Diş Teli Fiyatları 2024 & En Uygun Fiyatlar

Diş teli fiyatları diş teli yaptırmak isteyenler tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Bazı kişilerde doğuştan gelen bir bozukluk ya da sonradan meydana gelebilecek bir durumla diş yapısında bozukluk meydana gelebilmekte. Bu durumda diş teli tedavisi gerekebilmekte.

Diş teli yaptırma ortodontik tedavi olarak geçer ve ortodonti uzmanları tarafından yapılır. Devlet hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde bu tedavi yapılabilmekte. Ayrıca tabi ki özel hastanelerde ve özel polikliniklerde de yaptırma şansınız var fakat özelde yaptırmak devlette diş teli fiyatlarına göre biraz maliyetli olmakta. Bu yazımızda özelde diş teli kaç tl ve devlet hastanesi diş teli fiyatları, yaptırma şartları ve diş teli ne kadara takılır konusu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Diş teli kaç yaşına kadar takılır?

Diş teli kaç yaşında takılır sorusu konu hakkında sık sorulmaktadır. Bunun için belirlenmiş bir yaş bulunmamaktadır. Ancak özellikle küçük çocukların diş yapısında bozukluk varsa ne kadar erken yapılırsa o kadar faydalı olacaktır. Zira belli bir yaşın altındaki çocuklarda çene ve diş yapısının diş teli ile düzelme süreci daha kolay olabilmektedir. Yaş ilerledikçe diş yapısının güçlenmesi tedavi süresini geciktirebilmekte.

Diş teli kaç yıl takılır?

Diş teline bağlı olarak diş ve çene yapısının durumu esas alınarak belli bir tedavi süresi uygulanmaktadır. Bunun için belirlenmiş bir süre bulunmamaktadır. Düzelme durumuna göre telin ne zaman çıkarılacağına diş hekimi ve ya ortodonti uzmanı karar verecektir.

Diş teli fiyat hesaplaması nasıl yapılır?

Devlet tarafından sağlanan bir hesaplama aracı bulunmamaktadır. E-devlet ya da başka bir online platform üzerinden hesaplama yapma imkanı yok. Ancak bu şekilde araştırma yaptığınızda özel diş polikliniklerinin hesaplama araçları karşınıza çıkar. Bunlardan hesaplama yaparak ön fikir sahibi olabilirsiniz.

Sgk diş yaptırma ücretleri 2024

Sosyal Güvenlik Kurumu bazı istisnai durumlar dışında diş tedavilerini ve diş yaptırma ücretlerini karşılamakta. Sgk diş telinin karşılanabilmesi için sosyal güvence olma şartını ister. Eğer sosyal güvenceniz yoksa devlette de yaptırsanız bu tedavi size baya pahalıya mal olabilir. Sosyal güvencenizin olup olmadığını sorgulamak için hemen  sağlıktan yararlanma sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Burada bir ücret belirtmek diş yapısındaki duruma bağlı. Yani hangi tedavi uygulanacak, nasıl işlem yapılacak ve buna bağlı olarak ne kadar ücret ödenecek hepsi diş hekimi tedavisinin ardından netleşebilecek durumlar. Bu yüzden öncelikle bir devlet hastanesi ya da ağız ve diş sağlığı merkezinde diş hekiminden randevu alınız. Yapılacak muayene ve çekilecek röntgen/film v.s. ardından doktorunuz size yapılacak tedavinin ayrıntıları ve sizin ödemeniz gereken katkı payını tarafınıza iletecektir.

Diş teli yaptırmak için randevu alacaksanız elinizi çabuk tutmanız gerekmekte. Zira devlette diş teli yaptırmak için yoğunluk durumuna göre birkaç yıl sonrasına bile randevu verilmekte. Devlet hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezleri için Hastane Randevu Sistemi yani MHRS üzerinden randevu alabilirsiniz.

Devlet hastanesinde diş teli fiyatları 2024

Devlette ortalama diş teli maliyeti belirtmek gerekirse 8000-9000 TL arasında değişebilmektedir. Devlet hastanesi ortodonti fiyatları tedavinin durumuna göre daha da yükselebilir.  Devlet hastanesi diş teli ücretlerini öğrenmek için öncelikle randevu olmanız ve ön muayenenin diş doktoru tarafından yapılması gerekir. Yapılacak muayene sonrasında üst ya da alt SGK diş teli fiyatları konusunda gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Devlet hastanesinde sigortalı ya da sigortasız muayene ücretlerini öğrenmek için ise devlet hastanesi muayene ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel hastanelerde diş teli fiyatları 2024

Özelde ise diş tel fiyatları 15.000-20.000 TL arasında değişebilmektedir. Kesin diş yaptırma fiyatları ve maliyet için doktorun öncelikle sizi görmesi ve durumunuzu kontrol etmesi gerekiyor. Doktor tarafından gerekli ön muayene yapıldıktan sonra ortalama olarak ödenecek tel fiyatları diş masrafı tespit edilmiş olunacaktır.

Üniversite hastanelerinde diş teli fiyatları 2024

Üniversite hastanelerinde tel tedavisi fiyatları devlet hastanelerine göre bir tık daha yüksek olabilmekte. Yani devlette ortalama 8000-10000 TL ise Üniversite hastanesi diş teli fiyatları 14000-15000 civarı olacaktır. Yine de son diş teli tedavisi fiyatlarının ilk muayene ardından belirlenebileceğini hatırlatmak isteriz.

Ağız ve diş sağlığı merkezi diş teli fiyatları

Bildiğiniz üzere ağız ve diş sağlığı merkezleri de özel olanlar haricinde çoğunlukla devlete bağlıdır. Bu yüzden devlette geçerli fiyatlar üzerinden ücretlendirme yapılır. Ortalama olarak 4000-5000 arasında değişmektedir.

Sadece üst diş teli fiyatları 2024

Devlette yapılacak komple diş teli ücreti 8000-10000 TL arasında değişmektedir. Özelde ise 8-10 bin gibi rakamları bulabilmekte. Eğer sadece üst dişlere yaptıracaksanız devlette 5000-6000 TL civarında bu ücret değişebilir. Özelde ise 10-12 bin lira ücret çıkartabilirler.

Şeffaf diş teli fiyatları 2024

Şeffaf diş telleri estetik görüntüsü nedeni ile diğer tellere göre daha çok tercih sebebi olmakta. Şeffaf diş tellerinin fiyatları da çeşitli kriterlere göre farklılık göstermekte. Telin kalitesi ve yapılan yer fiyatlardaki farklılığın en büyük etkeni.

Devlette zaten uygulama alanı yok. Özelde yapılabileceği için ortalama olarak değişkenlik gösterse de görünmez diş teli 15000-20000 lira arası olabileceğini düşünüyoruz. Tabi öncelikle dişlerin durumuna ilgili hekimce bakılması ve ona göre fiyatlandırma yapılması gerekiyor. Bu yüzden öncelikle muayene olmanız ve tespit yapılması, Görünmeyen diş teli fiyatları buna göre yapılması gerekmektedir.

Sigortalı diş teli fiyatları

Yukarıda belirtilen tutarlar herhangi bir kapsamda aktif sosyal güvencesi olanlar için geçerli fiyatlardır. Eğer sosyal güvenceniz yoksa daha yüksek meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz .

Sadece üst dişe tel takılır mı ?

Dişlerin durumu ve çene yapısına göre sadece üst ya da sadece alt kısma tel takılabilir. Yani tamamına takılacak diye bir kaide yoktur.

Diş teli devlet karşılıyor mu?

Peki diş telini devlet karşılıyor mu ? Ortodonti ücretleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belli şartlarda ve bir kısmı karşılanmakta. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu tamamını ödememekte. Siz yine katılım payı ödeyebilmektesiniz. Örneğin tüm dişler için tel yaptıran birisine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı tutar haricinde kişiye ortalama 2500-3000 TL arasında ödeme düşebilmekte. Tabi hem özel hem de diş teli fiyatları devlet hastanesi tutarları için öncelikle diş hekiminin sizi görmesi gerekmekte.

SGK tarafından diş tedavisi ve diş teli masrafının karşılanabilmesi için aktif sosyal güvencenizin olması gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Devlet hastanesi diş tedavi ücretleri?

Devlet diş teli fiyatları sigortalı ya da sigortasız olma durumuna göre farklılık gösterebilmekte. Devlet hastanelerinde her bir muayene için alınan muayene bedeli 2024’te sigortalılar için 6 liradır. Sigortasız olanlar için ise 50 lira civarıdır.

Diş ile ilgili basit işlemler için devlette ücret alınmaz. Örneğin çürüklerin temizlenmesi, basit dolgu işlemleri, çürük dişi çekme gibi uygulamalardan ilave ücret talep edilmez. Ancak diş teli, protez v.b. gibi uygulama gerektiren işlemlerde yapılacak işlemin durumu esas alınarak ücret talep edilebilir bu ücret de yapılacak işe göre farklılık gösterir.

Devlet hastaneleri diş protez fiyatları

Eğer dişe protez yapılması gerekiyorsa öncelikle diş hekiminden randevu almanız ve diş hekiminin yapılacak işlemi nasıl ve ne şekilde yapılacağını netleştirmesi gerekmekte. Devlette protez yaptırmak biraz zaman alabilmekte zira randevu süreleri oldukça geç bir tarihe verilmekte. Diş hekimi sizi gördükten sonra protezin boyutuna ve yapılacak işleme göre size düşen katkı payını tarafınıza iletecektir. Basit işlemler ücretsiz olarak da yapılabilmekte.

Devlet hastanesinde diş dolgu fiyatları

Devlet hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde dişlerinize basit dolgu işlemlerini ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Genellikle bu işlem için ilave ücret talep edilmemekte.

18 yaş altı diş teli fiyatları

18 yaş altındakilere devlet tarafından ücretsiz diş teli hizmeti verilmektedir. Burada sosyal güvence olup olmaması da çok önem arz etmemektedir. Çünkü 18 yaş altı çocuklar anne ve ya babasından yararlanamasa bile sağlık hizmeti alabilmektedir.

Ücretsiz diş teli takan hastaneler 2024

Diş teli ücrete tabi olan bir işlemdir. Devlette de yaptırsanız özelde de yaptırsanız ücret ödemek zorundasınız. Yani bu işlemin ücretsiz yapılmakta olduğu bir hastane maalesef bulunmamaktadır.

Ortodonti Sgk anlaşmalı hastaneler

Diş teli tedavisi ortodonti uzmanları tarafından yapılır. Dolayısıyla tedavi yaptırmak istediğiniz hastane ya da özel polikliniğin Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olması gerekiyor. Tüm devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezleri anlaşmalı merkezlerdir. Özel hastanelerin de %90’nı anlaşmalıdır. Ancak özel bir diş sağlığı merkezine yaptıracaksanız anlaşması olup olmadığını sormanız gerekmektedir.

Diş teli takan devlet hastaneleri

Genel olarak diş polikliniği olan tüm devlet hastanelerinde tel takılabilmekte. Ancak bazı küçük ilçelerde ya da ilde küçük hastanelerde bu işlem yapılmayabilmekte. Bu yüzden hastanenin ya da polikliniğin kendisini telefonla arayarak bu işlemin yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi almanızda yarar vardır.

Ücretsiz diş teli takan hastaneler

Bu işlemi ücretsiz olarak yapan hastane bulunmamaktadır. Devlette bile ücret karşılığında yapılmaktadır. Aslında doğru soru en uygun hangi hastaneler yapıyor olmalıdır. Doğal olarak en uygun tedavi ücreti devlet hastanelerinde olacaktır ama ücretsiz değildir.

Diş teli çıkarılması nasıl yapılır?

Diş teli çıkarılmasına karar verecek olan hekiminiz ve ortodonti uzmanıdır. Dolayısıyla ilgili uzmana tekrar göründükten sonra eğer çıkartılmasına karar verildiyse çıkarılma işlemi yine bu işin uzmanı kişi tarafından yapılacaktır.

Devlet hastanesi diş teli randevu

Devlet hastanelerinde tüm randevularınızı 182 hattından alabilirsiniz. Ayrıca www.mhrs.gov.tr adresinden ya da 182 uygulamasını telefonunuza indirerek de randevu alabilirsiniz. Üniversite hastaneleri ve bazı poliklinikler için 182’den randevu alınamamakta ve bunların kendi çağrı merkezlerinden randevu almanız gerekmekte. Hastane randevusu nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek nasıl randevu alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Diş teli düzelme süreci

Bu çenenin ve dişin yapısına göre farklılık gösterir. Bunun için bir süre belirtmek yanlış olacaktır. Kimisi 2 yılda yarar sağlarken kimisi 3-5 yılda ancak düzelebilmektedir. Bunu doktorunuza sormanızda yarar vardır. Doktorunuz size dişlerin durumuna göre tahmini bir düzelme süreci iletecektir.

Özel sağlık sigortası diş telini karşılıyor mu?

Özel sağlık sigortaları genelde devlet hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinde geçerli olmamaktadır. Ancak anlaşmalı özel hastaneler varsa buralarda yaptırılabilir. Eğer özel sigorta sözleşmenizde ortodonti tedavisi ibaresi varsa tedavi masraflarını özel sigorta karşılayabilir. Ancak maliyetin yüksek olması nedeni ile çoğu sigorta şirketi bu tedaviyi kapsama dahil etmemekte.

En ucuz diş teli nasıl takılır?

Diş teli kaç para konusunda sık araştırılan hususlardan birisi de en ucuz diş teli fiyatları nerede olmakta. Tabi her şeyde olduğu gibi diş tellerinde de fiyatlar kaliteye göre belirlenmekte. Yerli ya da ithal olarak değişen diş tellerinde Sosyal Güvenlik Kurumu yani devlet tarafından  karşılanan genelde yerli ve en ucuz tel olmaktadır. Dolayısıyla en uygun diş teli fiyatları devlette olmaktadır. Ancak biraz daha iyi olsun ya da estetik olsun derseniz bu durumda kesenin ağzını açmanız gerekecek. Özelde diş teli fiyatları yüksek olacağından tabi ki daha maliyetli olacaktır.

Dolgulu dişe tel takılır mı?

Bunun için evet ya da hayır demek doğru olmayacaktır. Aslında dolgu diş teline engel değildir. Ancak yine de bir uzmanın görmesi ve bu konuda değerlendirme yapması daha doğru olacaktır.

18 yaş altı diş teli devlet karşılıyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu 18 yaş altındakilerin masraflarını karşılamaktadır. 18 yaşın üzerindekiler için SGK ücret desteği sağlamamaktadır.

Devlet diş telinin ne kadarını karşılıyor?

Diş teli fiyatları 2024 devlet hastanesi masraflarının %50’sini devlet ödemektedir. Diğer %50’lik kısmını cebinizden ödemeniz gerekecektir. Okurlarımızdan sıklıkla aldığımız devlet ortodonti tedavisinin ne kadarını karşılıyor sorusunun cevabı tam olarak %50 olacaktır.

Diş teli kimlere ücretsiz?

Sosyal Güvenlik Kurumu 18 yaş altı çocuklar için bu tedaviyi ücretsiz olarak sağlamaktadır. 18 yaş üzerindekiler için ücret alınmaktadır.

18 yaş altı diş teli ücretsiz mi?

18 yaş altındaki çocuklara SGK tarafından diş teli hizmeti ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın