Emekli Doktor Maaşı 2024 & Uzman, Pratisyen İkramiye Hesaplama

Emekli doktor maaşı, doktor olarak çalışan ve emekliliği düşünenlerin en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Ülkemizdeki mevcut sosyal güvenlik sistemi ne yazık ki çalışırken alınan maaşa yakın bir emekli maaşı sağlamamaktadır. Bu nedenle birçok kişi emekliliğe çok sıcak bakmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan emekli maaşı ve ikramiye hesaplama uygulaması sağlıklı veriler sağlamadığından bu içerikte emekli olacak doktorların alabileceği ortalama emekli maaşlarından bahsetmek istedim. İçeriğimizin devamında net olmasa da doktorların emekli olmaları durumunda alabilecekleri ortalama aylıklar hakkında bilgi verilecektir. Doktor maaşları başlıklı içeriğimizden güncel doktor maaşlarına da göz atabilirsiniz.

Emekli doktor maaşları 2024

Emekli doktor maaşları, çalışılan kapsama, ödenen prim gün sayısı ve çalışılan toplam süreye, emekli olunan sigorta kapsamına göre farklılık göstermektedir. Kamuda çalışan ve emekli sandığı kapsamında çalışan doktorlar için ortalama emekli maaşı tablosunu aşağıda paylaştım. Yazının devamında ayrı başlıklarda maaşlara erişebilirsiniz. 01 Temmuz 2024 tarihi itibariyle emekli sandığı kapsamında emekli olacak hekimlere ödenecek ortalama emekli maaşı ve ikramiyeye ilişkin tablo aşağıdaki gibi olacaktır. Dilerseniz SGK emekli maaşı ve ikramiye hesaplama uygulamasından kendiniz de hesaplama yapabilirsiniz. Kademe/derece, kadro ve çalışma sürenizi yorum kısmından yazarsanız ben de hesaplama yapabilirim.

Kadro UnvanıKademe/dereceToplam Çalışma SüresiOrtalama Emekli İkramiyesiOrtalama Emekli Maaşı
Pratisyen Hekim1/130809.099,00 TL40.043,00 TL
Uzman Hekim1/130809.099,00 TL44.898,00 TL

Pratisyen hekim emekli maaşı 2024

Pratisyen hekim emekli maaşı uzman doktor emekli maaşına göre biraz daha azdır. Son kadrosu pratisyen olanlara 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren emekli olmaları halinde ödenecek ortalama Emekli pratisyen doktor maaşı 40.000-42.000 TL aralığındadır.

Uzman doktor emekli maaşı 2024

Uzman doktor emekli maaşı pratisyen hekim maaşına göre bir tık daha fazla olmaktadır. Ancak tabloda da gördüğünüz gibi emekli ikramiyesinde bir fark bulunmamaktadır. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle emekli olacak bir uzman doktorun alabileceği emekli maaşı ortalama 45.000-47.000 TL aralığında olacaktır.

SSK’dan emekli doktor maaşı

SSK’dan emekli doktor maaşı, çalışılan süreye, prim ödeme kapsamlarına, prim ödemelerinin hangi prime esas kazanç üzerinden yapıldığına göre farklılık göstermektedir. Emekli sandığı kapsamında ödenen aylıklar standart iken SSK kapsamında hesaplama aynı değildir. SSK emekli maaşı hesaplama sayfasından ortalama olarak alabileceğiniz emekli maaşını hesaplayabilirsiniz. Dilerseniz online danışmanlık hizmetimizden yararlanarak emekli maaşı hesaplamasını bize de yaptırabilirsiniz.

1/4 emekli doktor maaşı 2024

1/4 emekli doktor maaşı 2024 yılı itibariyle pratisyen hekimler için ortalama 40.000-42.000 TL aralığında iken uzman hekimler için ise ortalama 45.000-47.000 TL aralığında olmaktadır.

Bağkur emekli doktor maaşı

Bağkur kapsamında alınabilecek emekli maaşı ortalama kazanca, prim ödenen yıllara ve birçok kritere göre farklılık göstermektedir. Prime esas kazanç ortalamanız ve hizmet dökümünüzü görmeden bir yorum yapmak zordur. Şu kadar maaş alırsınız demek de anlamsız olacaktır bu nedenle.

Bir doktor kaç yılda emekli olur?

Giriş tarihine göre gereken prim gün sayısı değişir. Kamuda çalışan ve emekli sandığı kapsamında olanlar ile bağkur kapsamında olan doktorlar için normal emeklilikte gereken prim gün sayısı 9000 gün yani 25 yıldır.

Emekli doktor çalışınca maaş kesilir mi?

Hayır, Sosyal Güvenlik Destekleme primi kapsamında çalışırsa kesilmez.

Emekli doktor özel hastanede çalışabilir mi?

Evet, Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak özel hastanelerde çalışabilirler.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Doktor Maaşı 2024 & Uzman, Pratisyen İkramiye Hesaplama” üzerine 29 yorum
 1. Merhaba, 1995 yilinda sgk girisim var. 12.11.2001 tarıhınde de ilk memur olarak( asıstanlığıma) başladım . Şu ana kadar da aralıksız uzman doktor olsrak çalışmaktayım . Toplam çalışma surem 22 yıl ,2 ay( 2 ay ssk , 22 yıl emekli sandığı) . Eytli oluyorum . Emekli maaşım konusunda endişeliyim. Gelecek planım açısından, 22 yıl ile 25 yıl çalışma arasında çok fark oluyor mu? Yaklsşık ne ksdar maaş alırım ? Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhabalar Hocam. Soru onay için beklemeye alınıyor, silinmiyor:). Çok fark olmaz. Maaşı kademe ve dereceniz etkiliyor. Son kademe ve derecede iseniz bugün ile 3 yıl sonra alacağınız maaş arasında bir fark olmayacaktır.

   Yanıtla
 2. Merhaba, 3 sorum var:
  1)Hekim ve diş hekimlerinde 2008 öncesi sonrası ayrımı kaldırıldı deniyor gerçekten aynı süre çalışanlar aynı maaşı alacaklar mı?
  2)2008 sonrası işe giren bir hekimin 9000 gün çalışıp emekli olmasıyla 11-12 bin gün çalışıp emekli olması maaşını değiştirir mi?
  3)Bu sayfada yazdığınız emekli maaşı kaç yılında işe girmiş kaç yıl çalışmış hekimleri kapsıyor?

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-2008 öncesi ve sonrası için ayrım kaldırıldı mı o konuda bilgim yok.
   2- Fazladan ödenen her 360 gün aylık bağlama oranını yükseltir. Bu da maaşa yansır. Ayrıca ikramiye de fazla olur.
   3-Hesaplama örnekleri ilgili kademe ve dereceye gelmiş doktorlar için ortalama tutarlara göre yapıldı.

   Yanıtla
 3. Mrb lar Ömer hocam iyi akşamlar dilerim. Aile Hekimiyim
  22.11.1980 dogumluyum
  10.06.1999 da SSK girişim var.
  Doktor olarak 2007 yılından 2014 e kadar emekli sandığında calistim.Memuriyet bekleme süresini beklemeden istifa ettim.2 sene 2014 2016 arasi iş yeri hekimliği yaptım.2016 da tekrar aile hekimi oldum ancak emekli sandığı değil sözleşmeli SSK li olarak 2016 2023 nisana kadar.Sonrasinda memuriyet kanunu ile tekrar memuriyete girdim. 5975 gün 25 yıl im 10.06.2024 te doluyor.Ben SSK dan emekli oluyorum.Emekli olduğumda maaşım ne kadar olur tahminen.Bir de emekli sandığı isyeri hekimliği ve aile hekimi sözleşmeli ssk li bütün sürelerinin tazminatını alabiliyor muyum alabiliyorsam ne kadar olur tesekkur ederim kolay gelsin

  Yanıtla
  • Merhaba. Maaş konusunda bir hesaplama yapabilmem imkansız ne yazık ki. Elimde ortalama prime esas kazanç verilerinizin olması, bunların her yıl için aylık bağlama oranlarının belirlenmesi, güncelleme katsayısı ile güncellenmesi gerek. Yani maaş hesaplama işi oldukça karmaşık. Tazminat için hangi süreler esas alınır o konuda net bilgi sahibi değilim. Yanlış yönlendirmek istemem.

   Yanıtla
 4. sa ömer bey sgklı olarak emeli oldum.tektar devlete donersem es emeklisi olarak maaş bağlanmam konusunda nasıl bir uygulama var.3.5 yıl devlette çalışrsam es emeklisi olabilirmyim.sgkdan pratisyen hekim olarak çok düşük emekli maaşım var..istifa ettiğim için tekrardonme hakkım var.bana bu konuda fikir veririmisiniz.eğer es olabilecksem tekrar 3.5 yıl devlette çalışmayı düşünyurum..sağlıcakla kalın..şimdiden cvbmız için tşkrler.ARO

  Yanıtla
  • Devlete dönebilirseniz ve en az 3,5 yıl emekli sandığı kapsamında çalışırsanız, emekli sandığı kapsamında da emeklilik şartlarını sağlarsanız tabi ki aylık bağlanır bu kapsamda da.

   Yanıtla
   • sa devlete donersem sgklı maasımı nasıl kesmem gerekecek otomatik olarak mı kesilecek.ayrıca ES emeklisi olmama daha onceki sgklı olarak emekli olmam yeniden ES emeklisi olmama engel olmaz diyorsunuz.bu nokta benim için çok onemli.aydınlatığınız için çok sağolun.3.5 yıl dışında başka es emeklisi olma şartı varmı.ben 1998 devlete çalışmaya başladım.15 yıl devletten sonra 10 yıl ozel sektorde .çalıştım.ve sgklı olarak emekli oldum.yani tek şart benim için 3.5 yıl .alısmak diye anlayabilirmiyim.tekradan teskrler bilgileriniz için.

    Yanıtla
    • Devlette işe giriş yapıldığında emekli maaşınız otomatik olarak kesilir. 3,5 yıl çalışmanız ve toplamda da 9000 gün şartını sağlamanız yeterli olacaktır.

     Yanıtla
 5. 1961 doğumluyum 1992 hacettepe tıp mezunuyum 24/10/2005 te sağlık bakanlığına geçtim ve şimdi aile hekimiyim yaş 62 6450 gün çalışmam var yaşdan emekli olabilir mıyım . olursam emekli maaaşım çook düşer mı

  Yanıtla
 6. Ömer bey merhabalar, 26 yıl devlette 3 yıl özel sektörde çalışmış 29 yılı doldurmuş pratisyen hekimim, eylül ayında emekli olmayı düşünüyorum ne kadar emekli maaşı ve tazminat alırım..Emekli doktorlara 6 bin TL civarında ek ödeme yapılmıştı ve de 5 yıl önce her yıl için 60 gün yıpranma verilmişti, bunları hesaba katarsak bir ortalama rakam verebilirseniz memnun olurum..şimdiden teşekkürler sağlıcakla

  Yanıtla
  • Merhabalar Hocam. Emekliliğe esas kademe ve derecenizi, Kamuda toplam çalışma sürenizi, Ek Gösterge ve Makam+Temsil+Görev Tazminat Göstergesi gibi bilgileri yazarsanız yaklaşık ödeme hesaplayabilirim.

   Yanıtla
   • Dr/Kd/EkGs-KYıl: 1/4/4200-24…SGK Matrahı 15.442,16, bordrodan kopyaladım Ömer bey, kademe derece 1/4 on yıldır…kamuda net 26 yıl özel sektörde 2008 öncesi 3 yıl SSK lı olarak çalıştım

    Yanıtla
 7. Merhaba 1989 yılında doktor olarak devlette göreve başladım.yirmi yıl çalıştıktan sonra istifa edip özel hastanede çalışmaya başladım.2013 de tekrar devlet memuru oldum. 34 ay çalıştıktan sonra 2016 da 4 a dan emekli oldum. 1 Şubat 2023 te tekrar devlet memuru oldum.Devlet memurluğundan ne zaman emekli olabilirim. Teşekkür ederim

  Yanıtla
 8. sigorta başlangıcım ssk lı olarak1995. Devlette dr olarak başlangıcım 2004. Benim emeklilik yaşı nasıl hesaplanır.

  Yanıtla
  • Merhaba Hocam. SSK başlangıcınız 18 yaşı tamamladıktan sonra ise emekli sandığı kapsamında 9000 günü tamamladığınızda yaş şartı olmadan EYT kapsamında emekli olabilirsiniz.

   Yanıtla
 9. Selam
  Bağkur emekliliği şubat 2023 te tamamlanan ve 8500 Tl bağlanan uzman doktorum.
  7 yıl devlet, 8 yıl özel hastane ve en yüksek ssk primi, 15 yılda kendi kliniğimde düşük Bağkur primli 30 senelik hizmet sonrası emekli oldum..bir problem olduğunu düşünüyorum. Yardım rica ediyorum.

  Yanıtla
 10. Merhaba kolaylıklar dilerim
  29 yıl 4 ay üzerinden emekli uzman doktorum, yeni emekli oldum henüz maaş ve ikramiye almadım, son maaşımı 15 Mayıs itibariyle aldım, 24 Mayıs da da iilişiğimi kestim, ilk emekli maaşımda kesinti olur mu ? Normalde ne kadar emekli maaşı alırım? İkramiye ne kadar gibi sorularım olacak, 4200 ek göstergem var 1/4 ü uzman doktor olarak, teşekkür ederim :))

  Yanıtla
  • Merhabalar Değerli Hocam:). Benim hesabıma göre ortalama emekli maaşınız 24-25 bin TL aralığında, ortalama emekli ikramiyeniz ise 450000 TL civarında olacaktır. İlk emekli maaşınızdan kesinti olmaz.

   Yanıtla
   • Çok tşk ederim ancak bugün e devletimde SGK Emekli Aylığı Bilgileri adı ile düzenlenmiş bir belge buldum. Ek ödeme 3.140, aylık 12.257 tl olarak görünüyor ben henüz hiç maaş almadım, bu rakam benim emekli maaşım mı demek ? O zaman 15.000 civarı oluyor, sizin belirttiğiniz rakamdan bir hayli düşük..:((

    Yanıtla
Yorum yapın