Boşanmış Kadın Ölen Babasının Maaşının Ne Kadarını Alır?

Boşanmış kadın ölen babasının maaşının ne kadarını alır sorusu boşanan kadınların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Sosyal Güvenlik sistemimize göre vefat eden kişilerin kız çocuklarına gerekli şartları sağlanması halinde ölüm aylığı diğer ismi ile yetim maaşı bağlanmaktadır.

Bu konuda özellikle ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sorusunun cevabı en çok merak edilen soruların başında gelmekte. Bu yazımızda ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer, ölen babadan dul kızına maaş şartları ve dul kıza ölüm maaşı bağlanma şartları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ölen babanın maaşını kızı alabilir mi, hangi şartlarda alır?

Ölen kişiden aylık bağlanabilecek hak sahipleri arasında şartları sağlayan kız çocukları da vardır. Ayrıntılı şartlar aşağıda verilecektir. Ancak kısaca belirtmek gerekirse kız çocuğunun evli olmaması, sigortalı ya da bağkurlu olmaması, kendi adına emekli maaşı almaması aranan başlıca şartlardan. Detaylı şartlar için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Çalışan boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi?

Anne ya da babadan aylık alabilmek için aranan şartlardan birisi kadının çalışmıyor olması. Sigortalı çalışanlar ya da esnaf, tarım, şirket ortaklığı kapsamında kendi adına bağkur primi ödeyenler normalde ölüm aylığından yararlanamazlar. Ancak bazı istisnai durumlar var. Aşağıda sayılan bu istisnalar dışında sigortalı çalışanlar ölüm aylığı alamazlar. İstisnai durumlar şunlardır;

 • Anne/babası 01.10.2008 tarihi ve ya öncesinde emekli sandığı kapsamında göreve başlamış ve yine bu tarihten önce vefat ederek aylık bağlanan ve emekli sandığı kapsamında ölüm aylığı alan kız çocukları sigortalı çalışsa ya da bağkurda prim ödese bile aylıkları kesilmez. Tek istisna emekli sandığı kapsamında çalışmaları ya da evlenmeleridir. Yani bu kişiler emekli sandığı kapsamında çalışmaz ya da evlenmezse aylıkları kesilmez.
 • Ölüm aylığı alan ve aynı zamanda üniversitede okuyan kız çocukları 25 yaşı da tamamlamamış olmak kaydı ile sigortalı çalışsalar bile aylıkları kesilmez.

Emekli dul bayan babasının maaşını alabilir mi?

Kendi sigortalılığından ya da bağkurluluğundan v.s. aylık alan kadınlar babasından yetim maaşı alamazlar. Ancak eşinden alanlar bazı istisnai durumlarda babasından da aylık alabilirler. Aşağı eşin ve babanın vefat tarihlerine göre her iki aylığın alınıp alınayacağına ilişkin liste verilmiştir.

Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?

Dul kadınlar ya da hiç evlenmemiş olan kız çocuklarının anne ya da babasının vefatı halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alma hakları bulunmaktadır. Kız çocuğunuz ölüm maaşı alabilmesi için;

 • Vefat eden anne ya da babanın emekli olması gerekir. Emekli maaşının kendi adına olması gerekir. Yani diyelim ki anneniz vefat eden babanızdan dolayı aylık alıyorsa annenizden size ayrıca aylık bağlanmaz. Size babanızın aylığından hissenize düşen oranda aylık bağlanır.
 • Yetim maaşı alabilmek için illa ki vefat eden kişinin emekli olması gerekmez. Eğer anne ya da babanızın ölüm tarihinde en az 900 gün ssksı varsa ya da en az 1800 gün bağkuru varsa ölüm maaşından yararlanabilirsiniz.

SSK ölüm aylığı şartları nelerdir? 

SSK kapsamında 900 günden yetim maaşı bağlanabilmesi için vefat eden kişinin ölüm tarihinde her türlü borçlanma hariç en az 900 günü olması gerekir. Örnek veriyorum vefat tarihinde 850 gün varsa borçlanma ile 900 güne tamamlansa bile aylık bağlanmaz. Bu durum 01.10.2008 tarihinden sonra vefat edenler için geçerlidir.

Eğer sizin anne ya da babanız 01.10.2008 tarihinden önce vefat ettiyse ssk kapsamında borçlanmalar ile birlikte 900 gün ile emekli olabilir.

Bağkur ölüm aylığı şartları nelerdir? 

Bağkurda ölüm aylığı diğer ismi ile yetim aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 prim günü gerekmektedir. Ayrıca 4b bağkur kapsamında prim borcunun da olmaması gerekiyor. Bağkurda borçlanmalar ile birlikte hizmetin 1800 güne tamamlanması halinde ölüm maaşı bağlanabilmektedir.

01.10.2008 öncesi ve sonrasına dikkat

Eğer anne ya da babanın 01.10.2008 tarihinden önce sigorta, bağkur v.s. başlangıcı yoksa 18 yaşını tamamlayan ve okumayan kız çocukları yetim aylığından yararlanamaz. Yalnızca lisede okuyanlar 20 yaşına kadar, üniversitede okuyanlar ise 25 yaşına kadar yetim maaşından yararlanabilir. 01.10.2008 öncesinde sigorta, bağkur v.s. başlangıcı olan kız çocukları evlendiği tarihe kadar aylık alabilir. Tabi eşi vefat eden, dul kalan kız çocukları da anne ya da babasından ölüm maaşı alabilir.

Dul ve ya yetim maaşı alma şartları hakkında daha ayrıntılı bilgi için hemen ölüm aylığı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen babadan maaş bağlanması için gerekli evraklar nelerdir?

Eğer vefat eden kişi bağkurlu ya da ssklı ise bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak vefat eden kişi devlet memuru ise başvuru yapılacak yer Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. Sıhhıye-Ankara olacaktır. Ölüm maaşı başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

 • SGK emeklilik talep formu,
 • Kimlik fotokopiniz.
 • Eğer boşandıysanız ek olarak eşinizden ayrı yaşadığınıza dair taahhütname gerekir.
 • Emekli başvuru formu ve taahütnameyi en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz.

Ölüm aylığı başvurusu için SGK tahsis talep formu örneğini sizin için hazırladık. Hemen  ölüm aylığı tahsis talep formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret ederek örnek forma göz atarak siz de kolayca doldurabilirsiniz.

Ölen babasının maaşının kızı yüzde kaçını alır?

Kız çocuklarının ölüm maaşı bağlanma oranı normalde %25’tir. Yani diyelim ki babanız vefat etmeden önce 1000 TL emekli maaşı alıyorsa size bağlanacak aylık 250 lira olacaktır. Bu durum kız çocuğundan başka aylık alan olduğunda geçerlidir. Yani başka bir çocuk varsa aylık alan ya da anne varsa bu durumda hisse %25’tir.

Ancak kız çocuğu tek başına maaş alacaksa, kendisinden başka aylık alacak kimse yoksa bu durumda aylık bağlama oranı %50 olur. Yani 1000 TL emekli maaşı alan anne ya  da babanın vefatı halinde kız çocuğuna 500 lira maaş bağlanır.

Boşanan kadın babasının maaşının yüzde kaçını alır?

Emekli babadan dul kızına maaş ne kadar sorusunun cevabı babanın hangi kapsamda sigortalı olduğuna ve son aldığı emekli maaşına göre farklılık gösterir. Eğer babanız emekli iken vefat ettiyse ve sizden başka maaş alacak kardeşiniz, anneniz v.s. yoksa bu durumda babanızın almış olduğu son emekli maaşının yarısı bağlanır size. Eğer sizden başka emekli maaşı alan anne, kardeş v.s. varsa bu durumda babanızın son almış olduğu emekli maaşının %25’i bağlanır size.

Eğer babanız sigortalı çalışırken ya da bağkurlu iken vefat ettiyse sizden başka aylık alacak yoksa ssk ve bağkur kapsamında ortalama 400-500 TL arası, sizden aylık alacak varsa ortalama 200-300 TL arası bağlanır.Eğer babanız emekli sandığı kapsamında memurken vefat ettiyse sizden başka maaş alacak yoksa ortalama 1000 TL, sizden başka maaş alacak varsa ortalama 500 TL aylık alırsınız.

Ne kadar ölüm aylığı alacaksınız ? Hesaplamayı hesaplama programımız ile kolayca yapabilirsiniz. Ölüm maaşı hesaplamak için hemen ölüm aylığı hesaplama programı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen babanın emekli maaşını kimler alabilir?

Ölen babanın maaşını;

 • Dul eş,
 • 18 yaşından küçük çocuklar.
 • Lisede okuyan ve 20 yaşını geçmemiş çocuklar,
 • Üniversitede okuyan ve 25 yaşını geçmemiş çocuklar,
 • Anne ve baba
 • %60 üzeri raporu olan malul çocuk alabilir.

Dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi?

Eğer eş ya da babanın her ikisi de aynı kapsamda emekli olmuşsa aylık bağlanmaz. Sadece birisi bağlanır. Yani her ikisi de bağkurlu ise ya da her ikisi de ssklı ise dul kadın her iki maaşı birlikte alamaz. Eğer eşin ve babanın sigorta statüsü farklı ise örneğin birisi bağkur diğeri de ssk ise iki aylık birden bağlanabilir ancak bu durumun bazı istisnaları var.

Örneğin eş ya da babanın her ikisi de 2008 sonrası vefat ettiyse iki aylık bağlanmaz. Ancak 01.10.2008 tarihinden önce vefat varsa iki aylık bağlanabilir. Eşiniz ve babanızın sigorta statüleri ile vefat tarihlerini bize yorum kısmından yazarsanız her iki aylığın bağlanıp bağlanamayacağı konusunda bilgi verebiliriz.

Aşağıda eşin ve babanın ölüm tarihi ve sigorta statüsüne göre her iki aylığın birlikte alınıp alınamayacağı ve hangi oranda ödeneceği hakkında tablo verilmiştir. Tabloya göre her iki aylığı alıp alamayacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

eşten ve babadan aynı anda maaş tablosu
em eşten hem babadan maaş tablosu

Kocası ölen kadın ne kadar maaş alır?

Eşi vefat eden kadının normalde aylık bağlama oranı yani maaş hissesi %75’tir. Yani diyelim ki vefat eden eş 2000 lira emekli maaşı alıyorsa kadına 1500 lira maaş bağlanır. Ancak kadınla beraber ölüm maaşı alacak başka hak sahibi varsa bu durumda eşin hissesi %50 olur. Aynı şekilde kadın sigortalı ise ya da kendi sigortalılığından emekli ise hisse oranı yine %50 olmaktadır.

Eşi ölen kadına maaş bağlanması sorgulaması nasıl yapılır? 

Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne zaman ve ne kadar alacağınızı, kısaca ölüm aylığı hakkındaki tüm detayları e-devletten sorgulayabilirsiniz. E-devlette kocadan bağlanan maaş sorgulaması yapmak için E-devlet şifreniz ile e devlet sgk sorgulama  sayfasına giriş yaptıktan sonra;

 • SSK ölüm aylığı sorgulaması için 4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur ölüm aylığı sorgulaması için 4B Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı ölüm aylığı sorgulaması için 4C Aylık Bilgisi,
 • kısmından sorgulama yapabilirsiniz.

Ssk emeklisiyim babamın maaşını alabilir miyim?

Kendi sigortalılığından dolayı emekli aylığı bağlanmış kişiler anne ya da babasından dolayı ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alamaz. Bu durumun tek istisnası baba emekli sandığı kapsamında ise geçerlidir. Baba emekli sandığından emekli ise çocuk da ssk ya da bağkur emeklisi ise babadan da aylık alabilmekte.

Eşten nafaka alan babasından maaş alabilir mi?

Boşandığı eşinden nafaka alan kişiler vefat eden anne ya da babasından emekli aylığı alabilir. Ancak emekli aylığı bağlanması alınacak Nafakaya engel teşkil edebilir. Bu yüzden emekli maaşına başvurmadan önce mahkemeden konu hakkında bilgi alınması yararlı olacaktır.  

Boşandıktan sonra baba maaşı ne zaman bağlanır?

Eşinden boşanan kadın ölen babasının maaşını alabilir mi kısmında belirtilen şartları sağlıyorsanız maaş başvurunuzu yapabilirsiniz. Şartlar sağlanıyorsa başvuru tarihinden itibaren ortalama en geç 1,5-2 ay içerisinde maaşınız bağlanmış olur.

Boşanan kadının hem anne hem babasının maaşını alması

Boşanan kadın babasının maaşını alabilir mi kısmında aslında özet olarak bu konuya değinmiştim. Kişi eşinden ayrıldıysa ve fiili olarak birlikte yaşadıysa, ölüm aylığı için gereken diğer şartları da sağlıyorsa hem annesinden hem de babasından aylık alabilir.

Boşanan kadın babasının sigortasından yararlanabilir mi ?

Boşanan kadınlar anne ya da babasının sağlık güvencesinden yararlanma hakkına sahiptir. Ancak anne ya da babanın 01 Ekim 2008 tarihinden önce sigorta, bağkur ya da emekli sandığı başlangıcı olması şartı aranabilir.

Emekli maaşı alan dul kadın babasının maaşını alabilir mi?

Dul kadın eğer kendi sigortalılığından dolayı emekli maaşı alıyorsa babasından bazı istisnai durumlar hariç aylık alamaz. Eğer dul kadın eşinden aylık alıyorsa bu durumda hem eş hem de babadan aylık alma tablosunda ölüm tarihleri ve sigorta statülerine göre değerlendirme yapılması gerekir.

Eşinden ayrılan kadın babasının sağlık güvencesinden yararlanabilir mi?

Eğer babasının 01 Ekim 2008 tarihinden önce bağkurda en az 270 gün, SSK’da ise en az 120 günü varsa dul kız çocuğu tekrar evlenene kadar babasının sağlık güvencesinden yararlanabilir. Eğer bu şartlar sağlanmıyorsa yararlanamaz.

Emekli dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi?

Kendi adına emekli kadın eşinin maaşını da %50 oranında alabilir. Ancak kendi adına emekli aylığı alan kadın bazı istisnalar harici babadan aylık alamaz.

Vefat eden babanın emekli maaşını dul kızı alabilir mi?

Kız çocuklarına evli olmamaları, kendi adına emekli maaşı almamaları ya da herhangi bir kapsamda zorunlu sigortaya tabi olmamaları şartı ile aylık bağlanır. Bu durumda evet dul kız babadan aylık alabilecek hak sahipleri arasındadır diyebiliriz.

Haksız yere dul maaşı alanlar nereye şikayet edilir?

Eşiyle birlikte yaşamasına rağmen resmi nikahı olmayan ve babadan ya da annesinden aylık alanların tespiti durumunda SGK ödenen tüm maaşları geri almaktadır. Şikayetleri Alo170 hattını arayarak, Cimer’den ya da yazılı olarak SGK’ya yapabilirsiniz.

3.5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Boşanmış Kadın Ölen Babasının Maaşının Ne Kadarını Alır?” üzerine 94 yorum
 1. Merhaba,yeni boşandım. Babam ast subay emeklisi idi. 29 yıl önce vefat etti. Benim SSKdan emekli maaşım var. Babamdan maaş alabiliyorum,yazılarınızdan anladığım. Gerekli evrak ve nereye baş vurmam gerektiği hakkında bilgi rica edeceğim

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan alabilirsiniz diye biliyorum. Emeklilik dilekçesini SGK Emeklilik Hizmetleri Daire Başkanlığı- Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Ankara adresine göndermeniz gerek.

   Yanıtla
 2. Merhaba,
  SGK’dan EYT’li ve boşanmış kadın; Emekli Sandığı emeklisi müteveffa babadan emekli maaşı talep edebilir mi? Nasıl başvurulur? E-devletten başvuru yapılır mı_ Teşekkürler

  Yanıtla
 3. Slm.. Anem vefat eden babamdan (vefat: 1992 yılı) dolayı ssk dul maaşı alıyor. Ölen Dedem de (vefat: 1988 yılı) (Annemin babası) ssk dan emekli idi. Acaba annem Dedemin de emekli maaşını albilir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür eder başrılar dilerim.

  Yanıtla
 4. Merhaba, ben 2009 da emekli sandığına tabi emekli oldum. Evliyim.
  Babam 4.10.2020 de vefat etti. Emekli sandigi emeklisiydi.
  Şu an boşanmak üzereyim .Babamın maaşını alabilirmiyim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Maalesef alamazsınız. SSK ya da bağkur emeklisi olsaydınız alabilirdiniz. Ama siz de emekli sandığı emeklisi olduğunuz için alma hakkınız yok ne yazık ki.

   Yanıtla
 5. Merhaba eşimden ayrıldım rahmetli babamın maaşını aldım daha sonra eşim beni ikna etti tekrar evlendim bir çocuğum oldu ama eşim beni terk etti gitti tekrar boşandım müracaat etsem babamın maaşını alabilirmiyim zor durumda,yım beni aydınlatırsanız sevinirim tşk

  Yanıtla
 6. Merhaba ben almanya-da kalıyorum. Hem alman hem türk vatandaşıyım.Almanya da devletten sosyal yardım alıyorum.Eşimden boşanmışım.Türkiye de kalan Annem, SSK emeklisi, ölen babamın maaşını almaktaydı .Annemde vefat etti. Babamın emekli maaşını alabilirmiyim. 2200 lira alıyordu annem.Ben yüzde kaçını alabilirim.
  Bilgilendirirseniz memnun olurum

  Yanıtla
 7. Merhaba benim babam 2014 vefat etti .aylığı annem alıyordu. 1700 tl annem evlendi şimdi Bende boşanıyorum babamın aylığı ne kadar alırım. Babam 1994 emekli oldu

  Yanıtla
 8. babamın; 01/05/1986-01/04/1987 arası 297 gün ssk ile 01/04/1987-14/05/1988 arası 404 gün emekli sandığı var. ssk ya askerlik borçlanması yaparak annemi emekli yapabilirmiyim.Babam 15/05/1988 de vefat etti.

  Yanıtla
  • Merhaba. Emin olmamak ile birlikte emekli sandığında ölüm aylığı için 1800 gün gerekiyor diye biliyorum. Hiç sgk ile görüştünüz mü?

   Yanıtla
 9. 2012 yılında SGK’ dan emekli oldum. Babam Emekli Sandığından emekli, ileride babam vefat ettiğinde babamdan yetim aylığı alabilir miyim ? Maaş bağlanma oranı %25 mi olur ? İyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • Merhaba. Kendi sigortalılığınızdan dolayı aylık aldığınızdan normalde aylık alma hakkı yok. Ancak emekli sandığında bazı istisnai durumlar söz konusu. Bildiğim kadarıyla emin olmamakla birlikte evli olmadığınız ve memuriyette çalışmadığınız ya da memuriyet kapsamında kendi sigortalılığınızdan dolayı aylık almadığınız sürece babadan da aylık alma hakkınız var.

   Yanıtla
 10. SSK emeklisi babam 1984 te öldü. Ondan aylık alan annemde öldü yakın tarihte. Ben ölen eşimden dolayı Bağkur maaşı alıyorum. Babamında maaşını alabilir miyim.

  Yanıtla
 11. Merhaba babam emekli sandigindan 2000 oncesi 6 yil caliştiktan sonra vefat etmistir annemde vefat etti ben tek başima babamdan kalan yetim maaşini aliyordum 980 tl olarak ablamin esi vefat etti onada yetim maasi baglanmasini istedim 490 tlye dustu maasim ama kanunlar dul yok 2 yetim maasi paylasiyorsa %40 sekilde paylastirilir yaziyor 980 tl aliyosam bana %50 baglanmistir tek basimayken 2 kiside %40 ar baglandigina gore burda yanlis oldugunu dusunuyorum dilekce verecegim bilgilendirirmisiniz?

  Yanıtla
  • Merhaba. Tek başına aylık alan çocuğa yüzde 50 bağlanır. İki çocuk oldu mu her bir çocuğa yüzde 25 bağlanır. Dilekçe verebilirsiniz ancak benim bildiğim bu şekilde.

   Yanıtla
    • İnternette pek sağlıklı bilgiler yok maalesef. Siz sgkdan yazılı olarak bilgi talebinde bulunun. En sağlıklısı budur.

     Yanıtla
     • Son kez rahatsiz ediyorum kusura bakmayin en dogru bilgi ALO 170 dir degilmi sosyal hizmetler ve iletisim icin ALO 170 aradim onlarda eger dul yoksa iki yetim olarak %40 olur diyoe

     • Alo170 teki arkadaşlar da maalesef çok uzman değil. Dediğim gibi en doğrusu dilekçe ile talepte bulunmak. Rahatsızlık ne demek istediğiniz her zaman buradayız.

 12. Babam 18 ocak 1984 vefat etti ben evli değilim annemle birlikte dul ve yetim maaşı alıyorduk annem vefat etti ben kendi payıma 430 lira alıyordum şimdi müracaat etsem annemin aldığı maaşbe benim üzerime gecermi cok az maaş alıyorum ailede yegenlerim ve kuzenler bana yardım ediyor bu üzücü durumum için bilgi verirseniz cok hızlı bir şekilde beni cok sevindirirsiniz

  Yanıtla
  • Merhaba. Annenizin maaşının yarısı size geçer tamamı değil. Bunun için dilekçe ile SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Vakit kaybetmeden başvurun.

   Yanıtla
 13. Merhaba, annem isteğe bağlı bağkurdan emekliydi. üç kız kardeş bölüşüyoruz. Babam ise bağkurdan emekli olamadan vefat etmişti. altı bin iş günü ödemesi varmış. Ben babamın ve annemin maaşına başvurumu yapmıştım ve en yüksek bağlanır diye bekledim ama annemin ki bağlanmış. Kaç kez müracat ettiysem sonuç alamadım. Annem ve babam 2008 den önce vefat etmişti. Babamdan kalan maaşı alma hakkım var mı?
  çok teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Benim bildiğim de yüksek olan maaşın bağlanması gerektiği. Her iki aylık bağlanmaz ama yüksek olanın bağlanması gerekiyor. SGK ne diyor bu hususta?

   Yanıtla
 14. Merhaba eşim 5 yıl önce vefat etti. ben ve 15 yaşında olan oğlum ssk emeklisi olan eşimden maaş alıyoruz.
  Babam da 1 ay kadar önce vefat etti. kendisi emekli maaşı alıyordu.
  Annemde hayatta değil. ben çalışmıyorum . ben ve oğlum babamdan dolayıda yetim aylığı alabilirmiyiz.
  emekli maaşının nekadarını alabiliriz.. hem eşimden hemde babamdan birlikte maaş bağlanıyormu?
  teşekkürler.

  Yanıtla
  • eşim ssk emeklisi babam emeklisandığından emekli maaşı almakta idi . bu durumu ne şekilde değiştirir.
   teşekkürler

   Yanıtla
  • Merhaba Ayşe Hanım.
   Babanız emekli sandığı olduğu için alabilirsiniz diye biliyorum. Babanızın maaşının yarısı bağlanır size.

   Yanıtla
 15. Kardeşim memur olarak çalışırken vefat etti. 7 yıl hizmeti vardı. Bekar oluşu ve annemin askeri ücreti geçen maası olusu (1677tl) nedeniyle maas veya ikramiye veremeyiz dediler.sizce maas baglanma durumu var mı ? (kız kardesi yok)

  Yanıtla
   • Babam Bağkur emeklisi idi 2010 yılında vefat etti annem ve 3 kız kardeş kız kardeşimin biri evli Annem ben ve diğer kardeşime aylık bağlandı diğer kardeşimde evlendi annem ve ben almaya başladık 2018 de annem vefat etti şuan tek ben alıyorum ama hisse yine aynı tek olmama rağmen aynı maaşı alıyorum neden

    Yanıtla
 16. Merhaba babam 10mayis 2018de vefat etti.tarim bagkurlu.annem babamdan dul ayligi alıyor.dedem ssk emekli ve 1995 yılında oldu.annem dedemden yetim aylığı almak icin Ankara emeklilik işlerine başvurdu fakat 2ayligi alamazsınız sadece birini alabilirsiniz diye cevap geldi fakat int araştırdığımda göre 2 si farklı kurum olduğu icin alabileceği yönünde idi.yardimci olursanız ve aydinlatirsaniz sevirim.

  Yanıtla
 17. Babam 19.09.2004 vefat etti 534 gün prim var yetim aylığı bağlanırmı bana Annem 19.10.2009 vefat etti yetim aylığı bağlandı babamdan da yetim aylığı alabilirmiyim 10.10.2008 den önce vefat etti babam

  Yanıtla
  • Merhaba. Babanızdan aylık için babanızın en az 900 gün sigortası olma şartı aranır. Askerlik borçlanması ile birlikte tamamlanabilir 900 güne. Ama sizin öğrenmeniz gereken her iki maaşı birlikte alıp alamayacağınız hususu.

   Yanıtla
 18. Merhaba ben ve Kızkardeşim ölen babamizdan dul yetim maaşı alıyoruz .bayram ikramiyesinden önce aldığım maaş 930 tl yeni yapılan temmuz zami ile maasim ne kadar olacak .?birde kız kardeşim cezaevine girdi maaşı almaya devam edermı. Hakkı kaybolurmu bu durumda ne yapabiliriz . Kızkardeşim Maasi bana aktarılırmı beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum .şimdiden sonsuz teşekkürler. Sağolun .

  Yanıtla
  • Merhaba. Kız kardeşiniz maaş almaya devam eder. Temmuz zammının ortalama yüzde 7 civarında olması bekleniyor.

   Yanıtla
 19. Merhabalar.Emekli sandigindan emekli olan babam 2014 yilinda vefat etti.Anneme babam uzerinden maas baglandi.Ben esimden bosandim ama memur olarak calisiyorum.Babamdan bende yetim maasi alabiliyor muyum?Tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba. Maalesef alamazsınız. Memur olarak değil de sigortalı olarak çalışsaydınız ya da bağkurlu olsaydınız alabilirdiniz.

   Yanıtla
 20. Merhaba ben bosanmis olarak olen babamin ssk emekli maasi aliyorum benden baska babamin maasini alan yok bu bayram ikramiyesini 500 tl olarak odenmesinin sebebi nedir? Simdiden tesekkur ederim

  Yanıtla
 21. Merhaba babam 35 sene önce vefat etti bende 15 yıl önce eşimden ayrıldım 15 yıldır babamın bağkur maaşını alıyorum bugün emekli ikramiyesi almaya gittim 250 lira yatırılmıştı bende başka maaş alan yok bu yüzden kayıtlı olduğum il ssk yı aradım bana babamın maaşının yüzde 25 ini aldığım söylendi ama bende başka çocuğu yok eşide yok tek maaşı alan kişi benim sizce ne yapmalıyım çünkü yıllardır yüzde 25 aldığım söyleniyor bana.

  Yanıtla
  • Merhaba. Maaş bağlama oranının en az yüzde 50 olması gerekiyor. Bunun için SGK ya dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.

   Yanıtla
 22. merhaba benim babam bağkur emeklisiydi ben dulum annem sağken babamdan maaş almak için müracaat ettim ve bana % 25 oranında maaş bağlandı 12 sene önce annem vefat etti şu an tek ben maaş alıyorum babamdan annem ölünce bağkura gittim maaşımın arttırılması için bana çocuklar için ayrılan fon bu dediler ve bir artış yapılmadı şimdi bayram ikramiyeside 250 lira yatmış %50 olması gerekmiyormu bunu düzeltmek için nereye başvurmam gerekiyor

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle maaş hissenizin %25 değil %50 olması gerekli. Bunun düzeltilmesi için SGK bağkur emeklilik servisine dilekçe ile başvurun. Hatta dilekçenizde annenizin ölüm tarihinden itibaren tek başınıza aylık aldığınızı ve hisse oranının en az %50 olması gerektiğini ve geçmiş ödemelerin de yapılması gerektiğini belirtin. Aynı şekilde eksik ödenen ikramiye tutarının düzeltilmesini de belirtin dilekçenizde.

   Yanıtla
 23. Mrb.babam 26.01.2018 kaybettim.babam bagkur emeklisiydi. Benim sigortam ve sosyal bir güvencem yok olduğu için başvuru yaptım yararlanmak için,fakat annem bunu kabul etmedi maaş düşeceği için bende başvurumu geri alacağım fakat annemin vefatından sonra bu maaşı alabilecekmiyim şimdi istemediğim için ilerde bir sorun çıkarmı ?teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Maaş başvurusu yaptıysanız maaşınız bağlanır. Bu maaştan vazgeçme hakkınız yok. Ancak sigortalı çalışırsanız ya da evlenirseniz kesilir bu maaş.

   Yanıtla
 24. iyi günler babam bağkurluydu yetim maaşı alıyordum evlendim kesildi eşim 1 yıl sonra refat etti eşim ssk lı onun maaşı bağlandı babamdan olan bağkur maaşınıda alabilirmiyim babam 2000 yılında eşim 2016 yılında refat etti

  Yanıtla
 25. Babam sigortadan emekliydi isci emeklisi vefat etti ammenle ben babamin maasini aliyoruz annem uvey anne diyelimki annemde vefat etmis olsa onun aldigi maas bani aktarilir

  Yanıtla
  • Merhaba. Tek başına aylık almanız halinde sizin hisse yüzde 50 olur. Yani sizin şu an aldığınız maaş iki katına çıkar. Annenin maaşının tamamı aktarılmaz size.

   Yanıtla
 26. İyi akşamlar, ben ssk emeklisiyim boşandım, babam vefat etti bag-kur emeklisiydi. Babamdan maaş alabilirmiyim?. Teşekkürler.

  Yanıtla
 27. Merhaba
  Annemle babam yıllar önce ayrıldı babam tekrar evlendi ssk dan emekli vefat etti Maaşını alabilmem için neler yapmam lazım
  Bende eşimden ayrıldım
  Babamın maaşını alabilirmiyim alırsam ne kadar alabilirim
  Birde bayram için ikramiyeden yararlanabilirmiyim

  Yanıtla
  • Merhaba. Babanızın maaşını alabilirsiniz tabi ki. Babanızın ikinci eşi maaş alıyorsa eğer sizin hisse oranı %25 olur. Bu durumda alabileceğiniz bayram ikramiyeesi tutarı da 250 TL olacaktır.

   Yanıtla
 28. Ölen SSK emeklisi babanın dul kızı (51 yaşında) %70 engelli raporu var,çalışıyor( emekli sandığı) . Çalışıyorken babasından maaş alabilir mi? Emekli olursa alabilir mi?

  Yanıtla
 29. Eşimden boşanıyorum babam 1995 vefat etti kendime aiit bi gelirim yok babam emekli sandığından emekli assubaydı ne maaşının ne kadarı bağlanır

  Yanıtla
 30. Bab am 04 2018 de öldü 1900 tl emekli maaşı vardı 2 esden boşandı 13 yaşında oğlu var ben 40 kardeşim 35 yaşında ikimizde dul ve gelirimiz yok 13 yaşında oğlan ve 2 kadın kaç tl maaş alırız

  Yanıtla
 31. Dedem yeni vefat etti annem maaş için başvuru yaptı ve çıktı 6 bin toplu alacak sonra her ay alacak annem maaşı çıkarırken tek dul benim demiş ama teyzem de var ve bu 6 bini diğer kardeşlere hak düşüyor mu yoksa sadece annem için mi 6 bin hukuken daha sonra bu parayı almak için diğer kardeşler şikayetçi olabilirler mi yani kısaca bu toplu para ne yapılması gerekiyor yasal olarak

  Yanıtla
  • Merhaba. Bir sıkıntı olmaz merak etmeyin.o para annenize bağlanan para. Diğer kardeşler bu para için hak talep edemez.

   Yanıtla
 32. Hayırlı günler Ben ve ablam vefat eden babamdan maas aliyoruz .(ssk) ben ayrica vefat eden esimdende maas aliyorum (emks) bayramda verilecek ikramiyeden faydalanirmiyiz ayrica ne kadar aliriz. Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Siz sadece eşinizden dolayı ikramiye alırsınız. Sizin çocuk da var mı aylık alan.
   Kız kardeşiniz 250 TL ikramiye alır sanırım

   Yanıtla
   • Iyi günler çocuklarım babalarinin maaşını almiyor büyük oğlum yaştan dolayi ayrica çalışıyor küçük oğlum 23 yasinda açik lise okuyor babalarinin maaşını almiyor. Ablamin , babamin maaşından başka geliri yok, ben babamdan dolayi ikramiyeden faydalanirmiyim sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim

    Yanıtla
    • Yok babanızdan dolayı alamazsınız. Sadece eşinizden alırsınız. Eğer eşinizden dolayı sizden başka aylık alan yoksa 750 lira alırsınız.

     Yanıtla
 33. Annem ssk emeklisi ben ve kız kardeşim boşandık babam bağkur emeklisi Biz bu durumda bayram ikramiyesi söylenilen ücret yani 1000 tl alamicaz mi? Bu arada annemde bende kız kardeşimde babamızdan maaş alıyoruz şimdiden tskler

  Yanıtla
  • Merhaba. Bayram ikramiyesi herkese hissesi oranında ödenecek. Örneğin annenize 500 TL size de 250’er TL olacak şekilde ödenir.

   Yanıtla
 34. Merhaba,

  Hic calismadim, sigorta primim de yok. Beyim iki sene önce vefat etti. Esim SSK’dan emekliydi ve maasi kesintili olarak bana baglandi. Babam ise 1980’de vefat etti. SSK emeklisiydi. Babamin emekli maasini da almaya hakkim var mi ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Her iki maaşı birlikte alamazsınız. Hangisi yüksek ise o bağlanır. Zaten eşinizden alacağınız emekli maaşı daha yüksek olacağından onu alırsınız.

   Yanıtla
 35. Merhaba eşimden boşanmak uzereyim part-time çalıştığım için sigortam yok 2008 yılında vefat eden babamın maaşına başvurunca ne kadar maaş bağlanır acaba babam 1250 lira emekli maaşı alıyordu

  Yanıtla
  • Merhaba. Eşinizden boşandıktan sonra sigorta olmaması halinde maaşı alabilirsiniz. Eğer sizden başka maaş alacak kimse yoksa 625 TL bağlanır

   Yanıtla
 36. Ssk li olarak asgari ücretli calisan dul kadınım.bagkur emeklisi olan vefat eden babamın maaşını alabilirmiyim?

  Yanıtla
 37. Mrb hocam annem 1993 tarihinde babamın iş kazası geçirmiş olup ssk dan dul maas alıyor 2008 tarihinden once dedem tarim bagkurundan emekli oldu dedem vefat edince biz muracat ettik anemin kendi babasindan maasini alabilmesi icin ve baglandi bize iki yil oncesi anemin kenfi babadindan aldigi tarim bagkur maas kesildi ve geriye donuk 28 bin borc cikyi be anemin aldidigi dul maasina haciz konuldu 4 te birine tarim bagkuru kesildi tamamen ve su an cok magdur durumdayiz yadal olmayan bir sey yapmadik sonucta sorduk dilekce ver dediler ve bizde verdik ve baglandi simdide kurum hatasi diyorlar ne yapmamiz gerrkiyo saygilar.

  Yanıtla
  • Merhaba. Sanırım aylık yanlış bağlanmış. Bundan dolayı sizden geri istemişler. Kurum hatası olduğundan sizden gecikme zammı ve faizi alamazlar. Ancak dava açabilirsiniz. Ama bir hata varsa lehinize sonuçlanması zor maalesef.

   Yanıtla
 38. Dul ve ikizleri ile yaşayan halen görevli bayan öğretmenim bağkur emeklisi ölmüş babam ın aylığını alabilir miyim

  Yanıtla
  • Merhaba.
   Maalesef çalışan ya da kendi sigortalılığından dolayı emekli olanlara yetim maaşı bağlanmaz. Alamazsınız.

   Yanıtla
 39. Eşimden ayrıldım çalışmıyorum annemin babamdan aldığı 1400tl. Dul maaşının nekadarı bana bağlanır yetim maaşı olarak

  Yanıtla
 40. Babam vefat etti 1500 lira maaş alıyordu. Ben tek başıma maaş alacagim. Bağkur emeklisiydi. Ben maaşın ne kadarını alirim

  Yanıtla
Yorum yapın