Emekli Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler & Güncel

Emekli yeşil pasaport yenileme için gerekli belgeler bu içerikte paylaşılacaktır. Bildiğiniz gibi memurlar kendilerine ve şartları sağlayan eş ve çocuklarına emekli olduktan sonra da yeşil pasaport alabiliyor ya da mevcut pasaportlarını uzatabiliyorlar. Daha önce yeşil pasaport başvurusu için gerekli evraklar başlıklı içeriğimde aktif olarak görev yapan memurların başvuruda kullanacağı evraklar hakkında bilgi vermiştim. Bu içerikte ise emekli olduktan sonra emekli yeşil pasaport uzatma için gereken belgeler ve takip edilmesi gereken yol hakkında bilgi verilecektir.

Emekli yeşil pasaport için gerekli evraklar

Emeklilerin yeşil pasaportlarını yenilemesi için gereken başvuru evrakları şunlardır;

  • Yeşil pasaport başvuru formu ( Bir alt başlıkta paylaşılmıştır, indirebilirsiniz),
  • Nüfus cüzdanı ya da kimlik fotokopisi,
  • Biyometrik fotoğraf,
  • Emekli olunacak kurumdan alınacak emeklilik yazısı. Yazıda emekliliğe esas kademe ve derece bilgisinin de yer alması gerekiyor.
  • Süresi biten pasaportlar.
  • Belgeleri hazırlayıp ücreti ödedikten sonra randevu alarak ilgili birime başvurabilirsiniz.

Emekli Yeşil Pasaport yenileme Formu

Süresi dolan yeşil pasaportların uzatılması için gereken formlardan birisi de yenileme formudur. Yenileme formunu buradan indirerek doldurabilirsiniz: emekli yeşil pasaport yenileme başvuru formu indir. Formu indirdikten sonra eksiksiz doldurmalısınız. Formu doldururken takıldığınız bir yer olursa bana sorabilirsiniz.

Yeşil pasaport süre uzatma randevu

Yeşil pasaportlarla ilgili işlemleri Nüfus değil İl Emniyet Müdürlüklerindeki ilgili birimler yapmaktadır. Bu nedenle randevu olmadan ikamet ettiğiniz ilin Emniyet Müdürlüğü pasaport birimine yukarıda belirtilen evraklar ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Emekli olunca yeşil pasaportu değiştirmek gerekir mi?

Süresi bitene kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Süresi bittikten sonra yenileme başvurunuzu gereken evraklar ile İl Emniyet Müdürlüğü ilgili pasaport birimine yapabilirsiniz.

Yeşil pasaport yenileme ilçe nüfus müdürlüğünden alınır mı?

Hayır, yenileme işlemleri Emniyet Müdürlüklerinde yapılmaktadır.

Yeşil pasaport yenileme ücreti nereye yatırılır?

Anlaşmalı tüm bankalar, mobil ya da online bankacılık kanallarından, interaktif vergi dairesi üzerinden ya da PTT şubelerinden yatırılabilir.

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın