Çalışan Anneye 1300 Lira Bakıcı Desteği

0

Annelere 1300 lira bakıcı desteği verilecek.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı sayın Zehra Zümrüt SELÇUK çalışan ve aynı zamanda bakıcı çalıştıran annelere destek kapsamında aylık en az 1300 lira ödeneceğini açıkladı. Uygulama Avrupa Birliği destekli olacak ve pilot olarak belirlenen illerde uygulanacak.

Bu yazımızda bakıcı desteği başvurusunun nasıl ve nereden yapılacağı, kimlerin yararlanabileceği ve konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

1300 lira bakıcı desteği alma şartları

Avrupa Birliği destekli projeden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Annenin çocukla beraber Ankara, İstanbul ve ya İzmir’de ikamet ediyor olması,
  • SSK kapsamında bir işyerinde 30 tam gün üzerinden sigortasının yapılıyor olması,
  • Çalıştıracağı bakıcının eğitimli olması yani MEB onaylı çocuk bakım sertifikası sahibi olması,
  • 0-24 ay arasında çocuğunun olması.
  • Bakıcının SGK ek 9 ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında sigortalı olması.

Avrupa Birliği destekli ‘Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır’ projesi kapsamında eğer annenin 0-24 ay arası çocuğu varsa destek en az 32 ay ödenecek.

Bakıcı desteği 3700 kadına yapılacak. Çocuk bakım kursunu tamamlamış olan 6 bin anneye ise tek seferlik ödeme yapılacak. Destek kapsamında annelere 200 euro yani yaklaşık 1300 TL ödeme sağlanacak.

Bakıcınız için aylık ne kadar sigorta primi ödüyorsunuz ? İndirimden yararlanıyor musunuz ? Teşvikli ve teşviksiz güncel bakıcı prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/bakici-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

1300 TL bakıcı desteği başvurusu

Başvurular internet üzerinden online olarak ve e devlet şifresi ile yapılacak. Dolayısıyla e devlet şifreniz yoksa ve ya unuttuysanız vakit kaybetmeden almanızı öneririz. Ön başvurular proje için açılan www.sgkegitimlibakici.org sayfası üzerinden 13 Kasım 2019 Çarşamba günü yapılacak. Kesin kayıtlar ise 26 Kasım 2019 tarihi Salı Günü alınacak.

Alımlar çok büyük ihtimalle önce başvuranlar arasından olacağı için ne kadar erken başvuru yaparsanız sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır. Devlet bakıcının sigorta priminin tamamını belli şartlarda karşılıyor. Bakıcı sigorta prim desteği olan bu teşvikten yararlanmak için başvuru yapmak ve detaylı şartları öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/700-tl-bakici-destegi-nasil-alinir-devletten-bakici-destegi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Güncel bebek bakıcı maaşları, bebek bakıcısı asgari ücret tutarları ve daha fazla bilgiyi de https://sgkbilgisi.com/bebek-bakici-ucretleri/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Bakıcı desteği hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.