Aile Hekimi Randevu 2024 & Nasıl Alınır, Tek Tıkla Al

Aile hekimi randevu işlemi oldukça basittir. Aile hekiminizden ve sağlık ocağından randevu alma işlemini telefonla yapabileceğiniz gibi dilerseniz mobil uygulama üzerinden ya da internetten yapabilirsiniz. Bu yazımızda adım adım aile hekiminden/sağlık ocağı randevu nasıl alınır konusunda bilgi bulabilirsiniz. Aile hekimi yerine hastaneden randevu alacaksanız hastane randevu alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aile hekimi randevu alma işlemi nereden yapılı ?

Sağlık ocakları randevusu için iki seçenek vardır. Birincisi aile hekimi randevu telefonunu arayarak diğeri de MHRS aile hekimi randevu sisteminden randevu almaktır. Şimdi hem telefonla aile hekimine randevu alma işlemini nasıl yapabileceğinizi hem de mobil uygulamaya ya da internetten aile hekiminden randevu alma işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinize değinelim.

1-İnternetten sağlık ocağı randevu alma

Aile hekimliği randevusu için ilk ve en hızlı seçenek internetten randevu almak olacaktır. Çünkü aile sağlık merkezi randevu hattı yoğun olabiliyor ve sizi hatta bir hayli bekletiyor. Bu nedenle ASM randevunuzu eğer alabiliyorsanız internetten almayı deneyin. İnternetten mhrs sağlık ocağı randevusu almak için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle ya da T.C numaranız ve MHRS şifreniz ile e devlet sağlık ocağı randevu sistemine giriş yapın ⇒ e-devlet aile hekimi randevu mhrs girişi.
 • Randevu Al kısmına tıklayın.
 • Aile Hekimi Randevusu Al kısmını tıklayın.
 • Aile Hekimi Muayene kısmını seçerek devam edin.
 • Uygun tarih saati seçerek e devlet aile hekimi randevu alma işleminizi tamamlayın.

2-Uygulama üzerinden sağlık ocağından randevu nasıl alınır?

Aile hekimine/sağlık ocağına randevu alma işlemini 182/MHRS Randevu uygulaması ile de online olarak yapabilirsiniz. Mhrs aile hekimi randevu alma uygulamasından randevu için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Mobil uygulamada aile hekimliğinden randevu almak için öncelikle mobil uygulamayı telefonunuza indirin. MHRS Hastane randevu uygulaması olarak APP Store ya da Google Play Storeden uygulamayı indirebilirsiniz.
 • MHRS randevu al aile hekimi uygulamasını indirdikten sonra T.C. numaranız ve uygulama şifreniz ile ya da E-devlet şifreniz ile uygulamaya giriş yapın.
 • aile hekimliği randevu almak için uygulama ana sayfasında yer alan “Aile Hekiminden Randevu Al” kısmına tıklayın.
 • aile hekim randevu işlemini tamamlamak için çıkan sayfada ” Aile Hekimi Muayene” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra müsait tarih ve saat seçerek aile doktoru randevu işlemini tamamlayabilirsiniz.

T.C. no ile hastane randevu alma

T.C. no ile hastane randevu alma işlemi için MHRS randevu telefon Alo-182 hattını aramalısınız. İlgili çağrı merkezini aradıktan ve çağrı merkezi görevlisine bağlandıktan sonra istediğiniz aile hekimliği ya da hastane için randevu alabilirsiniz.

e-nabız aile hekimi randevu alma

E-nabız aile hekimi randevu alma işlemi yapılamamaktadır. E-nabız uygulamasında tahlil, tetkik sonucu görüntüleme, aile hekimi değiştirme gibi işlemler yapılmaktadır. E-nabız tahlil görüntüleme sayfamızdan tahlil sonuçlarınızı nasıl görüntüleyebileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Aile hekimi misafir hasta randevusu nasıl alınır?

Misafir aile hekimi randevu işlemi MHRS ya da uygulama üzerinden alınamamaktadır. 182 numaralı aile hekimi randevu numarasını arayarak randevu almak istediğiniz il/ilçe ve sağlık ocağı bilgisi vererek misafir olarak randevu alabilirsiniz. 

Sağlık ocağı randevu numarası kaç?

Peki şifrem yok randevu almak için kaçı arıyoruz ? Eğer e-devlet şifreniz ya da MHRS uygulama şifreniz yoksa aile hekimi randevu alma telefonundan da kolayca randevu alabilirsiniz. Telefonla aile hekimlerinden randevu almak için başına herhangi bir numara eklemeden “182” hattını arayabilirsiniz. Aile hekimi randevu al telefonu olan 182 hattı yoğunluğa bağlı olarak sizi bekletebilir. T.C. numaranız randevu almak için yeterli olacaktır. Başkası adına da 182’den randevu işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

182 hangi saatlerde çalışıyor?

182 hastane randevu hattı haftanın 7 günü ve 24 saat olarak çalışıyor. Ancak gündüz mesai saatleri içerisinde arama yaptığınızda çağrı merkezi görevlisine bağlanmanız daha kısa sürüyor. Geceleri çalışan sayısı az olduğundan çağrı merkezi görevlisine bağlanma süresi uzayabiliyor.

Mhrs çocuğa randevu nasıl alınır ?

MHRS’den ya da mobil uygulama üzerinden çocuklarınız için hastane/aile hekimi randevusu alabilirsiniz.

 • Mobil uygulamada sağ üst tarafta aile resmi göreceksiniz. Onun üzerine tıklayın ve randevu almak istediğiniz çocuk için seçim yapın. Gerisi yukarıda sağlık ocağına randevu nasıl alınır kısmında anlatılan aşama ile birebir aynıdır.
 • MHRS hastane randevu internet sitesinde de sağ üst tarafta aile işareti göreceksiniz. Burada “YETKİLİ OLDUKLARIM” kısmında randevu almak istediğiniz çocuk bilgisini seçerek randevu işlemini tamamlayabilirsiniz.

Çocuğuma aşı randevusu nasıl alınır ?

Mobil uygulama ya da MHRS sisteminde “YETKİLİ OLDUKLARIM” bölümünde randevu almak istediğiniz çocuğu seçin. “Aşı Randevusu Al” dedikten sonra ekran talimatlarını izleyerek çocuğunuz için randevu işlemini tamamlayabilirsiniz.

Mhrs uygulamasından başkasına randevu almak mümkün mü ?

MHRS uygulaması kişinin kendisine özeldir ve bu sistem üzerinden sadece kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu çocukları için randevu alınabilir. Bunun dışındakiler için MHRS sisteminde randevu alınamaz. Eğer şifre ya da e-devlet şifresi yoksa bu durumda telefonla randevu alınması gerekmektedir.

Başkasına aşı randevusu almak mümkün mü?

Eğer kişinin e-devlet şifresi ya da MHRS uygulamasında şifresi varsa bunlarla aşı randevusu alınabilir. Eğer yoksa 182 hattı aranarak aşı randevusu oluşturulabilir. Başkası da 182 hattından kişi adına aşı randevusu alabilir.

Sağlık ocağından aşı randevusu nasıl alınır?

Yukarıda aile hekimi/sağlık ocağından nasıl randevu alınır konusunda adım adım bilgi verdik. Aşı için de aynı aşamaları takip ederek kolayca randevu alabilirsiniz.

 • Dilerseniz 182 hattını arayarak kolayca aşı randevusu alabilir,
 • Dilerseniz aile sağlığı merkezi randevu sistemi internet sayfası ya da uygulamasından giriş sağlayarak ” Aşı Randevusu” bölümünü tıklayıp ekran talimatlarını izleyerek kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Aile hekimi öğrenmek istiyorum nasıl öğrenebilirim?

Aile hekimi randevu nasıl alınır sorusunun cevabını yukarıda ayrıntılı olarak verdik. Çoğu kişi bize aile hekimimi nasıl öğrenebilirim sorusunu da iletiyor. Aile hekiminizin kim olduğunu E-devletten sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Aile hekimi sorgulaması için E-devlette aile hekimi sorgulama kısmına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Aile hekiminin numarasını nereden alabilirim?

Bağlı olduğunuz aile hekiminizin numarasına internetten ulaşma imkanınız bulunmamaktadır. Dilerseniz sağlık ocağının telefon numarasını internetten bularak sabit telefon üzerinden aile hekiminize ulaşabilir ve gerekli bilgileri bu şekilde alabilirsiniz.

Mhrs aile hekimi değiştirme işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Aile hekiminizi E-nabız uygulamasından istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. E devletten sağlık ocağı değiştirme işlemi oldukça basittir ve bunu daha önce aile hekimi değiştirme başlıklı sayfamızda ayrıntılı olarak anlatmıştık. İlgili yazımızı ziyaret ederek adım adım nasıl e devletten aile hekimi değiştirme işlemi gerçekleştirebileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Aile hekimi değiştirme telefon numarası kaç?

Değişiklik işlemleri telefonla yapılamamaktadır. Dilerseniz yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret ederek e-nabız uygulamasından değişiklik yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise geçmek istediğiniz hekimine giderek form doldurmak olacaktır. Bu şekilde de geçiş yapabilirsiniz.

Aile hekimi randevu almak zorunlu mu 2024?

Peki sağlık ocağına randevusuz gidilir mi ? Çoğu sağlık ocağı/aile hekimliği özellikle pandemi süreci ile birlikte randevulu sisteme geçmişlerdir. Ancak küçük yerler randevusuz olarak hasta kabulü yapabilmektedir. Genellikle doktor müsaitse randevusuz olarak muayene yapabilmektedir ancak bu her sağlık ocağı için geçerli değildir. İşinizi garantiye almak için randevu almanızda yarar vardır. Bu nedenle sağlık ocağı randevu almak zorunlu mu sorusunun cevabı aslında evet zorunlu olacaktır. 

Aile hekimi misafir hasta uygulaması nedir, kimler yararlanabilir?

Başka bir ile geçici olarak gidenler misafir hasta uygulamasından yararlanarak bulundukları ilde herhangi bir aile hekimine muayene olabilirler. Bu şekilde gerçekleştirilecek muayene işlemlerinden herhangi bir ücret talep edilemez.

Aile hekimine randevusuz gidilir mi 2024

Okurlarımın konu hakkında son zamanlarda sordukları sağlık ocağına randevu almadan gidilir mi sorusunun cevabını kısaca vermek istiyorum. Küçük sağlık ocaklarında genellikle randevu zorunlu tutulmamakta. Ancak özellikle Büyükşehirlerde ve illerdeki büyük sağlık ocaklarına gidecekseniz randevu almanızı öneririz. Randevu buralarda zorunlu tutulmaktadır.

Aile hekiminden nasıl randevu alınır?

Sağlık ocağı/aile hekimi randevusunu MHRS uygulaması, 182 numaralı telefondan ve ya E-nabız uygulaması üzerinden alabilirsiniz. Sağlık ocağı misafir hasta randevusu ise sadece 182 Randevu numarasından alınabilmektedir.

Başka aile hekiminden randevu alınır mı?

MHRS uygulaması üzerinden farklı aile hekimi seçimi yapılarak randevu alınamaz. Farklı bir aile hekiminden misafir randevusunu 182 hattını arayarak alabilirsiniz.

182 numara ne için?

182 randevu hattı Sağlık bakanlığına bağlı hastaneler, sağlık ocakları için randevu alınabilecek çağrı merkezidir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın