Bakıcı Sigortası Teşviki, Prim Hesaplama 2022

405

Bakıcı sigortası için ödenecek prim tutarı brüt maaş üzerinden hesaplanmakta. Bakıcı sigortası primleri asgari ücrete bağlı olarak artıyor. 2022 yılına ilişkin brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 01 Ocak 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihleri arası ödenecek bakıcıya sigorta 2022 prim tutarları da belli oldu.

Bu yazımızda 2022 bakıcı sigorta primleri ve bebek bakıcısı sigorta primi hesaplamasını nasıl yapılır, hasta ve bebek bakıcısına sigorta nasıl yapılır konusunda bilgi edinebilir ve evde bakıcı sigortası 2022 başvurusu nereye ve nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu nedir ?

Bebek bakıcı, hasta bakıcısı gibi ev hizmetlerinde ücret karşılığı çalıştırılanların sigortalı yapılması kanunen zorunludur. Sigorta yapılmadığının tespiti durumunda çalıştıran kişiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ağır cezalar uygulanmaktadır. Sigorta için başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz konusunda ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Kanunen fiili olarak çalıştırmış olduğunuz bakıcılara sigorta zorunluluğu vardır.  Bu kapsamda sigortalıyı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek ve prim ödemelerini yapmak çok kolaydır. Bakıcıların sigortası ev hizmetlerinde 10 günden fazla diğer adı ile Ek9 kapsamında yapılıyor. Gerekli belgeler ise başvuru formu, çalışan ve işveren kimlik fotokopisi. Bir kere formu verdikten sonra artık bakıcının çıkışını vermediğiniz sürece primler her ay otomatik olarak tahakkuk ediyor.

Başvuru konusunda izlemeniz gereken yol, başvuru için istenen evraklar, başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası için bakıcıya sigorta nasıl yaptırılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hasta bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Hem hasta bakıcısı hem de bebek bakıcısı için ödenecek aylık sigorta primleri, teşvik şartları ve başvuru hükümleri bu yazımızda belirtildiği gibidir. Bir fark bulunmamaktadır.

Bakıcı sigorta teşvik 2022

Bakıcıya sigorta için yararlanabileceğiniz üç önemli sigorta teşviki bulunmaktadır. Bu üç teşvikten yararlanabilmek için aranan temel şart prim ödemelerini düzenli ve vadesinde yapmak ve geçmiş dönem sigorta prim borcunuzun bulunmamasıdır. Onun haricinde bakıcılara sigorta teşvik özel şartları herbir teşvik için aşağıda belirtilmiştir.

5510-5 puanlık indirim teşviği

Bu teşvikten yararlanabilmek için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem borcunuzun olmaması gerekiyor. Onun haricinde bir şart aranmaz. Bu teşvikten yararlanabilmek için ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki  Teşvikler kısmında 551081. madde teşvik kutucuğunu her durumda işaretleyin.

6111 sayılı kanun teşvik şartları 2022

Bebek bakıcısı sigortası, çocuk bakıcısı sigortası, hasta bakıcı sigortası v.s. gibi ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerin en çok yararlandıkları teşviklerin başında gelir. Bu kapsamda evde çalışana sigorta teşvikinden yararlanabilmeniz için;

 • İşe aldığınız kişinin işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık dönem içerisinde sigortalı çalışmasının olmaması,
 • Başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması,
 • 18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması ( bayanlar için yaş şartı aranmaz) gerekiyor.
 • Eğer bakıcı teşvik şartlarını sağlıyorsanız 24 ay süre ile bu teşvikten yararlanabilirsiniz.
 • Bakıcıların sigortasını başlatmadan önce İŞKUR kaydını da yaparsanız ilave olarak 6 ay daha teşvik hakkınız olur.
 • Bu durumda toplamda 30 ay bakıcı için sigorta teşvikinden yararlanabilirsiniz.
 • Bu bakıcı teşviki için gerekli şartları sağlıyorsanız ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki 4447/10. madde kısmını kesinlikle işaretlemelisiniz.

27103 sayılı kanun 2022

Evde bakıcı sgk teşvikleri arasında en önemlisi diyebiliriz. Hem normal işverenlerin yararlanabildikleri hem de evde bakıcıya sigorta yapanların yararlanabildikleri bu teşvik 700 TL bakıcı teşviği olarak da adlandırıldı ve ilk defa 2018 yılında uygulanmaya başlandı. Bu teşvikten yararlanabilmeniz için;

 • İşe aldığınız bakıcının işe başlama tarihinden önceki son 3 ay içerisinde 10 günden fazla ssk, bağkur çalışmasının olmaması,
 • İŞKUR kaydının olması gerekiyor.
 • Eğer bu şartları sağlıyorsanız primlerin tamamı İşkur bakıcı desteği olarak da adlandırılan bu teşvik kapsamında 15 ay süre ile devlet tarafından karşılanır.
 • Bu kapsamda normalde teşvikten yararlanma süresi 12 ay. Ancak işe aldığınız kişi 18-25 yaş arası erkekse ya da bayansa ( bayanlarda yaş şartı aranmaz) ya da engelli ise teşvik süresi 18 ay olarak uygulanır.
 • Bu teşvikten yararlanmak için ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki Teşvikler kısmında 4447-19. madde kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Yoksa kendiniz ekleyin. Teşvik için ayrıntılı bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bakıcı sigorta primi hesaplama 2022

Yukarıda da belirttiğim üzere evde bakıcı sigortası prim tutarları brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. Bakıcı sigorta primi hesaplama ve aylık ödenecek prim tutarları işveren olarak hangi teşvikten yararlandığınıza ve prim ödemelerini düzenli yapmanıza göre farklılık gösterir.

Teşvik durumuna göre bebek bakıcısı sigorta hesaplaması ve aylık ödenecek tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır. Bu primler aynı zamanda yabancı çalışanlar için de geçerlidir. Bakıcı prim tutarları aşağıdaki gibidir. Bakıcılar haricindeki diğer ev hizmetleri çalışanlarının aylık sigorta primleri ile ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplamasını öğrenmek için  ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Prim ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız, geçmiş dönem sigorta prim borcunuz varsa aylık ödeyeceğiniz prim tutarı brüt ücretin %37,5’i olur. Bu kapsamda aylık olarak ödenecek prim tutarı: 1876,50 TL,
 • Prim ödemelerinizi düzenli ödüyorsanız ve geçmiş sigorta prim borcunuz yoksa 5510/5 puanlık indirimle birlikte brüt ücretin %32,5’i oranında ödeme yaparsınız. Bu kapsamda aylık prim tutarı 2022 yılında: 1.626,30 TL olacaktır.
 • Eğer 4447/10. madde ( 6111 sayılı kanun) sigorta teşvikinden yararlanıyorsanız brüt ücretin %17’si oranında prim ödemesi yaparsınız. Bu kapsamda aylık olarak ödeyeceğiniz prim tutarı ise 850,68 TL olacaktır. ( Teşvik şartları aşağıdadır)
 • Eğer işveren olarak ve işe alınacak bakıcı olarak 4447-19. madde teşvik ( 7103 sayılı kanun) şartlarını sağlıyorsanız bu durumda 3. aydan itibaren 15 ay süre ile hiç prim ödemeden sigortalınızı çalıştırabilirsiniz. ( teşvik şartları aşağıdadır)
 • Yarım gün bakıcı için ödenecek sigorta primleri için yukarıda belirtilen aylık sigorta ödemesini 30’a bölüm çalışma olan gün ile çarparak aylık bazda ödeyeceğiniz sigorta primi hesaplaması yapabilirsiniz.

Yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar 2022

Türkiye’de hem hasta bakımı hem de bebek bakımı için yabancı uyruklu bakıcılar yoğun olarak çalıştırılmakta. Dolayısıyla onlar adına bakıcı sigortası hesaplaması de merak edilmekte. Yabancı bakıcı teşvikleri ve ödenecek aylık prim tutarları oturma izni olması koşulu ile aynen yukarıdaki gibidir. Türk çalışanlar ile arada bir fark bulunmamaktadır.

Hasta bakıcı ücretleri ne kadar ?

Bebek ya da hasta bakıcısına ödenecek en düşük net maaş asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun dışında ödenmesi gereken aylık maaş tutarları ise çalıştıracak kişi ile bakıcı arasındaki sözleşmeye göre farklılık gösterebilmektedir. Hem asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken net maaş hem de ortalama maaş tutarlarına bakıcı ücretleri ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk bakıcı teşvik şartları nelerdir ?

Evde çocuk bakımı projesi kapsamında gerekli şartları sağlayan annelerin bakıcı parası eğitimli bakıcı teşviki kapsamında devlet tarafından karşılanmaktadır. Evde çocuk bakımı sgk ödemesi desteğinden yararlanabilmeniz için genel olarak sağlamanız gereken bakıcı teşvikinden yararlanma şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Annenin ssk kapsamında ve aktif olarak çalışıyor olması,
 • Bakıcının Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bakıcı sertifikası sahibi olması,
 • Çocuğun 0-24 ay arasında olması,
 • Proje için belirlenen illerden birisinde ikamet ediyor olması gerekiyor.
 • Başvuru yapmak ve daha detaylı bilgi edinmek için çalışan annelere destek nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

405 Yorum
 1. Gökçe

  Merhaba
  İki sorum olacak.
  1) Ev hizmetleri için online kolay işverenlik kapsamında kayıt yapacağım. Bakıcımız hafta için 5 gün olarak çalışacak. Kayıt yaparken çalışma günü kısmına kaç yazmam gerekir acaba? Sgk a telefon ile arayıp sordum, haftaiçi 5 günden hesaplayarak toplam 20 gün yazacaksınız dedi görevli fakat emin olamadım. Ücret olarak asgari ücret vereceğim.
  2) online kayıtta, ‘Görev Kodu’ alanına ne girmem gerekir. Seçenekler:
  -işveren
  -İşçi,
  -657 sk 4/b kapsamında çalışanlar,
  -658 sk 4/a kapsamında çalışanlar,
  -Diğerleri

  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   Görev kodu: İşçi olacak. Hafta içi 5 gün çalışacaksa ayda 20 gün eder. Doğru demiş memur. Asgari ücret verecekseniz ücret kısmına bir şey yazmanıza gerek yok.

  2. Gökçe

   Teşekkürler dönüşünüz için.
   Anlayamadığım kısım şu, ben de bir şirkette sadece hafta içi olarak çalışıyorum fakat bordromda 30 gün görünüyor. Ev hizmetlerinde durum farklı mı?
   20 günlük olarak giriş yaptığımda çalışan ayda sadece 20 günlük mü sigortalanmış olacak, yani üstünü kendisinin mi tamamlaması lazım?
   20 veya 30 günlük sigortalatmak, işveren olarak farklı prim ödemek anlamına mı geliyor?
   Hangi durumda 30 günlük yazılır. Çok soru sordum kusura bakmayın, çok teşekkürler.

   1. Ömer Meriç

    Ev hizmetlerinde farklı değil aslında. Haftalık çalışma süresi herkes için 45 saattir. Çalışanınız bu 5 günlük süre içerisinde 45 saat çalışıyorsa zaten 30 gün üzerinden bildirmeniz gerekmektedir. Eğer 45 saatten az çalışıyorsa toplam çalışma süresi 7,5 saate bölünür ve sigortaya bildirilmesi gereken gün hesaplanır. Bu durumda çıkan gün sayısı ya da 30 gün üzerinden bildirmek işveren inisiyatifindedir. İster 30 gün bildirirsiniz ister bulunan gün sayısı üzerinden. Eğer eksik gün nedeni 06-kısmi istihdam olacaksa 20 günü geçtiğinde tam çalışmaya geçeceğinden 30 gün üzerinden bildirimi zorunludur.

 2. atalay

  merhaba,

  bebek bakıcısı için
  haftada 4 gün cuma-cumartesi-pazar tatil
  3.750 TL maaş + Sigorta yapılacak maliyeti ne olur yardımcı olursanız cok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikli ve teşviksiz değişir. Yazımızda teşvikli ve teşviksiz olarak tutarlar var. 15 gün üzerinden hesaplayın kendiniz.

 3. Ayşe

  Merhaba Ömer bey,bakımızla artık yolları ayırmak istiyoruz, teşvik bu yıl kasım da bitecekti . Çıkışını yapsam tezminat hakkı doğar mı çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 1 yıldan fazla çalışma varsa ve çıkışı siz verecekseniz tazminat ödemeniz gerekir.

   1. Ayşe

    Merhaba çok teşekkür ederim 01 martta 1 yıl doluyor. Peki kendi istifa ederse istifa mektubu imzası mı almam gerekiyor teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Tabi istifa dilekçesi alıp dosyaya koyun. Bu durumda tazminat ödemeniz zorunlu olmaz ve ileride başınız ağrımaz.

     1. Ayşe

      Çok çok teşekkür ederim.çıkışı için sgk ya nasıl bildirm yapıyoruz onunla gitmemiz gerekmiyor değil mi?

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. Hayır sigortalı ile gitmeniz gerekmez. Girişi başvuru formu ile yaptıysanız çıkışı da yine aynı şekilde başvuru formundaki çıkış bölümünü doldurarak yapmalısınız. Eğer giriş kolay işverenlik kapsamında olduysa bu durumda çıkışı elektronik ortamda yapmanız lazım

 4. Ülkü

  Merhaba Ömer Bey,
  Bakıcımız 14 aydır bizimle, 2.5 yaşındaki oğluma bakıyor. 14 aydır asgari ücret+sigorta ödemesini yaptık. Daha önceki işyerinde teşvik kullandığı için teşvik çıkmamıştı. 14 aydır sigortasının düzenli ödenmesinden dolayı faydalanabileceğimiz bir teşvik var mıdır? Şimdiye kadar en yüksek bedeliyle ödedik sigorta tutarını. Anne&baba ikimiz de ssklı çalışanız. Bakıcımız 42 yaşında, bakıcı sertifikası yok. Çok teşekkürler şimdiden.

 5. Seda

  Ömer Bey Merhaba,
  Bakıcı olarak çalışmaya başlayacak ablamız şu anda isteğe bağlı bağkur primini ödüyor.
  Bu primi ödemeyi bırakıp, İŞKUR kaydı yaptırırsa 6111 yada 27103 teşviklerden yararlanılabilir mi?
  27103 ten yararlanabilmek için 3 ay beklemek mi gerekiyor?
  Şimdiden çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha önce 27103 ya da 6111 sayılı teşvikten yararlanmadıysa ve siz de şartları sağlıyorsanız evet yararlanabilir. İlk tescillerde 27103’de 3 ay boyunca yararlanamıyorsunuz.

   1. Seda

    Çok tşkler.
    Sağolun.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. İyi günler.

     1. Seda

      Ömer Bey,

      Ablamız kendi bağkurunu Tarım Bağkuru 4/b üzerinden ödüyormuş. Bu koşulda 27103 ya da 6111 sayılı teşviklerden faydalanabilir miyiz?
      Tarım bağkurunu bırakıp 3 ay isteye bağlı bağkur yaptırırsa sonrasında hemen 27103’dan faydalanabilir miyiz?

     2. Ömer Meriç

      Tarım bağkuru ise olmaz. İşe aldığınız tarihten önceki son 3 ay sigortasının olmaması gerekiyor. Son 3 ay isteğe bağlı da olabilir sorun olmaz.

     3. Seda

      Ömer Bey,
      Çok tşk ederim. Çok yardımcı oluyorsunuz.
      3 ay isteğe bağlı sigorta yaparsa teşvik almamıza engel olmaz demişsiniz.
      İsteğe bağlı 3 tip sigorta varmış. Hangisini yaparsak teşvik almamıza engel olmaz acaba?
      SSK isteğe bağlı için Ek5 tarım sigortası,
      4b bağkur kapsamında isteğe bağlı bağkur,
      Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta.
      İyi Çalışmalar

     4. Ömer Meriç

      Rica ederim. İsteğe bağlı bağkur olması gerekiyor. Diğer ikisi olmaz.

 6. Musa

  Merhabalar, ben evimizde çalışan bakıcı ablamıza 27103 den yararlanarak sigorta yaptık. İlk 3 ay ödedik fakat 7 ay sonra çıkışını yaptım ve yılbaşı itibariyle eşimin üzerine sigorta yaptık. Fakat herhangi bir teşvikten yararlanamadık. Çalışan anne bakıcı desteği için yaptık bu işlemleri fakat 3 ay sonra bu destek bitiyor. Şimdi ben bakıcımızı teşvik bittiğinde eşimin üzerinden çıkış yapıp kendi üzerime tekrar sigortalasam sizce bu 27103. den kalan 8 ay teşvik imi devlet tekrar kullandırır mı ? veya bu konuda başka bir yol önerebilirmisiniz ?

  Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum
  Şimdiden çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 27103 farklı işyerinde devam etmiyor. O şekilde yapamazsınız. Şu an için başka uygun bir teşvik de yok.

   1. musa

    Farklı iş yeri değil benim yanımda 27103 den faydalanıyordu çıkışını yaptım. şimdi tekrar benim yanımda sigortalı olunca kalan teşvik aylarını kullanabiliyormuyum.

    1. Ömer Meriç

     Evet sizin yanınızda devam ederse kalan süre kadar yararlanma hakkı var normalde. Ama SGK ev hizmetleri sistemi tam oturmadı. Buna izin verir mi bilemiyorum. SGK ile görüşerek netleştirseniz daha iyi olur.

 7. Celal Yazarel

  Merhaba Ömer bey penim iki engeli cocukum var 4 yıltır bakıcı lık yapıyorum size sorum 4 yıltır ssk birim yatırmıyorum geriye dönüs ssk birim yatırBilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geriye dönük ödeme gibi bir hakkınız bulunmuyor ne yazıkki.

 8. Serap Güven

  Merhaba Ömer Bey,
  Bakıcımızın 15 ay devlet ödüyor sigortasını. Su anda çocugunun burs başvurusu için benden maaş bordrosu veya gelir belgesı istedi. Bunu nasıl vercem yada nerden alabiliriz? Teşekkürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Serap hanım. İnternette hazır bordro sayfaları var. Buralardan kazancını yazın size excel olarak oluşturur. Onu yazdırıp imzalayıp verin işveren olarak.

 9. Aslı

  Ömer bey merhaba, sayenizde kafamızdaki sorulara cevap bulabiliyoruz çok teşekkürler. Soruma gelirsek, 2019 tarihinde ev hizmetleri ayda 10 gün ve üzeri ek 9 19. madden bebek bakıcısı olarak 18 ay yararlandım. 7 ay işsiz kaldım. İşkur kaydım var.
  19. maddeden yararlanırken ilk 3 ay ödeme için 6111/4447 10. madden yararlanmışım. Tekrar başka bir yerde bebek bakıcılığı yapıyorum. Bakıcılık işleri artık 2021’de kolay işverenlik olarak yapıldığı için benim ek 9 10 günden fazla 6111/4447 10. madde teşviğinden 24 ay faydalanmam mümkün mü? Olmazsa yararlanabileceğim başka bir teşvik var mıdır?
  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Aslı HANIM. Daha önceki işyerinizde 19. madde ve 10. madde teşviklerinden her ikisi için de yararlandıysanız şimdi yararlanamazsınız. Şu anda sizin için geçerli bir teşvik yok. Sadece prim düzenli ödendiğinde 5 puanlık indirim yapılır.

   1. Aslı

    İyi günler hocam, eski işyerimde 10. madden sadece ilk 3 ay faydalandım. 7 aydır işsiz gözüküyorum, yeni işyerimde bu maddenin geri kalanını tamamlayabilir miyim?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hayır 10. maddeden kalan süre kadar yararlanamazsınız. Bu teşvik tek işyerinde bir defaya mahsus geçerlidir.

     1. Kader

      01.12.2021 tarihi ile evde bakici abla calistirmaya basladim.girislerimi yaptim ..sistem uzerinde tesvik secme kısmında 4447 19. Maddeyi secmek istedigimde sigortalı icin 27.12.2021 tarihi itibariyle bu tesvİge başvurabilirsiniz diyor. Acaba bir mantigi varmidir.yoksa eksik birsey mi vardir.butun sartkari tasiyorux.

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Bir mantığı yok. Neden 27 Aralık diyor onu anlamadım.

 10. Zeynep Yasar

  Ömer Bey Merhaba,

  Yaklaşık 2 sene önce sitenizde sizden yardım alıp bakıcımız için 4447-19. madde indirimine başvurmuştuk. (tekrardan teşekkür ederim). 3+15 aylık sürenin doğru hesaplamış ise bu ay sonu itibariyle sonuna geldik. Ancak bakıcı hizmeti almaya devam etmemiz gerek.

  Bu durumda 19. madde imkanım bittikten sonra yararlanabileceğim teşvikler , (ör %50 prim ödeme , mevcutu uzatma uzatma vb.) var mıdır? Yardımlarınızı talep ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tekrardan hoşgeldiniz:).
   Bundan sonrasında sadece 5 puanlık indirimden yararlanırsınız. Primleri düzenli ödeme harici bir şart aranmıyor. 2021 yılı için prim tutarı 1160 TL aylık olarak.

   1. Zeynep Yasar

    6111’den yararlanma ümidim vardı, sonuç üzdü 🙂 Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim Ömer Bey..

    1. Ömer Meriç

     Son 6 ay sigortasız olma şartı aranmakta. Rica ederim. İyi günler.

     1. Zeynep Yasar

      Ömer Bey Merhaba,
      Bir sorum daha olacak. Çocuğum kreşe başlayacağı için ev yardımcımızla günde 4 saat x ayda 22 gün hafta içleri olacak şekilde part time iş durumuna geçsek, aylık ödememiz gereken primde bir değişiklik olur mu? ve 5 puan indirimini kullanabilir miyiz? Başvuruyu SGK’ya giderek mi görüşmemiz gerekiyor?

     2. Ömer Meriç

      20 günden fazla olan aylık bildirimler tam zamanlı çalışmaya geçer. 30 tam gün sigortalamanız gerekir. Ya da 20 günün altında bildirim yapacaksınız. Evet teşvik her durumda devam eder. Bunun için bildirimi SGK’ya yapmanız gerekiyor.

     3. Zeynep Yasar

      Merhaba Ömer Bey,

      Peki 4447 19. madde teşvik priminin sona ermesi için SGK sisteminde otomatik olarak borç mu oluşuyor yoksa bizim SGK’ya bildirim mi yapmamız gerekiyor? (Prim borçları hangi tarihten itibaren görüntülenebilmekte? Pandemi vb. süreçler nedeniyle 18 ay teşvik süresinde bir uzatma falan var mıdır?
      Teşekkürler..

     4. Ömer Meriç

      Teşvik süresi uzamıyor. Sistem otomatik olarak tahakkuk eder indirimsiz tutarı. Bir bildirim yapmanız gerekmiyor.

 11. Gulen

  Ömer Bey Merhaba,
  Kolay işverenlik kapsamında bakıcı çalıştırıyorum. Kendisi işten ayrılmak istedi nasıl işlem yapmam gerekiyor acaba bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Eski sistemde bir kagıt imzalatıyorduk. Bu yeni sistemde nasıl oluyor bulamadım. Çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Gulen HANIM. SGK’ya bir danışın isterseniz. Yeni sistemde nasıl çıkış verildiğini ben de bilmiyorum açıkçası.

  2. Acelya

   Ömer bey , 7103 teşvikten yararlanan bakıcımız teşvik süresi bittiğinde işten çıkartılırsa çalışma süresi 1 seneyi aştığı için kıdem tazminat hakkı doğar mı ?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Evet çıkış sizin tarafınızdan verilirse tazminat ödenmesi gerekir.

 12. Beyaz

  Ömer bey merhaba.Yabancı bakıcı çalıştırmaya başladım.E devletten kolay işverenlik isyeri tescili yaparken bakıcının sigortalı bilgilerinide girdim.Sonrasında müdürlüğe elden götürdüm.Orada bir takım işlemler yapıldı.Bakıcım şuan sigorta girişi yapılmış gözüküyor.Benim sormak istediğim haziran ayı bitince sigorta bildirgesini benmi hazırlıycam sistemden yoksa otomatikmi oluşacak.Birde ben oluşturacaksam muhtasar beyannameside vermem gerekiyormu? Teşekkürler sağolun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu süreçten sonra bir şey yapmanıza gerek yok. Çıkış vermediğiniz sürece otomatik bildirge sistem tarafından verilir. Ev hizmetleri gelir vergisinden muaf olduğundan muhtasar ve prim hizmet beyannamesi kapsamında değil.

 13. Görkem tavşancı

  Merhaba ömer bey %80 engelli otizim spektrom bozukluğu olan çocuğum için evde eğitim verecek üniversite mezunu olan bir ablamıza sigorta yaptırmak istiyorum eğitim haftanı 5 günü tam zamanlı yapılacak daha önceden sigortası var son 2 yıldır yok. Yaşı 30 universite evde bakım, ve okul öncesi bölümü meznu. Hangi teşvikten yaralanabilirim nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yardım ederseniz sevinirim saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha önce başka bir işyerinde 27103 teşvikten yararlanmadıysa sigortalı bu teşvikten yararlanabilirsiniz. Bunun için kişiyi işe almadan önce online olarak işkur kaydı yapmanız yeterli olacaktır.

 14. Mustafa

  Ömer bey merhaba,
  Devlet memurları da yukarıdaki teşviklerden faydalanabiliyor mu bakıcı işe aldıklarında?

  1. Ömer Meriç

   merhaba. Evet şartlar sağlanıyorsa yararlanabilirsiniz.

 15. burhanettin yayla

  Ömer bey yabancı bir bakıcı işe almak istiyoruz bu sebeple de teşvikleri araştırıyorum, yorumlardan okuduğum kadarıyla 27103 Sayılı Kanun 4447-19. bakıcı Teşvikinden faydalanma en fazla 18 ay olarak yapılıyor, ilk 3 ayı işveren kalanı devlet ödüyor deniyor. Ama bazı yorumlarda işveren tarafından ödenen ilk 3 ayın da devlet tarafından karşılanabileceği yazıyor, nasıl bir işlem yapmamızı önerirsiniz bize bakıcının girişini yapmadan önce,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 27103 sayılı teşvikte ilk 3 ay devlet desteğinden yararlanamıyorsunuz. Normalde şartlar sağlanıyorsa işverenler ilk 3 ay 6111 sayılı teşvikten sonra 27103’ten yararlandırıyor. Böylece ilk 3 ay yarısını ödeme imkanı oluyor. Ama SGK ev hizmetleri sistemi buna müsaade etmiyor.

   1. burhanettin yayla

    6111’den 27103’e geçiş nasıl yapılır ? başlıklı yazınızı da okudum, analdığım kadarıyla normalde geçiş sağlanırken sistem izin vermediği için geçiş sağlanamıyor doğru mu anladım?
    o zaman hiç riske etmeye gerek yok Ömer bey 27103 den başlasın devam etsin 18 ay, benle hemfikir misiniz?

    1. Ömer Meriç

     Aynen öyle. Ev hizmetleri sistemi izin vermiyor maalesef. O şekilde yapın.

     1. burhanettin yayla

      Ömer bey o zaman tavsiyenize de uyup o şekilde yapayım. Son sorum; diyelim 27103’den 18 ay boyunca faydalandık ve hakkımız bitti, daha sonra 6111den de faydalanmak için ne yapmamız lazım? çıkış yapıp 6 ay beklemek mi? çünkü dediğinize göre geçiş olmuyorsa nasıl 6111 den faydalanacağız? teşekkür ederim

     2. Ömer Meriç

      Geçiş olmuyor. 18 ay sonra dediğiniz gibi çıkış yapıp 6 ay bekledikten sonra şartlar sağlanırsa 6111’den alabilirsiniz. Ancak burada işverenin aynı olmamasına dikkat edin. O zaman ortalama şartına uymaz.

 16. bahattin koç

  Ömer bey evvela soru cevap kısmı çok faydalı olmuş, sıkılmayıp neredeyse sayfasnın sonuna kadar okudum sıkılmayıp bütün soruları cevaplamışsınız teşekkür ederim ama üç tane sorum var bunlara yorumlardan cevap bulamadım sorularım:
  1)ev hizmetleri yaşlı bakımı için yabancı bir çalışan işe almak istiyorum. Çalışma izni başvurusu için sözleşme yapıyoruz, bu sözleşmede asgari ücret olarak net mi brüt ücreti mi yazmamız lazım ; çünkü sözleşmenin en az asgari ücretten yapılması lazımmış

  2)çalışma izin çıktıktan sonra 4447 19’dan faydalanmak istiyorum çalışma izninin çıkmasını mı beklememiz lazım?

  3) 4447 19’dan faydalanmak için çalışanın yabancı uyruklu olması fark ediyor mu teşvikten faydalanmak için? çalışanının işkur kaydı olması lazım diye şart var, biz bu işkur kaydını işveren olarak kendi adımıza mı yapıyoruz yoksa yabancıyı mı işkura kaydettiriyoruz yabancıyla işkura mı sgkya mı gidiyoruz bu kısmı tam anlamadım. ayrıca yabancı 99 ile başlayan tcsi ile işkur online sayfasından kaydolamadım. Sizden Ricam işkur sgk süreci nasıl oluyor bilgi verir misiniz hiç bilgi bulamadım ilk defa birini işe alıyorum ve teşvike başvuruyorum bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rica ederim. Güzel düşünceleriniz için ayrıca teşekkür ederim.
   1- Bildiğim kadarı ile brüt yazmanız gerekiyor. Ama emin değilim. Alo-170 hattını arayarak teyit edebilirsiniz.
   2- Çalışma izninin çıkmasını beklemeniz gerekiyor evet. Yoksa sigorta başlangıcı yapamazsınız.
   3- Sigortalının İşkur kaydı olması gerek. Evet yabancı sigortalı da yararlanır teşvikten. İşkur’a giderek danışman aracılığı ile kaydı tamamlayabilirsiniz.

 17. MELTEM ÖZLER

  Merhaba,
  Ben bebeğim için bakıcı işe aldım ve sigorta girişini yaptıracağım. 4447-19.madde teşvikinden yararlanmak istiyorum. Son 6 ayda sigorta kaydı yok. Ancak daha önce Ekim 2016 giriş – Temmuz 2019 çıkış şeklinde sigortalı çalıştığı evde herhangi bir teşvik kullanılıp kullanılmadığını bilemiyorum. Bakıcı kendisi de bilmiyor. Daha önce herhangi bir teşvikten yararlanıldığına dair kaydının olduğu ya da sorgulayabileceğim bir yer var mıdır; ya da e-devlette hizmet dökümünde görebilir miyiz? Eğer bir teşvikten yararlanıldı ise ben de ona göre belki başka bir teşvik için başvurmak istiyorum.
  İkinci sorum ise; 4447-19.madde teşvikinden yararlanabilmek için sigortalının işkur’a kayıtlı iş arayan olması gerekiyor. Henüz sigorta girişi yapılmadı ama ben 03.06.2021’de Online İşyeri Tescil kaydı oluşturdum. Orda da işe başlama tarihi 01.07.2021 olarak görünüyor. İşkur’da iş arama bölümünü bugün aktif yaptım. Sorun olur mu?

  Şİmdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne yazık ki daha önce teşvikten yararlanıp yararlanmadığını sorgulayabileceğiniz online bir uygulama yok. SGK’ya sormanız gerekiyor. Onların bakması lazım sistemden. İkinci sorunuz için yazıyorum : Sorun olmaması gerekiyor. Ama yine de takibini yapın.

 18. Ayşe

  Merhaba Ömer bey işten çıkartma yasağı haziran sonunda bitiyor uzaman işime son verebilirmi benim bildiğim bakıcının işine son verirse anne teşvik ten yararlanamayacağı bakıcı istifa ederse teşvik ten yararlana bileceği sigorta prim ödemesinegelince benim işe başlamadan 6 ay öncesine kadar hiç ödenmiş sigortam olmadığından 600 TL prim ödendiği çıkıyor ben anneden aylık sigorta primlerimin tekontunu bana göstermesini istedim bana bu konuda dönüş yapmadı bu konuları hiç konuşmamız gibi davranıyor ben işimden memnunum annede benden memnun olduğunu söylüyordu şimdi maaşımı yarısını vermeyeceğim söyleyince işler değişti anne 6 ay dır bana yalan söyleyip maaşımın yarısını alıyor işler istediği gibi gitmeyince beni işten çıkarma hakkı oluyor şikayet etsem birşey olmaz paranın 4 ayını elden verdim 2 aydır bankadan gönderiyorum ama kendi isteğimle gönderdiğim için sonuç alamayacağım düşünüyorum konuyu bilmediğimi nasıl ispat edebilirim anne hem şuçlu hem güçlü kusura bakmayın soru surmaktan çok dertleşme gibi oldu ama ben ne yapacağım bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   ? dertleşme gibi oldu. Anne ne kadar sigorta primi ödediğini size söylemek zorunda değil kanunen. İşten çıkış yasağı süresince sizin talebiniz olmadan çıkış veremez. Bu yasak bittiğinde tabi ki verebilir çıkış. Çıkış sonuçta işveren talebi ile olan bir durum.

 19. Ayşe

  Merhaba Ömer bey ben çocuk bakıcısıyım yararlandığım teşvik bakıcı desteği olarak verilen 325 euro biz bu destekten yararlanmaya başladığımda çocuğun annesi bana maaşımı n yarısını sigortam ödemek için elden aldı ben bu paranın tamamının bakıcıyı ait olduğunu 6 ay sonra öğrendim ben anneye de söyledim baştan kabul etmedi ben araştırıp öğrendim deyince kabul etmek zorunda kaldı ben ona maaşımdan vermeyeceğim benim 2 sorum var 1.benden habersiz işime son verebilir i 2.sorum ben daha önce hiç sigortalı olarak çalışmadım benim için aylık ödediği prim 1200 TL diyor benim öğrendiğim 600tl ile 610 arası beni yinemi kandırıyor doğrusunu öğrenebilirmiyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1. Şu an işten çıkış yasağı var. Çıkış veremez.
   2. Eğer bir teşvikten yararlanıyorsa işveren evet 500-600 TL civarı öder. Ama teşvik yoksa dediği gibi 1200 TL civarı.

 20. Aysu

  Ev hizmetlerine yaşlı bakımı için yabancı bakıcımız var. Babam için tutmuştuk. İşveren bendim. Çalışma izni de alındı. SGK girişi de 14 eylül 2020 de yapıldı. Kasım ayında babam vefat etti. Ondan sonra anneme yardımcı olması için çıkışını yapmadık. Çalışma izni 5 Temmuzda bitiyor. Çalışma iznini uzatmak istersek nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Ev hizmetleri ve yaşlı bakımı (annem için ) seçersek sigorta giriş çıkışı yapmak gerekir mi. 4447-19.madde teşviğinden faydalanıyoruz. Teşvikten faydalanmaya devam edebilir miyiz. Arada tekrar sigorta primi ödememiz gerekir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışma iznini uzatma hakkında bilgi sahibi değilim. Diğer sorularınızın cevabını verebilirim. Teşvikten kalan süre kadar yararlanmaya devam edersiniz. Meslek kodunu değiştirmenize gerek yok bence onunla devam etsin. İlla ki değiştirecekseniz dilekçe ile SGK’ye başvurarak değiştirilebilir. Çıkış verilmesi gerekmez.

 21. Aslıhan

  Merhabalar. Çalışmayan anneyim. Oğlum 4 yaşında. Ona rusça öğretecek 50li yaşlarda bir teyze buldum. Şuan gürcistanda, benim kendisine davet mektubu göndemem onun da orda prosedurleri halletmesi gerekir. Daha once yaşlı bakıcılığı yapmış, sertifikası yok. Biz de teşvikten yararlanabilir miyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışma izni alırsanız ve diğer şartlar da sağlanırsa sigorta prim teşviklerinden yararlanma hakkınız olur.

 22. Hakan

  Ömer Bey Merhaba ,

  Şu anda bir bakıcı çalıştırmaktayım , 4447 19. madde teşvik priminden 18 ay yararlandık ve mart ayında sonlandı. Bakıcımızdan gayet memnunuz fakat 6111 nolu teşvikten yararlanabilmek için 6 aylık bir sigortasızlık süreci gerekiyor pandemi koşullarında işten çıkarma yasağı olduğu için kendisinin işi bırakması durumunda 6 aylık işsizlik süreci sonrası eşimin üzerinden tekrar işe giriş yaparsak 6111 nolu teşvikten yararlanma şansımız var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteği ile ayrılırsa işsizlik maaşı alamaz. 6 ay işsiz kalırsa ve 6111 için şartlar sağlanıyorsa eşinizden yararlanır. Daha önce 6111 teşvikinden başka işyerinde yararlanmamış olması gerekmektedir. Ayrıca İşkur kaydını da yapmanız durumunda ilave 6 ay teşvik alırsınız.

   1. Hakan

    Ömer Bey ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim , saygılar.

    1. Ömer Meriç

     Ne demek. Saygılar bizden. İyi günler.

 23. Ayşe

  14 eylül 2020 den beri 4447/19.maddesinden yararlanan ev hizmetlerinde çalışan yabancı bakıcımızın işkur kaydında aktif iş arayışında gözükmekte. Düzeltilmesi gerekir mi o şekilde kalmasında sakınca var mıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sıkıntı olmaz ama pasif yapsanız daha iyi olur.

 24. Mustafa

  Merhabalar, bakıcımız mesaj ile gelemeyeceğini belirterek işi bıraktı. Sigorta çıkış süreçleri için imzasına almak için kendisine ulaşamıyorum. Bu noktada süreci nasıl yürütebiliriz?
  Teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir muhasebeci ya da mali müşavirden yardım alın. İşe gelmediği için tutanak tutulur sonrasında bu gerekçe ile çıkışı verilir.

 25. Emre

  Merhaba,
  2018 yılında evde bebek bakıcısı çalıştırmaya başladık. ek9 10 günden fazla kapsamındaki teşvikten faydalanarak 3 ay sigorta primini ben ödedim. 18 ay devlet tarafından ödendi.(teşvik no’sunu hatırlamıyorum) . Teşvik Ocak ayı sonunda sona erdi. Bu dönemde bakıcı torununa bakmak için işten ayrıldı. Ancak maddi durumu iyi olmadığı için işsizlik maaşı alabilmesi için benim işten çıkarmamı istedi. Fakat pandemi süreci işten çıkarma yasağı nedeniyle kendisi istifa etmediği sürece işten çıkartma yapamıyorum. Sigorta primini ben ödüyorum sonra kendisi bana ödüyor. Bu süreçte yeni bir bakıcı çalıştırmaya başlıyoruz. çocuğum 3 yasını geçti. Burada 2 sorum olacak.
  1-eski bakıcı sigortalı olarak üzerimde gözükürken yeni bakıcı için 2. sigortalı çalışanı SGK ya bildirdiğimde prim ödemelerimde bir fark olur mu? düzenli odeme indirimi ile 1162,69 tl yeni bakıcı içinde ödemeye devam eder miyim?
  2- eski bakıcı sigortalı olarak üzerimde gözükürken Yeni bakıcı için herhangi bir sigorta teşviğinden faydalanabilir miyim? (yeni bakıcının yaklaşık 1 yıldır sigortası yatırılmamış.)(bende sorun olur ise eşim üzerinden de sigorta girişi yapma durumunu değerlendirebilirim)

  yönlendirebilir misiniz? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Aynı tutarda ödemeye devam edersiniz mevcut sigortalı için.
   2- ilave sigortalı olacağı için alacağınız kişi teşvik şartlarını sağlaması halinde yararlanma hakkınız olur. Ancak 2. Sigortalı için teşvikten yararlanma süresi boyunca ilk sigortalıyı işten çıkarmamanız gerekiyor.

   1. Emre

    Hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.
    Teşvik konusu için bir kaç sorum daha olacak affınıza sığınarak.. .

    Eski bakıcı ile sgk da yollarımı bugün ayırdığımız, sonrasında yeni bakıcımızın sgk kaydının yapıldığı durum için sorum:

    Yeni bakıcımız: 1yıldır sigorta ödemesi yok ve daha önce herhangi bir teşvikten de sgk da işlemi yok. İşkur kaydı da var.

    – Bu durumda yeni bakıcı için faydalanabileceğim sigorta teşviği var mı? var ise hangi maddeden başvurmalıyız?
    – Yollarımızı ayrıdığımız eski bakıcımızda geçmişte benim üzerimden SGK girişi yaparak teşvikten faydalanmış olmamız yenisi için teşvik almamıza engel midir?(eski bakıcıda benim teşvikten faydalanmış olmam yenisi için engel oluşturuyorsa eşim üzerinden giriş yapmamız ile bu durum ortadan kalkar mı?

    İyi çalışmalar

    1. Ömer Meriç

     1- İşveren aynı olacaksa sadece 5510/5 puanlık indirimden yararlanırsınız. Çünkü teşviklerde ilave istihdam şartı var. Sizde ortalama 1 olduğundan bu 1 kişiye ilave olanlar için teşvikten yararlanırsınız.
     2-Hayır engel değil. Yeni aldığınız kişi teşvik şartlarını sağlıyorsa ve siz de işveren olarak sağlıyorsanız yararlanırsınız.
     Özetle şunu söylemem lazım. İşveren siz olarak kalacaksanız ortalama şartı 1 olacağından eski sigortalıyı çıkarmadan yenisi için teşvikten yararlanırsınız. Yoksa yararlanamazsınız. Eşiniz adına kayıt açılırsa sigortalı şartları sağlıyorsa yine teşvikten yararlanma hakkınız olacaktır. Anlatabildim umarım 🙂

 26. Mustafa Başaran

  Merhabalar,

  Bakıcımız ile 4447-19 teşviğine başvurarak işe başladık. 2 ay sonra bakıcı ile yolları ayrılmak durumunda kaldık. Henüz teşvikten aktif yararlanmadığımız ve tam sigorta ödeme döneminde olduğumuz için yeni bakıcı ile işe başlama durumunda aynı teşvikten faydalanabilir miyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren değişikliği olması lazım. Yoksa yararlanamazsınız teşvikten. Örneğin yeni alacağınız kişi için eşiniz adına tescil açtırabilirsiniz.

   1. Mustafa Başaran

    Hızlı dönüşünüz için teşekkürler Ömer Bey, Eğitimli bakcıı desteği sebebiyle eşim üzerinden sigorta yaomamız gerekiyor. Bu durumda 4447-19 yerine 4447 – 10 ‘a bavurabilir miyiz?

    1. Ömer Meriç

     Maalesef olmaz. Çünkü ortalama şartı ihlal edilmiş olunacak. Yani şöyle yeni alacağınız kişinin teşvikten yararlanabilmesi için o kişi harici en az 1 kişi olması gerekiyor. Çünkü işyeri ortalaması şu anda 1 olarak alınacak.

     1. Mustafa Başaran

      Mevcut bakıcıyı işten çıkarmadan yeni bakıcı ile 4447 – 10 ‘a başvursak ve daha sonra eski bakıcı ile yollarımızı ayırsak destek kapsamında kalabilir miyiz?

      Bir diğer merak ettiğim konu teşvik başvurularına ilk sigorta başlangıcında yapıyoruz ve 3 ay teşvikten yararlanmıyoruz. 3 ay sonunda düzenli ödeme var ise teşvik süreci başlıyor. Peki ilk 3 ay içinde işten ayrılan çalışanlar teşvikten yararlanamadığı için teşvik başvuru haklarının devam etmesi gerekmez mi?

      Eğer mümkün değilse alternatif olarak önereceğiniz bir teşvik süreci var mı?

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Hayır ortalama 1 olacağından yeni alacağınız bakıcının teşvikten yararlanması için teşvikten yararlandığı süre boyunca en az 1 çalışan olması gerekiyor. Diğer sorunuza gelince devam eden tescil olduğu için şartlar sağlanıyorsa ilk aydan itibaren yararlanırsınız. 3 ay beklemeniz gerekmiyor. Teşvikten kalan süre kadar başka işyerinde yararlanma hakları var çalışanların.

 27. Nejla

  Çocuk bakıcısı olarak 22 ağustos 2019’da ev hizmetleri ek9 10 günden fazla 4447 19. madde teşvik priminden 18 ay yararlandım. Ocak 2021’de teşvik bitti. 17 şubat 2021’de işten ayrıldım. Başka yere tekrar bebek bakıcılığı için işe gireceğim. 3 ay bekleyip tekrar 19. maddeden yararlanabilir miyim? O olmuyorsa 6 ay sonra devletin yarısını ödediği 10. maddeden yararlanabilir miyim? Daha önce 10. maddeden yararlanmadım. Ayrıca yeni çıkan istihdam teşviklerinden yararlanabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı teşvikten yeni işyerinde yararlanma hakkınız yok. 6111 teşvikinden daha önce yararlanmadıysanız evet yararlanma hakkınız var.

 28. Seda

  Merhabalar ömer bey ben bakıcıydım devletin desteginden yararlanmak istemiştim 3 ay ödedim 12 ay devlet ödemeli bir bakıcı desteği için 1 kasım 2019 da giriş yaptim 22.03.2021de çıkış yaparken girişimin yanlış yapıldığını öğrendim 16 bin küsür borç çıktı işverenimde şuan itiraz ettik işlem hatası olduğu için sizce ne sonuç aliriz bizi psikolojik olarak üzdü bu durum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Seda HANIM. Ne hatası çıktı ki tam olarak onu anlamadım ?

 29. ZÜLEYHA

  merhaba, annem benim çocuğuma bakıcılık yapıyor onun için sigorta başlangıcını yapmak istiyorum ssk da nereye gideceğim ve aylık ödeme yazınızda belirttiğiniz gibi 1.135 tl mi oluyor hocam ? anladığım kadarıyla yaştan dolayı teşvikten yararlanamayacak teşşekür ederim hocam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer son 6 ay çalışmadıysa ve daha önce herhangi bir teşvikten yararlanmadıysa kadınlar için yaş şartı aranmıyor. Yani teşvikten yararlanma hakkınız olabilir. Başvuruyu Ek 9 10 günden fazla başvuru formu ile yapmanız lazım. Sayfamızda form mevcut.

 30. Gülen

  Ömer Bey merhaba, 2019 yılında bakıcımız için 27103 4447/19.madde teşviğinden eşim üzerinden kaydederek yararlanmıştık. 7 ay önce çıkış yaptırmıştık. Bakıcımız 7 aydır işsiz görünüyor. Şimdi kendimi işveren olarak göstererek aynı teşvikten yararlanabilir miyiz? önceki yazılanları okudum ama kafam karıştığı için tekrar soruyorum kusura bakmayın. Teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Gülen HANIM. Aynı teşvikten yararlanamaz tekrar. 6111 şartlarını sağlıyorsanız bu teşvikten yararanabilirsiniz.

   1. Gulen

    Teşekkür ederim Ömer Bey. Sistem bayağı değişmiş yalnız. Bize işveren gibi tescilli işyeri açtırıyorlar. Önce online giriş yaptım ardından ilgili ilçe müdürlüğüne gidip onaylattım tescilimi. e- bildirge şifremi de buldum ama kullanıcı adını ne yazmam gerektiğini bulamadım. (Ya da yanlış bir yere girmeye çalışıyorum) TCde girsem sonrasında -(tire) işareti var oraya da birşey mi girilmesi gerekiyor anlamadım. Sisteme giremediğim için teşvik secmeyi de yapamadım. Bilginiz varsa yönlendirebilirseniz sevinirim. Tşk,

    1. Ömer Meriç

     Evet 01 Nisan itibariyle e-devletten yapılıyor galiba. Siz öyle mi yaptınız ? Kullanıcı adı kısmı T.C. numaranız. diğer bilgileriniz zaten E-devlette yazıyor.

     1. Gulen

      Ömer Bey,
      Peki 14857 engelli teşviki hakkında bilgi alabilir miyim? teşvik oranı nedir? bizler yararlanabiliyor muyuz?
      Tşk

     2. Ömer Meriç

      Ev hizmetleri için o teşvikten yararlanamazsınız maalesef.

     3. Gulen

      engelli teşviği Kolay işverenlik teşvik sıramalamasında eklenmiş görünüyorda o nedenle sormuştum. Bir de 4447 19.maddeyi ekledim o da teşvik sıralamasında çıkmıyor ama işveren>teşvik ve tanımlar altında görünüyor kayıtlı olarak.
      Ek olarak bir sorumda biz 6111’den 4447/19 a geciş yapabiliyor muyuz yada tam tersi?

     4. Ömer Meriç

      Yeni eklendiyse bilmiyorum engelli teşviği. Normalde ev hizmetleri sistemi bu teşviği tanımlamaya izin vermiyordu. Teşvikler arası geçiş hakkınız var kanunen ancak eski sistem ne yazık ki buna izin vermiyordu. Yeni açılan kolay işverenlik sisteminde değiştirilebiliyor mu bilmiyorum açıkçası.

 31. fatih durum

  Ömer bey merhaba,

  Mevcut bakıcımızda 4447-19.maddesinden yararlandık ve bu süre zarfının sonunda 31.12.2020 tarihinde iş çıkışını verdim.3 ay bekledik ve tekrardan aynı teşvik ile eşimin üzerine sigorta girişini yapmak istiyoruz.
  Fakat sanırım yeni eklenen “İşçi nin bu teşvikten daha önce yararlanmamış olması” şartı yüzünden tekrar yararlanamayacak mıyız?
  Bu durumda başka hangi teşvikten yararlanabiliriz.
  Teşvik için işveren değişiyor ama bakıcı aynı.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tekrar aynı teşvikten yararlanma hakkınız yok. Eğer bakıcı daha önce 6111 sayılı teşvikten yararlanmadı ise çıkış tarihinden itibaren 6 ay sonra işe almanız halinde bu teşvikten yararlanabilirsiniz. Bu teşvikte primin yaklaşık yüzde 60lık kısmı devlet tarafından ödenmekte.

 32. Derya

  Merhaba ömer bey. 3 yaşında 7 aylık iki çocuğum var. Mebde öğretmenlik yapıyorum. Evde bakıcı çalıştıracağım. Herhangi bir teşvik alabiliyor muyum? Şimdiden çok teşekkür ediyorum ??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Derya Hanım. Şu anda önemli iki teşvik var.27103 uygun olur size eğer çalışan ve siz şartları sağlıyorsanız. Detaylı şartlar sayfamızda.

 33. Ezgi

  Merhaba Ömer bey, eşim adına iş yeri olacak şekilde bugün bakıcımızın tesvik başvurusunu yaptık . 3 ay biz 15 ay devlet ödeyecek şekilde. Seneye de benim adıma işlem yaparız tesviğe basvururuz diyorduk ama bakıcı da bir kere yararlanıyor demişsiniz yeni düzenleme ile . Böyle bir durumda ne yapılabilir başka bir tesvikte mi alınamıyor ? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 27103 teşviğinden sigortalı bir kere yararlanır. Diğer teşvikler için güncel şartlar sayfamızda mevcut. Onlara bir göz atın isterseniz.

   1. Ezgi

    aynı bakıcı için farklı tesvige (süresi dolunca ) geçilebiliyor değil mi bu durumda?Teşekkür ederim.

    1. Ömer Meriç

     Evet farklı teşviğe geçilir ama çıkış vermeniz ve belli bir süre işsiz kalması gerekebilir. Çünkü tüm teşviklerin ortak noktası işsiz olanların işe alınması sonucu verilmesi.

 34. Ezgi

  Size çok ama çok teşekkür ederim. Sitenizdeki bilgiler ve sorulara verdiğiniz yanıtlarla işlem yaptık biz de bugün bakıcımız için. Gerçekten emeğinize sağlık Allah razı olsun

  1. Ömer Meriç

   Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Ben teşekkür ederim. Saygılar :).

 35. Eda

  Merhabalar bakıcı olarak çalışmaktayım 12.02.2021 tarihinde sigortam başladı aile 3 ay kendileri ödeyecek daha sonra devlet ödemesi başlayacak lakin işten ayrılmak istiyorum. Aile sigorta ödemesi yapmadan ne şekilde ayrılabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu mümkün değil. Çıkış tarihine kadar olan kısmı ödemek zorundalar.

   1. Eda

    Benim işten çıkış tarihime kadar ödeyecekler değil mi doğru anladım

    1. Ömer Meriç

     Aynen Eda HANIM. Başlama ve çıkış tarihleri arasındaki primi ödeyecekler.

 36. Serap güven

  Merhabalar,
  Bakıcımız öncesinde 6111 sayılı kanun teşvikten yararlanmış. Sonra 3-4 ay işsiz kalıp, işkur kaydı var. Bu ay sigortasını yaptırdık ve 19. Maddeyi özellikle yazıp işaretlememe rağmen teşvıkten yararlanmazsınız dediler. İtiraz ettik ama hiç bi mantık bulamadık. Sizin fikirleriniz neler acaba? Önceki teşvikle 19. Madde birbiyle alakasız bence. Tşkler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Serap HANIM. 19. maddede iki önemli unsur var. Birincisi İşkur kaydı ve diğeri de son 3 ay içerisinde herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması. Eğer bunlar sağlanıyorsa, sigortalınız daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmadıysa ve en önemlisi de işveren olarak siz şartı sağlıyorsanız yararlanmanız gerekiyor.

   1. serap güven

    Merhaba “sigortalınız daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmadıysa” cumleniz burda kritik sanırım. daha once böyle bir koşul yoktu, diğer şartlar ile işvereni değiştirmemiz yetiyordu. Tebliğ mi değişti acaba?

    1. Ömer Meriç

     Bu teşvik için daha önce bu şart yoktu. Ancak sonradan güncelleme yapıldı. Sigortalının başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması şartı da aranıyor artık.

     1. serap guven

      merhabalar tekrar, affınıza sığınarak son sorum:) 1.210.30 tl tahhakuk etmiş. İlk 3 ay ödecegımız rakamdan ılk ayı bu. hiç bi yerde bu rakamı göremedım %5 düşüyorum filan olmuyor. doğrudur değil mi? birde son ödeme tarıhı bugun yazıyor sgk sitesinde normalde ödemek için 1 ayımız yokmu? işverende ilk defa işveren oluyor borcu vs yok.
      tşk.ler

     2. Ömer Meriç

      Serap HANIM sıkıntı yok. Dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Yeter ki çözümü olsun. İlk aya damga vergisi de dahil edilir. Damga vergisi dahil tutardır. Son ödeme tarihi her ay için takip eden ayın sonudur. Sistemde sorgulama yaptığınız tarih son ödeme tarihi olarak görünür. Ona bakmayın.

 37. Yeşim

  Önceki mesajımın düzeltmesidir. İlk defa bakıcım 01.11.2020 de başlamıştır..
  Tekrar Merhaba Ömer bey, çok teşekkür ederim hızlı dönüşünüz için. İnternette çok araştırdım biraz bilgi edinsemde bilen birine danışmak şart ve sizin bunu gönüllü yapıyor olmanız çok çok kıymetli çok sağolun. Bakcım istifa edip yenisi başladı evet ilave olmadığı için diğer teşviklerden faydalanamıyorum.Önceki yorumumumda yanlış yazmışım madde kısmını 27256 kanun 4447/ geçiçi 28. Madde ile ilgili olarak ortalama ilave şartı yazması ile birlikte diğer yandan diye belirtilmiş şu şekilde bir bilgi var ‘ 18/4/2020 tarihi ve sonrasında ilk defa 5510 sayılı Kanun kapsamında tescil edilen işyerleri,ilave şartı olmaksızın tüm şartları sağlayan sigortalılardan dolayı faydalanabilirler diyor. Dolayısı ben bu maddenin bakıcı çalıştıranlar içinde geçerli olup olmadığını merak ediyorum eğer ev hizmetini kapsıyorsa ben ilk defa 01-11-2020 de bakıcı çalıştırdığım için yeni açılan iş yeri statüsüne girmiş oluyor muyum. Çünkü bu maddeye göre 18.04.2020 sonrası diye belirtilmiş. Sizlerin gözünden de yorum alabilirsem, ona göre sgk ya başvururum bu maddedeki teşvikten faydalanabilmek için. Çok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   İnanın o teşviği takip edemedim yapılandırma yoğunluğundan dolayı. Tam olarak şartlar nedir ve kimler yararlanır bilemiyorum.

 38. Yeşim

  Ömer Bey merhaba, ilk defa bakıcı çalıştırmaya 01.11.2020 de başladım ve teşvik vs bilgisi hakkında bize bilgi verilmediği için hangi teşvikten faydalandık bilmiyorum 460 tl prim çıktı. Bakıcımız 31.12.2020 itibari ile istifa etti ve yeni bakıcımız 01.01.2021 de işe başladı. Yeni prim ödemesi 1210 tl çıkmış. Ben ne oldu bitti anlamadım Sgk dan cevap alamıyorum. İlk yararlandığım teşvik ne olabilir sizce? Teşvikten nede yararlanamadım sizce. Biraz araştırdım internette bir önceki takvim yılına ilave olma şartı sebebi ile sanırım ilave istihdam teşvikinden faydalanamıyorum. İki bakıcımda çocuk gelişimi mezunu ve ikisi de 6 aydan fazla işsizdi. Sigortalı çalışmadıkları için daha önce bir teşvik kullanımı da olmamış. Şu an faydalanabileceğim bir teşvik var mı? 27256 kanun 4447/geçici 20. Maddesi bakıcı için geçerli mi? Eğer geçerli ise alabilir miyiz teşvik? Çok çok teşekkürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tahminimce 4447/10. madde yani 6111 teşviki ilk yararlandığınız teşvik olmuş. Yeni açılan da zaten daha önce sigortalınız olduğundan teşvikten yararlanamazsınız. Son açılan da 5510/5 puanlık indirimle açılmıştır. Aynı işveren tarafından tescil varsa yararlanamazsınız diye biliyorum. Ama işin çözümü yine SGK’da. Her ne kadar net bilgi veremeseler de bir şekilde çözmeniz lazım orda.

 39. Gülçin

  Ömer bey merhaba.2019 da bakıcı teşviğinden yararlanmaya başladım.18 ay yararlandım ama şubat 2021 prim borcum 1.162 tl çıktı. Teşviklerin süresi uzadı diye biliyordum. Teşvikten yararlanmaya devam etmek için ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 27103 teşvikten yararlanma süreniz bitmiş olabilir mi acaba?

 40. Ayşe

  Merhaba Ömer bey inanılmaz şeyler öğrendim kanunda neler varmış ben çalışan annelere 325 Euro destekten faydalanmak istiyorum kaydımı yaptırdım birde teşvik indirimi alabiliyormuşuz sanırım.2 sinden aynı anda faydalanabilirsem cüzi bir rakam Ödemiş olacağım bundan faydalanabilmek için 3 ay sigortasız ve işkura kayıtlı olması yeterlimidir birde teşvikten kaç ay yararlanabilirim yada önereceğiniz birşey varmıdır nasıl bir süreç işlemem gereklidir teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik için İşkur kaydı ve gerekli diğer şartları sağlamanız durumunda ilk 3 ayı siz ödersiniz. Sonraki 15 ayın tamamını devlet öder. Öğrendiğiniz şeyleri burada bizimle de paylaşın. Okurlarımız da bilgi edinsin :).

 41. Miray

  Merhaba Ömer bey. Proje kapsamında bakıcı çalıştıracağım ve formda 4447.-19 maddesi yer almıyor teşvik olarak. Bunu ben eklersem kabul edilirmi ve sigorta ücretinin ne kadarı karşılanır? Ayrıca bir tanıdığım aynı projeyle bakıcısına asgari ücret verip sigorta olarak 900₺ verdiklerini söyledi, bu nasıl oluyor onu anlamadım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendiniz ekleyin formda teşvik kısmına. Bu durumda şartlar sağlanıyorsa ilk 3 ay siz ödersiniz. Sonra kalan süre kadar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır primlerin tamamı. 5 puanlık indirimli aylık asgari ücret sigorta primi 2021 yılı için 1144 TL. Sizin arkadaşlar sanırım 5 puanlık indirimden yararlanıyorlar.

 42. Adem

  Merhaba Ömer bey ben önceki dönemde annemi sigortalı olarak farklı adreste olduğunu beyan ederek ev hizmetleri Ek9. 10 günden fazla çalışan kapsamında 3 ay prim ödeyip sonraki 12 ay devlet desteğiyle çalışır gösterdim. temmuzda iş çıkışı gösterip annem 6 ay da işsizlik ödeneği aldı. Şimdi tekrar aynı şartlarda işvereni eşim olarak gösterip aynı teşvikten (4447-19) yararlanabilir mi? Nasıl bir yol izlemeliyiz teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı teşvikten yararlanılıyor mu bilmiyorum inanın . Birkaç şey değişti bunları takip edemedim. Şartlar sağlanacağı için yararlanabilir ama aynı teşvikten birden fazla yararlanılıyor mu bilmiyorum.

 43. Deniz

  Bu durumda 4447-19.madde teşvikine başvuru yapabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Evet şartlar sağlanıyorsa tabi ki dilekçe vererek tescil tarihinden itibaren bu teşviğin tanımlanmasını talep edebilir ve yararlanmaya başlayabilirsiniz.

 44. Deniz

  İşveren olarak ben görünüyorum. Sigortası ödendikten sonra tekrar çıkış yapmak gerekiyor mu?. Çalışma izni temmuzun 4 ünde bitiyor. Sgk çıkışı yapıldığında çalışma izni de iptal olur mu?

  1. Ömer Meriç

   İşveren sizseniz çıkış yapmanıza gerek yok devam edebilir.