Bağkur Borç Kodu 4041 Nedir?

Bağkur borç kodu 4041 nedir sorusu son zamanlarda okurlarım tarafından en çok sorulan soru olmuştur. Bildiğiniz üzere 4/b tarım/çiftçi bağkurluları hariç diğer bağkurlular için her ayın prim ödeme son tarihi diğer ayın sonu olarak belirlenmiştir. Son ödeme tarihi geçmemiş olan prim borçları cari dönem primleri olarak adlandırılırken ödeme vadesi geçmiş prim borçları ise geçmiş dönem prim borçları olarak tanımlanmaktadır. İşte 4041 bağkur kodu da tam olarak burada devreye girmekte, cari ve geçmiş dönem prim borçlarının birbirinden ayrılmasını sağlamaktadır. İçeriğin devamında bu kodun ne anlama geldiği hakkında bilgi verilecektir.

4/b bağkur kapsamındakiler için prim ödeme son tarihleri bulunan kapsama göre farklılık gösterir.

 • Tarım/çiftçi bağkurlular için yılın ilk 6 ayı için son ödeme tarihi 30 Temmuz’dur. Yani Ocak’tan hazirana kadar olan prim borçları için son ödeme tarihi 30 Temmuz olarak belirlenir. Yılın ikinci altı aylık dönemi yani Temmuz-Aralık primleri için ise son ödeme tarihi 31 Ocak’tır. Bu süre içerisinde ödenen primler cari dönem primi, geçtikten sonra yapılan ödemeler ise geçmiş dönem primi olarak tanımlanır.
 • Tarım bağkurlu haricindekiler için her ayın prim ödeme son tarihi diğer ayın sonudur. Bu süre içinde ödendiğinde cari dönem, bu süre geçirildikten sonra ödendiğinde ise geçmiş dönem olarak adlandırılır.
 • Bağkur prim ödeme başlıklı yazımızdan bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

4041 bağkur kodu ne demek?

Bir üstte başlıkta son ödeme tarihlerini vermemin nedeni cari dönem ile geçmiş dönemin ne olduğunu anlatmak. Çünkü 4041 borç kodu prim ödeme ile alakalı bir kod.

 • 4041 kodunun anlamı şudur: 4b bağkur vadesi gelmeyen borç tahsilatı.
 • Bu şu anlama gelir. Cari dönem içinde olan yani henüz son ödeme tarihi geçmeyen borçları kapsar.
 • Örneğin tarım bağkurunda dedik ki ilk 6 ayın prim ödeme son tarihi Temmuz sonudur. İşte siz Temmuz sonuna kadar sistemde sorgulama yaptığınızca Ocak-Haziran ayları arasındaki prim borçlarınız 4b bağkur vadesi gelmeyen borç olarak 4041 kodu ile gösterilir.
 • Aynı durum esnaf/şirket ortaklığı ve isteğe bağlı bağkurlular için de geçerlidir. Örneğin bulunduğunuz ayın prim borcu diğer ayın son gününe kadar ödenebildiğinden son ödeme tarihine kadar yapacağınız sorgulamalar 4b vadesi gelmeyen borç olarak sistemde görünür.


Bağkur vadesi gelmeyen borç tahsilatı ne demek?

Kısaca özetlemek gerekirse henüz son ödeme tarihi geçmeyen, cari dönem içerisinde olan 4/b prim borçları sistemden sorgulandığında 4041-4b bağkur vadesi gelmeyen borç tahsilatı olarak görüntülenir. Bağkur primleri ne kadar sayfamızdan güncel aylık prim tutarlara göz atabilirsiniz.

1.3/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Borç Kodu 4041 Nedir?” üzerine 6 yorum
 1. Merhaba 03.03.2021 tarihinde 4b emeklilik dilekçemi verdim şu anda beklemedeyim ama 1 nisanda bu vadesi vadesi gelmeyen borc yine yansimis bu primi odemelimiyiz yoksa bekleyelim mi . emeklilik dilekcesi kabul edilirse borc otomatik olarak silinir mi?

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer bey; E devlet üzerinden 22 Mart tarihi itibari ile 4a emeklilik başvurusu yaptım.Bu arada bağkur kayıdim var başvuru yaparken hiç Bağ-Kur borcum yoktu. Fakat şimdi kontrol ettiğimde Nisan ayı bagkur ücreti yansıtılmış gözüküyor. 4a başvurum için sıkıntı yaratır mı?

  Yanıtla
 3. 2011 ve 2017 yılları arasında doldurulan bagkur borcum için yılbaşından önce ihya başvurusunda bulundum.Yapılandırma kapsamına giriyor mu. Gitmiyorsa tek seferde mi ödemek lazım. Bir imkan tanınması gerekmiyormu

  Yanıtla
Yorum yapın