SGK Çalışan Annelere Destek 2024 & Başvuru, Şartlar

SGK çalışan annelere destek ödemeleri ve başvurular devam ediyor. Şartları sağlayan annelere SGK bakıcı desteği veriliyor. Bu yazımızda bakıcı desteği başvurusunun nasıl ve nereden yapılacağı, kimlerin yararlanabileceği ve konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Çalışan annelere yardım 2024 Şartları

Avrupa Birliği destekli projeden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Devlet bakıcı desteği şartlarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Annenin çocukla beraber Ankara, İstanbul ve ya İzmir’de ikamet ediyor olması,
 • SSK kapsamında bir işyerinde 30 tam gün üzerinden sigortasının yapılıyor olması,
 • Çalıştıracağı bakıcının eğitimli olması yani MEB onaylı çocuk bakım sertifikası sahibi olması,
 • 0-24 ay arasında çocuğunun olması.
 • Bakıcının SGK ek 9 ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında sigortalı olması.

Avrupa Birliği destekli ‘Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır’ projesi kapsamında eğer annenin 0-24 ay arası çocuğu varsa destek en az 32 ay ödenecek.

Bakıcınız için aylık ne kadar sigorta primi ödüyorsunuz ? İndirimden yararlanıyor musunuz ? Teşvikli ve teşviksiz güncel bakıcı prim tutarları için  bakıcı sigorta primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK çalışan anne desteği başvuruları nasıl yapılıyor ?

Çalışan anneye bakıcı desteği başvuruları internet üzerinden online olarak ve e devlet şifresi ile yapılacak. Dolayısıyla e devlet şifreniz yoksa ve ya unuttuysanız vakit kaybetmeden almanızı öneririz. SGK eğitimli bakıcı başvurusu için ;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın ⇒ sgk çalışan anne desteği başvurusu.
 • E-devlet ile çalışan anneye bakıcı desteği başvurusu sayfasına giriş yaptıktan sonra BAŞVURU YAP diyerek devam edin.

Ardından aşağıdaki sorular gelecektir;

 • 1-) Fiilen Bir işte çalışıyor musunuz ?
 • 2-) İşinizden ayrılmanızın nedeni/nedenleri nelerdir ?
 • 3-) Toplamda kaç yıldır çalışıyorsunuz/ yıl çalıştınız?
 • 4-) Toplamda kaç yıldır sigortalı çalışıyorsunuz/ yıl çalıştınız?
 • 5-) Kaç çocuğunuz var?
 • 6-) Çocuğunuzun nerede bakılmasını istersiniz ?
 • 7-) Mesleğiniz Nedir ?
 • 8) Hanenizin toplam aylık net geliri ne kadardır?
 • 9-) Başvuruda bulunduğunuz çocuğunuzun yaşı nedir?
 • 10-) Çocuğunuza şu an kim bakıyor?
 • 11-) Bakıcınıza karar verirken hangi özelliklerini dikkate aldınız?
 • 12-) Bakıcınızın eğitim düzeyi nedir?
 • 13-) Bakıcınızın çocuk bakıcılığı sertifikası var mı?
 • 14-) Bakıcınız size çocuk bakımı dışındaki ev işlerinde yardımcı olmakta mıdır? (Birden fazla seçenek işaretlenebilir)
 • Tüm gerekli alanları cevapladıktan sonra 15. alandaki anketi de doldurmanız gerekmektedir. Burada 1’den 8’e kadar puanlama yapmanız gerekmektedir.

Tüm bu bilgileri girdikten sonra e-posta adresiniz, çocuğun T.C. numarasını da girdikten sonra randevu tarihi seçerek KAYDET demeniz gerekmektedir. Sonrasında ise size verilen randevu tarihinde başvuru bürosuna başvuru yapmanız gerekmektedir.

Çalışan annelere bakıcı desteği alımları çok büyük ihtimalle önce başvuranlar arasından olacağı için ne kadar erken başvuru yaparsanız sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır. Devlet bakıcının sigorta priminin tamamını belli şartlarda karşılıyor.

Güncel bebek bakıcı maaşları, bebek bakıcısı asgari ücret tutarları ve daha fazla bilgiyi de bebek bakıcı maaşları sayfamızda bulabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Çalışan Annelere Destek 2024 & Başvuru, Şartlar” üzerine 24 yorum
 1. merhaba 27 aylık oğlum var bakıcısına sigorta başlamak istiyorum fakat sigorta nekadar ödiyeceğim devlet desteği ile ödeme yapmıcağım bir teşvik varmı acaba

  Yanıtla
 2. ömer bey merhaba
  eylül ayında ücretsiz iznim bitecek ve ise başlayacağım 9 aylık oğluma bakıcı buldum ama daha önce hiç çalışmamış sgk kaydı yok 300 euro olan avrupa desteğine başvuru yapmak istiyorum hangi teşviği seçmeliyim ve bana bu destek çıkar mi
  tskrlr

  Yanıtla
 3. Merhaba;
  Eşim devlet memuru (baba), ve ben meb kadrolu öğretmenim(anne). 4 aylık çocuğun bakıcısına sigorta yaptırmak istiyorum. Bir sürü yazı okudum, kafam karıştı. Böyle işyeri, sigorta oran, prim indirimi, avrupa birliği desteği, teşvik gibi konularda hiç anlamıyorum. Acaba bize en uygun seçenek nedir. Yardımlarınız içim şimdiden çok teşekkür ederim
  Not: toplam iki çocuğumuz var, baktıracağımız 4 aylık bebek, ve bakıcımızın daha önce önce faydalandığı bişey yok. Çok uzun süre baktırmayı düşünüyoruz…

  Yanıtla
 4. Merhaba Meriç Bey, benim %97 engelli kızım var onun için gölge öğretmen tutum sigortasını başlatmam gerekli acaba engelliler içinde ayrıca bir teşvik var mı? Engelli maaşı almıyorum memur olduğum için bunu vermiyorlar maalesef şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 5. Merhaba
  bakıcı teşviğinden yararlanmak için şartlar nedir. 6 aydır çalışmamış bakıcım. ne kadar öderim veya devlet karşılıyormu tamamını
  teşekkür ederim

  Yanıtla
 6. Ömer bey anlamadıgım nokta orası zaten. Bakıcı desteği alacağım bakıcımın sigortasını ben mi ödüyorum. bu destek direk bakıcıya mı yatıyor anneye mi ?

  Yanıtla
  • Destek anneye yatar. Siz kendi adınıza işveren olarak kayıt açacaksınız. Ek 9 10 günden fazla başvuru formu ile. Sonrasında eğer destek şartlarını siz ve bakıcınız sağlıyorsa devlet ödeme yapacak.

   Yanıtla
 7. Merhaba 14 aylık kızım var.Kızıma halası bakıcak.ben işe başlayacağım.Sigortayı ben mi ödüyorum. aylık ne kadar ödeme alıyoruz detaylı bilgi rica ediyorum.

  Yanıtla
 8. Bir de 300 eur luk çalişan anne desteğine başvuracagım. Bu kapsamda devlet hem 300 eur ödeyip hem bakıcı sigortası için prim desteği mi veriyor ?

  Yanıtla
  • 300 euro içerisinde maaş ve sigorta prim desteği var. Eğer teşvik şartlarını sağlarsanız prim ödemesini devlet karşılar. Ama sigortalım çalışıyor ve primini kendi ödüyor dediniz. Bu durumda yararlanmayabilir prim desteğinden.

   Yanıtla
 9. Merhaba Ömer Bey,

  Yabancı uyruklu bakıcımızın daha önce bu teşvikten yararlanıp yararlanmadıgını nasil öğrenebiliriz ?

  Yanıtla
 10. merhaba Ömer bey

  300 euroluk devlet bakıcı desteği almak için başvuruda bulundum. İşe aldığım bakıcının sgk girişini yapacağım ama hangi teşviği seçmeliyim bilmiyorum. bakıcım 6 aydır işsiz ve işkura kayıtlı. bu durumda en düşük primi hangi teşvik ile öderim?cevabınız için şimdiden tesekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba Emine HANIM.4447/10. madde yani 6111 teşvikini seçin. Eğer daha önce bu teşvikten çalışan yararlanmadıysa 30 ay süre ile priminizin yarısını devlet öder. Şu an aylık güncel primi 500 TL.

   Yanıtla
Yorum yapın