Torbada Geriye Dönük Bağkur Tescili 2024 & Torbada Var mı?

Torbada geriye dönük bağkur tescili 2008 öncesi esnaf, vergi ya da çiftçilik kaydı olanlar için büyük önem arz etmekte. Bağkurda geriye dönük borçlanma var mı, geriye dönük bağkur tescili 2024 yılında çıkacak mı soruları bu aralar sayfamızda en çok sorulan soruların başında geliyor. Bağ kur’da geriye dönük borçlanma hakkı ile emekli olmak isteyen de pek çok kişi daha doğrusu mağdur kişi var.

Geriye dönük bağkur borçlanması nedir, geçmişe dönük bağkur borçlanması hakkından kimler yararlanabiliyor, Geçmiş bağkur borçlanma konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca sayfamızdan bagkurda geriye dönük borçlanma son dakika gelişmeleri konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkur geriye dönük tescil nedir, kimler yararlanır ?

Öncelikle geriye dönük tescilin ne demek olduğunu ve kimlerin bu haktan yararlanabildiğine değinelim. Geriye dönük bagkur borçlanması hakkından mevcut uygulamada 01 Ekim 2008 tarihinden önce tarımsal ürün satmış ve adına tevkifat kesintisi diğer ismi ile tarımsal bağkur kesintisi yapılmış olan tarım/çiftçi bağkurluların bu kesintiye istinaden bağkurdan gün satın alma hakları bulunmaktadır.

Aslında asıl konumuz bu değil tabi ki. Geriye donuk bagkur borçlanma konusunda asıl mağdur olanlar 01 Ekim 2008 tarihinden önce vergi kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olmasına rağmen bu kayıtları için bağkur tescili açmamış olanlar. Bu yazıyı yazmamızdaki asıl amaç da bu zaten.

Esnaflık kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı v.s. olan ve ticaretle uğraşarak vergi ödemiş ancak bu kayıtlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na müraacat ederek bağkurunu açtırmamış olan kişilerin şu an bu kayıtları için bağkur açtırma hakkı yok. Çünkü 01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun’da bu husus açık ve net olarak belirtilmiş.  Mahkemeye verenler de sonuç alamıyor. Hal böyle olunca kanuni bir düzenleme zorunlu ve gerekli bir hal alıyor. Zira bu hakkın verilmesi ile emekli olabilecek binlerce mağdur var.

Geriye dönük bağkur tescili son dakika 2024

TBMM’de görüşülen torba yasalarda bağkurlulara geriye dönük tescil hakkının verilmesi ile ilgili bir düzenleme maalesef yer almıyor. 2024 yılı içerisinde çıkacak torba yasalarda bu düzenlemenin yer alıp almayacağı ise şu an için belirsizliğini koruyor.

2000 öncesi vergi kaydı olup bağkur tescili olmayanlar için olumlu yönde bir çalışma var mı?

Geriye dönük bağkur tescil hakkınızı çeşitli platformlarda dile getirmeniz gerekiyor. Yazı altındaki yorum kısmından konu hakkındaki görüşünüzü ve düzenlemenin gerekliliği konusundaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz bağkur affı ne zaman çıkacak sayfamızdan da bağkur affı ve bağkurda geriye dönük borçlanma son dakika ilgili son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Bağkurdan gün satın alma nasıl olur ?

Bağkurdan gün satın alabilmek belli şartlara bağlıdır. Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerinizi yeniden ihya yolu ile borçlanabilirsiniz. Ayrıca çiftçi bağkurunda tevkifata istinaden geriye dönük tescil açtırarak ve ara boşluğu tamamlayarak gün satın alabilirsiniz. Bunların haricinde ise yurtdışı borçlanma, askerlik borçlanma gibi yollarla gün satın alınabilir. Prim borcundan dolayı dondurulan bağkur hizmetlerini ihya etmek için, geriye dönük bağkur ödemesi hesaplamak ve bağkurdan gün satın almak silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur kaydı olmayan sicil affı 2024

Geriye dönük bağkur kaydı için beklenti içerisinde olan gruplardan birisi de sicil kaydı olup bağkura kaydı olmayanlar. Vergi ve şirket ortaklığı 2008/Ekim ayı öncesi kayıtlara tescil açılmadığı gibi odalarda sicil kaydı olanlar için de tescil kaydı açılmamakta. Ancak vergi mükellefi olup da bağkur kaydı olmayanlar ile ilgili olası bir bağkur tescil affı durumunda sicil kaydı olup bağkur kaydı olmayanlar da yararlanmış olacaklardır.

Tarım bağkuru geriye dönük borçlanma nasıl olur ?

Çiftçi bağkuru geriye dönük borçlanma hakkından yararlanabilmeniz için kesintisinin 01 Ekim 2008 tarihinden önce olması gerekiyor. Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tarım/çiftçi bağkuru tescili ve çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı ve Bağkur geriye dönük tescil dilekçesi için tarımsal kesinti ile bağkur tescili nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım yani çiftçi bağkur kapsamında 2008 öncesinde adınıza satmış olduğunuz arpa, buğday, pancar, tütün, süt v.b. gibi tarımsal ürünlerden kaynaklı bir kesinti varsa ve tescilinizi geriye çekebilirsiniz. Eğer kesinti varsa tesciliniz kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren başlar. Ayrıntılı bilgi için yukarıda bağlantısı verilen tarımsal kesinti ile bağkur tescili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2001 Geriye dönük Bağ-Kur borçlanması yapılabiliyor mu?

Eğer o tarihlere ait tarımsal kesintiniz varsa yapılır. 01.10.2008 tarihinden önce oda/vergi kaydınız varsa ve 01.10.2008 tarihine kadar başvurduysanız yine o tarihlere tescil hakkınız var.

Eski vergi kaydı olan Bagkurlu sayılır mı?

01.10.2008 tarihinden önceki vergi kayıtları için 01.10.2008 tarihine kadar tescil için başvurunuz yoksa bu kayıtlara göre geriye dönük bağkur açılmıyor. Bağkur tescil affı son dakika gelişmelerine göre bu sürelerin kanunla borçlanılma imkanı verilmesi bekleniyor.

Daha önce silinmiş Bağ-Kur günleri geri alınır mı?

Prim borcundan dolayı ilgini kanunlar gereği dondurulan hizmetler ihya edilebilir.

4.5/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Torbada Geriye Dönük Bağkur Tescili 2024 & Torbada Var mı?” üzerine 258 yorum
 1. Ben l985 yılından 1991 yılının sonuna kadar vergi mi ödedim.Yalınız maddi ve sağlık yönünden dolayı bu tarilerde bağkur a kayıt yaptırmadım.geriye dönük yanı 1985 ile 1991 yılın sonuna kadar bağkur a kaydımımı yaptırıp geriye dönük bağkur borucumu ödeye bilirmim.1980 yılında SSK ye girişim var ve 1018 gün sigortam vardır1985 ile 1991 yılı sonuna kadar vergimi ödedim.Yalnız bağkur a kayıt yaptırmdadim.Bu tarihler arasında bağkur a kayıt bilirmiyim.Veya ilerde geriye dönük bağkur borçlama veya tescil affı çıkarmı.Bu konuda bana gereken bilgileri verirsenız çok mutlu oluyrum.Saygıllarım..

  Yanıtla
 2. MERHABA kolay gelsin efendim 1995 bütün kayıtlarım var lakin bağkur girişin yok 2000 olarak başlangıç gösterilmiş.
  sgk ya dilekçede gönderdim kayıtlarımı geriye dönük için kanuna göre red edildi.
  Peki sorum şu :1995 işyeri açılış tarihim ben askerliğimi 1991 de yaptım ondan önce sigorta girişim yok
  ben bu durumda 15 aylık askerliğimi geriye doğru aldırma nasıl değerlendiririm.Yani 2000 öncesine çekilirmi nasıl
  olur bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim(1971) doğumluyum.
  İlginiz için şimdiden teşekür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. 1995’te ya da sonrasında adınıza yapılan bir kesinti yok mu ? Askerlik borçlanması bağkur girişinden borçlanma yaptığınız süre kadar geri çeker.

   Yanıtla
 3. Slm hocam bende tescil mağduruyum 1998 yılı vergi ve oda kaydım var ama bağkur kaydım yok bir umutla bekliyorum inşallah o yaşa gündeme gelir

  Yanıtla
  • #BagkurTescilMağdurları Olarak Sayın başkanım szlerden ricamız bizler 2000 öncesi maliye kaydmız olup Bağkur kayıdımız iptal olmuştur ve kaydımz otametikmen var beliyorduk ama öyle br şey yokmuş şmdi ise yaş gidiyor sayın Başbakan’nım son bir kez borçlanma hakkı istyoruz ricamız

   Yanıtla
 4. slm sayın hocam. EYT magduriyeti giderildigi taktirde bagkur tescil kaydı magduriyetide çözüme kavuşurmu yani yasalar aynı mı teşekür ederim sayın hocam kolaylıklar diliyorum

  Yanıtla
 5. 2000 öncesi vergi kaydımız var geriye dönük bağkur kayıt hakkımızı resmen elimizden aldılar.bir an önce geriye dönük ödeme yapmamızı sağlasınlar.maç oynanırken kural değişmezzzzz.

  Yanıtla
  • Arkadaşlar bende aynı durumdayım ve Bizim gibi olan çok arkadaşlarım var ve hepimiz bir çatı altında toplanıyoruz TWİTTER de ve Facebook da arkadaşlar ne kadar çok olursak o kadar iyi olur sizlerden ricam #Bağkurtescilmağdurları olarak bu çatı altında toplanıyoruz TWİTTER de buluşalım sizlere hityacımız var lütfen lütfen

   Yanıtla
 6. Slm ben 1998 yılında Berber olarak vergi ve oda kaydi var ama bağkur kaydım yok 2008 yılına çekmişler halen bir umutla bekliyorum yaşım 46 inşallah buna bir çözüm bulurlar saygilarimla

  Yanıtla
 7. Hocam benimde 1996 vergi kaydım var ama bakur kaydım yok .2007 ssk başlıyor acaba sizce bakurlular içinde böyle bir düzenleme çıkarmı sizin görüşürüz nedir bu konuyla ilgili teşekkür saygılar.

  Yanıtla
 8. selam..23.09.2021 günü İş mahkemesinde Bağkura dava açtım..Kendi nam ve hesabıma 1995 ile 1998 yılları arası iş yerim vardı..Bagkura kaydımın olmadığını ögrendim..Vergi kaydım ve Esnaf oda kaydım var Bagkur kaydım olmadıgından mahkeme davayı reddetti…İhtisat mahkemesine itirazda bulunabilirsiniz dediler…2005 yılında tekrar esnaflık yaptım bu raları bagkurlar sayıldı…Ne yazıkki 1995 ile 1998 yıllarımdaki bagkur sürelerini hizmet yılı olarak almadılar…Bu yıllarımmı saysalardı suan emekliydin..600 gün eksikliğim var..Mecliste yeni kanunlar var mı..saygılar

  Yanıtla
 9. Merhaba 1991 ssk girişim 954 gün ödemem var 1994-1998 oda kayıdım var bağkur kaydım yok 2004 bağkur kayıdım 18 yıl kesintisiz ödeme yapıldı nasıl emekli olurum tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba. Doğum tarihiniz nedir ? Tam SSK giriş tarihinizi yazar mısınız ? Bağkurdan 5400 günle 58 yaşında emekli olursunuz. Diğer emeklilik durumları için istenilen bilgileri vermeniz gerekiyor.

   Yanıtla
 10. sayın hocam 18.04.2003 bagkur girişim var asgerlik borçlanması yapsam bana avantaj saglar mı 18 ay asgerlik yaptım
  hacam teşekür ediyorum sorularımızı gecikmeden ve içtenlikle cevaplıyorsunuz

  Yanıtla
 11. Hocam merhaba benim 1991 de mali kaydım var fakat bağkur kaydim yok bununla birlikte uzerime sigortali calisan gosterdim bundan dolayi gecmise dönük borclanma yapabilir miyiz?

  Yanıtla
 12. 2014 yılında işyeri açmıştım 3 ay bağkur tescil kaydım var, hiç ödeme yapılmadığı için iptal edilmiş. aynı tarihte aynı zamanda sgk lı olarak bir işyerinde çalışmakta idim. bağkur 3 ay süreyi borçlanıp ödemem mümkün mü ?

  Yanıtla
 13. sayın hocam 1994 ve 1998 yıllarında maliye kaydım var fakat bagkur girişim yok 2003 yılında bir iş yeri daha açtım bagkur girişim gine olmadı 24.06.2006 yılında bir afdan yaralandım ben 1994 yılından giriş beklerken 18.04.2003 tarihinde bagkur tescili yapıldı. mahkeme yoluna baş vursam hakkımı alabilirmiyim teşekürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Kanuni düzenleme izin vermediği için geriye dönük tescil açtırma hakkınız yok. Dava açsanız da bu durum değişmez. Ama yine de hakkınızı denemek isterseniz deneyebilirsiniz.

   Yanıtla
 14. Merhaba , babam annemin üzerine 95 yılında pancar yatırmış faturası var elimizde fakat hiç bir yerde kaydı yok ziraat odası tarım kredi kooparatifi gibi o yıllar zorunlu olmadıgı için üyelik yaptırtmamış ve tarlayı kiralayarak ekmiş şimdi ben bunu 2 şahitle versem mahkemeye kazanabilirmiyim davayı acaba birde şu var bulundugumuz ilçenin ziraat odası arşif i yanmış belkide kaydı vardı yandıgı için bulunamadı ömer bey bu konuda ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin sgm ye gittigimde dilekçeyi ver emeklilik hakkını kazanıyor 95 senesinden başlatırsan eger dediler

  Yanıtla
  • Merhaba Volkan Bey. Yani kayıt yoksa kesinti tek başına o tarihten bugüne kadar hizmet almak için yeterli değil. Ama sadece kesintiyi takip eden ay başından başlayarak yine o yılın sonuna kadar hizmet alabilirsiniz.eğer bu işinizi görecekse. Bu ihtimal işinize yaramazsa bu durumda mahkemeye vermeniz lazım.

   Yanıtla
 15. Merhaba hocam 1989 şoförler odası zorunlu bağkur girişimi 2001 yılında sildirmiştim son çıkan yapılandırmadan yararlanabilirmiyim teşekkürler.

  Yanıtla
  • Ömer hocam anemin 1997 1998ve 1999 yılların da kocan ve bakur kesintisi var 2018 yılında bakur kaydı açıldı ama 1997 yllinda ki kocanlara istinaden geriye dönük bakur acila bilir mi acaba teşekkürler

   Yanıtla
    • Teşekkür ederim hocam ama ziraat ve tarla kayıtları yok maalesef sadece bakur kesintisi var 97,98,99, yılların da birde 3 yıl önce dedem vefat etti onun tarlaları var anem 66 doğumlu

     Yanıtla
    • Hocam çok teşekkür ederim ancak bizim ziraat kaydı yok ama 3 yıl önce dedem vefat etti tarla ondan kalma şuan sadece 97_98_99- bakur kesintileri var annem 66 doğumlu ilginiz için tekrar çok teşekkürler

     Yanıtla
     • Eğer o dönem için Ziraat odası ya da tarla kaydı yoksa bu durumda 97’de ilk kesintiyi takip eden ay başından açılır ve 31.12.1999 yılında kapatılır. 3 yıla yakın hizmet alabilir oradan anneniz.

 16. merhaba ömer hocam 7326 kanuna göre 2000 yılı öncesi maliye kaydı olup bagkur kaydı olmayanlar yararlanabiliyormu acaba teşekürler

  Yanıtla
   • 1993 ile 1997 arasında vergi kaydım var, Bağkur kurum tescilim yok..işyerimde sigortalı çalışanlarım vardı..çalışanlarımı sigortalı kabul edip, benim bağkur sigorta tescilimin kabul edilmemesinin nasıl bir yasal dayanağı olabiliyor?? eğer ben çalışmamış kabul ediliyorsam,işçilerimi kim çalıştırdı?vergimi kim ödedi?? Bu saçma durumun düzeltilmesine ve bizim gibi esnafların bağkur tescil mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik bir çalışma varmı??kurum re’sen tescil yapmakla yükümlüyken bunu yapmamış, bunun suçlusu bizmiyiz?? ayrıca mahkemede bu hakkımı alabilirmiym??

    Yanıtla
    • Merhaba. Yazdıklarınızın hepsinde haklısınız. Bunun kadar saçma başka bir düzenleme yok sosyal güvenlik mevzuatında. Maalesef borçlanma hakkınız yok. Yasa açık ve net olduğu için mahkemeler de direk red veriyor.

     Yanıtla
 17. Slm omerbey kalay gelsin 7326 kanunu na göre yasal sürelerde başvuru yapıl digi taktirde geriye dönük 1998 den 2001 e kadar süre de 4b SGK sürelerimi ihya etmem mumkunmu bu kanun bu hakkı veriyomu bana normal ihya canlandırmam da 2008 de çıkan kanuna göre 2000 yılı 10 cu ay dan geri ye dönük ihyami yaptıramadim 7326 kanunu 2000 yılı öncesini kapsiyomu tşk ederim.

  Yanıtla
 18. ömer hocam merhaba son günlerde 2000 yılı öncesi bagkur tescili için bir söylenti var aslı nedir ögrenebilirmiyiz

  Yanıtla
 19. Benim 1989 1990 yılında işyerim vardı vergi kaydım vardı vergimi ödüyordum ama bağkur kaydım yoktu 1990 yılı sonunda işyerimi kapattım geri dönüş eğer bir yasa çıkarsa faydalanabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
 20. 2000 yılı öncesi bagkurtescil kaydı magdurları sayın ömer hocan da söyledmişti sosyal medyadan sesimizi duyurmamızlazım birlik olmamız lazım şu ana kadar bir kaç tv kanalında gündem yaptık ve twit atarak bazı millet vekilleri bizi destekledi sizlerde #BagkurTescilMagdurları adı altında twiter de toplu bir şekilde twit atalım sesimizi duyuralım şu ana kadaar olumlu gelişmeler yaşadık sosyal medyada herkese kolay gelsin

  Yanıtla
 21. 2000 YILI ÖNCESİ ESNAFLARA GERİYE DÖNÜK TESCİL VE BORÇLANMA SAĞLANSIN.!!!

  2000 yılından önce oda ve vergi mükellefiyet kaydı bulunan ve iş yeri olan, binbir zorlukla vergisini ödemiş esnaflar, BAĞ-KUR’a kayıt yaptıramadığı ve kurumunda zorunluluk nedeniyle bu durumdaki esnafları re’sen kaydetmesi gerekirken kaydetmediği için emekli olamamaktadırlar. Geriye dönük borçlanma yoluyla bu durumdaki esnafa bağkurlu olma yolu açılmalıdır.Esnaflar için bir çalışma yapılmalı ve bu durumdaki esnafların sigortalı olması için gerekli destek verilmelidir. Bir yıllık yapılandırma süreciyle tescil haklarının verilmesi esnafların bu mağduriyetlerini giderecektir. Bu konuda mutlaka düzenleme yapılmalıdır.

  Yanıtla
 22. Merhaba bizler twitter de
  #BagkurTescilMagdurları
  Etiketi ile toplanıyoruz 2000 öncesi vergi ve oda kaydı olupta Bağkur tescili olmayanlar için her yere mağduriyetimizi bildiriyoruz olumlu dönüşler alıyoruz sizlerdende destek bekliyoruz.

  Yanıtla
  • Hasan bey merhaba twiter,de çok faalsiniz tebrik ediyorum sizlerin gayreti ile bağkur tescil mağduriyetinin biteceğine inanıyorum kolay gelsin

   Yanıtla
 23. Merhaba bizler twitter de
  #BagkurTescilMagdurları
  Etiketi ile toplanıyoruz 2000 öncesi vergi ve oda kaydı olupta Bağkur tescili olmayanlar için her yere mağduriyetimizi bildiriyoruz olumlu dönüşler alıyoruz sizlerdende destek bekliyoruz.

  Yanıtla
 24. iyi akşamlar benim 99 2000 yılları civarında bağkur kesintim olmuştu yapılandırma süresi içinde bunu bulamadim simdi kesinti faturasını buldum başvursam geriye dönük tescil yapılabilirmi teşekkürler

  Yanıtla
 25. Merhaba, 10 NİSAN 2003 tarihinde şirket devri yapılarak ve ortağı bulunduğum halen devam eden ltd.şti firmam var Bağkur girişim yasa ile 01.10.2008 tarihli oldu ve ödemelerim düzenli ödenmekte. sormak istediğim yeni çıkan torba yasasında şirketi devir yılı olan 10 NİSAN 2003 yılına BAGKUR girişimi aldırabilir miyim? Olumsuz ise 2003 yılı için dava açarak bu geçmiş yılımı alabilir miyim ilgimize teşekkürler.

  Yanıtla
 26. 1994 yılı vergi kaydım var, bağkur kurum olarak zorunlu bağkur sigortasını re’sen tescilleyip başlamakla yükümlü olduğu halde yasal görevini biz mağdurlara yönelik yapmayarak (zira re’sen tescillediği binlerce vatandaş varmış) beni ve benim gibi vatandaşları mağdur durumda bırakmış eşitlik ilkesinide ihlal etmiştir..yasamızda sigortalılık hakkı vazgeçilmez ve vazgeçilmesi istenemez bir haksa dava yoluyla bu sigortalılık hakkımızı geri alabilirmiyiz, alamıyorsak neden alamıyoruz ve bu mağduriyetlerimiz neden giderilmiyor..

  Yanıtla
 27. Merhaba benim babam 10.01.2021 tarihinde vefat etmiştir. Ticaret yaptığı için 09.04.2018 yılında bağkura kayıtlıdır fakat sadece 100 gün prim ödemiştir. ben kalan günleri borçlanabilirmiyim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Ölüm aylığı için 1800 gün gerekmekte. Faaliyet olan dönemler için ödeme ya da borçlanma yapılabilir. Bağkur dosyanızın olduğu sgk ile iletişime geçin.

   Yanıtla
 28. Hocam babam 1988 de 10 gün orman çalışmış 10 gün yaptırmışlar daha sonra hiç yaptirmamis geriye dönük yatirabilir miyiz ve son gün ne zaman geriye dönük yatırma işlemi ne yapmamız lazım teşekkür ederim şimdiden

  Yanıtla
 29. Eğer asalet varsa ,vicdan varsa ve insanlarda biraz Allah korkusu varsa mağduriyetlerimizi görürler. Kime seslenelim Tayyip başkanım sesimizi size ulaştırmayanlara yazıklar olsun. Mağduruz. Mağdur.

  Yanıtla
 30. iyi akşamlar 01.05.2003 tarihinden tarım bağkur tescilim var D t 1970 ne zaman emekli olurum teşekkürler

  Yanıtla
 31. İyi günler babam 2006 tarihinde bagkur girişi yapti 2008 tarihinde bagkuru kapattı vefatmanur etti kız olarak bagkuru actirabilirmiyim yararlanmak icin

  Yanıtla
 32. Merhaba ben 1999 yılı ve 2006 yılları arası çiftçilik yaptım çiftçilik yaptığıma dair çiftçilik yaptığım koy muhtarının beyanı var elimde 2008 yılından bu güne kadarda aktif olarak çiftçi bağkurluluğum devam ediyor 1999 ve 2006 yılları arasındaki hizmeti muhtar beyanına Gore nasıl alabilirim cevabıniz için teşekürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Muhtar beyanı yeterli değil. Olsa herkes yapardı bunu. Tarımsal kesinti gerekiyor. Ayrıca bu kesintiyi destekleyici ziraat odası kaydı, kooperatif kaydı ya da tarla kaydı gibi bir kayıt gerekir.

   Yanıtla
 33. 1998 2008 arası tütün yaptım bağkur kesintilerim var .2002 Ziraat odası girişim var hala aktif.bu evraklarla geriye dönük bağkur girişi yapılıp borclanilirmi ? Olursa giriş tarihi ne olur? Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Tütün kesintisi varsa kesintiyi takip eden aybaşından başlar bağkur tesciliniz. Ancak o dönemden kesintisiz gelebilmesi için kaydın da olması gerekir. Kesintiler ve kayıt belgesi ile birlikte SGK’ya gidin. Net olarak bakılsın.

   Yanıtla
 34. Devlet yöneticileri milletvekili söz konusu olunca saltanat oluyor heryer. Mesele esnaf vatandaş olunsc vur sırtna bükülsün zihniyeti birşey olmaz zihniyetinden allah bizi kurtarsın

  Yanıtla
 35. Bağkur tescil mağduruyuz, bizler ikibin senesinden önce esnaflık yapan kişiler olarak bağkur tescilimizin yapılmasını ve bu günlerimizi borçlanıp ödeyerek kazanmayı istiyoruz,bizlerde bu ülkede yaşıyoruz sesimizi duyan varmı acaba..bizler esnaflık yaptık, işçi çalıştırdık,vergi ödedik re’sen bağkurlu olcanız dendi amma bağkur sigorta tesciline layık görülmedik galiba..sesimiz geliyomu..duyan vamı acaba.

  Yanıtla
 36. 4 Ekim 2000’den önce ‘bir gün dahi’ Bağ-Kur tescili olan esnaf, sigorta tescili olduktan sonraki dönemlerle ilgili vergi kaydı veya şirket ortaklığı varsa 20 Nisan 1982’ye kadar tescilini geriye götürebilir. Google de böyle bir haber dolaşıyor 1994 bağkur tescilim var bundan yararlanabilirmiyim?

  Yanıtla
  • Bu bazı istisnalara göre değişebilir. Esnaf oda kaydı ve vergi kayıtlarınızı gösterir belge ve bir dilekçe ile SGK’ya başvurun. Dosyanız incelensin bence. Dosya görülmeden net olarak bir cevap veremem.

   Yanıtla
 37. Düzeltiyorum. 1994-1996 primi ödenmiş bağkur um var şu an SSK li bir işte çalışmaktayım. ancak, şu an için emekli olabilmek için 800 güne ihtiyacım var bu doğrultuda 1994 olan bağkur tescilini 1990 tarihine çektirerek gün kazanabilirmiyim? Teşekkürler

  Yanıtla
   • Merhaba hocam ben 2005 de babamin vefati sonrasi ticari taksimiz vardi miras olarak hak dustu ustume ama bu surede ben ssk li calisandim ve hala calisiyom vergi oduyom ama bagkura kaydim hic olmadi 17 senedir ama aralarda ssk dan bosluklarim oldu simdi kendi aracim da calismak istiyom bagkurlu olsam ssk da ara bosluklarimi borc olarak bana cikarirlarmi yoksa yeni kayitmi yaparlar yardiminiz icin teşekkür ederim

    Yanıtla
    • Merhaba AHMET BEY. Eğer bağkurda daha önce hiç tescil açılmadıysa bu durumda şöyle olur uygulama. 01.10.2008 tarihinden sonra boşluk olan ilk tarihte bağkur tescili açılır ve sonrasında sskda boşluk olan sürelere bağkurda tescil edilir. Tabi borç çıkmaz zaten en son 7256 sayılı yasa ile 2020/Kasım ayı öncesi ve son 7326 sayılı yasa ile de 2021/04 dönemi ve öncesi borçlar silinmişti.

     Yanıtla
 38. Babam 1997 de pancar yatırmış üzerine 1999 yılında Bağkur girişi var 2 yıl geriye çektire bilir miyiz

  Yanıtla
 39. 2000 yılından önce vergi mükellefi olan esnafların bağkur tescil mağduriyeti nezaman giderilecek..her kesime yönelik düzenleme ve kolayliklar yapılırken,yıllarca vergi ödemiş,istihdam sağlamış bu insanlar neden mağdur ediliyor..kurumca re’sen tescili yapılması gerekirken yapılmayan bu vatandaşlara yönelik mükellefiyet tarihleri itibariyle borçlandırılarak sigortalılık tescillernin yapılıp haklarının iadesinin verilmesi bu kadarmı zor..

  Yanıtla
 40. Merhaba 1959 doğumluyum. 1982 yılından sigorta sicil kartım var.180 gün yatırılmış ama bu e devlette görünmüyor.2010 yılından beri tarim bagkur yatırıyorum. 3630 gün yatırdım.ziraat odası kaydım 2007 yılından beri var.Sorum şu tarım bagkuru 2007 yılına çekip 3 yıl borçlanıp aynı zamanda 2 yıl askerliği borçlanıp toplamda 5 yıl prim borçlanarak emekli olma şansım varmi.

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer sigorta girişiniz varsa toplamda 5400 gün ile emekli olursunuz. E devlette görünüyorsa sgkya bir dilekçe verin işlesinler. Sadece ziraat odası kaydı ile geriye dönük tescil açılmıyor. Tarımsal kesinti de gerekiyor bunun için.

   Yanıtla
 41. Merhabalar ben şirket ortağı idim 1997 de ama girişim 04 10 2000 onaylandı bunu 1997 ye çekebliyormu bu çıkan yasa ile teşekkür ederim

  Yanıtla
 42. Merhaba tahir ben 1973 doğumluyum 01.01.1997 01.11.1997 tarihlerinden vergi kaydım var bağkur sicilkaydım 24.04.2003 geriye dönük borçlanabilir miyim bağkur girişim 1997 olurmu teşekkür ederim

  Yanıtla
 43. Selamlar
  97 yılında bağkur kaydım yapılmış ve altı ay sonrasında kapanmış.. içeride hiç bir borç görünmüyor. geriye dönük prim ödemesi yaparak bu tarihten sonrasını hizmet dökümüme ekletebilir miyim

  Yanıtla
 44. 1985 1987 arasinda bagkurum 2012 yilindada 1 yıllık sigortam var,bagkurumu kapatttim 1987 yilinda. Sgk yapilandirmasi icin sgk ya gittigimde bana bagkurumu kapattigim icin geriye dönük borclanamayacağim söylendi,eğer kapatmasaydım devlete borçlu kalsaydim bu yapilandirmadan yararlanabıleceğim söylendi daha önce size bunu sorduğumda siz geriye dönük borçlanabileceğimi söylemisdiniz ne yapmaliyim yol gösterebilirmisiniz acaba

  Yanıtla
  • Merhaba Tekrar. Şimdi şöyle eğer faaliyet devam etmediyse evet borçlanamazsınız. Dedikleri doğru. Ben dondurulan hizmet süresi varsa ihya edebilirsiniz demişimdir muhtemelen.

   Yanıtla
 45. LÜTFENNNN YARDIMMMM EDİN..
  İyi günler 2008 den önce 10 yıllık bağkurum vardı. Fakat borçlarımı ödemediğim için silindi. Geriye dönük olarak bunu ödeyip emekli olabilir miyim ?

  Yanıtla
 46. Merhaba, 1996 yılı kuruluşlu ve ortağı bulunduğum halen devam eden ltd.şti firmam var bağkur girişim 2000 yılı ve ödemelerim düzenli ödenmekte. sormak istediğim yeni çıkan torba yasasında şirketin kuruluş tescili olan 1996 yılından giriş yapabilirmiyim? Olumsuz ise 1996 yılından dava açarak bu geçmiş yılımı alabalirmiyim ilgimize teşekkürler.

  Yanıtla
Yorum yapın