Çalışanlara Banka Promosyonu 2024 & Herkese Ödenecek

Çalışanlara banka promosyonu konusu son zamanların en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Zira Kamuda memur ya da işçi kadrosunda çalışanlar ile emeklilere belirli periyotlarda banka promosyonu ödenirken özel sektörde faaliyet gösteren çoğu işletme için böyle bir uygulama bulunmamaktadır.  Bu yazımızda kimler banka kimler promosyon alabilir, güncel promosyon tutarları ne kadar konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Banka promosyonu nedir?

Banka promosyonu; banka aracılığı ile yüksek miktarda ödeme yapan işverenlerin bunun karşılığında işverene ya da çalışanlara bir defaya mahsus olmak üzere yaptığı toplu ödeme olarak adlandırılabilir. Banka promosyonu her zaman nakit olarak verilmez. Örneğin ilgili bankadan kredi ve ya kredi kartlarında düşük faiz imkanı sağlanması, ilgili işyerinin çalışanlarına özel kampanyalar sunulması da banka promosyonu olarak tanımlanabilir.

Banka promosyonu kimlere verilir?

Güncel olarak banka promosyonu ödenenler şunlardır;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık alanlar. Bu kişilere 3 yıl süre ile banka değişikliği yapmamalarını taahhüt etmeleri şartı ile bir defaya mahsus olmak üzere promosyon ödemesi yapılır. Ödenecek emekli promosyonu bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Güncel emekli promosyonlarına emekli banka promosyonu ne kadar sayfamızdan erişebilirsiniz.
 • Kamuda memur, işçi ya da sözleşmeli personel kadrolarında çalışanlar. Kamudaki tüm çalışanlar banka promosyonundan yararlanabilmektedir. Ödenecek promosyon tutarı Kurumdan kuruma ve anlaşılan bankaya göre farklılık göstermektedir. Genellikle 3-5 yıllık periyotlarda banka promosyonu ödenebilmektedir.
 • Özel sektörde faaliyet gösteren Kurumsal işletmeler. Özel sektörde çalışanlar ne yazık ki promosyon konusunda da negatif haklara sahipler. Çoğu işveren bankadan belli oranda promosyon/indirim alabilse bile bunu işçilerine yansıtmamaktadır. Az da olsa Kurumsal firmalar dönem dönem çalışanları için bankalarla promosyon anlaşması yapabilmektedirler.

Özel sektör banka maaş promosyonu alabilir mi ?

Banka promosyonu işçi olarak özel sektörde çalışanlara maalesef genellikle ödenmemektedir. Ancak büyük ve kurumsal işletmeler dönem dönem yanlarındaki çalışanları için bankalardan düşük tutarlarda da olsa promosyon kampanyası düzenletebilmektedir. Promosyon hakkında 4857 Sayılı İş Kanunu ya da alt yönetmeliklerinde bir düzenleme yoktur ve ödenmesi zorunlu kalemler arasında yer almamaktadır.

Kamuda çalışan işçiye banka promosyonu ödeniyor mu ?

Banka promosyonları taşeron işçilere, sürekli işçilere ve kamudaki diğer tüm işçilere ödenebilmektedir. Kamu kurumlarında hangi pozisyonda çalıştığı fark etmeksizin kadrolu ya da kadrosuz tüm çalışanlara promosyon ödemesi yapılmaktadır. Kamu işçileri promosyon ödemesini genellikle 3 ya da 5 yıllık periyotlarla alabilmektedir.

Banka maaş promosyon işveren alabilir mi ?

Özel sektör işverenleri genellikle çalışanlara promosyon ödemesi yapmamaktadır. Fazla çalışanı olan işverenler bankalardan promosyonu kendi adına alabilmektedir. Tabi bu banka ile işveren arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Yani bu durumdaki her banka işverene banka promosyonu öder diye bir durum bulunmamaktadır.

Banka maaş promosyonu nasıl hesaplanır ?

Banka maaş promosyonu için herhangi bir formül yoktur. İşyeri ile banka arasında anlaşılan promosyon tutarı belirli zamanlarda bir defaya mahsus olarak ve peşin bir şekilde çalışanın banka hesabına aktarılmaktadır. Ödenecek tutar tamamen işyeri ve banka arasındaki anlaşmaya bağlıdır ve bunun için bir taban belirlenmemiştir.

İşçi promosyonu ne kadar 2024

Kamuda işçilere ya da memurlara ve diğer çalışanlara ödenecek promosyon tutarları Kurumdan kuruma, işyerinden işyerine ve anlaşma sağlanan bankaya göre farklılık göstermektedir. Ortalama bir tutar belirtmek gerekirse 1 yıl için ödenen banka promosyonu tutarı 2024 yılı için 5000-6000 TL aralığındadır. Yani 3 yıllık promosyon tutarı 15.000-20.000 TL olarak ödenmektedir. Tabi bu tutar ortalamadır. Altında ya da çok üzerinde promosyon ödemeleri de söz konusu olabilmektedir.

Özel sektör banka promosyonu 2024

Özel sektör çalışanlara banka promosyonu ödemeleri Kamudaki kadar yüksek değildir. İşyeri ile banka arasındaki anlaşmaya göre 4A işçi banka promosyonu farklılık göstermektedir. 2024 yılı için özel sektör çalışanlarının ortalama promosyon tutarları 1 yıl için asgari ücret banka promosyonu 5000-6000 TL civarındadır.

SGK çalışanları banka promosyonları ne kadar ?

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarına en son Vakıf Bank tarafından banka promosyon ödemesi yapılmıştır. En son 2022’de yılında ve 23.000 TL civarında promosyon ödemesi yapılmıştır.

Garanti Bankası çalışan maaş promosyonu 2024

Garanti Bankası çalışan maaş promosyonu banka ile Kamu Kurumu ya da özel sektör işverenin aralarındaki sözleşme kapsamında belirlenmektedir. 2024’te bazı kurumlara 3 yıllığına 25.000-35.000 TL aralığında değişen tutarlarda promosyon ödemesi sağlanmıştır.

Akbank özel sektör maaş promosyonu

Akbank özel sektör maaş promosyonu Akbank ile protokol imzalamış Kurumsal işletmelerde çalışan işçilere ödenen promosyondur. 2024’te senelik tutarı 10.000-15.000 TL gibi aralıklarda ödemeler yapılmaktadır.

2024 banka promosyonu ne zaman verilecek ?

Promosyonların ödeme tarihleri;

 • İlk defa emekli olanlar için aylık alınan tarihten itibaren başlar. Yeni emekli olanlar bankada 3 yıl kalmak şartı ile 3 yıllık promosyonlarını peşin olarak alabilirler.
 • Kamuda çalışanlar için Kurumları ile bankanın anlaştığı tarih itibariyle ödemeler yapılır.
Banka çalışanları promosyon alıyor mu?

Tüm bankalar olmasa da bazı bankalar, özellikle devlet bankaları çalışanlarına promosyon ödüyor.

Çalışanlara banka promosyonu kaç yılda bir verilir?

Bu işverenle banka arasındaki sözleşmeye bağlıdır. Genellikle 3 yıllık sözleşmeler imzalanmakta ve 3’er yıllık promosyonlar ödenmektedir.

İşçilere promosyon ne zaman verilecek?

Şu anda kanunen promosyon ödenmesi düzenlemesi yok. Kamuda kadrolu/sözleşmeli ve sürekli işçilere promosyon ödenmekte iken özel sektör çalışanlarının böyle bir hakkı yoktur. Kanunla/yönetmelikle bu hakkın verilmesi gerekmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Çalışanlara Banka Promosyonu 2024 & Herkese Ödenecek” üzerine 9 yorum
 1. Merhaba özel sektörde yaşıyorum patronumuz a bankasından b bankasına geçiş yapmıştır arada ki promosyonu çalışan mı yoksa firma sahibimi alıyor hakkım var mı bilgi verir misiniz

  Yanıtla
  • Merhaba normalde özel sektörde çalışanın promosyon alma hakkı var ama bu kapitalizm sisteminde paraya tapan iş isinin kazanacağı paraya göz koyan patron çeteleri sayesinde hakkımız gasp ediliyor
   Ama bunu yapan Müslümanı diye geçinen patronlar
   Arkadaşım yahudilerle çalışıyor promosyonun zamanı geldimi patronu ödemesini yapıyor düzenli olarak

   Yanıtla
 2. Merhaba,

  2022 Temmuz ayında 3 yıl süreli olarak maaş ödemelerinin seçili banka personeli tarafından ödenmesi koşulu ile 23000 TL/kişi promosyon dağıtılmıştır. Promosyon dağıtımında 29 gün sonra iş başı yaptım. Bu promosyondan yararlanamayacağımı söylediler. 35 ay aynı banka yoluyla maaş alıp bu gelirden mahrum kalacağım. Nasıl bir yol izlenmeli

  Yanıtla
  • Merhaba. Anlaşma o şekilde ise yapılacak bir şey yok. Ancak ödenmiyor olması saçmalık. Çünkü promosyon maaş alınacak süre esas alınarak ödeniyor.

   Yanıtla
 3. merhaba Kurumsal bir okulda (kampüs sayısı fazla )öğretmen olarak 8 senedir çalışıyorum yalnız hiçbir zaman promosyon almadık. Özel sektör çalışanlarının böyler bir durumu söz konusu değil mi? iŞVEREN İNİSİYATİFİNDE Mİ ?

  Yanıtla
Yorum yapın