Torbada Geriye Dönük Bağkur Tescili 2021

186

Torbada geriye dönük bağkur tescili 2008 öncesi esnaf, vergi ya da çiftçilik kaydı olanlar için büyük önem arz etmekte. Bağkurda geriye dönük borçlanma var mı, geriye dönük bağkur tescili 2021 yılında çıkacak mı soruları bu aralar sayfamızda en çok sorulan soruların başında geliyor. Bağ kur’da geriye dönük borçlanma hakkı ile emekli olmak isteyen de pek çok kişi daha doğrusu mağdur kişi var.

Geriye dönük bağkur borçlanması nedir, geçmişe dönük bağkur borçlanması hakkından kimler yararlanabiliyor, Geçmiş bağkur borçlanma konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca sayfamızdan bagkurda geriye dönük borçlanma son dakika gelişmeleri konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

2021 Bağkur geriye dönük tescil nedir, kimler yararlanır ?

Öncelikle geriye dönük tescilin ne demek olduğunu ve kimlerin bu haktan yararlanabildiğine değinelim. Geriye dönük bagkur borçlanması hakkından mevcut uygulamada 01 Ekim 2008 tarihinden önce tarımsal ürün satmış ve adına tevkifat kesintisi diğer ismi ile tarımsal bağkur kesintisi yapılmış olan tarım/çiftçi bağkurluların bu kesintiye istinaden bağkurdan gün satın alma hakları bulunmaktadır.

Aslında asıl konumuz bu değil tabi ki. Geriye donuk bagkur borçlanma konusunda asıl mağdur olanlar 01 Ekim 2008 tarihinden önce vergi kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olmasına rağmen bu kayıtları için bağkur tescili açmamış olanlar. Bu yazıyı yazmamızdaki asıl amaç da bu zaten.

Esnaflık kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olan ve ticaretle uğraşarak vergi ödemiş ancak bu kayıtlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na müraacat ederek bağkurunu açtırmamış olan kişilerin şu an bu kayıtları için bağkur açtırma hakkı yok. Çünkü 01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun’da bu husus açık ve net olarak belirtilmiş.  Mahkemeye verenler de sonuç alamıyor. Hal böyle olunca kanuni bir düzenleme zorunlu ve gerekli bir hal alıyor. Zira bu hakkın verilmesi ile emekli olabilecek binlerce mağdur var.

Geriye dönük bağkur tescili son dakika 2021

TBMM’de görüşülen torba yasalarda bağkurlulara geriye dönük tescil hakkının verilmesi ile ilgili bir düzenleme maalesef yer almıyor. 2021 yılı sonuna kadar yasalaşması beklenen bağkur yeniden yapılandırma yasasında esnaf ve vergi kaydı olup tescili olmayanlar için bir düzenleme maalesef yer almayacak.

Geriye dönük bağkur tescil hakkınızı çeşitli platformlarda dile getirmeniz gerekiyor. Yazı altındaki yorum kısmından konu hakkındaki görüşünüzü ve düzenlemenin gerekliliği konusundaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz bağkur affı ne zaman çıkacak sayfamızdan da bağkur affı ve bağkurda geriye dönük borçlanma son dakika ilgili son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Bağkurdan gün satın alma nasıl olur ?

Bağkurdan gün satın alabilmek belli şartlara bağlıdır. Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerinizi yeniden ihya yolu ile borçlanabilirsiniz. Ayrıca çiftçi bağkurunda tevkifata istinaden geriye dönük tescil açtırarak ve ara boşluğu tamamlayarak gün satın alabilirsiniz. Bunların haricinde ise yurtdışı borçlanma, askerlik borçlanma gibi yollarla gün satın alınabilir. Prim borcundan dolayı dondurulan bağkur hizmetlerini ihya etmek için, geriye dönük bağkur ödemesi hesaplamak ve bağkurdan gün satın almak silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur kaydı olmayan sicil affı 2021

Geriye dönük bağkur kaydı için beklenti içerisinde olan gruplardan birisi de sicil kaydı olup bağkura kaydı olmayanlar. Vergi ve şirket ortaklığı 2008/Ekim ayı öncesi kayıtlara tescil açılmadığı gibi odalarda sicil kaydı olanlar için de tescil kaydı açılmamakta. Ancak vergi mükellefi olup da bağkur kaydı olmayanlar ile ilgili olası bir bağkur tescil affı durumunda sicil kaydı olup bağkur kaydı olmayanlar da yararlanmış olacaklardır.

Tarım bağkuru geriye dönük borçlanma nasıl olur ?

Çiftçi bağkuru geriye dönük borçlanma hakkından yararlanabilmeniz için kesintisinin 01 Ekim 2008 tarihinden önce olması gerekiyor. Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tarım/çiftçi bağkuru tescili ve çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı için tarımsal kesinti ile bağkur tescili nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım yani çiftçi bağkur kapsamında 2008 öncesinde adınıza satmış olduğunuz arpa, buğday, pancar, tütün, süt v.b. gibi tarımsal ürünlerden kaynaklı bir kesinti varsa ve tescilinizi geriye çekebilirsiniz. Eğer kesinti varsa tesciliniz kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren başlar. Ayrıntılı bilgi için yukarıda bağlantısı verilen tarımsal kesinti ile bağkur tescili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


186 Yorum
 1. Ali Yıldız

  selam..23.09.2021 günü İş mahkemesinde Bağkura dava açtım..Kendi nam ve hesabıma 1995 ile 1998 yılları arası iş yerim vardı..Bagkura kaydımın olmadığını ögrendim..Vergi kaydım ve Esnaf oda kaydım var Bagkur kaydım olmadıgından mahkeme davayı reddetti…İhtisat mahkemesine itirazda bulunabilirsiniz dediler…2005 yılında tekrar esnaflık yaptım bu raları bagkurlar sayıldı…Ne yazıkki 1995 ile 1998 yıllarımdaki bagkur sürelerini hizmet yılı olarak almadılar…Bu yıllarımmı saysalardı suan emekliydin..600 gün eksikliğim var..Mecliste yeni kanunlar var mı..saygılar

  1. Ali Yıldız

   Yaş 1970….ssk girişim 1988….Suan 4395 günüm var. Askerlik boçlanmasını yapmadım.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Mecliste bununla ilgili yeni bir düzenleme yer almıyor. Dava ile de sonuç alamazsınız yani itiraz etseniz de bir şey çıkmaz. Kanuni düzenleme çıkması gerekiyor.

 2. mehmet ural

  Merhaba 1991 ssk girişim 954 gün ödemem var 1994-1998 oda kayıdım var bağkur kaydım yok 2004 bağkur kayıdım 18 yıl kesintisiz ödeme yapıldı nasıl emekli olurum tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihiniz nedir ? Tam SSK giriş tarihinizi yazar mısınız ? Bağkurdan 5400 günle 58 yaşında emekli olursunuz. Diğer emeklilik durumları için istenilen bilgileri vermeniz gerekiyor.

 3. caner can

  sayın hocam 18.04.2003 bagkur girişim var asgerlik borçlanması yapsam bana avantaj saglar mı 18 ay asgerlik yaptım
  hacam teşekür ediyorum sorularımızı gecikmeden ve içtenlikle cevaplıyorsunuz

  1. Ömer Meriç

   Askerlik borçlanması maalesef yaş şartınızı değiştirmez. Emeklilik şartlarınızda bir değişiklik yapmaz.

   1. Zübeyde hanım

    Ömer bey merhaba benim 2008 yılında isteğe bağlı sigorta girişim var 3 ay yatırdım sonra devam etmedim 2010 yılında tarım Bağ-Kur başladım 2010 yılı ile 2008 arasını geriye dönük borçlanma ödeme yapabilir miyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Maalesef öyle bir hakkınız yok.

 4. Mehmet

  Hocam merhaba benim 1991 de mali kaydım var fakat bağkur kaydim yok bununla birlikte uzerime sigortali calisan gosterdim bundan dolayi gecmise dönük borclanma yapabilir miyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen borçlanma hakkınız yok maalesef o tarihleri

 5. fatih alkan

  2014 yılında işyeri açmıştım 3 ay bağkur tescil kaydım var, hiç ödeme yapılmadığı için iptal edilmiş. aynı tarihte aynı zamanda sgk lı olarak bir işyerinde çalışmakta idim. bağkur 3 ay süreyi borçlanıp ödemem mümkün mü ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borcundan dolayı dondurulan süreler varsa bu süreleri satın alma hakkınız var.

  2. Sema

   Merhaba 2010 -2014 yılları arasında şirket ortaklığım var ama hiç bağkur başlangıcı yok bu dönemleri borçlanabilir miyim yapılandırma dan faydalanabilir miyim?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Evet o tarihler arasını önce tescil ettirip daha sonra 7326 sayılı yasa kapsamında yapılandırabilirsiniz.

 6. caner can

  sayın hocam 1994 ve 1998 yıllarında maliye kaydım var fakat bagkur girişim yok 2003 yılında bir iş yeri daha açtım bagkur girişim gine olmadı 24.06.2006 yılında bir afdan yaralandım ben 1994 yılından giriş beklerken 18.04.2003 tarihinde bagkur tescili yapıldı. mahkeme yoluna baş vursam hakkımı alabilirmiyim teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanuni düzenleme izin vermediği için geriye dönük tescil açtırma hakkınız yok. Dava açsanız da bu durum değişmez. Ama yine de hakkınızı denemek isterseniz deneyebilirsiniz.

 7. hasan

  ömer hocam her zaman sorularımızı içtenlikle cevaplıyorsunuz size çok teşekür ediyorum
  #Bagkurtescimagdurları

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Saygılar.

 8. hasan

  slm ömer hocam sosyal medya kullanıyormusunuz

  1. Ömer Meriç

   Selam Hasan Bey. Websitemize ait sosyal medya hesaplarımız var. Kişisel bir hesabım yok.

 9. Volkan

  Merhaba , babam annemin üzerine 95 yılında pancar yatırmış faturası var elimizde fakat hiç bir yerde kaydı yok ziraat odası tarım kredi kooparatifi gibi o yıllar zorunlu olmadıgı için üyelik yaptırtmamış ve tarlayı kiralayarak ekmiş şimdi ben bunu 2 şahitle versem mahkemeye kazanabilirmiyim davayı acaba birde şu var bulundugumuz ilçenin ziraat odası arşif i yanmış belkide kaydı vardı yandıgı için bulunamadı ömer bey bu konuda ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin sgm ye gittigimde dilekçeyi ver emeklilik hakkını kazanıyor 95 senesinden başlatırsan eger dediler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Volkan Bey. Yani kayıt yoksa kesinti tek başına o tarihten bugüne kadar hizmet almak için yeterli değil. Ama sadece kesintiyi takip eden ay başından başlayarak yine o yılın sonuna kadar hizmet alabilirsiniz.eğer bu işinizi görecekse. Bu ihtimal işinize yaramazsa bu durumda mahkemeye vermeniz lazım.

 10. Fedai

  Merhaba hocam 1989 şoförler odası zorunlu bağkur girişimi 2001 yılında sildirmiştim son çıkan yapılandırmadan yararlanabilirmiyim teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu yönde bir düzenleme yok

   1. engin

    ey liler gibi bizde böğle bir af bekliyoruz..

    1. Ömer Meriç

     Bir gün çıkacak Engin Bey. Ama o gün ne zaman olur bilemiyorum.

  2. Munibe

   Ömer hocam anemin 1997 1998ve 1999 yılların da kocan ve bakur kesintisi var 2018 yılında bakur kaydı açıldı ama 1997 yllinda ki kocanlara istinaden geriye dönük bakur acila bilir mi acaba teşekkürler

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Evet eğer bağkur kesintisi varsa geriye dönük açılır. Kesinti listesi ve ziraat/tarla kayıtları ile SGK’ya uğrayın size net bilgi versinler.

    1. Munibe

     Teşekkür ederim hocam ama ziraat ve tarla kayıtları yok maalesef sadece bakur kesintisi var 97,98,99, yılların da birde 3 yıl önce dedem vefat etti onun tarlaları var anem 66 doğumlu

    2. Munibe

     Hocam çok teşekkür ederim ancak bizim ziraat kaydı yok ama 3 yıl önce dedem vefat etti tarla ondan kalma şuan sadece 97_98_99- bakur kesintileri var annem 66 doğumlu ilginiz için tekrar çok teşekkürler

     1. Ömer Meriç

      Eğer o dönem için Ziraat odası ya da tarla kaydı yoksa bu durumda 97’de ilk kesintiyi takip eden ay başından açılır ve 31.12.1999 yılında kapatılır. 3 yıla yakın hizmet alabilir oradan anneniz.

 11. hasan

  merhaba ömer hocam 7326 kanuna göre 2000 yılı öncesi maliye kaydı olup bagkur kaydı olmayanlar yararlanabiliyormu acaba teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır o düzenleme yok maalesef.

   1. Mehmet

    1993 ile 1997 arasında vergi kaydım var, Bağkur kurum tescilim yok..işyerimde sigortalı çalışanlarım vardı..çalışanlarımı sigortalı kabul edip, benim bağkur sigorta tescilimin kabul edilmemesinin nasıl bir yasal dayanağı olabiliyor?? eğer ben çalışmamış kabul ediliyorsam,işçilerimi kim çalıştırdı?vergimi kim ödedi?? Bu saçma durumun düzeltilmesine ve bizim gibi esnafların bağkur tescil mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik bir çalışma varmı??kurum re’sen tescil yapmakla yükümlüyken bunu yapmamış, bunun suçlusu bizmiyiz?? ayrıca mahkemede bu hakkımı alabilirmiym??

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yazdıklarınızın hepsinde haklısınız. Bunun kadar saçma başka bir düzenleme yok sosyal güvenlik mevzuatında. Maalesef borçlanma hakkınız yok. Yasa açık ve net olduğu için mahkemeler de direk red veriyor.

 12. Selçuk

  Slm omerbey kalay gelsin 7326 kanunu na göre yasal sürelerde başvuru yapıl digi taktirde geriye dönük 1998 den 2001 e kadar süre de 4b SGK sürelerimi ihya etmem mumkunmu bu kanun bu hakkı veriyomu bana normal ihya canlandırmam da 2008 de çıkan kanuna göre 2000 yılı 10 cu ay dan geri ye dönük ihyami yaptıramadim 7326 kanunu 2000 yılı öncesini kapsiyomu tşk ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tescilli ise ve prim borcundan dolayı donduruldu ise 7326 sayılı yasa kapsamında ihya yapılandırması yapabilirsiniz.

 13. hasan

  ömer hocam merhaba son günlerde 2000 yılı öncesi bagkur tescili için bir söylenti var aslı nedir ögrenebilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Torba yasada yok bu düzenleme ne yazıkki.

 14. Bahri Cebenay

  Benim 1989 1990 yılında işyerim vardı vergi kaydım vardı vergimi ödüyordum ama bağkur kaydım yoktu 1990 yılı sonunda işyerimi kapattım geri dönüş eğer bir yasa çıkarsa faydalanabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu sürelerin borçlanılmasını kapsayan bir yasa çıkarsa evet yararlanabilirsiniz. Ancak şu anda bu yönde bir düzenleme bulunmuyor.

 15. hasan

  2000 yılı öncesi bagkurtescil kaydı magdurları sayın ömer hocan da söyledmişti sosyal medyadan sesimizi duyurmamızlazım birlik olmamız lazım şu ana kadar bir kaç tv kanalında gündem yaptık ve twit atarak bazı millet vekilleri bizi destekledi sizlerde #BagkurTescilMagdurları adı altında twiter de toplu bir şekilde twit atalım sesimizi duyuralım şu ana kadaar olumlu gelişmeler yaşadık sosyal medyada herkese kolay gelsin

  1. Fedai

   Birlik olmalıyız hasan bey birlikten kuvvet doğar

 16. Rıza

  2000 YILI ÖNCESİ ESNAFLARA GERİYE DÖNÜK TESCİL VE BORÇLANMA SAĞLANSIN.!!!

  2000 yılından önce oda ve vergi mükellefiyet kaydı bulunan ve iş yeri olan, binbir zorlukla vergisini ödemiş esnaflar, BAĞ-KUR’a kayıt yaptıramadığı ve kurumunda zorunluluk nedeniyle bu durumdaki esnafları re’sen kaydetmesi gerekirken kaydetmediği için emekli olamamaktadırlar. Geriye dönük borçlanma yoluyla bu durumdaki esnafa bağkurlu olma yolu açılmalıdır.Esnaflar için bir çalışma yapılmalı ve bu durumdaki esnafların sigortalı olması için gerekli destek verilmelidir. Bir yıllık yapılandırma süreciyle tescil haklarının verilmesi esnafların bu mağduriyetlerini giderecektir. Bu konuda mutlaka düzenleme yapılmalıdır.

 17. hasan

  Merhaba bizler twitter de
  #BagkurTescilMagdurları
  Etiketi ile toplanıyoruz 2000 öncesi vergi ve oda kaydı olupta Bağkur tescili olmayanlar için her yere mağduriyetimizi bildiriyoruz olumlu dönüşler alıyoruz sizlerdende destek bekliyoruz.

  1. Karadayı

   Hasan bey merhaba twiter,de çok faalsiniz tebrik ediyorum sizlerin gayreti ile bağkur tescil mağduriyetinin biteceğine inanıyorum kolay gelsin

 18. Fuat

  Merhaba bizler twitter de
  #BagkurTescilMagdurları
  Etiketi ile toplanıyoruz 2000 öncesi vergi ve oda kaydı olupta Bağkur tescili olmayanlar için her yere mağduriyetimizi bildiriyoruz olumlu dönüşler alıyoruz sizlerdende destek bekliyoruz.

 19. ibrahim

  iyi akşamlar benim 99 2000 yılları civarında bağkur kesintim olmuştu yapılandırma süresi içinde bunu bulamadim simdi kesinti faturasını buldum başvursam geriye dönük tescil yapılabilirmi teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geriye dönük tescil yapılır. Ama yapılandırma başvurunuz yoksa borç yapılandırma kapsamında hesaplanmaz. Varsa hesaplanır.

   1. hasan

    slm ömer hocam 2000 yılı öncesi bagkur tescil kaydıiçin bir çalışma var mı acaba komisyonda bekleyen önergeler var teşekürler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hayır şu an bir çalışma yok.

  2. Zekeriya EKİNCİ

   İyi günler Benim 1995 yılında 1 yıllık vergi mükellefiyim tescil için ne yapabilirim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bağkur tesciliniz yoksa o süre için şu anda tescil hakkınız bulunmuyor ne yazıkki.

 20. ismail

  Merhaba, 10 NİSAN 2003 tarihinde şirket devri yapılarak ve ortağı bulunduğum halen devam eden ltd.şti firmam var Bağkur girişim yasa ile 01.10.2008 tarihli oldu ve ödemelerim düzenli ödenmekte. sormak istediğim yeni çıkan torba yasasında şirketi devir yılı olan 10 NİSAN 2003 yılına BAGKUR girişimi aldırabilir miyim? Olumsuz ise 2003 yılı için dava açarak bu geçmiş yılımı alabilir miyim ilgimize teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef şu anki düzenleme kapsamında 01.10.2008 tarihinden önceye tescil kaydınız götürülemez. Dava açsanız da bu değişmez.

 21. Elif

  1994 yılı vergi kaydım var, bağkur kurum olarak zorunlu bağkur sigortasını re’sen tescilleyip başlamakla yükümlü olduğu halde yasal görevini biz mağdurlara yönelik yapmayarak (zira re’sen tescillediği binlerce vatandaş varmış) beni ve benim gibi vatandaşları mağdur durumda bırakmış eşitlik ilkesinide ihlal etmiştir..yasamızda sigortalılık hakkı vazgeçilmez ve vazgeçilmesi istenemez bir haksa dava yoluyla bu sigortalılık hakkımızı geri alabilirmiyiz, alamıyorsak neden alamıyoruz ve bu mağduriyetlerimiz neden giderilmiyor..

 22. Barış

  Merhaba benim babam 10.01.2021 tarihinde vefat etmiştir. Ticaret yaptığı için 09.04.2018 yılında bağkura kayıtlıdır fakat sadece 100 gün prim ödemiştir. ben kalan günleri borçlanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ölüm aylığı için 1800 gün gerekmekte. Faaliyet olan dönemler için ödeme ya da borçlanma yapılabilir. Bağkur dosyanızın olduğu sgk ile iletişime geçin.

 23. Mustafa

  Hocam babam 1988 de 10 gün orman çalışmış 10 gün yaptırmışlar daha sonra hiç yaptirmamis geriye dönük yatirabilir miyiz ve son gün ne zaman geriye dönük yatırma işlemi ne yapmamız lazım teşekkür ederim şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sizin hakkınız yok geriye dönük tescil için.

 24. Yaşar tunç

  Eğer asalet varsa ,vicdan varsa ve insanlarda biraz Allah korkusu varsa mağduriyetlerimizi görürler. Kime seslenelim Tayyip başkanım sesimizi size ulaştırmayanlara yazıklar olsun. Mağduruz. Mağdur.

 25. ibrahim

  iyi akşamlar 01.05.2003 tarihinden tarım bağkur tescilim var D t 1970 ne zaman emekli olurum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 9000 gün 60 yaş ya da 5400 gün 62 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz.

 26. Nermin

  İyi günler babam 2006 tarihinde bagkur girişi yapti 2008 tarihinde bagkuru kapattı vefatmanur etti kız olarak bagkuru actirabilirmiyim yararlanmak icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ölüm aylığı için söylüyorsanız en az 1800 prim günü gerekmekte. Belirttiğiniz hizmetlerle ölüm aylığı bağlanamaz.

 27. Kamile arikan

  Merhaba ben 1999 yılı ve 2006 yılları arası çiftçilik yaptım çiftçilik yaptığıma dair çiftçilik yaptığım koy muhtarının beyanı var elimde 2008 yılından bu güne kadarda aktif olarak çiftçi bağkurluluğum devam ediyor 1999 ve 2006 yılları arasındaki hizmeti muhtar beyanına Gore nasıl alabilirim cevabıniz için teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muhtar beyanı yeterli değil. Olsa herkes yapardı bunu. Tarımsal kesinti gerekiyor. Ayrıca bu kesintiyi destekleyici ziraat odası kaydı, kooperatif kaydı ya da tarla kaydı gibi bir kayıt gerekir.

 28. Hüseyin

  1998 2008 arası tütün yaptım bağkur kesintilerim var .2002 Ziraat odası girişim var hala aktif.bu evraklarla geriye dönük bağkur girişi yapılıp borclanilirmi ? Olursa giriş tarihi ne olur? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tütün kesintisi varsa kesintiyi takip eden aybaşından başlar bağkur tesciliniz. Ancak o dönemden kesintisiz gelebilmesi için kaydın da olması gerekir. Kesintiler ve kayıt belgesi ile birlikte SGK’ya gidin. Net olarak bakılsın.

 29. Turan

  Devlet yöneticileri milletvekili söz konusu olunca saltanat oluyor heryer. Mesele esnaf vatandaş olunsc vur sırtna bükülsün zihniyeti birşey olmaz zihniyetinden allah bizi kurtarsın

 30. Mehmet

  Bağkur tescil mağduruyuz, bizler ikibin senesinden önce esnaflık yapan kişiler olarak bağkur tescilimizin yapılmasını ve bu günlerimizi borçlanıp ödeyerek kazanmayı istiyoruz,bizlerde bu ülkede yaşıyoruz sesimizi duyan varmı acaba..bizler esnaflık yaptık, işçi çalıştırdık,vergi ödedik re’sen bağkurlu olcanız dendi amma bağkur sigorta tesciline layık görülmedik galiba..sesimiz geliyomu..duyan vamı acaba.

 31. Bekir kalkan

  4 Ekim 2000’den önce ‘bir gün dahi’ Bağ-Kur tescili olan esnaf, sigorta tescili olduktan sonraki dönemlerle ilgili vergi kaydı veya şirket ortaklığı varsa 20 Nisan 1982’ye kadar tescilini geriye götürebilir. Google de böyle bir haber dolaşıyor 1994 bağkur tescilim var bundan yararlanabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Bu bazı istisnalara göre değişebilir. Esnaf oda kaydı ve vergi kayıtlarınızı gösterir belge ve bir dilekçe ile SGK’ya başvurun. Dosyanız incelensin bence. Dosya görülmeden net olarak bir cevap veremem.

 32. Bekir kalkan

  Düzeltiyorum. 1994-1996 primi ödenmiş bağkur um var şu an SSK li bir işte çalışmaktayım. ancak, şu an için emekli olabilmek için 800 güne ihtiyacım var bu doğrultuda 1994 olan bağkur tescilini 1990 tarihine çektirerek gün kazanabilirmiyim? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır çektiremezsiniz geriye dönük.

 33. Bekir kalkan

  Benim 1994-1996 arası bağkur var.
  3 sene geriye yada ileriye 1000 gün kazanma şansım var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geriye ya da ileriye derken anlamadım ?

   1. Ahmet

    Merhaba hocam ben 2005 de babamin vefati sonrasi ticari taksimiz vardi miras olarak hak dustu ustume ama bu surede ben ssk li calisandim ve hala calisiyom vergi oduyom ama bagkura kaydim hic olmadi 17 senedir ama aralarda ssk dan bosluklarim oldu simdi kendi aracim da calismak istiyom bagkurlu olsam ssk da ara bosluklarimi borc olarak bana cikarirlarmi yoksa yeni kayitmi yaparlar yardiminiz icin teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba AHMET BEY. Eğer bağkurda daha önce hiç tescil açılmadıysa bu durumda şöyle olur uygulama. 01.10.2008 tarihinden sonra boşluk olan ilk tarihte bağkur tescili açılır ve sonrasında sskda boşluk olan sürelere bağkurda tescil edilir. Tabi borç çıkmaz zaten en son 7256 sayılı yasa ile 2020/Kasım ayı öncesi ve son 7326 sayılı yasa ile de 2021/04 dönemi ve öncesi borçlar silinmişti.

 34. Mustafa

  Babam 1997 de pancar yatırmış üzerine 1999 yılında Bağkur girişi var 2 yıl geriye çektire bilir miyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet çekilebilir. Kesintiler ve dilekçe ile bağkur dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya başvurun.

 35. Rıza

  2000 yılından önce vergi mükellefi olan esnafların bağkur tescil mağduriyeti nezaman giderilecek..her kesime yönelik düzenleme ve kolayliklar yapılırken,yıllarca vergi ödemiş,istihdam sağlamış bu insanlar neden mağdur ediliyor..kurumca re’sen tescili yapılması gerekirken yapılmayan bu vatandaşlara yönelik mükellefiyet tarihleri itibariyle borçlandırılarak sigortalılık tescillernin yapılıp haklarının iadesinin verilmesi bu kadarmı zor..

 36. Veyis

  Merhaba 1959 doğumluyum. 1982 yılından sigorta sicil kartım var.180 gün yatırılmış ama bu e devlette görünmüyor.2010 yılından beri tarim bagkur yatırıyorum. 3630 gün yatırdım.ziraat odası kaydım 2007 yılından beri var.Sorum şu tarım bagkuru 2007 yılına çekip 3 yıl borçlanıp aynı zamanda 2 yıl askerliği borçlanıp toplamda 5 yıl prim borçlanarak emekli olma şansım varmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer sigorta girişiniz varsa toplamda 5400 gün ile emekli olursunuz. E devlette görünüyorsa sgkya bir dilekçe verin işlesinler. Sadece ziraat odası kaydı ile geriye dönük tescil açılmıyor. Tarımsal kesinti de gerekiyor bunun için.

 37. Sema

  Merhabalar ben 1998 yılında şirket ortaklığın vardı bakur girişim olmamıştı ben yararlana biliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bağkur tescili yoksa maalesef yararlanma hakkınız yok.

 38. Hakan

  Merhabalar ben şirket ortağı idim 1997 de ama girişim 04 10 2000 onaylandı bunu 1997 ye çekebliyormu bu çıkan yasa ile teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır maalesef çekilmez.

 39. Tahir elgumus

  Merhaba tahir ben 1973 doğumluyum 01.01.1997 01.11.1997 tarihlerinden vergi kaydım var bağkur sicilkaydım 24.04.2003 geriye dönük borçlanabilir miyim bağkur girişim 1997 olurmu teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef geriye dönük tescil hakkınız bulunmamakta.

 40. Murat

  Selamlar
  97 yılında bağkur kaydım yapılmış ve altı ay sonrasında kapanmış.. içeride hiç bir borç görünmüyor. geriye dönük prim ödemesi yaparak bu tarihten sonrasını hizmet dökümüme ekletebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer faaliyet 6 ay devam ettiyse evet 6 aylık kısmı borçlanarak hizmet dökümünüze eklenmesini sağlayabilirsiniz.

 41. samiye

  1985 1987 arasinda bagkurum 2012 yilindada 1 yıllık sigortam var,bagkurumu kapatttim 1987 yilinda. Sgk yapilandirmasi icin sgk ya gittigimde bana bagkurumu kapattigim icin geriye dönük borclanamayacağim söylendi,eğer kapatmasaydım devlete borçlu kalsaydim bu yapilandirmadan yararlanabıleceğim söylendi daha önce size bunu sorduğumda siz geriye dönük borçlanabileceğimi söylemisdiniz ne yapmaliyim yol gösterebilirmisiniz acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Tekrar. Şimdi şöyle eğer faaliyet devam etmediyse evet borçlanamazsınız. Dedikleri doğru. Ben dondurulan hizmet süresi varsa ihya edebilirsiniz demişimdir muhtemelen.

 42. FAHRETTİN

  LÜTFENNNN YARDIMMMM EDİN..
  İyi günler 2008 den önce 10 yıllık bağkurum vardı. Fakat borçlarımı ödemediğim için silindi. Geriye dönük olarak bunu ödeyip emekli olabilir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu süreleri yasa kapsamında ihya edebilirsiniz tabi ki.

 43. Önder

  Merhaba, 1996 yılı kuruluşlu ve ortağı bulunduğum halen devam eden ltd.şti firmam var bağkur girişim 2000 yılı ve ödemelerim düzenli ödenmekte. sormak istediğim yeni çıkan torba yasasında şirketin kuruluş tescili olan 1996 yılından giriş yapabilirmiyim? Olumsuz ise 1996 yılından dava açarak bu geçmiş yılımı alabalirmiyim ilgimize teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O tarihe tescili çekme hakkınız yok. Dava açmanız da değiştirmez bunu.

 44. Kemal

  Vergi mükellefiyim1987 ve 1993 arası ama bagkura odemisligim yok ben faydalanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Eğer tescil varsa borçlanabilirsiniz yapılandırma kapsamında. Ancak hiç tescil açılmadıysa maalesef hakkınız bulunmuyor.

 45. Hikmet

  01/01/1990 30/12/1996 yılları vergi mükellefi. İdim yeni çıkan kanunla yapılandırma yapabiliyor muyum tşk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer o tarihler için bağkur tesciliniz varsa evet yapılandırmadan da yararlanma hakkınız var.

 46. abdullah balta

  1992 ssk kaydım var 1996 yılı ıtıbarıyle 2008 kadar oto yıkama işletdım 12 yıl bakur kaydım ssk baslangıcım oldugu ıcın acılmazmıydı kendımız kayıtmı yaptırmalıydık tsk …

  1. Ömer Meriç

   Eğer hiç tesciliniz yoksa o kayıtlar için şimdi geriye dönük açtırma hakkınız yok.

 47. Ahmet

  İyi günler 1961 doğumluyum siğorta başlangıcım 01.04.1986 toplamda 1476 gün primim var. 1993-2005 yılları arasında vergi mükellefiydim. Bağkur kaydım hiç yok en son çıkan torba yasada geriye dönük borçlanma yapabilirmiyiz. Yada askerlik borçlanabilip 1800 günden emekli olabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır o tarihler için bağkur tescili açtırma hakkınız yok. 1800 günden yaştan emeklilik yok. Malulen emekli olabilirsiniz eğer rahatsızlığınız varsa.

 48. Özgür

  Merhaba 1999 ile 2014 resen kapanan su ürünleri kooperatifi uyeligim var 10/12/2008 bagkur kesintisiz mustahsil makbuzum var acaba tarim bagkuru tescil edilirmi ne yapabilirim ayrica elimde olmayan bagkur kesintili mustasil makbuzlarim vardi 1988bagkurgiris 1461 gun ihya borcum var dogum 19/12/1968 tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece kayıt ile geriye dönük bağkur tescili açılamıyor. Müstahsille birlikte kayıtları da toplayarak SGK’ya hesaplatmanız gerek.

 49. Ahmet

  1993 den esnaf sicil kaydım maliye kaydım var ama hiç bağkur yatırmadım hangi tarihe kadar borçlanma yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç bağkur tesciliniz yoksa şimdi açtırma hakkınız yok maalesef.

 50. fadime kurt

  Merhabalar,
  Fadime Kurt
  2001 2008 Vergi mükellefi olup bağ kur kaydım yok geriye dönük ödeme affı var mı bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef belirtmiş olduğunuz tarihler için tescil kaydı hakkınız bulunmamakta.

 51. Nihan

  Merhaba benim annemin 1985 yilindan 1.2.1985 giris ve 1.2.1985 terk bagkur girisi var ancak 0 gun gozukuyor acaba bu 0 gun borclansak ilk giris olarak bizim isimize yaraya bilirmi emeklilik sansi olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet prim borcundan dolayı donduruldu ise bu süreleri borçlanma hakkınız var. Borçlanma yaptığınızda bu süre giriş olarak sayılır.

 52. Ayşe

  1990-95 yıllarında eniştemin yanında markette çalıştım18yasından küçükken..o emekliydi ama kaydı vardı ..şahitlerim çok bu zamanı bağkur için başlangıç sayamazlarmı .
  .sigorta tescilim2015 çocuklar doğduktan sonra. borçlanamıyorum çocukları ondan dolayı borçlanmak için .
  bide evde birseyler sattım kozmetik çamaşır faturamda vergi ödemem kdv vardı.onlar sayılmazmı.sigorta baslangıcı için .yas 45

  1. Ömer Meriç

   Bu durumu ancak mahkeme tespit edebilir ama o da çok zor. Dava açmadan olmaz yani.

 53. harun kabataş

  11 05 1998 den 11 05 1999 bir yil vergi mükellefliğim oldu bagkur kaydim olmadi vergi kaydimla bağkur girisi yaptirabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef geriye dönük tescil açtırma hakkınız yok.

 54. melek

  DAYIM vefat etti.İKİYIL OLDU.50 yas uzeriydi tam bilmem , askerlikle beraber 700günü çıktı .sgk 900 günle emekli olur dedi. biz sınır ilinde oturuyoz .DAYIM permi çıkarmış..sınırda oturanlara petrol ticaret belgesi sanırım.. hiç kullanmamış.bu yasayla200gün ödesek emekli olurmu oyle bi hakkımız varmı..napmalıyız.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sskda borçlanma hariç 900 gün gerekiyor. Ama 1800 güne tamamlama imkanı varsa 1800 günden emekli maaşı bağlanır.

 55. meriç katı

  merhaba,
  1986 yılında bağkurlu girişim var ancak 2 ay sonra işyerimi kapattım,1996 yılına kadar oda kaydım gözükmekte ,bu süreyi ödeme imkanım olabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Terk varsa o süreleri borçlanma hakkınız olmaz.

 56. Rıza

  İkibin senesinden önce vergi kaydı olan esnaflara bağkur sigortası tescil hakkı verilecek mi..vergi verdik, istihdam yaptık, sigorta için bağkur kurumu zorunlu olarak re’sen kaydedecek sizin birşey yapmanıza gerek yok dendi..şimdi neden esnafa bu mağduriyetler yaşatılıyor..biz esnafların haklarını yemeyip geriye dönük sigorta tescillerini yapmak bu kadarmı zor geliyor. yurt dışında evde oturanlara bile yurt dışına çıktığı tarihten itibaren sigortalı olma hakkı verenlerin , vergisini ödemiş ülkesinde hizmet vermiş mağdur durumdaki esnaflara yaklaşımını anlamak mümkün değil… Mağdur edilen esnaflar olarak geçmişe yönelik hizmet sürelerimize dayalı borçlanma yapılarak sigortalılık hakkımızın verileceği günü bekliyoruz.

 57. hakan

  merhaba ne zaman cıkıcak yasa kesin bi bilginiz varmı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kasım ortasından sonra yürürlüğe girmesini bekliyoruz.

 58. Özer

  Annem 1998 yilindan beri aktif olarak insaat malz alim satımı yaptığımız ltd sirket ortagim bugün itibariyle de sirket ve ortamlık hala aktif ama sirketin başladığı günden beri bagkur aktive değil bugün bagkur geriye döndürme imkanından yararlanabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç tescili yoksa 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrası için tescil hakkı olur. Bu tarihten öncesi için hakkı olmaz.

 59. Mustafa Kılıç

  Ben Mustafa Kılıç, 10 06 1969 doğumluyum
  16 05 2002 de sigorta girişim var
  28 11 1990 – 28 05 1992 arası 540 gün
  askerliğimi ödedim.
  Askerlik ile beraber toplam 6200 sigorta
  günüm var…
  25 08 1987-30 12 1988
  04 10 1995-08 03 2000 tarihleri arası nakliye
  işi üzerine gelir vergisi mükellefi oldum. Lakin
  ilk mükellef olduğum 25 08 1987 tarihinde
  10 06 1971 doğumluydum.
  12 11 1987 tarihinde yaş tashihi yaptırdım.
  10 06 1969 doğumlu oldum.
  03 12 1987 tarihinde ehliyetimi alıp,
  17 12 1987 tarihinde de Şöförler Odasına
  kayıt oldum. Yaşımı büyütüp ehliyetimi aldıktan sonra Bağkura kayıt olmadım.
  Ben yaşım büyüdükten yani 12 11 1987 tarihinden sonra ki vergi mükellefi olduğum dönemlerde, geriye dönük Bağkur tescilimin
  yapılması Mümkün mü? Sonuç olarak bütün vergilerimi ödedim, Bağkur’a kayıt olmadım.
  Geriye dönük 1987 sonundan yada
  04 10 1995’ten Bağkur kaydım olur mu?
  Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim
  Selamlar…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef o kayıtlar için geriye dönük bağkur tescil hakkınız yok. Yeni torba yasada da bu düzenleme yer almıyor.

 60. Atilla evliyaoglu

  Gecmise donuk sigorta tescili konusunu gundeme getirmeniz ne kadar guzel bi duyarlilik ,insallah yetklilier bu kanayan yaraya duyarsiz kalmazlar da sigortasi olmayan vatandasini sigortali yapar.tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Saygılar.

 61. Melahat

  İyi günler ben 1995 yılından itibaren şirket ortağıyım ancak sigorta kapsamında bir giriş yapılmadı 2008 yılında sigorta başlangıcı sayıldı 4200 gün olarak görünüyo. şirket ortaklığına dair belgemizle geriye dönük bağkura borçlanıp daha erken emekli olma imkanım var mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirtmiş olduğunuz kayıtlar için daha önce tesciliniz yoksa geriye dönük olarak yapılamaz maalesef.

 62. Yusuf

  Ssk affı çıkmasını istiyoruz bu konuda çok kişi var madur olan hesapları kitlenmiş durumda devletimiz bu konuda yardımcı olsun

 63. Bekir

  2000 öncesi vergi kaydı olup bağkur kaydı olmayan içinde af istiyoruz bizlerde mağduruz 300 binden fazla kişi bunu bekliyoruz

 64. Kekil uluç

  1993 te esnaflık yaptim bağkur numaram yok bende mağdurum

 65. AHMET KİRAT DİNÇER

  Çifçilerimiz 2020 yılında devletimizden geriye dönük bağkur kayıt affı bekliyor

 66. AHMET

  Çifçiler için devletimizden bağkurumuzu geriye dönük kayıt affı bekliyoruz

 67. Ayhan kurt

  2020 yılına bir af şart bence mağduriyet giderilir bende aff bekliyorum

 68. Coskun

  Geriye dönuk biz bekliyoruz insallah cikar
  Vergi kaydim var bagkura direk kayit olunuyo diye gidip basvurmadik mshkemeye verdim
  Fakat kaybettik bide benden masraflarini aldi ssk
  Insallah geri aliriz hakkimizi

 69. Caner

  Hakkımızı istiyoruz lütfen artık yeter

 70. yusuf

  devletimiziden vergiye tabi oldugumuz günden itibaren ödeme yapma şansı istiyoruz cifciye işciye memura yapılan dogru şeyleri esnafında hakkı oldugunu ve bu hakkı istedigimizi belirtiyoruz lütfen kulak verin kulak arkası etmeyin magdur insan sayısı bu kadar fazlayken neden devlet cözüm aramıyor gündeme dahi getirmiyor ilahi adalet bizede calışsın

 71. Mehmet

  2000 yılı öncesinde mükellef olan esnafların bağkur tescillerinin yapılması ve mağduriyetlerinin giderilmesi emeğe ve hakka saygının gereğidir..bir çok kesime bir dünya imtiyaz ve kolaylık sağlanırken istihdamdan, vergi ödemesine kadar tüm sorumluluklarını yerine getirmiş olan bu mağdurlara yapılan bu eziyete ve hak gaspına bir an önce son verilmelidir.. bizler, bağkur tescil mağdurları olarak en kısa zamanda hakkımız olan 2000 yılı öncesi sigortalılık tescil imkanının sağlanacağına inancımızı koruyoruz, zira adil olan hakta, hukukta bunu gerektirmektedir..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Güzel paylaşımınız için teşekkürler. Umarım istekleriniz yerine getirilir. Zira bu konuda çok mağdur var.

 72. Özay Deniz

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. 1951 doğumluyum. 2006 öncesi dönemlerde çiftçi kaydım var. Geriye dönük tescil nasıl açılır, hangi evraklarla başvuru yapmam gerekir, birde 2006 başladığı zaman 5400 pirim tahminen ne kadar toplam ödeme yapmam gerekir. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Başvuru için ziraat odası kaydınızı gösterir belge, kesinti yapıldığına dair faturalar ve dilekçe gerekiyor. Şu anda aylık primler üzerinden borçlanma yapılacağından bugün yapsanız en az 160 bin civarı borç çıkar. Bu yüzden yapılandırma zamanı yapmanızı öneririm.

 73. Özay deniz

  Merhaba, ben 30 yıllık çiftçiyim Domates üretiyoruz ama Bağkur veya Siğorta hiç olmadı, 2006 yılında ürünlerimizi sattığımız komisyon Şirketi bize verdiği fişlerde bağ kur kesintisi göstermiş, bu kesintiye istinaden Bağkur başlatıp geriye doğru borçlanıp, toptan ödeme yaparak emekli olabilme ihtimalim var mı teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı zamanda 2006 yılı ve ya öncesinde başlayıp devam eden çiftçilik kaydınız da varsa evet geriye dönük olarak tescil açılır. Kaç doğumlusunuz? 2006 başlangıç tarihine göre 62 yaş ve 5400 günü tamamlamanız gerekiyor.

 74. Serdar

  Merhaba 1995-1997 yılları arası bağkur kaydım var ve 2011 yılındaki bağkur affından faydalanarak 670 günlük bağkur borcumu ödemiştim.Daha sonra 2003-2006 seneleri arasında vergi mükellefiydim ama bağkura giriş yaptırmadım. geriye dönük 2003-2006 bağkur günlerimi alabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tescil varsa alabilirsiniz. Tescil yoksa maalesef hakkınız yok.

 75. Yaşar tunç

  2014 yılından beri işsizim yaşım 51 1989 vergi ,oda ,kaydım var. Geriye dönük Bağkur kayıtlarını kabul etmemek bir insanlık ayıbıdır. Mağdur olan ,boşanan ,iş bulamayan bir çok insan var. Devlet bakanı 50 yaş en verimli yaş diyor. İş kur a 5 yıldır kayıtlıyım bir kez aranmadım. Cumhurbaşkanı bu kadar olduğunu bilse eminim müdahale ederdi. Lütfen insanların gerçek durumlarını ortaya koyun hak edileni insanlara verelim. Yoksa bu mebal mağdur edenlerin boyunlarınadır.

 76. halil altınışık

  eger 2008 öncesi bu kanun uygulandı ise ödeme güçlügü olan duymayan esnaflarımızda bu emsal karardan faydalanmalıdır Aynı devlet ve Aynı vatandaş neden yararlanamıyorda mağdur ediliyor bu haksızlıktır 2008 öncesi yasa uguladı ve o yıllarda hak sahibi olupta çeşitli nedenlerle işlemini yaptıramayan vatandaşlar hak sahibidir bu hakları verilmezse buda haksızlıktır

 77. Serife

  Merhaba 1996 senesinde vergi kaydım yapıldı ancak emekli olabilmek için 2020 senesinde bağkur kaydını yaptırabilirim iyim erken emeklilik icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer öncesinde tescil yoksa şu an açtırma hakkınız yok maalesef.

 78. hamza

  Merhabalar … Annem 1971 doğumlu 2001 yılında pancar ekiminden dolayı bağkur tevkifatı var. ama zıraat odası vs. kaydı yok. bağkuru 2001 yılından başlatıp ara boşluğu borçlanabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tevkifata istinaden geriye çekilir. Ancak kaydı yoksa tevkifatın olduğu yıl sonuna kadar borçlanırsınız. Yani 31 Aralık 2001 tarihine kadar olarak süreyi borçlanırsınız. O tarihten sonraki kısımları borçlanma hakkınız yok.

 79. Emin ŞAHİN

  1990 lı yıllarda yatırdığım isteğe bağlı sigortalar ssk kayıtlarında çıkmıyor.Bendeki dekontlarıda depoyu su bastığında kaybettim nasıl ispat ederim

 80. Emin ŞAHİN

  1991 yılında vergi mükellefi oldum.2 tane kat karşılığı inşaat yaptım.1997 yılında terki sanat ettim.Bu süre zarfında Bağkur tescili yaptırmadım.Bağkura kayıt olmadım.Emekli olurken bu günlerden kazanım elde edebilirmiyim.2000 yılı öncesi günler olduğu için emeli maaşımda farklılık olurmuş bildiğim kadarıyla ilgilenirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef belirttiğiniz tarihler için bağkur tescil hakkınız bulunmuyor.

 81. cemil.BAYKAL

  1994 yılında pancar yatırdıgımızadairbelgeyiverdimvebağkur kaydımyapıldı,2007yılınan2011yılına kadarsgkdaçaliştımsiğortam var.2016yılında geriye dönük borçlanma yapıp emekli ölmak istedimönce olursun dediler snra senin kkaydın silinmiş dediler.ben kaydımı sildirmedim.tarım bağkurumu devam etmediğimisöylıyerek benim hakkımda kendileri karar verdiler.bende 1994 yıından 2014 yılına kadar çifçilik yaptımımuhtarrve ihtiyar heyetininimzaladığı yazı vetapudan aldığım yazı ile belgeledim.benden her yıl için makbuz istediler halbuki 2002yılındanönce çıkan yasaya gööre bir belgesiolanda bu yasadan faydalanıyor.bende müracaatımı yaptım bekliyorum.1995ve2001 dogumlu iki oğlumvar onlar içindeborçlanmaistedim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. son durumu ile ilgili bağkur dosyanızın bulunduğu SGM ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

 82. MEHMET GÖÇMEZ

  Merhabalar, babam 1956 doğumlu. 1998 yılından tarim bağkur (mustahsil) primi yatırılmış. Yatırılan prim 2001’e kadar. Yapılandırma için başvuru yaptık. Ancak bize babamın beş yil daha çalışması gerek deniyor. Geriye yönelik bu beş yılı neden borçlanamıyoruz. Nasıl bir yol izlememiz lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çiftçilik kaydı devam etmiyor mu kesinti tarihinden bugüne kadar?

 83. Cemil

  merhaba,
  Annem 1966 doğumlu. Hiçbir sigorta kurumuna kaydı olmadı. 1995 tarihinde pamuk ürünü satmış ve Bağkur kesintili tevkifat makbuzu var. Ayrıca 1994 tarihinden itibaren devam eden Ziraat odasında kaydı bulunmaktadır. Emekli olabilir mi? Olursa hiç Bağkur primi ödemeyen kişiye toplu olarak tahmini ne kadar prim borcu çıkar? Emekli maaşı ne kadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer o tarihe çekilirse emekli olur. Ortalama maaşı 1000 TL civarında olur. Ne kadar borç çıkar hesaplamak çok zor maalesef.

 84. necati gül

  1995 yılında tütünde koçanda yani müstahsil makbuzunda bağkur kesintisi var . şimdiki yapılandırmaya göre borçlanma yapabilir miyiz ve emekli olma durumu nedir. Doğum 1969 yıl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Erkek mi bayan mı?

  2. Ayşe Dilek

   Eşim 20.12.1992 de bağ kur a girdi 31.12.1997 ye kadar 1810 gün prim ödemesi var borç Yok daha sonra 2014 de 32 gün SSK li çalıştı toplamda 1842 gün primi var yaşı 66 bi yerde okudum 1999 öncesi sigortası olan 1985 e kadar geriye dönük borçlanma hakkı var oda ve esnaf sicil kaydı olanlara diye böyle bişey varmı varsa zamanı nekadar 8 yıl erken emeklilik müjdesi geldi TBMM geçti yürürlüğe girdi mi 3600 den emekli olabilirmi teşekkürler

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bahsettiğiniz gibi bir düzenleme okumadım. 3600 günden emekli olabilmesi için yaklaşık 1220 gün sigortalı çalışması gerek. Geriye dönük borçlanma yapma hakkı yok mevcut düzenlemede.

 85. Özgür umut

  Merhaba. 1974 doğumluyum.Normal sigorta girişim 01.09.1998.Askerliğimi 1997-1998 yılları arasında 18 ay olarak yaptım.Engelli vergi indirimiyle erken emeklilik hakkım var.Prim günüm ve sigortalılık sürem emeklilik için yeterli.Amacım emekli maaşımı arttırmak.Bunun için askerliğimi en yüksek ücretten borçlanmak istiyorum.Maliyeti yanılmıyorsam 87000 tl.civarı.Ayrıca elimde 1994 nisan ayına ait 1 adet pancar şirketine ait üzerinde bağkur kesintisi olan adıma kesilmiş bir makbuz var.Şu an sgk’da 7033 prim günüm var.Sgk maaş hesaplama sitesinde bugün emekli olursam 1973.12 tl.maaş bağlanacağı yazıyor.
  Soru 1:Mevcut şartlarda askerliğimin 540 gününü tavandan borçlanmam maaşımı arttırmak amacıyla mantıklı mı?Tavandan borçlanmak maaşımda ne kadar artış yapar.
  Soru 2:Pancar teslim belgesiyle tarım bağkuru tescili yaptırsam kaç gün borçlanma hakkı kazanırım.Bu borçlanmayı yapmak mevcut şartlarım dahilinde maaşımı arttırmak için sizce mantıklımıdır.Birde bu borçlanmanın taban ve tavan ödemesi mevcut mu?Mevcutsa borçlanmayı maaşımı arttırmak için tabandan mı yoksa tavandan mı yapmalıyım.
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Tavandan borçlanma tabi ki fayda sağlar ama 87 bin liradan bahsediyoruz hocam. Askerlik borçlanmanın tavandan yapılmasının getireceği fayda bu parayı vermeye değer mi? Bana kalırsa hayır. Ama yine de tercih sizin.
   2- Tarım bağkuru ortalama kazancı düşürür ve emekli maaşınızın düşmesine neden olur. Bunu yapmamanızı öneririm. Bunu tabandan borçlanma hakkınız var. Yüksekten borçlanamazsınız.

 86. davut özdemir

  davut özdemir benim 1997 ltd şırket acılışım var fakat bakur acılşım yok ben bu haklardan nasıl yararlanacam bil gi istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01.10.2008 tarihi öncesi kayıtlar için bağkur açtırma hakkınız yok maalesef.

 87. Sebahattin Yılmaz

  Bizim emekliliğimizin tek yolu var arkadaşlar.İKTİDARİ DEĞİŞTİRMEK

 88. nesım kaya

  yılardır vergı verıyorum yılardır ıcraalık olıyorum vergı borcumu hıç sılmedı neden bağkurumu sıldı kendılerı 4 yılda emeklı olıyorlar 18 yaşındakı bırını mıletvekılı edıyor o vatandaş 22 yaşında emeklı olıyor ben 55 yaşındayım gunlerım sılmışın adalet mulkun temelıdır ınanayım mı

 89. Sebahattin Yılmaz

  İktidardan umudumuzu kestik. Muhalefetten yorum yok. Kendiniz için olsa on beş dakkada çikarirsiniz, hayirsizlar.

 90. üstün tosun

  94 yılgından vergi mukellifiyim 2008 den bagkurluyum lütfen buna bir çözüm gerçekten mağrurum şeker astım kronik hastasiyim sağlıktan yararlanamiyorum

 91. üstün tosun

  devletimizden bizlerede çözüm istiyorum cok madura saglik yok okadar vergi borcu varsa lütfen emekli olma hakkı verilsin

 92. MUSTAFA BOYRAZ

  2000 YILII ÖNCESİ BAGKUR KAYDIM VAR AMA ÖDEMEM YAPMAMIŞIM GİDİP ÖDEMEK İSTİYORUM 2000 YILI ÖNCESİ BORÇLANAMASSIN DENİYOR İLAHİ ADALET DİYORUZ

 93. ZEHRA

  merhaba, eşimin 4b bilgileri e-devlet üzerinde şu şekildedir:
  meslek başlangıç tarihi: 16.10.2008,
  pirim borcu: 21.143,62 TL.
  ceza: 4.705,71 TL.
  pirim borç ay sayısı: 37 ay. bu durumda yeni çıkacak bağkur affı yasasında biz ne şekilde yararlanmış oluruz? hangi başvuruda bulunmamız gerekir? yardımcı olursanız seviniriz. iyi günler dileriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ödeme yapmak isterseniz yeni yasa kapsamında prim borcunuzu yeniden yapılandırıp ödeyebilirsiniz. Büyük oranda indirim sağlanmış olur.

   1. ZEHRA

    büyük oranda derken nasıl bir indirimden bahsediyorsunuz acaba? aylık ödemelerimiz ne olur? biz daha önce hiçbir işlem yapmadık. ne borçlanma ne dondurma hiçbir şey. konuya da vakıf olmadığımız için doğru bir yönlendirmeye ve bilgiye ihtiyaç duymaktayız. sadece yapılandırma mı olacak tarafımıza ? silinecek ve dondurulacaklar nasıl oluyor? dondurmak ne anlama geliyor? aydınlatırsanız memnun olurum. iyi günler..

    1. Ömer Meriç

     Tekrar merhaba.
     Şimdi sanırım eşiniz 16 Ekim 2008 tarihinde başlamış ilk defa bağkura. 2015 yılında yasa çıkmış ve 2015/04. ay öncesi bağkur prim borcu 12 aydan fazla olanların prim borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu. Dondurmadan kastım bu. Dondurulan bu hizmetleri yeni yasa kapsamında yapılandırıp ödemeniz halinde hizmetten saydırabiliyorsunuz. 30 Nisan 2015 öncesine ait borcu tek seferde ödemeniz gerekir eğer yapılandırma yaparsanız. Taksitle ödenmiyor.
     Sizin sistemde gördüğünüz borç ise 01 Mayıs 2015 tarihinden bu yana olan borç. Bu borcu da yeniden yapılandırıp taksitle ödeyebilirsiniz. Eğer hizmete ihtiyacınız yoksa 2008-2015 arası dondurulan hizmet süresini satın almak zorunda değilsiniz.

     1. Osman kuş

      Hocam 1989 vergi mükellefiyim ama baggur kaydım yok benim durumum ne olur

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Tescil yoksa şu an yapılacak bir şey yok. Kanuni düzenleme çıkması lazım.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.