Güvenlik Sertifikası 2024 & Nasıl, Nereden Alınır ?

Güvenlik sertifikası almak istiyorsanız tam bir rehber niteliğinde olan bu yazımızı okuyarak nasıl alabileceğinizi ve gerekli tüm şartları öğrenebilirsiniz. Özel güvenlik görevlisi sertifikası almak isteyenler bir hayli çok. Sebebi ise oldukça basit. Hem kamuda hem de özelde artık özel güvenlik olarak iş bulmak zor değil ve iş alanı oldukça genişledi.

Sertifika alma şartları silahlı ya da silahsız olmasına göre farklılık göstermekte. Bu yazımızda sertifika alma şartları, güvenlik sertifikası için nereye başvurulur, ilkokul mezunları güvenlik sertifikası alabilir mi gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır 2024 ?

Silahlı ya da silahsız sertifika almak için olmazsa olmaz ve genel şartlar aşağıdaki gibidir;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • En az ilköğretim mezunu olmak. Yani en az 8 yıllık ilköğretim ya da dengi okul mezunu olmak. Silahlı alacaklar için en az lise mezunu olmak.
 • 18 yaşını tamamlamış olmak. ( Silahlı güvenlik sertifikası almak için 21 yaşını tamamlamış olmak ),
 • Kamu haklarından yasaklı olmamak,
 • Sağlıklı olmak,
 • Akıl sağlığının yerinde olması,
 • Adli sicil kaydının olmaması,
 • 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmak.
 • Özel güvenlik eğitimini başarı ile tamamlamak.

Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız ve sertifika almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken özel güvenlik şirketine başvurmak. Başvuru esnasında şirket size gerekli evrakları, izlemeniz gereken yolu, ödemeniz gereken ücret hakkında tüm detayları iletecektir.

İlkokul mezunu güvenlik sertifikası alabilir mi 2024 ?

Güvenlik sertifikası alabilmek için en az ilköğretim mezunu olmak yani 8 yıllık okul mezunu olmak gerekiyor. Bu yüzden ilkokul mezunlarının sertifika alma hakları bulunmuyor. Ayrıca ilkokul mezunu silahsız güvenlik sertifikası alabilir mi sorusu da sık sorulan soruların başında gelmekte. Ortaöğretim mezunu şartı arandığından ilkokul mezunu birisi silahlı ya da silahsız güvenlik sertifikası alamaz.

Silahsız özel güvenlik sertifikası şartları nelerdir ?

Silahsız güvenlik sertifikası nasıl alınır sorusunun cevabı ile devam edelim. Silahsız güvenlik sertifikası almak için en az 18 yaşınızı tamamlamış olmanız ve yukarıda belirtilen genel şartları sağlamanız gerekiyor. Eğer imkanınız varsa silahlı almanızı öneririz. Zira hem kamuda hem de özel sektörde işe alım konusunda ayrıcalıklı ve öncelikli olacaksınızdır. Sebebi ise silahsız sertifika sahibi kişi sayısının çok olması ve bunun da rekabeti arttırıyor olması.

Silahlı güvenlik sertifikası nasıl alınır ?

Silahlı özel güvenlik sertifikası almak için yukarıda belirtilen genel şartlara ilave olarak en az 21 yaşın tamamlanmış olması gerekmekte. Ayrıca silahlı sertifika alacakların en az lise mezunu da olmaları şartı aranmakta. Tabi hem yazılı sınavında hem de daha sonraki uygulamalı atış sınavında başarı sağlanması gerekiyor. Silahlı güvenliklerin hem iş alanı hem de maaşları silahsız güvenliklere göre daha iyi olmakta.

Silahlı ve silahsız özel güvenlik güncel maaşları için hemen özel güvenlik maaşları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel güvenlik sertifikası nereden alınır ?

Peki güvenlik sertifikası almak için nereye başvurulur ? Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız ikamet ettiğiniz il/ilçede Güvenlik Kursu ve sertifikası için yetkilendirilmiş işletmelere başvurarak sertifika için ilk adımı atabilirsiniz. Tüm kursların fiyatları farklı olacağından seçeneğiniz varsa birden fazla yerden teklif almanızı öneririm. Zaten eğitim ile sınav hakkında gerekli bilgiler burada sizlere detaylı olarak sunulacaktır.

Silahlı güvenlik sertifikası nereden alınır ?

Silahlı ya da silahsız sertifika farketmeksizin tüm sertifika türleri için başvuruda izlenecek yol ve başvuru yerleri aynıdır. Yani öncelikle bir eğitim kurumu ile anlaşmalı ve gerekli eğitim programını tamamladıktan sonra diğer süreçleri de tamamlamanız gerekmektedir. Tüm süreçler tamamlandıktan sonra artık silahlı güvenlik sertifikanızı alabilirsiniz.

Özel güvenlik nasıl olunur ?

Yukarıda belirtilen şartları sağlayıp anlaşmalı özel güvenlik şirketlerinden birisine ücretini de ödeyerek kaydınızı yapıyorsunuz. Zaten gerekli tüm evraklar sizden şirket tarafından istenecektir. Mevzuat gereği belirlenen ders saati kadar derslere katılım sağlandıktan sonra açılacak sınavda başarılı olmanız durumunda sertifikayı alabilmektesiniz.

Özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır 2024 ?

Sertifika alabilmek için öncelikle belirlenen temel eğitimin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu süre temel silahlı eğitim için 120 saat, temel silahsız eğitim için ise 100 saattir. Eğitim süresi değişkenlik gösterse de ortalama 15-20 gün sürmektedir. Eğitimde başarılı olanlara sertifikaları verilir ve gelecek ilk sınav için kayıt yapılır. Sınavda başarılı olanlar ise kimliklerini alabilirler ve böylece resmi olarak güvenlik görevlisi olma hakkı elde etmiş olurlar.

Güvenlik görevlisi olmak için nereye başvurulur ?

Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş özel güvenlik şirketlerine başvuru yapmanız gerekiyor. Her ilde ve büyük ilçelerde şirketler bulunmakta. Şirketi seçerken iyice araştırmanızı, güvenilirlik ve ücret konusunda en uygun olanını seçmenizi öneririz.

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır ?

Özel güvenlik sınavında başarılı olduktan sonra kimlik için gerekli olan ücreti yatırmanız ve kimliğe başvuru yapmanız gerekiyor. Bu konuda güvenlik şirketinize danışabilirsiniz. Kimlik ücretleri, nasıl ve ne şekilde alınacağı konuları sürekli güncellendiğinden onlar sizi en doğru şekilde yönlendireceklerdir.

Silahlı özel güvenlik nerelerde çalışabilir ?

Silahlı özel güvenliklerin iş imkanı silahsız güvenliklere göre daha fazladır. Silahlı güvenlik sertifikası sahibinin az olması ve silahsız güvenliğe göre daha tehlikeli işlerde görev aldıklarından maaş da yüksek olmakta. Bankalar, Kamu Kurumları, Havayolu Şirketleri başlıca silahlı güvenlik istihdam eden yerler olarak belirtilebilir.

Güvenlik sertifikası başvuru tarihi nedir  ?

Sertifika almak için herhangi bir zaman başvuru yapabilirsiniz. Bunun için belirlenen bir tarih bulunmamakta.

Bayan güvenlik görevlisi nasıl olunur ?

Bayanlar ya da erkekler için farklı şartlar bulunmamaktadır. Yukarıda belirtilen şartları sağlayan kadınlar da güvenlik görevlisi olma hakkına sahiptirler.

Özel güvenlik kimlik kartı nereden alınır ?

Kimlik kartı için başvurular Emniyet Müdürlüklerine yapılmakta ve kimlikler yine Emniyet Müdürlüklerinden alınabilmekte.

Özel güvenlik sertifikası ne kadar 2024

Sertifika ücretleri eğitim kurumuna göre farklılık göstermektedir. Eğitim için ödenecek ücret, sınav harçları ve tüm masraflarla ortalama olarak harcanacak tutar 2024 yılı için 5000-6000 TL civarında olacaktır. Eğer silahlı sertifika alırsanız maliyet daha da artabilir.

Silahlı güvenlik sertifikası ücreti

Silahlı güvenlik sertifikası ücreti 2024’te değişkenlik gösterse de ortalama olarak Güvenlik sertifikası fiyatları 6000-7000 TL aralığındadır.

Güvenlik sertifikası e-devlet

Güvenlik sertifikası e-devlet üzerinden görüntülenememektedir. Eğer güvenlik sertifikanızın süresi dolduysa e-devlette özel güvenlik kimlik kartı başvuruları bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kursa gitmeden güvenlik sertifikası almak

Kursa gitmeden güvenlik sertifikası almak mümkün değildir. Silahlı ya da silahsız güvenlik sertifikası için eğitim süresinin tamamlanması ve sınavda başarılı olunması gerekmektedir.

Güvenlik Sertifikası almak için ne gerekiyor?

Başvuru yapabilmek için 18 yaşın tamamlanmış olması, adli sicil kaydının olmaması ve 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmak gerekmektedir.

Özel güvenlik sertifikası kaç ayda alınır?

Eğitim süresi ile birlikte ortalama 2-3 ay sürmektedir.

Silahlı güvenlik kaç yaş sınırı?

Silahlı güvenlik olabilmek için 21 yaşın tamamlanmış olması gerekmektedir. Silahsız güvenlik sertifikası için ise 18 yaşın tamamlanmış olması gerekmektedir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Güvenlik Sertifikası 2024 & Nasıl, Nereden Alınır ?” üzerine 6 yorum
 1. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesinden alınan güvenlik sertifikası ile , Özel Güvenlik kurumlarından alınan sertifika arasında fark var mı? Kamu da güvenlik görevlisi olarak işe gireceğim ama belgem yok. Üniversitenin verdiği belge geçerli olur mu?

  Yanıtla
 2. Merhaba ben türk silahlı kuvvetlerinde sözleşmeli personel olarak görev yapıyorum silahli özel güvenlik olmak istiyorum ama lise mezunu değilim askeri personel olmam silahlı güvenlik olmak için bi fayda sağlarmı. silahsız güvenlik olmak istesem sözleşmem gereği herhangi bir problem çıkarmı ve birde şuan ikametin kayıtlı olmadığı bir ildeyim başvuru yapabilirmiyim

  Yanıtla
Yorum yapın