E Sigorta Sözleşme Onayı

0

E sigorta sözleşme onayı yapılmadan SGK e şifre alınamamakta. Sosyal Güvenlik Kurumu daha önce sgk işyeri tescil başvurularının elektronik ortamda verilme zorunluluğu düzenlemesini getirmişti. Aslında işyeri tescil başvurusunun online olarak yapılıyor olması hem işverenleri hem de muhasebecilerin işini kolaylaştırmıştır.

Şimdi SGK tarafından işyeri dosyasının tescili ve sgk e şifrenin alınması işlemleri daha da kolaylaştırdı. Yapılan son düzenleme ile artık SGK’ya işyeri tescil evrakları ile birlikte sgk şifre formunu vermenize gerek kalmadı. Artık sgk şifre başvurularınızı da online olarak yapılıyor. Peki sgk şifre onayı e devlet sisteminden nasıl verilir, e-sigorta sözleşme onayı nasıl yapılır ? E bildirge şifre onaylama konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sgk şifre başvurusu online nasıl yapılır ?

Mevcut uygulamada sgk şifre almak için sgk işyeri şifre formu ve ekinde gereken belgeler ile işyeri tescil evraklarına ilave olarak SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyordu. Ancak son düzenleme ile birlikte artık sgk işyeri şifresi başvurusunu da online yapabiliyorsunuz Bu işlem için ayrıca SGK’ya sgk şifre almak için gerekli evraklar ile de başvuru yapmanıza gerek yok.

E bildirge başvuru yetkili onay

E sgk şifre almak için ilk başvuruyu online işyeri tescili başvurusu yaptığınız ekrandan yapacaksınız. Bu ekranda işyeri tescil için gerekli başvuruyu tamamladıktan sonra son bölümde ise e bildirge formunu doldurmanız gerekiyor. İşyeri tescil online başvuru uygulamasından e bildirge şifre formunu online olarak doldurduktan sonra işlem tabi ki bununla bitmiyor. Adım adım ve online sgk işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır hakkında detaylar için https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-tescil-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK tarafından işyeri tescil başvurusu onaylandıktan sonra e şifre için tanımlamış olduğunuz kişinin e devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak e bildirge sözleşmesini okuyup online olarak e bildirge başvuru yetkili onayı yapmanız gerekiyor. E bildirge yetkili onay işleminin ardından sgk e şifre alma işlemi tamamlanmış olacaktır. İşyerinin tüm yöneticileri tarafından e bildirge yetkili onayı işlemi yapıldıktan sonra artık e bildirge şifresini görüntüleyebilirsiniz.

Şunu unutmamanız gerekiyor ki E Sgk işyeri tescil uygulamasında e bildirge kullanıcısı olarak tanımlamış olduğunuz kişinin sgk şifresinin oluşabilmesi için işyeri yöneticisi olarak girilen tüm kişilerin e devlet sisteminde yer alan E-Sgk/ E-Bildirge Başvuru Yetkili Onay menüsünden sözleşmeyi okuyarak e bildirge şifre onayı vermesi gerekiyor. Eğer işyerinde birden fazla yönetici varsa e bildirge şifresinin oluşabilmesi için yetkili tüm kişilerin bu menü üzerinden e sgk sözleşme onayı vermesi gerekiyor.İşyeri tescil esnasında tanımlanan yöneticilerden birisinin e sigorta sözleşmesi onayı vermemesi halinde kullanıcı olarak tanımlanan kişi adına şifre oluşmayacaktır.

İşyeri yetkilisi olarak e devlet şifreniz ile giriş yaparak sgk e şifre sözleşmesi sisteminden sgk e sözleşme onayı verebilirsiniz. Uygulamaya buradan giriş yapabilirsiniz >>> E-bildirge başvuru yetkili onay uygulaması.

E bildirge şifre onaylamasının adım adım nasıl yapıldığını anlattık. Eğer yapamadıysanız hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-sifre-onaylama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E bildirge başvuru onay menüsünden tüm yöneticiler tarafından sözleşme onayı verildikten sonra bildirge kullanıcısı şifresini görüntüleyebilecektir. E SGK şifre uygulamasına buradan giriş yapabilirsiniz >>> SGK e şifre uygulaması.

Sgk şifre almak için gerekli evraklar

Sgk e şifre başvuru yukarıda belirtildiği gibi artık online olarak yapılacağından eskiden şifre için istenen e bildirge sözleşmesi, iş yeri şifre formu, e bildirge vekaletnamesi v.s. vermenize gerek kalmadı.  Ancak işverenin e devlet şifresi yoksa ya da şifre alınamıyorsa ve vekile şifre verilecekse bu durumda tescil evrakları ile birlikte e bildirge şifre başvuru formu, sözleşmeleri ve vekaletnamenin de verilmesi gerekiyor. Böyle bir durum mevcut ise şifrenin eskiden olduğu gibi SGK tarafından tanımlanması gerekiyor. Bu şekilde verilen şifre için e devletten sözleşme onayı yapılması da gerekmiyor.

Şifre başvuru evrakları ile şifre nasıl alınır hakkında tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/sgk-sifresi-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK e bildirge şifresi hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.