Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar 2022

121

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar bağlanıyor ? Ölen babanın maaşını alabilecekler arasında gerekli şartları sağlayan dul kızları da vardır.  Dul ya da bekar kızların belirli şartlar altında anne ya da babasından ölüm aylığı alma hakları bulunmaktadır.

Dul kadın babasının emekli maaşının ne kadarını alır konusunda anlaşılmayan bazı hususlar olduğundan ve bu aralar da konu hakkında bize sıklıkla sorular iletildiğinden hem güncel bir yazı yazmak istedik hem de kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak istedik. Bu yazımızda ölen babadan kızına maaş ne kadar ödeniyor, başvuru nereye ve nasıl yapılıyor, gerekli evraklar neler gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Ölen babanın emekli maaşını kimler alabilir ?

Babadan maaş bağlanması için kişinin kanunen hak sahibi sayılması gerekmektedir. Peki hak sahipliği nedir ? 5510 Sayılı SGK Kanununa göre hak sahibi vefat eden kişinin emekli maaşını alabilecek kişiler olarak tanımlanır. Bu kişiler vefat edenin eşi ve çocuklarıdır. Dul kızın babasının maaşını alması için resmi olarak boşanmış olması, sigortalı bir işte çalışmıyor olması ya da kendi sigortasından dolayı aylık almıyor olması ve yeniden evlenmemiş olması gerekmektedir.

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kanunu 01 Ekim 2008 tarihinde değişmiştir. Buna göre 01 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında sigortalı, bağkurlu olan ya da memur olan v.s. kişilerin dul kızlarına aylık bağlanabilmesi için dul kızın 25 yaş altında olması ve öğrenim görmesi gerekmektedir. İlk defa bu tarihten sonra sigorta girişi olan anne/babanın 18 yaş üstünde olan ve öğrenim hayatına devam etmeyen ve dolayısıyla 25 yaşını geçen çocukları maaştan yararlanamaz. Daha fazla bilgi için hemen  sgk ölüm aylığı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anne ya da babası 01.10.2008 tarihinden önce devlet memuru olmuş ve anne ya da babasından maaş alan dul kişi sigortalı çalışsa ya da bağkurlu olsa bile aldığı aylık kesilmez. Bu kapsamdaki kişilerin yalnızca yeniden evlenmeleri ya da emekli sandığı kapsamında devlet memuru olarak atanmaları halinde aldıkları aylık kesilir.

Ölen babanın maaşı dul kızına kalır mı ?

Yukarıda belirtilen şartlar sağlanıyorsa yani dul kız;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi adına emekli maaşı almıyorsa,
 • Sigortalı değilse,
 • Bağkur kaydı yoksa,
 • Eş vefat etmediyse ve eşinden ölüm aylığı almıyorsa,
 • Hak sahibi olarak maaştan yararlanma hakkına sahiptir.

Ölen babanın maaşı nasıl alınır ?

Babadan kızına maaş bağlanması için başvuruyu;

 • SGK’da gelir, aylık, ödenek talep formu ve kimlik fotokopiniz ile yapmanız gerekiyor.
 • Eğer eşinizden boşandıysanız ayrıca eşiniz ile birlikte yaşamadığınıza dair taahhütname de vermeniz gerekiyor.
 • Tüm bu belgeleri SGK’dan alabilirsiniz.
 • Kısaca ölen babadan dul kızına maaş bağlanması için gerekli evraklar SGK gelir aylık ve ödenek talep formu, kimlik fotokopisi, boşananlar için taahhütname.
 • Ölüm aylığı başvurusunda istenen gelir, aylık ve talep belgesini indirmek ve doldurulmuş bir örneğine göz atmak için hemen ölüm aylığı tahsis talep formu nasıl doldurulur örnek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen babasının maaşının kızı yüzde kaçını alır ?

Gelelim asıl konumuz olan babamın maaşının ne kadarını alabilirim sorusunun cevabına. Aslında ölen babasının maaşının dul kızı yüzde kaçını alır sorusunun cevabı maaş alan başka kişi olup olmadığına göre değişir.

 • Eğer dul kadın ölen babadan maaş bağlanması konusunda tek hak sahibi ise babadan kızına kalan emekli maaşı bağlama oranı %50’den aşağı olamaz. Yani vefat eden kişi 2000,00 TL emekli aylığı alıyorsa ve dul kişi tek başına ölüm maaşını alacaksa alacağı emekli aylığı 1000,00 TL altında olamaz.
 • Babadan kalan emekli maaşını alan başka bir kişi kardeş, anne v.s. varsa bu durumda maaş bağlama oranı %25 olur. Yani diyelim ki vefat edenin maaşı 1500,00 TL ise dul olan kişiye de 375,00 TL bağlanır.
 • Tabi çalışırken vefat eden babadan dul kızına maaş bağlanmasında hesaplama farklı olacaktır. Babanın ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıcını ve prim ödeme dönemlerini yorum bölümünden yazmanız halinde babam vefat etti maaşının ne kadarını alırım sorusunun cevabını size verebiliriz.

Ölen babadan bekar kızına maaş ne kadar 2022

Yukarıda hangi oranlarda aylık bağlanacağını örneklerle belirttik. Eğer vefat eden babanın güncel aylığı konusunda bilgi sahibi iseniz yukarıda belirtilen oranlarda ve duruma göre ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

Ölen babadan maaş bağlanması sorgulama

Emekli aylığı sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılmakta. E devlet sisteminde;

Ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilir miyim ?

Bazı sigortalılarımız kendilerinin de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alırken eşlerinin vefatı durumunda aylık alıp alamayacaklarını bize sormakta. Evet alabilirsiniz. Eşin maaşının %50’si yani yarısı bağlanır. Ayrıca vefat eden eşten dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu bir defaya mahsus olmak üzere cenaze yardımı ödemesi de yapar.

Emekli sandığından emekliyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Dul kızın babasından maaş alması için sigortalı çalışmamaları ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi adlarına aylık almamaları gerekiyor. Maalesef çalışmama ya da aylık almama şartı arandığından alamazsınız.

Eşi ölen kadın kocasının maaşının ne kadarını alır ?

Eğer eşten başka maaş alan yoksa ve eş sigortalı çalışmıyorsa, kendi sigortalılığından dolayı SGK’dan da aylık almıyorsa eşin maaşının %75’i ödenir. Ancak eşten başka maaş alan varsa ya da eş sigortalı, bağkurlu v.s. ise ya da kendi sigortalılığından dolayı aylık alıyorsa bu durumda maaş bağlama oranı %50’dir.

Dul kadın hem babadan hem eşten ölüm aylığı alabilir mi ?

Eşinden dolayı maaş alan kadınların bize çok sordukları bir soru da ölen babanın emekli maaşını da alabilir miyim sorusu. Aynı anda babadan kalan maaştan yararlanmak için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Böyle bir durumda eşin ve babanın vefat tarihleri, bulundukları ve aylık alınan sigorta kapsamları önem arz etmekte. Yani örnek veriyorum ikisi de 2008’den önce başladı ve ikisi de bağkurluysa iki aylık alınmaz. Sadece yüksek olan bağlanır.

Ancak diyelim ki ikisi de 2008 öncesi vefat etti birisi ssk ve diğeri bağkur. Bu durumda her iki aylık da bağlanır. Bu yüzden babanızın ve eşinizin tam vefat tarihlerini ve sigorta kapsamlarını yorum bölümünden yazmanız halinde her iki aylığı alıp alamayacağınız ya da ne kadarını alabileceğiniz konusunda bilgi verebiliriz.

Ssk emeklisiyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Yukarıda ölen babanın maaşını almak için gerekenler kısmında da anlattığımız üzere kendi sigortalılığından dolayı aylık alan ya da sigortalı çalışan kız çocukları babadan dul kızına maaş hakkından yararlanamaz.

Annem vefat etti maaşını alabilir miyim ?

Eğer anne eşinden emekli değilse yani sigortasından, bağkurundan v.s. emekli ise ve siz de belirtilen gerekli şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz. Yetim aylığı için gereken şartları yukarıda ayrıntılı olarak belirttik.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

121 Yorum
 1. CANAN

  BABAM OLELI 20 SENE OLDU BAKURLUYDU YATIRAMADIK SIMDI YATIRSAM FAYDALANA BILIRMIYIM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer en az 1800 gün varsa yatırabilir ve yetim aylığı alabilirsiniz. Tabi sizin de bekar olmanız gerekiyor.

 2. fatma

  Merhabalar, benim babam 2006 yılında vefat etti. Ben 2019 yılında maaşına başvurdum. babam Bağkur emeklisi maaşının %25ini alıyorum ve tek varis benim şuan. %50 mi almam gerekiyor normalde bir yanlışlık olabilir mi? Başka bir gelirim yok.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tek maaş alan siz iseniz yüzde 50 olması gerekir. SGK ya bir dilekçe verin. Tek başınıza maaş aldığınızı ve bu nedenle aylık bağlama oranının en az yüzde 50 olması gerektiğini belirtin dilekçede.

 3. Mustafa

  Hocam Merhaba Annem şu an 52 yaşında. Dedemden “4A Ssk” Dul yetim maaşı alıyor. Kendi “4b bağkur isteğe bağlı sigortadan da” 08/02/2022 tarihi itibari ile toplam 5354 günü bulunmakta. Sigorta başlangıç tarihi 03.09.2003 olduğu için 4b bağkur 60 yaş 5400(15yıl) Prim ödeme gün sayısı veya 58 yaş 9000(25yıl) prim ödeme gün sayısına tabi.Hocam kendi daha düşükten emekli olacağı için dedemin yetim maaşı kesilmesin istiyoruz.Bu konuda merak ettiğim sorular bulunmakta.
  “Sorularım”
  1.)Eğer Annem 5400 prim ödeme gününü doldurup 60 yaşına gelirse Dedemden aldığı 4A SSk dul yetim maaşı direkt otomatik kesilip kendi 4b bağkur emekliliği mi bağlanacak? Yoksa Dedemin maaşını tercih edip onu almaya devam edebilir mi?
  2.)Eğer Annem 5400 prim ödeme gününü doldurup 58 yaşını geldiğinde ödediği primlerini geri iade alabilir mi? Yoksa 5400 günü doldurduğu için bu hakkı yanıp kayıp mı olur?
  “Bu 2 soruma net kesin doğru bilgi içeren bir cevap almamız lazım hocam! Şimdiden teşekkürler…”

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Kendi adına aylığa başvurduğunda ve aylık bağlandığında babasından aldığı maaş kesilir. Tercih sunulmaz. Tercih eş ve babadan aylık alınacağı durumlarda sunulur.
   2-5400 günü doldurduğunda prim iade hakkı olmaz. Tüm şartları sağlayanlara iade yapılmıyor.

   1. Mustafa

    Hocam peki tekrar netleştirelim Annem 60 yaşına geldiğinde kendi aylığı için bir başvuru yapmaz ise dedemden dul yetim maaşını almaya devam edebilir mi? Yoksa 5400 prim günü dolduğu için yaşı da dolunca dedemin emekli maaşı kesin kesilir kendininki mi bağlanır?
    Birde hocam Annem 5400 gün için 60 yaşını beklemesi gerekiyor. 58 yaşını doldurduğunda ne olursa olsun 5400 prim günü dolduğu için 58 yaşında prim iadesi kesinlikle alamıyor mu?

    1. Ömer Meriç

     Anneniz kendi sigortalılığından dolayı maaşa başvurmadığı sürece babasından aylık almaya devam eder. Prim iadesi talebinde bulunacakların prim günü ve yaş şartını sağlamamaları gerekiyor. Sağlıyorsa iade yapılmaz. Bir önceki cevabımda belirttim bunu.

     1. Mustafa

      Teşekkürler hocam kendisine düşükten aylık bağlanacağı için bu konuyu tam netleştirmek istedim.5400 günü dolsa 60 yaşına gelse de Sgk’ya gidip ben emekli olmak istiyorum diyerek bizzat talepte bulunmadığı sürece dedemin maaşı otomatik kesilmez diyorsunuz. O açıdan bir sıkıntı görünmüyor o halde.Ama 5400 prim gününü geçtiği an 58 yaşında geri prim iade alma şansı bir daha kalmıyor hocam bunda da kesin netsek tamamdır benim için bilgilendirdiğiniz için tekrardan çok teşekkür ederim sağlıklı günler dilerim…

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim iyi günler.

     3. Mustafa

      Hocam bir şey daha sormak istiyorum. Misal 10 mart’ta sigortamız doluyor. Biz 1 mart’ta o ayın prim borcunu ödedik.5 mart’ta da sigortayı kapattık.5 mart’a kadar hizmet süresi işliyor geri kalan süre kapattığımız için işlemiyor değil mi hocam kalan 25 günlük ödediğimiz para sgk’nın havuzunda duruyor.Biz sonra dilekçe vererek o fazla ödememizi geri alabiliyoruz doğru mudur?

     4. Ömer Meriç

      Merhaba. Evet dediğiniz gibi oluyor. Ama siz tam tersini yapın iade ile uğraşmamak için. Önce kapanış dilekçesi verin sonra kalan 5 günlük kısmı ödeyin.

     5. Mustafa

      Hocam size son bir şey daha sorsam? Sormak değilde aslında bir de sizden teyit alsam diyelim. Annem 2016’da vefat eden dedemin 2000 öncesi 4a Ssk emekliliğinden 2020’den beri yetim maaşı almakta.Kendi 4B isteğe bağlı bağkur’dan emekli olursa çift maaş alma durumu yok diye biliyoruz. Ama eğer dedem yada Annemden biri 4c Memur emeklisi olsa idi çift maaş alma hakkı kazanabiliyordu.Bu bilgilerimizin doğruluk payı nedir hocam?

     6. Ömer Meriç

      Bu ölüm tarihlerine göre değişebiliyor. SGK’dan net bilgi alın bu hususta. Herkes farklı şeyler söyler çünkü.

     7. Mustafa

      Hocam şu an yeni ssk-bağkurdan emekli olan birisinin eğer anne babası emekli sandığına tabi değilse Ssk’dan emeklilerse ne olursa olsun kendi emekli maaşı dışanda anne babasından ekstra yetim maaşı alamıyor diye biliyorum.Siz bu durumda olupta kocasını ayrı tutarak kendi maaşı artı Anne/babasından da yetim maaşıyla birlikte çift maaş alan birilerine hiç tanıklık ettiniz mi?

     8. Ömer Meriç

      Emekli sandığında istisna söz konusu. Anne ya da babasından emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alan birisi kendi adına SSK ya da bağkurdan emekli maaşı da alabilir. Her iki maaşı da alabilir yani.

     9. Mustafa

      Hocam 30 40 senelik dedemin üzerine 5 daireli aile apartmanımız 3. kişilerle anlaşmalı Hileli satış gösterilerek Muris Muvazaası kapsamında 4 dayımın üzerlerine geçirilmiş. Annem dahil 6 teyzem bu zamana kadar bu konuda hiç bir hak talebinde bulunmamışlar.Acaba bununla ilgili şu an bir hak talebinde bulunabilir miyiz? Yoksa zaman aşımına uğramıştır boşuna hiç uğraşmayın mı dersiniz? Şu an 4 dayımın 2 3 tanesi ultra süper zenginliğe ulaştıkları için bu konuda bir adım atmak istedim.Siz sadece sgk içi konularla ilgileniyorsanız da şimdiden kusura bakmayın…

     10. Ömer Meriç

      Maalesef uzmanlık alanım değil Mustafa BEY 🙂

 4. kenan

  Merhaba ;
  Annem için soruyorum.
  Eş ssklı (2008 Sonrası) ölüm 2021 baba bağkurlu (2008 Öncesi) ölüm 2003 iki aylıkta alınabilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz babasından dolayı evlenmeden önce ve 2008/10 döneminden önce ölüm aylığı aldı mı ? Eğer cevap hayırsa her ikisini alamaz sadece tercih ettiği aylığı alabilir. Cevap evetse her ikisini de alır.

 5. Özlem Yıldız

  Merhaba benim kuzenim babasından ölüm aylığı alıyor birinci eşinden ayrıldı şimdi ise nikahsız biri ile yaşıyor şikayet edildiğinde bi sorun olurmu ve aylığı kesilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kesilir. Eğer şu anki eşi ile birlikte ise resmi olmasa bile onun eşi ise kesilir. Tabi buna denetmen karar verir.

 6. Handan

  Merhaba, eniştem 2017 yılında vefat etti , kızının kocası 2021 vefat etti kızına hem eşinden hemde babasından maaş bağlanır mı bunun bir süresi var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tercih ettiği aylığı alabilir. Her ikisini alamaz.

 7. Müyesser Erzincan

  Babam Kore gazisi 1989 da vefat etti annem de 2020 de vefat etti ben kızları dulum babam SSK emeklisi ben babamın maaşını veya Gazi maaşını alabilirmiyim alabilirsem nekadar alırım beni bilgilendirebilirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK maaşını alabilirsiniz %50 oranında. Eğer başka maaş alan yoksa tabi. Ama gazilik maaşı hakkında bilgim yok maalesef.

 8. Meral öden

  Babam 1996 yılında vefat etti bagkur dan emekli annem 2021 agustos ayında vefat etti bagkur dan emekli ben anne ve babamdan maaş almak istiyorum bir tek ben alacağım evli değilim sigorta yok . Ne kadar alacağım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisinin maaşını %25 oranında alırsınız bildiğim kadarıyla öyle. Yine de SGK’dan teyit ettirin.

   1. Zeliha nur

    Merhaba babam 11 14 2011 de vefat etti ozaman emekli değildi 1 ay içinde emekli işlemleri yapıldı anneme maaşı çıktı çalışan sgk dan şimdi dedem 01 11 2022 de vefat etti bağkurlu emekli dedeminde emekli maaşını annem alabilirmi

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hayır her ikisini alamaz. Tercih ettiği maaşı alabilir.

   2. Özgür

    Merhaba
    Annem için soruyorum Eşi 2008 öncesi SSK emeklisi babası 2008 öncesi Bağkur emeklisi babanın vefat tarihi 2000 öncesi eşin ölüm tarihi 2022 her iki maasinda bağlanması mümkün mü
    (Annem 2009 da yetim aylığı aldı)

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Anneniz ilk defa 5510 sayılı yasa kapsamında yetim aylığı aldığından her iki maaşı alamaz. Tercih ettiğini alabilir. Yine de SGK ile de görüşün net olması açısından ama bu şekilde.

     1. Özlem

      Hocam benim annem 59 yaşında eşinden bosanicak ve üzerine ne maaş nede mal varlığı var ölen emekli babasının maaşı nekadar bağlanır acaba ?

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Eğer tek başına aylık alacaksa hisse oranı yüzde 50 olur ama ne kadar maaş bağlanır bilemeyiz.

 9. Mine SARIBAŞ

  Merhabalar efendim;
  Ben emekli sandığından emekli oldum. Babam ise aynı şekilde emekli sandığından (veya SGK’dan) 2008 öncesi emekli oldu ve vefat etti. Benim emekli maaşımın babamın emekli maaşından yüksek olması onun emekli maaşının tarafıma bağlanamayacağı anlamına gelir mi? Babamın emekli sandığı emeklisi veya SGK emeklisi olduğunu var sayarak beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.
  Eğer ki maaş bağlanacaksa hangi evraklar ile nereye müracaat etmeliyim. SAYĞILARIMLA

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızdan aylık alma hakkınız yok. Eğer ssk ya da bağkur kapsamında emekli olsaydınız babanızın emekli sandığı maaşını alırdınız. Ama alma hakkınız yok.

 10. Hüsniye

  Bende alıyorum yüzde 25benden başka alan yok niye yüzde 50 alamıyorum annem de öldü araştırdım boşanma tarihim 2018 olduğu için yapamıyoruz diyorlar yanlışım bilgilendiriliyorum

  1. Ömer Meriç

   Yazılı olarak başvurun. Dilekçede tek başına aylık alanın siz olduğunu belirtin. Yüzde 50 olması gerekiyor hissenizin.

 11. Bilge ozcan

  Merhaba babam emekli olamadan öldü. Yaşını bekliyordu. Yaşını 11 Mart’ta doldurdu fakat covid yüzünden yoğun bakımda yatıyordu. Bu yüzden emekli olamadı. Ben 23 yaşındayım ve çalışmıyorum. Annemin emeklilik hakkı yeni geldi ve başvuru yaptık henüz maaş bağlanmadi babamdan ne kadar aylık alabilirim ilk işe giriş tarihi 23.09.1980 dönemleri 1980-1981-1982-1983-1984-1985-1986-1987-1995-2002-2003-2009-2013-2014-2015-2016-2017-2018-2019-2020-2021. Toplam gün sayısı 4592. Babamdan ne kadar aylık alabilirim? Annem ne kadar alabilir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar alabileceğinizi bilemem ama hisse oranı sizin yüzde 25 annenizin yüzde 50 olur.

 12. Cennet

  Merhaba eşimle ikinci kez boşandım vefat eden babamın maaşına basvurdum ikinci kez alicam olursa.
  Ssk dan verilen formu ve kimlik fotokopimle başvurdum. Boşanmaya dair tahahutname istediklerini sonradan ogrendim. Yani onu göndermedim ssk ya yine de sonuç alırmıyım ve ne zaman sonuclanir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilerseniz taahhütnameyi doldurup verin. Bağlamayabilirler eksik evraktan dolayı.

 13. Raziye Özlem Çeliker

  SSK emeklisi bekar bir bayanım. 2020 yılında hem babayı hem anneyi kaybettim. İkisi de emekli sandığından emekliydi. Her ikisinden de maaş bağlanır mı bağlanmazsa ne şekilde olur bilgi verirseniz sevinirim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Raziye HANIM. Maaş alabilirsiniz diye biliyorum her ikisinden. talepte bulunun isterseniz bir kaybınız olmayacak sonuçta.

   1. Raziye Özlem Çeliker

    Ömer bey ben de öyle biliyordum 170 de öyle söyledi ama bugün SGK böyle bir şey olamayacağını bir maaşın sadece %50 sini alabileceğimi söylediler üstelik internetten başvuru yapmama rağmen yazılı imzalı dilekçe ile başvurmam söylendi örneklerimi biliyorum ikisini birden alabilen bu durumda ne yapmalıyım ?

    1. Ömer Meriç

     Zaten maaşların tamamı değil yarısı alınır. Yazılı olarak gelir,aylık ve talep belgesi ile başvurun. Sonucu bekleyin bence.

     1. Aylin

      Efendim babam 2004 emekli oldu bağkurdan hiç bir sekilde borcuda yok ve 2021 yılında vefat etti bir kızım var nekadar maaş alırım artı cenaze parasıda ödüyorlarmış bilgilendirirseniz çok sevinirim

     2. Ömer Meriç

      Merhaba Aylin HANIM. Eğer tek başınıza aylık alacaksanız babanızın maaşının %50’sini alırsınız. Ayrıca 900 TL civarında da bir defaya mahsus cenaze yardımı ödemesi alırsınız.

 14. Müjde

  Merhabalar ben babadan yetim maaşı alıyorum kız kardeşimde alıyordu evlendi 2 yılı doluyor fakat annemde babam öldükten sonra resmi nikah yaptı evlendi şuan ise ayrıldı soyadı babamın soyadı oldu anneleri geçiyor kardeşimin aldığı maaş yoksa banamı geciyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Müjde HANIM. Kardeşinizin aldığı maaş size geçmez. Sizin hisse her durumda yüzde 25’tir. Annenize de geçmez onun da hissesi her durumda %50.

 15. Nurelif

  Kayınvalidem eşinden maaş alıyor (emekli sandığı) babası (SSK) ikiside 2008 den önce vefat etmiş. Kayınvalidem babasından maaş alabilir mi. Alabilirse ne yapması lazım

 16. Nurelif

  Merhaba kayınvalidem in eşi 2002 Aralık ayında (emekli sandığı) babası 2005 Haziran ayında (SSK) emeklisi olarak vefat etmişler. Kayınvalidem eşinden maaş alıyor. Babasından da alabilir mi. Teşeklürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alır diye biliyorum. Yine de SGK’dan teyidini alın ondan sonra başvurun.

 17. Didem

  Eşim 2014’te öldü ve onun ssk maaşını alıyorum. Babam 2021’de öldü ve ssk maaşı vardı. Onun maaşını da alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef ikisini birden alma hakkınız yok

 18. Tuğçe

  Merhabalar ben babamdan yetim maaşı alıyorum ama bir ay oldu işe başladım sigortalı çalışanım ama babamdan aldığım maaş kesilmedi ne yapmam gerekiyor bu süreçteki yetim parası aldığım kısmı geri ödemek zorunda mıyım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öğrenci iseniz ve 25 yaşı tamamlamadıysanız babanızdan maaş almaya devam edebilirsiniz. Ancak aktif öğrencilik yoksa ssk girişine göre kapatılması gerek ölüm maaşının.

  2. Durdane

   Merhaba annem SSK dan 2011 de ölen babamdan kalan dul maaşını almakta 2012 de ölen SSK emeklisi dedemden de yetim maaşı alabilir mi

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Alamaz maalesef. Yine de SGK’dan durumuna baktırın. Bazı istisnalar mevcut.

 19. Neriman

  Mrb.acil cvp lutfen.babam 7 8 sene once öldu bagkurdan emekliydi.ben ssk calisan oldugumdan maas alamadim.emekli olunca alirsin demislerdi.simdi emeklilik tarihim geldi.babamdan emekli maasini artik alabilecekmiyim.bosandim15 senedir yalnz yasiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer kendi sigortanızdan dolayı maaş alacaksanız ayrıca babanızdan emekli maaşı alamazsınız

 20. Şennaz

  Eşim 2010 yılında vefat etti. Hem babamdan hem eşimden maaş bağladı. Şimdi kız kardeşimin eşi vefat etti. O da babamdan maaş hak ediyor olmalı? Ona maaş bağlanınca benim maaşım kesintiye uğrar mı? Teşekkür ederim.

 21. Tevfik

  Babam 2015 de vefat etti, ssk emeklisiydi, annem de 2017 de vefat etti. Ablamın sosyal güvencesi olmayan eşi vefat etti. Ablam babamın maaşından yararlanabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi eşinden aylık alamıyorsa anne ya da babadan alma hakkı var..

 22. Emre

  Merhaba babam 2021 yılında vefat etti sgk emeklisiydi 2019 yılından beri. Annem babamın maaşını alacak. annemin babasıda memurdu emekli sandığından emekliydi 1991 yılında vefat etmişti. Annem babasınında maaşını alabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konuda ölüm tarihi, daha önce aylık alınıp alınmadığı gibi durumlara göre ikisi de ödenebilmekte ya da sadece birisi ödenebilmekte. SGK emeklilik servisi ile görüşerek durumlar göz önünde bulundurularak her ikisinin alınıp alınamayacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 23. Hava

  Eşimden boşandım gelirim SSK yok 3 çocuğum var annem babamdan emekli bende yararlanabilirmiyim ben alırsam annemin maaşı kesilirmi 2000 TL alıyo ben ne kadar alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz tek başına maaş alıyorsa size de alırsanız onun hisse oranı düşer. Tek başına alıyorsa onun hisse oranı yüzde 75 tir. Bu durumda siz de alırsanız onun hisse oranı yüzde 50 ye düşer siz yüzde 25 alırsınız.

 24. Selden TUNÇİL

  Merhaba Ömer Bey,

  Babam bağkurdan emekliydi. 05.11.2020 tarihinde vefat etti. Anneme babamdan bağkur dul aylığı bağlandı. Annemin babası sgkdan emekliydi 1992 tarihinde vefat etti.Annem dedemdende yetim aylığı alabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alamaz diye biliyorum. Ancak yine de Sgk dan da bilgi alın konu hakkında.

 25. Nur Bozkurt

  Merhaba Ben 2003 yılında SGK dan emekli oldum. 2.420 tl gibi maaş alıyorum. Geçen sene idi Kardeşim ben den çok sonra emekli oldu 2010 yılı gibi. Benim aldığım maaştan 60 tl gibi daha fazla maaş alıyor. SGK ya gittim bu durumu söyledim aynı ama ek ödemeden dolayı olduğunu söyledi. Dilekçe verdim, o arada bir kurumdan prim çizelgesini istemişlerdi verdiler. Prim günlerini topladım günlerin toplamını yanlış yazmışlar. 5017 gün ile emekli oldum, aslında 5107 gün olması gerekiyor yanlış yazılmış SGK ya gittim durumu söyledim maaşınıza yansır dediler 550 tl gibi ftoplamda ödeme yapıldı 2 tl gibi maaşıma yansıdı. Ben dava açmak istiyorum, bir değişiklik olur mu bunu öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bir değişiklik olur mu bilemem. Ama yanlış olduğunu düşünüyorsanız tabi ki dava açma hakkınız bulunmakta.

 26. kamile

  Merhaba babamdan kalan maaşın 1/4 ünü alıyorum. (1999 da vefat etti ) annemde 2/4 ünü alıyor. Annem ayrıca kendi emekli maaşınıda alıyordu. Annemide yeni kaybettim. Ben hangi maaşın yüzde kaçını alırım. ikiside 4/a emeklisiydi. Ben yüzde 75 engelli bir bayanım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkisinden de yüzde 25 alırsınız diye biliyorum. Ama emin değilim.

 27. irem kırca

  Merhabalar. Eşimden dul aylığı(ssk kapsamında) alıyorum.
  Babam da bu yıl içinde vefat etti.(bağkur emeklisi tarım üzerinden ödeme yapıp emekli olmuştu).
  Ben şimdi yetim aylığına başvuru yapmak istiyorum lakin; 2009 yılında sadece 20 günlük tarım üzerinden bağkur başlangıcım var.
  Bu durum bağkur üzerinden yetim aylığı almamı etkiler mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hem eşten hem babadan aylık alamazsınız. Birisini tercih etmeniz gerekiyor.

 28. Fatih Mehmey

  Merhaba. Emekli sadığından emekli dedemin maaşı vefatından sonra annem ve anne anneme bağlanmıştı. Anneannemde vefat etti, maaşı annemin maaşına yansır mı acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşının tamamı yansımaz. Ama anneniz en az yüzde 50 oranında maaş alır. Tek maaş alan anneniz ise sosyal güvenlik kurumuna dilekçe verin.

 29. Özege

  Merhabalar dedem 1989 yılında öldü dedem ssk dan emekliydi 2020 yılında da babam vefat etti annem dedemin maaşını alabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ölüm tarihine göre bu durum farklılık gösterir. Sgk ile görüşmenizi öneririm.

 30. Feride

  Benim /12 özgün var çalışamıyorum evliyim bana maaş baglanirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 12 özgün var ne demek anlayamadım

 31. Fatma

  Eşimden boşandım. Annem ve babam rahmetli,ıkiside ssk emeklisi.çalısmıyorum,hee ikisinden maaş alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet her ikisinden de bağlanır.

 32. dğndü sezer

  ben döndü annem iki maaş alıyor ben boşandım hiç bir gelirim yok babamın maaşını tam alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hisseniz yüzde 25 olur. Tam alma hakkınız yok.

 33. meryem

  benden başka maaş alabilecek kişi yok

  1. Ömer Meriç

   O zaman yüzde 50 maaş bağlama oranı olması gerek. Buna dikkat edin. Bazen yüzde 25 bağlıyorlar.

 34. meryem

  boşanıyorum kızımın velayetini de ben alıyorum babamın 1995 te annem 2020 de vefat etti çocuktan dolayı baba maaşında yükselme olabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hayır. Etkilemez. Ama sizin aylık alma oranı yüzde 50 olur eğer sizden başka maaş alan yoksa.

 35. Emine

  Merhabalar;Babam 2014 yılında vefat etti.Annem babamın maaşını alıyor.Ben esimden boşandım.Bir kızım ve engelli oğlum var.Babam 2700 TL maaş alıyor.Ben ne kadar para alırım .Annemden ne kadar para kesilir acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz tek başına aylık alıyorsa yüzde 75 oranında alıyordur. Eğer siz de alırsanız annenizin maaş alma oranı yüzde 50 olur. Kalan yüzde 25 hisseyi siz alırsınız.

 36. çaresiz

  Merhaba, babamı 2017, annemi 2019 yılında kaybettim. ikisi de öğretmen emeklisi. ben çalışmıyorum. eşimden boşanmam durumunda ikisinin de maaşlarını alabilir miyim? onlar emekli sandığından olduğu için boşanınca sgk ya bağlı bir işe girmem durumunda alacağım maaşlar kesilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarı ile her iki maaş bağlanmıyor. İşe girdiğinizde kesilir evet.

 37. Fatma

  Benim annem eşini ve babasını kaybetti babası 1989 eşi ise bu sene yani 29. 06 2019 da vefat etti annem ikisindende maaş alabilirmi annem çalışmamış ev hanımıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tercih ettiğini alabilir. Her ikisini alamaz.

 38. Halil

  Merhabalar babam 2002 de iş kazasından öldü. Annem babamdan maaş alıyor ayrıyetten 200₺ gibi kaza maaşı da alıyor.

  2020 haziran da dedem öldü dedem bağkur emeklisi annem dedem den kalan maaşı alabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır ikisini birden alamaz maalesef.

 39. Ercan Üçer

  Anannem 19 Mayıs 2003 de vefat etti. Bağkur emeklisiydi. Babam 6 Aralık 2019 da vefat etti SSK emeklisiydi. Annem her iki maaşı da alabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son genelge ile bazı değişiklikler yapıldı. Tam takip edemedim. Sgkya bir sorun isterseniz. Bildiğim kadarı ile alabilir.

 40. osman

  merhaba ablamın rahmetli eşi bagkurlu ablam maaşını alıyor babam da rahmetli bagkurlu ikiside 2003 öncesi rahmetli oldu ablam babamın maaşını ala bilirmi teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisi de bağkur olduğu için alamaz ikisini beraber.

 41. Yasemm

  Yasalar kanunlar Deyisiyo emekli olamamış dışardan yatırken vefat etmiş babam hicmi faydalanamayacağım bir yol gösterin bana lutfen

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vefat tarihi itibariyle en az 900 gün sigorta gerekiyor. Eğer yoksa olmaz. Ayrıca her türlü borçlanma ile 1800 güne tamamlanırsa da emekli olursunuz.

 42. Yasemm

  Mrb babam öleli 6 yıl oldu bu sırada dışardan sigortasını yatiriyomus ozman araştırdım gunu yetersiz demişlerdi ya 700 Yada 900 günü var olmaz dediler 6 yıl geçti yaşlar değişmelidir bilmiyom gitsem bunun bir yolu yokmudur cok madurum

  1. Emine

   1987 yılında emekli olan sonra vefat eden babamın maaşını tek alan kiz çocuğuyum e devletimde hisse olarak yüzde 25 görünüyor bu durumda tek maaş alan benim neden yüzde 50 degil acaba ne yapmam gerekir bilgi verirmisiniz teşekkür ederim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Dilekçe yazmanız gerekmekte Sosyal Güvenlik Kurumu’na. Dilekçede tek çocuk olduğunuzu ve aylık bağlama oranınızın %50’ye çevrilmesini talep etmeniz gerekmektedir.

   2. Merve

    Merhaba sadeve ablam ve ben ölüm maaşını paylaşıcaz . Ikimizin arasında alçağı para miktarında bir fark oluyor mu kendisi evlenip boşanmış biri.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Her ikinizin de maaş hissesi %25 olur. Alacağınız maaşlar aynı olur yani.

 43. oğuzhan

  Merhaba
  Bir yakınım, 2007 yılında vefat eden ve emekli sandığı (4C) emeklisi olan kocasından bağlanan dul maaşını almaktadır. 1995 yılında vefat eden ve Tarım Bağkur (4B) emeklisi olan babasından yetim maaşı almaya hakkı var mıdır? Her iki maaşı birlikte alabilir mi? Bağlanma oranları ne olur? Her iki maaştan faydalanan başka bir kimse yoktur.Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Her iki maaşı da alabilir diye biliyorum. Babadan %25 oranında alır. Eşten de %75 oranında almaya devam eder. Yine de SGK’dan teyit ediniz. Dosya bazında farklılıklar olabilir.

 44. Baba - Es

  Merhaba, Babam 1999 bagkur emeklisi vefat. Esim 2017 ssk emeklisi vefat. Herhangi bir sigortam yok ve daha once calismadim.
  Babam ve esimden aylik alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisini de alabilirsiniz diye biliyorum. Bağlı olduğunuz Sgkdan da teyit edin isterseniz.

 45. Gönül Ulucak

  İyi günler, ben 1999 senesinde emekli sandığından emekli oldum. Dul bir bayanım. %40 engelli raporum var. Babam ı 10. 2.2019 tarihinde vefat etti. Babam da emekli sandığın dan maaş alıyordu. Ben babamın maaşını da alabilirim miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi sigortalılığınızdan dolayı aylık aldığınız için maalesef alma hakkınız yok.

   1. Mehtap

    Merhaba 2006 yılında eşimden ayrıldım özel sektörde yaklaşık 3.000 günlük sigortam var şuan işsizim,5 yıl önce babam vefat etti maaşını annem alıyor,şuanda ise annemin babası dedem vefat etti annem babamdan ve dedemden çift maaş alabikecek,bu durumda ben babamın maaşına başvursam nekadarını alabilirim.saygılar.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yüzde 25 oranında alırsınız Mehtap Hanım

 46. elif eren

  Merhaba ben sgk dan emekliyim ve dulum, babam da 2003 te vefat etti, annem ve bekar kadeşim faydalanıyor, ben bu durumda faydalanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır babanızdan dolayı aylık alma hakkınız olmaz.

   1. Nurten

    Selamun Aleyküm

    Rahmetli Babam 2013 de vefat etti, SSK emeklisiydi.
    Rahmetli eşim 2020 de vefat etti, Emekli Sandığından dul maaşı alıyorum.
    Rahmetli Babamdan yetim aylığı ya da herhangi bir maaş alma hakkım var mı?
    Allah Azze ve Celle razı olsun

    1. Ömer Meriç

     A.s.. Bildiğim kadarı ile alabiliyorsunuz her ikisini de. Ama SGK’ya da sorarak teyit ettirin önce. Farklı durumlar söz konusu olabilmekte.