Dul Kadın Ölen Babasının Maaşının Yüzde Kaçını Alır ?

65

Sosyal Güvenlik sistemimize göre vefat eden kişilerin kız çocuklarına gerekli şartları sağlanması halinde ölüm aylığı diğer ismi ile yetim maaşı bağlanmaktadır. Bu konuda özellikle ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sorusunun cevabı en çok merak edilen soruların başında gelmekte. Bu yazımızda ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer, ölen babadan dul kızına maaş şartları ve dul kıza ölüm maaşı bağlanma şartları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

Anne/babadan yetim maaşı alma şartları nelerdir?

Dul kadınlar ya da hiç evlenmemiş olan kız çocuklarının anne ya da babasının vefatı halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alma hakları bulunmaktadır. Kız çocuğunuz ölüm maaşı alabilmesi için;

 • Vefat eden anne ya da babanın emekli olması gerekir. Emekli maaşının kendi adına olması gerekir. Yani diyelim ki anneniz vefat eden babanızdan dolayı aylık alıyorsa annenizden size ayrıca aylık bağlanmaz. Size babanızın aylığından hissenize düşen oranda aylık bağlanır.
 • Yetim maaşı alabilmek için illa ki vefat eden kişinin emekli olması gerekmez. Eğer anne ya da babanızın ölüm tarihinde en az 900 gün ssksı varsa ya da en az 1800 gün bağkuru varsa ölüm maaşından yararlanabilirsiniz.

SSK ölüm maaşı şartları

SSK kapsamında 900 günden yetim maaşı bağlanabilmesi için vefat eden kişinin ölüm tarihinde her türlü borçlanma hariç en az 900 günü olması gerekir. Örnek veriyorum vefat tarihinde 850 gün varsa borçlanma ile 900 güne tamamlansa bile aylık bağlanmaz. Bu durum 01.10.2008 tarihinden sonra vefat edenler için geçerlidir.

Eğer sizin anne ya da babanız 01.10.2008 tarihinden önce vefat ettiyse ssk kapsamında borçlanmalar ile birlikte 900 gün ile emekli olabilir.

Bağkur dul kıza ölüm maaşı bağlanma şartları

Bağkurda ölüm aylığı diğer ismi ile yetim aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 prim günü gerekmektedir. Ayrıca 4b bağkur kapsamında prim borcunun da olmaması gerekiyor. Bağkurda borçlanmalar ile birlikte hizmetin 1800 güne tamamlanması halinde ölüm maaşı bağlanabilmektedir.

01.10.2008 öncesi ve sonrasına dikkat

Eğer anne ya da babanın 01.10.2008 tarihinden önce sigorta, bağkur v.s. başlangıcı yoksa 18 yaşını tamamlayan ve okumayan kız çocukları yetim aylığından yararlanamaz. Yalnızca lisede okuyanlar 20 yaşına kadar, üniversitede okuyanlar ise 25 yaşına kadar yetim maaşından yararlanabilir.

01.10.2008 öncesinde sigorta, bağkur v.s. başlangıcı olan kız çocukları evlendiği tarihe kadar aylık alabilir. Tabi eşi vefat eden, dul kalan kız çocukları da anne ya da babasından ölüm maaşı alabilir.

Anne/ babadan kıza kalan emekli maaşı ne kadar ?

Kız çocuklarının ölüm maaşı bağlanma oranı normalde %25’tir. Yani diyelim ki babanız vefat etmeden önce 1000 TL emekli maaşı alıyorsa size bağlanacak aylık 250 lira olacaktır. Bu durum kız çocuğundan başka aylık alan olduğunda geçerlidir. Yani başka bir çocuk varsa aylık alan ya da anne varsa bu durumda hisse %25’tir.

Ancak kız çocuğu tek başına maaş alacaksa, kendisinden başka aylık alacak kimse yoksa bu durumda aylık bağlama oranı %50 olur. Yani 1000 TL emekli maaşı alan anne ya  da babanın vefatı halinde kız çocuğuna 500 lira maaş bağlanır.

Yetim maaşı başvurusu nereye ve nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir?

Eğer vefat eden kişi bağkurlu ya da ssklı ise bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak vefat eden kişi devlet memuru ise başvuru yapılacak yer Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. Sıhhıye-Ankara olacaktır.

Ölüm maaşı başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

 • SGK emeklilik talep formu,
 • Kimlik fotokopiniz.
 • Eğer boşandıysanız ek olarak eşinizden ayrı yaşadığınıza dair taahhütname gerekir.

Emekli başvuru formu ve taahütnameyi en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz.

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar 2018 maaş bağlanır?

Emekli babadan dul kızına maaş ne kadar sorusunun cevabı babanın hangi kapsamda sigortalı olduğuna ve son aldığı emekli maaşına göre farklılık gösterir. Eğer babanız emekli iken vefat ettiyse ve sizden başka maaş alacak kardeşiniz, anneniz v.s. yoksa bu durumda babanızın almış olduğu son emekli maaşının yarısı bağlanır size. Eğer sizden başka emekli maaşı alan anne, kardeş v.s. varsa bu durumda babanızın son almış olduğu emekli maaşının %25’i bağlanır size.

Eğer babanız sigortalı çalışırken ya da bağkurlu iken vefat ettiyse sizden başka aylık alacak yoksa ssk ve bağkur kapsamında ortalama 400-500 TL arası, sizden aylık alacak varsa ortalama 200-300 TL arası bağlanır.

Eğer babanız emekli sandığı kapsamında memurken vefat ettiyse sizden başka maaş alacak yoksa ortalama 1000 TL, sizden başka maaş alacak varsa ortalama 500 TL aylık alırsınız. Ayrıntılı biliyi emekli olursam ne kadar maaş alırım başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Ölen babanın emekli maaşını kimler alabilir?

Ölen babanın maaşını;

 • Dul eş,
 • 18 yaşından küçük çocuklar.
 • Lisede okuyan ve 20 yaşını geçmemiş çocuklar,
 • Üniversitede okuyan ve 25 yaşını geçmemiş çocuklar,
 • Anne ve baba
 • %60 üzeri raporu olan malul çocuk alabilir.

Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?

Maaşı başvurmak için yukarıda izlemeniz gereken yol konusunda ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Benim kız çocuklarına aylık bağlama ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Atladığım bir husus ya da sormak istediğiniz bir şey varsa yazı altındaki Soru Sor/ Görüşünü Paylaş kısmından bana iletebilirsinizSitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
65 Yorum
 1. Pelin

  Merhaba babam 10mayis 2018de vefat etti.tarim bagkurlu.annem babamdan dul ayligi alıyor.dedem ssk emekli ve 1995 yılında oldu.annem dedemden yetim aylığı almak icin Ankara emeklilik işlerine başvurdu fakat 2ayligi alamazsınız sadece birini alabilirsiniz diye cevap geldi fakat int araştırdığımda göre 2 si farklı kurum olduğu icin alabileceği yönünde idi.yardimci olursanız ve aydinlatirsaniz sevirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüksek olan aylıktan birisi bağlanır. İkisi birden bağlanmaz diye biliyorum ben.

 2. Mehtap

  Babam annemden boşandı evlendiği eşide emekli bende ayriyim nekadar maaş bağlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. %25 oranında bağlanır size maaş.

 3. @

  Kardeşim memur olarak çalışırken vefat etti. 7 yıl hizmeti vardı. Bekar oluşu ve annemin askeri ücreti geçen maası olusu (1677tl) nedeniyle maas veya ikramiye veremeyiz dediler.sizce maas baglanma durumu var mı ? (kız kardesi yok)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin maaşı asgari ücret üzerinde ise maaş bağlanmaz.

 4. ayşe cingöz

  Merhaba eşim 5 yıl önce vefat etti. ben ve 15 yaşında olan oğlum ssk emeklisi olan eşimden maaş alıyoruz.
  Babam da 1 ay kadar önce vefat etti. kendisi emekli maaşı alıyordu.
  Annemde hayatta değil. ben çalışmıyorum . ben ve oğlum babamdan dolayıda yetim aylığı alabilirmiyiz.
  emekli maaşının nekadarını alabiliriz.. hem eşimden hemde babamdan birlikte maaş bağlanıyormu?
  teşekkürler.

  1. ayşe cingöz

   eşim ssk emeklisi babam emeklisandığından emekli maaşı almakta idi . bu durumu ne şekilde değiştirir.
   teşekkürler

  2. Ömer Meriç

   Merhaba Ayşe Hanım.
   Babanız emekli sandığı olduğu için alabilirsiniz diye biliyorum. Babanızın maaşının yarısı bağlanır size.

 5. Makbule

  Merhaba, annem isteğe bağlı bağkurdan emekliydi. üç kız kardeş bölüşüyoruz. Babam ise bağkurdan emekli olamadan vefat etmişti. altı bin iş günü ödemesi varmış. Ben babamın ve annemin maaşına başvurumu yapmıştım ve en yüksek bağlanır diye bekledim ama annemin ki bağlanmış. Kaç kez müracat ettiysem sonuç alamadım. Annem ve babam 2008 den önce vefat etmişti. Babamdan kalan maaşı alma hakkım var mı?
  çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Benim bildiğim de yüksek olan maaşın bağlanması gerektiği. Her iki aylık bağlanmaz ama yüksek olanın bağlanması gerekiyor. SGK ne diyor bu hususta?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.