Ebelik Maaşları Ne Kadar 2022

0

Ebelik maaşları son dönemlerin en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Ebelik meslek olarak zor olarak nitelendirilebilecek meslek gurubu arasında yer alır. Bu yazımızda ebe nedir, ebe anlamı ve ebeler ne kadar maaş alır gibi konu hakkında sıkça sorulan sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ebe ne demek ?

Ebelik nedir ? Ebelik, hamilelik zamanında  gebeliğin teşhis edilmesi ve kontrolü ile normal doğum yaptırmakla görevli şahısların tıbbi bir meslek gurubudur. Bu mesleği yerine getiren çalışanlar “ebe” olarak adlandırılır.

Ebeler ne iş yapar ?

Ebelerin başlıca görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hamilelik zamanını yakından izlemek,
  • Anne ve babalara yönelik doğuma hazırlık eğitimleri vermek,
  • Kadına ve eşine duygusal destek vermek,
  • Yüksek riskli doğumları doktora ve uzmana yönlendirmek,
  • Doğum sırasında gerekli ilaç ve enjeksiyonları uygulamak,
  • Yeni doğan bebeğin doğumundan hemen sonra bakımı, beslenmesi v.s. konusunda ebeveynleri bilgilendirmek ve bu konuda eğitim vermek,
  • Ebeveynlere hem hamilelik sürecinde hem de doğum sonrasında psikolojik destek sunmak.

Ebelerin çalışma saatleri

Ebeler vardiya sistemine tabi olarak çalışır ve haftanın 7 günü 24 saat çalışırlar. Mesai saatleri genellikle üç vardiya olacak şekilde ayarlanır. Yani 08.00-16.00, 16.00-00.00 ve 00.01-08.00 saatleri arasında olacak şekilde ayarlanır.

Ebe maaşları 2022

Gelelim asıl konumuz olan ebelik maaşı ne kadar sorusunun cevabına. Ebe hemşire maaşları özelde ve devlette farklılık gösterir. Ebelerin maaşı kamuda 657 sayılı devlet memurları kanunu esas alınarak hesaplanır. Bu yüzden devlet ve özel hastanelerde ebe maaşlarını aşağıda ayrı başlıklar halinde vermek daha doğru olacaktır.

Devlette ebelik bölümü maaşları 2022

Ebelerin maaşları Kamuda 657 sayılı Kanun esas alınarak hesap edilir. Ebelik kadrosunda ya da sözleşmeli pozisyonda görev alanlar her yıl Ocak ve Temmuz aylarında maaşlarına zam alırlar. 2022 yılı itibariyle bekar ve çocuksuz ebeye devlette ödenen net maaş 5883,00 TL’dir. Bu rakam evli olması ve çocuk olması durumunda artış gösterebilir.

Özelde ebe maaşı ne kadar 2022

Özel sektörde ödenen maaşlar ne yazık ki çok da iç açıcı değil. Tabi burada önemli olan tecrübe. Yeni mezun ebeye verilecek maaş ile tecrübeli birisine verilecek maaş tutarı doğal olarak aynı olmayacaktır. Her ne kadar özek sektör ebe maaşları tecrübeye göre farklılık gösteriyor olsa da ortalama maaş tutarları yeni başlayanlar için 4253-4500 TL arasında değişmektedir.

Ebelerin emeklilik şartları nelerdir ?

Ebeler SGK açısından çalıştıkları Kurum ya da işletmeye göre farklı sigorta kollarında yer alırlar. Eğer Kamuda kadrolu çalışıyorsa emekli sandığı, sözleşmeli çalışıyorsa ya da özel sektörde ise ssk kapsamında sigorta bildirimleri yapılır. Bu yüzden kapsama ve ilk prim ödeme tarihine göre emekli olma şartları farklılık gösterir. Bize ilk sigorta girişinizi, kapsamı ve doğum tarihinizi yorum kısmından yazarsanız ne zaman emekli olacağınız hakkında hesaplama yapabiliriz. Dilerseniz emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz ne zaman emekli olacağınız konusunda hesaplama yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.