Torbada Geriye Dönük Bağkur Tescili 2020

52

Torbada geriye dönük bağkur tescili 2008 öncesi esnaf, vergi ya da çiftçilik kaydı olanlar için büyük önem arz etmekte. Bağkurda geriye dönük borçlanma var mı, geriye dönük bağkur tescili 2020 yılında çıkacak mı soruları bu aralar sayfamızda en çok sorulan soruların başında geliyor. Bağ kur’da geriye dönük borçlanma hakkı ile emekli olmak isteyen de pek çok kişi daha doğrusu mağdur kişi var.

Geriye dönük bağkur borçlanması nedir, geçmişe dönük bağkur borçlanması hakkından kimler yararlanabiliyor, Geçmiş bağkur borçlanma konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca sayfamızdan bagkurda geriye dönük borçlanma son dakika gelişmeleri konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

2020 Bağkur geriye dönük tescil nedir, kimler yararlanır ?

Öncelikle geriye dönük tescilin ne demek olduğunu ve kimlerin bu haktan yararlanabildiğine değinelim. Geriye dönük bagkur borçlanması hakkından mevcut uygulamada 01 Ekim 2008 tarihinden önce tarımsal ürün satmış ve adına tevkifat kesintisi diğer ismi ile tarımsal bağkur kesintisi yapılmış olan tarım/çiftçi bağkurluların bu kesintiye istinaden bağkurdan gün satın alma hakları bulunmaktadır.

Aslında asıl konumuz bu değil tabi ki. Geriye donuk bagkur borçlanma konusunda asıl mağdur olanlar 01 Ekim 2008 tarihinden önce vergi kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olmasına rağmen bu kayıtları için bağkur tescili açmamış olanlar. Bu yazıyı yazmamızdaki asıl amaç da bu zaten.

Esnaflık kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olan ve ticaretle uğraşarak vergi ödemiş ancak bu kayıtlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na müraacat ederek bağkurunu açtırmamış olan kişilerin şu an bu kayıtları için bağkur açtırma hakkı yok. Çünkü 01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun’da bu husus açık ve net olarak belirtilmiş.  Mahkemeye verenler de sonuç alamıyor. Hal böyle olunca kanuni bir düzenleme zorunlu ve gerekli bir hal alıyor. Zira bu hakkın verilmesi ile emekli olabilecek binlerce mağdur var.

Geriye dönük bağkur tescili son dakika 2020

TBMM’de görüşülen torba yasalarda bağkurlulara geriye dönük tescil hakkının verilmesi ile ilgili bir düzenleme maalesef yer almıyor. 2020 yılı sonuna kadar yasalaşması beklenen bağkur yeniden yapılandırma yasasında esnaf ve vergi kaydı olup tescili olmayanlar için bir düzenleme maalesef yer almayacak.

Geriye dönük bağkur tescil hakkınızı çeşitli platformlarda dile getirmeniz gerekiyor. Yazı altındaki yorum kısmından konu hakkındaki görüşünüzü ve düzenlemenin gerekliliği konusundaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz bağkur affı ne zaman çıkacak sayfamızdan da bağkur affı ve bağkurda geriye dönük borçlanma son dakika ilgili son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Bağkurdan gün satın alma nasıl olur ?

Bağkurdan gün satın alabilmek belli şartlara bağlıdır. Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerinizi yeniden ihya yolu ile borçlanabilirsiniz. Ayrıca çiftçi bağkurunda tevkifata istinaden geriye dönük tescil açtırarak ve ara boşluğu tamamlayarak gün satın alabilirsiniz. Bunların haricinde ise yurtdışı borçlanma, askerlik borçlanma gibi yollarla gün satın alınabilir. Prim borcundan dolayı dondurulan bağkur hizmetlerini ihya etmek için, geriye dönük bağkur ödemesi hesaplamak ve bağkurdan gün satın almak silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur kaydı olmayan sicil affı 2020

Geriye dönük bağkur kaydı için beklenti içerisinde olan gruplardan birisi de sicil kaydı olup bağkura kaydı olmayanlar. Vergi ve şirket ortaklığı 2008/Ekim ayı öncesi kayıtlara tescil açılmadığı gibi odalarda sicil kaydı olanlar için de tescil kaydı açılmamakta. Ancak vergi mükellefi olup da bağkur kaydı olmayanlar ile ilgili olası bir bağkur tescil affı durumunda sicil kaydı olup bağkur kaydı olmayanlar da yararlanmış olacaklardır.

Tarım bağkuru geriye dönük borçlanma nasıl olur ?

Çiftçi bağkuru geriye dönük borçlanma hakkından yararlanabilmeniz için kesintisinin 01 Ekim 2008 tarihinden önce olması gerekiyor. Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tarım/çiftçi bağkuru tescili ve çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı için tarımsal kesinti ile bağkur tescili nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım yani çiftçi bağkur kapsamında 2008 öncesinde adınıza satmış olduğunuz arpa, buğday, pancar, tütün, süt v.b. gibi tarımsal ürünlerden kaynaklı bir kesinti varsa ve tescilinizi geriye çekebilirsiniz. Eğer kesinti varsa tesciliniz kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren başlar. Ayrıntılı bilgi için yukarıda bağlantısı verilen tarımsal kesinti ile bağkur tescili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur affı konusundaki tüm sorularınızı/görüşlerinizi yazının sonundaki yorum Kısmından sorabilirsiniz

52 Yorum
 1. Melahat

  İyi günler ben 1995 yılından itibaren şirket ortağıyım ancak sigorta kapsamında bir giriş yapılmadı 2008 yılında sigorta başlangıcı sayıldı 4200 gün olarak görünüyo. şirket ortaklığına dair belgemizle geriye dönük bağkura borçlanıp daha erken emekli olma imkanım var mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirtmiş olduğunuz kayıtlar için daha önce tesciliniz yoksa geriye dönük olarak yapılamaz maalesef.

 2. Yusuf

  Ssk affı çıkmasını istiyoruz bu konuda çok kişi var madur olan hesapları kitlenmiş durumda devletimiz bu konuda yardımcı olsun

 3. Bekir

  2000 öncesi vergi kaydı olup bağkur kaydı olmayan içinde af istiyoruz bizlerde mağduruz 300 binden fazla kişi bunu bekliyoruz

 4. Kekil uluç

  1993 te esnaflık yaptim bağkur numaram yok bende mağdurum

 5. AHMET KİRAT DİNÇER

  Çifçilerimiz 2020 yılında devletimizden geriye dönük bağkur kayıt affı bekliyor

 6. AHMET

  Çifçiler için devletimizden bağkurumuzu geriye dönük kayıt affı bekliyoruz

 7. Ayhan kurt

  2020 yılına bir af şart bence mağduriyet giderilir bende aff bekliyorum

 8. Coskun

  Geriye dönuk biz bekliyoruz insallah cikar
  Vergi kaydim var bagkura direk kayit olunuyo diye gidip basvurmadik mshkemeye verdim
  Fakat kaybettik bide benden masraflarini aldi ssk
  Insallah geri aliriz hakkimizi

 9. Caner

  Hakkımızı istiyoruz lütfen artık yeter

 10. yusuf

  devletimiziden vergiye tabi oldugumuz günden itibaren ödeme yapma şansı istiyoruz cifciye işciye memura yapılan dogru şeyleri esnafında hakkı oldugunu ve bu hakkı istedigimizi belirtiyoruz lütfen kulak verin kulak arkası etmeyin magdur insan sayısı bu kadar fazlayken neden devlet cözüm aramıyor gündeme dahi getirmiyor ilahi adalet bizede calışsın

 11. Mehmet

  2000 yılı öncesinde mükellef olan esnafların bağkur tescillerinin yapılması ve mağduriyetlerinin giderilmesi emeğe ve hakka saygının gereğidir..bir çok kesime bir dünya imtiyaz ve kolaylık sağlanırken istihdamdan, vergi ödemesine kadar tüm sorumluluklarını yerine getirmiş olan bu mağdurlara yapılan bu eziyete ve hak gaspına bir an önce son verilmelidir.. bizler, bağkur tescil mağdurları olarak en kısa zamanda hakkımız olan 2000 yılı öncesi sigortalılık tescil imkanının sağlanacağına inancımızı koruyoruz, zira adil olan hakta, hukukta bunu gerektirmektedir..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Güzel paylaşımınız için teşekkürler. Umarım istekleriniz yerine getirilir. Zira bu konuda çok mağdur var.

 12. Özay Deniz

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. 1951 doğumluyum. 2006 öncesi dönemlerde çiftçi kaydım var. Geriye dönük tescil nasıl açılır, hangi evraklarla başvuru yapmam gerekir, birde 2006 başladığı zaman 5400 pirim tahminen ne kadar toplam ödeme yapmam gerekir. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Başvuru için ziraat odası kaydınızı gösterir belge, kesinti yapıldığına dair faturalar ve dilekçe gerekiyor. Şu anda aylık primler üzerinden borçlanma yapılacağından bugün yapsanız en az 160 bin civarı borç çıkar. Bu yüzden yapılandırma zamanı yapmanızı öneririm.

 13. Özay deniz

  Merhaba, ben 30 yıllık çiftçiyim Domates üretiyoruz ama Bağkur veya Siğorta hiç olmadı, 2006 yılında ürünlerimizi sattığımız komisyon Şirketi bize verdiği fişlerde bağ kur kesintisi göstermiş, bu kesintiye istinaden Bağkur başlatıp geriye doğru borçlanıp, toptan ödeme yaparak emekli olabilme ihtimalim var mı teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı zamanda 2006 yılı ve ya öncesinde başlayıp devam eden çiftçilik kaydınız da varsa evet geriye dönük olarak tescil açılır. Kaç doğumlusunuz? 2006 başlangıç tarihine göre 62 yaş ve 5400 günü tamamlamanız gerekiyor.

 14. Serdar

  Merhaba 1995-1997 yılları arası bağkur kaydım var ve 2011 yılındaki bağkur affından faydalanarak 670 günlük bağkur borcumu ödemiştim.Daha sonra 2003-2006 seneleri arasında vergi mükellefiydim ama bağkura giriş yaptırmadım. geriye dönük 2003-2006 bağkur günlerimi alabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tescil varsa alabilirsiniz. Tescil yoksa maalesef hakkınız yok.

 15. Yaşar tunç

  2014 yılından beri işsizim yaşım 51 1989 vergi ,oda ,kaydım var. Geriye dönük Bağkur kayıtlarını kabul etmemek bir insanlık ayıbıdır. Mağdur olan ,boşanan ,iş bulamayan bir çok insan var. Devlet bakanı 50 yaş en verimli yaş diyor. İş kur a 5 yıldır kayıtlıyım bir kez aranmadım. Cumhurbaşkanı bu kadar olduğunu bilse eminim müdahale ederdi. Lütfen insanların gerçek durumlarını ortaya koyun hak edileni insanlara verelim. Yoksa bu mebal mağdur edenlerin boyunlarınadır.

 16. halil altınışık

  eger 2008 öncesi bu kanun uygulandı ise ödeme güçlügü olan duymayan esnaflarımızda bu emsal karardan faydalanmalıdır Aynı devlet ve Aynı vatandaş neden yararlanamıyorda mağdur ediliyor bu haksızlıktır 2008 öncesi yasa uguladı ve o yıllarda hak sahibi olupta çeşitli nedenlerle işlemini yaptıramayan vatandaşlar hak sahibidir bu hakları verilmezse buda haksızlıktır

 17. Serife

  Merhaba 1996 senesinde vergi kaydım yapıldı ancak emekli olabilmek için 2020 senesinde bağkur kaydını yaptırabilirim iyim erken emeklilik icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer öncesinde tescil yoksa şu an açtırma hakkınız yok maalesef.

 18. hamza

  Merhabalar … Annem 1971 doğumlu 2001 yılında pancar ekiminden dolayı bağkur tevkifatı var. ama zıraat odası vs. kaydı yok. bağkuru 2001 yılından başlatıp ara boşluğu borçlanabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tevkifata istinaden geriye çekilir. Ancak kaydı yoksa tevkifatın olduğu yıl sonuna kadar borçlanırsınız. Yani 31 Aralık 2001 tarihine kadar olarak süreyi borçlanırsınız. O tarihten sonraki kısımları borçlanma hakkınız yok.

 19. Emin ŞAHİN

  1990 lı yıllarda yatırdığım isteğe bağlı sigortalar ssk kayıtlarında çıkmıyor.Bendeki dekontlarıda depoyu su bastığında kaybettim nasıl ispat ederim

 20. Emin ŞAHİN

  1991 yılında vergi mükellefi oldum.2 tane kat karşılığı inşaat yaptım.1997 yılında terki sanat ettim.Bu süre zarfında Bağkur tescili yaptırmadım.Bağkura kayıt olmadım.Emekli olurken bu günlerden kazanım elde edebilirmiyim.2000 yılı öncesi günler olduğu için emeli maaşımda farklılık olurmuş bildiğim kadarıyla ilgilenirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef belirttiğiniz tarihler için bağkur tescil hakkınız bulunmuyor.

 21. cemil.BAYKAL

  1994 yılında pancar yatırdıgımızadairbelgeyiverdimvebağkur kaydımyapıldı,2007yılınan2011yılına kadarsgkdaçaliştımsiğortam var.2016yılında geriye dönük borçlanma yapıp emekli ölmak istedimönce olursun dediler snra senin kkaydın silinmiş dediler.ben kaydımı sildirmedim.tarım bağkurumu devam etmediğimisöylıyerek benim hakkımda kendileri karar verdiler.bende 1994 yıından 2014 yılına kadar çifçilik yaptımımuhtarrve ihtiyar heyetininimzaladığı yazı vetapudan aldığım yazı ile belgeledim.benden her yıl için makbuz istediler halbuki 2002yılındanönce çıkan yasaya gööre bir belgesiolanda bu yasadan faydalanıyor.bende müracaatımı yaptım bekliyorum.1995ve2001 dogumlu iki oğlumvar onlar içindeborçlanmaistedim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. son durumu ile ilgili bağkur dosyanızın bulunduğu SGM ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

 22. MEHMET GÖÇMEZ

  Merhabalar, babam 1956 doğumlu. 1998 yılından tarim bağkur (mustahsil) primi yatırılmış. Yatırılan prim 2001’e kadar. Yapılandırma için başvuru yaptık. Ancak bize babamın beş yil daha çalışması gerek deniyor. Geriye yönelik bu beş yılı neden borçlanamıyoruz. Nasıl bir yol izlememiz lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çiftçilik kaydı devam etmiyor mu kesinti tarihinden bugüne kadar?

 23. Cemil

  merhaba,
  Annem 1966 doğumlu. Hiçbir sigorta kurumuna kaydı olmadı. 1995 tarihinde pamuk ürünü satmış ve Bağkur kesintili tevkifat makbuzu var. Ayrıca 1994 tarihinden itibaren devam eden Ziraat odasında kaydı bulunmaktadır. Emekli olabilir mi? Olursa hiç Bağkur primi ödemeyen kişiye toplu olarak tahmini ne kadar prim borcu çıkar? Emekli maaşı ne kadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer o tarihe çekilirse emekli olur. Ortalama maaşı 1000 TL civarında olur. Ne kadar borç çıkar hesaplamak çok zor maalesef.

 24. necati gül

  1995 yılında tütünde koçanda yani müstahsil makbuzunda bağkur kesintisi var . şimdiki yapılandırmaya göre borçlanma yapabilir miyiz ve emekli olma durumu nedir. Doğum 1969 yıl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Erkek mi bayan mı?

  2. Ayşe Dilek

   Eşim 20.12.1992 de bağ kur a girdi 31.12.1997 ye kadar 1810 gün prim ödemesi var borç Yok daha sonra 2014 de 32 gün SSK li çalıştı toplamda 1842 gün primi var yaşı 66 bi yerde okudum 1999 öncesi sigortası olan 1985 e kadar geriye dönük borçlanma hakkı var oda ve esnaf sicil kaydı olanlara diye böyle bişey varmı varsa zamanı nekadar 8 yıl erken emeklilik müjdesi geldi TBMM geçti yürürlüğe girdi mi 3600 den emekli olabilirmi teşekkürler

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bahsettiğiniz gibi bir düzenleme okumadım. 3600 günden emekli olabilmesi için yaklaşık 1220 gün sigortalı çalışması gerek. Geriye dönük borçlanma yapma hakkı yok mevcut düzenlemede.

 25. Özgür umut

  Merhaba. 1974 doğumluyum.Normal sigorta girişim 01.09.1998.Askerliğimi 1997-1998 yılları arasında 18 ay olarak yaptım.Engelli vergi indirimiyle erken emeklilik hakkım var.Prim günüm ve sigortalılık sürem emeklilik için yeterli.Amacım emekli maaşımı arttırmak.Bunun için askerliğimi en yüksek ücretten borçlanmak istiyorum.Maliyeti yanılmıyorsam 87000 tl.civarı.Ayrıca elimde 1994 nisan ayına ait 1 adet pancar şirketine ait üzerinde bağkur kesintisi olan adıma kesilmiş bir makbuz var.Şu an sgk’da 7033 prim günüm var.Sgk maaş hesaplama sitesinde bugün emekli olursam 1973.12 tl.maaş bağlanacağı yazıyor.
  Soru 1:Mevcut şartlarda askerliğimin 540 gününü tavandan borçlanmam maaşımı arttırmak amacıyla mantıklı mı?Tavandan borçlanmak maaşımda ne kadar artış yapar.
  Soru 2:Pancar teslim belgesiyle tarım bağkuru tescili yaptırsam kaç gün borçlanma hakkı kazanırım.Bu borçlanmayı yapmak mevcut şartlarım dahilinde maaşımı arttırmak için sizce mantıklımıdır.Birde bu borçlanmanın taban ve tavan ödemesi mevcut mu?Mevcutsa borçlanmayı maaşımı arttırmak için tabandan mı yoksa tavandan mı yapmalıyım.
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Tavandan borçlanma tabi ki fayda sağlar ama 87 bin liradan bahsediyoruz hocam. Askerlik borçlanmanın tavandan yapılmasının getireceği fayda bu parayı vermeye değer mi? Bana kalırsa hayır. Ama yine de tercih sizin.
   2- Tarım bağkuru ortalama kazancı düşürür ve emekli maaşınızın düşmesine neden olur. Bunu yapmamanızı öneririm. Bunu tabandan borçlanma hakkınız var. Yüksekten borçlanamazsınız.

 26. davut özdemir

  davut özdemir benim 1997 ltd şırket acılışım var fakat bakur acılşım yok ben bu haklardan nasıl yararlanacam bil gi istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01.10.2008 tarihi öncesi kayıtlar için bağkur açtırma hakkınız yok maalesef.

 27. Sebahattin Yılmaz

  Bizim emekliliğimizin tek yolu var arkadaşlar.İKTİDARİ DEĞİŞTİRMEK

 28. nesım kaya

  yılardır vergı verıyorum yılardır ıcraalık olıyorum vergı borcumu hıç sılmedı neden bağkurumu sıldı kendılerı 4 yılda emeklı olıyorlar 18 yaşındakı bırını mıletvekılı edıyor o vatandaş 22 yaşında emeklı olıyor ben 55 yaşındayım gunlerım sılmışın adalet mulkun temelıdır ınanayım mı

 29. Sebahattin Yılmaz

  İktidardan umudumuzu kestik. Muhalefetten yorum yok. Kendiniz için olsa on beş dakkada çikarirsiniz, hayirsizlar.

 30. üstün tosun

  94 yılgından vergi mukellifiyim 2008 den bagkurluyum lütfen buna bir çözüm gerçekten mağrurum şeker astım kronik hastasiyim sağlıktan yararlanamiyorum

 31. üstün tosun

  devletimizden bizlerede çözüm istiyorum cok madura saglik yok okadar vergi borcu varsa lütfen emekli olma hakkı verilsin

 32. MUSTAFA BOYRAZ

  2000 YILII ÖNCESİ BAGKUR KAYDIM VAR AMA ÖDEMEM YAPMAMIŞIM GİDİP ÖDEMEK İSTİYORUM 2000 YILI ÖNCESİ BORÇLANAMASSIN DENİYOR İLAHİ ADALET DİYORUZ

 33. ZEHRA

  merhaba, eşimin 4b bilgileri e-devlet üzerinde şu şekildedir:
  meslek başlangıç tarihi: 16.10.2008,
  pirim borcu: 21.143,62 TL.
  ceza: 4.705,71 TL.
  pirim borç ay sayısı: 37 ay. bu durumda yeni çıkacak bağkur affı yasasında biz ne şekilde yararlanmış oluruz? hangi başvuruda bulunmamız gerekir? yardımcı olursanız seviniriz. iyi günler dileriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ödeme yapmak isterseniz yeni yasa kapsamında prim borcunuzu yeniden yapılandırıp ödeyebilirsiniz. Büyük oranda indirim sağlanmış olur.

   1. ZEHRA

    büyük oranda derken nasıl bir indirimden bahsediyorsunuz acaba? aylık ödemelerimiz ne olur? biz daha önce hiçbir işlem yapmadık. ne borçlanma ne dondurma hiçbir şey. konuya da vakıf olmadığımız için doğru bir yönlendirmeye ve bilgiye ihtiyaç duymaktayız. sadece yapılandırma mı olacak tarafımıza ? silinecek ve dondurulacaklar nasıl oluyor? dondurmak ne anlama geliyor? aydınlatırsanız memnun olurum. iyi günler..

    1. Ömer Meriç

     Tekrar merhaba.
     Şimdi sanırım eşiniz 16 Ekim 2008 tarihinde başlamış ilk defa bağkura. 2015 yılında yasa çıkmış ve 2015/04. ay öncesi bağkur prim borcu 12 aydan fazla olanların prim borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu. Dondurmadan kastım bu. Dondurulan bu hizmetleri yeni yasa kapsamında yapılandırıp ödemeniz halinde hizmetten saydırabiliyorsunuz. 30 Nisan 2015 öncesine ait borcu tek seferde ödemeniz gerekir eğer yapılandırma yaparsanız. Taksitle ödenmiyor.
     Sizin sistemde gördüğünüz borç ise 01 Mayıs 2015 tarihinden bu yana olan borç. Bu borcu da yeniden yapılandırıp taksitle ödeyebilirsiniz. Eğer hizmete ihtiyacınız yoksa 2008-2015 arası dondurulan hizmet süresini satın almak zorunda değilsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.