Ebelik Maaşları 2024 & Çalışma Saatleri, Ne İş Yapar?

Ebelik maaşları son dönemlerin en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Ebelik meslek olarak zor olarak nitelendirilebilecek meslek gurubu arasında yer alır. Bu yazımızda ebe nedir ve ebeler ne kadar maaş alır gibi konu hakkında sıkça sorulan sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ebe ne demek?

Ebelik nedir? Ebelik, hamilelik zamanında  gebeliğin teşhis edilmesi ve kontrolü ile normal doğum yaptırmakla görevli şahısların tıbbi bir meslek gurubudur. Bu mesleği yerine getiren çalışanlar “ebe” olarak adlandırılır.

Ebeler ne iş yapar?

Ebelerin başlıca görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hamilelik zamanını yakından izlemek,
  • Anne ve babalara yönelik doğuma hazırlık eğitimleri vermek,
  • Kadına ve eşine duygusal destek vermek,
  • Yüksek riskli doğumları doktora ve uzmana yönlendirmek,
  • Doğum sırasında gerekli ilaç ve enjeksiyonları uygulamak,
  • Yeni doğan bebeğin doğumundan hemen sonra bakımı, beslenmesi v.s. konusunda ebeveynleri bilgilendirmek ve bu konuda eğitim vermek,
  • Ebeveynlere hem hamilelik sürecinde hem de doğum sonrasında psikolojik destek sunmak

Ebelerin çalışma saatleri

Ebeler vardiya sistemine tabi olarak çalışır ve haftanın 7 günü 24 saat çalışırlar. Ebelerin mesai saatleri genellikle üç vardiya olacak şekilde ayarlanır. Yani ebelik çalışma saatleri genellikle 08.00-16.00, 16.00-00.00 ve 00.01-08.00 saatleri arasında olacak şekilde ayarlanır.

Ebe maaşları 2024

Gelelim asıl konumuz olan ebelik maaşı ne kadar sorusunun cevabına. Ebe hemşire maaşları özelde ve devlette farklılık gösterir. Ebelerin maaşı kamuda 657 sayılı devlet memurları kanunu esas alınarak hesaplanır. Bu yüzden devlet ve özel hastanelerde ebe maaşlarını aşağıda ayrı başlıklar halinde vermek daha doğru olacaktır.

Ebelik maaşları Devlet35.000-37.000 TL
4 yıllık ebe maaşı35.000-37.000 TL
Ebe maaşları döner sermayeli37.000-39.000 TL
Özelde ebe maaşları18.000-20.000 TL

Devlette ebelik bölümü maaşları 2024

Ebelerin maaşları Kamuda 657 sayılı Kanun esas alınarak hesap edilir. Ebelik kadrosunda ya da sözleşmeli pozisyonda görev alanlar her yıl Ocak ve Temmuz aylarında maaşlarına zam alırlar. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle bekar ve çocuksuz ebeye devlette ödenen net maaş 35.000 TL’dir. Bu rakam evli olması ve çocuk olması durumunda artış gösterebilir.

Özelde ebe maaşı ne kadar 2024

Ebe maaşları özel hastanelerde ne yazık ki çok da iç açıcı değil. Tabi burada önemli olan tecrübe. Yeni mezun ebeye verilecek maaş ile tecrübeli birisine verilecek özelde ebe maaşları tutarı doğal olarak aynı olmayacaktır. Her ne kadar özel sektör ebe maaşları tecrübeye göre farklılık gösteriyor olsa da ortalama özel hastane ebe maaşları tutarları yeni başlayanlar için 18.000-20.000 TL arasında değişmektedir.

Doğuda ebe maaşları

Doğuda ebe maaşları diğer bölgelere göre farklı değildir. Maaşlar kanun esas alınarak hesaplanmakta ve ödenmektedir. Dolayısıyla maaş tutarları yukarıdaki tabloda belirtilen tutarlarla aynıdır.

Uzman Ebe maaşı

Uzman Ebe maaşı normal ebe maaşlarına göre farklıdır. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle uzman ebe maaşları ortalama 40.000-42.000 TL aralığında değişmektedir.

Ebelerin emeklilik şartları nelerdir?

Ebeler SGK açısından çalıştıkları Kurum ya da işletmeye göre farklı sigorta kollarında yer alırlar. Eğer Kamuda kadrolu çalışıyorsa emekli sandığı, sözleşmeli çalışıyorsa ya da özel sektörde ise ssk kapsamında sigorta bildirimleri yapılır. Bu yüzden kapsama ve ilk prim ödeme tarihine göre emekli olma şartları farklılık gösterir. Bize ilk sigorta girişinizi, kapsamı ve doğum tarihinizi yorum kısmından yazarsanız ne zaman emekli olacağınız hakkında hesaplama yapabiliriz. Dilerseniz emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz ne zaman emekli olacağınız konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

Ebeler hafta sonu çalışır mı?

Ebe çalışma saatleri kamuda haftalık 40 saat, özel sektörde ise haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde ayarlanır. Yapılan iş gereği 7/24 çalışma gerektiğinden ebeler hafta sonu da çalışmakta ve nöbet usulü de uygulanmaktadır.

Ebeler haftada kaç gün çalışır?

Bu sorunun cevabı için ebeler kaç saat çalışır sorusunun cevabını bilmek gerekir. Devlet hastanesi ebe çalışma saatleri haftalık 40 saat, özelde ise 45 saat çalışırlar. Genellikle devlette 24 saat çalış 48 saat dinlen sistemi uygulanmaktadır. Aslında 08.00-17.00 mesai olsa 5 gün çalışırlar diyebiliriz ancak sabit bir vardiya sistemi uygulanmamaktadır. Ebelik tatil günleri ise hafta içi ya da hafta sonu herhangi bir gün olabilmektedir.

Ebeler doğum başı ne kadar alır?

Devlet hastanesi ebe maaşları sabit maaş ve ilave döner sermaye payı olmak üzere ödenmektedir. Gerçekleştirilen doğum başına ilave ödeme yapılmamaktadır. Özelde ise durum biraz daha farklı olabilmektedir. Bazı hastaneler normal doğumun teşviki için ebelere normal doğum başına ilave ödeme yapabilmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın