Ultrason Fiyatları 2024 & İllere Göre En Uygun Yerler

Ultrason fiyatları sağlık alanında en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Özellikle anne adayları özel hastanelerde ultrason fiyatları konusunda sık araştırma yapmaktadırlar. Ayrıntılı ultrason ile bebeğin gelişim süreci izlenmekte ve bebeğin gelişiminde bir gerilik varsa erken zamanda müdahale edilebilmektedir. Yazımızın devamında devlet hastaneleri ve özel hastanelerde ayrıntılı ultrason fiyatları ile konu hakkında sık sorulan bazı soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Devlette/özel hastanede ultrason ücreti tutarlarına geçmeden önce diğer muayene ücretleri hakkında bilgi edinmek için hastane muayene ücretleri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı ultrason randevusu nasıl alınır?

Ayrıntılı ultrason randevusu;

  • Özel hastaneden alacaksanız randevu çağrı merkezinden ya da hastane web sitesi üzerindeki online randevu bölümünden,
  • Devlet hastaneleri için randevu alacaksanız Alo-182 MHRS randevu hattından ya da MHRS randevu sisteminden randevu alabilirsiniz.
  • Özel poliklinik ya da doktorlardan, tıp merkezlerinden randevu alacaksanız iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz.

Detaylı ultrason için hangi bölümden randevu alınır?

Detaylı ultrason için randevu alınacak bölüm ultrasonu talep durumunuza göre değişir.

  • Eğer hamilelik için ultrason yaptıracaksanız Kadın ve Doğum uzmanından,
  • Akciğer rahatsızlığınız varsa göğüs hastalıkları uzmanından,
  • Kısaca rahatsızlığınıza bakan ilgili doktordan randevu almanız gerekmektedir.

Devlet hastanesi detaylı ultrason fiyatları

Devlet hastanelerinde detaylı ya da renkli ultrason işlemi yapılamamaktadır. Normal ultrason için ise eğer sosyal güvenceniz varsa herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Eğer aktif sosyal güvenceniz yoksa bu durumda 2024 için ortalama 100 TL muayene ücreti ödeyerek ultrason yaptırabilirsiniz.

Özel hastane ultrason fiyatları

Özel hastane ultrason ücreti için belli bir tutar belirtmek zordur. Bazı hastaneler sadece muayene ücreti ödenmesini yeterli bulurken bazı hastaneler ise muayene ücretine ilave olarak ultrason için de ek ücret alabilmektedir. Özel hastanelerde sadece gidip doğrudan ultrason yaptıramazsınız. Önce ilgili doktora muayene olmanız ve doktorun sizi ultrasona yönlendirmesi gerekiyor. Bu durumda ortalama ultrason ücreti muayene ve ultrason olmak üzere 2024 için 800-1000 TL aralığında maliyete neden olmaktadır.

Ayrıntılı ultrason fiyatları

Gebelikte detaylı ultrason fiyatları ve diğer hastalıklar için özel hastanelerde yapılan detaylı ultrason fiyatları hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Tabi önce doktora muayene olmanız ve ayrıntılı ultrason için doktorun sizi yönlendirmesi gerekir. Muayene ücreti de dahil olmak üzere 2024 için ortalama detaylı ultrason ücreti 1.500-2000 TL aralığında değişmektedir.

Renkli ultrason fiyatları

Renkli ultrason ile özellikle gebeler bebeklerinin gelişim sürecini renkli olarak ve daha net izleyebilmektedir. Özel hastanelerde ve özel polikliniklerde renkli ultrason yaptırmak istiyorsanız 2024 için ortalama 600-700 TL arasında bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. İnternette detaylı ultrason yapan hastaneleri araştırarak ve iletişim numaralarından iletişime geçerek net ücretler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bebek kalça ultrasonu fiyat 2024

Bebek kalça ultrasonu bebeğin gelişim süreci açısından yapılması gereken zorunlu işlemlerden birisidir. Bu işlem devlet hastanelerinde sigorta kapsamında ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Eğer doğum özel hastanede gerçekleşti ise özel hastane kontrol süresi içerisinde başvurduğunuzda özel hastanelerde de bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ultrason fiyatları tablosu 2024 için özetle ortalama aşağıdaki gibi olacaktır;

Devlet hastanesi Ultrason fiyatları100-200 TL
Özel hastane800-1000 TL
Renkli ultrason fiyatları1400-1600 TL

Tüm batın ultrason fiyatları

Tüm batın ultrason fiyatları devlet hastanelerinde 2024 için sosyal güvencesi olanlara ücretsizdir. Sosyal güvenceniz yoksa ortalama 100-200 TL gibi bir rakamla ultrason çektirebilirsiniz. Özel hastanede ise ortalama 900-1000 TL aralığında değişen ücretlerle yaptırabilirsiniz.

Özel hastane böbrek ultrason fiyatları

Özel hastane böbrek ultrason fiyatları hastaneden hastaneye ve sosyal güvencenizin olup olmadığına göre değişmektedir. Sosyal güvenceniz varsa ortalama 450-500 TL civarında bir maliyetle çektirebilirsiniz. Güvence yoksa daha yüksek rakamlar çıkabilir.

Safra kesesi ultrason fiyatları

Sosyal güvenceniz varsa devlette ücretsiz olarak çektirebilirsiniz. Yoksa 50-100 TL arası muayene ücreti ile devlette çektirebilirsiniz. Onun dışında özelde ortalama 450-500 TL gibi bir ücretle çektirebilirsiniz.

Ultrason muayenesi ne kadar sürer?

Ortalama 10-20 dakika arasında sürmektedir. Detaylı ultrasonda bu süre uzayabilmektedir.

Devlet hastanesinde ayrıntılı ultrason var mı?

Devlet hastanelerinde ayrıntılı ultrason hizmeti bulunmamaktadır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın