Bağkur Borcu Olan Emekli Olabilir mi?

Bağkur borcu olan emekli olabilir mi? Evet bu soru son zamanlarda okurlarımın bana en çok sorduğu soruların arasında yer alıyor. Emekli olabilmek için prim ödenen ilk tarih esas alınarak prim gün sayısı, sigortalılık süresi gibi tüm şartların sağlanması gerekiyor. Buna ilave olarak prim borçlarının ödenmesi gibi bazı yükümlülüklerin de yerine getirilmesi gerekir. Bu içerikte 4/b prim borcu olanların emekli olup olamayacakları hakkında bilgileri bulabileceksiniz.

Bağkur borcu olan emekli olabilir mi?

Bağkur ya da SSK, emekli sandığı gibi sigorta kapsamlarından birisinde emeklilik dilekçesi verdiğinizde SGK tüm hizmetlerinizi tek bir dosyada birleştirdikten sonra emekli aylığı bağlama sürecine geçer. Bu süreçte emeklilik servisi 4/b bağkur servisinden bağkur hizmetlerini de ister. Bağkur servisinin ise bağkur hizmetlerini emeklilik servisine bildirebilmesi için prim borcunun sıfırlanmış olmasını ister. Bu nedenle bağkur prim borcu olanların hizmetleri bağlanmaz ve aylık başvurusu olan ayın sonuna kadar ödemeleri yapmazsa ve borçlarını sıfırlamazsa emeklilik talebi reddedilir.

SGK prim borcu olanlara emeklilik yolu açıldı gibi haberler çıktı son zamanlarda. Bunlar gerçeği yansıtmıyor. Özetlemem gerekirse;

 • Ödeme vadesi geçen bağkur prim borcunuz varsa hizmet bildirilemez ve emekli olamazsınız.
 • Bu sadece bağkurdan emekli olacaklar için geçerli değildir.
 • Örneğin SSK’dan emekli olacaksınız ama bağkurda borç varsa yine emekli olamazsınız ve borçlarınızı ödemeniz gerekir.
 • Bağkur emeklilik şartları başlıklı içeriğimizden EYT kapsamında güncel şartlara göz atabilirsiniz.

Borçlar yapılandırılsa/taksitlendirilse de aylık bağlanmaz

Bağkur prim borçlarınızı yapılandırsanız ya da taksitlendirseniz ve ödeme yükümlülüklerinizi düzenli olarak yerine getirseniz bile borcun tamamı bitmeden bağkur servisi emeklilik servisine hizmetleri bildiremez ve dolayısıyla bunların tamamını kapatmadan emekli olamazsınız.

Silinen Bağ-Kur borcu emekliliği etkiler mi?

Çeşitli kanunlar gereği silinen ve dondurulan hizmet süreleri emeklilik önünde engel değildir. Bunlar ödenmesi zorunlu hizmetler değildir. Bu nedenle dondurulan hizmetler haricinde prim borcunuz yoksa ve hizmetleriniz yeterli ise SGK aylık bağlar.

Bağkur borcu olan SSK’dan emekli olabilir mi?

Geçenlerde bir okurum Bağkur borcunu ödemeden SSK’dan emekli olabilirim dediler bana dedi:). Bağkur borcu olan SSK’dan emekli olamaz. SSK emeklilik servisi emeklilik talebi ulaşan kişiye ait hizmeti bağkur servisinden talep eder. Bağkur servisi borç varken hizmet bildiremez. Ay sonuna kadar size süre verir. Ay sonuna kadar öderseniz hizmetleriniz SSK emeklilik servisine bildirilir. Ödemezseniz hizmetler bildirilmez ve aylık talebiniz reddedilir.

Bağ-Kur borcu olan EYT den yararlanabilir mi?

EYT ile emeklilikte bağkurda 08.09.1999 tarihi ve öncesinde prim ödemesi olanlar için yaş şartı kalktı. Erkekler 9000 günü, kadınlar ise 7200 günü tamamladıklarında bağkurdan EYT kapsamında emekli olabilecekler. Yukarıda da ayrıntılı olarak anlattığım gibi EYT kapsamında da olsa borç ile ilgili hükümler değişmemekte. Dolayısıyla bağkur prim borcu olanlar EYT kapsamında emekli olamazlar. EYT ne zaman emekli olurum sayfamızdan emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz.

Bağkur’dan emekli olmak için ne kadar para yatırılmalı?

Bağkur’a borçlu iken emekli aylığı bağlanmaz. Cari ya da geçmiş dönem borçları varsa tamamının yatırılması halinde aylık bağlanabilir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Borcu Olan Emekli Olabilir mi?” üzerine 12 yorum
 1. Ömer Bey, merhabalar. Her şeyden önce herkesin kolayca anlayacağı bir lisan ile yaptığınız açıklamalar için çok teşekkür ederim.

  15.05.2023 tarihinde sistemde görünen bütün Bağkur borçlarımı kapatıp e-devlet üzerinden başvuruda bulundum. Ödeme sonrası sistemde fazla ödenen bir miktar olduğunu da gördüm (sanırım bir sonraki dönemin de bir bölümünü ödemiş olduğum için). Başvurum DYS Evrak Takip’te “beklemede” görülüyor. Sisteme girdiğimde ise sanırım yarım yatırdığım dönemin kalan kısmı şimdi borç olarak gözüküyor. Bunu ödemem gerekiyor mu? Ödemez isem tescil işlemi sırasında sorun oluşturur mu? Öder isem tescil başvuru tarihinden sonra olduğu için geri ödemesi yapılır mı?

  Açıklamanız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Emeklilik başvuru tarihi itibariyle borcunuzun olmaması gerekiyor. Borcunuz varsa aylık bağlanmaz. Başvuru tarihi itibariyle toplam borcunuz brüt asgari ücretin 2 katının altında ise başvuruyu takip eden ay başından emekli maaşınız bağlanır. Eğer iki aydan fazla olursa onu ödetirler size ve ödeme tarihinden sonraki ay başından bağlanır maaşınız.

   Yanıtla
 2. Tebrik ederim ve Teşekkür ederim. Gayet net, sade cevaplar.
  Tam da ihtiyaç olan şey, kafa karıştırmadan sorular ve cevaplar.
  Size helal olsun

  Yanıtla
 3. Merhaba,

  * EYT liyim ve Bağkur borcum vardı.
  *15.03.2023 de geçmiş dönem borçlarımı ve cari dönem ( son ödeme tarihi 31.03.2023) borcumu peşin ödedim.
  *Bir de vadesi gelmeyen (son ödeme 02.05.2023) borç görünüyordu. Bu kafama takıldı, SGK daki memura danıştım, bana 2592,36 TL yerine 1500,00 TL ödememi, sonrasında emeklilik başvurusu yapabileceğimi söyledi.
  * Ben de 1500,00 TL ödedikten sonra başvurumu yaptım.
  * Şu an e-devlet te 4b borç sorgulama yaptığımda 1452,36 TL borç görünüyor.

  Görüşünüz nedir? Yanlışımız var mı? Sorun çıkar mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. 15 Mart’ta talepte bulunduysanız o tarihe terk girilmesi gerekir. Girilmediyse ondan dolayı görünüyor olabilir borç. SGK’dan teyit ettirseniz iyi olur.

   Yanıtla
   • Evet 15 Mart ta ve e-devlet üzerinden (online) başvuru yaptım.
    Şu an farklı bir şehirdeyim, bu konu için bulunduğum yerdeki SGK ya gitsem olur mu?

    Yanıtla
     • Kafam rahat olsun diye kalan 15 günlük kısmı da ödedim, şimdi borç sıfırlandı. Edindiğim bir bilgiye göre fazla ödeme varsa geri alınabiliyormuş. Bu arada, sizce başvuruların sonuçlanması ne kadar sürer ? Nisan ayında maaş alma şansımız olabilir mi?

 4. Merhaba Ömer bey; Vergi af yasası Meclisten geçti. Geçen kanunda bağkur borç silme varmı? Teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın