E-Devlet Çalışma Hayatım Nedir, Emeklilik Doğru mu Hesaplıyor?

E-devlet çalışma hayatım adı altında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni bir uygulama hizmete sunuldu. Hizmete sunulan bu yeni uygulama sayesinde kişiler çalışmaya hayatına dair tüm bilgilerini görebilmekte ve ne zaman emekli olabileceğini hesaplayabilmekte. Aslında sistemin çalışma mantığı oldukça basit ve tek sigortalılık kolunda hizmet varsa bu girişe göre size net bir emeklilik hesabı çıkarabilmekte. Ancak birden fazla sigorta kolunda hizmetiniz varsa, yurtdışı borçlanması ya da askerlik borçlanması varsa, fiili hizmet süresi zammı varsa bu durumlarda sistem emeklilik yaşını yanlış hesaplayabilmekte.

Bu durumda dilerseniz emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek ilk defa prim ödeme tarihinize göre net emeklilik yaşınızı kendiniz hesaplayabilir, dilerseniz yorum kısmından uzmanımıza da sorabilirsiniz. Bu yazımızda e devlet çalışma hayatım uygulamasının ne olduğu, ne işe yaradığı, oradaki terimlerin tanımı ve kısacası sistem hakkındaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

E-devlet çalışma hayatım uygulaması nedir?

Bu uygulama ilk defa adınıza SSK, Bağkur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlarda staj ya da normal prim giriş tarihinin sorgulanabildiği, toplam sigortalılık süresi ve hizmet bilgilerinin yer aldığı, ortalama olarak ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplamanızı sağlayan uygulamadır. Uygulama ile;

 • 4a Tescili ( SSK) emeklilik bilgilerinizi,
 • 4b Tescili ( Bağkur) emeklilik bilgilerinizi,
 • 4c Tescili ( Emekli Sandığı) emeklilik bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.
 • Uygulamaya buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş sağlayabilirsiniz ⇒ E-devlet SGK çalışma hayatım girişi.

Uygulama her bir sigorta kolunda ilk prim ödeme tarihine göre yaştan ve normal emeklilik tarihinizi size gösterir. Uygulamada yer alan bazı terimler ve açıklamaları şu şekildedir;

 • Sigortalılık süresi: İlk defa uzun vade prim ödeme tarihinden itibaren geçen süredir.
 • Tescil başlangıç tarihi: İlk defa kısa ve ya uzun vade kapsamında prim ödenen tarihtir. Burada staj başlangıcına dikkat etmeniz gerekir. Bildiğiniz gibi staj/çıraklık girişleri emeklilikte sayılmamaktadır.

E-devlet çalışma hayatım emeklilik doğru mu?

Eğer staj/çıraklık başlangıcınız yoksa, borçlanma ya da fiili hizmet süresi yoksa, tek sigortalılık kolunda başlayan ve devam eden hizmet varsa sistem genellikle %100’e yakın doğru hesaplıyor. Ancak birden fazla sigorta kolunda hizmeti olan, borçlanması ve ya fiili hizmet süresi gibi ilave hizmet eklenmesi gerekenler için sistem maalesef doğru hesaplamıyor. Peki net hesaplama için ne yapmam gerekiyor ?

Yazının giriş kısmında vermiş olduğum SGK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz hesaplama yapabilir. Dilerseniz bize yorum kısmından bilgilerinizi gönderebilirsiniz biz de hesaplayabiliriz.

E-devlet çalışma hayatım yorumları

Okurlarım tarafından e-devlet çalışma hayatım yanlış mı hesaplıyor yoksa doğru mu hesaplıyor konusunda her gün yüzlerce yorum alıyorum. Emekli hayatım ile alakalı tüm bu yorumlara içeriğin altından göz atabilirsiniz. Eğer sizin sormak istediğiniz bir şey varsa siz de yorumunuzu gönderebilirsiniz.

E-devlet çalışma hayatım açılmıyor

Sistemde bazen yoğunluktan ya da sistemdeki bir bakımdan dolayı çalışma hayatım sistemine giriş yapamayabilirsiniz. Bu durum sizden kaynaklı olmaz genelde. Daha sonra tekrar deneyebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“E-Devlet Çalışma Hayatım Nedir, Emeklilik Doğru mu Hesaplıyor?” üzerine 10 yorum
 1. İyi günler Ömer Bey. Çalışma Hayatım uygulaması 4C Tescili Emeklilik sekmesi 4C tescil tarihimi 2007 gösteriyor (doğru tarih). Ama hizmete başlama tarihim 1993 (4A hizmet başlangıcımla aynı). Bunun sebebi hizmet birleştirmesi olabilir mi? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  Yanıtla
 2. İyi günler. Çalışma hayatım ekranına girdiğimde ne zaman emekli olurum bölümünde “SGK’dan uzun vade başlangıç tarihi bilgisi hatalı gönderildi. Lütfen SGK ile iletişime geçiniz!” uyarısını alıyorum. Şu ana kadar böyle bir sorun yoktu. Sizce ne yapmalıyım?

  Yanıtla
 3. E devlet Çalışma hayatı kısmı sigorta başlangıç tarihi ve emekli yaşım yanlış bu nasıl düzeltilir.

  Yanıtla
 4. merhaba 01/09/1977 doğumluyum
  1993 yılı saj başlangıcı
  04/01/1995 sigorta başlangıcı 04/07/1997 tarihine kadar
  27/08/1997 ile 27/02/1999 arası 18 ay askerlik borçlanmayı yaptım
  1999 temmuz ile2000 yılı 01 şubat arası sigorta
  29/06/2001 tarihi itibariyle Polis Memuru olarak göreve başladım ve halen devam ediyorum ne zaman emekli olurum

  Yanıtla
  • Merhaba. Fiili hizmet zammı da var sizin. Ona göre hesaplanması gerekiyor net olarak. Staj girişi başlangıç olarak sayılmıyor.

   Yanıtla
Yorum yapın