Torbada Geriye Dönük Bağkur Tescili 2024 & Torbada Var mı?

Torbada geriye dönük bağkur tescili 2008 öncesi esnaf, vergi ya da çiftçilik kaydı olanlar için büyük önem arz etmekte. Bağkurda geriye dönük borçlanma var mı, geriye dönük bağkur tescili 2024 yılında çıkacak mı soruları bu aralar sayfamızda en çok sorulan soruların başında geliyor. Bağ kur’da geriye dönük borçlanma hakkı ile emekli olmak isteyen de pek çok kişi daha doğrusu mağdur kişi var.

Geriye dönük bağkur borçlanması nedir, geçmişe dönük bağkur borçlanması hakkından kimler yararlanabiliyor, Geçmiş bağkur borçlanma konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca sayfamızdan bagkurda geriye dönük borçlanma son dakika gelişmeleri konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkur geriye dönük tescil nedir, kimler yararlanır ?

Öncelikle geriye dönük tescilin ne demek olduğunu ve kimlerin bu haktan yararlanabildiğine değinelim. Geriye dönük bagkur borçlanması hakkından mevcut uygulamada 01 Ekim 2008 tarihinden önce tarımsal ürün satmış ve adına tevkifat kesintisi diğer ismi ile tarımsal bağkur kesintisi yapılmış olan tarım/çiftçi bağkurluların bu kesintiye istinaden bağkurdan gün satın alma hakları bulunmaktadır.

Aslında asıl konumuz bu değil tabi ki. Geriye donuk bagkur borçlanma konusunda asıl mağdur olanlar 01 Ekim 2008 tarihinden önce vergi kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olmasına rağmen bu kayıtları için bağkur tescili açmamış olanlar. Bu yazıyı yazmamızdaki asıl amaç da bu zaten.

Esnaflık kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olan ve ticaretle uğraşarak vergi ödemiş ancak bu kayıtlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na müraacat ederek bağkurunu açtırmamış olan kişilerin şu an bu kayıtları için bağkur açtırma hakkı yok. Çünkü 01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun’da bu husus açık ve net olarak belirtilmiş.  Mahkemeye verenler de sonuç alamıyor. Hal böyle olunca kanuni bir düzenleme zorunlu ve gerekli bir hal alıyor. Zira bu hakkın verilmesi ile emekli olabilecek binlerce mağdur var.

Geriye dönük bağkur tescili son dakika 2024

TBMM’de görüşülen torba yasalarda bağkurlulara geriye dönük tescil hakkının verilmesi ile ilgili bir düzenleme maalesef yer almıyor. 2024 yılı içerisinde çıkacak torba yasalarda bu düzenlemenin yer alıp almayacağı ise şu an için belirsizliğini koruyor.

2000 öncesi vergi kaydı olup bağkur tescili olmayanlar için olumlu yönde bir çalışma var mı?

Geriye dönük bağkur tescil hakkınızı çeşitli platformlarda dile getirmeniz gerekiyor. Yazı altındaki yorum kısmından konu hakkındaki görüşünüzü ve düzenlemenin gerekliliği konusundaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz bağkur affı ne zaman çıkacak sayfamızdan da bağkur affı ve bağkurda geriye dönük borçlanma son dakika ilgili son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Bağkurdan gün satın alma nasıl olur ?

Bağkurdan gün satın alabilmek belli şartlara bağlıdır. Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerinizi yeniden ihya yolu ile borçlanabilirsiniz. Ayrıca çiftçi bağkurunda tevkifata istinaden geriye dönük tescil açtırarak ve ara boşluğu tamamlayarak gün satın alabilirsiniz. Bunların haricinde ise yurtdışı borçlanma, askerlik borçlanma gibi yollarla gün satın alınabilir. Prim borcundan dolayı dondurulan bağkur hizmetlerini ihya etmek için, geriye dönük bağkur ödemesi hesaplamak ve bağkurdan gün satın almak silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur kaydı olmayan sicil affı 2024

Geriye dönük bağkur kaydı için beklenti içerisinde olan gruplardan birisi de sicil kaydı olup bağkura kaydı olmayanlar. Vergi ve şirket ortaklığı 2008/Ekim ayı öncesi kayıtlara tescil açılmadığı gibi odalarda sicil kaydı olanlar için de tescil kaydı açılmamakta. Ancak vergi mükellefi olup da bağkur kaydı olmayanlar ile ilgili olası bir bağkur tescil affı durumunda sicil kaydı olup bağkur kaydı olmayanlar da yararlanmış olacaklardır.

Tarım bağkuru geriye dönük borçlanma nasıl olur ?

Çiftçi bağkuru geriye dönük borçlanma hakkından yararlanabilmeniz için kesintisinin 01 Ekim 2008 tarihinden önce olması gerekiyor. Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tarım/çiftçi bağkuru tescili ve çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı ve Bağkur geriye dönük tescil dilekçesi için tarımsal kesinti ile bağkur tescili nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım yani çiftçi bağkur kapsamında 2008 öncesinde adınıza satmış olduğunuz arpa, buğday, pancar, tütün, süt v.b. gibi tarımsal ürünlerden kaynaklı bir kesinti varsa ve tescilinizi geriye çekebilirsiniz. Eğer kesinti varsa tesciliniz kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren başlar. Ayrıntılı bilgi için yukarıda bağlantısı verilen tarımsal kesinti ile bağkur tescili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2001 Geriye dönük Bağ-Kur borçlanması yapılabiliyor mu?

Eğer o tarihlere ait tarımsal kesintiniz varsa yapılır. 01.10.2008 tarihinden önce oda/vergi kaydınız varsa ve 01.10.2008 tarihine kadar başvurduysanız yine o tarihlere tescil hakkınız var.

Eski vergi kaydı olan Bagkurlu sayılır mı?

01.10.2008 tarihinden önceki vergi kayıtları için 01.10.2008 tarihine kadar tescil için başvurunuz yoksa bu kayıtlara göre geriye dönük bağkur açılmıyor. Bağkur tescil affı son dakika gelişmelerine göre bu sürelerin kanunla borçlanılma imkanı verilmesi bekleniyor.

Daha önce silinmiş Bağ-Kur günleri geri alınır mı?

Prim borcundan dolayı ilgini kanunlar gereği dondurulan hizmetler ihya edilebilir.

4.5/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Torbada Geriye Dönük Bağkur Tescili 2024 & Torbada Var mı?” üzerine 260 yorum
 1. Hocam
  1995 yılında maliye kaydımı 1 ay kayıt yaptım vergisini ödeyerek sildim. bağkur ve oda kaydım yoktu. sigorta girişim 2002. Geriye yönelik sigorta başlangıcımı 4 Ekim 2000 tarihine çekebilir miyim? askerliğim bu 1996-98 arası 18 ay askerliğide 4 ekim 2000 den geriye 18 ay çekebilir miyim?

  Yanıtla
  • Vergi kaydınız kesintisiz geliyor olsa 04.10.2000 tarihine çekilirdi. Ama sadece 1 aylık diyorsunuz o halde olmaz. Askerlik borçlanması 2002’den geriye dönük yapılır. EYT’li yapmaz sizi.

   Yanıtla
 2. EŞİMİN
  1987-1988 maliye ve bağkur kaydı var.
  1988-1989 MALİYE TİCARET ODASI VE BAĞKUR kaydı var.
  1989-1995 TİCARET ODASI VE BAĞKUR KAYDI VAR. (TOPLAM 2781 GÜN ÖDENMİŞ BAĞKUR )
  2018 VE 2022 TARIM İŞÇİSİ SİGORTASI 1265 GÜN ÖDENDİ.
  1966 DOĞUMLU EŞİM 3600 GÜNDEN EMEKLİ OLABİLİR mi.

  Yanıtla
 3. 2011 yılında sahis firması açtım halen aktif bu süre zarfında 7 bagkur borcumu ihya ederek ödedim.
  Şimdi ise 2005 yılında ortak olduğum ve 2006 kapandığını sandığım kapanma digini 2011 de öğrendiğim ve 2013 kapattığımiz şirketin ib formu ile sgk ya kaydi oldu.
  Bu nedenle sahis firmamda yapmış olduğum 7 yıllık ihya silindi ve 37000 civarı alacaklı oldum ve şimdi 7 yıllık günlerimden dolayı mağdurum ne yapmaliyim

  Yanıtla
 4. Merhaba, 1993 yılında işyerimi açtım,1999 yılında kapattım. Çalıştırdığım personelin primlerini ödedim. Bağ-kur’da kayıtlı olduğumu ama hiç prim ödemediğim için artık ödeyemeyeceğimi söylemişlerdi yıllarca önceki afta. Vergi kaydım, esnaf odası kaydım vardı. Şimdi o yılların primlerini ödeyip prim gün sayımı tamamlayabilir miyim?

  Yanıtla
 5. merhabalar değerli hocam, ben 2009 yılında bağkur başlangıcı yapmıştım ödeme iç yapamadım 2015 yılında o zaman sgk ya gidip dondurma olayı yapmıştım, daha da sonra yine ödemeleri yapamdım hastalıklar bir şekilde devam etti bende ,ödemeleri primleri yapamadım, şimdi bu 2023 yılındaki yapılandırma eğer olursa , 2009 ve 2015 yılları arasındaki borcumumu ödeyecem yoksa bugünkü prim ödemesi olan 3bin tl küsürlüktenmi hesaplama yapılacak, lütfen bana detaylı bir bilgi verirseniz çok mutlu olurum , benim gibi binler ce insan var , hiç bir şekilde sigortası olmayan , keşke devlet bir şekilde yardımcı olsada herkes 18 yaşında olacak şekilde otomatik sigorta sistemi başlasa ne güzl olur , saygılar,

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer gelecek olan yapılandırma yasasına bağkur ihya hakkı da dahil edilirse o dönemki primler üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Dahil edilmezse bugün prim tutarları üzerinden ödeme yapmanız gerekir.

   Yanıtla
 6. İyi günler Ömer bey size bir sorum olacak 1996 yılında Mayıs ayında pancar satışı ile tevkifaz kesintisi olmuştur ama o zaman herhangi bir yere üye kaydım yok çiftçi kayıt sistemi belgemde 2000 yılından itibaren Ekim dikim üretim yaptım Bir tapuda belirtilmektedir bu durumda ben geriye dönük borçlanabilir miyim ve emekli olabilir miyim doğum tarihim 1973 eyt’den faydalanabilir miyim? Çks kayıt tarihim 13.09.2021. Köyümüze tapu kadastro 2006 yılında geldi 1996 ile 2006 yıllarında yaptığım tarımsal faaliyeti muhtar onayı ile gösterip o yıllar arasında geriye dönük ödeme çıkar mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. Kesintiye göre 01.06.1996 tarihinden bağkur açılır. Destekleyici kayıt yoksa 31.12.1996 tarihinde durdurulur. Muhtar beyanı geçerli değil. Destekleyici kayıt olarak tapu, Ziraat Odası kaydı gibi kayıtlar gerekiyor o tarihi destekleyecek.

   Yanıtla
 7. Hocam 1999vergi kaydım var Bağ-Kur kaydım yok2000 2001 askerlik yaptım sigorta baslangıcım 2005 şuan Bağ-Kur luyum askerlik borclanması yapabilirmiyim EYT bana vururmu teşekkürler

  Yanıtla
 8. Hocam 27 04 2000 yılından 26 10 2000 yılına kadar vergi mükellefiydim o işi bıraktım 26 10 2000 yılından 31 08 2005 tarihine kadar şirket ortaklıgım var 01 09 2005 yılından bu güne kadar eksiksiz 6330 günüm var 1996 yilinda da askerliğimi bitirdim saygıdeğer hocam mahkemeye verirsem başlangıç tarihimi mükellef olduğum yıla cekebilirmiyim saygılar

  Yanıtla
 9. 1996/yılından 17 Ağustos 1999 yılına kadar vergi mükellefi ve esnaf odası kayıtı olan ancak bağkur tescili bulunmayan halen esnaflık faalitiyeti aktif olan mükellefim.99 depreminde iş yerim ağır hasarlı olarak yıkıldı.yukarıda belirtilen süre aralığındaki günleri geçmişe yönelik bağkur tescil hakkı ile satın alarak kazanabilirmiyim.?

  Yanıtla
 10. 2000 yılı esnaf sicil ve Şoförler odasına kaydım var ama vergi kaydım yok. Vergi kaydım ve bağkurum 2008 yılında başladı. Torba yasaya bu af eklenirse 2000 yılına kadar borçlanıp sigorta başlangıcımı bu tarihe çekebilirmiyim.

  Yanıtla
 11. 2000 2008 yılları arasında vergi mükellefiyetim vardı oda kaydım var yalnız bagkura tescil kaydı yaptirmadigim için bağkur kaydım cikmiyor benim durumum da çok sayıda esnaf var geriye dönük bağkur tescil affı istiyoruz bizde mağdur durumdayız saygılarımla

  Yanıtla
 12. Merhaba 1979 doğumlu babam 1995 1996 1998 1999 2002 2003 pancar yatırdık 1995 de para kesintisi olmuş bağkur için diğer kesinti toptan 2002 de yapmış bağkur olmaz diyor emekli olamazsınız diyor

  Yanıtla
  • Merhaba. 18 yaş altındaki kesintiler için tescil açılmaz. 18 yaşını tamamladığı tarihten sonraki ilk kesintiyi takip eden ay başından açılabilir bağkuru. Buna göre hesaplayın yararlanıp yararlanamayacağına.

   Yanıtla
 13. Selam 2004 ziraat odası kaydım var 2008 30.07 2011 kadar süt satdım üye oldugum koparatife ve Bu yıllar MÜSTASİL MAKBUZLARI verildi ve sitobaş bagur kesintisi oldu ama oyıllarda bana bagur borcu cıkmadı sskaya bildirilmedi ve yeni 2022 30 12 bagur tescili YAPILDI benim sorum şu 2008 yılından geriye dönük buyıla kadar baggur borclanması cıkarmı 2011 yılından 2015 yıl sonuna kadar sikortalı calıştım ve 2015 yılsonundan buyana işsisim bana 2015 yılsonunda buyıla kadar borclanma cıkarmı 2008 yılından itibaren 2008 yılında kesilen baggur kesintisi fayuram elimde yani 2008 yılından buyana 14 yıl oldu bu yıl icinde 4 yıl sikortam var geri kalan 10 yıl bagur borclanması cıkarmı lütfen yardımcı olun

  Yanıtla
 14. Merhaba eytden faydalanacağım prim günüm eksik. 2008 yılına ait çiftçi belgem var ziraat odası kaşeli işe yarar mı?

  Yanıtla
 15. merhabalar 2003 yılında şirket ortaklıgım var otarıhten buyana aktif kesıntısız devam etmektedir
  ancak bagkurda hiçbir sekılde kaydım borclanmam adım gecmıyro bende hiçbirgun kapısına ugramadım geriye dönük borçlanabilirmiyim

  ayrıca öncesindede 1998 yılı gırıslı sgk kaydım var 700 yaklasık gun

  şimdiden tesekkur ederım

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur tescili hiç yoksa 01.10.2008 tarihi itibariyle başlatılır. Siz şu an başvurmasanız bile emeklilik talebiniz durumunda SGK tarafından açılır.

   Yanıtla
 16. Merhaba,
  2015 yılında zeytin bahçesi satın aldım;fakat 27.10.2021 yılında ÇKS kaydı yaptırarak çiftçi bağkuru başlattım.Normalde ücretli ogretmen olarak çalışıyorum. Ücretli öğretmenlik sgk primlerim milli eğitim tarafından eylul-haziran ayları arasında her ay 13-15 gün olarak yatırılıyor. Hafta da 30 saat derse girmeme rağmen. 27.10.2021 den önceki yılları (tarlayı satın aldığım tarihe kadar olan aralığı) bağkura kaydettirip geriye dönük borçlanabilir miyim?

  Yanıtla
  • Merhaba. Ziraat Odası kayıt tarihinden sonraki süreler için 30 güne tamamlama yapabilirsiniz. Geriye dönük yapma hakkınız yok maalesef.

   Yanıtla
 17. Raif yılmaz
  2000 senesinden sonra bağkura başvurduk ve anayasa mahkemesinin yeniden kanun çıkarmasından önce borçlandık ve borcumuzu ödedik. Bütün kriterlerimiz uyuyor aslında. Sadece yazılı başvuru kriteri uymuyor. Zaten amaçlarıda vatandaşa bu hakkı vermemek sanırım. Bu belgeyi nasıl alabilirdik ki. Memur başvurumuz üzerine sadece 2000 den sonrası için yapabiliyoruz derse nasıl bir başvuru yapıp öyle bir belgeyi elde edecektik ki. Bizim istediğimiz tarihe kadar değil de 2000 senesinden itibaren borçlandırdılar. Elimizde yazılı bir başvuru belgesi bulamadık. O zaman başvuru nasıl yapılıyordu hatırlamıyorum. Tabiki biz 2000 den önceki günleri de isterdik ama memur bize, öyle olmuyor 2000 den sonrasını yapabiliriz demiş olabilir. Bizim suçumuz herhalde, yok kardeşim al bu dilekçeyi sisteme gir sonra lazım olur demememiz sanırım. anayasa mahkemesinin sonradan yürürlüğe girmesiyle size zaman verdik ödeseydiniz diyerek bizi suçlu ilan edenlere şöyle söylemek gerekiyor. Acaba kanun yürürlüğe girdiğinde kamuoyuna nasıl bilgilendirme yaptınız da biz duymadık. O tarihlerde her gün gazete almamıza rağmen göremedik. Televizyon alt yazıları gibi geçtiniz herhalde.

  Yanıtla
 18. Selamaleyküm 1996 2001 arası maliye esnaf sanatlar odası kayıtım var bağkur a hiç gitmedim 1996 maliye kayıtlı olanlar otomatik bağkur kayyıtı olunuyordu ben hiç para yatırma Dım ama geriye dönüp borçlanma yapabilir miyim SSK girişim 14 02 2002 6966 günüm var nasıl yapmam gerekiyor emekli olmak için

  Yanıtla
 19. Merhaba

  Bir firmada 1999 yaz ayları ve 2000 yılı yaz ayları çalıştım ancak firma SGK girişimi 2000 yılı Haziran ayında yapmış, Firma olarak delilleri ile birlikte ( 06.09.1999 firmadan ismime yapılan ödeme 07.09.1999 firma ortağı tarafından tarafıma yapılan ödeme Banka ekstre kayıtları) SGK ya ilgili düzeltmenin yapılması konusunda başvuru yaptırttım (Başvuruyu Firma yaptı) süreç devam ediyor sonuç ne olur sizce

  Saygılarımla,

  Yanıtla
 20. 1985 yılından 1992 yılına kadar vergi dairesinde kayıtlı olup ve vergi borcumu devlete ödedim.yalınız bazı sağlık sorunları ve maddi imkansızlıklardan dolayı Bağkur kaydımı yaptırmadım.Bağkur kaydımı yaptırmadığımdan dolayı mağdurum.Devletimizden beklentımız ben ve benım gibi mağdurların mağduriyetlerini nazara alınarak bir sefere mahsus ilerde geriye dönük Bağkur tescil affı çıkarsa çok seviniriz ve ben ve benım gibi vatandaşların bu mağduriyetten kurtaracaktır.böyle bir affın çıkması bızımde hakkımızdır.Devletetimizden bu affı beklıyoruz.Böyle bir af çıkarsa ben ve benım gibi mağdurların mağduriyetını gıderecektir.saygılarımızla.

  Yanıtla
 21. Merhaba Ömer bey,Bağkur geriye dönük tescil ile ilgili olarak bir hazırlığın olduğunu okudum bir sitede.Sizin bilginiz var mı bu konuda?

  Yanıtla
   • Hocam merhaba ben 2006 yılı ssk emeklisiyim.07/09/2000-12/09/2004 yılları 4 yıl kadar şirketim vardı devrettim.Bu yıllara denk gelen bağ kur pirim borçlanması yapabilir miyim.Yanıtınızi bekliyorum saygılar.

    Yanıtla
    • Merhaba ómer bey ben 1976 doğumluyum.Benim2005yili 2.ayindan tarım Bağ-Kur var. 3ay ödedim buna istinaden 2005 yili5ayda sskya geçtim 6500 günüm var buna istinaden ben1996 yılından pancar tevkifatı cikti herşey elimde mevcut ben emekli olurmuyum teşekkürler

     Yanıtla
     • Eğer kesinti varsa ona göre geriye çekilebilir. Elinizdeki evraklarla SGK’ya başvurun. Geri çekilirse EYT kapsamında emekli olabilme ihtimaliniz olur.

 22. Merhaba,

  1976 doğumlu, 2004 sigorta girişliyim. bende bir tescil mağduruyum ama sorum o yönde değil, tescil affını sakin sakin bekleyenlerdenim. 🙁
  Hocam benim sorum Askerliği 2001-2003 yılları arasında yaptım, sigorta giriş tarihini 2001 yılına çekebilir miyim? 7.000 günü tamamlamak için bunu yapmak istiyorum (2000-2008 arası 1633; 2008 sonrası 4830 olmak üzere 6.463 gün primim var) ama bana bir zararı olur mu bilemedim ve öğrenemedim. Brüt ücretim 15k üzeri ve askerliği ödeyerek geri çekmek istersem hangi ücretten ödemeliyim? Günlük 57 ile 429 arasında değişen bir ödeme tutarı var. Öncelikli amacım 7000 günü tamamlamak ve ileride oldu ki farklı bir yasa çıktı 2-3 senede olsa sigorta girişimi öne almak. Ya da hiç bir yararı olmaz boşa para ödemiş olursun uğraşma diye mi bir öğütünüz olur. korkum iyi kötü şu anda mezarda da olsa alacağım görünen 6k üzeri emekli maaşımdan yapacağım ödeme yüzünden bir azalma olur mu, tabandan ya da tavandan ödemem ileride bana nasıl bir zarar ya da yarar sağlar. Yardımcı olursanız sevinirim. Ya da hiç uğraşma çalışmaya devam et tescil affını bekle mi dersiniz bu arada 2006 işyeri sahibiyim ama tescilim yok:(

  Yanıtla
Yorum yapın