Geriye Dönük Bağkur Son Dakika 2019 Haberleri

27

Bağkurda geriye dönük borçlanma varmı, geriye dönük bağkur tescili 2019 yılında çıkacak mı soruları bu aralar sayfamızda en çok sorulan soruların başında geliyor. Bağ kur’da geriye dönük borçlanma hakkı ile emekli olmak isteyen de pek çok kişi daha doğrusu mağdur kişi var. Geriye dönük bağkur borçlanması nedir, geçmişe dönük bağkur borçlanması hakkından kimler yararlanabiliyor, Geçmiş bağkur borçlanma konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca sayfamızdan bagkurda geriye dönük borçlanma son dakika gelişmeleri konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkur geçmişe dönük borçlanma nedir, bu haktan kimler yararlanabilir?

Geriye dönük bagkur borçlanması hakkından mevcut uygulamada 01 Ekim 2008 tarihinden önce tarımsal ürün satmış ve adına tevkifat kesintisi diğer ismi ile tarımsal bağkur kesintisi yapılmış olan tarım/çiftçi bağkurluların bu kesintiye istinaden bağkurdan gün satın alma hakları bulunmaktadır. Tarım bağkuru başlıklı yazımda bu konuya ayrıntılı değinmiştim. çiftçi bağkuru geriye dönük borçlanma hakkından yararlanabilmeniz için kesintisinin 01 Ekim 2008 tarihinden önce olması gerekiyor.

Aslında asıl konumuz bu değil tabi ki. Geriye donuk bagkur borçlanma konusunda asıl mağdur olanlar 01 Ekim 2008 tarihinden önce vergi kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olmasına rağmen bu kayıtları için bağkur tescili açmamış olanlar. Bu yazıyı yazmamızdaki asıl amaç da bu zaten.

Esnaflık kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olan ve ticaretle uğraşarak vergi ödemiş ancak bu kayıtlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na müraacat ederek bağkurunu açtırmamış olan kişilerin şu an bu kayıtları için bağkur açtırma hakkı yok. Çünkü 01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun’da bu husus açık ve net olarak belirtilmiş.  Mahkemeye verenler de sonuç alamıyor. Hal böyle olunca kanuni bir düzenleme zorunlu ve gerekli bir hal alıyor. Zira bu hakkın verilmesi ile emekli olabilecek binlerce mağdur var.

Bagkur gerıye donuk borclanma 2019’da çıkacak mı?

TBMM’de görüşülen torba yasalarda bağkurlulara geriye dönük tescil hakkının verilmesi ile ilgili bir düzenleme maalesef yer almıyor. 2019 yılında çıkartılacak yeni torba kanunlarda bu yönde bir düzenleme olabilir mi? Tabi ki her zaman bir ihtimal var. Ancak bu da gündem oluşturmaya bağlı. Kimse size zorla hakkınızı vermez. Geriye dönük bağkur tescil hakkınızı çeşitli platformlarda dile getirmeniz gerekiyor. Yazı altındaki Görüşünü Paylaş kısmından konu hakkındaki görüşünüzü ve düzenlemenin gerekliliği konusundaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bağkur affı çıkarsa hangi düzenlemeler gelecek?

Bağkurlu olup prim borcu olan ya da prim borcundan dolayı emekli olamayan ve af bekleyen bir çok kişi var. Bağkurda yeni bir af çıkması halinde çıkabilecek düzenlemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Bağkur affı, prim borcu yapılandırması

Çıkması en muhtemel düzenlemelerden birisi. Yeni bir yapılandırma kanunu ile prim borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. Borçlarınızın gecikme zammı ve cezası silinir ve 36 aya kadar taksitle ödeyebilirsiniz.

Bağkur ihya borçlarına af

2015/04 dönemi öncesi ile 2008/04 dönemi öncesinde dondurulan prim borçlarının ihyasında yani hizmetten saydırmak istediğinizde borçlanma şu an geçerli olan aylık bağkur primleri üzerinden yapılmakta. Yani diyelim ki esnaflıkta dondurulan 15 aylık hizmet varsa 15*882,64= 13239,00 TL ödeyerek hizmeti satın alabiliyorsunuz.

İhya borçlarına en son 2018 yılında çıkan 7143 sayılı yasa ile yeniden yapılandırma imkanı sağlanmış ve birçok kişi yararlanarak borçlarını yeniden yapılandırmıştı. Yeni olası bir af yasası ile birlikte bağkura benzer bir düzenleme gelebilir.

Bağkur borçları silinecek mi 2019

Getirilebilecek bir diğer önemli düzenleme ise 12 aydan fazla prim borcu olanların bu borçlarının silinmesi ve hizmetlerinin de dondurulması düzenlemesi. En son 7143 sayılı yasa ile 2018 Haziran ayı öncesi prim borcu olanların borçları silinerek hizmetleri donduruldu. Ayrıca 12 ay borç olması şartı da aranmıyordu.

Bağkur affı konusundaki tüm sorularınızı/görüşlerinizi yazının sonundaki yorum Kısmından sorabilirsinizSitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
27 Yorum
 1. ZEHRA

  merhaba, eşimin 4b bilgileri e-devlet üzerinde şu şekildedir:
  meslek başlangıç tarihi: 16.10.2008,
  pirim borcu: 21.143,62 TL.
  ceza: 4.705,71 TL.
  pirim borç ay sayısı: 37 ay. bu durumda yeni çıkacak bağkur affı yasasında biz ne şekilde yararlanmış oluruz? hangi başvuruda bulunmamız gerekir? yardımcı olursanız seviniriz. iyi günler dileriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ödeme yapmak isterseniz yeni yasa kapsamında prim borcunuzu yeniden yapılandırıp ödeyebilirsiniz. Büyük oranda indirim sağlanmış olur.

   1. ZEHRA

    büyük oranda derken nasıl bir indirimden bahsediyorsunuz acaba? aylık ödemelerimiz ne olur? biz daha önce hiçbir işlem yapmadık. ne borçlanma ne dondurma hiçbir şey. konuya da vakıf olmadığımız için doğru bir yönlendirmeye ve bilgiye ihtiyaç duymaktayız. sadece yapılandırma mı olacak tarafımıza ? silinecek ve dondurulacaklar nasıl oluyor? dondurmak ne anlama geliyor? aydınlatırsanız memnun olurum. iyi günler..

    1. Ömer Meriç

     Tekrar merhaba.
     Şimdi sanırım eşiniz 16 Ekim 2008 tarihinde başlamış ilk defa bağkura. 2015 yılında yasa çıkmış ve 2015/04. ay öncesi bağkur prim borcu 12 aydan fazla olanların prim borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu. Dondurmadan kastım bu. Dondurulan bu hizmetleri yeni yasa kapsamında yapılandırıp ödemeniz halinde hizmetten saydırabiliyorsunuz. 30 Nisan 2015 öncesine ait borcu tek seferde ödemeniz gerekir eğer yapılandırma yaparsanız. Taksitle ödenmiyor.
     Sizin sistemde gördüğünüz borç ise 01 Mayıs 2015 tarihinden bu yana olan borç. Bu borcu da yeniden yapılandırıp taksitle ödeyebilirsiniz. Eğer hizmete ihtiyacınız yoksa 2008-2015 arası dondurulan hizmet süresini satın almak zorunda değilsiniz.

 2. MUSTAFA BOYRAZ

  2000 YILII ÖNCESİ BAGKUR KAYDIM VAR AMA ÖDEMEM YAPMAMIŞIM GİDİP ÖDEMEK İSTİYORUM 2000 YILI ÖNCESİ BORÇLANAMASSIN DENİYOR İLAHİ ADALET DİYORUZ

 3. üstün tosun

  devletimizden bizlerede çözüm istiyorum cok madura saglik yok okadar vergi borcu varsa lütfen emekli olma hakkı verilsin

 4. üstün tosun

  94 yılgından vergi mukellifiyim 2008 den bagkurluyum lütfen buna bir çözüm gerçekten mağrurum şeker astım kronik hastasiyim sağlıktan yararlanamiyorum

 5. Sebahattin Yılmaz

  İktidardan umudumuzu kestik. Muhalefetten yorum yok. Kendiniz için olsa on beş dakkada çikarirsiniz, hayirsizlar.

 6. nesım kaya

  yılardır vergı verıyorum yılardır ıcraalık olıyorum vergı borcumu hıç sılmedı neden bağkurumu sıldı kendılerı 4 yılda emeklı olıyorlar 18 yaşındakı bırını mıletvekılı edıyor o vatandaş 22 yaşında emeklı olıyor ben 55 yaşındayım gunlerım sılmışın adalet mulkun temelıdır ınanayım mı

 7. Sebahattin Yılmaz

  Bizim emekliliğimizin tek yolu var arkadaşlar.İKTİDARİ DEĞİŞTİRMEK

 8. davut özdemir

  davut özdemir benim 1997 ltd şırket acılışım var fakat bakur acılşım yok ben bu haklardan nasıl yararlanacam bil gi istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01.10.2008 tarihi öncesi kayıtlar için bağkur açtırma hakkınız yok maalesef.

 9. Özgür umut

  Merhaba. 1974 doğumluyum.Normal sigorta girişim 01.09.1998.Askerliğimi 1997-1998 yılları arasında 18 ay olarak yaptım.Engelli vergi indirimiyle erken emeklilik hakkım var.Prim günüm ve sigortalılık sürem emeklilik için yeterli.Amacım emekli maaşımı arttırmak.Bunun için askerliğimi en yüksek ücretten borçlanmak istiyorum.Maliyeti yanılmıyorsam 87000 tl.civarı.Ayrıca elimde 1994 nisan ayına ait 1 adet pancar şirketine ait üzerinde bağkur kesintisi olan adıma kesilmiş bir makbuz var.Şu an sgk’da 7033 prim günüm var.Sgk maaş hesaplama sitesinde bugün emekli olursam 1973.12 tl.maaş bağlanacağı yazıyor.
  Soru 1:Mevcut şartlarda askerliğimin 540 gününü tavandan borçlanmam maaşımı arttırmak amacıyla mantıklı mı?Tavandan borçlanmak maaşımda ne kadar artış yapar.
  Soru 2:Pancar teslim belgesiyle tarım bağkuru tescili yaptırsam kaç gün borçlanma hakkı kazanırım.Bu borçlanmayı yapmak mevcut şartlarım dahilinde maaşımı arttırmak için sizce mantıklımıdır.Birde bu borçlanmanın taban ve tavan ödemesi mevcut mu?Mevcutsa borçlanmayı maaşımı arttırmak için tabandan mı yoksa tavandan mı yapmalıyım.
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Tavandan borçlanma tabi ki fayda sağlar ama 87 bin liradan bahsediyoruz hocam. Askerlik borçlanmanın tavandan yapılmasının getireceği fayda bu parayı vermeye değer mi? Bana kalırsa hayır. Ama yine de tercih sizin.
   2- Tarım bağkuru ortalama kazancı düşürür ve emekli maaşınızın düşmesine neden olur. Bunu yapmamanızı öneririm. Bunu tabandan borçlanma hakkınız var. Yüksekten borçlanamazsınız.

 10. necati gül

  1995 yılında tütünde koçanda yani müstahsil makbuzunda bağkur kesintisi var . şimdiki yapılandırmaya göre borçlanma yapabilir miyiz ve emekli olma durumu nedir. Doğum 1969 yıl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Erkek mi bayan mı?

 11. Cemil

  merhaba,
  Annem 1966 doğumlu. Hiçbir sigorta kurumuna kaydı olmadı. 1995 tarihinde pamuk ürünü satmış ve Bağkur kesintili tevkifat makbuzu var. Ayrıca 1994 tarihinden itibaren devam eden Ziraat odasında kaydı bulunmaktadır. Emekli olabilir mi? Olursa hiç Bağkur primi ödemeyen kişiye toplu olarak tahmini ne kadar prim borcu çıkar? Emekli maaşı ne kadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer o tarihe çekilirse emekli olur. Ortalama maaşı 1000 TL civarında olur. Ne kadar borç çıkar hesaplamak çok zor maalesef.

 12. MEHMET GÖÇMEZ

  Merhabalar, babam 1956 doğumlu. 1998 yılından tarim bağkur (mustahsil) primi yatırılmış. Yatırılan prim 2001’e kadar. Yapılandırma için başvuru yaptık. Ancak bize babamın beş yil daha çalışması gerek deniyor. Geriye yönelik bu beş yılı neden borçlanamıyoruz. Nasıl bir yol izlememiz lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çiftçilik kaydı devam etmiyor mu kesinti tarihinden bugüne kadar?

 13. cemil.BAYKAL

  1994 yılında pancar yatırdıgımızadairbelgeyiverdimvebağkur kaydımyapıldı,2007yılınan2011yılına kadarsgkdaçaliştımsiğortam var.2016yılında geriye dönük borçlanma yapıp emekli ölmak istedimönce olursun dediler snra senin kkaydın silinmiş dediler.ben kaydımı sildirmedim.tarım bağkurumu devam etmediğimisöylıyerek benim hakkımda kendileri karar verdiler.bende 1994 yıından 2014 yılına kadar çifçilik yaptımımuhtarrve ihtiyar heyetininimzaladığı yazı vetapudan aldığım yazı ile belgeledim.benden her yıl için makbuz istediler halbuki 2002yılındanönce çıkan yasaya gööre bir belgesiolanda bu yasadan faydalanıyor.bende müracaatımı yaptım bekliyorum.1995ve2001 dogumlu iki oğlumvar onlar içindeborçlanmaistedim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. son durumu ile ilgili bağkur dosyanızın bulunduğu SGM ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

 14. Emin ŞAHİN

  1991 yılında vergi mükellefi oldum.2 tane kat karşılığı inşaat yaptım.1997 yılında terki sanat ettim.Bu süre zarfında Bağkur tescili yaptırmadım.Bağkura kayıt olmadım.Emekli olurken bu günlerden kazanım elde edebilirmiyim.2000 yılı öncesi günler olduğu için emeli maaşımda farklılık olurmuş bildiğim kadarıyla ilgilenirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef belirttiğiniz tarihler için bağkur tescil hakkınız bulunmuyor.

 15. Emin ŞAHİN

  1990 lı yıllarda yatırdığım isteğe bağlı sigortalar ssk kayıtlarında çıkmıyor.Bendeki dekontlarıda depoyu su bastığında kaybettim nasıl ispat ederim

 16. hamza

  Merhabalar … Annem 1971 doğumlu 2001 yılında pancar ekiminden dolayı bağkur tevkifatı var. ama zıraat odası vs. kaydı yok. bağkuru 2001 yılından başlatıp ara boşluğu borçlanabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tevkifata istinaden geriye çekilir. Ancak kaydı yoksa tevkifatın olduğu yıl sonuna kadar borçlanırsınız. Yani 31 Aralık 2001 tarihine kadar olarak süreyi borçlanırsınız. O tarihten sonraki kısımları borçlanma hakkınız yok.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.