahsilatı, cari dönem ve vadesi gelmeyen prim borçları için ayrı ayrı kodlar belirlenmiş olup ödemeler her bir kod için ayrı ayrı yapılmaktadır. Daha önce bağkur 4041 borç kodu nedir başlıklı içeriğimde bu kodun ne anlama geldiği hakkında bilgi vermiştim. Bu içerikte ise bağkur 4005 borç kodu nedir konusunda bilgi vereceğim. Buna geçmeden önce her bir kapsam için son ödeme tarihleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Son ödeme tarihleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzda SGK 4005 borç kodu nedir sorusunun cevabını da net olarak anlamış olacaksınız.

Bağkurda kapsamlara göre prim son ödeme tarihleri

Bağkurda prim ödenen kapsama göre prim son ödeme tarihleri farklılık göstermektedir. Aşağıdaki tabloda kapsam ve prim ödeme son tarihleri hakkında bilgi verdim.

KapsamPrim Ödeme Son tarihleri
Esnaf, Şirket ortağıHer ayın prim borcunun diğer ayın sona kadar ödenmesi gerekir.
Tarım/Çiftçi bağkurYılın ilk 6 ayına ait borçların son ödeme tarihi 31 Temmuz, İkinci 6 aylık dönemin borçları için son ödeme tarihi ise 31 Ocak’tır.
İsteğe bağlı bağkurİsteğe bağlı bağkurda her ayın prim borcunun son ödeme tarihi diğer ayın sonudur.

4005 borç kodu nedir?

4005 borç kodu Bağkur kapsamında prim ödeyenlerin bilmesi gereken koddur. Bu kodun tam olarak tanımı şudur ” 4b bağkur geçmiş dönem prim tahsilatı”. Bu kodla görünen borçlar son ödeme tarihi geçmiş prim borçlarınızı gösterir. Yani yukarıdaki tabloda belirtilen son ödeme tarihine kadar ödenmeyen borçlar bu kodla sistemde görüntülenir.

4005/4b bağkur prim tahsilatı kodu ile gösterilen prim borçlarınız için;

  • Her ay gecikme zammı ve faizi uygulanır.
  • Tarım bağkurunda 6 aylık dönemlerle ödenmeyen borçlarınız varsa borçtan dolayı sağlık sigortanız kapatılır.
  • Esnaf/şirket ortaklığı bağkurunda bu şekilde görünen 2 aydan fazla borcunuz varsa sağlık sigortanız kapatılır.
3/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur 4005 Borç Kodu Nedir?” üzerine 2 yorum
  1. 92 yılında bağkur girişim var. Hiç prim ödenmedi. Şuanda 13-ek-63 terk etmiş sigortalı görünüyorum. 15.08.2000 tarihinden itibaren de sigortalı olarak çalışıyorum. Askerlik borçlanması yapıp giriş tarihimi 99 a çekmek istiyorum. Bağkur girişi buna engel midir.

    Yanıtla
Yorum yapın