Torbada Geriye Dönük Bağkur Tescili 2022

Torbada geriye dönük bağkur tescili 2008 öncesi esnaf, vergi ya da çiftçilik kaydı olanlar için büyük önem arz etmekte. Bağkurda geriye dönük borçlanma var mı, geriye dönük bağkur tescili 2022 yılında çıkacak mı soruları bu aralar sayfamızda en çok sorulan soruların başında geliyor. Bağ kur’da geriye dönük borçlanma hakkı ile emekli olmak isteyen de pek çok kişi daha doğrusu mağdur kişi var.

Torbada geriye dönük bağkur tescili 2008 öncesi esnaf, vergi ya da çiftçilik kaydı olanlar için büyük önem arz etmekte. Bağkurda geriye dönük borçlanma var mı, geriye dönük bağkur tescili 2022 yılında çıkacak mı soruları bu aralar sayfamızda en çok sorulan soruların başında geliyor. Bağ kur’da geriye dönük borçlanma hakkı ile emekli olmak isteyen de pek çok kişi daha doğrusu mağdur kişi var.

Geriye dönük bağkur borçlanması nedir, geçmişe dönük bağkur borçlanması hakkından kimler yararlanabiliyor, Geçmiş bağkur borçlanma konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca sayfamızdan bagkurda geriye dönük borçlanma son dakika gelişmeleri konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

2022 Bağkur geriye dönük tescil nedir, kimler yararlanır ?

Öncelikle geriye dönük tescilin ne demek olduğunu ve kimlerin bu haktan yararlanabildiğine değinelim. Geriye dönük bagkur borçlanması hakkından mevcut uygulamada 01 Ekim 2008 tarihinden önce tarımsal ürün satmış ve adına tevkifat kesintisi diğer ismi ile tarımsal bağkur kesintisi yapılmış olan tarım/çiftçi bağkurluların bu kesintiye istinaden bağkurdan gün satın alma hakları bulunmaktadır.

Aslında asıl konumuz bu değil tabi ki. Geriye donuk bagkur borçlanma konusunda asıl mağdur olanlar 01 Ekim 2008 tarihinden önce vergi kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olmasına rağmen bu kayıtları için bağkur tescili açmamış olanlar. Bu yazıyı yazmamızdaki asıl amaç da bu zaten.

Esnaflık kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olan ve ticaretle uğraşarak vergi ödemiş ancak bu kayıtlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na müraacat ederek bağkurunu açtırmamış olan kişilerin şu an bu kayıtları için bağkur açtırma hakkı yok. Çünkü 01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun’da bu husus açık ve net olarak belirtilmiş.  Mahkemeye verenler de sonuç alamıyor. Hal böyle olunca kanuni bir düzenleme zorunlu ve gerekli bir hal alıyor. Zira bu hakkın verilmesi ile emekli olabilecek binlerce mağdur var.

Geriye dönük bağkur tescili son dakika 2022

TBMM’de görüşülen torba yasalarda bağkurlulara geriye dönük tescil hakkının verilmesi ile ilgili bir düzenleme maalesef yer almıyor. 2022 yılı içerisinde çıkacak torba yasalarda bu düzenlemenin yer alıp almayacağı ise şu an için belirsizliğini koruyor.

Geriye dönük bağkur tescil hakkınızı çeşitli platformlarda dile getirmeniz gerekiyor. Yazı altındaki yorum kısmından konu hakkındaki görüşünüzü ve düzenlemenin gerekliliği konusundaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz bağkur affı ne zaman çıkacak sayfamızdan da bağkur affı ve bağkurda geriye dönük borçlanma son dakika ilgili son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Bağkurdan gün satın alma nasıl olur ?

Bağkurdan gün satın alabilmek belli şartlara bağlıdır. Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerinizi yeniden ihya yolu ile borçlanabilirsiniz. Ayrıca çiftçi bağkurunda tevkifata istinaden geriye dönük tescil açtırarak ve ara boşluğu tamamlayarak gün satın alabilirsiniz. Bunların haricinde ise yurtdışı borçlanma, askerlik borçlanma gibi yollarla gün satın alınabilir. Prim borcundan dolayı dondurulan bağkur hizmetlerini ihya etmek için, geriye dönük bağkur ödemesi hesaplamak ve bağkurdan gün satın almak silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur kaydı olmayan sicil affı 2022

Geriye dönük bağkur kaydı için beklenti içerisinde olan gruplardan birisi de sicil kaydı olup bağkura kaydı olmayanlar. Vergi ve şirket ortaklığı 2008/Ekim ayı öncesi kayıtlara tescil açılmadığı gibi odalarda sicil kaydı olanlar için de tescil kaydı açılmamakta. Ancak vergi mükellefi olup da bağkur kaydı olmayanlar ile ilgili olası bir bağkur tescil affı durumunda sicil kaydı olup bağkur kaydı olmayanlar da yararlanmış olacaklardır.

Tarım bağkuru geriye dönük borçlanma nasıl olur ?

Çiftçi bağkuru geriye dönük borçlanma hakkından yararlanabilmeniz için kesintisinin 01 Ekim 2008 tarihinden önce olması gerekiyor. Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tarım/çiftçi bağkuru tescili ve çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı için tarımsal kesinti ile bağkur tescili nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım yani çiftçi bağkur kapsamında 2008 öncesinde adınıza satmış olduğunuz arpa, buğday, pancar, tütün, süt v.b. gibi tarımsal ürünlerden kaynaklı bir kesinti varsa ve tescilinizi geriye çekebilirsiniz. Eğer kesinti varsa tesciliniz kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren başlar. Ayrıntılı bilgi için yukarıda bağlantısı verilen tarımsal kesinti ile bağkur tescili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Torbada Geriye Dönük Bağkur Tescili 2022” üzerine 228 yorum
 1. Merhaba,
  2015 yılında zeytin bahçesi satın aldım;fakat 27.10.2021 yılında ÇKS kaydı yaptırarak çiftçi bağkuru başlattım.Normalde ücretli ogretmen olarak çalışıyorum. Ücretli öğretmenlik sgk primlerim milli eğitim tarafından eylul-haziran ayları arasında her ay 13-15 gün olarak yatırılıyor. Hafta da 30 saat derse girmeme rağmen. 27.10.2021 den önceki yılları (tarlayı satın aldığım tarihe kadar olan aralığı) bağkura kaydettirip geriye dönük borçlanabilir miyim?

  Cevapla
  • Merhaba. Ziraat Odası kayıt tarihinden sonraki süreler için 30 güne tamamlama yapabilirsiniz. Geriye dönük yapma hakkınız yok maalesef.

   Cevapla
 2. Raif yılmaz
  2000 senesinden sonra bağkura başvurduk ve anayasa mahkemesinin yeniden kanun çıkarmasından önce borçlandık ve borcumuzu ödedik. Bütün kriterlerimiz uyuyor aslında. Sadece yazılı başvuru kriteri uymuyor. Zaten amaçlarıda vatandaşa bu hakkı vermemek sanırım. Bu belgeyi nasıl alabilirdik ki. Memur başvurumuz üzerine sadece 2000 den sonrası için yapabiliyoruz derse nasıl bir başvuru yapıp öyle bir belgeyi elde edecektik ki. Bizim istediğimiz tarihe kadar değil de 2000 senesinden itibaren borçlandırdılar. Elimizde yazılı bir başvuru belgesi bulamadık. O zaman başvuru nasıl yapılıyordu hatırlamıyorum. Tabiki biz 2000 den önceki günleri de isterdik ama memur bize, öyle olmuyor 2000 den sonrasını yapabiliriz demiş olabilir. Bizim suçumuz herhalde, yok kardeşim al bu dilekçeyi sisteme gir sonra lazım olur demememiz sanırım. anayasa mahkemesinin sonradan yürürlüğe girmesiyle size zaman verdik ödeseydiniz diyerek bizi suçlu ilan edenlere şöyle söylemek gerekiyor. Acaba kanun yürürlüğe girdiğinde kamuoyuna nasıl bilgilendirme yaptınız da biz duymadık. O tarihlerde her gün gazete almamıza rağmen göremedik. Televizyon alt yazıları gibi geçtiniz herhalde.

  Cevapla
 3. Selamaleyküm 1996 2001 arası maliye esnaf sanatlar odası kayıtım var bağkur a hiç gitmedim 1996 maliye kayıtlı olanlar otomatik bağkur kayyıtı olunuyordu ben hiç para yatırma Dım ama geriye dönüp borçlanma yapabilir miyim SSK girişim 14 02 2002 6966 günüm var nasıl yapmam gerekiyor emekli olmak için

  Cevapla
 4. Merhaba

  Bir firmada 1999 yaz ayları ve 2000 yılı yaz ayları çalıştım ancak firma SGK girişimi 2000 yılı Haziran ayında yapmış, Firma olarak delilleri ile birlikte ( 06.09.1999 firmadan ismime yapılan ödeme 07.09.1999 firma ortağı tarafından tarafıma yapılan ödeme Banka ekstre kayıtları) SGK ya ilgili düzeltmenin yapılması konusunda başvuru yaptırttım (Başvuruyu Firma yaptı) süreç devam ediyor sonuç ne olur sizce

  Saygılarımla,

  Cevapla
 5. 1985 yılından 1992 yılına kadar vergi dairesinde kayıtlı olup ve vergi borcumu devlete ödedim.yalınız bazı sağlık sorunları ve maddi imkansızlıklardan dolayı Bağkur kaydımı yaptırmadım.Bağkur kaydımı yaptırmadığımdan dolayı mağdurum.Devletimizden beklentımız ben ve benım gibi mağdurların mağduriyetlerini nazara alınarak bir sefere mahsus ilerde geriye dönük Bağkur tescil affı çıkarsa çok seviniriz ve ben ve benım gibi vatandaşların bu mağduriyetten kurtaracaktır.böyle bir affın çıkması bızımde hakkımızdır.Devletetimizden bu affı beklıyoruz.Böyle bir af çıkarsa ben ve benım gibi mağdurların mağduriyetını gıderecektir.saygılarımızla.

  Cevapla
 6. Merhaba Ömer bey,Bağkur geriye dönük tescil ile ilgili olarak bir hazırlığın olduğunu okudum bir sitede.Sizin bilginiz var mı bu konuda?

  Cevapla
 7. Merhaba,

  1976 doğumlu, 2004 sigorta girişliyim. bende bir tescil mağduruyum ama sorum o yönde değil, tescil affını sakin sakin bekleyenlerdenim. 🙁
  Hocam benim sorum Askerliği 2001-2003 yılları arasında yaptım, sigorta giriş tarihini 2001 yılına çekebilir miyim? 7.000 günü tamamlamak için bunu yapmak istiyorum (2000-2008 arası 1633; 2008 sonrası 4830 olmak üzere 6.463 gün primim var) ama bana bir zararı olur mu bilemedim ve öğrenemedim. Brüt ücretim 15k üzeri ve askerliği ödeyerek geri çekmek istersem hangi ücretten ödemeliyim? Günlük 57 ile 429 arasında değişen bir ödeme tutarı var. Öncelikli amacım 7000 günü tamamlamak ve ileride oldu ki farklı bir yasa çıktı 2-3 senede olsa sigorta girişimi öne almak. Ya da hiç bir yararı olmaz boşa para ödemiş olursun uğraşma diye mi bir öğütünüz olur. korkum iyi kötü şu anda mezarda da olsa alacağım görünen 6k üzeri emekli maaşımdan yapacağım ödeme yüzünden bir azalma olur mu, tabandan ya da tavandan ödemem ileride bana nasıl bir zarar ya da yarar sağlar. Yardımcı olursanız sevinirim. Ya da hiç uğraşma çalışmaya devam et tescil affını bekle mi dersiniz bu arada 2006 işyeri sahibiyim ama tescilim yok:(

  Cevapla
Yorum yapın