E-Devlet Çalışma Hayatım Nedir, Doğru Hesaplıyor mu ?

0

E-devlet çalışma hayatım adı altında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni bir uygulama hizmete sunuldu. Hizmete sunulan bu yeni uygulama sayesinde kişiler çalışmaya hayatına dair tüm bilgilerini görebilmekte ve ne zaman emekli olabileceğini hesaplayabilmekte. Aslında sistemin çalışma mantığı oldukça basit ve tek sigortalılık kolunda hizmet varsa bu girişe göre size net bir emeklilik hesabı çıkarabilmekte. Ancak birden fazla sigorta kolunda hizmetiniz varsa, yurtdışı borçlanması ya da askerlik borçlanması varsa, fiili hizmet süresi zammı varsa bu durumlarda sistem emeklilik yaşını yanlış hesaplayabilmekte. Bu durumda dilerseniz emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek ilk defa prim ödeme tarihinize göre net emeklilik yaşınızı kendiniz hesaplayabilir, dilerseniz yorum kısmından uzmanımıza da sorabilirsiniz.

Bu yazımızda e devlet çalışma hayatım uygulamasının ne olduğu, ne işe yaradığı, oradaki terimlerin tanımı ve kısacası sistem hakkındaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

E-devlet çalışma hayatım uygulaması nedir ?

Bu uygulama ilk defa adınıza SSK, Bağkur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlarda staj ya da normal prim giriş tarihinin sorgulanabildiği, toplam sigortalılık süresi ve hizmet bilgilerinin yer aldığı, ortalama olarak ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplamanızı sağlayan uygulamadır. Uygulama ile;

  • 4a Tescili ( SSK) emeklilik bilgilerinizi,
  • 4b Tescili ( Bağkur) emeklilik bilgilerinizi,
  • 4c Tescili ( Emekli Sandığı) emeklilik bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.
  • Uygulamaya buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş sağlayabilirsiniz ⇒ E-devlet SGK çalışma hayatım girişi.

Uygulama her bir sigorta kolunda ilk prim ödeme tarihine göre yaştan ve normal emeklilik tarihinizi size gösterir. Uygulamada yer alan bazı terimler ve açıklamaları şu şekildedir;

  • Sigortalılık süresi: İlk defa uzun vade prim ödeme tarihinden itibaren geçen süredir.
  • Tescil başlangıç tarihi: İlk defa kısa ve ya uzun vade kapsamında prim ödenen tarihtir. Burada staj başlangıcına dikkat etmeniz gerekir. Bildiğiniz gibi staj/çıraklık girişleri emeklilikte sayılmamaktadır.

SGK çalışma hayatım uygulaması emekliliği doğru hesaplıyor mu ?

Eğer staj/çıraklık başlangıcınız yoksa, borçlanma ya da fiili hizmet süresi yoksa, tek sigortalılık kolunda başlayan ve devam eden hizmet varsa sistem genellikle %100’e yakın doğru hesaplıyor. Ancak birden fazla sigorta kolunda hizmeti olan, borçlanması ve ya fiili hizmet süresi gibi ilave hizmet eklenmesi gerekenler için sistem maalesef doğru hesaplamıyor. Peki net hesaplama için ne yapmam gerekiyor ?

Yazının giriş kısmında vermiş olduğum SGK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz hesaplama yapabilir. Dilerseniz bize yorum kısmından bilgilerinizi gönderebilirsiniz biz de hesaplayabiliriz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.