Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar 2020

13

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar bağlanıyor ? Ölen babanın maaşını alabilecekler arasında gerekli şartları sağlayan dul kızları da vardır.  Dul ya da bekar kızların belirli şartlar altında anne ya da babasından ölüm aylığı alma hakları bulunmaktadır.

Dul kadın babasının emekli maaşının ne kadarını alır konusunda anlaşılmayan bazı hususlar olduğundan ve bu aralar da konu hakkında bize sıklıkla sorular iletildiğinden hem güncel bir yazı yazmak istedik hem de kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak istedik.

Ölen babanın emekli maaşını kimler alabilir ?

Babadan maaş bağlanması için kişinin kanunen hak sahibi sayılması gerekmektedir. Peki hak sahipliği nedir ? 5510 Sayılı SGK Kanununa göre hak sahibi vefat eden kişinin emekli maaşını alabilecek kişiler olarak tanımlanır. Bu kişiler vefat edenin eşi ve çocuklarıdır. Dul kızın babasının maaşını alması için resmi olarak boşanmış olması, sigortalı bir işte çalışmıyor olması ya da kendi sigortasından dolayı aylık almıyor olması ve yeniden evlenmemiş olması gerekmektedir.

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kanunu 01 Ekim 2008 tarihinde değişmiştir. Buna göre 01 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında sigortalı, bağkurlu olan ya da memur olan v.s. kişilerin dul kızlarına aylık bağlanabilmesi için dul kızın 25 yaş altında olması ve öğrenim görmesi gerekmektedir. İlk defa bu tarihten sonra sigorta girişi olan anne/babanın 18 yaş üstünde olan ve öğrenim hayatına devam etmeyen ve dolayısıyla 25 yaşını geçen çocukları maaştan yararlanamaz. Daha fazla bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/olum-ayligi-ne-kadar-olum-ayligi-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anne ya da babası 01.10.2008 tarihinden önce devlet memuru olmuş ve anne ya da babasından maaş alan dul kişi sigortalı çalışsa ya da bağkurlu olsa bile aldığı aylık kesilmez. Bu kapsamdaki kişilerin yalnızca yeniden evlenmeleri ya da emekli sandığı kapsamında devlet memuru olarak atanmaları halinde aldıkları aylık kesilir.

Ölen babanın maaşı nasıl alınır ?

Maaş başvurusunu SGK’da gelir, aylık, ödenek talep formu ve kimlik fotokopiniz ile yapmanız gerekiyor. Eğer eşinizden boşandıysanız ayrıca eşiniz ile birlikte yaşamadığınıza dair taahhütname de vermeniz gerekiyor. Tüm bu belgeleri SGK’dan alabilirsiniz. Kısaca ölen babadan maaş bağlanması için gerekli evraklar SGK gelir aylık ve ödenek talep formu, kimlik fotokopisi, boşananlar için taahhütname. Ölüm aylığı başvurusunda istenen gelir, aylık ve talep belgesini indirmek ve doldurulmuş bir örneğine göz atmak için hemen https://sgkbilgisi.com/olum-ayligi-tahsis-talep-formu-nasil-doldurulur-ornek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen babasının maaşının kızı yüzde kaçını alır ?

Gelelim asıl konumuz olan babamın maaşının ne kadarını alabilirim sorusunun cevabına. Aslında ölen babasının maaşının dul kızı yüzde kaçını alır sorusunun cevabı maaş alan başka kişi olup olmadığına göre değişir. Eğer dul kadın ölen babadan maaş bağlanması konusunda tek hak sahibi ise maaş bağlama oranı %50’den aşağı olamaz. Yani vefat eden kişi 2000,00 TL emekli aylığı alıyorsa ve dul kişi tek başına ölüm maaşını alacaksa alacağı emekli aylığı 1000,00 TL altında olamaz.

Babadan kalan emekli maaşını alan başka bir kişi kardeş, anne v.s. varsa bu durumda maaş bağlama oranı %25 olur. Yani diyelim ki vefat edenin maaşı 1500,00 TL ise dul olan kişiye de 375,00 TL bağlanır.

Tabi çalışırken vefat eden babadan dul kızına maaş bağlanmasında hesaplama farklı olacaktır. Babanın ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıcını ve prim ödeme dönemlerini yorum bölümünden yazmanız halinde babam vefat etti emekli maasinin ne kadarini alirim sorusunun cevabını size verebiliriz.

Ölen babadan maaş bağlanması sorgulama

Emekli aylığı sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılmakta. E devlet sisteminde bağkur için SGK-4B Aylık Bilgisi, ssk için SGK-4A Aylık Bilgisi, emekli sandığı için SGK-4C Aylık Bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilirmiyim ?

Evet alabilirsiniz. Eşin maaşının %50’si yani yarısı bağlanır.

Emekli sandığından emekliyim babamın maaşını alabilirmiyim

Maalesef çalışmama ya da aylık almama şartı arandığından alamazsınız.

Eşi ölen kadın kocasının maaşının ne kadarını alır ?

Eğer eşten başka maaş alan yoksa ve eş sigortalı çalışmıyorsa, kendi sigortalılığından dolayı SGK’dan da aylık almıyorsa eşin maaşının %75’i ödenir. Ancak eşten başka maaş alan varsa ya da eş sigortalı, bağkurlu v.s. ise ya da kendi sigortalılığından dolayı aylık alıyorsa bu durumda maaş bağlama oranı %50’dir.

Dul kadın hem babadan hem eşten ölüm aylığı alabilir mi ?

Eşinden dolayı maaş alan kadınların bize çok sordukları bir soru da ölen babanın emekli maaşını da alabilir miyim sorusu. Aynı anda babanın emekli maaşından yararlanmak için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Böyle bir durumda eşin ve babanın vefat tarihleri, bulundukları ve aylık alınan sigorta kapsamları önem arz etmekte. Yani örnek veriyorum ikisi de 2008’den önce başladı ve ikisi de bağkurluysa iki aylık alınmaz. Sadece yüksek olan bağlanır.

Ancak diyelim ki ikisi de 2008 öncesi vefat etti birisi ssk ve diğeri bağkur. Bu durumda her iki aylık da bağlanır. Bu yüzden babanızın ve eşinizin tam vefat tarihlerini ve sigorta kapsamlarını yorum bölümünden yazmanız halinde her iki aylığı alıp alamayacağınız ya da ne kadarını alabileceğiniz konusunda bilgi verebiliriz.

Ssk emeklisiyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Yukarıda ölen babanın maaşını almak için gerekenler kısmında da anlattığımız üzere kendi sigortalılığından dolayı aylık alan ya da sigortalı çalışan kız çocukları babadan dul kızına maaş hakkından yararlanamaz.

Annem vefat etti maaşını alabilirmiyim

Eğer anne eşinden emekli değilse yani sigortasından, bağkurundan v.s. emekli ise ve siz de belirtilen gerekli şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

Boşanmış kadın ölen babasının maaşının ne kadarını alır v.s. konularındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

13 Yorum
 1. elif eren

  Merhaba ben sgk dan emekliyim ve dulum, babam da 2003 te vefat etti, annem ve bekar kadeşim faydalanıyor, ben bu durumda faydalanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır babanızdan dolayı aylık alma hakkınız olmaz.

 2. Gönül Ulucak

  İyi günler, ben 1999 senesinde emekli sandığından emekli oldum. Dul bir bayanım. %40 engelli raporum var. Babam ı 10. 2.2019 tarihinde vefat etti. Babam da emekli sandığın dan maaş alıyordu. Ben babamın maaşını da alabilirim miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi sigortalılığınızdan dolayı aylık aldığınız için maalesef alma hakkınız yok.

 3. Baba - Es

  Merhaba, Babam 1999 bagkur emeklisi vefat. Esim 2017 ssk emeklisi vefat. Herhangi bir sigortam yok ve daha once calismadim.
  Babam ve esimden aylik alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisini de alabilirsiniz diye biliyorum. Bağlı olduğunuz Sgkdan da teyit edin isterseniz.

 4. oğuzhan

  Merhaba
  Bir yakınım, 2007 yılında vefat eden ve emekli sandığı (4C) emeklisi olan kocasından bağlanan dul maaşını almaktadır. 1995 yılında vefat eden ve Tarım Bağkur (4B) emeklisi olan babasından yetim maaşı almaya hakkı var mıdır? Her iki maaşı birlikte alabilir mi? Bağlanma oranları ne olur? Her iki maaştan faydalanan başka bir kimse yoktur.Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Her iki maaşı da alabilir diye biliyorum. Babadan %25 oranında alır. Eşten de %75 oranında almaya devam eder. Yine de SGK’dan teyit ediniz. Dosya bazında farklılıklar olabilir.

 5. Yasemm

  Mrb babam öleli 6 yıl oldu bu sırada dışardan sigortasını yatiriyomus ozman araştırdım gunu yetersiz demişlerdi ya 700 Yada 900 günü var olmaz dediler 6 yıl geçti yaşlar değişmelidir bilmiyom gitsem bunun bir yolu yokmudur cok madurum

 6. Yasemm

  Yasalar kanunlar Deyisiyo emekli olamamış dışardan yatırken vefat etmiş babam hicmi faydalanamayacağım bir yol gösterin bana lutfen

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vefat tarihi itibariyle en az 900 gün sigorta gerekiyor. Eğer yoksa olmaz. Ayrıca her türlü borçlanma ile 1800 güne tamamlanırsa da emekli olursunuz.

 7. osman

  merhaba ablamın rahmetli eşi bagkurlu ablam maaşını alıyor babam da rahmetli bagkurlu ikiside 2003 öncesi rahmetli oldu ablam babamın maaşını ala bilirmi teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisi de bağkur olduğu için alamaz ikisini beraber.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.