Diş Teli Fiyatları 2020

0

Diş teli fiyatları diş teli yaptırmak isteyenler tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Bazı kişilerde doğuştan gelen bir bozukluk ya da sonradan meydana gelebilecek bir durumla diş yapısında bozukluk meydana gelebilmekte. Bu durumda diş teli tedavisi gerekebilmekte.

Diş teli yaptırma ortodontik tedavi olarak geçer ve ortodonti uzmanları tarafından yapılır. devlet hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde bu tedavi yapılabilmekte. Ayrıca tabi ki özel hastanelerde ve özel polikliniklerde de yaptırma şansınız var fakat bu biraz maliyetli olmakta. Bu yazımızda özelde ve devlette diş teli fiyatları, yaptırma şartları ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Diş teli kaç yaşına kadar takılır ?

Bunun için belirlenmiş bir yaş bulunmamaktadır. Ancak özellikle küçük çocukların diş yapısında bozukluk varsa ne kadar erken yapılırsa o kadar faydalı olacaktır. Zira belli bir yaşın altındaki çocuklarda çene ve diş yapısının diş teli ile düzelme süreci daha kolay olabilmektedir. Yaş ilerledikçe diş yapısının güçlenmesi tedavi süresini geciktirebilmekte.

Diş teli kaç yıl takılır ?

Diş teline bağlı olarak diş ve çene yapısının durumu esas alınarak belli bir tedavi süresi uygulanmaktadır. Bunun için belirlenmiş bir süre bulunmamaktadır. Düzelme durumuna göre telin ne zaman çıkarılacağına diş hekimi ve ya ortodonti uzmanı karar verecektir.

Sgk diş yaptırma ücretleri 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu bazı istisnai durumlar dışında diş tedavilerini ve diş yaptırma ücretlerini karşılamakta. Tabi bunun için Sosyal Güvencenizin olması gerekmekte. Eğer sosyal güvenceniz yoksa devlette de yaptırsanız bu tedavi size baya pahalıya mal olabilir. Sosyal güvencenizin olup olmadığını sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Burada bir ücret belirtmek diş yapısındaki duruma bağlı. Yani hangi tedavi uygulanacak, nasıl işlem yapılacak ve buna bağlı olarak ne kadar ücret ödenecek hepsi diş hekimi tedavisinin ardından netleşebilecek durumlar. Bu yüzden öncelikle bir devlet hastanesi ya da ağız ve diş sağlığı merkezinde diş hekiminden randevu alınız. Yapılacak muayane ve çekilecek röntgen/film v.s. ardından doktorunuz size yapılacak tedavinin ayrıntıları ve sizin ödemeniz gereken katkı payını tarafınıza iletecektir.

Diş teli yaptırmak için randevu alacaksanız elinizi çabuk tutmanız gerekmekte. Zira devlette diş teli yaptırmak için yoğunluk durumuna göre birkaç yıl sonrasına bile randevu verilmekte. Devlet hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezleri için Hastane Randevu Sistemi yani MHRS üzerinden randevu alabilirsiniz.

Devlette ortalama diş teli maliyeti belirtmek gerekirse 1500-2000 TL arasında değişebilmektedir. Bu ücret tedavinin durumuna göre daha da yükselebilir. Özelde ise 4000-5000 TL arasında değişebilmektedir. Kesin maliyet için doktorun öncelikle sizi görmesi ve durumunuzu kontrol etmesi gerekiyor.

Sadece üst diş teli fiyatları

Devlette yapılacak komple diş teli ücreti 1500-2000 TL arasında değişmektedir. Özelde ise 4-5 bin gibi rakamları bulabilmekte. Eğer sadece üst dişlere yaptıracaksanız devlette 750-1000 TL civarında bu ücret değişebilir. Özelde ise 2-3 bin lira ücret çıkartabilirler.

Diş teli fiyatları ssk karşılıyor mu ?

Diş teli Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belli şartlarda ve bir kısmı karşılanmakta. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu tamamını ödememekte. Siz yine katılım payı ödeyebilmektesiniz. Örneğin tüm dişler için tel yaptıran birisine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı tutar haricinde kişiye ortalama 1500-2000 TL arasında ödeme düşebilmekte. Tabi kesin ve net ücretler için öncelikle diş hekiminin sizi görmesi gerekmekte.

SGK tarafından diş tedavisi ve diş teli masrafının karşılanabilmesi için aktif sosyal güvencenizin olması gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Devlet hastanesi diş tedavi ücretleri ?

Devlet hastanelerinde her bir muayene için alınan muayene bedeli 2020’de sigortalılar için 6 liradır. Sigortasız olanlar için ise 50 lira civarıdır. Sigortalı, sigortasız hastane muayene ücretleri, özel hastane muayene ücretleri ve daha fazla bilgi için https://sgkbilgisi.com/hastane-muayene-ucretleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diş ile ilgili basit işlemler için devlette ücret alınmaz. Örneğin çürüklerin temizlenmesi, basit dolgu işlemleri, çürük dişi çekme gibi uygulamalardan ilave ücret talep edilmez. Ancak diş teli, protez v.b. gibi uygulama gerektiren işlemlerde yapılacak işlemin durumu esas alınarak ücret talep edilebilir bu ücret de yapılacak işe göre farklılık gösterir.

Devlet hastaneleri diş protez fiyatları

Eğer dişe protez yapılması gerekiyorsa öncelikle diş hekiminden randevu almanız ve diş hekiminin yapılacak işlemi nasıl ve ne şekilde yapılacağını netleştirmesi gerekmekte. Devlette protez yaptırmak biraz zaman alabilmekte zira randevu süreleri oldukça geç bir tarihe verilmekte. Diş hekimi sizi gördükten sonra protezin boyutuna ve yapılacak işleme göre size düşen katkı payını tarafınıza iletecektir. Basit işlemler ücretsiz olarak da yapılabilmekte.

Devlet hastanesinde diş dolgu fiyatları

Devlet hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde dişlerinize basit dolgu işlemlerini ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Genellikle bu işlem için ilave ücret talep edilmemekte.

Ücretsiz diş teli takan hastaneler

Diş teli ücrete tabi olan bir işlemdir. Devlette de yaptırsanız özelde de yaptırsanız ücret ödemek zorundasınız. Yani bu işlemin ücretsiz yapılmakta olduğu bir hastane maalesef bulunmamaktadır.

Ortodonti sgk anlaşmalı hastaneler

Diş teli tedavisi ortodonti uzmanları tarafından yapılır. Dolayısıyla tedavi yaptırmak istediğiniz hastane ya da özel polikliniğin Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olması gerekiyor. Tüm devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezleri anlaşmalı merkezlerdir. Özel hastanelerin de %90’nı anlaşmalıdır. Ancak özel bir diş sağlığı merkezine yaptıracaksanız anlaşması olup olmadığını sormanız gerekmektedir.

Diş teli çıkarılması

Diş teli çıkarılmasına karar verecek olan hekiminiz ve ortodonti uzmanıdır. Dolayısıyla ilgili uzmana tekrar göründükten sonra eğer çıkartılmasına karar verildiyse çıkarılma işlemi yine bu işin uzmanı kişi tarafından yapılacaktır.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.