Bakıcı Sigortası Teşviki, Prim Hesaplama 2024

Bakıcı sigortası için ödenecek prim tutarı brüt maaş üzerinden hesaplanmakta. Bakıcı sigortası primleri asgari ücrete bağlı olarak artıyor. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle brüt asgari ücretin değişmesi ile birlikte  ödenecek bakıcıya sigorta 2024 prim tutarları da belli oldu.

Bu yazımızda 2024 bakıcı sigorta primleri ve bebek bakıcısı sigorta primi hesaplamasını nasıl yapılır, hasta ve bebek bakıcısına sigorta nasıl yapılır konusunda bilgi edinebilir ve evde bakıcı sigortası 2024 başvurusu nereye ve nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu nedir?

Bebek bakıcı, hasta bakıcısı gibi ev hizmetlerinde ücret karşılığı çalıştırılanların sigortalı yapılması kanunen zorunludur. Sigorta yapılmadığının tespiti durumunda çalıştıran kişiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ağır cezalar uygulanmaktadır. Sigorta için başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz konusunda ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır?

Kanunen fiili olarak çalıştırmış olduğunuz bakıcılara sigorta zorunluluğu vardır.  Bu kapsamda sigortalıyı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek ve prim ödemelerini yapmak çok kolaydır. Bakıcıların sigortası ev hizmetlerinde 10 günden fazla diğer adı ile Ek9 kapsamında yapılıyor. Gerekli belgeler ise başvuru formu, çalışan ve işveren kimlik fotokopisi. Bir kere formu verdikten sonra artık bakıcının çıkışını vermediğiniz sürece primler her ay otomatik olarak tahakkuk ediyor.

Başvuru konusunda izlemeniz gereken yol, başvuru için istenen evraklar, başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası için bakıcıya sigorta nasıl yaptırılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hasta bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Hem hasta bakıcısı hem de bebek bakıcısı için ödenecek aylık sigorta primleri, teşvik şartları ve başvuru hükümleri bu yazımızda belirtildiği gibidir. Bir fark bulunmamaktadır.

Bakıcı sigorta teşvik 2024

Bakıcıya sigorta için yararlanabileceğiniz üç önemli sigorta teşviki bulunmaktadır. Bu üç teşvikten yararlanabilmek için aranan temel şart prim ödemelerini düzenli ve vadesinde yapmak ve geçmiş dönem sigorta prim borcunuzun bulunmamasıdır. Onun haricinde bakıcılara sigorta teşvik özel şartları herbir teşvik için aşağıda belirtilmiştir.

5510-5 puanlık indirim teşviği

Bu teşvikten yararlanabilmek için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem borcunuzun olmaması gerekiyor. Onun haricinde bir şart aranmaz. Bu teşvikten yararlanabilmek için ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki  Teşvikler kısmında 551081. madde teşvik kutucuğunu her durumda işaretleyin.

6111 sayılı kanun teşvik şartları 2024

Bebek bakıcısı sigortası, çocuk bakıcısı sigortası, hasta bakıcı sigortası v.s. gibi ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerin en çok yararlandıkları teşviklerin başında gelir. Bu kapsamda evde çalışana sigorta teşvikinden yararlanabilmeniz için;

 • İşe aldığınız kişinin işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık dönem içerisinde sigortalı çalışmasının olmaması,
 • Başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması,
 • 18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması ( bayanlar için yaş şartı aranmaz) gerekiyor.
 • Eğer bakıcı teşvik şartlarını sağlıyorsanız 24 ay süre ile bu teşvikten yararlanabilirsiniz.
 • Bakıcıların sigortasını başlatmadan önce İŞKUR kaydını da yaparsanız ilave olarak 6 ay daha teşvik hakkınız olur.
 • Bu durumda toplamda 30 ay bakıcı için sigorta teşvikinden yararlanabilirsiniz.
 • Bu bakıcı teşviki için gerekli şartları sağlıyorsanız ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki 4447/10. madde kısmını kesinlikle işaretlemelisiniz.

Bakıcı sigorta primi hesaplama 2024

Yukarıda da belirttiğim üzere evde bakıcı sigortası prim tutarları brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. Bakıcı sigorta primi hesaplama ve aylık ödenecek prim tutarları işveren olarak hangi teşvikten yararlandığınıza ve prim ödemelerini düzenli yapmanıza göre farklılık gösterir.

Teşvik durumuna göre bebek bakıcısı sigorta hesaplaması ve aylık ödenecek tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır. Bu primler aynı zamanda yabancı çalışanlar için de geçerlidir. Bakıcı prim tutarları aşağıdaki gibidir. Bakıcılar haricindeki diğer ev hizmetleri çalışanlarının aylık sigorta primleri ile ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplamasını öğrenmek için  ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

01 Ocak 2024-31 Aralık tarihleri arasında ödenecek teşvikli ve teşviksiz aylık sigorta prim tablosu aşağıdaki gibi olacaktır;

İndirimsiz aylık prim₺7.500,00
5 puanlık indirimli aylık prim₺6.500,00
6111 Teşvikli aylık prim₺3.400
Emekli çalışan sigorta primi₺6.400

Yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar 2024

Türkiye’de hem hasta bakımı hem de bebek bakımı için yabancı uyruklu bakıcılar yoğun olarak çalıştırılmakta. Dolayısıyla onlar adına bakıcı sigortası hesaplaması de merak edilmekte. Yabancı bakıcı teşvikleri ve ödenecek aylık prim tutarları oturma izni olması koşulu ile aynen yukarıdaki gibidir. Türk çalışanlar ile arada bir fark bulunmamaktadır.

Hasta bakıcı ücretleri ne kadar?

Bebek ya da hasta bakıcısına ödenecek en düşük net maaş asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun dışında ödenmesi gereken aylık maaş tutarları ise çalıştıracak kişi ile bakıcı arasındaki sözleşmeye göre farklılık gösterebilmektedir. Hem asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken net maaş hem de ortalama maaş tutarlarına bakıcı ücretleri ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk bakıcı teşvik şartları nelerdir ?

Evde çocuk bakımı projesi kapsamında gerekli şartları sağlayan annelerin bakıcı parası eğitimli bakıcı teşviki kapsamında devlet tarafından karşılanmaktadır. Evde çocuk bakımı sgk ödemesi desteğinden yararlanabilmeniz için genel olarak sağlamanız gereken bakıcı teşvikinden yararlanma şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Annenin ssk kapsamında ve aktif olarak çalışıyor olması,
 • Bakıcının Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bakıcı sertifikası sahibi olması,
 • Çocuğun 0-24 ay arasında olması,
 • Proje için belirlenen illerden birisinde ikamet ediyor olması gerekiyor.
 • Başvuru yapmak ve daha detaylı bilgi edinmek için çalışan annelere destek nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evde bakıcı sigortası nasıl yapılır?

Evde bakıcı sigortası için SGK İşyeri tescil uygulaması üzerinden kolay işverenlik kapsamında başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurudan sonra prim tahakkukları otomatik olarak gerçekleşmektedir. 

Evde engelli bakıcı sigortası

Eğer engelli bakımı için evde bakıcı çalıştıracaksanız Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında tescil açmanız ve bu kapsamda primleri ödemeniz gerekmektedir. 

Yaşlı bakıcı sigortası nasıl yapılır?

Yaşlı hastaya bakmak için evde çalıştırılan bakıcıların da aynı şekilde ev hizmetleri kapsamında sigortalanması gerekmektedir. 

Sigortasız bakıcı çalıştırmak

Sigortasız bakıcı çalıştırmak kanunen suçtur. Şikayet ya da rutin denetim sonucunda sigortasız çalıştığı tespit edilen kişilerin işverenleri hakkında idari para cezası uygulanır. 

Evdeki bakıcıya nasıl sigorta yapılır?

Ev hizmetlerinde çalıştırılacak bakıcıların SGK Ek 9 10 günden fazla çalışanlar kapsamında bildirilmeleri gerekmektedir.

Bakıcıya sigorta zorunlu mu?

Evet, Ücret karşılığı çalıştırılan bakıcıya sigorta zorunludur.

Evde bakım hizmeti yapanlara sigorta yapılıyor mu?

Evde hasta ya da bebek bakıcısı olarak ücret karşılığında çalıştırılanlara sigorta yapılması gerekmektedir.

4.2/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bakıcı Sigortası Teşviki, Prim Hesaplama 2024” üzerine 463 yorum
 1. Merhaba benim 13 yaşında tam bağımlı cocuğum var evde bakım alıyorum nasıl sigorta yapabilirim ne kadar pirim ödemem gerekli ne yapmam gerekli yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Yanıtla
 2. Merhaba oğlum 18 yaşında. Yaklaşık 15 gün babaannesine bakıyor. İhtiyaçlarını alıyor.
  4a kolay işveren ek 9, 6111 teşvikli aylık prime başvuru yapabilir mi?
  Ya da öneriniz var mı

  Yanıtla
 3. merhabalar,

  Daha önce teşvikten yararlanarak yabancı çalışanımın s.gortasını ödemiştim ama o bizden 2022 itibari ile ayrıldı, şimdi yeniden türk bir abla ile çalışmayı düşünüyorum, bu konuda benim için bir kısıtlama var mıdır?

  Yanıtla
 4. Merhaba,tutmak istediğimiz bakıcı kocasından emekli aylığı almakta, bu durumda emekli sayılıp ona göre mi prim ödeniyor ve teşvikten yararlanılıyor acaba. Bakıcı son 6 ayda sigortalı çalışmamış. Bu durumda bize en avantajlı prim teşviki hangisi olur.

  Yanıtla
  • Merhaba. Hayır kocasından aldığı için emekli sayılmaz. Eğer kadın tek başına aylık alıyorsa sigortalı çalıştığında aylık hisse oranı %75’ten %50’ye düşer. Bu konuda bilginiz olsun. Son 6 ay çalışmadıysa ve daha önce teşvikten yararlanmadıysa 6111 teşviki en uygunu sizin için şu an.

   Yanıtla
 5. Merhabalar bakıcı için biz kurumsal bir ödeme yapacak olsak faturalandırma sürecimiz nasıl olur? bundaki benzer uygulamalar var mıdır? teşekkürler bilgi için

  Yanıtla
  • Merhaba. Fatura karşılığı ödeme olmaz. İşçiye ödenen tutarlar için fatura kesilmez. Ancak bakıcı sağlayan firmalardan alacaksanız onlar size ödeme karşılığında fatura keser.

   Yanıtla
 6. Merhaba, 27103 sayılı kanunun sizce tekrar gelme olasılığı var mı? Ya da benzerinin? Teşekkürler..

  Yanıtla
 7. Ömer Bey merhaba, evde ev hizmetinde bir bayan çalıştırıyorum, 27103 teşvikinden sadece 4 ay yararlanabildim, 6111 teşvikten yararlanabilir miyim? ( 6111 teşvik şartlarında ortalama çalışan sayısına ilave bir ibaresi vardır… Bu şart evde bakıcı olarak tek çalışan kişi için de geçerli midir???

  Yanıtla
 8. Merhaba,

  Ocak 2023 te Moldova vatandaşı iken Türk vatandaşı olan bir 18 yaş üstü hanım çocuk bakıcımız bulunmakta. Oğlum bu sene 14 yaşında ancak geç saatlere dek çalıştığımdan (boşandım) evde birisinin olmasını istedim. Moldova vatandaşı iken eşim üzerine ssk lı idi (99 ile başlayan kimlik no ile) Türk vatandaşı olunca işten çıkışını yaptı eski eşim Şubat 2023 itibari ile. Şimdi ben kendi üzerime alacağım artık Türk vatandaşı olan bakıcımızı, farklı bir adresteyiz. Benim üzerimde herhangi bir çalışan kayıtlı değil. Faydalanabileceğim herhangi bir işveren sgk prim teşviki bulunmakta mıdır? Var ise ne yapmam gerekir ve süresi ne kadar olur? TC vatandaşı kimliği ile henüz bir ssk lılık başlatmadık başlatmam da gerek ancak hangisini başlatmam gerektiğini bilemedim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Şu anda uygun bir sigorta teşviki yok. Eğer 6111 için şartlar sağlanıyorsa ona bir bakın. Onda da son 6 ay içinde sigorta olmaması ve daha önceden bu teşvikten yararlanmamış olma şartı aranıyor.

   Yanıtla
 9. Merhaba .Eşim aktif olatak nir çocuğa balmakşa birlikte bu teşviklerden haberimiz olmadığı için hiç yararlanamadık. Geçen ay 28 aralık 2022 itibari ile isteğe bağlı sigorta başlatmıştım o da bağkur oluyormuş. Eşimin 980 gün ssk den primi var . Şu an için en az 3600 tamamlayıp yaşı bekleyip 58 yaşında emekli olabilirsin dediler. Sorum şu; 1 – bizim için teşvik yok sanırım bitti diye anlıyorum . Zaten teşvik olsada eşimin belgesi yok.Teşvik varsa nasıl yararlanırız?
  2- Teşvik yoksa bile isteğe bağlı sigorta yerine bakıcılık sigortası daha iyimidir . 3200₺ isteğe bağlı pirim bunun yerine bakıcılık primi ödesek kaç lira öderiz? ( tabi bağkur olduğu için uzun süre yatırmak da istemiyoruz ssk dan emeklilik gerçekleşsin diye)
  3- Bu bakıcılık ssk sı başvurusu yapan işverene bir yaptırımı veya maliyete bir baş vuru bir kayıt yani bir götürüsü varmı?
  4 -Ben devlet menuruyum şuan aile eş yardımı alıyorum.Bakıcı sigortası yapılırsa eşime ben bildirmek zorundamıyım ? Aile yardımım kesilirmi?
  (isteğe bağlıda kesinti olmuyor)Biraz uzun oldu ,teşekkürederim.

  Yanıtla
  • Merhaba
   1-4447/10. madde diğer ado ile 6111 Teşviki var. eğer şartlar sağlanıyorsa ondan yararlanırsınız. Belge şartı aranmıyor.
   2- Aylık sigorta primi de bir işçi için yaklaşık olarak o civarda. Sigorta prim tutarları tablosu yazıda mevcut.
   3- Maaş artı sigorta maliyeti var kanunen.
   4- Tabi sigortada aile yardımı kesilir. Maaş karşılığı çalışma çünkü. İsteğe bağlıda kesilmez.

   Yanıtla
 10. Merhaba çocuk bakıcım için 6111-4447 teşviğinden yararlanmak istiyorum. Potansiyel teşvik ekranında pozitif gözükürken, teşvik tanımlamada negatif gösteriyor ve 26.01.2023 de tekrar başvurun diyor.. bunun nedeni nedir? teşekkürler

  Yanıtla
 11. Merhaba, 27103 nolu teşvikten faydalandık ve bu ay itibariyle süresi sonlandığı için prim ödemeye başladık. Benden çıkışını yapıp işveren olarak eşim üzerinden işe girişini yapsak aynı teşvikten faydalanabilir miyiz? Ya da yeni bir teşvikten faydalanabiliyor muyuz?

  Teşekkürler.

  Yanıtla
 12. merhaba geçici 10. maddeyi bir yıl daha uzattılar geçen hafta ama geçici 19. madde ile ilgili herhangi bir uzatma yayınlanmadı bu tarihten sonra artık uzatılma ihtimali var mıdır hala yoksa uzamaz mı ne düşünüyorsunuz.

  Yanıtla
 13. Merhaba,

  Özel sandığa bağlı banka çalışanıyım. SGK’lı olmayıp özel sandığa bağlı bankacılar da bebek bakıcısı desteğinden faydalanabiliyor mu?

  Yanıtla
 14. Merhaba Omer Bey,

  Annemin bakimi icin Agustosda bakici calistirmaya basladim. Ilk uc ay ben odeyip devaminda Aralik itibari ile devletin primlerini odeyecegi bir tesvikden yararlanmaya basladik. Yil sonunda bitecekti ancak SGK gorevlisi devlet tesvik suresini uzatirsa yararlanmaya devam edebilecegimizi soylemisti. Uzatma onaylandi mi bu yeni durumda?
  Ikinc olarak annem %90 engelli. Bakiciyi yasli bakimindan engelli bakimina donusturmek mumkun mu? Bu donusumun primsel bazda bir faydasi olur mu?
  Cok tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Teşvik uzatılmasına dair bir düzenleme yok henüz. Eğer teşvik uzarsa ve sizin de teşvikten yararlanma için kalan süreniz varsa kalan süre kadar yararlanırsınız. Yaşlı ya da engelli bakımı sigorta primlerini etkilemez.

   Yanıtla
 15. 2022 Aralık ayının bitmesine günler kaldı. Bebeğimizin annesi sgk lı olarak çalışıyor. MEB den bakıcı belgesi olan bir bayan ile görüşüyoruz. Daha önce bakıcılık yaparken 7-8 ay kadar teşvikden yararlandığını söyledi. Hangi teşvikten yararlanabiliriz? İşkur’a kayıt olursa bizim avantajımızı arttırır mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 16. Merhaba Ömer bey

  Aralık 2021 tarihinde 27103 teşvik 1. sırada olacak şekilde işe aldığım bakıcının sigortası tamamı destekli olarak kullandım.Bu destek 3 ay işveren 3 aydan sonra 9 ay mı devlet destekli oluyor?
  Bu süreyi daha uzun kullanmanın yolu var mıdır?Yoksa başka hangi desteği önerirsiniz
  İşe aldıgım bakıcı 40 yaş üstü bayan

  Yanıtla
  • Merhaba. Destek süresini uzatmak mümkün değil. Eğer şartlar sağlanıyorsa devamında 4447/10. madde teşviğinden yararlanabilirsiniz.

   Yanıtla
Yorum yapın