E Sigorta Sözleşme Onayı Nasıl Yapılır & Tek Tıkla Onayla

E sigorta sözleşme onayı yapılmadan SGK e şifre alınamamakta. Sosyal Güvenlik Kurumu daha önce SGK işyeri tescil başvurularının elektronik ortamda verilme zorunluluğu düzenlemesini getirmişti. Aslında işyeri tescil başvurusunun online olarak yapılıyor olması hem işverenleri hem de muhasebecilerin işini kolaylaştırmıştır.

Şimdi SGK tarafından işyeri dosyasının tescili ve SGK e şifrenin alınması işlemleri daha da kolaylaştırdı. Yapılan son düzenleme ile artık SGK’ya işyeri tescil evrakları ile birlikte sgk şifre formunu vermenize gerek kalmadı. Artık e-bildirge şifre başvurularınızı da online olarak yapılıyor. Peki SGK şifre onayı e devlet sisteminden nasıl verilir, e-sigorta sözleşme onayı nasıl yapılır ? E bildirge şifre onaylama konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

SGK şifre başvurusu online nasıl yapılır?

Mevcut uygulamada işyeri e bildirge şifresi almak için SGK işyeri şifre formu ve ekinde gereken belgeler ile işyeri tescil evraklarına ilave olarak SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyordu. Ancak son düzenleme ile birlikte artık SGK işyeri şifresi başvurusunu da online yapabiliyorsunuz Bu işlem için ayrıca SGK’ya şifre almak için gerekli evraklar ile de başvuru yapmanıza gerek yok.

E bildirge başvuru yetkili onayı nasıl yapılır?

E sgk şifre almak için ilk başvuruyu online işyeri tescili başvurusu yaptığınız ekrandan yapacaksınız. Bu ekranda işyeri tescil için gerekli başvuruyu tamamladıktan sonra son bölümde ise e bildirge formunu doldurmanız gerekiyor. İşyeri tescil online başvuru uygulamasından e bildirge şifre formunu online olarak doldurduktan sonra işlem tabi ki bununla bitmiyor. Adım adım ve online sgk işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır hakkında detaylar için sgk işyeri tescil başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK tarafından işyeri tescil başvurusu onaylandıktan sonra e şifre için tanımlamış olduğunuz kişinin e devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak e bildirge sözleşmesini okuyup online olarak e bildirge başvuru yetkili onayı yapmanız gerekiyor. E bildirge yetkili onay işleminin ardından sgk e şifre alma işlemi tamamlanmış olacaktır. İşyerinin tüm yöneticileri tarafından e bildirge yetkili onayı işlemi yapıldıktan sonra artık e bildirge şifresini görüntüleyebilirsiniz.

Şunu unutmamanız gerekiyor ki E Sgk işyeri tescil uygulamasında e bildirge kullanıcısı olarak tanımlamış olduğunuz kişinin sgk şifresinin oluşabilmesi için işyeri yöneticisi olarak girilen tüm kişilerin e devlet sisteminde yer alan E-Sgk/ E-Bildirge Başvuru Yetkili Onay menüsünden sözleşmeyi okuyarak e bildirge şifre onayı vermesi gerekiyor. Eğer işyerinde birden fazla yönetici varsa e bildirge şifresinin oluşabilmesi için yetkili tüm kişilerin bu menü üzerinden e sgk sözleşme onayı vermesi gerekiyor. İşyeri tescil esnasında tanımlanan yöneticilerden birisinin e sigorta sözleşmesi onayı vermemesi halinde kullanıcı olarak tanımlanan kişi adına şifre oluşmayacaktır.

İşyeri yetkilisi olarak e devlet şifreniz ile giriş yaparak sgk e şifre sözleşmesi sisteminden sgk e sözleşme onayı verebilirsiniz. E bildirge şifre görüntüleme e devlet uygulamasına buradan giriş yaparak e sgk şifre onayı yapabilirsiniz⇒ E-bildirge başvuru yetkili onay uygulaması.

E bildirge şifre onaylamasının adım adım nasıl yapıldığını ve sgk e şifre onayı için gerekenleri anlattık. E bildirge başvuru onay menüsünden tüm yöneticiler tarafından e sgk yetkili onayı verildikten sonra bildirge kullanıcısı şifresini görüntüleyebilecektir. E SGK şifre uygulamasına buradan giriş yapabilirsiniz >>> SGK e şifre uygulaması.

SGK şifre almak için gerekli evraklar nelerdir?

Sgk e şifre başvuru yukarıda belirtildiği gibi artık online olarak yapılacağından eskiden şifre için istenen e bildirge sözleşmesi, iş yeri şifre formu, e bildirge vekaletnamesi v.s. vermenize gerek kalmadı.  Ancak işverenin e devlet şifresi yoksa ya da şifre alınamıyorsa ve vekile şifre verilecekse bu durumda tescil evrakları ile birlikte e bildirge şifre başvuru formu, sözleşmeleri ve vekaletnamenin de verilmesi gerekiyor. Böyle bir durum mevcut ise şifrenin eskiden olduğu gibi SGK tarafından tanımlanması gerekiyor. Bu şekilde verilen şifre için e devletten sözleşme e bildirge sözleşme onayı yapılması da gerekmiyor. Şifre başvuru evrakları ile şifre nasıl alınır hakkında tüm detaylar için  SGK e-şifre nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-bildirge şifre onayı yaptığım halde şifre oluşmadı

E-SGK tescil başvurusundan sonra Sgk işyeri tescil onayı ile birlikte işyeri yetkilisi adına sgk e bildirge yetkili onayı e-devlete düşer. İşyerindeki tüm yetkililer daha doğrusu tescil aşamasında yetkili olarak tanımlanan tüm yetkililerin e-devlet şifreleri ile e bildirge yetki onay uygulaması üzerinden e sgk şifre onaylamasının ayrı ayrı yapılması gerekmektedir.

E sgk yetki onay uygulamasından tüm yetkililerin e-devlet şifresi ile uygulamaya giriş sağlanarak ayrı ayrı e bildirge kullanıcı onayı verilmediğinde şifre oluşmaz. Ama ben hepsi için işyeri tescil şifre onaylaması yaptım yine de oluşmuyor şifre diyorsanız bu durumda vakit kaybetmeden bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçmelisiniz.

E bildirge başvuru formu indir

Bazı durumlarda ve özellikle alt yüklenici tescil işlemlerinde sgk işyeri tescil onaylaması ve işveren yetkili onay uygulama üzerinden yapılamamakta. Bu yüzden sgk e şifre formu ve ek sözleşmelerinin eksiksiz hazırlanarak eskiden olduğu gibi SGK’ya elden verilmesi gerekmektedir. Sgk e bildirge şifre formu ve sözleşmelerini buradan indirebilirsiniz ⇒ e-bildirge şifre formu indir. Alt yüklenici ve diğer SGK tescil işlemlerinin elektronik ortamda tescil başvurusunu adım adım anlattık. Detaylar için hemen Sgk Dosya Açma İşlemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır ?

İşyeri şifre onay işlemlerini gerçekleştirdikten sonra artık şifrenizi e-devlette ilgili menüden görüntüleyebilirsiniz. Dilerseniz şifreyi değiştirebilirsiniz. Değişiklik işlemleri E-bildirge uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. Değişiklik yapabilmeniz için ilk tescillerde Sgk onay işleminin ardından;

 • E-devletten şifrenizi alınız.
 • Daha sonra SGK E-bildirge uygulamasına E-bildirge yetkilisi T.C. numarası, sistem şifresi ve işyeri şifresi ile giriş yapın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra şifre değişiklik menüsünden şifrenizi değiştirebilir ve güncelleyebilirsiniz.
5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“E Sigorta Sözleşme Onayı Nasıl Yapılır & Tek Tıkla Onayla” üzerine 2 yorum
 1. Sayın Ömer Meriç, işyeri tescili için detaylı anlatımınız için teşekkürler. İşaretlenen linklere de kolayca giriş yapılıyor. Ancak tescil için istenen evrakların online olarak nasıl gönderileceği hakkında bilgiye ratlamadım. Açıklarsanız sevinirim.
  Hüseyin Uzunoğlu

  Yanıtla
  • Merhaba. Evrakları tescil aşamasının sonunda tarayarak eklemeniz gerekiyor. İşyeri tescil uygulamasında son aşamada evraklar taranarak yükleniyor artık.

   Yanıtla
Yorum yapın