Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar 2024 & Zamlı

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar bağlanıyor ? Ölen babanın maaşını alabilecekler arasında gerekli şartları sağlayan dul kızları da vardır.  Dul ya da bekar kızların belirli şartlar altında anne ya da babasından ölüm aylığı alma hakları bulunmaktadır.

Dul kadın babasının emekli maaşının ne kadarını alır konusunda anlaşılmayan bazı hususlar olduğundan ve bu aralar da konu hakkında bize sıklıkla sorular iletildiğinden hem güncel bir yazı yazmak istedik hem de kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak istedik. Bu yazımızda ölen babadan kızına maaş ne kadar ödeniyor, başvuru nereye ve nasıl yapılıyor, gerekli evraklar neler gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Ölen babanın emekli maaşını kimler alabilir ?

Babadan maaş bağlanması için kişinin kanunen hak sahibi sayılması gerekmektedir. Peki hak sahipliği nedir ? 5510 Sayılı SGK Kanununa göre hak sahibi vefat eden kişinin emekli maaşını alabilecek kişiler olarak tanımlanır. Bu kişiler vefat edenin eşi ve çocuklarıdır. Dul kızın babasının maaşını alması için resmi olarak boşanmış olması, sigortalı bir işte çalışmıyor olması ya da kendi sigortasından dolayı aylık almıyor olması ve yeniden evlenmemiş olması gerekmektedir.

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kanunu 01 Ekim 2008 tarihinde değişmiştir. Buna göre 01 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında sigortalı, bağkurlu olan ya da memur olan v.s. kişilerin dul kızlarına aylık bağlanabilmesi için dul kızın 25 yaş altında olması ve öğrenim görmesi gerekmektedir. İlk defa bu tarihten sonra sigorta girişi olan anne/babanın 18 yaş üstünde olan ve öğrenim hayatına devam etmeyen ve dolayısıyla 25 yaşını geçen çocukları maaştan yararlanamaz. Daha fazla bilgi için hemen  sgk ölüm aylığı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anne ya da babası 01.10.2008 tarihinden önce devlet memuru olmuş ve anne ya da babasından maaş alan dul kişi sigortalı çalışsa ya da bağkurlu olsa bile aldığı aylık kesilmez. Bu kapsamdaki kişilerin yalnızca yeniden evlenmeleri ya da emekli sandığı kapsamında devlet memuru olarak atanmaları halinde aldıkları aylık kesilir.

Ölen babanın maaşı dul kızına kalır mı ?

Babadan emekli maaşı alma şartları sağlanıyorsa yani dul kız;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi adına emekli maaşı almıyorsa,
 • Sigortalı değilse,
 • Bağkur kaydı yoksa,
 • Eş vefat etmediyse ve eşinden ölüm aylığı almıyorsa,
 • Hak sahibi olarak maaştan yararlanma hakkına sahiptir.

Ölen babanın maaşı nasıl alınır ?

Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır sorusunun cevabı ile devam edelim. Babadan kızına maaş bağlanması için başvuruyu;

 • SGK’da gelir, aylık, ödenek talep formu ve kimlik fotokopiniz ile yapmanız gerekiyor.
 • Eğer eşinizden boşandıysanız ayrıca eşiniz ile birlikte yaşamadığınıza dair taahhütname de vermeniz gerekiyor.
 • Tüm bu belgeleri SGK’dan alabilirsiniz.
 • Kısaca ölen babadan dul kızına maaş bağlanması için gerekli evraklar SGK gelir aylık ve ödenek talep formu, kimlik fotokopisi, boşananlar için taahhütname.
 • Ölüm aylığı başvurusunda istenen gelir, aylık ve talep belgesini indirmek ve doldurulmuş bir örneğine göz atmak için hemen ölüm aylığı tahsis talep formu nasıl doldurulur örnek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen babasının maaşının kızı yüzde kaçını alır ?

Gelelim asıl konumuz olan babamın maaşının ne kadarını alabilirim sorusunun cevabına. Aslında ölen babasının maaşının dul kızı yüzde kaçını alır sorusunun cevabı maaş alan başka kişi olup olmadığına göre değişir. Dul kadın ölen babasının maaşının yüzde kaçını alır tüm durumlara göre aşağıda ayrı ayrı paylaşılmıştır.

Babadan emekli maaşı ne kadar 2024

 • Eğer dul kadın ölen babadan maaş bağlanması konusunda tek hak sahibi ise babadan kızına kalan emekli maaşı bağlama oranı %50’den aşağı olamaz. Yani vefat eden kişi 6.000,00 TL emekli aylığı alıyorsa ve dul kişi tek başına ölüm maaşını alacaksa alacağı emekli aylığı 3.000,00 TL altında olamaz.
 • Babadan kalan emekli maaşını alan başka bir kişi kardeş, anne v.s. varsa bu durumda maaş bağlama oranı %25 olur. Yani diyelim ki vefat edenin maaşı 6.000,00 TL ise dul olan kişiye de 1.500,00 TL bağlanır.
 • Tabi çalışırken vefat eden babadan dul kızına maaş bağlanmasında hesaplama farklı olacaktır. Babanın ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıcını ve prim ödeme dönemlerini yorum bölümünden yazmanız halinde babam vefat etti maaşının ne kadarını alırım sorusunun cevabını size verebiliriz.
Kız çocuğu tek başına alacaksa 2024
en düşük maaş
5.000,00 TL
Anne ve kız çocuğu alacaksa bu durumda
kız çocuğuna ödenecek maaş en düşük
2.500,00 TL

Ölen babadan bekar kızına maaş ne kadar 2024

Yukarıda hangi oranlarda aylık bağlanacağını örneklerle belirttik. Eğer vefat eden babanın güncel aylığı konusunda bilgi sahibi iseniz yukarıda belirtilen oranlarda ve duruma göre ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

Ölen babadan maaş bağlanması sorgulama

Emekli aylığı sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılmakta. E devlet sisteminde;

Ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilir miyim ?

Bazı sigortalılarımız kendilerinin de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alırken eşlerinin vefatı durumunda aylık alıp alamayacaklarını bize sormakta. Evet alabilirsiniz. Eşin maaşının %50’si yani yarısı bağlanır. Ayrıca vefat eden eşten dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu bir defaya mahsus olmak üzere cenaze yardımı ödemesi de yapar.

Emekli sandığından emekliyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Dul kızın babasından maaş alması için sigortalı çalışmamaları ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi adlarına aylık almamaları gerekiyor. Maalesef çalışmama ya da aylık almama şartı arandığından alamazsınız.

Eşi ölen kadın kocasının maaşının ne kadarını alır ?

Eğer eşten başka maaş alan yoksa ve eş sigortalı çalışmıyorsa, kendi sigortalılığından dolayı SGK’dan da aylık almıyorsa eşin maaşının %75’i ödenir. Ancak eşten başka maaş alan varsa ya da eş sigortalı, bağkurlu v.s. ise ya da kendi sigortalılığından dolayı aylık alıyorsa bu durumda maaş bağlama oranı %50’dir.

Dul kadın hem babadan hem eşten ölüm aylığı alabilir mi ?

Eşinden dolayı maaş alan kadınların bize çok sordukları bir soru da ölen babanın emekli maaşını da alabilir miyim sorusu. Aynı anda babadan kalan maaştan yararlanmak için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Böyle bir durumda eşin ve babanın vefat tarihleri, bulundukları ve aylık alınan sigorta kapsamları önem arz etmekte. Yani örnek veriyorum ikisi de 2008’den önce başladı ve ikisi de bağkurluysa iki aylık alınmaz. Sadece yüksek olan bağlanır.

Ancak diyelim ki ikisi de 2008 öncesi vefat etti birisi ssk ve diğeri bağkur. Bu durumda her iki aylık da bağlanır. Bu yüzden babanızın ve eşinizin tam vefat tarihlerini ve sigorta kapsamlarını yorum bölümünden yazmanız halinde her iki aylığı alıp alamayacağınız ya da ne kadarını alabileceğiniz konusunda bilgi verebiliriz.

Ssk emeklisiyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Yukarıda ölen babanın maaşını almak için gerekenler kısmında da anlattığımız üzere kendi sigortalılığından dolayı aylık alan ya da sigortalı çalışan kız çocukları babadan dul kızına maaş hakkından yararlanamaz.

Annem vefat etti maaşını alabilir miyim ?

Eğer anne eşinden emekli değilse yani sigortasından, bağkurundan v.s. emekli ise ve siz de belirtilen gerekli şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz. Yetim aylığı için gereken şartları yukarıda ayrıntılı olarak belirttik.

Babasından maaş alan kadın işe girerse

Babasından maaş alan kadın işe girerse bazı istisnai durumlar haricinde ölüm aylığı kesilir. İstisnai durumlar ise şunlardır;

 • Eğer yetim aylığı alan çocuk 25 yaşın altındaysa ve aynı zamanda üniversitede okuyorsa işe girmesi halinde maaşı kesilmez.
 • 01.10.2008 tarihinden önce memuriyete atanan anne ya da babasından yetim aylığı alan çocuklar SSK ya da bağkur kapsamında prim ödediğinde maaşı kesilmez.

Ssk emeklisi dul kadın SSK emeklisi babasından maaş alabilir mi?

SSK emeklisi dul kadın babadan maaş alamaz. Babadan ya da anneden aylık alabilmek için kişinin sigortalı olmaması ve kendi adına gelir ya da aylık almıyor olması gerekmektedir.

Vefat eden babanın maaşını kızı alabilir mi?

Bekar ya da evlenip boşanan kızlar babadan ölüm aylığı alma hakkına sahiptir.

Ölen babanın maaşı nasıl bölünür?

Eş tek başına alacaksa oran %75 olur. Eş ve çocuklar varsa eşin hissesi %50, çocukların hissesi ise %25 olur. Toplam oran %100’ü geçemez.

Vefat eden babadan alınan maaş ne zaman kesilir?

Sigortalı çalışma ya da evlenme, kendi adına emekli maaşı alma gibi durumlarda kesilir.

Ölen babadan maaş nasıl bağlanır?

SGK Gelir, Aylık ve Ödenek talep belgesi ile SGK’ya başvurarak ölüm aylığı talebinde bulunabilirsiniz.

3.7/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar 2024 & Zamlı” üzerine 144 yorum
 1. merhaba,

  Şöyle bir yazıya denek geldim ”Ölümlerden ikisi de 1 Ekim 2008 öncesi ise İkisi de devlet memuru ise ve memurluk 1 Ekim 2008’den önce başladı ise tercih edilen aylık tam ödenir.”
  Annemin babası ve annesi emekli sandığı emeklisi anne 2006 yılında öldü baba 2011 yılında ama bağlanan aylık sadece babadan yüzde elli. Doğrusu nedir acaba.

  Yanıtla
 2. merhaba eşim 2008 öncesi emekli sandığı emeklisi babam 2008 öncesi bağkur emeklisi ben emekli sandığı emeklisiyim acaba babamın emeklisini alabilirmiyim 2 side vefat etti

  Yanıtla
 3. Merhaba, babam 2014 yılında vefat etti, emekli sandığıdan emekli idi. Eşim 2023 de vefat etti, sgk dan emekli idi.
  Ben de SGK’ya bağlı 4A grubu çalışanım.
  Babamın maaşını alabilir miyim?

  Yanıtla
 4. Merhaba dedem 2001 yılında vefat etti ve Bağ-Kur Lütfü.Babam 2023 de vefat etti o da Bağ-Kur luydu.Simdi annem hem vefat eden babasından hem de vefat eden eşinden maaş alabilecek mi?

  Yanıtla
 5. Merhabalar babam vefat etti fakat ben maas almiyoruk annem aliyor bende ayriyetten alabilirmiyim yüzde 25 ini felan da olsa bu konuda hakkinda bilg alabilirmiyim

  Yanıtla
 6. İyi günler babam 2000 yılında vefat etti Eşim öldüğünden dul olduğum için yüzde 25 maaşa bağlandim şimdi ise üvey annem vefat etti. Bu maaşi alabilir miyim? alırsam ne kadarını alırim. Bir de bunun için başvuru yapmak gerekir mi Not kocam 1993 te öldü ve eşimden kalan maaş yok.

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur ise değişmeyebilir. SSK ise hisse oranınız %50’ye çıkar. SGK’ya bir dilekçe ile başvurun. Dosyanız incelensin.

   Yanıtla
Yorum yapın