Çalışanlara Banka Promosyonu 2022

0

Çalışanlara banka promosyonu konusu son zamanların en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Zira Kamuda memur ya da işçi kadrosunda çalışanlar ile emeklilere belirli periyotlarda banka promosyonu ödenirken özel sektörde faaliyet gösteren çoğu işletme için böyle bir uygulama bulunmamaktadır.  Bu yazımızda kimler banka kimler promosyon alabilir, güncel promosyon tutarları ne kadar konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Banka promosyonu nedir ?

Banka promosyonu; banka aracılığı ile yüksek miktarda ödeme yapan işverenlerin bunun karşılığında işverene ya da çalışanlara bir defaya mahsus olmak üzere yaptığı toplu ödeme olarak adlandırılabilir. Banka promosyonu her zaman nakit olarak verilmez. Örneğin ilgili bankadan kredi ve ya kredi kartlarında düşük faiz imkanı sağlanması, ilgili işyerinin çalışanlarına özel kampanyalar sunulması da banka promosyonu olarak tanımlanabilir.

Banka promosyonu kimlere verilir ?

Güncel olarak banka promosyonu ödenenler şunlardır;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık alanlar. Bu kişilere 3 yıl süre ile banka değişikliği yapmamalarını taahhüt etmeleri şartı ile bir defaya mahsus olmak üzere promosyon ödemesi yapılır. Ödenecek emekli promosyonu bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Güncel emekli promosyonlarına emekli banka promosyonu ne kadar sayfamızdan erişebilirsiniz.
  • Kamuda memur, işçi ya da sözleşmeli personel kadrolarında çalışanlar. Kamudaki tüm çalışanlar banka promosyonundan yararlanabilmektedir. Ödenecek promosyon tutarı Kurumdan kuruma ve anlaşılan bankaya göre farklılık göstermektedir. Genellikle 3-5 yıllık periyotlarda banka promosyonu ödenebilmektedir.
  • Özel sektörde faaliyet gösteren Kurumsal işletmeler. Özel sektörde çalışanlar ne yazık ki promosyon konusunda da negatif haklara sahipler. Çoğu işveren bankadan belli oranda promosyon/indirim alabilse bile bunu işçilerine yansıtmamaktadır. Az da olsa Kurumsal firmalar dönem dönem çalışanları için bankalarla promosyon anlaşması yapabilmektedirler.

Özel sektör banka maaş promosyonu alabilir mi ?

Banka promosyonu işçi olarak özel sektörde çalışanlara maalesef genellikle ödenmemektedir. Ancak büyük ve kurumsal işletmeler dönem dönem yanlarındaki çalışanları için bankalardan düşük tutarlarda da olsa promosyon kampanyası düzenletebilmektedir. Promosyon hakkında 4857 Sayılı İş Kanunu ya da alt yönetmeliklerinde bir düzenleme yoktur ve ödenmesi zorunlu kalemler arasında yer almamaktadır.

Kamuda çalışan işçiye banka promosyonu ödeniyor mu ?

Banka promosyonları taşeron işçilere, sürekli işçilere ve kamudaki diğer tüm işçilere ödenebilmektedir. Kamu kurumlarında hangi pozisyonda çalıştığı fark etmeksizin kadrolu ya da kadrosuz tüm çalışanlara promosyon ödemesi yapılmaktadır. Kamu işçileri promosyon ödemesini genellikle 3 ya da 5 yıllık periyotlarla alabilmektedir.

Banka maaş promosyon işveren alabilir mi ?

Özel sektör işverenleri genellikle çalışanlara promosyon ödemesi yapmamaktadır. Fazla çalışanı olan işverenler bankalardan promosyonu kendi adına alabilmektedir. Tabi bu banka ile işveren arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Yani bu durumdaki her banka işverene banka promosyonu öder diye bir durum bulunmamaktadır.

Banka maaş promosyonu nasıl hesaplanır ?

Banka maaş promosyonu için herhangi bir formül yoktur. İşyeri ile banka arasında anlaşılan promosyon tutarı belirli zamanlarda bir defaya mahsus olarak ve peşin bir şekilde çalışanın banka hesabına aktarılmaktadır. Ödenecek tutar tamamen işyeri ve banka arasındaki anlaşmaya bağlıdır ve bunun için bir taban belirlenmemiştir.

İşçi promosyonu ne kadar 2022

Kamuda işçilere ya da memurlara ve diğer çalışanlara ödenecek promosyon tutarları Kurumdan kuruma, işyerinden işyerine ve anlaşma sağlanan bankaya göre farklılık göstermektedir. Ortalama bir tutar belirtmek gerekirse 1 yıl için ödenen banka promosyonu tutarı 2022 yılı için 2000-2500 TL aralığındadır. Yani 3 yıllık promosyon tutarı 7000-7500 TL olarak ödenmektedir. Tabi bu tutar ortalamadır. Altında ya da çok üzerinde promosyon ödemeleri de söz konusu olabilmektedir.

Özel sektör banka promosyonu 2022

Özel sektörde promosyon ödemeleri Kamudaki kadar yüksek değildir. İşyeri ile banka arasındaki anlaşmaya göre farklılık göstermektedir. 2022 yılı için özel sektör çalışanlarının ortalama promosyon tutarları 1 yıl için 750-1000 TL civarındadır.

Sgk çalışanları banka promosyonları ne kadar ?

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarına en son Vakıf Bank tarafından banka promosyon ödemesi yapılmıştır. En son 2021 yılında ve 3000 TL civarında promosyon ödemesi 3 yıllık olarak yapılmıştır.

2022 banka promosyonu ne zaman verilecek ?

Promosyonların ödeme tarihleri;

  • İlk defa emekli olanlar için aylık alınan tarihten itibaren başlar. Yeni emekli olanlar bankada 3 yıl kalmak şartı ile 3 yıllık promosyonlarını peşin olarak alabilirler.
  • Kamuda çalışanlar için Kurumları ile bankanın anlaştığı tarih itibariyle ödemeler yapılır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.