E Nabız Aile Hekimi Değiştirme 2022

E nabız aile hekimi değiştirme nasıl yapılır ? Aile hekiminizi istediğiniz zaman değiştirme hakkına sahipsiniz. Bunun e-devlet üzerinden ya da Sağlık Bakanlığı E-nabız uygulaması üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

E-nabız uygulaması Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve tahlil, MR, röntgen, ilaç raporu gibi tüm sağlık verilerinizin yer aldığı ve görüntülenebildiği kullanışlı bir uygulamadır. Buradan yapabileceğiniz işlemlerden birisi de aile hekimi değişikliğidir. Şimdi lafı uzatmadan e-nabız uygulaması üzerinden aile hekimi nasıl değiştirilir hakkında bilgi verelim.

E-Nabız Girişi nasıl yapılır ?

E-nabız uygulamasına giriş için birçok seçenek bulunmaktadır.  Öncelikle e-nabız girişi ana sayfasına giriş yaptıktan sonra;

  • T.C. numaranız ve daha önce oluşturmuş olduğunuz E-nabız şifresi ile,
  • E-devlet şifresi ile,
  • E-imza ile giriş seçeneklerinden birisini kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Ben e-devlet üzerinden giriş seçeneğini kullanarak sisteme giriş yapıyorum. Siz herhangi bir seçenekle giriş sağlayabilirsiniz. Eğer e-devletle de ilk defa giriş yapıyorsanız yeni kayıt oluşturmanız istenir. Bunları tamamlayıp sisteme giriş sağladıktan sonra değişiklik talebini aşağıda anlatıldığı gibi iletebilirsiniz.

E-nabız üzerinden aile hekimi değiştirme nasıl yapılır ?

E-nabız uygulamasına giriş yaptıktan sonra adınız, soyadınız ve kişisel bilgileriniz kısmında aşağıdaki resimde yer alan ve işaretlenen alanda “AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİR” kısmını göreceksiniz. E-nabız aile hekimi değiştirmek için buraya giriş yapın.

aile hekimi değiştirme e nabız

Buraya giriş yaptıktan sonra;

  • Değişikliğin gerekçesi,
  • İlçe ve Aile Sağlığı Merkezi alanlarında seçim yapın.
  • Ardından aşağıda çıkan Aile Hekimlerinden geçmek istediğiniz hekimi seçerek Aile Hekimi Değiştir kısmına tıklayın. Böylece aile hekimliği değiştirme işlemi tamamlanmış olacaktır.
  • Ayrıca aynı menü üzerinden aile hekimi sorgulama değiştirme işlemini yaparak değişikliğin yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Aile hekimi ve sağlık ocakları muayene ve güncel ilaç katılım payları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için  hastane muayene ücreti sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E devlet aile hekimi değiştirme nasıl yapılır ?

Aile hekimi değiştirme e devletten yapılamamakta. Yukarıda e nabızdan aile hekimi nasıl değiştirilir konusunda ayrıntıları verdik. E-nabız uygulamasına e-devlet sistemi üzerinden giriş yaparak Aile hekimi ve sağlık ocağı değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bebeğin/ çocuğun aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır ?

Kural olarak yeni doğan bebekler ve çocuklar da ebeveynlerin bağlı olduğu aile hekimine bağlı olur. Ama çocuk/bebek için aile hekimi değişikliğini e-nabız uygulaması üzerinden yapamazsınız. Eğer çocuğunuz/bebeğiniz için aile hekimi değişikliği istiyorsanız geçiş yapmak istediğiniz aile hekimine talep formu ile başvurmanız yeterli olacaktır.

E nabız aile hekimi değiştirme ne kadar sürer ?

Yukarıda belirtildiği gibi aile hekimini değiştirme talebinizi sisteme girer girmez aile hekiminiz değişmiş olacaktır. Aile doktoru değiştirme yaptığınız tarihten sonra artık yeni aile hekiminize muayene olabilir ve randevu alabilirsiniz.

Aile hekiminize muayene olacaksanız sağlıktan yararlanıp yararlanmadığınızı kontrol etmenizi öneririz. E-devletten sosyal güvence sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒⇒ sağlıktan yararlanma sorgulama.

E-nabız bilgilerini kimler görebilir ?

E-nabız bilgilerinin görüntülemesini siz yetki verdiğiniz zaman Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş sağlık hizmet sunucularında çalışan tüm hekimler görüntüleyebilir. Buradan geçmiş tahlil, mr, röntgen sonuçlarınız gibi tüm sağlık verilerinize ulaşabilirler.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın