Bursluluk Sınavı İçin Emekli Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Bursluluk sınavına başvuru için istenen belgelerden birisi de emekli gelir belgesi diğer adı ile Sosyal Güvenlik Kayıt belgesidir. Belgeyi online olarak alabileceğiniz gibi herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden elden de alabilirsiniz. İçeriğin devamında bursluluk sınavı için emekli gelir belgesi nereden alınır ve E-devletten online nasıl alabilirsiniz konusunda bilgi verilecektir.

Emekli gelir belgesi nasıl alınır?

Emekli gelir belgesi;

  • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da,
  • E-devlet sisteminden online olarak alınabilmektedir.

Eğer ebeveynler emekli ise emekli olduğuna dair belge ile birlikte Sosyal Güvenlik Kayıt belgesi alınması, emekli değilse sadece Sosyal Güvenlik Kayıt belgesi alınması yeterli olacaktır. Bu iki belgeyi elden size yakın bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden kolayca alabilirsiniz. Eğer e-devletten indirerek yazdırabilme imkanınız varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmenize de gerek yok. Aşağıdaki adımları takip ederek e-devletten de indirebilirsiniz.

Bursluluk sınavı için emekli gelir belgesi e-devlet’ten nasıl alınır?

Ebeveynler emekli ise emekli maaş dökümü ve SGK kayıt belgesi birlikte alınmalıdır. Emekli değilse sadece Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi yeterli olacaktır. Aşağıda E-devletten indirebileceğiniz bağlantıları bırakıyorum. Bağlantıları tıklayarak E-devlet şifrenizle giriş yapıp belge oluşturmanız ve bu belgeyi indirmeniz yeterli olacaktır.

Bağkur gelir belgesi nereden Alınır?

Eğer ebeveyn bağkurlu ise bu durumda Sosyal Güvenlik Kayıt belgesi almak yeterli olacaktır. Yukarıda paylaşmış olduğum aile gelir belgesi e-devlet Sosyal Güvenlik Kayıt belgesi kısmından belge yazdırabilirsiniz. Ayrıca gelir durumunu gösteren belge isteniyorsa SGK hizmet dökümünü de eklemenizde yarar olacaktır. E-devlette SGK hizmet dökümü kısmından bir de barkodlu hizmet dökümü almanızı öneririm.

Çalışmayan kişi aile gelir belgesini nereden alır?

Aile gelir belgesi nereden alınır kısmında anlattığım gibi e-devletten Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi almanız yeterli olacaktır.

Aile gelir belgesi hangi kurumdan alınır?

SGK’dan alınır. E-devlet ya da herhangi bir SGM’den alabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın